D T IS EN OMMELANDS, Op Zaterdag 16" April 1904. 5 centimen 't blad. 393tejaar. Talmerk 1998 Werkmanswoningen ROND DE WERELD Dood van koningin Isabella Italië Moordaanslag op een spaansehen minister De werkstakingen in Frankrijk Dood van admiraal Makharoff De japaansche vloot STADSNIEUWS Naar Oostacker Katholieke Wacht Turnfeest N ALLESNVAT fle menschen opgelet Voor papegaaien Amerikaansch fruit Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen't blad is't 0,f. 30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Bvussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor *t Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Op 't oogenblik dat bij de Kamer is ingediend een ontwerp om de wet van 9 Augustus 1889 uit te breiden tol nieuwe klassen van burgers, is hel niet onbelangrijk te wijzen op den vooruitgang sedert 1890 verwezenl- lijkt, in zake van goedkoope wonin gen. Eene door de Regeering aan de middenafdeeling medegedeelde statis tiek geeft per provincie het getal op van de vennootschappen voor goed koope woningen op 31 December 1902. Antwerpen telde 10 zulke maat schappijen; Brabant 47; West-Viaan- deren 19 Oost-Vlaanderen 13; Hene gouwen 38; Luik 15; Limburg 17 Luxd&burg 7; Namen 16. Tezamen 182. In eene tweede tafel kan men na gaan welke verrichtingen tot 31 De cember 1902 werden gedaan door de vennootschappen voor werkmanswo ningen. In Antwerpen behepen die verrich tingen tot 2,606,381 fr. 31 ct. in Brabant tot 7,162,427 fr. 43 c. in Oost-Vlaanderen tot 904,202fr.89cf. in West-Vlaanderen tot 1,832,444 fr. 47 ct.; in Henegouwen tot 19,657,960 fr. 29 ct. in Luik tot 9,127,886 fr. 21 ct.; in Limburg tot 1,902,831 fr. 01 ct in Luxemburg tot 2,740,68 ifr. 69 ct. in [Vamen tot 7,176,810 fr. 51 ct.Te zamen voor 53,111,260 fr.83 ct In eene goedgestaafde studie van MM. G. Wahaim, hoogleeraar te Luik en O. Velghe, bestuurder bij het mi nisterie van Landbouw, lreft men andere, even belangrijke cijfers aan, waaruit blijkt welke groote offers de Staat zich getroostte, toen hij aan de werkende klasse verandering op het registratie- en het overschrijvings- recht, alsmede vrijdom van hoofdelij- ken aanslag verleende. Juist die offers leggen uit hoe het komt dat er zoo veel vennootschappen voor werk mans woningen werden gesticht. Van 1890 tot 1891, bedroeg de ver mindering fr. 2,196,252-97 ct voor den verkoop van onroerende goede ren, op den voet van 64,593,920 fr. en voor akten van leening 417,591 fr. op 59,678,800. Het aantal werkmanshuizen, ont slagen van personecle belasting, steeg onafgebroken sedert 1895, toen het 100,000 bedroeg, tot 143.567 in 1901, dus in 7 jaar eene opoffering van frank 8,566,207. Dat is het onrechtstreeks deel, door den Staat genomen in het bouwen van werkmanswoningen dus over 't ge heel 11,210,050 fr. 97 ct. De statistiek leert ons ook dat tij dens de twaalf jaar na afkondiging der wet, eigentlijke werklieden voor 64,598,920frank onroerende goederen aankochten en 59,678,800 frank ont leenden. Eergenoemde som diende zoowel tot het aankoopeu van bouw gronden, als van reeds gebou wde hui zen. Een deel van de tweede som werd besteed aan uitbetaliug van den koop prijs van reeds gebouwde woningen en een nog aanzienlijker deel was be stemd tct het bestrijden van de kosten voor het bouwen van huizen, op de daartoe aangekochte gronden. Wil men weten hoeveel van 1890 tot 1901 werd besteed voor het ver spreiden van den kleinen eigendom onder de werkende klassen, dan is dit laatste deel te voegen bij de som van 64 millioen, z jnde de weerde der aan gekochte onroerende goederen. Het ontbreekte aan gevens om het volko men juist te bepalen, doch buiten kijf mag zij geraamd worden op minstens 3o of 40 millioen,wat de gansche som, door eigentlijke werklieden tot 31 de cember 1901 besteed voor den aan koop hunner woningen op meer dan 100 millioen brengt. Thans (Septem ber 1903) uitgaande van de cijfers der jaren 1900 en 1901, moet die som meer dan 130 millioen bedragen. Gezien er op 31 december 1902, 23,477 hij pot beekschuldigen waren bij de vennootschappen die waren aan gesloten bij de Sj aarkas, mag men