DIT IS 9 Turnfeest TELEFOON 52 E N OMMELANDS, Op Zaterdag 6" Oogst 1904. 5 centimen 't blad. 39ste jaar. Talmerk 20 i 4 Zondag 7 Oogst 1904 Feesten in den Katholieken Kring Op het Hooghe St-Michielsschool HOND DE WERELD VAN ALLES WAT St-Louis I! om mei li 1111 Te trekken hij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's j iar-d. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kost n 0,fr. 15 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. iovetdruk, 5 fr. 't honderd, ledm boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence IJavas. te b tissel, Tk 34, in dè Zilver- strate, en te Parijs, N° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, vat al die buiten Oost- Vorming van den Stoet aan de Rijselpoort, ten 3 1/2 ure. Westvlaanderen wonen. De feesten, eerst beschikt op Zon dagen 2t Oogst en 18 September, zullen plaa's hebben op 11 en 25 Sep tember. Zondag 21 Oogst, groote feesten in bet park, ingericht door den Foot- ball-Glub fprois, met meewerking van de verbondene maatschappijen en Concert door de Koninklijke Fan fare. Dinsdag. 9 0 >gst, viert onze bloeiende Wgsrsschole haar zilveren jubelfeest. 25 jaar in 'i bestaan eener school is veel eri een heel geslacht wordtin zulke I ijdrui mte hervormd. WO herrinnert zich het nederig begin niet dier schole, die in 1879 aanving met dertien 1 ei lingen en sedert dien er steeds boven, de twee honderd heeft. Talrijk zijn ze, ten allen kanten rond ver deeld, die in die schole hunne opvoeding, hunne geleerdheid, den grondsteen van hun geluk hebben geleid. Priesters, doktors, advokaten, officieren, handelaars, nijveraars, landbouwers, enz., enz., getuigen, indien het noodig ware, dat het christelijk onderwijs, verre van de uit breidtng van de geleerdheid te beletten, integendeel eene aanwakkering tot verder onderwijs, en vooral eene allereerste nood wendigbeid voor de opvoeding der jeugd. 'sNuchtends ten 10 ure heeft in St-Maar lens een plechtige misse van dankzegging plaats. Na de misse: zitting in de Iweinszaal. Aanspraken, zang en muziek. Ten 12 ure feestmaal in 't Volkshuis, voor de leden van 't schoolcomiteit, de heeren van de feestcommissie en de oud leerlingen van Sint Michielsschool. 's Avonds feest in de Katholieken Kring en verlichting. Vrankrijk. Hetgeen te voorzien was, sec'erl lang, is gebeurd. De fransche kerk- vervolgers hebben hunne betrekkin gen met Rome afgebroken. De «Journal Officiel» van Vrank rijk bevatte Zondag de tijding dat bet fransch gezantschap bij Z. H. deu Paus van Rome afgeschaft is en dat de Pauselijke Nuncius Vrankrijk moet verla'en. Ken telegram werd Vrijdag avond aan den frauschen zaakgelastigde bij het vatikaan gezonden, met last die afbreuk aan Staatssekretaris van Zijne fleiligheid te melden. De zaakgelas tigde, M. de Courcelles, kweet zich Zaterdag nachtend, om 10 ure, van die laak. 's Avonds verliet hij Rome. De Journal öiliciel deelt de brieven mede, die gewisseld werden lusschen de fransche regeering en het Vatikaan. Daaruit blijkt dat die af breuk wel geschiedt, omdat Z. IJ. den Paus zijn gezag beeftwillen uitoefenen ten opzichte der twee fransche bis schoppen, Mgr Lc Nordez en Geay. Mgi Le Nordez, bisschop van D.jon, is Vrijdag avond door Z. H. den Paus in verhoor ontvangen. Vervolgens heeft hij een bezoek gebracht aan Mgr Merry del Val, Staatssekretaris. Mgr Le Nordez, is nu van zijne jaarwedde beroofd door M. Combes, en om hem nog