MENGELMATEN I VERDWENEN om6X3. J| 200 wreed<i,<* «™2i Policierechtbank van Veurne De belgische soldaten in China Abme Angelina Sterfgevallen Priesterlijke benoemingen Boekennieuws Guido Gezelle's Duikalmanak LE THERMOGENE Gij zult tegenspoed ondervinden, maar ook genade hebben; vrees niet, eenvoudig en ver- trouwvol moet gij alles zeggen wat er in u omgaat.» Die opdracht, der religieuze vroeger aan gekondigd, zou haar thans bekend worden gemaakt. Nog staart zuster Zoe met strakke oogen naar de hemelsche verschijning, als zij plotseling vele ringen met kostbare edelge steenten aan de vingeren der Allerheiligste Maagd ziet schitteren. Tallooze stralen schieten er uit met zooveel helderheid, dat het kleed en de voeten der Allerheiligste Maagd niet meer zichtbaar zijn. De bol, welke Maria met hare handen omvatte, ver dwijnt; de armen dalen af, spreiden zich uit, terwijl de stralenbundels zich richten naar den wereldbol, waarop zij staat. Tegelijkertijd, zoo verhaald de bevoorrech te zienster zelve, sloeg de Allerheiligste Maagd hare blikken op mij en zeide eenestem in het binnenste mijns harten: «De bol, dien gij aanschouwt, verbeeldt, de geheele wereld en voornaam ijk Frankrijk en ieder persoon in het bijzonder. Ziedaar het afbeeldsel dei- genaden, welke ik uitstort over allen, die ze mij vragen.» Daarop vormde zich rondom de H. Maagd een eenigszins ovale rand, die aan het rech terhand begon en over haar hoofd heen reikte tot aan den linkerarm en daarop stond in gouden letters geschreven: «O Mariapon der \onde ontvangenbid voor onsdie tot u on^e toevlucht nemen Oogenblikkelijk daarop scheen de verschij ning zich om te wenden en de Zuster aan schouwde aan de andere zijde de letter M, waarboven zich een kruis verhief, dat een dwarsbalk door de M, heen tot grondslag had. Onder dit naamcijfer der Moeder Gods zag zij de HH. Harten van Jezus en Maria, het eerste van doornen omvlochten, het an dere met een zwaard doorboord. Terwijl de Zuster het oog gevestigd hield op die verschijning en te verbaasd was om na te denken over den zin der verschijning, hoort zij eene stem, die haar beveelt: «Laat een medaille slaan volgens dit model; de personen, die ze, met aflaten verrijkt, zullen dragen en dit gebed zullen storten, zullen een geheel bijzondere bescherming van de Moeder Gods ondervinden.» Hierop ver dween de verschijning. Zuster Zoë gehoorzaamde aan het bevel der Allerheiligste Maagd en deelde alles aan haar biechtvader, den eerwaarden heer Ala- del mede, maar deze zond haar weg met de woorden: «Ga, de ware devotie tot Maria bestaat in de navolging harer deugden.» Doch als een man van groote voorzichtig heid dacht hij na, bestudeerde het karakter der Zuster, onderwierp haar aan allerlei beproevingen en wendde zich eindelijk om raad tot den Aartsbisschop van Parijs, Mgr. Quelen, bekend om zijne godsvrucht tot de Onbevlekte Ontvangenis. Na alles te hebben gehoord, vond deze Prelaat genoegzame waarborgen voor de echtheid der verschijning om de medaille te laten vervaardigen. j('f Vervolgt.) Automobielrijders veroordeeld. Maan dag werden twintig overtredingen van het reglement op de snelheid met het rijden dei- automobielen vastgesteld door depolicie van Veurne, ten laste van 17 personen, Frankrijk bewonende en drie Belgen, opgeroepen. Negentien overtreders werden veroordeeld tot 5 fr. boete, voorwaardelijk, en een verstek van 25 fr. boete. Het is te hopen dat deze veroordeelingen een einde zullen stellen aan het snel rijden met de autos. Den 10 December aanstaande zullen nog andere overtreders voor dezelfde rechtbank moeten verschijnen. De Prin$ Eitelde stoomboot die de wacht voor belgisch gezantschap te Pekin naar't Verre-Oosten brengen, is den 18 No vember te Singapore aangekomen. Onze lasdgenooten verkeeren in de beste gezond heid en aan boord is alles wel. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, Nr 5 door HENDRIK DE ZEINE III Dit meenden de vertrekkenden en reis den snel voort, hun hart door de hoop gerust gesteld, voor zooveel dit mogelijk was. Edoch hoe wreed moesten zij weldra niet ontgoocheld worden Wanneer de trein in de standplaats van Keulen stilbleef en de gejaagde Carl, door heer Rens, vergezeld buiten kwam, was niets van Hubert noch Angelina te ontwa ren. De twee reizigers, het gemoed geprangd, sprongen meer dan zij gingen vooruit en kwamen bijna ademloos in het nabijgelegen Hotel Kneff aan, waar zij naar de twee geliefden vroegen. De eerzame gasthofhouder ontving hen zelf, en wel met een zeer ernstig gelaat, in eene bijzondere zaal. Heeren, sprak hij beleefd, toen hij hoorde dat beiden naar Hubert kwamen, welken hij herbergde heeren, uw draad- bericht is nog niet in eigene handen van den bestemmeling gegeven, dewijl deze nog altijd afwezig is. Edoch, daar ik nu meen te weten waar hij is, heb ik zooeven een bediende naar hem gezonden. Zeer goed, ik bedank u, mijnheer, weervoer Carl opgewonden, och I zeg mij spoedig water gewerd van de juffer, die haren broeder Hubert vergezelde. Het eerlijke wezen van den gasthofhouder betrok nog meer. Gelieft u beiden neder te zetten, mijne heeren, verzocht hij, twee zetels aanbieden de wilt plaats nemen, ik zal u verhalen wat ik weet. Ha 't Gerecht is verwittigd en onderzoekt de zaak nauwgezet. 't Gerechtgilde Carl scherp. Ho gij zegt steende de oude heer, maar dan werd eene misdaad.,.. August Snieders, gewezen hoofdopsteller van 't Handelsblad van Antwerpen, geboren in 1824, is Zaterdag morgen tot Antwerpen overleden. August Snieders was een der gun stigst gekende vlaamsche romanschrijvers zijn meesterstuk De Gasthuisnon is algemeen in t'vlaamsche land en in Noord Nederland gekend. Hij was een der eerste leden van de Koninklijke Vlaamsche Academie en doctor honoris causa van de Hoogeschool van Leu ven. Als dagbladschrijver had hij een grooten naam verworven en heeft hij uitstekende diensten aan de goede zaak bewezen. De Duinengalm van Oostende geeft verslag over de begraving van den Zeer Eerw. Heer Lanssen, pastor van Eerneghem. Indien wij van die begravenisplechtighe den spreken, 't is vooral om deze twee bij zonderheden aan te stippen die wij vinden in het verslag vau den Duinengalm io Tot Eerneghem bestaat een grafkelder waar de geestelijken der gemeente in bijgezet worden. Uit christene ootmoedigheid was Eerw. Heer Lanssen's laatste wil in den naakten grond, aan den voet van 't Kruis, begraven te worden. 2° Hier schrijven wij letterlijk af wat de Duinengalm druktWanneer nevens den naren, gapenden kuil het lijkkleed van de doodskist werd weggenomen, werden alle omstaanders door een smertelijk gevoel aan gegrepen en eene koude rilling ging over allen: de lijkkist bestond enkel uit vier grove nagels aaneengeslagen... Bijna in aller oogen zag men tranen blinken, en velen, hunne aandoening niet meer kunnende bedwingen, bersten in luid snikken los...» Zulk een man was Eerw. Heer Lanssen een van die zoogezegde politieke priesters waartegen sommigen