DIT I S EN OMMELANDS, Op Zaterdag 9n April 1904. 5 centimen 't biad. 39stejaar. Talmerk 1997 Opstokers en Medeplichtigen Paschen KAMER Kleine eigendom M. Nolf STADSNIEUWS In de Iweinszaal Turnfeest Katholieke Wacht Harmonie Bij de Boeren De Katholieke Regeering Aanslag tegen den koning van Spanje VAN ALLES WAT Het genoegen Keizer te zijn Voor de keuken 10 geboden bij het melken Eene geestigheid Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, én bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingep t .ia de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder afe boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence HAVAS,te Brussel, Tk,32,in de Magdalena- 2 strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- w kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. De dynamietaauslag te Luik schijnt de Socialisten verschrikt fe hebben. Ztj die gedurig het volk tot allerhande geweldenarijen opstoken, zij worden gewaar hoe groot hnune verantwoor delijkheid is bij het plegen van mis daden als deze te Luik, en hoe de verachting van het volk moet neerko men op eeue politiek, die alk beschaving, alle menschelijkheid te niet doet, alhoewel zij noglans schijnheiligheid als menschiievend wil optreden. In de kamer wierden zij aldra te recht gewezen wanneer zij, met tranen in de stem, zich aansloten bij de afkeuring voor den aanslag te Lu:k, M. Carton de Wiart, die persoonlijk met zijne vrouw en kinderen, hel slachtoffer is geweest van zulk eenen aanslag, beet hen weldra toe, dat zij de medeplichtige waren van zulke misdaden, vermits zij jaar-in jaar-uit het volk opjagen en opkissen en tot geweldenarijen aanzetten. 't Was de verjaardag der Commune, die door hunne bladen hoog word! opgehemeld, alhoewel zij niels anders is geweest dan eene onmenschelijke uitspatting van eene oorlogskoorts die nog niet volledig gestild was. De Commune steunde enkel op vuur en bloed, en zoo iets wordt door de Socialisten .opgehemeld en jaarlijks herdacht En zij konden niet eens lijden dat M. Nevejan eene vergelij king maakte tusschen die Commune en de dynamietaanslagen. Dat was eene beleediging voor de heeren Socialisten Niet alleen voor de Commune trek ken zij partij, maar ook voor de mis dadigers die zich plichtig maakten aan dynamietaanslagen. 't Zijn zij immers die hemel en aarde hebben bewogen om Moineau uit het gevang te krijgen, den droevigen held van een der eerste aanslagen in hetzelfde Luik, dat nu andermaal zoo zeer ontroerd en ge troffen is geweest. De Socialisten toonen in deze zaak dus weinig moed te hebben, zoo mm als in hunne gewone opstokerij. De groote opstokers blijven achter de gordijn zitten, keuren desnoods de daden hunner volgelingen af en laten anderen de kastaniën voor hen uit het vuur halen. Een hunner bladen gaf destijds de noodige beschrijving voor dynamietbommen, maar wan neer er dynamietaanslagen gepleegd worden, dan is dit blad bij de afkeur- ders te vinden... uit schrik of uit lafheid. 't Is op die wijze dat de belangen der arbeiders kunnen behartigd worden. Ten andere, personen die zich plichtig maken aan zulke aansla gen, zijn, zoo min als hunne opsto kers, den werkman genegen. Zi handelen enkel uit persoonlijken haat. waarbij de belaDgen der algemeen beid niets te winnen hebben. Het is voor de Socialisten dus niet genoeg straatoproeren te verwekken en zich overal geweldig te gedragen, als onbeschaafden, zij willen nog de Commune tot patrones en Moineau tot patroon. De petrol der Commune is hun niet meer voldoende; zij willen dynamiet om hunne leerstelsels, dn tegen alle gezonde redeneering schip breuk lijden, met geweld >p b dringen. Dit schrikbewind zal hen echïer geen voordeel bil brengen. De aansla gen gepleegd bij de heeren Verhaegen Derbaix en Carton, drie Katholieke Kamerleden, toonéu genoeg b'j wi de dynamietmaunen 't huis hoorvn ei door wie zij worden opges'o >kt. En <t kiezers zullen niet dulden lat maune;' die met. dynanaietmisda iigers ziji aangespannen, de meerderheid heko men, zelfs niet rnet alle mogelijke ei onmogelijke kartels. VI. H. Paschen, feest van