verder te wreken, heeft M. Com bes het seminarie van Dijon doen sluiten. De gevolgen Het eerste gevolg van de afbreid der betrekkingen tusschen Vrankrijk en Rome zal zijn, dat er in dit land geen nieuwe bisschoppen meer zuilen benoemd worden, Immers, bet is de fransche regeering die hare kandida ten vooi de openstaande bisdommen rnoet voordragen. Voortaan zal irt niet meer geschieden,aangezien Vrank rijk bij den II. Stoel niemand meer heeftom deze voorstellingen te doen Nogtans, indien binnen de zes maan den de fransche regeering geen voor stellingen doet voor de openstaande oisdommen, mag, in uitvoering van iet Concordaat dat nog altijd bestaat, Z. II. de Paus uit eigen beweging ie bisschopp >n aanstellen. Maar in dien Zijne Heiligheid van dit recht moest gebruik maken, zou M.C imbes voorzeker weigeren hunne jaarwedde e betalen aan de bisschoppen, die iu deze voorwaarden zouden benoemd zijn. Vrankrijk oefent nu het bescherm chap uit over de katholieke zendin gen in China, Turkijen, enz. 't Is dank aan dit voorrecht, dat Vrankrijks nvloed in die streken nog wat stand ïondt. 't Is onder ande., in uitoefening van dit voorrecht, dat de vreemde mogendheden geern voor hen zoude., oekomen, dat Frankrijk nu herstelling eischt voor de belgische zendelingen, die in Hu-pe komen vermoord le worden. Zal de II. Stoel dit voorrecht aan Vrankryk kannen behouden, nu er- geen fiansehe gezant meer bij bel Vatikaan is om alles te regelen? Moest dit voorrecht van beschermer der alholieke zendingen aan Vrankrijk ontnomen worden, de invloed eu hel gezag der Fransche Republiek in die verre streken zouden deu gevoeligsten slag oude-gaan, Met een woord, de afbreuk der di plomatieke beirekkingen tusschen Vrankrijk en den Heiligen Stoel, is ongetwijfeld een der gewichtigste fei ten waarvan de kerkelijke geschiede nis zal melding maken zooveel te meer dair men voorziet dat deze af breuk de inleiding, bet begin is van nog ergere gebeurtenissen. Uit Rome wordt gemeld dat Z. II. Paus Pius X Zaterdag Mgr Le Nordez heeft ontvangen de bisschop van Dijon was zeer ontroerd en weende. De H. Vader heeft hem welwillend aanhoord en hem aangezet vertrou wen te hebben in het oordeel van but H. OIBcie. De bisschop van Laval, Mgr Geay, is Maandag morgen te Paris aange komen. Hij zal er zeer waarschijnlijk door M. Combes ontvangen worden. De II. Stoel zal aan de mogendhe den eene nota sturen, om zijne hou ding in het geschil met Frankrijk uil (e leggen. Er word gezegd dat de Paus binnen kort een consistorie zal bijeenroepen om den toestand te bespreken. Een policiekommissaris heeft zich maandag morgen naar het groot se minarie te Dijon begeven, en den su perior verwittigd dat 't gesticht moet gesloten worden; de superior heeft ge protesteerd en verklaard dat de lee raars van Dijon geen deel genomen hebben aan de betoogingen tegen den bisschop. BRANDNETELS Als men vleec-*- is nog zoo taai, coel de bladeren van brandnetelsX' wordt het malscb; rauw vleesch, lusschen die bladeren gelegd, blijft langer goed dan gewoonlijk. «In den Rhijnpaltz gebruikt men brandne tels om niet geheel rijpe vruchten spoedig rijp en zacht te maken deze vruchten worden laagsgewijze met brandnetels in gepakt. Het moet een wonder zijn, hoe spoedig de vruchtten de kleur en zachtheid van rijpe viuchten krijgen. OP ZIJN GEMAK Ia een der grootë koffiahu'zeti van New- York, staat in deze warme dagen aangekon digd, dat het