D I T E N OMMÉLAN i m Op Zaterdag 30n April 1904. a centimen 't blad. 39ste jaar. Talmerk 2000 STADSNIEUWS Katholieke Bond Gemeenteraad Klagen zonder nood Hoe zit het in 't land Werk en Aalmoes KOND^irVVEBELD De kerkvervolging in Frankrijk Dg werkstakingen in Frankrijk Werkstaking in Hongarië Je trekken bij den Uitgever, Tk 38, in de Boter $trate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad vak Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Ai'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen't blad is 't m 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- w kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- w Westvlaanderen wonen. De sfgeveerdigden van den Katholieken Bond kwamen bijeen Zondag namiddag ten 3 ure in 't katholiek Volkshuis. Ai de gemeenten van 't arrondissement Yper hadden hunne mannen gezonden. Er waren een zeventigtal leden. M. Colaert, burgemeester van Yper, 2" ondervoorzitter, in afwezigheid van M. Jan Verhaeghe, zat de vergadering voor. Op het verhoog zaten nog de heeren Van Merris, Volksvertegenwoordiger en Burge meester van Poperinghe, Struye, oud-Volks vertegenwoordiger en oud-Senalor.Schepene van Yper, Soetaert, Burgemeester van Lan gemarek, Fraeijs, gemeenteraadslid en gouw raadsheer, C. Booae, schrijver. M. de Voorzitter leest eerst brieven en telegrammen van de heeren de Virtck, Bru neel-de Montpellier, Verhaeghen en anderen, die belet zijn de vergadering bij le wonen. Vervolgens laat bij weten dat de heeren Baron de Vinck en Bruneel-de Montpellier als werkelijke ec plaatsvervangende Senators zijn voorgesteld door het bureel. Daar het kan gebeuren, zegt de spreker, dat de heer Bruneel door het arrondissement Kortrijk als werkelijke kandidaat wordt voorgesteld, zouden wij kunnen i:r 't geval zijn u nogmaals te moeten bijeenroepen. Om dit te ontgaan, stellen v ij voor nu eenen kandidaat te benoemen, die desnoods M Bruneel zou vervangen, als hij werkelijke kandidaat zou rijn voor Kortrijk. Dal voorstel wordt aangenomen en beur telings worden bij geheime stemming de heeren Baron do Vinck gekozen als werke lijke kandidaat, Bruneel-de Montpellier als plaatsvervanger en M. Fraeijs om desnoods M. Bruneel's plaats in te nemen, als deze te Kortrijk werkelijke kandidaat zou zijn. Geestdriftige toejuichingen begroeten den uitslag der kiezing. Op voorstel van den heer Voorzitter wordt een afgeveerdigde benoemd bij den Bond der katholieke Kringen en Vereenigingen van het land. De heer Em. Thevelin stelt de kandidatuur voor van M. Henri Iweins d'Eeckhoutte, provincie- en gemeenteraadslid te Yper. De heer Voorzitter herinnert de onschat bare diensten aan Yper en het arrondissement bewezen door den betreurden heer Iweins d'Eeckhoutte, vader, en is overtuigd dat de zoon hveins de weerdige opvolger zal zijn van zijn overleden vader. Geestdriftige toejuichingen b eken los ert de heer Henri Iweins d Eeckhoutte is ver plicht aan 't algemeen verlangen te voldoen en de vereerende bediening te aanveerden. Na een aanwakkerend woord van wege den heer Voorzitter, die iedereen aanspoort om te strijden en te werken voor de zege praal van de katholieke gezindheid opZondag 29 Mei aanstaande, gaat de vergadering uiteen rond 5 ure. Heden zitting. Zaterdag, ten 5 ure, openbare Men spreekt over 1. Mededeelingf n. 2. Rekeniug 1903 der Burgerwacht. 3. van 't Muzeum. 4. Bewaarscholen. 3. m Keukenschool. 6. Kerkfabriek St Jacobs. 7. St Jacobs: intrekken van eene som gelds uit de spaarkasse. 8. Godshuizen verslag van boomverkoo pingen. 9. Godshuizen Verpachting'van goederen. 10. Disch Pachtafstand. 11. Wegenis algemeene aflijning van het statieplein. 