EN OMMELAND Op Zaterdag 26" November 1904. AAN ONZE LEZERS Sinte Cecilia VOOR DE MISSIE VAN ORTOS ROND DeTvëRELD Vrankrijk Eene helle STADSNIEUWS Liefdadigheidsermoei» Turnfeest Jubileum O. L. Vr. Onbevlekt Gemeenteraad Davids-Fonds Telefoonnet VAN ALLES WAT üoe zal de winter zijn Rooken Lamp en pen Togen influenza Spreuken De twee Zusters van Pius X Twee schuldigen De Mirakuleuze Medalie «y Ha TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Y-per, en bij 's land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, I* 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al De bekendmakingen kosten 0,fr.l3 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Bvussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Y'per, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Al wie ecne inschrijving neemt >p 't Nieuwsblad van Yper voor 1905, zal van heden af tot Nieuwjaar het blad kosteloos ontvangen. Dehrrtergiers betalen maar 1.50 fr. voor één jaar. Voor dezen is het noo- jig den naam hunner herberg op te geven. Ter gelegenheid van Sinte Cecilia zal op Zondag 27 November 1904, ten 11 ure en half, in Sint Maartenskerke, eene misse gele zen worden, ter intentie der leden van de Koninklijke Fanfare. Het muziek zal in stoet naar die misse gaan. 's Middags, Wandel-Concert in de Halle, Pauwelszaal. PROGRAMMA 1. En Liesse, marche militaire V. TURINE. 2. Ave MariaSCHUBERT. 3. Les Gladialeursouverture LECAIL. 4. Danse Syrienne, J. HEYMANS. 's Avonds ten 7 ure, jaarlijksch feestmaal in de Iweinszaal. Bedrag der vorige lijst fr. 125.00 Uit Poelcapelle Uit dankbaarheid tot den H. Antonius 5.00 Uit Poelcapelle Eene dienstmeid r.oo MarieYper 3.00 Wij hebben over eenige weken do schandelijke overdragerij aangehaald, door de vrijmetselaars gepleegd in het ongelukkig Vrankrijk, dat tot over 't hoofd in" de klauwen zit der loge mannen. Tot nu toe is alleen Minister André geslachtofferd aan de algemeene ver- ontweerdiging- Deze weke liep het geruchte dal M. R'iuvier, Minister van geldwezen ziek was en ook zijn ontslag zou geven of reeds gegeven had. Tot nu toe en is dat niet bevestigd. Maar hetgeen een gedacht geeft van den toestand in dat vrijmetselaarslan waar overal vrijheid op de openbare gebouwen wordt geschreven, omdat ze anders niet meer er beslaat, 't is dat Gombes nu e inen brief heef'gezonden naar de prefekten dat zon in Vran krijk gelijk de gouverneurs bij ons om'hen cp te leggen dat verklikkers of overdragers werk voort te zetten. Hoe ongelooflijk bet schijnt, 't is nogthans de waarheid. Oorlog Weinig merkweerdig nieuws over den reuzenstrijd in het verre Oosten. Er wordt wel verteld en geschreven dat de twee oorlogvoerders een wapenstilstand hebben gesloten, ten einde ondertusschen middelen te be ramen om tot een vredeverdrag te ge raken, maar dat is wei ig vertrouw baar nieuws. Andere bladen verhalen dat de oor logschepen die nog in de haven van Port-Arthur liggen, totaal onbruik baar zijn, dat de Japoneezen reeds meester zijn van verscheidene belang rijke forten, maar daartegen wordt van eene andere zijde gemeld dat Port Arhlur nooit en zal kunnen ingeno men zijn, dat Stoessel zelf gedurig nieuwen voorraad krijgt, en dat eeri engelsch schip,die de haven van Port- Arthur is binnen gevaren, benevens de weerde van zijne waren, nog twee millioen en half premie gekregen heeft. Wat is daarvan al v.aar Wie kan het zeggen Intusschen duurt den strijd voort met kelsche woede van beide kanten. Tot bewijs, zietbier een verhaal, uil eeuen brief getrokken komende van Port-Arthur. ...De Japoneezen kwamen rap vooruit en de afstan l,die ben scheidde van de hoogte waarop wij legerden werd minder en minder. Onze scherpschutters lagen op deD oer. Zij kwamen altijd vooruit. Nie mand mag schieten zonder bevel klonk het van onzen kant. Korts daarop nieuw bevel mikt op 1200 m. 