9 s EN OMMELANDS m m m m Op Zaterdag 15n October 1904. T» cent! men 't blad 39'te jaar. Talmerk 2026 KIEZERSLIJSTEN Vrank rijk Wat de Paus al doet op éenen dag OorlogOorlog Katholieke Wacht Avondmaal Gemeenteraad Wenken voor onze hoppek weekers STADSNIEUWS Opgei el Boetprocessie Peerdcfeeste Keuringen en i ri skampen TELEFOON 52 f Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank s paars. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.lö de rake binnen 't blad is 't 0,1.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Iïeeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. van l Mei 1905 tot 30 April 1906 De voorloopige lijste den kiezers voor Kamer, Senaat, Provincie en Ge mcente komt te vers hijnen. Al de reklamatiën strekkende tot de in schrijving der kiezers c.f de vermeer dering van 'o getal hunner stemmen moeten aan 't coilcgiö van burge meester en schepenen ingediend wor den, ten laatste den 31 October. Wij verzoeken onze vrienden di< iijs'e zoohaast mogelijk na te zien, bijzonderlijk deze die geboren zijn tusschen den 1 Mei 1879 en den 1 Mei 1880,daar deze personen nu vo^r de eerste maai moe en ingeschreven worden. De katholieke kiezers kunnen de nieuwe lijste der stad Yper raadple gen in den Katholieken Kring, Mee nenstraah De lijsten van al de gemeenten van het arrondissement Yper liggen ter inzage in het bureel van de Katho lieke en Grondwettelijke Fereeniging Meenenstrate, al do werkdagen van ten 9 tot 's noens en van ten 2 tot ten 6 's avonds, waar zij hen mogen wenden om hunne rechten te doen gelden. [Et geeft zoowel den toestand te kennen van duizeude Russische en J ipansche huisgezinneu, dat hel o iar ie natuur schijnt geschilderd. De fraasche Kamers herbeginnen hunne zittingen deze weke. Wat zullen zij al uitmeten Nog alti'd erger en erger vervolgingen van Kerk eu godsdienst Heel waarschijnlijk de Vau 10 ure jg.fc 's middag3 ontvangt de Paus volgens den dag, verscheidene kardi nalen-prefekteu der kongregatiëu, de alge- meene oversten van kloosterorders. 's Middags leest de Paus den Angelus met zijne huisgenooteu en begeeft zich naar de eetzaal. Het gebruik wil dat de Paus altijd alleen eet, aan eene kleine tafel, bekroond niet een bahlekijn.Pius X breekt echter soms af met die overlevering en noodigt hooge prelaten aan zijne tafel. De genoodigden worden rechts en links van den Paus ge plaatst, doch nooit rechtover hem, uit eerbied voor dezen die zijns gelijke op aarde niet heeft. Het eetmaal is zeer eenvoudig, zelfs kloosterlijk, voor den H. Vader, als hij alleen is. Na het noenmaal gaat Pius Xin de ho vingen van het Vatikaan en doet eene lange wandeling, meest altijd te voet, in gezelschap van den eenen of anderen prelaat. Dat zijn de beste uren van gehoor, voor dezen die met deze uitnoodigingen be gunstigd worden, Als de H. Vader alleen is, Geen vorst, geen man van zaken in wereld heeft zooveel bekommeringen, zoo veel bezigheden als de Paus; niet één werkt zooveel als hij. In dat ontzaglijk paleis, in die onmeetlijke hovingen, zou Pius X vol gens een oppervlakkigen beoordeelaar, slechts te genieten hebben; dat is eene grove dwaling. Het is belangwekkend, in dat opzicht, del wendt hij zich tifc de Edelwachten die hem bezigheden te kennen welke den dag van 1 vergezellen, tot de hoveniers die werken den Paus, van uur tot uur, vervullen .ElkeI en spreekt vaderlijk met hen. dag gelijkt volkomen op den andere in hetj Rond 2 ure