D 1 T S EN OMMELANDS W Op Zaterdag 27" Oogst 1904. centime» 't 39ste jaar. Talmerk 2019 0 m m FEESTEN STADSNIEUWS Op het Hooghe De Schooloptocht Processie De Lamothen De Oorlog Het beleg van Port-Arthur Het doopsel van den Czarewitch DE HOPPE OYer den hommel Rijk zijn! 5 Ê,n"1.0lrfctcr)8c' TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's /and boodschap mezen ofte vost, tegen 3 frank 's jaars. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt., tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T» lo, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal S Zondag 11 September Op het Hooghe, Turnfeest door St Mi- chiels-Turners, met medewerking der Har monie. Zondag 25 September Ten 5 1/2 ure, Concert in den Katholieken Kring door de Koninklijke Fanfare en de koorzangers l'Orphéon. üefeeste voor de leden van den Katholieken Kring en hun huisgez'n gegeveD, in den hol van den Kring, morgen Zondag 28 Oogst beg'nt, ten 5 ure. 't Zijn de knappe Turners van Sint Michielsgilie die er lieve en flinke oefeningen zullen uitvoeren. De feeste van den «football-Club Yprois» had Zondag vele volk aange trokken naar het prachtig Park van het Hooghe. De plaats wa3 opperbest geschikt voor zulke oefeningen: loopen, sprin gen en smijten wisselden elkaar af door liefhebbers van Yper, Kortrijk, Brugge, Gent, Antwerpen, enz. ter wijl de Koninklijke Fanfare een lief Concert gaf. De vreemdelingen spraken met den groots'en lof over het hertelijk ont haal dat zij ontvingen van de Yper sche leden van den football-Club en voornamelijk van hunnen eere voor zitter M, Baron de Yinck. 't Weekblad 't en gebeurt niet vele— vindt de feeste Ier gelegen heid der ontvangst van den Gouver neur wel gelukt, en 't boft met den schooloptocht alias monstering der scholen maar tcch ton tijde van Pietje van flumbecck en den Baron Van Heule, 't was nog schooner. En 't Progres keurt Sarloo's artikel zoo goed, dat hij voor zijn bladje vertaald wordt cn overgenomen. Zondag toekomende ten 4 en half, uitgang van de prachtige Sint Ni- klaaisprocessle. Do kinders van de Ypersche werk lieden hebben Zondag laatst toogfeeste gehouden van een deel hunner wer ken. verleden jaar verveerdigd in de Lamotheschool. De talrijke bezoekers hebben met voldoening bestatigd dat de kinders aldaar niet alleen deugdelijk onder wijs en eene christelijke opvoeding ontvangen, maar dat ze daarbij nog leeren gcede werkvrouwen worden, handig en rap in allerhande kunst werk, zekerlijk, maar vooral bekwaam om later hunne plaats in do samen leving in te nemen en bijgevolg in state goed te koken-, te naaien, te stoppen en te breien, te wasschen en te plasschen, kortom al het werk te doen dat van onze deftige werkvrou wen hier in Vlaanderen zoo geerne wordt gezien. De keukenschool en hare afhanke lijkheden is eene van de nuttigste inrichtingen die er bestaan en de Ypersche bevolking zal het school- komiteit dank weten omdat ze nog leze nieuwe inrichting hebben gevoegd bij de reeds lange reeks die in voege waren. De Yperlingen zullen ook dankbaar zijn aan die ieverige Zuste s der Lamothen die met zulke opofleing werken en slaven voor het geluk van het werkmanskind, en aan hunnen verdienstelijken Bestierder, steeds bekommerd met alles wat verbete ring kan brengen in zijne geliefde Lamotheschool. Port Arthur wordt telkens nader bedreigd. De Japaneis zijn tot de Duivent aai doorgedrongen, komende van Pa- ling-tsjing, dat op drie of vier kilome ters (?)ten noorden van Port Arthur ligt. De stad is uit de Duivenbaai be schoten. De waterleiding is in bezit der Ja paners gekomen. Dirsdag is de laatste eisch gesteld om de stad over te geven met de eere van den oorlog, donderdag werd daarop geantwoord met verontweer- diging van neen Een Russischcorrespondent binnen de vesting seint Reeds den 25 Juli naderden de Japaners des nachts met eene sterke macht onze buitenstellingeo; en met alle middelen poogden zij die te ne men: frontaanvallen, omtrekkmger enderaonstraties tegen vleugelposities volgden elkander onophoudelijk. Vier dagen duurde de vreeselijke strijd, waarbij de verdedigers wonderen van dapperheid en heldenmoed verricht ten. Ieder stond op zijn post. Wie niet kon meevechten hielp bij den arbeid. De vrouwen droegen