de heeren bezoekers aldaar vergund is, hunnen jas uit te trekken en in hunne hemdmouwen te zitten. Oüderd-personen van aanzien die te Blan kenberge aan het zeestrand verblijven, noemt een liberaal blad gezel Anseele die gelijk de koning van Polen zich inbeeld! dat, als hij op den zeedijk wandel', geheel de belgische werkersbevolking het genoegen daarvan geniet. De tentoonstelling van St Louis, in Ame rika, is den 20 april laatsteden geopend geweest. Die tentoorstelling overtreft alle andere. In oppervlakte overtreft zij deze van Chi cago, Parijs en Buffalo te samen zij rneet boven de 500 hectaten. Zij verbeeldt eene ovorgroote stad met reusachtige paleizen, groote openbare plaat sen, meren, watervallen,' fonteinen, va-rlen en watergeleiders, breede rivieren, bloem perken, lanen, grasperken en hovingen. 1 een der bloemperkenstaauöO,000 rozelaars. Het paleis der schoone kunsten heeft 5 miliioen frank gekost en al de andere paleizen in evenredigheid. Te midden, op een heuvel, sta it hot Feestpaleis, dat 40O9 personen kan bevatten. Daarboven prijkt een koepel of ronde toren die grooter is dan deze van Si Pieterskerk te Rorne. De gezamenlijke bouwkosten be loopen tot 230 milljoen frank. Vooraleer de tentoonstelling te openen beval rnen ze aan God aan, op de voor naamste openbare plaats van St Louis. Bij de opening waren meer dan 800,000 personen tegenwoordig. De poorten van den voornaamste!) ingang vliegen van zelfs open de machOnen ko men in beweging, de vaandels rijzen op den top der stokken en scharen zich daar in orde, de watervallen beginnen te stroomen n alles komt in beweging. De Voorzitter der Vereenigde Staten, M. Roosevelt, van Holiandschen oorsprong kwam in hel White House of paleis van Washington, de hoofstad van het land, op een knop te duwen, en bracht alzoo een tlectrischen stroom teweeg, die alles in beweging stelde. De liefhebbers van wetenschapen kunnen er al de bestaande toestellen van draadlooze telegraphie en telepbonie bewonderen, als ook een nieuw getuig dat, bij middel var; electrische draden, de menschenstem in dt verte overzendt. De muziekanten staan er in verrukking voor een orgel m-:t 5 klavieren, 140 registers en '10.059 pijpen, waaruit ei 17 179.869.183 ver schil 11 ge tonen kunnen getrokken worden. De ambachtslieden kunnen er eigenaardige standbeelden bewonderen, waarboven hei reusachtig beeld van den H Lcdewijk, te paard uitsteekt. Daar ziel met: den oudsten boom der aarde hij stond er reeds 400 jaar vóör dat Golombus Amerika ontdekte (1492). Daar vindt men het grootste uurwerk men klimt er met eene ladder in om het binnenwerk na te zien. Daar ligt een kaasbol waaraan duizenlen menschen hunne bekomste zouden eten hij weegt immers 4000 kilos. Daar zullen allerhande feestelijk heden inge (icht worden onder andere een prijskamp voor luchtreizigers. Er is een prijs van 500,000 frank te winnen voor deze die de snelste vooruil vliegt, op voorwaarde dat hij 32 kilometers per uur aflegt, 200 hef hebbe s, waaronder M. Santos Dumont, zijn reeds ingeschreven. Met een kleine 5000 fr. kan men van hier ernaar toe en alles afzien. Wie gaat mêe wel zeer ongelukkig, toch veel te veel eerbied heeft voor 't vaderlijk gezag, geen coup d'éclat somer. Maar juist daarom blijft de oneenigheid tus schen de prinses en haar vader even diep. Dit zijn droefheden in 't leven van de grooten der aarde, en die in onzen lijd van démocratie, herinneren