keert de Paus naar zijne leven van Pius X. Geen kloosterregel is I kamers terug en;blijft alleen tot 5 ure. Dat strenger en eenvormiger dan de regeling van I is de tijd van gebed en overweging, den pauselijken dag. I Pius X leest alsdan gaarne brevier, in Ten alle tijde was Pius X, volgens de Ivereeniging met de kapittels en de kloosters bevallige spreekwijze van Venetië, een van der stad, die in hunne koren de getijden t 't Zijn droeve tijden als de oorlog loeit, Als menscken men slacht lijk dieren Als menschenbloed bij beken vloeit, Als vrede en liefde liggen geboeit Als haat En kwaad, Als nood En dood Grijzen en vloeken en tieren. Wat is nu toch mijn armo man 'k Verga van angstik sterf er van 1 Ach 1 welk verschil bij 't vorig' jaar 1 Wij zaten hier zoo blij te gaai- Bij 't wiegsken van ons jongste kind. En nu, zoo ver door sneeuw en wind En vorst.en danoch Godoch God 1 Heb meêlij met mijn bitter lot 1 Ju! roept het jongentje peerdeken,ju! He, moeder waar is vader nu Als vader komt dan krijg ik een peerd, Een levende peerd en een blinkende zweerd, Een helm met pluim eu een groote banier Dan gaan wij rijden verre van hier Dan maken wij oorlog en nog, en meer... Zeg, moeder, wanneer komt vader weer Hoor, zegt het dockterke, moederlief, 'k Heb vader geschreven een schoonen brief; En dat wij bidden op beide kniën, Voor hem... eu hem zoo geerne zien En dat gij toch zoo droeve zijt Eu dat ik ook dan dikwijls krijt Eu dat ons broeike vlijtig leert En... of bij toch niet wederkeert De moeder aanhoort 't eenvoudig schrift En keert zich om met koortsige drift, En grijpt uit de wieg 't onnoozele wicht En houdt het naar den Hemel gericht, En roept en sniktO Heer 1 o Heer I Geef ons mijn man en hun vader weer 1 Terwijl de moeder aan 't bidden was Terwijl het meisje haar briefje las Terwijl het jongentje reed en liep Terwijl het wicht in zijn wiegske sliep Daar verre, in 't vreemde, verwoeste land, Verlaten, langs den eenzamen kant, Met doorboorde borst, En hijgende van dorst, I dezen die, in den zomer, alle dagen den| dageraad zien en die hem, in den winter, bij het licht afwachten; dat wil zeggen, dat hij, zomer en winter, vroeg opstaat. Hij kleedt zich alleen aan, zonder kamer- zingen voor zoan; nondergang. Om 5 ure komen de brieven toe. De Paus ontvangt opnieuw zijne sekretaHsson en regelt met hen de hangende zaken. Vervol gens ontvangt hij, evenals 's morgens de Iknecht, zonder barbier, zonder dienstbode; I officieele personen. 1 dat gebruik volgt hij reeds van toen hij nogl Het is zeer zeldzaam dat er geene bis- in het seminarie was. I schoppen post vatten in de kleine aula, na Opgestaan zijnde, terwijl zijne seketaris-1 de verschillende voorkamers te zijn doorge- I sen nog rusten, begeeft hij zich naar zijneI gaan waar de Zwitserscke wachten, de Pala I kapel en daar, alleen vóór het H. Sakrament, I tijnsche wachten, de Edelwachten en de Igeknield op eene eenvoudige notelaren bid- kamerdienaar hunnen dienst verrichten. bank, bedekt met een rood tapijt, blijft hij I een uur in meditatie; daarna leest hij zijne j getijden, de primen en de kleine uren. Op dien bidstoel ligt een overgroote bre- I vier, verbonden in geperst leder; 't is het geliefkoosde boek van den Paus. Allen wachten hunne beurt af; alleen de kardinalen worden onmiddellijk bij den H. Vader gebracht. Om 8 ure neemt Pius X eene lichte kol- latie, terwijl een sekretaris hem eene god- IIij vindt I