12. Wegenis aflijning der studentenstraat 13. Walerverdeeling lastenboek voor de aanbesteding der kolen. '14. St Pieterskerk: herstelling der vensters 15. herstelling aan den toren 16. Begrooting 1904 apen, welke w j niet kunnen ontvluch ten, is: Maar geduld hebben: klagen ka r toch niet haten. Niettemin, daar is niets minder op de wereld dan geduld. Droevig is hel, velen, die lang reeds in de leerschool van het geduld doorbrachten, nog te hooren klagen en morren. 1. Veleu kwellen z:ch met het ver leden. Zij kermen omdat zij, door onvoorzichtigheid, domheid, enz., zelf oorzaak zijn geweest van een ongeval, schade. Daar komen zij alijd op terug, zagen en malen daarover, zonder einde. Had ik toch dat stuk land gekocht, of verkochtHad ik daar aardappelen geplant, of koren gezaaid i Had ik die koei toch maar too vroeg niet verkochtHad ik my loch voor d e zaak met mijn gebuur Jan ten akkoord gesteld 1 Wat baat dat al Deukt Wat voorb:j is, is voorbij. Gedane zaken hebben geenen terugkeer. Eu herstelt den misslag, zooveel mogelijk zonder achter-uitzien. Trekt er eene les uit, veeleer dan verd.' iet. 2. Velen kwellen zich met het tegenwoordige. Zij kermen over een tijdelijk verlies, over tegenspoed in andbouw, in eene onderneming, op tal. Ofwel zij zingen een onverdraag- ijk treurmuziek over hunne tand-, aoof'd-of schouderpijn. Of zij klagen over hunnen stand. Zij zouden heter doen niétte denken: dat is goed t>m onze schuld voor 't ander leven te be talen; wij hebben uog al meer ver- iiead; anderen worden nog al harder beproefd; daarbij, dat zal ons later in len hemel ruimschoots vergoed wor den. 3. Velen kwellen zich met de toe komst. Zd kweilen zich met zaken die misschien nooit zullen komen, en vergallen alzoo hunne levensdagen. Jij voorbeeld: Ach als mijn zoon eens 't lot viel Ach als mm man eens vóór mij stierf! Hoe zal't later met mij gaan, als ik oud word Vlijn huis moet eens afbranden Wel, doe uw best om alles zoowel e regelen als mogelijk: eerst gij kun! u in alles voor de toekomst verzeke ren. Voor '1 sterven van oen of ander, lebt gij de levensverzekering. Voor uwen ouden dag, hebt gij de pensioen- Aas. Voor uw huis hebt gij de brandverzekering. Maakt daar ebruik van om u gerust te stellen; en berust u voor 't overige op Gods va derlijke voorzienigheid. «Geen zorgen, voor morgen.» «Ieder dag heeft genoeg met zijn eigen leed.» 17. St Maaitenskerk van het gebouw. herstelling a! buiten Eene zaak heeft mtj altijd getroffen Het leven is eene leerschool van ge duld, wunt ons geduld wordt onop houdelijk op de proef gesteld. D( wereld is een onmeetbare Calvarie berg, overal met kruisen beplant. D: gevolgtrekking van al die beproevin Alles ingezien, bestaiigen wij dat de stcffe- 1 ij a e toestand van België uitmuntend is en misschien, zijne weergè op de wereld niet heeft. Onze vijanden moeten het bekennen out ons, wani de daadzaken zijn daar om tiet te bevestigen; de naburige landen bezien ons met oogen van afgunst, en hunne druk pers spreekt onophoudelijk den lof uit en het welvaren van ons klein Balgenland. Liberalen en socialisten alleen roepen en klagen sedert twintig jaar over ondergang en ellende maar de welstand doet niets dan aangroeien en daar zij hem niet meer loo chenen kunnen, schrijven zij hem toe aan tijdsomstandigheden, en geenszins aan de algemeene politiek van het katholiek beslier; volgens han heeft het bestier mets te zien in dien toestand. Welnu, ware die toestand nog niet te dan ken aan de katholieken, toch moet men be kennen dat het elericalismus tenminste geen bebtsel geweest is voor den vreedza men vooruitgang van ons land zij moeten ook bekennen dat eene politiek van oorlog, van vervolging, van twist order het volk, van ophitsen d.r volksdrifien, in geenei wijze den zelfden uitslag zou