zoo geern uitvallen. Ja, de politieke liet hem niet onverschillig, om dat hij, door de politieke, zijnen godsdienst verdedigde, 't Was uit plicht dat hij ook dien zwaren last aanveerdde. In alles was hij een toonbeeld en ook daarin. Zijn benoemd: tot onderpastoor te Nieuw- poort, E. H. Vande Putte, onderpastoor te Coolscamp; tot onderpastoor van O. L Vrouw, te Rousselaere, E. H. Roelens, on derpastoor te Lendelede; tot onderpastoor te Ruddervoorde, E. H. Meysman, onderpas toor van Ste Anna, te Brugge; tot onderpas toor in laatst genoemde parochie, E. H. Rommel, onderpastoor te Ruddervoorde; tot onderpastoor te Lendelede, E. H. Machiels, bestuurder der Zusters van den H. Jozef, te Oostende; tot onderpastoor te Coolscamp, E. H. De Poorter, gewezen coadjutor van den Z. E.H.pastoor van Voormezeele; tot be stuurder der Zusters van den H. Jozef, te Oostende, E. H. Ruyssen, leeraar in 't kolle gie, van Meenen; tot leeraar in genoemd kollegie, E. H. Dewaele, leeraar in 't kolle- gie van Oostende. Opnieuw is verschenen en te koop gesteld ter boekhandel Callewaert-De Meulenaere, Yper voor het jaar 190V De oude getrouwe koopers zullen dit met genoegen vernemen, maar nieuwe moeten er bijkomen. Gij, die nog niet waart ingeschreven als bestendig kooper van den Duikalmanak wij rekenen vast op uwe inschrijving, een maal gewoon aan den echten Oud Vlaam schen stempel die deze Almanak behouden heeft, zult gij ze telken jare weder nemen. Wij hebben alweder een Nieuw Schild ditmaal veel kleiner dan verleden jaarom dat er velen beschadigd werden bij de post- verzendingfraai van uitzicht en versierd met een der poëzie waardige afbeelding. Als vroeger kost de Almanak fr. 1 Bui ten Yper fr. 11 o verzending daarbij begrepen Carl vloog onstuimig op den gasthofeige naar aan en greep hem driftig, vast, brul lend Voorwaar, mijnheer, gij moogt geene stonde talmenAntwoord mij, wilt gij niet dat ik vóór uwe voeten bezweken neder- valle Spreek op Is mijne Angelina dood Dood neen deed de man somber. Niet dood Neen, maar.... Welnu Hebt beiden moed 1 Gij zijt mannen Ja, ja, maar spreek Wat is er van Angelina -Eene zonderlinge en zeer duistere misdaad is gepleegd Eene misdaad Groote God Het is onverklaarbaar Ah de jonk vrouw is nog al erg gesteld en.... Zij werd gewond Inderdaad. Zwaar Hum 1 ik weetniet.... Ik meen... Maar waar is zij, indien zijniet dood is?... Men heeft haar naar het gasthuis gedragen, heeren. Dus, in 't gasthuis kunnen wij haar vinden Waar is dit Ha ik zal u een bediende medegeven, die u.... Maar een knecht kwam den meester iets boodschappen. Hoogst verblijd riep deze laatste uit. De jonge heer Hubert is \lterug spoe dig, Stefaan, breng hem bij mi De dienstbode boog en verdw een, terwijl Carl uitgalmde Ho Hubert zal ons «J De deur werd opnir Hubert verscheen. Hij was ganscli onj Wankelend kwam hij beenen. YPER Een raetserdiender, Alfons Doolaeglie wer kende aan het inopbouwzijnde huis van M.Veys vrederechler, op de Maloalaan, is veleden Vrij dag namiddag rond 3 ure va 1 eeu hoogte van 15 meters gevallen. Ilij wierd aanstonds opgenomen eii ontving de eerste zorgen van D"- Deroo. Hij heeft eenige kneuzingen aan zijne beenen en opzijn lichaam, maar er is geen gevaar hij De gek wetste zai er met eenige dagen rusi ervan afkomen. De Heer Policie commisiris vin Weivick afgeveerdigde van de Bestendige D putalie van West-Vlaanderen, heeft Woensdag morgen op 't Minneplein de Schouwing Bijgewoond dei veldwachters van 't