DIT SS EN OMMELAN m Op Zaterdag 23" April 1904. 5 eentimen 't blad. 39stejaar. Tatmerk 1999 Katholieke Bond van 't arrondissement Yper Aan de Vrouwen van Dronkaards Het Werk der Arme Kerken ROND DE WERELD Oorlog In Portugaa! Bij den Paus M. Nisard STADSNIEUWS St-Michiels Turners Niemand gevonden VAN ALLES WAT Veertig duizend flesschen bier geweigerd Tegen den alsembitter De komrijs eener vrouw De musschen en de kalk Belgische rijkdom De bisschop van Brugge en het vlaamsch in 't onderwijs Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Bolerstrate, te Yperen bij 's land boodschaproezen ofte posttegen 3 frank 's j (ars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Morgen, Zondag, 's achterroens ten 3 ure stipt, vergaderen de afgeveerdigde leden te Yper in het Katholiek Volkshuis, tot het voorstellen der Kandidaten voor de Senaat kiezing van 29 Mei aanstaade. Behandel uwen bedronken man mei zachtheid en toegevendheid, bijzonder in tegenwoordigheid uwer kinderen. Ten opzichte van deze laalslen is uwe taak angstvallig. Als gij het kun! vermijden, laat ze dan nooit in aan raking komen met hunnen vader in staat van dronkenschap. Nochtans, wijl gij toch altijd niet daar zult zijn om op hen te waken, spreek hun over hunnen vader als over eenen zieken mensch, als over een schepsel eerder ongelukkig dan plichiig, en slachtof fer van omstandigheden krachtiger dan zijn wil. Tracht bijzonder dat zij zich vaders laagheid niet verklaren medelijden is het eerste gevoel dat in het hart der kinderen moet ontwaken jegens eenen ontaarden vader. Zonder er nochtans zelf veel op te rekenen, spreek hun van het oogen- blik dat hij zal genezen zijn, en dat hij wederom de goede en eerlijke vader zal worden wolken gij hun ge leerd had te beminnen. Behandel hem altijd in hunne tegenwoordigheid mei zachtmoedigheid en medelijden. Laat nooit een enkelen druppel je never in uw huis dringen indien de dronkaard er medebrengt, tracht hem te doen verdwijnen, werp hem weg, al moest die daad zijnen toorn ver wekken. Immers de spijt van heri aldus verloren te hebben, zal hem in het vervolg beletten zich aan zulke teleurstelling nog bloot te stellen. De dronkaards, bijzonder de geal- coobseerden, moeten behandeld wor den als kinderen en krankzinnigen met zachtheid, doc'i mei onverzet telijkheid. Spreek noch werk den dronkaard ooit tegen in zaken van weinig be lang, maar wacht u van ooit zijne drift te vleien en van een centiem van uw dagloon voor hem te verspillen. Logeer hem en voed hem, indien uwe middelen u dit toelaten. Zijn eten zal u niet duur kosten, want de maag van eenen drinker is weldra niet meer in staat heur ambt uit te oefenen Maar wees onverbiddelijk op de kwestie van hem geld te geven. Ant woord hem altijd, dat gij er geen hebt, dat hel aan de kosten van huis houden uitgegeven is; en als gij eenige penningen kunt sparen, vertrouw deze aan iemand waarover gij zeker zijt. Houd het geld niet in huis, want uw man zal het schuilplaatskea wel dra ontdekt hebben. En zonder aar zelen als zonder weerzin zou hij er de hand opleggen om zijne drift te ver zadigen vergeet het niet, de dron kaard heeft geen gevoel van eerlijk heid 't is een verachtelijk wezen, wien geen goed gevoelen overblijft. Indien gij eenmaal toegeeft aan zijne bedreigingen of zijnewoestheden, oh dan, dan is het voor altijd gedaan: dan zal hij u nooit meer gerust lateo, u gelden afpersen, dreigen en des te meer vertoornd zijn door uwen tegen stand, dat hij dezen reeds eenmaa1 overwonnen heeft. Ziedaar hoe de gehuwde vrouw haren dronkaard behandelen moet. M^at gezegd van de jonge dochters, die met een dronkaard verkeeren en hem tot man aanvaardeu Dat hei zottinnen zijn, die zich bittere dagen en nach'en voorbereiden, zonder de hoop te mogen koesteren dat 't hu welijksleven ooit de drift der dron kenschap bij eenen man verdreven heeft. Een dronkaard leeft en sterfi dronkaard, en bijzonder als hij vari jongs af drinkt. Postrijder Toen wij over eenige dagen de expositie van kerkgewaden en ornementen bezochten in St Jjsephsgesiicht hier ter stede, waren wij dubbel