AMDS m 'fc lil Op Zaterdag 25" Jani 1904. 5 centirrien 't blad. 393te jaar. Taïmerk 2008 Aan nieuwe inschrijvers Herziening der ki zerslijsten STADSNIEUWS Op den Verlorenhoek Feesten Tegen den godsdienst niet Katholieke Kring Stad Yper Gemeenteraad ROND DE WERELD Frankrijk 't Gerecht Oorlog Holland VAN ALLES WAT Onze prinsen aan zee Provinciale Senators Zilvermunt Nota Ze zijn niet tegen den godsdienst Viaamsche academie Genezing der dronkenschap Al met eens ontsteken Fen goede speurhond De taks op de velos Te trekken bij den Uitgever, Tk 38, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap toezen ofte post, tegen 3 frank 'a j tam. TELEFOON 52 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstiiate, T* 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2ai Van heden af tot het einde van 'i jaar kan men 7 Nieuwsblad van Yper bekomen aan 1.50 fr. De herbergiers betalen rcaar den helft, dus 0.7i"5 f'r. Voor deze is het noodigook den naam der herberg op te geven. Bon de kiezingen hoort men altijd lieden klagen dat zij op de kiezerlij- sten niet ea staan, of het getal stem men niet hebben dat hun toekomt. Welnu, 't is nu de tijd om hunne zaken te doen in regel stellen. Ia de maand Juli moeten de gemeentebe- stieren de kiezerslijsten herzien, de nieu we kiezers er op brengen en hun de stemmen geven waartoe zij recht hebben. De Katholieke Vereeniging van Yper roept de aandacht onzer vrien den op dat punt; haar bureel zal kosteloos al het noodige doen om de rechten van de katholieken van hel arrondissement te doen gelden. Zn mogen hen in persoone of per brieve wenden tot dat bureel, in de Meenen- strate (Katholieke Kring). De bekendmakingen kosb-n O,fr 15 de reke binnen 't blad is 't O,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, tedei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Age.ncë Havas. te b. ussel, Tk 34, in de Zilver strate, en te Parijs, n°8, Place de la E ujrse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, na al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Welnu, zondag nam Sarloo in 't Weeke Blad 'nen artikel over uit 't een of 't ander laagste nieuws over de kiezing en eindigt met te roepen dat in 1906 de kaloten gaan weggebursteld zijn onder het zingen van Van 't ongediert der papen verlost ons vaderland En zij en zijn tegen den godsdienst niet Moesten zij er dan eens tegen zijn, hoe zou het dan gaan De feeste op den Verlorenhoek is met bijzonder goed weder begunstigd geweest. 't Ypersche volk heeft er van gebruik ge maakt om eens tot aan de verste palen van Yper te wandelen, en van ten 4 ure voort was 't al de Meenenstrate, de Potyze en verder op een gewemel en gewoel zonder weergade. De stoet vertrok rond ten 4 en half uit het Volkshuis en was samengesteld uit alle ka tholieke maatschappijen van stad. Beurtelings speelden onze twee muzieken eenige lieve trippelende deuntjes en we waren over M. Merghelyncks kasteel, om zeggens zonder weten. Op het hof van M. Lemahieu stond onze achtbare gemeenteraadsheer, omringd van zijne familie en van vrienden en kennissen. M. de Burgemeester wenscht zijnenacht- baren kollega geluk over zijne kiezing 't is misschien wat late, zegt de spreker, maar gij zult moeten getuigen dat het uwe schuld is, vermits gij zelve gevraagd hebt dat wij zouden wachten. M. Lemahieu bedankte in welgepaste woorden en vervolgens kwam de heer P. Lefevre van Zillebeke om, op zijne beurt,den vertegenwoordiger van den landbouw geluk te wenschen,namens de verzekeringsbonden. De feeste werd voortgezet door een concert op den Verlorenhoek en eindigde 's avonds met een schoon vuurwerk, afgeschoten door M. Cuvelie. De bewoners van den Verlorenhoek heb ben alzoo ook eens hun deel gehad in de zegepaaal der kaloten. Meer dan overal elders is er daar gewrocht geweest voor vriend Lemahieu, en 't en was dan ook nog maar redelijk dat ze ook eens konden meevieren, en eens toogen aan de sleêlieden hoe geern hunnen gemeenteraadsheer gezien is, en hoe zij tevreden zijn omdat hij