D 1 T I S f EN OMM ELANDS. Op Zaterdag 14" Mei 1904. 5 centimen 't biad. 39ste jaar. Talmerk 2002 Katholieke Bond De Vaart van Komen De Godsdienst en de Samenleving Een gedacht over de aanstaande kiezing ROND DE WERELD Dood van sir Henry Stanley i e trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen hij land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon builen Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, 1k co, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaarnsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Zaterdag namiddag ten twee en half kwa men de afgeveerdigden der twee kantons Yper bijeen in de bovenzaal van den Katbo Heken Kring, om te spreken over de Pro vinciekiezing van 5 Juni, M. Colaert, 2° ondervoorzitter van den arrondissemenlsbond,opende de vergadering en deed het doel der bijeenkomst uiteen werkelijke en plaatsvervangende kandidaten voorstellen voor de provinciekiezing. Onder de aanwezigen bemerken wij de heeren Senator Baron de Vinck, Schepenc Slruye en de uittredende provincieraads heeren, Burgemeesters en gemeenteraads leden van al de gemeenten der twee kantons. Ten einde de afgeveerdigden vrij en vrank de kandidaturen te laten bespreken, verlaten de uittredende provincieraadsheeren en hunne plaatsvervangers de zaal. Na eene bespreking, waarin de afgeveer- digden eens zijn om te getuigen dat de raads heeren met iever hun mandaat uitvoeren en de belangen hunner lastgevers behertigen, wordt er eenpariglijk beslist de heeren Fraeijs, de Thiebault de Boesingbe en de Gheus weder als werkelijke kandidaten voor te dragen en de heeren Srys Ernest, Am Vandaele en Fl. Vanneste, als plaatsvervan gers voor het tweede kanton. De heerc-n Iweins d'Eeekhoulte en D'Hu vettere worden opnieuw voorgedragen als werkelijke' kandidaten in hel l8 kanton, en voor plaatsvervangers worden bij geheime stemming aangeduid de heeren Boone Cyr., van Yper en Bayart Joseph van Becelaere. Als de kandidaten terugkeeren worden ze geestdriftig toegejuicht. M. de Thiebault (in 't franscb) bedankt de afgeveerdigden voor de genegenheid en het vertrouwen dat zij hetn en zijne medekandi daten hebben betoond. In 't vervolg zullen wij gelijk in 't verleden alles aanwenden wat mogelijk is ooi de belangen der bewoners van de kantons te verdedigen. M. D'Huvettere (vlaamscb) bedankt op zijne beurt de afgeveerdigden, en zal trachten de ondervinding der andere medekandidaten te benuttigen om goed en deugdelijk werk te verrichten. 't Is noodig, zegt de spreker, meer met de kiezers in betrek te komen zelfs als er geen strijd is,zou ik aanraden al de gemeen ten te bezoeken en met de kiezers te onder handelen, immers Onbekend maakt onbemind. M. de Thiebault vraagt dat da gemeen ten, die 't eene of 't andere aan den provin cieraad vragen, over hunne belangen de raads'neeren zouden inlichten, opdat wij in state zijn uwe zaken naar beboeren te verdedigen, 't Gebeurt immers dat wij in den provincieraad ondervraagd worden over dingen die onze kantons aangaan, en soms niet en kunnen antwoorden omdat de belang hebbenden ons de noodige inlichtingen niet en zenden. Wij en vragen niet beter dan dienst te bewijzen, maar geef', ons de mid dels cm het te doen, en de wapens om uwe belangen te verdedigen. M. Seys herinnert dat er sedert 50 jaar gewrocht wordt Om Yper te verbinden door eene vaart met de Leie. Spreker haalt ver scheidene voorbeelden aan om te bewijzen dat nijveraars, burgers, werklieden, som mige zware waren dierder moeten betalen om