verwonderd, docb op ganscb verschillige wijze. Op het zien van ai die kazuivels, koor kappen en mindere gewaden, zooals stolen, velums, alben, rokketten, aliaar- en com- muniedwalen, kleine vaantjes en in het bij zonder van het wel is waar eenvoudig, doch levend en sprekend vaandel van het H. Hart, op het zien van dit alles, zeg ik, wat hebben de Damen, werkende leden van het Werk der arme kerken o dit jaar wederom veel vervaardigd én in keurigheid én in waren smaakMevrouwen en Jufvrouwen, £Ïj haalt eer van uw edel handwerk het is tel ken jare schooner en schooner. O hoe moet de Heer Jt-zus, de God onzer Altaren met welgevallen op u nederzieri A's Hij in vele, andere arme kerken, thans door den priester in zuiverder, in kostelijker gewaad gehuld, wordt gediend en behan deld, en aan de geloovigen in de H. Com munie wordt uitgereikt, het is te danken aan u. Wat hebt gij dus van Hem niet te verwachten, dewijl Hij reeds een glas koud water aan de armen in Zijnen Naam slechts gegeven rtiel zonder belooning zal laten. Uw werk, uwe aalmoes, uwe moeite is rechtstreeks aan dien goeden en lieven Jezus geschonken, uw ijver, uw voortdurende ijver want jaarlijks begint en voltooit gij uwe taak opnieuw uwe standvastige, werkende liefde voor de glorie en luister van Gods huis en in het bijzonder van Zijn Altaar dwong mij verwondering af en doét mij thans de peD opnemen,om u te schrijven Gaat voort, Mevrouwen en Jufvrouwen, gaat voort in te werken, in veel te werken voor de arme kerken door de priesters zoo ostelijk en behoorlijk te kleeden tijdens de uitoefening hunner heilige fonct ën, kleedi gij Jezus-Christiis zeiven cn daarom is u gelijk gij weet uit het H. Evangelie, de on verslerisbare kroon des eeuwigen levens, des hemels weggelegd. Maar hoe rees ook in mij in een geheel anderen zin de bewondering op, n. m. waarom wordt dit goed werk gekend onder den naam van Het Werk der Arme kerken niet meer, niet beter behertigd Zoovele Jufvrouwen uit de hoogere klas sen vooral hebben tijdens bunne schooljaren leeren naaien, borduren, haken, schilderen zelfs, en niet weinigen kennen het in de volmaaktheid waarom wijden zij zich niet talrijker of inet meer ijver toe aan het ver vaardigen van kerkgewaden en andere be noodigdheden voor onze altaren? Is het niet jammer dat er nog vele jufvrouwen en zelfs mevrouwen gevonden worden, die veel te veel bekommerd zijn met hare kleederen en nooit eens denken hoe het hoogst beta melijk is, dat de priesters, bijzonder in het opdragen der H. Offerande van de Mis, be hoorlijk gekleed, ja laat 't mij zeggen, prach tig uitgedoscht zijn Mochten al dezen die onze opmerkingen lezen in 't toekomende ook eens die tentoon stelling gaan bezoeken, en zonder twijfel zullen allen geerne dat goed werk bijtreden, hetzij door het maken van gewaden en an dere toebehoorten, hetzij met het werk te behertigen door milde bijdragen en gelde lijke aalmoezen. Nog altijd even weinig nieuws over de krijgsverrichtingen ginder verre in het Uosten. Sedert de rampe van het oorlog schip Petropavlowsk en is er nog niets me. kweerdigs voorgevallen. Het is (en anderen het voornaamste feil sedert dat de oorlog begonnen is. Onze lezers welen dat grool-herlog Cyriei als bij mirakel aan de rarapt ontsnapt is. Hij vertelt zelve nu aan een engelschen gazeüeschrijver hot het ongeluk gebeurde De wonden van den groot-hertog zijn niet erg, hij is verbrand in zijnen hals en aan zijne ooren en heeft hier en daar nog eeneschrabbe op don rug. Op het oogenbük der ontploffing was hij op het oorlogschip «Petropa vlowsk en admiraal Makharofl' was al den anderen kant van 't schip. Het scheen hem al met eens dat hemel en aarde openscheurden en dat uit den "grond eenen storm van vlammen opschoten, die alles omringden en verzwolgen. Op de vlammen volgden dikke rookwolken binst dat een af- grijzelijk gedruisch weerklonk. Ge- stooten, als verblind en verdoofd, kwam de groot-hertog allichte weder tot zijn zeiven en bemerkte dat het chip zonk al den voorkant. Reeds zweefden doode lichamen ten allen kante. Hij haastte zich naar den achter kant, waar