gegeven beb- oen. De geschiedenis getuigt dat de burger lijke en godsdienstige oneenigbeden altijd en overal de ergste vijanden geweest zijn van den openbaren voorspoed. En wat willen onze politieke vijanden Een vrijmetselaarsbestier in België, gelees en geschoeid gelijk het vrijmetselaarsbestiei van Vrankrijk Waren er geene andere be langen op het spel, dan du-stoffelijke, wij zouden dan reeds redens genoeg hebben, om, kost wat kost, alle verandering van bestier te verwijderen en den weg te ver sperren aan het radieo-socialismus. Da liberalen waren zes jaar aan hel bestier en hunne verkwistingen deden de belastin gen verdubbelen voegt daarbij dat hun te kort, in de Staatskas ieder jaar grooter en groolcr wierd. Wie heeft de schulden inge kort, en de staatsrekening jaarlijks met een ovetschot gesloten De katholieken die sedert wintig 'jaar aan het bewind zijn. De goede staat der geldkas komt te zameri m« t de algemeene verbetering en vooruitgang in handel-en vervoertuig, iji nijverheid, in wegenis, in landbouwontwikkeling, in maat schappelijke wetsgeving, in geldelijken on derstand. Overgroole lasten heeft de Staat op zich genomen maar dank aan de wijs beid en de voorzichtigheid in het bestier zijn de staatsrechten niet verhoogd geweest. Hel liberaal bestier had onze Staatskas in groot gevaar gebracht de katholieken bewaren ze in veiligheid en toch hebben zij middel gevonden om een beheer van arbeid in te richten.om de werkmanspensioenen te stich ten, om eene behoorlijke vergoeding aan de soldaten te geven,om voor den helft tusschen te komen in het leggen der buurtspoor wegen, om het vrachtvrij vervoer te] ver- leenen aan de materialen der landbouw wegen. Vele menschen weten nog met welke akelige voorspellingen de liberalen in 4884 de aankomst begroetten der,katholieke pari ij! Gelijk zij schreeuwden,had men niet gemeend dat België voor altijd verloren was, dal het ging uitsterven van srm-oede, dat eene bloedige vervolging üoór het k lerik alismus ing ingespannen worded, dat er weldra noch vrijheid noc'a leven racer zijn zou En 't is nu twintig jaar dat de «klerikaien» aan 't bewind zijn is er eene dier liberale voorzeggingen verwezentlijkt Zijn zij niet 1 zegevierend, gelogenstraft? In plaats van achteruit te gaan, hebben de katholieken vooruitgestreeld,zoo betrouwvol en onverschrokken, dat de oude liberale kopstukken hen verweten in de duisternis sen te springen waar de liberalen blind staan, daar zijn de katholieken klaarziende, en wat de liberalen roekeloosheid noemden, dat was voor de vooruitgang. In plaats van de openbare vrijheden te krenken, hebben enze mannen ze uitgebreid en aangemoedigd in plaats van bet stem recht in te korten, hebben zij het boven alle verwachting, aan iedereen geschonken in plaats van hunne tegenstrevers voor altijd te erbannen uit bet bestier, hebben zij hun eene evenredige deelneming toegekend zonder de katholieken ware er niet een libe raal meer in de Kamers De katholieken hebben wetten gemaakt van herstelling, van rechtveerdigheid, van overeenkomst, van bescherming, van aan moediging en van vooruitzichtzij hebben niet eene wet gestemd van strijd en verdruk king La-it nu den verstandigen Belg kiezen hoe zou hij anders kunnen dan zijne stem geven aan de heerschende partij Hij alleen, die verblind is door dweep zucht, door godsdiensthaat, door geest van ervolgirig, zou den tesenwoordigen toestand van België willen vertreuren, met de vrij metselarij aan 't hoofd te stellen indien er altijd stichters geweest zijn, er waren ook ltijd afbrekers, maar deze hebben nooit iets weten op te richten en zij zijn op hunne ;ene puinen vergaan. Het is algemeen aangenomen, en de ge zonde rede dringt zoo iets op, dat werk verschaften aan de menigte beter is dan aalmoezen te geven. Dit begrijpt ook het Katholiek Ministerie, en wellicht is er nooit een Staatsbestier ge weest, dat zoo vele openbare werken deed uitvoeren. Om enkel van de laatste jaren te gewagen, kunnen wij aanhalen dat, sinds 1 Januari 1893 tot 31 December 1903, het volgende wierd uitgegeven aan buitengewone open oare werken 1° Bijna tfgl miljoen aan 't leggen van nieuwe spoorwegen, postbureelen, telefoon lijnen, enz., dus aan winst opbrengende werken. 