reden van de hoogere vervoerkosten Voor een wagon kalk kost het vervoer te Yper 27 fr. meer dan te Komen, een wagon kolen 20 fr. meer dan te Komen. Willen wij de voltrekking der vaart, die voor handel en nijverheid zoo noodzakelijk is en van zoo groot belang voorburger en werkman, Senators, Volksvertegenwoordi gers, Provincieraadsheeren en Burgemees ters, allen moeten in hand gaan, geene pogingen onverlet laten, niets verwaarloozen om voldoening te krijgen. M. de Voorzitter Colaert heeft deze week nog ter Kamer aangedrongen bij Minister de Smet de Nieyer. Spreker laat geene gelegenheid voorbijgaan om den Minister onder dat opzicht lastig te vallen Samen met Senator Baron de Vinck zal hij onverpoosd aandringen, tot dat hij eindelijk aan de kiezers binnen twee jaar zal kunnen zeggen de vaart is daar De minister heeft mij herinnerd wat hij al gedaan heeft voor bet arrondissement Yper, en 'k moet bekennen dat wij juist niet al te zeer te beklagen zijn. Dank aan de milde toelagen van den Staat zijn in ons arrondissement de buurtwegen in goeden staat. Sommige gemeenten bezitten om zeggens geene wegen meer die niet in steen gelegd en zijn, Vlamertirighe onder andere. Maar wat de vaart betreft, ik herhaal het, we zullen zien wat wij te doen hebben, en alles aanwenden om zoo rap mogelijk de voltrekking te bekomen. M. Vanneste, burgemeester van Woesten, bedankt op zijne brurt de heeren kiezers, voor hunne genegenheid en wekt eenieder op om aan de wenschen door den heer de Thiebault de Bjesirighe uitgedrukt te vol doen.Vermits de provincieraadsheeren werk vragen, aan ons allen er hun te geven.. Ik ook ben van gevoelen dat het zeer nuttig en rioodig is de kiezers te gaaa bezoe ken, om hunne begeerten te kennen en meer en meer met hun in onderhandeling te komen. M. Bayart van Becelaere na de afge veerdigden bedankt te hebben voor de eere die zij hem aandoen en het vertrouwen dat zij in hem stellen, belooft uit al zijne krach ten te werken om die eere en dit vertrouwen weerdig te blijven. Hij hoopt dat in het verkrijgen van voor deelen de landelijke gemeenten niet zullen vergeten worden, en dat er zal gezorgd worden om zoo gauw mogelijk den tram in voege te zien. Al die middels van gemakke lijke toegang tot Yper, zijn daarbij nog eer» voordeel voor de stad Yper zelve. M. Iweins d'Eeekhoulte doet opmerken dat de provincieraadsheeren, die meesten deels landelijke streken vertegenwoordigen, in 't geheele den buiten niet vergeten. Van de hulpgelden door de provincie verleend voor de wegen, gaan ten minste de twee derden naar den buiten alleen. Gij ziet dus wel dat wij onder dat opzicht niet ten ach teren zijn. M. Victor Pieters van Reoinghe vraagt dat er verbetering zou gebracht worden aan sommige velowegen die te wenschen laten op zijne streek en dat er zouden gemaakt worden waar zij ontbreken. De wielrijders betalen eene bijzondere belasting en 't en ware maar redelijk dat de opbrengst ervan gebruikt wierds om het gebruik van rijwielen te bevoordeeligen en de wegen in goeden staat te houden. M. D'Huvettore belooft rekening te houden van den wensch door M. Pieters uitgedrukt. Hij zal vet ders aandringen opdat de pro vincie zou tusschenkomen om wegen te verbeteren als deze tusschen Yper en Rous- selare, bij 't gehuebte de Fortuin Daar is een deel van den weg op de gemeente Langemarck, die voor hare bewoners er volstrekt geen nut en kan uittrekken, en daarom natuurlijk weiger! dat einde weg te verbeteren. In zulke gevallen zou de pro viucie moeten het wers