hij meende middel te vin den om aan de rampe te ontkomen. Door de vlammen en den rook heen zocht hij eenen uitweg, tot dat bij met het schip meê in het -.veder zonk. Hi trachtte weder boven te komen, maar het duurde zoolang eer hij licht ge- ware werd, dat hij meende te zulleD versmachten. Eindelijk toch kwam zijn hoofd weder boven water, maar t schip was niet meer te zien. Hij klampte zich aan een stuk hout vast en met behulp van een anderen zwem mer gerocht hij op een ander vaartuig. De groot-hertog weet niet hoeveel ti'd er kan verloopen zijn tusschen de ontploffing en 't zinken van 't schip. Hij heeft maar later vernomen dat iri een m'nuut en veertig seconden hel schip verzonken was. De minderheid heeft aldaar in de Kamers zulk laweit gemaakt dat de koning besloten heeft het parlement te ontbinden en nieuwe kiezingen te doen plaats hebben. De katholieke Dagbladschrijvers zijn maandag door Z. H. den Paus in bijzonder gehoor ontvangen. De heer J. Huyghe heeft eenen brief gelezen waarop de Paus in 't Italiaansch heefi geantwoord.Daarop werden de nieuw jaargif (eu (120,000 fr.) overhandigd. Vervolgens had eene tweede ont vangst plaats waar verscheidene Yper- lingen tegenwoordig waren. Al de aanwezigen waren ten uiter ste verrukt over de vriendelijkheid van Zijne Heiligheid, die bereidwillig verscheidene lichtprenten eigenhan dig heeft onderteekend. de gezant vanVrankrijk bij den Paus, had aan zijn bestier een verlof ge vraagd tijdens het bezoek vau den Voorzitter der fransche republiek te Rome. De bekendmakingen kosten 0,fr.15 de reke binnen't blad is t 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agënce Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van ai die buiten Oost- Weslviaanderen wonen. Wat lief feestje bij de Turners En volk dat er was Volk Waarlijk de zale was om zeggens te kleine Maar, kan 't missen ook, za^^;LctM%ne knoddige oefeningen dat er gedaan worden en met zooveel zwier en behendigheid, en dat alles gaat zoo rap en knap en met zooveel orde, dat geoefende soldaten er niet en zouden aan kunnen. M. Meyskehs, hun leermeester, haalt eere van zijn werk, en de toehoorders hebben 't iem getoogd door hunne gedurige toejui chingen. En dat schoon muziek en mogen wij niet vergeten Bijzonderlijk den Bestierder M. Gustaaf Desramaulten den behendiger, solist M. M. Vandamme Proficiat, vrienden Turners Lof en dank aan uwen onvermoeibaren leider Eerw. Heer Nr'uville. De liberalen van Ypsren hebben niemand gevonden in geheel het arrondissement die hen wiidü vertegenwoordigen en daarvoor hebben zij M. Deridder van Kerkhove (arron disspment Kortrijk) ais werkelijke kandidaat en M.Vandevenne, volksvertegenwoordiger, als plaatsvervangeraangeduid vcor 't Senaat. Elk zegge 't voort Over eenige weken werd het stadje Aale- sund, in Noorwegen, bijna gansch door eenen brand in asch gelegd. Schrikkelijk was de nood: duizenden wa ren zonder onderkomen, kleederen en eten. Ook wierd er spoedig van overal hulp gezori den: kleederen, beddegoed, eetwaren, enz. Een brouwersbond deed 40,000 flesschen bier zenden; van hier en daar werd er wijn en likeuren opgestuurd. In de stad Aalesund is de sterke drank verboden. Tevens vindt men er een groot getal geheel-onthouders, die eene sterke inrichting hebb n. Ook heeft de stadsover heid al de giften van bedwelmende dranken krachtdadig van de hand gewezen, de 40,000 flesschen bier inbegrepen. Hulde aan die onthouders die hunne belofte weten gestand te blijven, zelfs te midden dei zwaarste beroovingen Wij wiilen onze lezers op de hoogte houden der kwestie van het verbcd van den alsembitter, voorgesteld door bet kamer lid De Vigne, van Gent. Dit vraagpunt is zeer moeilijk, want als men vandaag den alsembitter verbood, zouden de kroegbazen morgen vroeg een likeur te koop stellen die inderdaad geenen alsem zou bevatten, maar een van de talrijke likeuren die men kan maken welke er op trekken, die zoo scha delijk zijn als den alsem zelf, doch welke men niet zou kunnen verbieden, uit reden van bun groot getal en omdat bet zeer moei lijk is te bes'.atigeo in welken graad zij