Arrondissement. Zij waren (en getalle van (52, in beste klee ding en vöo'zien van hunn wapens. LAUWE Maandag nacht werden twee ver kens wegen de - amen 140 kdos gestolen ten nadeele van den landbouwer Alfons Buyse, Reokhemstraat. In- dieven slachtten de dieren in eane nsburgf weide, staicen de stukken i-i drie zasken en namende vlucht in de richting van do Groote aolonstraat. De tolbeambten andan voorde en Damens achtervolgden de dieven deze lieten hunne zakken vallen en gelukten erin uit de han den der tolbeambten te ontsnappen. Er werden verscheidene revolverschoten op de vlechtende dieven gelost, doch deze worden niet getroffen. BRUGGE Maandag avond rond 7 1/2 ure gebeurde een schrikkelijk ongeluk aaudeSte Calliarinapoorl De stoomtram Brugge-Zwevrghem kwam tmhi de Phhharmonie aaugesloomd, toen het perso neel een ongemeenen schok voelde de niachi niststopte oogenblikkelijk. Erne vrouw die oj despoorbaan ging of stond, was letterlijk in twee stukken gereden. De dood was oogenblik kelijk. Het personeel nam het verminkt lijk op en deed het naar het dooderihuis van Brugge brengen. Hel slachtoffer is degenaamdeMelaiii' Verlinden, wonende Kerk hofweg, te St-Miehieis bij Bruggzij was als werkvrouw in dienst bij de echtgenooten Callewaert. Onderscheidt do waltherij pastil 1 frank de doos) geneest den hoest en keelontstekingen terwijl de waltheru pil het afdrijvend middel .s, in bijna alle huisgezinnen gebruikt. KOMEN Maandag morgen, rond 5 1/2 ure, onLtond een begin van brand op eene slaapkamer, bij M Jan Deruyck timmerman, WVrvikstraat. Hel f jarig zoontje des huizes had met op te staan bij ongeluk eene petrollamp omgestooten. De plan kenvloer en de deur brandden reeds volop ,loen de lOjarige zuster van den knaap toegeloopen kwam en bij middel van iupakgced erin geluk lede vlammen uit tedooven. Het moediggedrag van het mei-je verdient voorzeker eene beloo ning. Lezer! Indien gij lendenpijn hebt of zijt gij zwaarmoedig,ongemakkelijk,zonder eetlust en zonder kracht, neemt de pil van D''Walttieiy en gij zult seffens sterkte en gezondheid hervinden. MOESKROEN Zondag nacht werd er bloedig gevochten in eene herberg der Dwarsstraat, gehouden door de echtgenooten Demeyere-Vanhanghem. Hel was 1 uur 's nachts toen twee fabriekwerkers uit den buurt, die zich met den herbergier eem ge oogenblikken vroeger vermaakt hadden, oj de deur der herberg klopten. De man opende, doch nau .vlijks waren de twee kerels in huis ofzij geraakten met hem in twist en werde handgemeen. Demeyere werd wreed met een sLoofhaak geslagen en bekwam daarbij nog ver scheidene messteken. Hij verloor veel bloed. D' Toulemonde heeft het slachtoffer de noodig< zorgen toegediend; de wonden zijn niet doode lijk. De gendarmerie van Moeskroen heeft maan dag morgen een onderzoek geopend. Een mes is in beslag genomen. HOOGLEDE Maandag nacht hebben dieven gepoogd in drie verschillende huizen, wijk Hazewind, ti breken om de konijnen te stelen. Zij werden evenwel op de vlucht gedreven. Twee moedig m men hebben de schelmenachtervolgdenzijn er in gelust een hunner hij den kraag te vatten en hem te verplichten zijn medeplichuger ken baar te maken. De suiker in pakken van de Tiensch Maalderij zijn de beste. Te koop bij alb sruidenieis Vader Carlgij hier loeide hij woest, ho wee, wee 1 onze Angelina 1 Angelina 1... schreeuwde de verloofde vooruitspringend. God 1 wat is van haar steende de ouderling met de handen ten Hemel Och 1 vader 't is afschuwelijk kerm de zijn zoon de