het getal buizen, sedert de wet van 1899 gebouwd of aangekocht door werklieden,en grootendeels dunk aan de voordeelen uier wet, ramen op meer dan 30,000. Vooral sedert 1896 nam het cijfer toe, en de naamlooze kredietvennoot- schappen legden de meeste werkda- digheid aan den dag. Er is waargenomen dat de Walen- streken, in zake van werkmanswo ningen, veel vooruit zijn bij de vlaam sche streken. De koningin is gestorven ie 9 ure 45. zonder doodstrijd. Sedert middernacht was alle hoop verloren. De drie dochters der koningin, de infantes Eulalie, Isabella en de Paz, en haar schoonzoon, Prins Lu iwig van Beieren, waren aan haar sterfbed. Ai. Delcassé g ng in den voormiddag hel rouwbeklag van de regeering aan de familie uitdrukken. Uit Msdrid wordt gemeld dat ingevolge de dood van koningin Isabella al de feesten te Barcelona opgeschorst zijn, uitgenomen het bezoek aan de abdij van Montserrat, dat van godsdienstig karakter is. De prins der Austuriën is naar Parijs vertrokken. De ministerraad kwam bijeen en hield zich uitsluitend bez:g met het overlijden der koningin. Hij stelde de onderrichtingen vast, te zenden naar den gezant van Spanje, voor het overbrengen van het lijk der koningin naar het Escuriaal. De lijk plechtigheden zullen plaats hebben te Madrid en te Barce lona. De reis des konings wordt gewijzigd. 'Zijne Majesteit zal vollen rouw dragen. Alle feestelijkheden bij de reis worden opge schorst. In Parijs,waar koningin Isabella algemeen bemind was, heeft de lijding harer dood diepen indruk gemaakt. Zij was vooral ge kend door hare goedheid en liefdadigheid. Geen enkele ongelukkige klopte te vergeefs aan de poorten van het paleis van Gaslille Men verhaalt van de milddadigheid der koningin menigen trek. Toen zij nog konin gin was, vroeg op zekeren dag een boogge plaatste persoon, die in eei.e slechte zaak was gewikkeld, 100,000 pesetas aan de koningin,welke hij binnen de 24 uren moest hebben. De koningin gaf haren minister van financiën bevel, die som voor den volgenden dag gereed te houden. De minister, verschrikt over de goed geefschheid der koningin, besloot eene lis' te gebruiken om haar op hare beslissing te doen terugkomen. Hij dineerde 's avonds op het paleis en deed op de billard der rookzaal de 100,000 fr. leggen in pesetas. Uwe Majesteit doe mij het genoegen Je 100,000 fr. te komen zien, die zij mij gevraagd heeft. Isabella volgde hem en toen zij voor hel geld stond, sloeg zij hare handen ineen van verbazing. Weihoe, zegde zij, is dat niet meer Maar wal wilt ge dat de arme man met zoo weinig geld zal doen Ik wil dat men hem het dubbel geve. Men ziet van hier het gezicht van den minister. Koningin Isabella gaf veel in het openbaar, maar nog veel meer in het geheim, waar nooit iémand iels heeft van geweten. Het lijk is gebalsemd. Er zal te Parijs een lijkdienst plaats hebben en dan zal het lijk naar het Escuriaal worden overgebracht. Zaterdag is de heele voormiddag het lijk tentoongesteld geweest in 't groot salon van het paleis van Castillië. Velen kwamen het lijk begroeten, dat in eene schoone open kist ligt en gekleed is in het gewaad der derde orde van den H. Franciscus. Het is bijna geheel met bloemen bedekt en het gelaat is gedeeltelijk verborgen achter den sluier der Franciscanessen. Te 10 ure heeft Mgr Lorenzelli, aposto lisch noncius, de H. Mis opgedragen bij het lijk, in het bijwezen van den hertog van Beieren, de infantes, de officieieu van het militair huis van den president, M. Delcassé, de gezant van Spanje, de overige gezanten te Parijs, enz. De definitieve maatregelen voor de begra fenis zijn nog niet genomen, 't Eenigste wat vaststaat is, dat het lijk naar het Escuriaal zal gebracht worden en dat de jonge koning niet naar Parijs komt. Pauselijke mis in S. Pieterskerk Voor den eersten keer sedert zijne kroning heeft Z. H. Paus Pms X, maandag, ter ge legenheid van het feest van den H. LeoX, paus, de mis gecelebreerd in de Sint-Pieiers kerk. De plechtigheid geschiedde met bui tengewonen luister. Van 's morgens vroeg reeds vulde eene lichte menigte volks ó>- ruime kerk. Ten 9 1/2 verscheen de Paus, gedragen