zoowel zorgt voor hunne belangen in den gemeenteraad van Yper. De Strijkersgaan Zondag binst de hoogmisse naar de statie om MM. Deridder en Vande Venne af te halen en naar hun lokaal te leiden, 's Achternoens gaan ze naar Meesenom deel te nemen aan eene betooging ter gelegenheid van... het leggen van den eersten steen der katholieke knechtenschole aldaar M. Nolf en andere Sarloo's, als de kiezing nadert, beweren bij hooge en bij leege dat ze tegen den godsdienst niet en zijn, en ze doen zelve strooibrieven zenden naar de kiezers waarop er staat dat men voor de liberalen moet stemmen om de vrijheid van den gods dienst te behouden 1 De feeste van Zondag is verzet tot Zon dag 17 Juli. Openbare zitting van Zaterdag 25 Juni 1904, ten 5 ure 's avonds. Dagorde 1. Mededeelingen. 2. Rioolverslag van aanbesteding. 3. Lager onderwijs rekeningen 1903. 4. Kerkfabriek St-Pieters rekening 1903. 5. Burgerwachtbegrooting 1905. 6. Vervoerdienstafschaffing van eenen dienst tusschen Poelcapelle en Yper. 7. Wegenis algemeene rechtlijning van het statieplein. Trams lijn Yper-Gheluwe weg over eenkomst met de nationale maatschappij 9. Ontwerp van reglement op het bouwen. Wij geven verder eenige bijzonder heden nopens het onderzoek dat de fransche Kamer thans doet. over de «Millioenen» der Karthuizers. Combes, zijnen zoon en 't gerecht zelve komen er in een aardig daglicht. En Edgar Combes en Michel Lagravp verwijten malkaar voor leugenaar erger als op de vischmarkt. En dan de commissieleden zelve, die komen ook al overeen als honden en katten. Deze week zijn zij naar het schijnt op het punt geweest muilperen te deelen Wat hutsepot is toch dat arm Vrankrijk is ook in die zake betrokken. Horkt hier hoe Zekere onderzoeksrechter M. de Valles was belast met het ondei zoek over de betichting van M. Edgar Combes, als zou deze voor twee mil- lioen de Kamerheeren hebben willen uitkoopen. Nu, Combes woonde de getuigenissen bij, vroeg zelve dat men op zulke of zulke wijze zon getuigen en deed dan nog de gedane getuige nissen veranderen naar zijn goeste en \1. de Valles deed dit alles zonder tegenspraak, trouwens Papa Gombes is eerste minister en moest men iets verrichten tegen den zoon, natuurlijk men zou in den neuze ziften van den vader, en met de vrijheid die er in Vrankrijk heersekt, ware de rechter algauw afgezet. Welk vertrouwen kan het volk dan nog hebben in zulk gerecht En zeggen dat onze Ypersche libe- alen zouden willen hier in Belgie eenen man aan 't hoofd zien gelijk Combes 1 't Zou er waarlijk lief uitzien, moest Ket eens zoo verre komen. Maar de kiezers zullen aan lijden zorgen, en bij twee jaar zullen zij al de aanhangers van het Combesstelsel buitenzetten, en Nolf nog eerst van al. Er wordt verzekerd dat er in 1 noorden van Liao-Tung een gevechl geleverd is, wrarin de japaners den zegepraal zouden behaald hebben. He' leger van generaal Kuroki rukt nu op in de richting van Takuchau. Aan de Turnen Er wordt gezegd dat de russen oruggen leggenover de Tumeu-rivier, om een aanvat in Corea te doen. Japansche wreeIheden Volgens eene depeche uit Liao- fang, uit russische bi on dus, zouden op 12 juni een dertigtal japansche niters drie gekwetste russen, die aan ion voet van een heuvel lagen, op de wreedaardigste wijze vermoord heb- oen; zij kapten de ongelukkiger! letter- ijk in stukken. Op een der lijken elde men tot 28 wonden. De hoofden en 'Igelaat waren doorkerfd, de oogen uitgestoken, de borst ingestampt en de knieën bij middel van kolfslagen ge broken. De fransche, 1 engelsche en paansche militaire geattacheerden, die de russische troepen volgen, heb ben proces-verbaal van die feiten opgesteld. Eene erge neerlaag Volgens eene depeche uit Liu- hwang zoudeu Zondag 8,000 russen, ouder het bevel vau generaal Konda- trowitch, die langs eene diepte te Wafangou trokken, op 9 mijlen ten zuid oosten van Kaïpiug, verrast ge- weeet zijn door een detachemen' apansche artillerie dat daar in hin- lerlaag lag. De russen zouden 1200 manschappen verloren hebben. Gene