dienstige lezing doet. Dat is gewoonlijk een er dikwijls hot onderwerp in van zijne medi-1 hoofdstuk uit het kleine boek, dat hij boven tatie, in de homeliën van het feest of in de lallen lief heeft en dat hij geerne als ge lessen van den dag. I denkenis gaf toen hij nog Patriark van Ve- Na de getijden en de meditatie draagt.1 netië was De navolging van Jesus-Christus Pius X het H. Misoffer op in zijne bijzouderej Daarna, om 9 ure, volgens Romeinsch kapel. Dat gebeurt gewoonlijk ten 6 ure. Igebruik, ontvangt hij de hooggeplaatste Di ze plechtigheid wordtdikwijls bijgewoond j personen of de personen zijner omgeving, door vreemdelingen; de Paus reikt gaarne zelf de II. Communie uit aan de personen die de gunst vragen zijne Mis te hooreu Het schijut hem dat die verceniging van den Zaligmaker met de gebeden van zijnen Stadhouder, hem het vervullen zijner zou ding vergemakkelijkt. Leo XIII hie'd ook veel van dat gebruik. Volgens den raad van den II. Alfousus is Pius X kort in het opdragen der H. Mis; zij duurt gewoonlijk niet langer dan 25 minu ten. Als dankzegging woont de Paus geknield] zijne andere k imer: eene tweede mis bij, opgedragen door eenen zijner kapelanen. Daarna gaat hij naar zijne wachtkamer en ontvangt gewoonlijk de per sonen die er tegenwoordig zijn. Hij spreekt met allen en voor allen heeft hij een woord van troost en aanmoediging.'t Is de goede En de nagels geprent in"t vervrozene veld, ]3ekretaris der Latijnsche breven, Mgr.Galli, met weike hij spreekt over zaken, over goede werken of ontwerpen. Het is dikwijls 11 ure, somtijds midder nacht, als hij er aan denkt een weinig rust te nemen. Al de dienaars zijn alsdan reeds te bed. Pius X heeft, om zijnen dienst te vereen voudigen, zijne slaapkamer willen inrichten boven zijne werkkamer, in eene soort van zeer laag tusschenverdiep, dat, bij middel van eeuen draaitrAp in gemeenschap is met 't Is eene echte kloos tercel. Daar vindt men overigens, evenals vroeger te Venetië, slechts een eenvoudig ijzeren bed, een veldbed. Daar slaapt gedurende eenige uren, de groote veldheer der H. Kerk. Reeds lang is geheel het Vatikaan in rust, als Pius X aan meester eu de goede herder die al zijneslapen denkt. Als een stuurman op zijn vaar- schapen kent en die van is. Vervolgens neemt Pius X een weinig Petrus, zwarten koffie in zijne kamer, en om 8 ure ontvangt nij zijne bijzonderste sekretarissen. De getrouwe Mgr. Bressan, die hem uit Venetië is gevolgd, is de innige vertrouwe ling van den H. Vader. De andere deelheb bende geheime kamerlingen, Mgr. Sardi, geenige wenken te geven nopens de bemestin van dit kostbaar gewas. De ontleding bewijst dat de voedende bestanddeelen die de plant uit den grond opneemt op ongelijke wijze in hare ver- schillige organen verdeeld worden. 1000 kgr. drooge bellen bevat Stikstof, fosfoorzuur,potasch, kalk, magnesia 32 11 23 11 3,6 1000 kgr. drooge ranken bevat Stikstof, fosfoorzuur,potasch, kalk, magnesin 15,7 4 11 13 2,7 Dat is een klaar bewijs dat de bellen meer behoefte hebben aan minerale ele menten dan de ranken, en voornamelijk meer potasch en fosfoorzuur. Met het doel ons volkomen te kunnen op de hoogte stellen van de oordeelkundige en doelmatige bemesting der hoppe, hebben wij dit jaar in het land van Aalst eene reeks proeven aangelegd, en wij zijn gelukkig van nu af reeds den uitslag van eene dezer proefnemingen te kunnen bekend maken. Drie gelijke perceelen werden volgender- wijze