op de Sedia gestatoria, omringd door kar dinaals, te midden der flabelli. De menigte wuifde met zakdoeken, daar de toejuichingen verboden waren. Gedurende de mis heeft een koor van 1500 der beste zangers van de scholoe cantorum eenige prachtige stukken in gregoriaanschen zang uitgevoerd, die een diepen indruk maakten. De pauselijke mis heeft tot 11 1/2 ure geduurd. De H. Vader is ten H ure 50 naar zijne vertrekken weergekeerd. Op het Si-Pietersplein werd dg ordedienst gedaan door italiaansche troepen. Loubet's bezoek te Rome De bladen deelen thans in het breede de bijzonderheden mede over het aanstaande bezoek van Loubet te Rome. De stad zal kwistig versierd zijn. Bij de aankomst in de statie der Thermen, op zondag 24 April, zal prins Colonna, Sin- diek van Rome, den president ontvangen. Op den weg naar het Quirinaal zullen de maatschappijen van Rome en maatschap pijen uit andere steden gerangschikt staan. Om 8 ure 's avonds heeft een intiem diner plaats op het Quirinaal en om 9 ure des avonds een groot concert op de plaats voor het Quirinaal. 's Maandags morgens zal Loubet naar het Pantheon gaan om kronen neer te leggen op de koningsgraven en daarna doet hij eene wandeling door de stad 's namiddags, mu ziekprijskampen op de villa Humbert I, des avonds galavoorstelling in het Argentina- theater. Dinsdag 26, groote revue bezoek aan Forum en Palatinaat, alsook aan het gedenk- teeken van Victor Emmanuel, 's Avonds verlichting der stad en der heuvelen van den omtrek, die belooft allerprachtigst te zijn. 's Woensdags hebben nog verschillende plechtigheden plaats en donderdag morgen vertrekt de president uit Rome. Eene depeche uit Barcelona meldt dat de eerste minister, M. Maura, toen hij Dinsdag het paleis van den provincialen raad in die stad verliet, aangevallen werd door een man, die hem een dolksteek toebracht. De minister werd erg gekwefst- Nadere bijzon derheden ontbreken. X--- moeten blijven, uit hoofde van een schrikke lijken wervelstorm die in dn baai van Gorea heerschte. Alle vlootbewegingen waren onmogelijk. De vloot kruist thans aan den ingang der golf van Petchili. Te Roebaais is de werkstaking geëindigc in de wolkammerij Wattine en Delanoutre te Toerkonje daarentegen is het getal werk stakers vergroot; er zijn er nu 8,083. Eene afveerdiging werkstakers van het Noorderdepartement heeft zich Dinsdag morgen naar't ministerie van binnenlandsche zaken, te Parijs, begeven om te vragen dat overal waar de bazen weigeren in onderhan deling te treden met de werkliedensyndika ten, de troepen zouden teruggeroepen worden. Men eischt ook de inrichting van gemengde kommissies en men vraagt dat het onderzoek over de onlusten spoedig zou gedaan worden, opdat de betichte werklieden zoohaast mogelijk terug in vrijheid zouden gesteld worden. Deze vragen zullen kortelings door M. Combes onderzocht worden. Het is woensdag morgen inde vroegte dat de kruiser Petropavlotvsk voor Port-Arthur vergaan is. Men denkt dat tijdens de bewe gingen der vloot, het vaartuig een torpedo geraakt heeft. Gansch de bemanning, uitge nomen 20 koppen, is met het schip in de golven verdwenen. Groothertog Cyriel, die met den staf aan boord was, is slechts als door een wonder van de dood gered; hij is zeer erg gekwetst. Zijn broeder, groothertog Boris, heeft de ramp zien gebeuren, die hij bij middel van een verrekijker kon volgen. Groothertog Cyriel, zoon van Wiadimar, oom van den czaar, is 27 jaar oud. Da Petropavlowsk was gewapend met 44 kanons en 4 torpedowerpers; de bemanning bestond uit 700 koppen; er zijn dus 680 dooden. Het schip was in 1894 gebouwd. Te St-Petersburg is reeds een dienst van dankzegging gecelebreerd geweest voor de wonderbare redding van groothertog Cyriel. Vandaag zal er een lijkdienst gecelebreerd worden voor admiraal Makharoff en de ver dronken officiers van Petropavlowsk. Vooral de grootste soorten van papegaaien hebben behoefte aan hout om te knabbelen men steke daarom wilgen- populieren- of andere takken tusschen de tralies. Eveneens hebben alle papegaaien kalk noodig. Over blijfselen van onze spijzen zijn bepaald scha delijk, zij