raal Kondatro vifch stelde zich me! onverschrokken moed van het hoofd zijner troepen, en onder het vuur van den vijand door, konden zij in goede orde eene verschanste stelling berei den. Zonder twijfel is dat bericht enkel de herhaling van een der gevechten, welke verleden week te Wafangou geleverd werden. Zeer dikwijls wordi aldus hetzelde gevecht op verschillen de wijzen gemeld. Te Chemulpo De japaners hebben uit de russische ianonneerboot «Varyag», die te Chemulpo in den grond geboord werd, 31 kanous, 3 torpedos en eene groote hoeveelheid krijgsvoorraad opgehaald. Opperminister Kuyper is te Brussel geweest met het nieuws dat de Hol anders hopen iu 't korte eenen troon opvolger te krijgen. Prins en prinses Albrecht en de zuster dezer, de hertogin van Ursch, met twee harer kinderen, hebben dezer dagen een uitstapje in zee gedaan aan boord der visscherssloep van den gekenden ouden visscher van De Panne Kotje Maes. De hooge bezoekers woonden een par tijtje vischvangst bij en Kotje Maes be reidde dadelijk een gevangen tong, doch de tijd ontbrak om zich daaraan te goed te doen. Do prinselijke badgasten schijnen veel genoegen te nemen met hun verblijf op De Panne en worden er door de bevol king zoer vereerd. Uit stellige bron wordt verzekerd dat M. de baron Surmont de Volsberghe, oud minister van arbeid en nijverheid, oud burgemeester der stad Yper, nu provin ciale senator voor We3t-Vlaanderen, de vernieuwing van dit mandaat niet meer aanveerdt. Er zal dus, in zijnen aaustaanden zit tijd, die den eersten DinsdAg van ju] geopend wordt, door den pro'vTncieraat in M. Surmont's vervanging moeten voor zien worden. M. de Lantsbeere, staatsminister, die de tweede provincialo senator nog geene beslissing genomen. (Ga%. van Kortrijk). Het Staatsblad kondigt een koninklijk nesluit af, waardoor de nieuwe vormen voor de zilverstukken van 2 on 1 fr. goed gekeurd worden. De nieuwe zilvermunt zal op de bovenzijde de beeltenis dragen van Leopold II, bet hoofd naar den lin kerkant gekeerd, met bet opschrift Leopold II, rol des Beiges of Leopold II, koning der Belgen, en op de keerzijde de aanduiding der weerde en het jaartal, omringd met eene kroon, samengesteld uit een eikentak en een klimoprank. De volgende nota is aangeplakt in bet postbureel van Des Moines, Staat lowa, Amerika Voortaan zullen de gehuwde beambten, en voornamelijk deze die kinderen heb ben, eene snellere bevordering bekomen dan de anderen. De postbestuurder beeft verklaard dat die nota uitgaat van bet booger postbe- stuur en dat ze gemaakt werd op ver langen van president Roosevelt. Dat zal de jonkbeden leeren te wach ten tot dertig jaar en méér van eene vrouwe gelukkig te maken. te Berlij lampen kunnen w deel hier beeft Er wordt een bedrag bespaard aan loon voor lanteernaansfekers,welke dan voor bet schoonmaken der Janteerns, zoo noodig een beter salaris kunnen krijgen. Men mag bovendien niet over liet hoofd zien welk eene groote hoeveelheid gas er verloren gaat gedurende den tijd dien do lanteernaanstekers noodig hebben om alle Janteerns uit te draaien. De uitvinding, waarover wij nu niet meer kunnen mededeeien.is van zoodanigen aard, dat de aanleg zelfs voor eene groote' 'stad geen bezwaar oplevert. Men kan een gedeel te der lampen 's avonds om 1 i ure uitdoen eu het andere deel laten doorbranden, en de rosten der installatie ziju zeer gering. Het is zeer zeker eene uitvinding waarvan de weerde nog niet te schatten is. {Maasbode). In den gemeeuteraad van Verviers vroeg de burgemeester een crediet van 10.000 fr. voor de ontvangst van prins en prinses Albert. De socialistische leden stemden tegen twee liberalen onthielden zich omdat de prins ook de kerk bezocht. De schepen heeft in naam der liberale groep zijn voorbehoud gemaakt en gezegd dat het college deu prins naar de kerk zal vergezellen, doch slechts uit beleefd- ïeid. Wat helden In hare laatste zitting, heeft de Ko ninklijke Viaamsche Akademie, E. II. Hugo Verriest, pastor van Wacken, de uitste kende vlaamscho spreker