handen wringend. Afschuwelijk wat wilt gij zeggen Helaas het armo kind ik verlaat ha;e legerstede 1 Hare legerstede Waar zij zieltogend ligt Angelina stervend brieschte haar verloofde als raz'eudwordend. Mijn kind is.... zieltogend bracht de grijsaard op onmenschenlijken toon uit, maar verklaar mij.... Ach men heeft haar voor dood vin den liggen deelde Hubert mede met nauwelijks hoorbare stem. God Hoe liet gij toch dit snoode wanbedrijf geschie den Zij is vreeselijk getroffen En de hoogst ontstelde jongeling wrong delenden dat zij akelig kraakten.. Maar Carl vatte hem aan en schudde hem heftig, met schelle stem gebiedend Hubert, ik vil mijne Augelina zien 1 Kom breng mij bij haar, opdat, zoo zij sterven moet, het in mijne armen weze Ho ik ook moet haar zien snikte de oude vader hartscheurend. Hubert, ik be zweer u, breng ons naar bet gasthuis zon der verwijl. Vader, ik gehoorzaam, hernam de jonge man, die beiden genoegzaam had voorbereid. Edoch, de brave gasthofhouder, die hei melijk de zaal had verlaten, keerde er levendig weder en riep uit ^T^Wrpstrrnijue heeren, ik stel mijn rij tuig t&r uwer beschikking, komt het staat gereed om u naar het krankenooid te bren gen. - Dank, dank, gcede heer nokte Auge- vader hem de beide handen druk- doch Carl morde niet gedraald Vooruit BELANGRIJK BERICHT M Depratere apotheker scheikundige, te Oostende verzoekt ons de geabonneerden verwittigen dat hij ge<-ne andere remedie ver vaardigd Dgen den hoest en tegen de borst- en seelzikten dan den Borstsiroop Depratere van kleurloozc teer. Weigert dus ^odere soor.gehj- Ae Drodukten verwekt door den grooten bijva vaa den siroop Depratere. Ilij alleen genees: altijd zonier gevaar den hevigsten hoest. J DUDZEELE In den nacht van Zaterdag tot Zondag, rond ien tl, is de genaamde Edm. Vauder Ciuys>t.^ oud 23 j., aardewerker wonende ie üuazecie op tien minuten van dit dorp, langs den wet; naai' Damme, aangerand door drie kerels, on nem stampen en slagen toebrachten. Zij wier pen hem ten gronde en een der a uiran Iers nan ien man eene som van ongeveer 10 fr. uil d- zak. Zij liepen ook met zijne klak weg. De dn aanranders zijn Zondag nacht aangenouden. DE KRUIK GAAT ZOOLANG TE WAT El TOT ZIJ EINDELIJK BREEKT. - '1 Is aid lat de personen die wij 't begin van den wint. uchte pijnen voelen in de gevrichten, et- ekere zwaarte in de spieren, zelden tot Jann ii'i of Februari komen, zonder aangetast te zij loor een hevigen aanval van rhumatism. E tlesch Elixir Vincent in tijds genomen zou e-"' ■inde stellen aan de over weldiging van hui jaarlijks rhumalism. Prijs 3 fr. de flesch. Apo tneek Libolte te Yper. RUYSSELEDE Vrijdagavond is te Ruysselede, aan dei «Ouden Wal» eeri jammerlijk ongeluk gebeurd Or tram die rond 9 te Thielt aankomt, kwam van Ruysselede. Aan den Ouden Wal zag d> machinist eeuen man gaan nogal dicht bij de tramlijn. Hij deed de alarmfluit weerklinken maar in plaats van uit den weg te gaan naderde de man meer en meer. De machinist deed al bet mogelijke om te stoppen doch het was te iaat. De ongelukkige kreeg een-n stoot en werd een geheel einde door den tram medegesleurd Toen de tram stilstond, nam men den man op en droeg hem in den fourgon. Hij Werd her kend voor zekeren Jan Van Ophem, geboorti van Meulebeke en wonende leYper. De onge lukkige had eene groote wonde aan het hoofd en was een been gebroken. Ilij lag bewustloos. Men bracht hem mede naai' Thielt waar bij aan «Het Stadhuis» verzorgd werd door Dr Vande Walle. De