op haar nemen. Na eenige opmerkingen van M. den Voor zitter Colaert, en eene warme aanbeveling om ieverig te werken voor de Senaatkiezing van 29 Mei, en de kiezers in te lichten over hunne rechten en plichten, gaat de vergade ring rond vier ure uiteen. M. Colaert heeft in de Kamer der volks vertegenvvoordigei s de volgende redevoering uitgesproken, om de voltrekking der vaart ie bekomen. M. Colaert. Ik en weet niet als de wer ken waarover ik spreken zal, deelmaken van de wijziging die de Minister van Openbare werken heeft aangekondigd Als ze daarin zijn heb ik niets meer te zeggen, maar is 't integendeel, dan zal ik mét andere Kamer- heeren aandringen opdat de Sta# eindelijk hand aan werk legge vooir da voltrekking van de vaart tusschen de Lêie en Yper. Als vs ij de begrooting van openbare wer ken bespraken, heeft de minister gevraagd dat wij onze opmerkingennopens de vaart zouden doen hij de buitengewone begroo ting. Hoe staat het nu met die zaak Zal het crediet van 250 000 fr. nu gebruikt worden ofzullen wij, gelijk reeds zoo dikwijls ge daan werd, het crediet stemmen zonder de hope dat het geld zal gebruikt worden Over eenige oogenblikkefi zei men dat de gunsten van het buitengewoon budjet zouden moeten verdeeld worden../ M. de Smet de Naeyer. Klaagt gij ook? M. Colaert. Ik en klaag niet. M. de Smet de Naeyer. Gij zoudt wel ongelijk hebben. M Colaert. Als er kwestie is van de stad Yper, dan klaag ik riiet, ik krijg bijna al wat ik vraag, maar voor de vaart, onder andere, dat werk dat dobr zijn aanslepen eene vermaardheid krijgt, 't Is wat anders Voor de Koninklijke bane moot ik den Minister oprecht dank zeggen, maar ik zou geerne weten als er eindelijs daaraan zal voortgedaan worden. Ik vraag een bevesli gend antwoord, maar geena oniwijkmg. M. de Minister. Ik zal 't u uitleggen. M. Colaert. Gij hebt over twee jaar reeds bevestigend geantwoord. Ware ik zeker dat het crediet niet en zal kunnen gebruikt worden, ik zou het nutte loos vinden het te stemmen. M. de Minister. Ik ben zelve niet zeker het te kunnen gebruiken dit jaar. M. Colaert. Gij kunt het zeker zijn. Er bestaan ontwerpen. De studiën zijn gedaan. M. de Minister. 't Is eene dwaling. M. Colaert. Verschooning. Ik weet het en M. de Bruyn heeft het hier verklaard als hij minister was. Vraag het aan zekere van u we ingenieurs Als gij ons wilt goeden wille toogen. de vol tooiïog der vaart, door elkendeen gevraagd, zal algauw gedaan zijn. Ik en moet de noodzakelijkheid der vaart niet meer doen kennen, dat is menigmaal besproken geweest, onder andere door den tegenwoordigen heer minister Liebaert, door da heeren volksvertegenwoordigers van Charleroi. Het is de voltrekking of de voort zetting der vam van Bossuyt. Gij zegt dat gij niet weel als gij het ere diet zult kunnen gebiuiken of niet, maar wilt gij met mij naar uw ministerie gaan en -k zal u in uw eigen departement de plans toonen. M. de Minister. Ik weet wel dat er plans en ontwerpen zijn, maar geen een en kan bepaald aangenomen worden. M. Colaert. Er bestaan twee ontwerpen ofwel den ingevallen duiker hermaken.ofwel de vaart verleggen, 't Is het eene of het andere dezer werken dat gij zoudt moeten uitvoeren en met de kennissen die gij bezit, kunt gij met behulp uwer ingenieurs, ge makkelijk tot eene goede oplossing geraken. Gij en zult ons toch zeker, als wij u van den eenen kant moeten bedanken, niet ver plichten op eene andere zaak ons van u af te scheiden. Aan M. Verhaeghen hebt gij verklaard dat gij eene wijziging zoudt voorstellen die aan zekere leden der Kamer voldoening zou geven. Ik hope dat wij onder het getal zullen zijn. Nog een ander werk hebben wij u aan te bevelen.'t Is een brugsken over de Leie te Wervlck. 