vrede, van op beuring, van heil en zegen 't Is de herdenking der Verrijzenis van Jesus-Christus,onzen Zaligmaker, de verlossing van het mensch lom. Alleluja Alleluja 1 Zoo klinkt het nu de heele wereld door, van Oost tot West, van Zuid tot Noord, zoo luidt iu alle harlen het blijde vreugdelied. Aan het oude en christen gebruik getrouw, wenschen wij den lezer een Zaligen Paschen. Bij bet vervullen van onzen Paasch- plicht, laat ons allen ons geloof ver sterken en onze toewijding aan de Kerk, gesticht door Hem, die voor ons gekruisigd werd, gestorven is ea be graven cn wiens Godheid door Zijne Opstanding werd bewezen. Trouw aan geloof en godsdienst en geen verborgen en bedekte trouw openlijk moeten wijde belijdenis af leggen onzer gevoelens, want slechts hij is eerbied waard, die openlijk zegt en getuigt wat hij is. Doch weze het Paaschfeest ook het feest d it in ons hert medelijden stort voor onze verdwaalde broeders, ver gevingsgezindheid voor hen, die ons haten en vervolgen, verzoeningsgeesl jegens onze vijanden. Onwrikbaar voor zijne overtuiging, maar zouder haai zijnen weg gaan, dit betaamt den chiistën, wieu immer het voorbeeld van zijnen Goddeüjkeu Meester voor oogen moet blijven. Paschen, hoogtijfeest van het chris tendom, werp u we weldoende stralen, koesterend en verwarmend, over het menschdom en sticht toenadering er? broederliefde onder de volkeren der aarde. Moge heel de wereld weldra luiste ren naar het woord van den Verrezene. In Belgie betaalt men 29 fr. belas tingen por hoofd in Yranknjk 76fr. In Belgie geeft de katholieke regee ring 15 millioen voor de pensioenen Ier werklieden Combes, de afgod onzer liberalen en hun model, geeft GEËNEN DUIT. In de Kamer werd door de katho lieken voorgesteld onmiddellijk na bet Paaschve, lof het wetsontwerp te bespreken op den kleineu eigendom, 't Zijn nu maar alleen de woningen, door werklieden aangekocht, die van de voordeelen der wet op de werk manswoningen genieten, 't is te zeg gen vermindering van registratie- ol overschrijvingsrechten. De regeering stelt voor, die voordeelen, uit te brei den tot al de kleine eigendommen die de 10.000 fr. niet overtreffen, 't Is eeue schoone en oprecht volksgezinde aanmoediging voor de kleine cige uaars. Eb wei, liberalen, socialisten en Jaensisten, hebben zich,uit alle krach ten, tegen de aanveerding van di voorstel verzet. Zij vreesden waar schijnlijk dat de katholieken daardoor eenen titel te meer op de dankbaar heid der bevolking zouden verworven hebben. Niettegenstaande Lu tegenstand de? ippositiepartijeu hebben de katholie ken algelijk, beslist daarmee na Paasch- verlof te beginnen. Zij tonden geen» betere beslissing nemen. heeft tegen dit voorstel gestemd. Wat zegt men ervan in bet Yp Tsche? De voordracht met lichtbeelden dooi M. Ludovic Fraeijs heeft grooten en welver dienden bijval genoten. De jonge spreker is een talentvol redenaar, zoowel als een fijne opmerker, die zijne reis door en rond Venetië met allerhande bijzon derheden weet aangenaam te maken. De feeste strekt tot eere aan den nieuwen Voorzittei van den Katholieken Kring, zoo wel als aan M. Ludovic Fraeijs, dien wij hopea nog meermaals in Yper te mogen aanhooren en toejuichen. Zondag 17 April, in de groote zaal van het Volkshuis feeste, gegeven door St Mi chiels-Turners, met medewerking van St Mi chielsharmonie. De eereleden kunnen plaatsen voorbe houden aan 50 c. per plaatse,van Donderdag voort, bij M. Ca)le«vaert-De Meulenaere. Zondag avond, ten 8 ure, maandvergade ring in 't Volkshuis. De heeren Jules Baus en Julien Fol zijn leden benoemd der Commissie van de Stads- harmonie. Proficiat Het Weeke Blad schrijft eenen artikel van bijna twee kolommen om zijne genegenheid te doen kennen voor de Boeren. De genegenheid van 't Weeke Blad voor de Boeren, dat is zeker wel... het achtste wonder van de wereld Hebt gij die genegenheid voor de boeren niet ge ware geweest nog onlangs in Februari atst, als ze eene vertooning aankondigden van 99 beesten en één boer en dat uit zuivere genegenheid voor de buitenlieden. En 'i zou ongetwijfeld Sarellowie van