dat het geluk niet alleen het aandeel der machtigen is. Een aardige roman doet de ronde over den tachtigjarigen democratische candidaat voor het vice-presidenbchap der Vereenigde Staten, den heer Davis. Toen de heer Davis nog een jonge en arme treinremmer wan, maakte hij het hof aan de knappe Catherine Cushwa, doch haar ouders wilden er niet van hooren en zij huwde zekere dr. Reynolds. Thans op zeventig-jarigen leeftijd, is zij we duwe en M. Davis, nu een tachtigjarige million- nair, is op liet hoogstepunt van zijn roem. En beiden zullen nu in October toch nog samen in het huwelijk treden. Welk een romantisch reclame voor den stokouden, hoewel nog krach- tigen candidaat De Parijzer bladen deelen thans omstandig de berichten mede, dio wij over een 3tal maanden 'azen in het "Algemeen Belang» nopens Prinses Clementine. - Een ontwerp van huwelyk met prins Vretor' NapoleoD, oorzaak van heï. - tusschen vader, en dochter is geen stap vdd'-ffitgegaan en blijkbaar kan het geen oplossing krijgen, dar. met een coup d'éclat. De Koning, zoo min gisteren als vandaag en morgen, zal ja zeggen, en in die voorwaarden zal er, voor al wie de prinses kent, die, alhoe- (Vervolg) Eerw. Heer De Jaeghere Al de middflen tot verbetering, welke de heer Miserez in zijn belangwekkend verslag aanhaalt, willen we niet bespreken. Het ware overbodig te spreken over de teeltkeus, het plukken en het drogen, daar Prof. Leplae daar over eene voordracht houden zal. Doch laat ons toe de volgende opmerkingen in 't midden te brengen. a) Tot nu toe legde men prot fvelden van hop aan, met het doei te onderzoeken welke uit heemsche varieteiteu hier zouden willen ge dijen en goede opbrengst opleveren. Na weinig tijd zijn al deEngelsehe en buitsche soorten aan 't vervallen of't verbasteren gegaan, orndes- wille dat grond en klimaat aan die variëteiten niet pasten. Hel ware willicht beter proeven iu te richten op de redematige bemesting der hop. Deze proefvelden zouden kunnen, mits hulpgeld van den Staat, aangelegd worde») dooi de beroepsvereei igingen, onder toezicht van 's Rijks landbouwkundigen of van landbouw leeraars. b) Verders klaagt men in de. brouwerij dat et- te veel zaad in de Belgische hop, vooral in de Poperingsche, zit. Daarom heeft het Staatsbe stuur het ministerieel besluit nope is het vernie tigen der mannelijke plant herinnerd. Zou dit besluit niet kunnen gewijzigd worden? Immers onze hoppeplanters houden staan dat eenige mannelijke planten, l tot 8 per hectare, onmisbaar zijn om het vormen en groeien der vrucht le bevorderen. Mijns dunkeus is dit getal mannekens,die zij behouden willen,overdreven: 2 tot 3 per h ctare zouden bijlang toereikende zijn om het werk der bestuiving te doen. Wel is waar, een te groot aantal mannelijke planten veroorzaakt eene te vroege rijpheid der bellen. Eene te krachtige bt-stuiving doet te veel zaad ontstaan, en maakt de bellen zoodanig los, dat de schubben legen elkander niet meer slui ten en dat de vruchten er als misvormd uitzien. Integendeel als er geen mannekens in een liotn- melhof staan, blijven de bellen kleiner cu zijn later aan om te rijpen. Van een anderen kant, roeit ge de mannekens- uit op alle velden, de hop, die in de nabijheid van de Fiansehe grens, van de bosschen of van de elshagen, gekweekt wordt, zal toch altijd door mannelijke planten kunnen, bestoven en bevrucht zijn. Derhalve zouden we willen dien maatregel lijdelijk zien