en schrijver, tot briefwisselend lid benoemd. Zeggen we te dier gelegenheid dat E. II. Verriest, die erg ziek geweest is, gelukkiglijlc ten volle hersteld is. De Noonveegsche overheden hebben een zonderling middel bedacht orn de dron kaards van hunne ondeugd te genezen. De lijder wordt in eene kamer gebracht die hij niet mag verlaten en alle betrek king met den buiten wordt hem sneden. Dan bestaat zijn voedsel grootendeels uit brood met portowiju. Den eersten dag vindt de man dat lekker, maar langza merband krijgt hij er genoeg van en beeft afkeer van de wijn. Naar bet schijnt, blijft deze afkeer voortduren en geeft deze bomeopathieke kuur verrassende uitslagen. Gaat men 's avonds tegen bet invallen dei- duisternis in Altenburg (Duitscbiand) dooi de straten, dan ziet men plotseling alle gas- lanteerns tegelijk aansteken worden Deze vinding is er eene van onschatbaar belang want om dit tot stand te brengen, is geen ingewikkeld electrisch toestel, zijn geene leiddraden noodigvolstrekt niet anders is eraQri dan een zeer eenvoudig toestelletje j onder den lichtbrander word* afge ier. f ^eene vinding van Dr Rostijn 1 nu nog weet dat ook alle I7 ]'<-■ tegelijkertijd gedoodt bet overlijk voor "fen duidelijk zijn. In den nacht van 7 tot 8 Juni, werd ter dmtsche stad Brunswijk een I I jarig meisje vermoord op eene hofstee. Het kind was verwurgd geworden. Een policie-officier vergezeld van eenen zijner bonden, trok naar de plaats der mis daad. Hij deed al bet volk der hofstede buiten gaan, terwijl bij met zijnen bond in luis drong. Eenige minuten nadien kwam de policie- man buiten en zei tot den bond Zoek lom, zoek t Het dier deed eenige woeste sprongen, snuffelde rond, en greep schielijk eene» der knechten bij de kleêren, zonder hem nogtans te bijten. Men deed den knecht van kleêren veran deren. De bond werd losgelaten en vloog wederom recht op Duwe toe, zoo was de name. De policie-officier deed dien knecht toen aanhouden. Door vragen overstelpt, bekende Duwe inderdaad de moord gepleegd te hebben. Ten gevolge van een vertoogschrift uit gaande van den Touring-Club, ten einde de provinciale taks op de velos van 10 op 5 fr. te zerminderen, heeft er Dinsdag van 11 tot 2 1/2 ure eene inter provinciale conferencie pl iats gehad in het provinciaal gouverne- mt te Brussel. Afgeveerdigden van aide bestendige deputaties, uitgenomen van Lim burg eu Luxemburg, waren aanwezig. M. Montens vertegenwoordigde de provincie Antwerpen M. Loontjens, West-Vlaande ren M. Eeman, Oost-Yiaanderen M. Fri- son, Henegouw M.M.Grégoire en Laboule, de provincie Luik MM. Vincent en Frap pier, de provincie Namen; M. Richard, Braband. De provincie Luxemburg beeft reeds de taks van 5 fr. ingevoerd wat de provincie fimburg betreft, deze beeft bare inzichten nog niet doen kennen. Tijdens de bespreking hebben verschei dene afgeveerdigden doen opmerken dat in zokere provincies de rijwielen van de werk lieden en van zekere kategorie bedienden taksvrij zijn.De provincie Braband weigerde nieuwe maatregelen ten voordeele der wiel rijders te nemen. Ten slotte hebben de alge veerdigden de vraag van den Touring-Club verworpen deze vraag zal evenwel naar de provinciale raden verzonden worden, doch met een ongunstig advies der bestendige de putaties. DE KATHOLIEKE MEERDERHEDEN van 1884 tot 1904 Nu de kiezingen voorbij zijn, is liet niet zonder belang eens te zien welke de katho lieke meerderbedon in de Kamers geweest zijn, gedurende de twintig jaren katholiek gewind. 1834. 86 katholieken en onafhankelijk ken tegen 52 liberalen, katholieke meerder heid 34 stemmen. 1886. 98 katholieken en onafbankelij- ken tegen 40 liberalen, katholieke meerder heid 58 stemmen. 1888. 98 katholieken en onafhankelij ken tegen 40 liberalen. Katholieke meerder heid 58 stemmen. 1890.95 katholieken tegen 43 liberalen. Katholieke meerderheid 52 stemmen. 1892. 92 katholieken tegen 58 libera' len. Katholieke meerderheid 34 stemmen. rÉifirr*-* 13, Gl *1"

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1