E. 11. onderpastor De Schepper dien de hem daar de H. Olie toe. Daarna werd de man naar het hospitaal gedaan, alwaar hij Za terdag in den vroegen morgen overleden is. Zwicht u van namaaksels INGELMUNSTER Voorbijgangers vonden maandag op den kant der vaart, op het gron igabied dezer gemeente eene jaket liggen zij zagen tezelfdertijd eene klak op het water drijven. In den zak van hel sleedingsluk vond me t een brief met de vol gende woorden lk ben ziek en zonder mid delen van bestaan en alleen Op de wereld. He leven is voor mij ten last geworden.Suffers werden door de policie peilingen ged. an e men visebte weldra het lijk op van Karei Dt- laere, 47 j. geboren en wonende te Lendelede kostganger van 't Oudmannenhuis. Delaere had verleden vrijdag Lendelede verlaten. Alles doel veronderstellen dat hij zich vrijwillig liet levei benomen heeft. DE PANNE Over eenige nachten werd de anders zoo rus iige parochie De Panne in opschudding ge bracht door het geroep van hulp! hulp! dieven De bewoners van een huis kwamen in hui nachtgewaad verschrikt de straat opgelbopeu De hotelhouder van rechtover, de hulpkretei gehoord hebbende, kwam toegeloopen met zijn jachtgeweer en revolver om den dief in be dwang te houden. Vol angst en het geweer ge reed om te schieten begon hij, geholpen dooi ten eigenaar des huizes, een onderzoek te doe op al de kamers. Intuschen was het gerucht als verdubbeld, ■n er viel geen twijfel of de dief zat op de zol der. De hot- Ihouder klom vastberaden den tra| op en zie, daar was den diefeen nachtuil on op de zoldering was binnengedrongen on die alle pogingen aanwendde om te ontsnappen. Seffens werd de dief in verzekerde Lewaiinj. ger.omen en in den amigo van 't Hotel opgeslo ten. B1SSEG11EM Sedert eern'gen tijd vinden zekere kerels ei vermaak iri, naamlooze brieven te schrijven aan de vrouwen van bijzondere personer .waar in zij den man lasteren en zijne eer benemen Deze brieven veroorzaakten somwijlen ergr Huishoudelijke twisten. Dezelfde lasteraars heb ben het zelfs reeds zoo ver gedreven aan dei- prokureur des konings te schrijven over som ivomaan naar het gasthuis!... Ho! mocht ik ei mijne geliefde nog levend vinden En met allen spoed klommen zij in de koets, die hen snel voerde naar het oord, waar de zwaar gewonde dochter van hee/ Urbaan Rens zich thans bevond. Langs den weg deelde Hubert nog deze bijzonderheden mede, welke hij wist en ons weidia eveneens zullen worden bekmid gemaakt. Weldra hield het rijtuig vóór het gast huis stil en de drie hoogst vervoerde man nen werden binnen hetzelve toegelaten. Een bediende bracht hen in eene ruime voor zaal en ging den Bestuurder ver ,vrttit n die aanstonds kwam. Wanneer de onstuimige Carl meende zoo maar aanstonds bij zijne zieltogende ver looide te worden toegelaten, bedroo" bi! zich gansch. want de grijze overste des gasthuizes uecd hem en zijue gezellen begrij pen, dat de geneesheereu streng verbod hadden gegeven iemand vreemds bij de gevaarlijk kranke te laten komen. Bedenkt, mijne heeren, sprak de oude bestuurder tot de drie bezoekers bedenkt dat de ongelukkige op den boord van t graf is en eene geringe oorzaak kaar onfeilbaar den doodsteek kan toebrengen Gij zult dus nog eenige dagen behoeven V- wachten om bij de arme jongvrouw te wor- den toegelaten. Daarenboven zou uw bezoek aan hare sponde gansch nutteloos zijn. dewijl zij nog met tot kennis weerkwam en bet te vreezen is, dat zij in vele dagen niet zal vermogen te spreken. Op dit