t Weeke Blad zijn die dien éénen boer moest verbeelden Jamaar,vroeger hebben de liberalen hunne genegenheid niet getoond voor de buitea- menschen Ja, in 1883 mieken zij eene wet om de luitenkkzers van hun stemrecht te berooven. Zij legden groote belastingen op den tabak, onder den kreet: «de boer zal't al betalen!» Zij verweten de buiienmenschen voor ploegen die in God gelooven En nu zouden ze willen doen gelooven dat ze de boeren genegen zijn En ze verhopen dat de boeren in Mei zullen stemmen voor die huichelaars Neen, neen De boeren kennen hunne ware vrienden Ze weten wie er hun hel stemrecht beeft teruggeschonken, wie er edurig hunne belangen verdedigt, en nocb de flikflooierij van Weeke Blad of andere Sarloo's en zullen de diepgewortelde over tuiging der buitenlieden kunnen veranderen! Ze zijn en ze blijven katholiek Binnen een paar maanden, op 29 Mei, zal andermaal het Belgische kiezerskorps geroe pen worden, om zijnen wil ie deen kennen over de politieke richting,welke het wensctn door het bewind te zien volgen. Ziedaar TWINTIG JAAR dat het kiezers korps zijn vertrouwen schenkt aan het program en aan het wijs bestier onzer vrienden. Deze kwamen aan het bewind op 10 Juni 1884 en sedert dien hebben 10 al ^eraeene ziezuigen plaats gehad tienmaal ook bracht het kiezerskorps eene stemming van vertrouwen uit in het gouvernement. Wat zal de elfde uitspraak zijn Met een gerust gecnoed verschijnen onze vrienden voor hunne rechters, de Belgische «ïesrrs; minder gerust zijn onze tegensta vers; d Girunique bekende<5}£3^?^uüg, Jat de oppositie geen de minste kans had en dezer dagen schreef citoyen Destrée, in de Peuple, dat de liberalen heel goed wisten, dat er geen spraak kon zijn ditmaal reeds, en evenmin in de eerste zes jaren, het be wind te veroveren. Eigenlijk zouden wij ons dus niet erg in 't zweet moeten stellen tegenover tegenstre vers die, met de zekerheid eener verplette ring, naar de stembus trekken. Maar't zijn slechte soldaten, die, steunend op hunne sterkte, slapen iu 't gelid een goed soldaat is altijd wakker op de bres, al is hij nog zoo zeker van de zegepraal. Juist omdat onze vijanden moedeloos zijn, moeten wij waken cn ons niet door zelf- betrouwen in slaap laten wiegen. Want wie zingt dat wiegelied, wie wil ons de over tuiging opdringen, dat wij niet eens hoeven te werken, zoo niet onze vijanden Daartegenover zeggen wijAlle man op dek, thans dient er nog beter gewerkt en iloeker gestreden te worden dan ooit. De Kamer bestaat thans uil ©6 katholie ken 34 liberalen, 34 socialisten, 2 democra ten, totaal voor de oppositie zoodat Volgens andere betichten is de bom ont ploft voor de voorbijkomst van den koning. Een der gekwetste personen verkeert in levensgevaar. Da bom bevatte stukken ijzer. onze meerderheid 86 stemmen bedraagt. In den Senaat telt men ©3 katholieken en 41 liberalen en 6 socialisten, totaal voor de oppositie 4? zoodat onze meerderheid er 16 stemmen beloopt. Onze meerderheid in Kamer en Senaat is groot, doch niet zoo groot dat wij ons de weelde kunnen veroorloven van te slapen. In de Walenstreek, waar wij zoo dikwijls gestreden hebben, enkel voor de eer van het vaandel, moet gewrocht worden om nieuwe plaatsen in te nemen en in Vlaanderen, waar de vijand in OiiDnacht was gevallen, hoeveel zetels moeten wij er niet verdedigen of versterken In Limburg behouden wij al de zetels dank aan eenige stemmen slechts. In Aalst, in Turnhout, in Deridermonde, in St-Nicolaas, in Leuven, in Antwerpen, in Gent, in Biussel, moet er een zeer klein getal stemmen verplaatst worden en 't getal van onze volksvertegenwoordigers is aan 't minderen. In Bergen en Verviers, hebben wij zetels veroverd, dank aan een twintigtal stemmen, dat is te zeggen dank misschien aan 7 of 8 kiezers. Het is dus plicht, ja allerhoogste plicht, dat ieder van ons propagandist weze voor de goede zaak en aan bet volk nogmaals doen zien, wat de katholieke partie gedaan heeft, thans doet en in de toekomst za! doen in het belang van volk en Vaderland. Waarom ging het land tot hiertoe voort met zoo genadig en zoo krachtdadig de