bemest. Perceel IStalmest alleen (30000 kgr. per hectare). Perceel II400 kgr. superfosfaat -f- 600 kaïniet-f-200 kgr. nitraat -j- 20,000 kgr. stalmest. Perceel IIIZelfde meststoffen van per ceel II min 200 kgr. sodanitraat. Ieder perceel ontving daarenboven in den loop van den zomer, doch vóór den bloei tijd, ongeveer 1/2 hectoliter ale per Aalster- scbe roede. Ziehier nu wat wij hebben kunnen besta- tigen. De groeikracht van perceel I, was min, en perceel II, spande immer de kroon; doch rond half Augusti hebben wij bemerkt dat le bellen Yan perceel III meer ontwikkeld waren, beter gevormd, vaster, meer lupuline inhielden en eene grootere opbrengst zouden geven. Wanneer wij dan de bellen van per ceel II met die van perceel III vergeleken, waren de laatste zwaarder en van betere hoedanigheid. Welnu, de opbrengst van ieder perceel, per hectare berekend, was de volgende Perceel 11727 kgr. drooge bellen. Perceel II1784 kgr. Perceel III1810 kgr Wat valt er hieruit te leeren Dat de grootste en beste opbrengst verkregen is met de minste uitgaven, door het gebruik van eene gemiddelde boeveelheid stalmest, (20,000 kgr.) -j- 600 kgr. kaïniet-f- 400 kgr. superfosfaat; en dat de aanwending van sodanitraat eene hop geeft van mindere hoedanigheid. Daarbij dient er dan, tijdens den groei, 1/2 hectoliter ale aangewend te worden. Er valt op te merken dat de stalmest met krans, maar dit jaar,' nogtkans, beeft de de minerale meststoffen best vóór den winter yoor 1905. worden ondergewerkt. t Kerkfabriek Later geven wij de uitslagen onzer andere voor 1905. proeven. J. Aidit. toeloop buitengewoon groot geweest. De geloovigen, die de processie volgden, waren talrijker dan ooit, maar we zagen nog in Yper zulk geen schoone groep beeren en werklieden, als dit jaar, die met flambeeu wen het Allerheiligste vergezelden. Dat is stichtend en troostend tezelvertijde, en zal ongetwijfeld de bescherming der Heilige Moeder trekken over onze stad en hare inwoners. 't Is morgen, Zondag 16 October, dat in Sint Niklaaiskerke, de feestdag wordt ge vierd van den H. Gerardus. 's Achternoens ten 3 ure, plechtige vespers, lof en sermoen door den Eerw. Pater Van Hee, Redempto rist. Eene schoone vergadering Zondag avond, in 't Volkshuis. De heer Voorzitter Sobry sprak er over de scholen, en voornamelijk over de Nijver- heidschool. Hij wakkerde de werklieden aan om hun- e kinders regelmatig naar de Nij- verheidschole te zenden, ten einde er han dige en bekwame ambachtslieden van te maken, die eere doen aan hun ambacht en aan hunne stad en later gemakkelijk dooi de wereld kunnen geraken. Daarna had de buitengewone tombola plaats gegeven door den nieuwen Eerevoor zitter, M. Cyrille Boone. Naar we vernemen zal het jaarlijksch feestmaal der Katholieke wacht plaats heb ben iu 't Volkshuis, Zondag 6 November, 's avonds ten 7 ure. De gemeenteraad van Yper komt heden Zaterdag bijeen, om de volgende punten te behandelen Mededeelingen. Neerlegging der rekening van stad voor 1903. Verslag over bet beheer van stad voor 1903. Verkoop van noten. Verkoop van grond. Vraag- om grond te koopen in de Kauwe- kijnstraat. Boomverkooping. Ouderwijs verdeeling der toelage van den Disck. Begrooting der lagere scholen voor 1905. der bewaarscholen. der keukenschole. middelbare school. Godshuizen verwisseling van goederen. Kerkfabriek van St-Maartens begrooting van St-Jacobs begrooting I gekend al zijne schapen} tuig wil hij de