vernemen was de oude vader on eenen stoel nedergevalleu, waar hij snik kend weende als een kind, terwijl Carl zich met beide vuisten de slapen wanhopig beuk te en Hubert zich de haren uit het hoofd trok, morrende Ho waarom liet ik haar alleen vol trekken Waarom ben ik niet meêge- gaan Moeder, moeder, wat zult gij enen en de tranen uws harten storten legenover dergelijke droefheid was het mige herbergen bewoond door brave en katho lieke lieden. Ken streng onderzoek is nu geo pend en 't is te wenschen dat de naamlooze lasteraars spoedig zullen ontdekt en voorbeel dig gestraft worden. KORTRIJK Woensdag morgen, rond lture, terwijl de dienstknecht eene boodschap gaan doen was vei schrikte eensklaps het peerd van M. Van Aekere, van Wevelghem, dat in een licht rijtuig gespannen was. Het dier liep in dolle vaart door de Doorn ijkstraat langs deSinl Jansvcstinglaan. De genaamde Eduard Bloudeel, loodgieter, wo nen ie Wandelingstraiit, wilde het peerd in be- ïwaug houden, maar kreeg een slag van het wiel, die hem eenige meters ver deed rollen. Eenige voorbijgangers swamen spoedig toege- oopenen droegen Biondeel, die nel bewustzijn verloren had, ia de herberg I en Uoogen Tuin, io«k der Sioenstj'aat, alwaar de genet sheer ftj.' Vaiidenbergne Hem 'uenoo.bgzo-gen toediende! iLoiidet! heeft kwetsuren ov.-r g.in-eh het ij. 1.' u,mi en werd in rijtuig najr zijne wouii g ge- voeru. Iiiiusscticn liep het paard oor! en wierp wat verder nog em voorbijganger Ien gronde. Deze ad verscheidene gaten in zijn hoofd. E.ndelijk verd Ir t aan den hoek der Swevcghemsliaat oor den genaamde» Vic-toi Lap i- gengetioudcn .•mder verdere ongelukken.Deze ino Oir (laad juist en verdient eene sc looncbelooning, want -waaien ve 1 kinderen van de se ooi. 1IAB1NCHE Verleden Dinsdag had hier de plechtige innaling plaats van den nieuwen herder der parochie deti Eerw. Heer Piern t. 's Avonds te voren werd het feest aangekon digd door hel geluid der klokken. Rond 10 ure trok een prachtige stoet van ruiters te paard en velorijders, allen om het scnoonst uitgedoscht, den Eerw. Pastor te gemoet lot aan het uiteinde der parochie. Bij de hofstede van den landbouwer p.u-ret en hij ie Herberg Het Eendekotwaren er praal- oogen opg-richt versierd mét vlaggen, grom en koddige vlaamsche welkomverzen. Aan het uiteinde der kom wachtte een luisteilijke stort den Eerw. II rdci af. Nadat de Etw. II. II. Pastor, Deken, en de getuigen hunne priestergewaden hadden aan getogen, werd de Eeiw. Heer Pastor verwel komt door den heer Burgemeester van tlous- brugge, door den lieer VeorziUcr van den fabriekraad van llaringlie, door eenen li nier die den Heer Pastor den herderstaf aanbood en door een maagdeken dat hem de sleutels der kerk overhandigde. Op elke dier aan -praken wiM de Heer Paslor een gepast antwoord te geven. Daarna stelde zich de stoel in bewegingen trok Kerkwaarts tusschen twee hagen van sparren versierd niet driekleurige vlaggen en aan elkander verbon den met papieren kransen. In den stoet hebben wij kunnen bemerken voorop eenen ruiter te paard, verbeeldende den II. Martinus, patroon van Haringhe, ge volgd van 22 ruiters te paard en 34 velorijders allen eene drijkleurige vlag in de hand zwaitien- de vervolgens het befaamd muziek van Rous- brugge dal zijne rijk reperloruim liet hooren daarna een pilleton gendarmen Ie voet gevolgd van rijkgeklcede maagden en jong lingen ver beeldende, de H. Matbilde koningin van Ilon- gai'iö, den H. FranciscuS Saverius en