ver giftigend zijn. Om dit bedrog tegen te gaan, alsook het groots gevaar dat het zou opleveren, heeft Doctor Bienfait van Luis, even als Doctor Hanrion van de Academie voor geneeskunde te Parijs, den volgenden tekst voorgesteld als wetsontwerp tegen den alsembitter. Artikel 1. Is verboden: het maken, het vervoeren en het te koop stellen van alle likeur die uittreksel van alsem bevat. Artikel 2. Is verboden: het maken, het vervoeren en hot te koop stellen van alle likeur met uittreksels bereid, welke meer uittreksel bevatten dan 1 gram per liter. Men weet dat tegenwoordig de alsembit ter, maagbitters, enz., van 1 tot 5 grammen uittreksel per liter inhouden. De tekst dien wij hier geven schijnt ons van aard om alle tegenstrijders van den alsembitter tevreden te stellen. fia kost eene goede eehtge- G vier stieren, eene doos kardoezen-l^^JLainaalden. Eene volgens deR maat- scbaPP6''-!^" tvveC tot ticj noote ge Fjarer familie,kost vari Pa, In Tartarije krijgt men rene vrouw mits een boterbrood te geven aan haar vader. Bij de Mjshmis betaalt eene rijke zijne vrouw met twintig stieren. Een arme krijgt er gemakkelijk eene voor een zwijn. Te Timorlan krijgt men geene vrouw te huwen wanneer men niet beschikt over de verdediging van een olifant. De Fidjiarien kcopen hunne vrouwen voor eeri walvisch- taud. Bij de wilden van Mongeai wordt eene vrouw gewisseld tegen twee darahertbuiden. In België en in andere landen, koopt men de vrouwen niet: Sommigen willen ze zelfs niet zonder veel geld erbij Een landbouwer had zich te beklagen over de schade welke de musschen in zijnen tuin aanrichtten. Vooral de kool- en radijsbedden hadden bij 't ontkiemen der zaden veel te lijden, want na drie of vier dagen was alle zaad verdwenen; ook was het opkomende saladegroen weggepikt. Daar de slekken er insgelijks veel schade aan toebrachten, strooide onze man kalk- poeder over zijne zaadbedden en tot zijne groote verwondering lieten de musschen ze nu ook met rust. Sedert dien dag, strooit hij ieder jaar bij het begin der lente, wanneer het zaad aan 't zwellen gaat, wat kalkpoeder over zijne groentebedden en de ontkiemende zaden worden door de musschen niet meer aange raakt. Dit goedkoop middel heeft sedert drie jaar den besten uitslag gehad en heeft het dubbel voordeel insgelijks de slekken verwijderd te houden. Bij regenachtig weer moet het dik wijls herhaald worden tot de ontkieming geëindigd zij. Onze algemeene buitenlandsche handel is van 2 milliard 772 millioen geklommen tot 4 milliard; onze bijzondere handel van 1 milliard 425 millioen tot 2 milliard 380 millicen. Ooze scheepvaart-beweging, zoowel bij de aankomsten als bij de vertrekken, is van 4 millioen tonnen tot 10 millioen tonnen ge- lommen: eene ton is 1000 kiiogr. In 1884 liepen de ontvangsten van den spoorweg tot 159 millioen; in 1902 stegen zij tot 242 millioen. In 1884 beliep het getal spaarboekjes 406,650, meteen bedrag van 158 millioen ingeschreven frank. In 1902 was het getal spaarboekjes ge klommen tot het cijfer van 1,973.480 met een totale ingeschreven som van 730,573,044 frank. Professeur Scharpé had een onderhoud met Mgr. Waffelaert, nopens het verbieden aan de leerlingen van de colleges de land dagen bij te wonen, Z. H. de bisschop verzekerde dat het hem zeer veel genoegen deed dat de studenten der Universiteit onder 't geleide hunner professors, leeren Vlaamsch lezen en schrij ven; later, immers, zullen zij op politiek en sociaal terrein het volk moeten geleiden. Men kan hen niet genoeg aanzetten dezen weg te volgen. Als de universitaire leerlingen mij zeke ren dag zullen vragen op hunne feesten tegenwoordig te zijn en die te ondersteunen, mogen zij immer op mijne medehulp reke nen, vervolgt Monseigneur. ln de colleges, moeten de professors de leerlingen gereed maken en opleiden tot hunne latere taak van Ghristene Vlaamsche burgers. Het hoofd van de West-Vlaamsche geeste lijkheid verstaai dus volkomen goed zijne plichten tegenover Vlaanderen en het volk. NIEUWSBLAD VAN YPER Tk CO, TE ÏPER. A K m ft a ft ft ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1