DIT t S EN OMMELANDS, Op Zaterdag 19" Maart 1904* 5 centimen 't blad, 39 994 VOOR DEN PAUS STADSNIEUWS De kiezing Gemeenteraad Kleine burgerij ïn de Iweinszaal Een werk van groot belang Nog een nieuw werk ROND DE WERELD Oorlog Duitschland Engeland De vaart van Gomen Een nieuw liefdadig werk Frankrijk Sedert 270 jaar iaaf, Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstratete Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank s jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't qud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsen! en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Debekendmakingepu de reke binnen'! blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. 7 De Keeren van de Agence HAVAs.te Bvussel, Tk,32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- W kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Ép Westvlaanderen wonen. Vorige lijst Onbekend. fr. 4454 00 3.00 De personen, die nog begeeren nieuw jaarsgiften te zenden voor Z. H den P^us, gelieven hun jonste op te sturen naar M. Mallié, 52, Bergstraat, Brussel. iels vraagt, Dinsdag kwam hier ten stadhuize een brief toe van gouwheer Baron Bethune, die liet weten dat de kiezing van 7 Februari bepaald goedgekeurd is. Minister de Trooz is dus niet in beroep gegaan en de heeren Brunfaut en Dalmotte mogen hunne kiesreclamatie in hun veste beurze steken tot binnen vier jaar. Seffens zond de beiaard 't blijde nieuws aan de ingezetenen van stad en 't vaandel werd uitgestoken op het stadhuis. Heden zaterdag vergadert de gemeenteraad om de twee nieuwe raadsheeren aan te stel len en ook om twee schepenen te kiezen, in vervanging van den hser Berghman, overle den, en van M. Struye, wiens mandaat moet vernieuwd worden. Er staan niet min dan 48 nummers op het dagorde. De zitting begint ditmaal ten 4 URE. Dagorde 4. Aanstelling der gekozene raadsheeren van 7 Februari 1904. 2. Kiezing van Schepenen. 3. Mededeelingen, 4. Verordening op den doortocht der lote lingen. 5. Stadsgelden toelage voor de kosten van kiezing in 4904. 6. Stadseigendommen vraag om grond te fcoopen in de Waterkasteelstraat. '7. Voorstel lotverandering derstandregelen van de pensioenkasse der sladsbtdien- den. 8. Wegenis: rechlüjnen der Studentenstraat. 9. Schoone Kunsten vraag om hulpgeld voor het herstellen van het Hotel de Gand 40. Godshuizen verslag van bcomverkoo- pingen. 44. Godshuizen grond-en boschverkoopin gen. 42. Disch rekening 1902 en begrooting 4904. 13 Godshuizen rekening 4902 en begroo ting 1904. 44 Stadsmuziek rekening 4903. 45. Pompiers rekening 1903. 46. Hulpkas der pompiers rekening 4903. 47. Staatsmiddelbare school: rekening 4903 48. Voerlieden afschaffing van den ver veerdienst tusscben Passchendaeie en Yper en Merckem-Yper. De Yperlingen weten voorzeker nog dat er hier te Yper, gelijk elders in 't land, een onderzoek is gedaan geweest over den toe stand der kleine burgerij. 'f Nieuwsblad is daar naartoe gegaan en heeft verslag gegeven over de klachten die daar gedaan werden en de middels opgege ven om den toestand der kleine burgerij te verbeteren. Nu is daarover een efficiëel verslag ver schenen, dat we nieuwsgierig hebben door bladerd. De getuigenis, die ongetwijfeld meest indruk zal maken, 't is deze van den heer Karloo Deweerdt, van 't Weeke Blad. Ziehier wat hij,volgens 't verslag,daar verield heeft: De getuige vraagt, waarom, als er eene plaatse te geven is, de hospic-- heeren rekening houden van de poli tieke denkwijze der aanvragers. Sedert dat het bestuur katholiek is, bestaat er geene kan,se meer, voor ge lijk wtlken liberaal, die voldoening te krijgen. Het onder "ijs der kinderen, volgens zijn oordeel, iaat ook veel le wenschen; het grootste deel der hinders en gaan naar schole niet. De getuige en krijgt geen geleerde werklieden; het grootste deel zijn ongeletterd en dat is zeer onaangenaam, vooral in de drukkerij. Wat meer is, de stad zou hare drukwerken moeten ia aanbesteding geven, in plaats van ze toe te vertrou wen'altijd aan dezelfde personen. Is dat nu 't lezen niet weerd Hoe vindt gij die spreuke van Karloo het grootste deel der hinders en gaan naar schole, niet En zeggen dat