E N JSieuwjaargiften aan 7IE Paus Pius X FEESTEN Heden Zaterdag 18 februari Zondag 19 februari 1905 Mercredi 22 Février 1905 A TRAVERS L'ILE DE JAVA Zondag 26 februari 1905 Maandag 27 februari Zondag 5 Maarl Sheakespeare Zaterdag 11 Maarte 1905 Stad Yper Gemeenteraad Davids-Fonds ROND DE WERELD Vrank rijk Eerlijk volk Gruwelen in Fransch Congo Werkstaking Rusland Saksen Briefwisseling Vrijmetselaars Het getal negen en de Paus 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenlana. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden wordeu naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, le Bvussel, Tj£34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place du la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van ai die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Bedrag der vorige lijst fr. 1295.34 M. Henri Roets, schoolopziener, Yper 20.00 Mr Mevr. L. Desmidt, Yper Heiligen Vader, zegen ons huisgezin i5.oo Naamloos 20.00 ten 8 ure en half, in den Katholieken Kring, Soirée-tabagie. 's Avonds ten 7 ure in het Volkshuis, ver tooning door de Tooneelafdeeling der Katho lieke Wacht. Men speelt De WEES UIT HET GE BERGTE, drama, en KOUD KIEKEN, kluchte. Extension Universitaire Cathnlique de Louvain a 8 h. du soir, a la Sal'elweins, Conférence du R. P. D1ERCKX, professeur a la faculté des Sciences de Nnmnr, habitants, fêles indigènes, etc. Cel te conférence sera agrémentce de projections lumineuses, d'oprès les clichés faits par l'orateur. Entrée1 fr. pour les personnes non munies de caries pour toute la saison. 's Avonds ten 7 ure en half, in de Iweins zaal, Groot Concert door de Koninklijke Fanfare. Op verzoek van vele eereleden zal het Concert maar beginnen ten V en half". 's Avonds ten 7 ure stipt, Prachtig Turnfeest, door de St-Michielsgilde en de St Michiels harmonie. Voorbehoudene plaatsen aan 1 fr. per plaatse, 3 fr. voor een huisgezin, bij M. Callewaert, van Donderdag voort. Voordracht in den Katholieken Kring over door Mr Leopold Soenens, substituut te Oudenaarde. 's Avonds ten 8 ure en half, Soire'e- Tabagie in de Iweinszaal, door de Ko ninklijke Fanfare. Verslag der zitting van Zaterdag 11 Februari igo5. De openbare zitting begint ten 5.15 Al de raadsheeren en de heer Secretaris zijn aanwezig. M. de Burgemeester zit voor. 't Verslag der laatste zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer Burgemeester overhandigt aan den heer Vanden Hende, ondercommissaris, de medalie van iste klasse, voor 25 jaren goe den en trouwen dienst en drukt den wensch uit den heer Vanden Hende in t toekomende als in 't verleden met nauwgezetheid zijn ambt te zien vervullen. De heer Vanden Hende bedankt en zal "'door zijnen iever en zijne zorge trachten zich meer en meer weerdig te maken van het vertrouwen zijner overheden. De raadsheeren en 't publiek juichen toe en de heer Vanden Hende wordt door iedereen geluk gewenscht. Prins Albert De Secretaris van Prins Albert bedankt het Stadsbestuur van Yper voor zijne vriendelij ke uitnoodiging en drukt hun spijt uit, dit jaar naar Yper niet te kunnen komen,daar de prinsen, ter gelegenheid der 75" verjaring en der toogfeeste van Luik, reeds te vele bezoeken te doen hebben. Het Stadsbestuur zal trachten dit bezoek te bekomen voor 1906. Voorla nil M. de Voorzitter. De heer D'Huvettere zal ongetwijfeld met genoegen vernemen dat het Stadsbestuur op eigene kosten het voor land zal volmaken van aan de Bascule tot aan Zillebeke-statie. M. D'Huvettere bedankt, ft Ware te wenschen dat de wandelaars meer