't Wierd uitgevoerd, maar niemand en verroerde meer, al strooiden devijandelijkekauonsscbrooi over ons gelijk hagelsteenen. Onze ge- kwelseu zijn zeer talrjk. Al met eens: vuur En altijd 'teene na het andere De Japoneezen volgden elkaar op en wierden weggemaaid. Als de eene linie werd weergeschoteu. nam eene andere hare plaats. Het ge weervuur was verschrikkelijk, maar uiets en hield de Japauners tegen. Binst dat de eenen vallen, springen anderen in hanne pbaise. Altijd klinkt het opnieuw Vuur! vuur vuur De Japoneezen komen altijd nader, altijd talrijker, men zou zeggen als er een valt,dat er twee in de plaats ko men,zoo dicht op een zijn ztj gesloten. We zijn maar op eenige stappen meer van elkaar. Nog altijd klinken van weerskanten de geweerschoten. Onze kanoniers ziin allen gesneuveld en de kanons weggevoerd naar Talin- 8on- De Japaners moeten 't opgeven, zij wijkenJamaar, nieuwe mannen zijn daar De moed herleeft en nijdi ger dan ooit valt men elkaar aan. Di obussen vagen gansehe linien in eens weg. En als 't noen is, en blijft et geen derde meer over van oris volk. Nog altijd stormen de Japanners voor waarts, en nu is 't met de bajonet. Een van hen,razend van woede,springt vooruit, roepende Goeden dag, russen Vaarwel, Japonees antwoord' een der onzen en steekt hem de ba jonet dweers door het lijf. De onge lukkige draait rond en valt achter over 1.... Zulke oorlog is waarlijk eene helle. Morgen, Zondag namiddag, zal de Eerw. Pater Hoffmann in Sint Maartenskerke een sermoen prediken ten voordeele van het werk der Bermhertigheid. Moge de spreker de herten raken en milde aalmoezen doed inzamelen voor den aan staanden winter. De Turnfeeste, die wij in ons blad hebben aangekondigd, heeft uitnemende vele volk naar ons Katholiek Volkshuis doen gaan Van ten zes en halt reeds was de zale proppende vol. En velen en vonden zelfs geen plaatse en moesten van buiten iets trachten te zien van het tooneel. Het ie deel van de feeste was eene ver heerlijking van O. L. Vr. Onbevlekt. Het bestond voornamelijk uit tafereelen en uit koorzangen uitgevoerd door de tur ners, den Orpheon en muzikanten-liefheb bers van stad. De uitvoering was geheel wel en getuigt dat er op dien voet veel goed zou kunnen gedaan worden op het gebied der kunst. Wat de eigentlijke turnfeeste betreft, onze knappe jonkheden zijn gewend van alles zoo wel te doen, dat het bijna onnoodig is daarop nog weer te keeren. Ten anderen, M. Meyskens heeft reeds proeven genoeg geloogd van zijne handig heid in het opleiden zijner turners. Wie weet dat hij aan t hoofd staat, weet ook dat het zal wel zijn. Sint Michielsharmonie heeft binst den rusttijd het volk vergeestigd met lieve deun tjes, en de verschillende oefeningen door gespel begeleid. De stad Yper beschikt ook openbare feesten in te richten om plechiiglijk den 5on verjaar dag te vieren van het geloofspunt der Onbe' vlekte Ontvangenis, Een berek is tot stand gebracht onder Voorzitterschap van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik De Brouwer en Mijnheer Colaert, Burgemeester. Maken daar nog deel van MM. Biebuyck, Voorzitter der Rechtbank. Vandermeersch, pastor op St-Pieters Meersseman. pafetor op St-Jacobs Ryckeboer, pastor op St-Niklaais Claeys, principaal van 't college Fraeijs, voorzitter der Godshuizen Vanden Berghe, id van den Disch Meersseman, voorzitter der Kerkheeren van St-Maartens Begerem, id St-Pieters Iweins d'Eeckhoutte, id St-Jacobs Rabau de Roriff, id St-Niklaais Struye. voorzitter van Sint Vincentius Boone, eerevoorzitter der Kath. Wacht Sobry, voorzitter id id Julien Antony, voorzitter