water aan, om de strijdenden te laven en hielpen de gewonden verbinden. Het was onuit sprekelijk heel; de zon brandde fel op de hoofden en een dichtte, verzen gende stof hing in de lucht... De Japaners hadden hun gcheele artillerie in het vuur gebracht. Er was geen plekje, dat niet voortdurend bedr.igd was. Het regende kogels, en een dichte kruitdamp hing om de vesting. Doch niemand verliet zijn post, niemand vroeg om aflossing. Mei volherding werd led 3re aanval afgeslagen. Het schijnt dat de japansche troepen in de laatste dagen geene eigenlijke stormloo pen meer gedaan hebben, en er nu zich bij bepalen de stad regelmatig te belegeren en te bombardeereu. Cbineezen, te Cbe-Fou aangekomen, verzekeren dat de belegeraars op 21 dezer Tai Ping-Tsé bezet hebben, op 1 mijl afstand van Port Arthur, nabij den Gulden Berg. De japaners zouden langsheen den spoorweg opgerukt en alzoo tot dicht bij bet verblijf van generaal Stössel geraakt zijn. Volgens dit verhaal zouden zij dus om zoo te zeggen meester zijn van de forteres, en men twijfelt dan ook aan de echtheid dier tijding. Volgens derussisscbe overheden schatten, zouden de japansche troepen, sedert bet begin der belegering van Port-Arthur, meer dau 50.000 manschappen verloren hebben. De prins Heinrich van Pruisen en Ludwq van Battenberg die den keizer van Duitsch land en den koning van Engeland bij de doopplechtigheid van den czarewitch verte- De bekendmakingen kosten 0,fr. 13 de reke binnen'! blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, lede? boek, waarvan ous twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te B'.ussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Ypf.r, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. genwoordigen, zijn dinsdag te Peterhof aan gekomen zij werden aan rfe statie ontvangen door den keizer en al de groothertogen. Ter gelegenheid der doopplechtigheid van zijnen zoon, heeft de czaar woensdag een be velschrift doen afkondigen, waardoor de ichamelijke straffen valkomen afgeschaft worden voor den boerenstand, het leger en de vloot, behalve voor de hervallingen. De achterstallige sommen verschuldigd voor den aankoop van gronden en de onrechtstreeksche belastingen op de boereneigendommen gehe ven, zijn kwijtgescholden;. De czaar belooft te zoijgen voor de onvoe- ding van de kinderen derofficiers en soldaten slachtoffers van den oorlog. Op de staatsin. komsten van Finland wprdt eene som van 3 miljoen roebels genomeln voor de inrichting van een hulpfonds ten gijmste der behoeftige Finnen, welke geene gronden bezitten. De boeten, aan de Finsche gemeenten opgelegd voor verzet tegen de weit op de loting, zijn kwijtgescholden. Er is mok kwijtschelding verleend aan de Finnen,juitgeweken zonder toelating of gestraft voor politieke misdrijven, uitgenomen voor moorden. Aan de veroor deelden voor misdrijven van gewoon recht, zullen strafverminderingen toegestaan wor den. De boeten, uitgesproken tegen de joden- gemeenschappen, die hunne leden aan den krijgsdienst onttrekken, zijn kwijt gescholden. De hoppe, in de omstreken van Pope- ringhe hommel genoemd, is eene netelach tige plant, die langs staken of draden oprankt. Zij vraagt eenen kleiachtigen maar doordringbaren bodem en eene goede hoe veelheid vloeiende vette. Hare vruchten bellen en meestal knops geheeten, rijpen op 't einde van oogst of in 't begin van septem ber. Zij worden dan geplukt, gedroogd om later te dienen voor 't brouwen van bier. Ijond Poperinghe, worden er ten minste 3 /Soorten van hommel geplant: De wide operingsche rank de roode en de Duitsche of Buvrinsche hommel. De knops der witte hommel zijn zeer open, en verliezen gemakkelijk de poer of blomme. Ook bevatten deze vruchten veel zaad. De roode hommel trekt veelal voor zijne vrucht op de witte alleenlijk zijn de ranken wat rooder. De knops der Buvrinsche hommel zijn vaster, meer gesloten en zwaarder dan die der witte en zijn geen zoo teer om de poer te verliezen. Deze hommel word veelal door de brouwers voren getrokken, en nochtans houden de landbouwers, rond Poperinghe, veel van de witte hommel, die ook niets te wenschen laat voor het bierbrouwen. Wil men een nieuw hommelhof maken men trekt rond de meimaand, scheuten dei- oude