2° Ruim SOS miljoen aan vaarten, steen wegen, havens, enz. 3® Bijna 85 miljoen aan scholen en an dere openbare gebouwen, waarbij de ge katholieken aanleg en meenten en provinciën nog evenwel of meer miljoenen voegden voor hun aandeel. Dat maakt cp die negen jaren, het eene jaar door het andere, ruim lö? miljoen aan buiiengewo7ie werken, van wege den Staat alle n. Het is onbetwistbaar dat het grootste deel dier miljoenen rechtstreeks teri goede kwam aan de werklieden en aan de nijverheid in 't algemeen, zoodat zelfs werken, die wel eens als geldverkwisting worden bestem peld, niettemin dit goede in hebben, d;.t zij in alle geval ten voordeele zijn der werk lieden. Die werkverschaffiQg strekt niet alleen rechtstreeks de werklieden ten goede, maar ook alle andere menschen die bij bet leven der arbeiders ook hun leven cf hun bestaan vinden. Immers het geld is rond en 't bolt altijd voort, van de eene hand in de andere, zoo dat een enkel miljoen tot verscheidene mil joenen overgaat door bedrijvigheid en omzet. Er wordt dikwijls gepreuteld tegen het liggende geld dat dus niets voortbrengt en dood is voor de algemeenheid, maar zou er- wel veel zulks geld bestaan Men verwart dit liggende geld zelfs met hei geld in de spaarkassen van den Staat, zoo bijna of dit geld daar bleef liggen en niet aangewend wierd voor 't uitvoeren van openbare wer ken, voor 't ondersteunen van groots onder neming, enz. Wie geld uit den omloop houdt, handelt onbetwistbaar niet goed, vermits bet duizen den menschen kan doen leven zonder in iels te vermeerderen voor den beziiter. Integendeel, met dit geld te gebruiken tot verschaffen van werk, zal hij niet alleen de algemeene welvaart bevorderen, maar ook zijn eigen bezit doen aangroeien. Daarom ook is het schimpen der socia listen op 't kapitaal en hunne dreigementen om het kapitaal af te schrikken, oen grove misslag tegen het belang der werklieden en tegen de algemeene bedrijvigheid. Al het geld dat zij, op die wijze, uit den algemeenen omioop doen verwijderen, ver wekt stremming in handel en nijverheid het doet veel handenarbeid te niet en kan niet anders dan het kwaad vergrooten, waarop zij nogtans zoo gaarne schimpen. Ten minste- zal dit geld verloren zijn voor ons land zelve, wanneer het veideraange wend wordt in buitenlandsche nijverheden, gel jk het deze laatste jaren veel is gebeurd De socialisten begrijpen wel eens hunnen misslag en dan beweren zij, niets tegen hel sapitsal zeive te hebben, maar enk 1 tegen het bezit van 'i kapitaal in enkele handen. Maar dat verandert niets aan 't kwaad dat zij slichten, want hun optreden tegen hei kapi taal van enïelen, kan aan dit bezit niets veranderen. Door het verwekken van werk stakingen, enkel uil haat tegen het kapitaal, en juist tegen het kapitaal dat vele werklieden en bedienden doet leven, doen zij dus een onzinnig werk, dat niet alleen den kapitalist, maar nog meer den armen wroeter moet öenadeelen, rechtstreeks of onrechtstreeks. Want varen er eenigen soms goed bij, dui zenden anderen lijden er door, juist gelijk met hun stelsel der samenwerkende maat schappijen. Werk verschaffen, goed vergeldenden arbeid, blijft dus het hoofddoel voor allen die belang stellen in den welstand