't Is wel een klein werk, maar gij en moet hel toch niet verwaarloozen. Geef ons voldoening ook op dit punt en dan, M. de Minister, zullen wij u uit ter herten^, danken, 't Zal de uitdrukking zij'irvan onze welgemeende onbeperkte erkentenis. (Zeer wel op verschillige banken). De godsdienst is noodzakelijk aan den mensch, afzonderlijk genomen, en aan de Familie. Hij is ook onmisbaar en volkomen nood zakelijk aan de maatschappij, aan geheel de menschelijke samenleving. De Familie of het Huisgezin beslaat uit verscheidene personen. -De Familiën vereenigd maken de Gemeente, het Land en geheel de Maatschappij. De mensch is gansch beschikt, en ja gedwongen om in gemeenschap met andere mensclien te leven. Alles nu wat wij schreven over de nocd zakelijkheid van den Godsdienst, aan eiken mensch in het bijzonder, en aan de Familie, bewijst eveneens die noodzakelijkheid aan de maatschappij, vermits deze niets anders is dan de vereeniging van alle menschen, of de geheele menschheid en dus om voort te bestaan, en in voorspoed en welvaart te leven, heeft geheel de samenleving dezelfde behoeften als de enkele persoon. Wil het goed gaan in de Maatschappij, dan moet er tusschen de leden, die er deel van makeri, wederzijdsehe vertrouwelijkheid heerschen, die de eigenbaat wegbanne, en de schraapzucht en al de kwade driften, welke de gemoederen verbitteren, en de eendracht, de verstandhouding verhinderen en vernietigen. Er moet wederzijdsehe genegenheid ja, meer, er meet liefde zijn tusschen de leden der maatschappijliefde is de voortreffelijk ste band der menschelijke samenleving. Doch de liefde wordt niet voortgebracht of niet aangevuurd en behouden door de menschelijke wetten. De liefde komt uit hei hertde Godsdienst, die alleen op de harten werkt, kan ook alleen de liefde doen uitkie men en vaste wortelen doen schieten. Elk meusch heeft een lichaam de wet kan dat lichaam beheerschen, doen buigen en in bedwang houden. Maar elk mensch heeft ook eenen geest, eene zielen geene wet ter wereld is in staat om dien geest, die ziel te bedwingeu of ie verslaven. Zoo is het ook gelegen met de maatschap pij de ziel van de maatschappij zijn dt goede zeden, die gewillige eerbied en onder danigheid aan het wettig gezag, de recht- veerdigheid.de eerbaarheid, de geest van opoffering, enz, zonder welke do goede samenleving eene onmogelijke zaak is. Een oud Heidensche schrijver zegde dan zeer welWat beteekenen wetten zondei goede zeden Maar wederom, wie kan die goede zeden, die in het hert, in het gemoed hunnen zetel hebben, daar voortbrengen en bewaren Zeker geene menschelijke wetten, die het hert of het gemoed niet kunnen raken. Neen de Godsdienst alléén kan het, omdat hij alleen doordringt en werkt tot in 't diepste van het menschelijk gemoed. Zoo is dn Godsdienst de noodzakelijke, de onmisbare grondvesting van het goed, het geordend maatschappelijk leven. Hoe meer Godsdienst onder de menschen boe meer rust, welvaart en heil. Zonder Godsdienst kan de mensch niet bestaan gelijk hij moet bestaaD. 