dit gedrukt staat in een officiéél stuk, waaruit misschien later de liberalen statistieken zullen maken Welk gedacht moeten ze elders in 't land hebben van de Yperlingen die hunne kinders voor 't grootste deel naar schole niet en zenden 't Geen jammer is, 't is dat Karloo 's ach ternoens niet wedergekeerd en is naar de onderzoekscommissie met de lijste van de kinders, die hier langs dc strate loopen. Hij had hei nogtbans zoowel beloofd aan den Voorzitter We meenden dat hij misschien zijn stuk zou opgezonden hebben naar de Commissie, om ia den verslagboek te doen overdrukken, maar niet te doen, 'i is vergeten, gelijk hij vergat 's achternoens weder te keeren met zijne lijste. Wij houden slaan dat in geheel het land misschien geene enkele stad en is waar er min kinders kootje zetten dan hier te Yper, en wij dagen al de Sarioo's van geheel Yper en 't Weeke Blad erbij, uit, ons gezegde te betwisten. En dan 't drukwerk van steê zou nu moe ten in 't openbaar aanbesteed worden Als de liberalen meester waren, kregen de libe ralen ALLES en dat vijftig jaar lang. Geen enkele katholiek kon ooit nen cent verdienen voor steê, en nu dat de kaloten meester zijn, zou het werk moeten openbaar aanbesteed worden, ora toe te laten aan de liberalen og eens hun deel te hebben ware dat reehtveerdig Neen, eerst vijfrig jaar alles voor de kalo- ten, dan zal er evenwicht zijn, en in 't ver volg aanbesteding, we zijn t'akkoord Bravo Fanfare gij haalt er eere van Uwe avondfeeste van Zaterdag heeft deugd gedaan en bewezen dat gij voordeel trekt uit al de opofferingen door uw bestier gedaan, en dat gii de lessen weet te benuttigen van uwen verdienstelijken bestierder M. Ver- straete. E»re aan hem en aan u. De heer Deruddere heeft met zijne schoone basstem veel bijval genoten in het zingen van Paillasse en Les deux grenadières De heer Jules Gaster heeft veel aanleg voor de viool en zijn maatje,de kleine Verhaeghen, belooft een echte kunstenaar te wordea. Natuurlijk dat beiden hertelijk toegejuicht werden. De groote bijval voor den avond wss voor den meester-kluchtzanger M. Mariën. Zijne luimige liederen, snedige spreuken en wonder kluchtige gebaren hebben tranen doen lachen. Maar niets en kan er aan zijnen Klets kop 't Feestje duurde misschien wat lang en toch was het voor velen nog te vroeg gedaan, want de uren waren voorbijgevlogen,zonder dat men het bemerkt had. Zondag laatst w -s 't groote feeste in den Bond der Vrienden van Iwt Heilig Hert, ter gelegenheid van i. bezoek van Eerw. Pater Adriaensen, B .sUerder van het Retraiienbuis voor Werklieden te Gent. Die belangrijke vereeniging, door den Z. E. Heer Deken Kanonik De Brouwer inge richt, is samengesteld uit Ypersche mannen en jongelingen,die hét geluk hebben genoten eene retraite te doen pij de EE PP. Jesuieten te Gent, waar zij binsit drie dagen alleen met God en hunne nel bezig waren. Om de vruchten dier geestelijke afzonde ring te bewaren, komen zij in den Bond maandelijks bijeen om gratie en sterkte te putten tot persoonlijke volharding en verders door hunne gebeden fen goede vooibeelden de bekeering' hunner' verdwaalde broeders te bewerken. Die zoo verdienstelijke inrichting had een stuur begin maar nu is zij in onze stad zeer gunstig gekend, dank aan den onver poosden iever van ljaren Bestierder, den Eerw. Heer Herman, tdie door zijne stand vastigheid, erin gelukt is zijn geliefd werk op bloeienden voet te brengen. 's Morgens ten 6 4/2 ure waren honderd twintig oud retraitanteh inde kapel der Arme Klaren tegenwoordig voor de maandelijk sche vergadering. De heeren van het hoofd- comiteit kwamen broederlijk bij hunne vrien den van den Bond om te samen de H. Mis bij ie wonen, het sermoen te aanhooren en ter heilige Tafel te naderen. Dit stichtend schouwspel was nog! opgeluisterd door de gregoriaansche lofzangen, door al de aan wezigen uitgevoerd, volgens den wensch van Z. H. Pius X Op 't einde dier zielroerende plechtigheid schonk den Eerw. Pafn- Bestierder aan de Zorgers die de groote ieveraars zijn van 't werk, het eereteekeji hunner bediening, hen bedankende voor hunne edelmoedige medewerking. 