der arbei dende klas. Wie zóó handelt, doet eene wel daad, terwijl het integendeel eene misdaad is, zonder wettige reden en enkel uit haat, tegen het kapitaal te donderen en zijn werk te beletten. VI. H. Vrijdag werd in de hoofdkerk te Brest, op verzoek van de meerder heid der advokaten, eene mis gecele breerd tot boetedoening voor de wegneming der kruisbeelden in de gerechtszalen. Vandaag zal in de ka'hedraal te Mans eene bot-tnlechtigheid plaats hebbem voorgezeten door Z. Hoogw. den bisschap van Mans. De vjifi officiers, die geweigerd haddp" "Jnne troepen aan te voeren f Klooster en de school der an Phoërmel, en die vrij- krijgsraad te Nantes terden met 3 stemmen ulke stemverdeeling wordt de uitspraak beschouwd als gurstigvoorde belichten vrijge sproken van de beschuldiging van ongehoorzaamheid aan een krijgsbe vel. Zij werden daarentegen met 5 stemmen tegen 2 plichtig verklaard, hunnen post verlaten te hebben, en werden elk tot 4 maanden gevang veroordeeld. Te Roebaais werd vrijdag het werk nog in drie fabrieken hernomen; het reeds klein getal werkslakers vermin derde met 250. Er blijven nog 8 werk- hu zen in staking (5 slechts gedeelte lijk), met 421 werkstakers on 95 gedwongen verletters. Reeds talrijke brigaden gendarmen te voet en te peerd, zijn naar hunne verblijfplaatsen teruggekeerd. Te Toerkonje blijven nog 29 fabrie ken of werkhuizen in staking. Het getal werkstakers dat donderdag 2152 beliep, was vrijdag reeds op 4880 werkstakers verminderd. Al de spoorwegbedienden, van de reserve deelmakend, zijn onder de wapens geroepen, on zullen nu hun werk moeten hernemen op straf van voor den krijgsraad vervolgd te wor den. Op 't oogenblik dat de werkstaking uitbrak, hebben do machinisten en de stokers, onderweg door hunne mak kers verwittigd, vijf en twintig trei nen vol reizigers tusschen Weenen en 8uda-Pest laten staan. De reizigers in 't midden van 'tveld achtergelaten, had 'en weldra gebrek aan levens middelen. Afdeelingen ruiterij moe sten talrijke reizigers eten en drinken komen bezorgen en de treinen bewa ken, ten einde alle ongelukken te voorkomen. Het wordt bevestigd dat de werk staking reeds iang op voorhand bereid was, en dit de werkstakers over aanzienlijke sommen beschikken die hun toelaten zullen het einde van het geschil af te wachten. Buiten don reizigersdienst, die vol komen stil ligt, ondanks de pogingen van het bestuur der spoorwegen om de sneltreinen tusschen Buda-Pesth n Weenen herin te richten, is de postdienst ook gestremd. De brieven en dagbladen worden nu per water weg bezorgd. In meest al de groote steden lieten zich de gevolgen der werkstaking ionderdag, op zeer onaangename wijze gevoelen: melk, boter, eieren, groenten, enz. ontbraken in vele huishoudens, en de groenseliers en melkboeren maakten van deze schaarsheid gebruik, om hunne koop waar tot schandalige prijzen op te jagen. aag verse tegen 4 Dc werkstaking op de spoorwegen is thans volkomen geëindigd. De dienst der reizigers- en koopwaren- treinen heeft, dag en nacht, op al de lijnen, op regelmatige wijze plaats. Te Buda-Pesth hebben 7500 voer lieden en koetsiers den arbeid ge staakt. TeGrosswardein hebben 15000 gesyndikeerde werklieden eveneens het werk verlaten. Maandag doorlie pen zij de stad en dwongen de handel- drijvers hunne winkels te sluiten. De werkstaking was dinsdag alge meen te Grosswardein, Debrefzin en Szegedin. De fabrieken liggen stil en de scholen zijn gesloten. Te Ellesd, waar de boedige beteugeling plaats gehad heeft, die wij gemeld hebben, leveren de boeren zich aan plundering over. Acht van de te Ellesd gekwetste woelmakers zijn overleden, wat het getal dooden op 31 brengt. NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1