't Is gemakkelijker schreef reeds in de oudheid de beroemde philosoof Plutar- chus 't is gemakkelijker eene stad te bouwen in de iucht, dan eerie Maatschappij te willen inrichten zonder het geloof van den Godsdienst. En Plato niet minder beroemd zeg de insgelijks Het verlies van den Gods dienst is de grootste ramp, welke de samen leving k?;r'r> ifen. -u de groote denkers en ge'.eer- eidendom. Pieken hedenöaagsch ook al binnen denken, en die niet en haat en razernij zich Zoo del.' En degenen, door boos" laten vervo/ Allen besluiten eenparig Een volk zonder Godsdienst is verloren De Godsdienst baart de beschaving de Godsdienst handhaaft de orde, de goede zeden en burgerlijke deug den als de Godsdienst verdwijnt, redding kan dan nog enkel en alleen door den Gods dienst weder bewerkt worden. In de Kamers hebben de katholieken nu 96 zetels; de liberalen 34, de socialisten ook 34 en 2 Daensisten: de katholieke meerder heid is 26 stemmen In het Senaat zijn er 63 katholieken, 41 liberalen en 6 socialisten: de katholieke meerderheid is 16 stemmen. Het schijnt niet dat er een ernstig gevaar is voor bet Senaat; men mag integendeel eene winst verhopen te Namen, te Brugge en te Brussel. Te Namen hopen de katholie ken dat liberaal de Selys zal vliegen. Voor de Kamers, schijnt het, met een eerste opzicht, dat de tegenpartijen eeoige der zetels nieuw ingericht in 1902 zullen behalen, doch van dicht gezien valt er weinig te vreezen langs dien kant. Die zetels worden dan toegekend krachtens de meerderheid van stemmen; maar volgens de berekening der evenredige vertegenwoordiging blijf die zetel aan de katholieken te Gent en waarschijnlijk ook te Aalst. Te St Niklaais beweren onze vijanden eenen geweldigen liberaal te doen doorgaan M Persoons, dank aan de overeenkomst van liberalen en socialisten; maar indien de katholieken daar hunne oude verdeeldheid verlaten en goed overeenkomen, M. Persoons zou gemakkelijk door de mande vallen Te Dendermonde schijnt het bijna zeker dat de drie katholieken met eene schoone meerderheid zullen herstemd zijn; over 4 aar bolden de liberalen te kort, ingescheept met de schismoeraten en socialisten, en lunne zaken zijn daar verre van verbeterd te zijn. De zetel die meest in gevaar is, is de nieuwe van Verviers; maar wordt hij daar verloren, hij zal vergoed zijn door het aan winnen van eenen vierden zetel te Luik; die winst is zoo goed als zeker. Hoei-Borgworm zou ons ook nog eene winst kunnen opleveren, omdat de sociali sten er van hunne pluimen verloren hebben. Te Charleroi hopen de katholieken eenen zetel aan de socialisten te ontrukken, en zelfs te Zoningen, waar het alleszins, van weerskanten zal spannen. Alles ingezien, moeten de katholieken niet vreezen dat de meerderheid zal verminderen; zij mogen zelfs hopen dat zij nog zal verster ken Stanley heette eigen tlijk Rowlands, dl) was in 1840 geboren te Denbigh in het graafschap van Wales. Wees geworden op driejarigen ouderdom werd hij in hel weezenhuis van St-Asaph opgenomen. Na een zeer oppervlakkig onderwijs genoten fe lebben werd. hij kajuitjongen aan joord van een schip, dat voor Nieuw- Orleans reisveerdig was. Het was daar lat de knaap door een koopman, Stanley genaamd, als zoon aangeno- nen werd. Later nam Henry Morton Stanley deel aan den Secessieooriog. Na dezen mjg werd hij briefwisselaar van dagbladen in Turkije. In 1867 zond de New-York- li er aid hem met het en- gelsch leger naar A byssinië.als oorlogs correspondent; later werd hij door het zelfde araerikaansch dagblad naar Spanje gezonden. In October 1870 vertrok Stanley, op last van M. Gor don Bennett, naar Zanzibar en Oost- Afrika om den ontdekkingsreiziger Livingstone, die sinds twee jaar ver dwenen was, op te zoeken; den 10 T NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1