's Avonds ten 5 ure waren al de leden tot een lekker mondje rond de tafel verga derd. Zij hadden er de* gelegenheid hunnen volksgeliefden Voorzitljer, M. Joris Tack. hertelijls. te bedanken, en wensehten hem geluk en lang leven aan 'i hoofd van den Bond. Hij bedankte hen voor die tiertelijke betooging en beloofde zijne krachtige mede hulp voor den groei en bloei van zijn gelitf- koosd werk. Tan 6 ure was de ruime feestzaal var St-Maartsns Congregatie te klein orn de groote menigte te omvangen, toegestroomd tot de voordracht van Eerw. Pater Adriaen sen over het Werk der Retraiten voor Werklieden». Benevens eenige geestelijke en wereldlijke ovarheden waren al de stan den der samenleving dasr vertegenwoordigd De feeste begon met een jubellied aan Maria Onbevlekt, waarna de welsprekende Jesuiet zijne merkweesdige voordracht be gon. Ru m een ure en half lang'vsrwekte bij de aigemeene aandacht zijner toehoor ders. Hij deed de groote verdiensten van het Werk der Retraiten uitschijnen en gaf won derbare voorbeelden van bekeeringen, die kostbare vruchten voortbrachten. De gevierde spreker wekte de aigemeene aandoening wanneer hij onder vele door slaande feiten verhaalde hoe wonderbaar bet werk zich uitbreidde te Leuven, waar de werklieden zoo jammerlijk gebukt liggen onder den dwang van het socialismus. Daar ging hij de grootste moeilijkheden te gemoet om de eerste retraitantgn naar Gent te zen den niemand die durfde. Eindelijk gelukte hij erin vijftien der beste mannen te bewil ligen. Zij vertrokken naar het retraitenhuis en keerden na drie dagen terug, ten hoogste gelukkig, in vurige soldaten van Jesus Chris.us hervormd. Korte jaren later ging bij den Bond van Leuven een bezoek bren gen. De loden waren hem aan de statie gaan afhalen, muziek aan 't hoofd, rond hun vaan del van het H. Hert gescoaard zonder men- schelijk opzicht, niet meer met vijftien maar met elf honderd kloekpoedige katholieke werklieden. Zulke troohtelijke uitslag was grooteuderds te flanken aan het apostelschap van d n werkman door den merkman. Vt i völ. ers wekte l it al de a*üw?zigi-o en bijzonderlijk de cudtreiraitamen op a's ware apostels ernstig pede te werken om door het Werk der Retrajiten een groot get-, mannen aan God en Vr detland als overtuigde kristenen en uitmuntende burgers terug te geven. Een donderend en herhaald gejuich be groette deze gloedvolle voordracht en 't was met de geestdriftige goedkeuring van een ieder dat den Z. E. Heer Deken den redenaar hertelijk bedankte err hem toeriep Tot wederziens Het machtig lied Wij willen God» kluük uit alle borsten, Wij willen God in kinder bed en huisgezin, in onze scholen, in de werkwinkels en fabrieken, in staal en leger, wij willen God, 't is onze Vader 't is onze Vorst Men verliet de zaal onder de kreten van den Vlaamschen Leruw, vast besloten van het heilig apostelschap aan te vangen voor het zeer belangrijk Werk der Retraiten voor Werklieden. De liberalen van Yper hebben een nieuw werk gesticht LOEUVRE DES SANS SOUS Te Meesen kwam dat Zondag den eersten keer in den klaren en ze deden een rondeken om de liberale wakers te betalen, die tijdens de kiezing van Februari zoowel... onthaald wierden van de kaloten bij wiens huis zij op wacht stonden. We hadden reeds gehoord dat de liberals haringen maar van kleinte weerde meer en '2ijn"7' ïhéfafffïf'de libérale jonkheden van Yper te Meesen met een planksken rondloc- pen voor l'ceuvre des sans sous voor deze die geen kluiten meer en hebben, wie had er dat kunnen peizen Wie geeft er 'nen blinden cent voor die arme duiseu Pour i'oeuvre des sans sous s. v. p. in 't frarrsch, als je blieft Nog beslist dat ook die zusters weg moe ten, en zullen vervangen worden door wereldlijke ziekendienders. Eene der zusiers, die buiten gedaan werden, is fachentig jaar oud en heeft 61 jaar dienst als ziekenbezorgster in dat gasthuis. Zij werd vereerd door generaal Billot met eene eeretoedalie, en bij het vernemen dat men haar zou buitenzetten is zij ziek gevallen en ze ligt nu te bedde. altijd weinig betrouwbaar nieuws van den oorlog.De Japoneezen bombardeeren nu eens Port-Arthur, dan weder Yiadivostock, maar, vol gens de Kussen, zonder merkelijke schade aan te richten. Volgens