wijzigen in dezer vroege slechts twee mannelijke planten zijn gedoogd per beo tare; op eiken akker, minder dan een hectare mag slechts éea mann ken aangeplant zijn. c) Tot nu toehebbende keurmeestersder hop peschool en der vak véreenigingen enkel over de- uitwendige hoedanigheden der hop geoordeeld, 't is le zeggen, of de producten wel geplukt, ge droogd en bewaard waren. Er dient misschien wat meer belang gehecht te worden aan de we zenlijke, innige weerde der hop zocals de hoe veelheid lupuline, zaad, blaadjes, enz. De heer Verhaegen beveelt daarom aan hel inrichten door den Staat van kostelooze ontle ding der hop. Deze ontleding zou afhangen van zekere voorwaarden en verleend worden, op gunstig advies van den landbouwkundige der .Treek, aan ade aanvragers. Zij zou voor gevolg hebben iedereen in staat te stellen het gehalte van de hop na te gaan, en de hopsoorten naar gehalte te doen waardeeren en gelden. De land bouwer die slechts hop van mindere hoedanig heid voortbrengt, zou aangeprikkeld zijn dooi de uitslagen der ontledingen en bekennen dat hij zijne teelt verbeteren moet. De brouwer die iu Duitschland tegen hooge prijzen gemeene hopsoorten heeft gekocht, zou door ontleding onderricht zijn van de wezen lijke waarde van zijnen aankoop. Ziedaar hoe M. Verhaegen zijne gedachte uit eenzet daarmede stemmen wij geheel in, doch het Staatsbestuur zou nog beter doen die werk tuigen van ontleding ter hand te stellen aan de bestuurleden der vakvereenigingen. Elke vak- vereeniging, evenals elk bestuur van stedelijke hoppewagen, zou een klein laboratorium kun nen inrichten daar zou een daartoe afgericht bestuurlid eenige aanvankelijke ontledingen kunnen doen, zooals 1° 't opzoeken van 't ge halte wateij zoo men de hop als niet goed ge- d.voogd aanziet2° 't bepalen van de liotve: 1 IneidzaacU' van de gehalte lupuline enz Niet lat we vijug- n dat die ontledingen op de ge t gschriïten zou ingeschreven zijn Neen, dat lot telvetl misnoegdheid kunnen aanleiding ge4aiiJÉl zal tüch et'n SePast midclel ziJ° v001 de SB|^»Lll|ltT's om de wezenlijke weerde t» ker.r^^^Bydle waar, die voor hen verdacht ol gehi'-^^^^hijut d) Ken laatste woord, dat dc handelaars en de brouwers betreft. Indien d'e stedelijke bestu iten en de vafóver(lenigingen alle pogingen aan wenden ra enkel go de hep le Reiireu en met een merk te voorzien, zouden de brouwers en iie handelaars meer belang dienen te hechten kan het lood en het getuigschrift van herkomst voor elke hoppehaah Hoeveel brouwers en zijn i.r nii-t die nooit ondeizof keu of hunne hop wel het officieel merk van Poperinghe, Aalst ofwel van eene vak vereeniging draagt'I is genoeg voor hen, indien 't merk van ten koop man eraan gehecht is. Wij zijn overtuigd dat men liet meeste deel der handelaars als ee:lijk mag aanzien; doch ongelukkig" zijn er enkele onvoorzichtige, niet nauwgezette kooplieden die bedrog plegen door gemeene producten bij goede hop te mengen. Dat bedrog zouden de brouwers en kooplieden toch kunnen bestrijden met alleen hoppebalen aan te koopen, die het officieel lood dragen en een getuigschrift van herkomst mede hebben. M. Delfosse. De landbouwers behooren aan de eigenaars meer keeten te vragen, om beter de hoppe te kunnen droogen. M. Derycke (Reninghelst) zegt dat de boeren niet beters en vragen dan verbeterin gen te doen, maar alles kan niet van eenen kant komen. Er wordt te weinig rekening gehouden van