eliinee- sche kinderen, de II. H. Appoloniaen Dimpna, de vlucht naar Egypte, de 11. Catharina, de H. Godelieve en hare twee beulen, de H. Marga- retha van Schotland, de H. H« lena en de vindjng van het 11. Kruis, de II. Antonius met brooden 0. L. V. van den Rozenkrans en den 11. Do.mi- nicus, de 15 mijsteriön vau den Roze krans; II. Maria Margharetha-Alacoque en maagde kens mei de beloften van het H. Herle, de H. 11. Clothilde en Gunegonda koninginnen van Frankrijk, de 11 Elisabeth van Hongaiië; de li Barbara, de congregatie der jonge dochters met eenen prachligen standaard de 11. Ceci lia, herders en herderinnen en eindelijk den II Joanm s Bapliste en de H .Benedictus patroon van den Eerw. Heer Pastor. De stoet was ge volgd door de Eerw. Heeren gees'ehjken, de heeren leden van het gemeentebestuur en van den Raad der kerkfabriek. Ai de huizen op den doortocht van den stoet waren prachtig versierd met driekleurige vlag gen, groenen kluchtigeeu snijdige verzen die meestal betrek hadden op den stijl van den bewonerzelfs de onbewoonde huizen werden ver-ierd door de zorg der gebuien. Onder ite versierde huizen muntten bijzonderlijk uit die van het klooster, van den koster en vau den neer D. Deianote. Al de verzen opgeven ware onmogelijk: ziehier eenige eigenaardigejaar- schiftcn welke wij terloops nebben kunnen op: eui' n liij jufvrouw Leys: LIeVe herder WIL nU De hULDe Van gansCh UWe paroChIe ONTVANGEN Bij den koster ACHTBARE HERDER erret. Wij aCkerMan-bUsiraen, WensCiien U nU hiEr Waar geLUk. Boven de koetspoort nogtans verstaalde hart des bestuurders niet bestand en hij beieverde dan ook de drie wanhopigen moed in te spreken en op te beuren. -Komt, heeren, sprak hij, weest man nen en houdt moed. Alles is immers niet verloren en, volgens de geneesheeren zeg gen, kan de gewonde er nog doorkomen, zoo zij volkomene ruste mag genieten. Gaat dus heen en wacht. Ik zal u verwittigen in uw gasthof, wanneer gij uwe beminde geliefde, zonder gevaar voor haar leven, kunt bezoeken, De bestuurder deed nog veel andere rede nen gelden derwijze dat zijne bezoekers gehoorzaamden en afscheid namen, om naar hun verblijf terug tekeeren, welk zij in het Hotel Kneffbewoonden. Wanneer de drie terneergeslagen een zaam op de kamer van Hubert gezeten waren, verhaalde deze nogmaals wat hij wist van die hoogst rampspoedige gebeur tenis. Zoo bevestigde hij nog dat Angelina was gehaald geworden door eenen koetsier, die, zooals hij zegde, met zijn gespan ge zonden was door den heer Carl.... - Door mij schoot deze uit. Maar dit is een afschuwelijke leugen Weihoe?... Die man verklaarde mij door u gezon den te zijn, Carl, verklaarde Hubert nog, ja, hij kwam van uwentwege om de jong vrouw Angelina, die hij bij u en uwen oom Rudolf moest brengen en welke diensvol gens niet mocht talmen mede te gaan. Maar dit was een ongerijmd sprookje, Hubert. Evenmin als ik u met Angelina naar Keulen ontbood, heb ik haar door eenen koetsier doen afhalen. De brief, dien gij ontvingt, was valsch. Ha hier is dit schrift, merkte Hubert aan, hetzelve te voorschijn halend en het vergelijkend met den brief, dien Carl her kende geschreven te hebben. Deze laatste riep verwoed uit Alle duivelseeu snoode boef heeft mijn geschrift goed nagebootst. Neen, Liet ik, heb uit schrijven gezon en, dat u met de arme Angeiina naar Keulen riep. Voorwaar, hier is eene goed beraamde misdaad w 't spel. f'? Vervolgt).

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1904 | | pagina 2