de Japoneezen zoudeu reeds verscheidene russische oorlogschepen buiten dienst gesteld zijn. Deze weke nog werd een russisch schip de Ar- goun gekaapt door de Japoneezen noodlijdend is kan onderstand viaden; er is Keizer Willem is alreeds op reize in de Middellandsche zee. Hij heeft een onderhoud gehad met den jongen Ko ning Alfonso van Spanje en zal ook den Koning van Italië gaan bezoeken. Keizer Willem was op zijn schip Kön'ig Albert dat in de haven van Vigo op anker lag. De vertegenwoor digers van den Koning zijn eerst den Keizer gaan groeten en vervolgens de jouge Alfonso zelf toegekomen en is aan boord van het schip blijven noen malen Het ministerie Balfonr werd deze weke in minderheid gesteld in de Ka mer. 't Was wel maar eene zake van ondergeschikt belang, maar toch dat zou kunnen het ontslag van het en ge! sch ministerie veroorzaken. Verledene weke Vrijdag beeft M. Colaeri, onze wakkere Kamerheer, aangedrongen bij Minister de Smet de Naeyer om toch eindelijk de voltooiing te bekomen van de vaart van Gomen. De heeren Buy! en Nolf hebben M. Golaert ondersteund, maar de minister en heeft maar eene halve antwooide gegeven. De studiën over de vaart en zijn nog niet ten einde. Laat ons dus voort op hope leven 1 De huidige tijd mag voorzeker roemen op de veelvuldige werken van liefdadigheid en solidariteit dis door het iniatief van christene en bermhertige personen zoo talrijk tot stand gekomen zijn. At wie behoeftig of en de bemanning naar Dalny overge bracht. Daarbij zou nog een ander schip de Azuma zonder schouwen en zonder masten naar Saseba over gebracht zijn. In Corea en Msndchourie is er nog altijd weinig vooruitgang.Geen meik- weerdige voorvallen waren deze weke aan (e stippen. Het groot nieuws van de weke, 't is het bericht dat binst de Paaschweke de grolte van Lourdes zal gesloten worden, 'i Is eene gazette van Bor deaux, die het nieuws aankondigt. Het gouvernement van Gombes den Apostaat zou door de vrijmetselaars gedwongen zijn, de sluiting der grot uiet langer meer uit te stelten, al is 't dat zijne vrienden der Pyreneeën, die hem gezeid hebben dat zij zeker zijn in de naaste kiezing aan de deur te vliegen indien het gouvernement de grotte durft sluiten, al hel mogelijke gedaan om de sluiting te voorkomen, die de menschen van die streko ge heel zal ten onderen brengen. Maar niets en heeft kunnen baten en de vrijmetselaars, die in Yrankr;jk almachtig zijn en wien nederige die naars Gombes en geheel zijne klieke zijn, he&ben den Isatsten tegenstand overwjp s om de gehrekkelijke gen in het Hótel des Parijs. Combes heeft stoffelijke en zedelijke hulp voor wie zwak en ellendig is; menschlieveade genootschappen ondersteunen deze die, uit bijzondere oorza ken, op eigene krachten niet steunen kunnen en beschermen hen die, in zekere omstandig heden, door zedelijk gevaar bedreigd wor den; invloedhebbende mannen reiken elkan der de hand en stichten bonden om misbruiken en slechte gewoonten bij de mindere klas te bestrijden, om er den geest van orde en vooruitzicht te stichten en aan te moedigen. Doch er bestaat eene klas van menschen die, ondanks hare hooge beklagensweerdig- beid, ten grooten deele aan haar lot overge laten wordt; ongelukkige wezens, die uit den omhang met andere menschen gesloten zijn; arme verstootelingen, die uit den schoot drr samenleving verbannen blijven; ellendige kinderen, die de weldaden van onderwijs en vipvoeding niet genieten, al is't dat zij er aociitans recht op hebben: 't zijn de abnor male of achterlijke wezens. Die verworpelingen zijn voor de maat schappij een kanker die al wijder en wijder zijne wortelen uitspreidt en welig woekert, iank vooral aan de onmatigheid en het lederf des mensebdoms. Waar dient die kanker bestreden le wor- ien Bij de kinderen, daar kan men hem in de kiem aantasten en, zooniet uitroeien, .och zijne verdere uitbreiding beletten. Welke s bet,wapsn waarmede die vijand legepri lend kan bevochten worden De opvoeding. Doch trachten wij eerst een gedacht te geven van de natuur en de verscheidenheid dier kwaal en daarom laat ons ze beschou- -te c i x Jt u 0 0 x V

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1