DIT IS EN OMMELANDS m m m m m m a kiezerslijsten rond de wereld m Op Zaterdag 29" October 1904. 8 centimen 't blad, 39ste jaar. Talmerk 2028 Brief yan Pater Pauwelyn Oorlog Engeland Frankrijk en het Vatikaan STADSNIEUWS Wel dad igheidschool Gemeenteraad Geen aalmoezen li TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen S f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad 'en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. 1' es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T'" £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Ziiver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. van l Mei 1905 tot 30 April 1906 De voorloopige lijste der kiezers voor Kamer, Senaat, Provincie en Ge mccnte komt te vers hijnen. Al de reklamatiën strekkende tot de in schrijving der kiezers of de vermeer dering van 't getal hunner stemmen moeten aan 't collegie van burge meester en schepenen ingediend wor den, ten laatste den 31 October. Wij verzoeken onze vrienden die lijs'e zoohaast mogelijk na te zien, bijzonderlijk deze die geboren ztjn tiiS«chen den 1 Mei 1879 en den 1 Mei 1880,daar deze personen nu vom de eerste maai moe en ingesclreven wordt b. De katholieke kiezers kunnen de nieuwe lijste der stad Yper raadplo gen in den Katholieken kring, Mee nenstraat. De lijsten van al de gemeenten var. het arrondissement Yper liggen ter inzage in het bureel van de Katlio- lifke en Grondwettelijke Fereemging, Meenenstrate, al de werkdagen van ten 9 tot. 's noens en van ten 2 tot ten 6 's avonds, waar zij hen mogen wenden om hunne rechten te doe gelden. Geloofsbode in Mongolië (Ortos) St Jacques28 Juli 1904. 't ls acht maanden dat ik hier in 't drooge leef zonder ooit eenen deugdelijken regen le zien vallen, en nogthans wij zijn omringd van water en verplicht binnen de versterktng te blijven. Eene kortbondige opnoeming van al 't gebeurde zal u een klein gedacht geven van den ellendigen toestand waarin paters en kris tenen verkeeren. De kristenen beploegen hier de vallei van den Geelen stroom, en bij gebrek aan regen kunnen zij hun land onderzetten langs kanalen en grachten tot dat einde door de kerk gegraven. Van dees jaar was het water vroeg gekomen dank aan de warme dagen van Juli de oogst der kristenen stond geheel gehoon en wij hoopten dal velen hunner op hun eigen zouden kunnen leven Zoo dachten wij doch ons Ileere beschikte er anders over en zijtien heiligen Wil geschiede. Van den lsltn tot 15slcn Juli habden wij eene warmte van 35 tot 39 graden in de scbaduwe, daarmee was 'tijs en de sneeuw van de bergen in Tnibet rap gesmolten en de Geele-slroom klom alle dagen eenige duimen. Op 19 en 20s""1 Juli verliet hij zijne bedding en kwam in wilde vaart naar 't eerste kristen dorp af dat op een kwartier van den stroom lag. St Alphonse be stond niet meer, de kerk alleen bleef staan en diende als woonplaats voorde kristenen. Wi; zagen't gevaar komen en met 30 man nen ("rokken al de paters op om 't kanaal toe te slaan dat van de stroom rechte naar St Jacques kwam afgestroomd. Wij stonden geheel dmi dag in't water met balken en strooi en brandhout met boven ons eene zon van 39 graden. Tegen den avond was het toegeslegen en wij dachten van aldaar geen gevaar meer le lijden De kris tenen der andere dorpen sloegen ook hunne kanalen en grachlen toe en mieken oevers om hunnen oogst van 't water te bevrijden. Donderdag 21 JuliIn den nacht is den oever van St Charles doorgespoeld, 't tweede kristen dorp is om zeep. De kerk en d' helft der Luizen blijven recht, 't dorp is omringd van water, de menschen binden eenige stukken hout aan malkaar en vluchten met vrouwen en kinderen naar de zandheuvels die eene 1/2 ure van daar liggen. Wij werken geheel den dag om een ander dorp van 't