der Gilde van O. L. Vr. van Thuyne Goomans, stadsbouwmeester E. H. Neuville, schrijver-schatbewaar der. Men zal eene omhaling doen ten huize. De Gulden Jubilé der Onbevlekte Ont vangenis van O. L. Vr. zal hier te Yper gevierd worden op eene wijze, weerdig van de stad, die ten allen tijde eene bijzondere godsvrucht heeft betoond aan de Onbevlekte Moeder-Maagd en ook door de eeuwen heen de machtige bescherming heeft ondervonden der Hemelkoningin. Wij hebben hierboven het berek doen ken nen dat samengesteld is om te beraadslagen over een ontwerp van feestelijkheden en over een blijvend gedenkteeken, dat de Jubile' zal vereeuwigen, Er is sprake in alle. kerken plechtige ver sieringen en godvruchtige oefeningen te doen ter eere van O. L. Vr. Onbevlekt en de feesten te sluiten meteen ailerplechtigst Te Deum in onze hoofdkerke van St-Maartens. Als blijvend gedenkteeken zou eene prach tige eerezuil van zes meters en half hoogte worden opgericht aan O. L. Vr. in eene der hovingen van stad. Naar het schijnt is reeds het plan gemaakt en deze die't gezien hebben, spreken erover met den groolsten lof. Waar zal dit monument geplaatst worden 't Is natuurlijk aan de bijzondere commis sie hierover te beslissen en te zien welke de best geschikte plaats is, waar het den besten indruk maken zal. Misschien ware de hoving vóór Dr La Grange's huis, bij de Rechtbank, daarvoor wel geschikt Ofwel het hovetje vóór Sint lacobskerke, met wat verandering aan de beplanting. Nogthans, 't ware beter, als er eene ge schikte plaats wordt gevonden, het gedenk teeken te stellen rond Sint Maartenskerke. De gemeenteraad vergadert heden Zater dag, ten 5 ure. Hieronder wat er al te bespreken is 1. Mededeelingen. Grondverkoopingen. 3. Begrooting der kerkfabriek van Sint Ni- klaais voor 1905 Lijst der kostelooze leerlingen voor 1904- 1905. Aandeel van den Disch. 5. Stadsbegrooting voor igo5. Wij vernemen dat het eerste muzikaal en letterkundig winterfeest der Ypersche afdee ing van het Davids-Fonds plaats zal hebben den Dinsdag i3 December 1904. E. P. Franciscus-Salesius Van Duyse van Mechelen heeft de goedheid gehad van te aanveerden eene voordracht te komen geven over den schoolstrijd. Het jubeljaar der katholieke lagere scholen mag niet voorbijgaan zonder dat de strijders met vreugde en fierheid de wisselvalligheden en den uitslag van den strijd indachtig ge maakt zijn, en zonder dat de jongeren het strijden en lijden hunner vaderen geleerd worden om de katholieke scholen meer en meer te beminnen en ze desnoods te verde digen. We vernemen dat tengenvolge van het toe nemend gebruik van den telefoon,het beheer beslist heeft een nieuwen draad te leggen tusschen Yper en Rousselaere. Nieuwe uit breiding zal gegeven worden aan den groep Kortrijk, eens dat het middenbureel van Komen zal ingericht zijn, waaYsg^j^jk den loop van toekomende jaar. s De ontworpen uitbreiding behelst Nieuwe draad Yper-Komen-Meenen Komen-Kortrijk Meenen-Rousselaere. Indien terzelvertijde de prijs van het abon nement kon verminderd worden, dan zou ongetwijfeld het gebruik van den telefoon nog eene veel grootere uitbreiding bekomen. Misschien ware er middel, onder zekere gematigde voorwaarden toe te laten te spre ken met andere netten Retraiten Het werk der retraiten is thans over gansch België, ja in bijna alle landen van Europa bekend. Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Polen, Spanje, Italië hebben Tunne retraitehuizen. Uit den warmen ka tholieken grond van ons duurbaar vaderland zijn in weinige jaren reeds zes dergelijke huizen opgerezen, namelijk te Drongen, te Fayt-bij Manage, te Gent, te Lier, te Aar len, te Luik-Xhovemonteen zevende is in aanbouw niet verre van Hasselt, te Alken. Wonderbaar druk is de werkzaamheid dezer huizen Drongen sinds meer dan 3 jaren ver adert jaarlijks aantal heeren uit de hoogste kringen der maatschappij. Deze verdeelen zich in 7 a 9 retraiten 's jaars, die ieder thans middelmatig 60 deelnemers tellen. Het huis van Fayt, opgericht ten jarel891, ontving reeds meer dan 15.000 ïeeren patroons en werklieden. Gent, sinds 1896, gaf het voorrecht eener retraite ook aan 15,000 mannen. Liertelt op 4 jaar en 9 maanden, meer dan 12,000 retraitanten. Luik-Xhovemont schoot van den eersten af in vollen bloei: sinds Juni 1901 overtreft zijn getal retraitanten de 5,100. De invloed van het huis te Aarlen begint meer en meer aan te groeien en trekt thans bijna iedere week heeren en landbouwers tus schen zijne bevallige muren van Augustus 1903 tot Augustus 1904, kwamen zij ten getalle van 750. Alles te zamen gerekend vinden wij, dat inde belgische retraitehuizen, deze laatste tijden telken jare ongeveer 10,000 mannen van alle standen en beroepen de oefeningen eener retraite gevolgd hebben. Om dit te weten heeft men slechts bieën noodig. Deze diertjes kunnen reeds van bij het aanbreken van den herfst voorspellen of de winter streng of zacht zal zijn. Indien de winter zeer streng moet zijn, sluitende bieën hunnen korf bijna geheel dicht met was. Zijlaten slechts een klein openingje, ternauwernood zichtbaar. Indien de winter echter zacht moet zijn, dan laten de die. tjes bet gat van den korf wijd open staan. Dit jaar zijn de bieën reeds allen bezig met hunne deuren te sluiten. Dit voorspelt ons dus weinig goeds. Liefhebbers van pijp en sigaar, ge moogt gerust zijn en rooken zooveel het u lust. Rooken kan geen kwaad. Volstrekt niet. 't Is een Fransche scheidkundige.M. Tril- lat, beroemd evenals alle scheikundigen, die de merkwaardige ontdekking heeft gedaan. De nicotine kan geen kwaad. Als men rookt dan wordt er een alcaloïde voortge bracht zijn naam is formische alde hyde die zich met de nicotine verbindt en ze zoo schadeloos maakt. Bravo En nu aan't dampen, dat men er niet door ziet 1 De lamp moet bij het schrijven links en eenigzins naar voren staan, evenals over het geheel bij het schrijven het licht dus ook het daglicht van de linkerkant moet invallen, opdat geen schaduw van de hand op de te beschrijven papiervlakte valt. Als voorhoeding tegen influenza ontvingen de soldaten, toen deze ziekte heerschte in Rhessalië, dagelijks 's ochtends vroeg of nuchteren een kop afkooksel van krenten. Geen enkel man werd door de influenza aangetast; ook elders werd de werking van dit middel beproefd en goed bevonden. Weet ge wat Pasteur, de grootste geleerde der 19« eeuw, antwoordde aan een wijsneus die staan hield dat er strijd is tusschen geloof en wetenschap Hoe meer ik stu deer, hoe vaster ik geloofde ware geleerd huid verwijdert van God J. J. Rousseau, die God had geloochend gelasterdbekende in een oogenblik van o%vecJ||fcddat uw ziel steeds gesteld God niet moet vreezen, schreef bjtgij twijfelen aan Gods be- 11 Wie altijd geld bij geld vergaart En altijd pot en altijd spaart, En daar alleen het \ien van heeft, Is de armste mensch wel die er leeft. De twee zusters van Pius X hebben een appartement gehuurd in het paleis Rusticuc- ci, dat dicht bij het Vatikaan gelegen is. Het appartement bestaat uit twee slaapkamers, eene voor Anna,en eene voor Roza,eene werk kamer, eene spreekkamer, eene eetzaal, een klein bidvertrek en een keuken. De zusters des Pauzen hebben het Corso Victor Emmanuel verlaten, om dichter bij hunnen doorluchtigen broeder te zijn. Zij hebben de gewoonte, steeds de tafel des Pau zen te dekken. Van uit hun nieuwe woning kunnen zij zeer goed het venster der kamer van hun broeder zien. Aan de