blokken, en legt ze in d'aarde om wortels te schieten. Men noemt ze dan Rogers. Van februari voort, in het volgend jaar, plant men deze zogers vier tot vijf bij elkander en elke blokvan 1,30 m. totl,40m. afstand. Op een gemet land kunnen er een 1200 blokken staan. De hommel voor 't eerste jaar geplant noemt men Inleg voor het tweede jaar Ro\ejaar en voor 't derde Bruidjaar. Als de hopperanken een paar voeten lang zijn, worden ze rond persen of draden ge leid. Wat later worden de te veel zij- of scheiranken afgesneden en op sommige jaren Het dagloon zal dit laar liooger zijn dan vroeger, uit oorzaak der schaarschheid van plukkers Reeds spreekt men van 1,10 fr tot 1,15 fr. daags voor deze welke bij den boer eten en voor de andere op hunnen kost van 1,35 fr. tot 1,40 fr dient er eene groote zorg besteed te zijn voor bet af keeren van 't venijn. Rond einde oog3t worden de vruchten geelgroen en lijp om te plukken. ln vruchtbare jaren gelijk dit jaar b. v. plukt men gemiddeld eene mand hommel van eiken blok en deze mand hommel gpC droogd weegt van 2 tot 3 s Gelijk men kan denken, zijn er een groot h getal plukkers noodig en alle jaren komen ze er duizende vreemdelingen van alle kanten G van 't land. door Men schrijft uit Poperinghe Als men u 's morgens vraagt:wat voor een weêre zal 't vandage zijn? 't verstandigste is nog van t'antwoorden ik zal 't morgen zeggen En als men nu vraagt hoeveel hoppe zal er van dit jaar geplukt zijn, 't ver standigste ware ook van te zeggen wacht tot dat de pluk gedaan is, we zullen het dau best weten Zoodanig is het moeilijk op voorhand de opbrengst van den hommel met juistheid te schatten. Maar met zulk ee'ne antwoorde en is de menschelijke nieuwsgierigheid niet voldaan en er zijn er altijd die meer willen weten of dat er redelijker wijze kan geweten worden. Voor dezer voldoening zullen we trachten eenige cijfers op te geven, die na een zorg vuldig onderzoek schijnen de naaste bij van de waarheid te zijn en die, in alle geval noch uit bate of eigen belang verknoeid of ver- valscht zijn. In Engeland heeft de hommel van dit jaar schrikkelijk geleden van de droogte, maar nog meer van de ziekte. De zwarte lieuning heeft daar ongehoord veel schade gedaan en was uiterst hardnekkigmet vele moeite en onkosten en is men er nog maar gedeeltelijk in gelukt den vijand te weeren en de toestand is daar gelijk hier overjaar: nevens een goed hommelhof een slecht, in de eene gemeente eene tamelijke opbrengst en in de andere 2-3-4 honderd pond per gemet, al navo'gens men met moed en hard nekkigheid de ziekte bestreden heeft, of ze met de handen in den zak en-al klagen en zuchten hare verwoestingen heeft laten on gedeerd voortzetten. De witte heuning en de roste hebben nu eindelijk de laatste hope van eenen rede lijken pluk komen vernielen. Overjaar, volgens officieele opgave, was de middelbare opbrengst in Engeland van 950 pond per ac: e (of 40 aren); van dit jaar, met droogte en ziekte en rekent men maar op 750 pond per acre, zoodanig dat de vol ledige opbrengst van Engeland, die in mid delmate 500,000 quintalen (I quintal is 50 kilogr.) bedraagt, overjaar er maar 425,000 opleverde, van dit jaar maar op 300,000 quintalen geschat wordt. Dat met zulk een leeg cijfer de prijzen daar hoog zullen moeten zijn om den kwee- ker voor al zijn ruzie en werk te vergoeden, en zijne onkosten te vergelden, dat verstaat men gemakkelijk en daar in alle landbouw- kringen en schriften werkt men met handen en voeten om de boeren te overtuigen, van aan de prijzen van den dag hunnen hommel niet af te staan. Daar ten anderen en bestaat de slechte gewoonte niet, gelijk hier, van hoppe te verkoopen voor dat ze op den zolder is, en daar zijn met de kweekers nog weinig of geen zaken verricht. In Duitschland heeft men bitter te klagen gehad van de aanhoudende droogte en de overgroote warmte de vermoedelijke op brengst is geschat op een goê vierde min of over jaar en toen stonden de zaken daar niet al te puik. Maar in Oostenrijkwaar de hommel over jaar geheel en gansch mislukt was, staan de zaken heter en Oostenrijk en Duitschland die hommel leveren van den zelfden aard, zullen malkaar kunnen lappen. In Amerika was 't vooruitzicht langen tijd allerschoonst, maar