water te bevrijden doch wij kunnen 't geweld van 't water geen meester. Tusschen donderdag en vrijdag nacht klept de brandklok ik hoor E. P. Bekaeit roepen he allen op de cheng-kiahozen is openge sprongen en tegen morgen nuchtend liggen wij allen in 't water. Eene rivier van acht meters breedte had zijne oevers doorgebroken op een kwart van hier. I11 nen oogenbiik waren wij te bcene en na 't dorp afgeloopen te hebben trok ken wij in den haiven donkeren naar 't water dal wij van verre boorden bruischen door eene opening van 5 nieters. Wij hoorden algauw de karren afkomen m. t strooi en balken en vlaken in gevlochten mandewerk. Twee paters bleven geheel den nacht meewerken, en als ik 's mor geus afkwam voud ik 't werk gedaan en dt menschen op den oever zitten smooren Vrijdag 22 Juli Wij gaan nog wat de rivier op en af en trekken dan met E. P. Bekaeit naai Sl-Paul. De burgemeester en de kristenen ko men ons te gemoet. Pater, zeggen zij, daar is niets meer aan te doen, onze ossen en kudd°n zijn naar 't zand en 't water komt af. Pater Be- kaert die nu zijn derde dorp zag te niet gaan, moedigde de menschen aan, en als ze vroegen wat ze zouden eten antwoorde hij in't verre westen, zei hij, zijn nog brave menschen die met u zullen medelijden hebben en ge zult van honger niet sterven. De kristenen brachten nog eenige stukken thee en twee zwijnljes om mis sen te lezen. Van daar trokken wij naar St-Mj. chiel en onderweg zagen wij de menschen hun ne halverijpe tarwe uit't water opvisschen en en op de oevers leggen- Zaterdag 33: Wij vernemen dal St-Michicl, St Thomas en O. L. Vrouw door 't water vernie tigd zijn alleen de kerken zijn blijven staan en eenige huizen die ook op zandheuvels ston den de menschen zijn in de kerken of naar 't zand gevlucht. Nog nooit heeft men zulk water in de streke ge zien,oude menschen verhalen dat over40 tot 50j. ook overstrcoming was en dat de menschen groote oevers rond hunne dorpen en land sloe gen. En inderdaad al die dijken bestaan nog, maar velen zijn doorsneden van wegen en ka nalen. Vandage en morgen staan wij te werken om den oever die St Jacques omringd le herzien en te verhoogen, wij slaan een paar grachten toe, om 't water een ander richting te geven, en de menschen blijven op den oever slapen om ei seffens bij te zijn als 't water zou doorbreken. Zondag 24 Juli en toch geen zondag Twee paters trekken met de seminaristen op om de rivier te verzekeren en de dijken na te zien, d'andere 6 zijn op den oever en delven nevens de kristenen. En wij die in geen acht maandeu regen gezien hadden kregen nu zulk geweldige stortregen dat wij met moeite ons konden rechthouden in 't water. De menschen lieten hunnen moed zinken, de regen had den oever reel verflauwd en 't water klom geweldig. Wij gelukten erin eenige te doen blijven onder eene lijnwaden tente.'s Arderdaags zouden paters en kristenen met nieuwen moed opkomen. Als wij te wege waren wat rust te genieten op onzen bedoven, wierden wij opgeklopt door 't luiden der klokken de oever is doorgespoeld, zeere de poorten verzekerd. De burgemeester en de catechisten riepen t volk met volle geweld bijeen en d^n met man den en strooi aan 't werk om nen dijk te slaan rond de twee ingangspoorten. Verschillige kristenen bleven op den oever slapen. Maandag 25 Juli: Feestdag van St Jacques pa- tr'oon der kf rk en verjaardag der marteldood van Monseigneur Hamer. De palers,de H.kindsheid en de kristenen bid den allen om ter vurigst om hulpe en redding 's morgens groote mis en vele communieën. Na de goddelijke diensten trekken wij de verster king op, naar de vier gewesten overal éénen waterplas zooverre ofdat d: oogen dragen kun nen. Wij zien beneden en t water spoelt tegen de versterking aan deze die duizende soldate;, met