wijze, waarop dit venster geopend of gesloten is, weten zij of hij hun kan ontvangen. Voor eenen rechter te New-York versche nen dezer dagen eene prachtig gekleede dame als getuige, tegen een jongen knaap, die haar op straat een met diamant versierd horloge, die bloot aan een ketting hing, ontstolen had. De knaap werd veroordeeld tot dwangar beid maar naar het uitspreken van dat von nis wendde de rechter zich tot de dame en sprak Een der grootste gebreken van ons straf wetboek, Mevrouw, is, dat er geene straf be staat voor degenen die anderen tot een mis drijf verlokken. i) Ik verzeker u, dat het mij een veel aan genamer plicht zou zijn een strenger vonnis dan het thans gevelde uit te spreken, over een pronkzieke vrouw, die door straten vol arme hongerige menschen loopt te pralen, met een kostbaar, slecht bevestigd sieraad, en op die wijze duizend arme drommels in bekoring brengt. Naar mijn oordeel zijn er in dit geval twee schuldigen, en het spijt mij zeer, dat ik vol gens de wet slechts een mag straffen. De gehesle Katholieke Kerk geloofde in de Onbevlekte Ontvangenis van Maria; de uitspraken des vaders en leeraren, de alge meene viering van het feest der Onbevlekte Ontvangenis, op sommige plaatsen met eigenaardige plechtigheden gepaard, zijn er het bewijs voor. Reeds herhaaldelijk waren er stemmen opgegaan, om van den Paus de verheffing der leer van de Onbevlekte Ont vangenis tot een leerstuk te verkrijgen, Zoo o. m. op de Kerkvergadering van Trente, maar de verzamelde vaders geloofden beter te doen met slechts de pauselijke besluiten, die het geloof in de Onbevlekte Ontvange nis gunstig waren, te vernieuwen en de Allerheiligste Maagd uit de zonderen bij het decreet, dat de algemeenheid der erfzonde tot leerstuk verhief. God had in zijn voorzienigheid die uit" spraak voor de i9deeeuw bewaard; nu echter gaf Hij duidelijk te kennen, hoe Hij zijne Moeder als Onbevlekt in haar Ontvangenis wilde zien gehuldigd en aangeroepen. Het was Zaterdag, 27 November i83o, daags voor den eersten Zondag van den Ad vent, des avonds tegen half-zes. In een der huizen der Zusters van den H. Vincentius a Paulo te Parijs waren de kloosterlingen ter overweging in de kapel vergaderd. Daar hoort een harer naast zich als het geritsel van een zijden kleed; zij ziet op en aanschouwt vol verbazing de Allerheiligste Maagd in zee van schitterend licht voor zich staan, Middel matig was hare grootte en zoo schoon haar aangezicht, dat het onmogelijk is dit te beschrijven. Een wit gewaad, gelijk aan den dageraad, omhulde hare leden; het hoofd was bedekt met een witten sluier, die tot op de voeten nederhing; zij stond op een wereld bol, waarom zich een slang kronkelde; hare handen, die tot op de hoogte van den gordel waren opgeheven, droegen een anderen we reldbol, waarboven zich een kruis verhief, Zij had de oogen ten hemel gericht en een schitterende glans straalde van haar gelaat, terwijl zij den wereldbol aan God opdroeg. De religieuze, die deze verschijning aan schouwde, was zuster Zoë Labouré, thans ruim vier-en-twintig jaar oud. Hare jeugd had zij doorgebracht op het land in groote onschuld en vroomheid, in kinderlijke liefde tot Maria; in het klooster had zij van haje intrede af uitgemunt door bescheidenheid en stiptheid. Het was niet de eerste maal, dat zij eene verschijning ontving. In den nacht van 18 tot 19 Juli van hetzelfde jaar had zij in dezelf de kapel de Allerheiligste Maagd aanschouwd en uit haar mond deze woorden vernomen: «Mijn kind, ik wil u met eene zending be lasten; gij zult er veel door lijden, maar alles te boven komen door de gedachte, dat het geschiedt Yoor de glorie van den goeden God, e 9 j

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 1