men begint allengs- kes te bemerken dat daar de opbrengst over schat was Als er in de Vereenigde Staten in 't geheele 235,000 halen zijn, 't zal wel zijn en dewijl men er daar ten minsten 200,000 balen voor inlandsch gebruik noodig heeft, en dat daar gelijk overal elders 't over schot van ouden hommel onbeduidend is en valt er van dien kant niet veel op uitvoer ie rekenejü. Belgie Ien 't Noorden van Frankrijk span draagt maar hooge, en de mutsen zitten vol witten heuning. In 't algemeene de boeren die aan 't plukken zijn en boffen niet over 't beschot, en ze zullen al in hunne schattin gen wat bedrogen zijn. En dit is zoo wel waar voor Aalst als voor Poperinghe. Wat slot is er nu uit al die cijfers te trek ken In Duitschland en Oostenrijk te gader en in Amerika, zal de hommel opbrengen gelijk overjaar, 'tis te zeggen min of dat ze vol gens de middelmate van de tien laatste jaren geleverd heeft, 't Was juist daar de reden dat do hoppe over jaar, alhoewel heen eu weer ges'ingerd door speculatie, toch in middelmate genomen aan eenen schoonen prijs verkocht wierd. In Engeland en rekent men maar op wat meer of 2/3 van overjaar en 't en is wij niet die met ons overschot die schrikkelijke leemte zullen vullen. Van eenen anderen kant we beleven eenen toestand die wij se dert 1832 niet meer beleefd hebben dat is de volledige uitputting van ouden hommel in alle landen der wereld, zoowel bij boeren als bij handelaars en brouwers. I11 zulke buitengewone omstandigheden de hommel wel gesloten houden en betere prijzen verwachten en schijnt in alle geval niet vermetel. Doch over die gewichtige kwestie vasten raad geven en kan noch en mag niemand, want de speculatie met hare zotte grillen kan de rechtzinnigste bereke ningen leugenen en de redelijkste verwach tingen te leur stellen. Propheet zijn daarbij is een moeilijk spel, en soms een gevaarlijk spel de geschiedenis meldt dat in d'oude tijden ongelukkige propheten gesteenigd werden Ziehier nogthans, tot stichting van een ieder wat letterlijk schrijft de secretaris van den algemeenen Bond der hoppekweekers in Engeland Het is nu dikwijls herhaald en 't is de oprechte waarheid dat t overschot van oude hoppe nooit zoo klein en was als nu en ik herinner mij dat in 't jaar 1890, met een meerdere opbrengst als deze die nu te ver wachten is, met eene meerdere uitgestrek- heid van grond met hoppe beplant en veel meer hoppe op den zolder als nu de beste soorten verkocht wierden aan 15 pond sterling (of 375 fr.) (1). Onder dit opzicht de vooruitzichten van de prijzen van dit jaar zijn uiterst verblij dend voor de hoppekweekers en alhoewel ik geenszins van gedacht ben hope te doen onstaan die niet en kan verwezentlijkt wor den, ikbeweere toch dat er vele redens zijn om te gelooven dat wij dit jaar van prijzen zullen hooren die 't jaar 1904 in 's men- schens geheugen zullen doen bewaren. Een halven Boer. jtfoone, maar hier ook eu heeft de rijke belofte niet gehouden die ;r eenige weken. Vrouwdag is er vele gewaaid, udenije droogte, de ranke en (t) Dit jaar wierd liier horamff verk0 3htaan 200 fr. Op onze dagen hooren we nog al dikwijls de vraag stellen als er kwestie is van trou wen Hoe zit het? Zijn er nog al schijven? Ziji ze lijk Wat is rijk zijn, beste lezers? Ge zult zeggen, dat is veel geld en goed bezitten. Maar hoeveel moet men in han den hebben om den naam van rijk weerdig te zijn! Dat valt te zien. Op den buiten schat men vele raenschen voor rijk, die in de stad op deze hoedanigheid geen aanspraak zou den maken. Ge zult wel misschien zeggen, goede lezer, wat belang geefi deze zaak Hewel, wij zul- len u zeggen.dat er veel menschen gevonden werden, die jaren en jaren, ja, geheel hun leven werken rn zwoegen, armtierig en be- zro.'T pen leven met het doel van eens te utinen doorgaan als rijk, of dezen titel te laten aan eenen erfgenaam. Welke dwaasheid! Rijk zijn wordt bij velen gehouden als het gelukDit is niet altijd waar. Hoevele meri- schen vindt men niet die gelukkig en tevre den leven, die hun beste doen om deftig dooi de wereld te komen, zonder bezit van geld 4 goed? Zij slijt n met genoegen hunne dagen en trachten hun bestaan te winnen 9.» NIEUW YPER m

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1