laatste zijn om ter rustte gaan, hij de stuurman vau het schuitje van Daar lag de vader, de dapperen held, Te sterven. G. Anthettnis. I sekretaris der breven der vorsten, Mgr. Bisletti, kamermeester, komen thans de j bevelen voor den dag ontvangen. Het werk is geregeld; de Paus blijft alleen tot 9 ure. Om 9 ure ontvangt hij den Kardinaal- 't Is een algemeen gekend feit dat onze Belgische hop op den vreemde veel van hare vroegere faam heeft verloren, en door tal van brouwers op het achterplan wordt ge schoven. Zu.k3 is waarlijk te betreuren, omdat deze staat van zaken groote schade berokkent aan onze bopboeren. Doch wij D ifir er deze weke nog heel wein betrouwbaar nieuws is toegekomen vau het oorlogsveld, hebreu wtj ge meend ouze lezers geuoegeri te doen met bun bet hierboven prachtig ta fereeltje van Antbeunis mede te dee- len. Staat-sekretaris cn handelt met hem over de mogen ook verklaren dat zij zeiven er-groote belangrijke vraagstukken. Alle dagen inder-1 schuld aau hebben, omclat de tjg-e' daad, geeft Mgr. Merry del Val aan den H. [dezer kostelijke nijverfreidsjglfgt te Vader kennis vau de politieke gebeurtenis- j schen laat: de besmettingswijze gebeurt seu en vau de verslagen in het Vatikaan [zelden doelmatig, en het plukken en drogen toegekomen. Dat onderhoud duurt soms worden in vele gevallen slecht uitgevoe. verscheidene uren. Wij hebben ons dan voorgesteld bed We'n kunnen onze lezers, zoo van stad als van den buiten,niet genoeg aanwakkeren om de kiezerslijsten te onderzoeken, 't En is maar tijd tot den 31n dezei maand. Achterna is bet te late. En altijd vindt men er die, tijdens de kiezing, komen klagen dat ze op de lijsten niet en staan of het getal stemmen niet en bezitten waarop zij recht hebben. De K Journal dWpres zegt dat een groote eigenaar van stad, die zeker recht heeft op drie en vier stemmen, maar aangeteekend staat met één stemme. 't Kan elders ook alzoo zijn. Waar er één is, kunnen er nog zija. Opgepast I Seffens de lijsten naargezien, vooraleer het te late zij 1 Sedert Z. H. Leo XIH de maand October heeft toegew'ijd aan den H. Rozenkrans, wordt /er telken jare eene boetprocessie ge- ede op Sint Jacobsparochie. 1, die eene bijzondere gods tot O. L. Vrouw, zijn ook om, in Sint Jacobskerke, te volgen van den Rozen- Den 26 October is er te Yper groote peerdefeeste. Talrijke prijzen zijn te winnen. Het gewoon onderzoek der hengsten van inlandsch ras, bestemd tot den openbaren springdienst in West-Vlaanderen, gedurende het jaar 1905, zal plaats hebben op de hier- nagemelde dagen i° te Kortrijk, op maandag, 7" Nov. 1904 te Thourout, op woensdag, 9" 3° te Yper, op zaterdag, 12° 40 te Ghistel, op maandag, 14" 5° te Brugge, op vrijdag, i8n 6° te Dixmude, op zaterdag, 19" Onmiddellijk na het onderzoek, prijskamp voor de omschrijvings- en bewaringspremiën ingesteld voor de hengstenveulens en hengsten van inlandsch ras. De pri]skamp voor de provinciale premiën zal gehouden worden te Brugge, op Dijns- dag, 32n November. De kweeteers of houders, die paarden aan bieden, moeten ten minste tien dagen rooi den dag der vergadering, de aangifte er van doen bij middel van eene volgens model opgemaakte tabel, op te zenden naar het provinciaal bestuur of naar den Heer De- piere, sekretaris van den Keurraad der paar» den van inlandsch ras te Brugge. >,*T3Ï, T NIEUW m m 'iiiini'i ill Minui iiiiiiirri ,L O

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1