hetgeen de boeren doen. Het volstrekt uitroeien der mannetjes is schadelijk en er zouden er ten minsten 3, 4 per Hectare moeten blijven. Onze hoppe heeft de mannetjes noodig om goed beschot te geven. M, de Voorzitter zegt dat er te Aalst geen mannetjes blijven. M. Derycke. Waar vele elzehagen zijn is de bestuiving gemakkelijk. Daar kan men de mannetjes missen. M. Vandeputte (Poperinghe) denkt dat rechten vele deugd zullen doen, maar heel moeilijk zouden te verkrijgen zijn, uit oor- zake onzer groote gebuurs Vrankrijk en Duitschland. Er zijn nog vele verbeteringen te doen in den hoppeteelt. Er wordt reeds vele hoppe uitgeleverd naar Engeland, maar de uitlevering kan nog mer kelijk aangroeien, mits de kweek te bezor gen, alsmede het plukken en droogen. De hommel moet kort geplukt worden ik heb er nog gevonden die steerten hadde van schier een decimeter lang. De hoppekeeten laten ook vele te wenschen en er zijn zelfs landbouwers die zout in de hoppe doen om ze te meer te doen wegen. Dat alles doet veel nadeel aan den naam. Er zou moeten een bureel zijn waar de hoppe kan onderzocht zijn zonder dat men weet van waar zij herkomstig is, volledige zekerheid onder dat opzicht zou moeten bestaan. M. de Voorzitter. Ik ben geheel en gansch van uwe gedacht dat de redding te zoeken is in' do verbetering der teelt, van den pluk en van het droogen. M. de Jaeghere. Denkt ook dat het noodig is de hoppe te kunnen doen onder zoeken. Er is daarvoor geen volledig la boratorium noodig, maar wel te weten als de hoppe niet vervalscht en werd. Gemen geld met slechte hoppe, zooals het zelfs ge beurt. M. Delfosse. Er zou moeten eene straffe zijn tegen deze die zout in de hoppe doen. M. Vandeputte. De hoppe moet lang zaam gedroogd worden. Anders komt zij. zuur en bederft. Dat vervalsche'a bederft den stiel, zoowel voor den koopman als voor den landbouwer. M. de Voorzitter. Het groote middel ten verbetering is de vakvereeniging. Een man alleen kan niets, maar vereenigd kunt gij veel. Gij moet bijeenkomen en samen uwe belangen bespreken. De verbeteringen, die kunnen gedaan worden. Den aankoop van materiaal, besproeiers, enz. We zullen u standregels geven van onze vakvereenigin gen te Aalst en ge kunt er uitkiezen wat u nuttig zijn kan. De heer Miserez,schrijver der onderzoeks- commssie, geeft naderen uitleg over het stichten der vereenigingen in het land van Aalst, Daar was men vroeger ook van gedacht dat er niets te doen was, maar de vereeni gingen hebben de noodzakelijke verbeterin gen leeren kennen. Op gepasten tijd worden aldaar voordrachten gegeven, over de ver- schillige bewerkingen die er te doen zijn. De keus der planten, bemesting, plukken, droogen. Over prijzen die er dienen gevraagd te worden, middels om die prijzen te verbe teren, onderhandeling met hoppehandelaars en met de brouwers, want zeker is 't dat iedereen kweeker, handelaar en gebruiker er belang bij heeft dat de, hoppe der streke verbeterd worde. In die bijeenkomsten wordt gecritikeerd, gedisputeerd maar er is altijd iets bij te leeren. Onze voordrachtgevers zijn meest onder wijzers, die het volk kennen, die over de hoppeteelt bijzondere studiën hebben gedaan. Zij worden betaald door het gouvernement. De vakvereeniging heeft dus maar te gebie den, hare mannen gaan overal rond, raden Mi f 11 tis li 11 T NIEUWSBLAD VAN Y .««au» n g, .j. ft i{j zolj M fcüV

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1