veroorzaken een vroegtijdigen dood. Daarom geve men zijn lievelingen nooit gekookt, gebraden of rauw vleesch en vet, aardappels, groenten, brood, koek en dergelijke. Dat het verkeerd is, hun koffie, thee, bier of wijn te geven, spreekt wel van zelf, en toch wordt dit nog wel eens gedaan. De twee laatste dagen der vorige week is de vloot van admiraal Togo te Wtï-Hai-Wf' Gisteren is een groep Yperlingen naar Oostacker in Bedevaart gegaan. Ten 5 ure 's morgens vertrokken, zijn ze 's avonds ten 10 ure weder thuis gekomen. Alles is in de beste orde afgeloopen, dank aan de wijze voorzorgen genomen door de inrichters. 't Was een lief en eigenaardig feestje Zondag avond in 't Volkshuis, met dien phonograaf gramophone ofte klankschrijver. En 't stond uitnemende wel aan bij die honderden en honderden toeschouwers, die o toch geerne nu en dan eeDs hadden mee gezongen als er 't een of 't ander volks liedje voor den dag kwam. Met M. de Voorzitter Bouquet zeggen wij uit ter herten dank aan den zeer eerw. heer proost,die altijd gereed is om zijne genegen heid te betuigen aan zijne geliefde Wacht. Zondag 17 April, in de groote zaal van hel Volkshuis feeste, gegeven door St Mi- chiels Turners,met medewerking van St Mi- chielsharnxonie. ie ouderdomspensioen kan ^gezegd en herhaald worden wet van 10 Mei 1900 geen dat luie pensioen wordt toegekend aan personen die niet in de pensioenkas hebben gestort. Zij die geboren zijn in 1843, 1844 en 1845 moeten om het pensioen van 65 fr. te kunnen genieten, het bewijs leveren dat zij minstens 18 frank in de algemeene Lijfrent- k-is onder de waarborg van den Staat hebben gestort. Leveren zij dit bewijs niet, volgens de termen der wetgeving zelf, zullen zij die 65 fr. met de ellebogen mogen oprapen. Die 18 fr. mogen niet in den loop van een jaar gestort worden, maar wel in het tijd verloop vin minstens 8 jaren, minstens 3 fr. 's jaars stortende. Die 18 fr. moeten gestort zijn vóór het einde der maand waarin de belanghebben den ten volle 65 jaren worden. Na die ouderdomsmaand aanvaardt de algemeene Lijfrentkas van dien persoon geene stortin gen meer voor uitgestelde renten. 't Is dus verstaan. Het ware eene kolos sale dwaasheid die 18 fr. niet te storten. De personen, ia die jaren geboren, zullen daarbij niet 65 fr. pensioen jaarlijks trekken maar wel 70 lot 75 fr. Dus stortDat het niemand nalate Veel dingen komen ons van uit Amerika, of beter gezegd, van uit d'eindelooze ame- rikaansche landen. Het amerikaansch vee, onder andere, doet onze vlaamsche boeren sedert eenigen ijd kwi'ê steekte. Amerika gaat ons nu ook fruit zenden bij de macht, wil men, en namelijk ver- sche appels. De appels, in sommige ameriksansche streken, zijn zeer overvloedig en worden goedkoop verzonden. Zij worden getrokken eer ze nog geheel rijpe zijn, en alzoo lijden zij weinig of niet vanhrt vervoer. Men zoekt nu nog om de appels op eene zeer passende wijze in te pakken en wel te bewaren. Bij dat overzenden van amerikaansche appels en ander fruit, hebben de Vlamingen ook iets te doen. Zij moeten hunnen fruitkweek verbeteren, net gelijk zij hunnen veekweek verbeterd hebben. Er wordt veel schoon fruit gekweekt in België doch enkel in d'hoven en voor de liefhebberij. De fruitkweek, om er geld van te maken, wordt niet vele geteld.Men rekent dat gelijk niet meê. Ehwel, dat anders en beter gedaan, nu bijzonderlijk met de concurrencie van uit Amerika. De boomgaard bezorgd den grond, do bemesting,den snoei, het planten, het enten, de soort en zoo al. Het hofmoet er op eene hofsteê toch zijn. Waarom er geenein struischen boom gaard gemaakt Er zijn zooveel verloren hoeken en kan ten rond een hof. Waarom er geene goê ruitboomen geplant In 't Land van Looz en elders in Zuid- limburg, houden de boeremenschen het deels op den boomgaard. Gij vindt daar groote en prachtige boom gaarden en die veel opbrengen. De gaar,» zeggen ze, bij verkorting. Ehwel, dat hier ook alzoo gedaan, in 't mindere eenen schoonen gaar» gemaakt, van uitgelezen fruit. NIEUWSBLAD VAN YPER V ft V ft ft ft m bet Diet;

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1