kanonnen had weerstand geboden bezwijkt nu voor nen voet vvaler en valt bij stukken en brokken geheel op nen hoop. Met onzen verre kijker zien wijde puinhoopen der zes dorpen, de menschen op de zaniaeuvels vuurstoken, ossen peerden en verkens in 't water baden en hier en daar ne kristen op twee balken rondva. ren. De stroom van 't water na hier huizen en >gst vernield te hebben, gaat ginder in 't zand zegevieren en zijne kracht botwerken met zand heuvels te blusschen. In den avond komen eenige schippers aange varen en vertellen ons dat bet water in de Gee- ,v jtroom gedaald is zou onze redding nakend zijn dank aan de voorspraak van den heiligen Jacobus en onzen roemrijken martelaar Mgr. Hamer Dinsdag 26 Juli De E. P. Hulsboscb, pastor van St Jacques, zendt eenige trouwe mannen uit om drie, vier dagen van hier vogeltjeszaad tekoopen. De prijs zal wel verdubbeld zijn maar de duizende kristenen zullen toch eten krijgen en 't geld Daar zal ons Heere voor zorgen. E. P. Bekaert en Terstappen reizen per viote rond naar hunne overstroomde dorpen en belasten de burgemeesters en de catechisten 't gemeenschap van goed in te richten en alle man ter hulpe te komen die in nood is of van ande re gewesten komt aangestroomd. Want op een honderd uren langs de stroom is alles vernie tigd. Verscheidene heideusche sleden en dor pen zijn weggespoeld en nen wreeden honger snood staat aan de deur. Doch als 't God beliefd zal d' overstrooming ook vele bckeeringen le weeg brengen des te meer dat de heidenen de eene voor den ande ren zijn,lijk kat en hond en dat zij weten dat zij bij de priesters zullen hulpe en bijstand krij gen. Ons Heere wil onze zending van den Ortos beproeven, 't distri kt van Eulchen sen k'ing ti zal ook teo deele ov.-rstroomd zijn dat van Klein-Brugge heeft veel geleden bij gebrek aan regen zoodat wij van ginder geene hulpe te verwachten hebben. Daarom schi ij /en wij allen naar onze vrienden en kennissen mochte de Heer onzen oproep met zijnen zegen begunsti gen en de herten beweegen om eene milde almoes le schenken aan onze verhongerde kris tenen. Gelukkig hij die acht geeft op de arme en ellendige ten dage des onheils zal de Heer hem redden, (sp. 40) Uw toegenegen en dankbaar, P. Pauwelyn. zendeling Ortos. P. S. Op 2 Augusti St Joseph en St Jean vernie tigd door '1 water, de menschen zijn naar 't zand gevlucht wij vernemen dat E. P. Van Peer te Djoungardi zijne residentië verlaten heeft en met zijne kristenen op nen zandheuvel woont, daar is alles weggespoeld. Vandage vertrekt hier ne Pater op eenige balken om hem hulpe le bieden, 't is 10 uren van hier en overal een zee van water. Van dit distrikt zijn zijn nu 10 dorpen overstroomd, allen bloeiende kristenheden gesticht door onze weldoeners van België. Over 4 jaar waren zij verwoest door de Boxers, nu door het water, en wat er ons te wachten staat laten wij aan ons Heere over. Cujus servi inuliles sumus. L. P. Bovenstaande brief toont genoeg welken dringenden nood er heersoht ginder in 't verre Oosten. 't Nieuwsblad zal heel geerne de aalmoe- sen ontvangen die goedhertige zielen zullen willen geven ten voordeele der zendingen, waar onze vrienden werkzaam zijn. - - Voor den oogenbük heel weinig oieuws van het oorlogsveld Russen en Japoneezon rusten, want van eenen strijd van meer dan acht dagen, dag en nacht, is het juist niet te verwon deren dat men vermoeid zij. Al de aandacht wordt tegenwoor dig gevestigd op de vloot der Bal- tische Zee,die in 't voorbijvaren zulke schromelijke dwaasheid heeft begaan, met te schieten op de engelsche vis- schersvlote. Welke zullen de gevolgen zijn van die dwaasheid? Niemand kaD het zeggen tot nu toe, al loopen van len eenen kant geruchten van bevre diging en van den andereu kant be