katholieke regeering te steunen Omdat het kiezerskorps in het beheer onzer vrienden de waarborgen ziet van een wijs en verlicht bestuur; Omdat het in de oppositie geenszins de elementen vindt eerier parlementaire meer derheid, die beantwoordt aan de zienswijze van de bevolking, en die stevig en eensge zind genoeg is, om 's lands toekomst te verzekeren. Woensdag, na de ontvangst in het paleis van den gouverneur te Barcelona, heeft koning Alfonso, vergezeld van zijne mini sters, zonder militaire geleide, de voornaam ste straten der stad doorwandeld. Hij werd geestdriftig toegejuicht door het volk. Woensdag avond werden te Barcelona verscheidene republiakeinscbe meetingen gehouden, waarop hevige redevoeringen werden uitgesproken. In de Grand-Via heeft eene republiekeinsche bende de vlag van eene groep koningsgezinde studenten willen afnemen. Een gevecht ontstond, waarin de vaandeldrager gekwetst werd. Donderdag morgen zou er een aanslag tegen den^Nfning Alfonso gepleegd zijn. Irste berichten is er, op eenige koning, eene bom ontploft, ^toonstelling van Barcelona arst werd niet getroffen, werd gedood en twee stapjtr-. toen hij" verliet.- doch fieri personen gr Toen keizer Josef de Tweede zich onder de regeering van Lodewijk XVI, te Parijs bevond, was hij gewoon, incognito wande lingen door de stad te doen. Op zekeren dag trad hij een prachtig koffiehuis binnen en eischte een kop choco lade. Hij was eenvoudig gekleed en de knecht weigerde het, daar het zooals zij nog te vroeg was. Zonder eeaig antwoord te geven vertrok hij en begaf zich naar een klein en onaanzienlijk koffiehuis. Hij vroeg daar ook een kop chocolade, en de eigenaar antwoordde beleefd dat het in eene minuut zou gereed zijn. Het koffiehuis was ledig en terwijl de keizer op het bestel de wachite wandelde hij het vertrek op en neder en onderhield zich met de kastelein, toen de dochter van den laatste, een aardig meisje, binnentrad. De keizer wenschte haar een goeden morgen en zeide tot haar vader dat het tijd voor haar werd om in het hu welijk te treden. Ach hernam de oude man, had ik maar een duizend kronen, dan kon ik haar uithuwelijken aan een mas, die veel van haar houdt, doch mijnheer, de chocolade is gereed. De keizer vroeg om pen an papier het meisje bracht hem een cn ander en toen gaf hij haar een aanwijzing op zijn bankier van zesduizend livres. Aardappelen in schijfjesMen snijdt gezoden aardappelen in schijfjes men laat ze koud worden. Men schud ze dan met gesmolten boter, peper en zout. Onmiddelijk voor men ze opdischt, doet men er gehakte peterselie en wat citroenzap of azijn in. Ajuinsoep. Men snijd groote ajunen in kleine stukjes men laat dia in boter bruin worden men laat de soep eenige minuten koken. Mengebiuikt ook fijngestampte aardap pelen in plaats van brood en bloem. Erwtjes. Men doet 1 liter erwtjes met 1/2 glas water en een stuk boter in eene kastrol, die men dektmen schudt ze nu en dan dooreen, anders worden de bovenste niet gaar. Als zij genoeg gestoofd zijn, doet men er eene vingergreep zout iu men bindt ze met eenen eierdooier in koud water geroerd, of met aardappelmeel en koud vleeschsop, of met samengekneede boter en bloem men doet er ook suiker in naar willekeur. 1. Wees rein over u zeiven over den uier der Koe en over het melkgerief. 2. Neem spenen kruisgewijze, dit zal u meer en betere melk verschaffen. 3. Verwijder de eerste melkstralen, ze bevatten weinig vet en veel microben. 4. Melk vlug, want traag melken doet een deel van het vet verliezen. 5. Melk de koeien grondig uit, de laatste stralen zijn de vetrijkste. 6. Melk met volle hand, nooit met vin ger en duim gebruik nooit melkmachienen. 7. Melk op regelmatige uren, bij voorkeur driemaal daags. 8. Behandel de koeien voorzichtig, sla of mishandel ze nooit. 9. Vermijdt tijdens het melken al wat de dieren kan verontrusten. 10. Verwijder de melk uit den stal on middelijk na het melken. Iets waarin de opstellers van het Week blad hunne deugd zullen hebben is bet volgende NIEUWSBLAD VAN YP f -Volgons tt n

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1