weringen dat de engelschen de vtote niet en zullen laten vcorbij varen te Gibraltar, waar hunne vlote strijd- veerdig wacht. Wij geven hieronder over dit geval nadere inlichtingen. fïe Oostzee-vloot schiet op de Engelsche visschersvloot In den nacht van Vrijdag tot Zater- lag ontmoette de Oostzee-vloot de Hulsche visschersflottielije in de Noordzee. Het meestendéel der Russische oor logschepen richtte gedurende zekeren tijd de zoeklichten op de visschersvaar tuigen, opende daarna het vuur en schoot de stoomtrawier Crane in den rond. Het verslag voegt erbij dat de ont hoofde lijken van twee mannen terug aan wal werden gebracht en dat ver scheidene mannen werden gewond. Alleen de lichtgewonden zijn te Huil aangekomen. Een schip is 16 maal getroffen. Men zegt dat een tweede schip gezonken is. Volgens het verhaal van den schip per van een der visschersvaartuigen, le Moulmin, was de flottieltje op 220 mijl ten N. O. van de monding der Humbert, Zaterdag morgen ten 1 uur. Er hing mist over de zee. De schip pers ontwaarden niettemin onduide lijk de schaduw van verscheiden! groote schepen, achtereen varjnci' Spoedig richtten deze huune-i-peklich ten naar de visschersvaartuigen. De visschers zagen torpedobooten uadereu en dan weer wegvaren en daarna werden twee vnsschersbooten getroffen. De visschers trachtten te ontkomen, maar de Moulmin werd op hare beurt getroffen. De beschieting duurde 20 minuten en toen ze afgeloo pen was konden de visschers in zuide lijke richting outkomen. De Moulmin zelve nam aan boord de lijken van den kapitein en den stuurman der Cranewien beiden het hoofd werd afgeschoten, en bracht ze naar Huil. Een der schippers zegt dat de vis schersvaartuigen vuurpijl op vuurpijl afgeschoten hebben en allerlei signa len gemaakt, maar de Russen bleven maar doorschieten. De schepen kwa men zoo dicht, dat de visschers de be manning aan boord konden zien. De Russische schepen, 8 in getal, lagen in slaglinie. Eene getuige veronderstelt, dat de Russen desnelvurende kanonnen hun ner kruisers gebruikten. Een schipper, door Daily Mail on dervraagd, zegde Ik geloof dat ze het hoofd verloren hadden. Ze schoten links en rechts en, toen zij zagen dat wij enkel visschers waren, gingen ze gelijk op de vlucht. Volgens de machinist van een der schepen, werden maar 6 of 8 kanon- choten gelost. I6dooden, 29 gewonden De Eclair neemt verscheidene tele grammen van Engelsche bladen over 16 visschers zouden verdronken zijn en eene stoomboot van de Wilson line, die in vertraging is, is vermoedelijk in den grond geboord. De Standard zegt dat 29 visschers gewond zijn, waaronder 6 gevaarlijk. Uit Londen wordt aan den Gaulois geseind dat het inzicht niet de ontroe ring verwekt die men had kunnen vreezen. Men geloolt ook niet dat het incident, hoe spijtig ook, erge gevol gen zal hebben. Iu de Kamer antwoordend op de tot hem gerichte ondervraging, protesleer- le minister Combes tegen de inmen ging van den Heiligen Stoel in de bionenlandsche aangelegenheden van Frankrijk. Inde kwestie met de bis schoppen van Lnvai en van Dijon, kwam de Paus terug op eene zaak, vier jaren geleden reeds door zijnen voor ganger geregeld. Hij vervolgde in den bisschop van Laval diens onderwer ping aan de regeering en de wet, wei gerde het overzicht van het burgerlijk gezag boven het geestelijk gezag te erkenaen. De P aus schond het con cordaat. De houding van hel Vatikaan rechtveerdigde volkomen het terug roepen van den gezant, daar het niet den franschen bisschop kon treffen zonder feitelijk zich te richten tegen de Fransche regeering. Wij hebben, zegde de minister, ons niet met de grieven tegen de bisschop pen geuit bezig te honden, maar ik houd deze grieven voor oDgegrond, daar de geruchten werden verspraid door de royalistische oppositie. Minister Combes verklaarde verder te verwachten, dat geen enkel republi kein het afbreken der betrekkingen met het Vatikaan zal laken. De Repu bliek dulde sedert 34 jaren wat de monarchie zeker niet zou geduld heb ben. Bisschoppen en priesters schijnen elkander het wachtwoord te hebben gegeven, het, geduld van de republi- keinsche partij op de proef te stellen ia alle politieke crisisen vindt men de hand van de geestelijkheid terug en de geestelijkheid hield niet op van den j^nsel tegvn de republiek uit te varen. vVij getuigen van de meest buijMÉÉH|e beioogingen en de bl t- den de republiek, kregen 'de 'deu Paus. De Frankrijk als veroverd land. MinisterCombes laakte vervolgens den Syüabu3 en het leer stuk der onfeilbaarheid en merkte op: Men onderhandelt niet met eene macht als die van den Paus. Men moet deze geheel uit de burgerlijke en poli tieke steer verwilderen. ïk wil de vrijheid van kerk in overeenstemming met de andere vrijheden. Ia het vervolg van deze rede zegt de minister nog Men heeft gesproken van Canossa. Laat naar Ganossa gaan wie wil. Noch mijn leeftijd, nog raijne neiging veroorloven mij hier heen te gaan. Minister Combes werd van verschil lende zijden gelukgewenscht. De heer Ribot verklaarde, dat een land als Frankrijk niet zich van de betrekkingen met het Vaiikaan kon ontdoen. Hij verzocht der meerderheid de gevolgen goed te oyer wegen. Wij kunnen ons, zegde hij, niet aansluiten bij de politiek der regeering. Nooit zullen mijne vrienden deze verant woordelijkheid op zich nemen. De heer Deschanel verklaarde nooit zijn vertrouwen te kunnen geven aan eene regeering die begon met een breuk te maken. Minister Combes stelde daarop de kwestie van vertrouwen, zich aanslui tende bij eene motie van Bienvenn Martin, luidende De Kamer keurt de verklaringen der regeeringen goed en verwerpt elke toevoeging. De voor rang voor eene motie van Hubband, de regeering uitnoodigend het initia tief te nemen voor het indienen van een ontwerp betreffende de scheiding van Kerken Staat, werd met 512 tegen 53 stemmen verworpen. De motie van vertrouwen werd met 325 tegen 237 stemmen aangenomen. De zitting werd daarna gesloten. Dinsdag namiddag ten 2 ure 8 m., is de bijzondere trein uit Reckheim (Limburg), hier te Yper aangekomen. Hij bestond uit zes groote rijtuigen van den Staat, 3e klasse, en twee van 2e klasse. De rijtuigen waren op slot Machtig vele volk was er hier te Yper op de beenen: Statieplein, Statiestraat, Boter- straat, Markt, 't stond al dicht bezet.Niemand en had kunnen peizen dat het te Yper wer- kedag was. Onder 't geleide hunner bewakers, stelden de jongens zich op rang binnen de statie. Muziek aan 't hoofd trokken zij op ,als kleine soldaten, allen flink uitgeborsteld en velen met cigaar of cigaret in den mond. Ze konden heel moeilijk op orde gaan in de straten, ter oorzake van de overgroote menigte. De vijf en twintig jongens, die reeds hier te Yper waren, hebben hunne drie honderd makkers met uitbundige vreugde onthaald. De reis van Reckheim tot in 't gesticht te Yper, is zonder het minste voorval voorbij gegaan, dank aan de groote voorzorgen die genomen waren. Openbare zitting, op Zaterdag 29 Oct. I904, ten i ure namiddag. Dagorde l. Mededeelingen. Lagere scholen Begrooting 1905. 3. Bewaarscholen Keukenschool 5. Nijverheidschool 6. Muziekschool 7. Kerkfabriek van St-Pieters begrooting igo5 8. Stadsgelden Rekening van 1903. 't Weekblad heeft verleden weke al zijn poer verschoten tegen een artikel over de liefdadigheid, over eenige weken in 't Nieuwsblad verschenen. Aalmoezen zijn er niet noodig volgens 't liberaal bladje,'t is genoeg van 't verplichtend kostelijk onderwijs in te richten I T NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1