gebruik konden maken van de voorlan den rond de stad... maar 's Zondags is men allen oogenblik in gevaar van door de wiel rijders omver gereden te worden, en 't staat nogthans aangeplakt dat deze moeten plaats maken voor de wandelaars.) Museum De rekening van 1904 wordt eenparig goedgekeurd. De Muzeumbewaarder heeft geklaagd dat er schade gebracht is aan het dak van 'tMu zeum door de werklieden van den telefoon. Het Stadbestuur heeft doen onderzoeken door den heer Stadsbouwmeester en bevon den dat inderdaad de beschadiging van 't dak rzaakt is door het gestel van den tele foon. Om hier middel in te schaffen zal de sche- penraad geheel dat kraam doen wegnemen, al ware 't zelfs dat de stad de vermindering niet meer en kreeg op de vijf abonnementen van den telefoon. Nu betaalt men 95 fr. Voor 200 of 25o fr. 's jaars kunnen wij toch ons prachtig Muzeum en de merkweerdige kunst stukken die er in zijn niet laten te kwiste gaan. M. Fraeijs. Men heeft het recht niet u geheel de taks te doen betalen. Alle gemeen ten genieten vermindering op den prijs. Verpachting De gronden rond den vijver van Zillebeke zijn uit ter hand verpacht aan verscbilligen, De pacht heeft 3oo fr.'s jaars meer opgebracht dan vroeger. De heeren Motte en van Robaeys hebben de pacht der jacht overgenomen en vragen dat hij zou verlengd worden om te eindigen te zamer. met den pacht van 't land. Goed gekeurd. Muziek- en dansfeesten Het reglement op dans- en orgelspel is herzien geworden. De taks per dag wordt van 10 fr. vermin derd op 5 fr. De heeren Vanderghote en Canepeel stel len voor te laten dansen den Zaterdag van de Kattefeestefeestezaterdagvan 10 ure 's morgens. (Andere dagen mag er maar gedanst worden van 2 ure 's namiddags tot 12 ure 's nachts.) De heer Struye denkt niet dat er ge noegzame redens bestaan voor die uitzonde ring. M. Canepeel peist dat het een middel zou zijn om de buitenmenschen in stad te houden en alzoo de neringdoeners een oordje te laten verdienen. M. Iweins d'Eeckhoutte. Er schijnt onder de raadsheeren eene neiging te bestaan om meer toegevende te zijn nopens den dans. Wij mogen nogthans niet vergeten dat, zoo de buitenlieden het recht hebben verzet te zoeken en de herbergiers om iets te verdie nen, er ook burgers zijn, die, na eenen dag werkens, ook wel recht hebben om te kun nen rusten. Indien de raad het voorstel aanneemt van M. Canepeel, dan stel ik voor dien dag maar te laten spelen tot fl of 8 ure 's avonds. M. Canepeelondersteunt het voorstel van M. I weins en denkt dat het misschien de middel ware om het werkvolk niet te laten aanlokken om, in plaats van naar hun huis te gaan met hun loon, er een deel van achter te laten in de herberg. De toelating om te dansen van 10 ure voort wordt gestemd met 9 stemmen tegen minder prachtuitgaven zouden gedaan wor den. M. de VoorzitteéiDie opmerking zou moeten gedaan woeden bij de begrooting. Nu blijft er enkel onderzocht te worden als de rekening in zijn Die voordrachten beloven zoo nuttig als aangenaam te zijn en wij kunnen vrienden en kennissen niet genoeg aanwakkeren ze aandachtig en genegen bij te wonen. orde is en de stukken in regel I Bulpk asso De rekening der hulpkasse wordt ook eenparig goedgekeurd. Zij bedraagt 743 fr.77 in ontvangsten en 482 fr. in uitgaven. Wegenis De raad beslist vr|j vervoer en hulpgeld aan de provincie te vragfcn voor de herstelling en besteening der buurtwegen 7 en 8. (Belle- waerdstraat,) M. D'Huvettere klaagt dat er in de Cartonstrate plaatsejn zijn die algauw zouden kunnen onwettige concurrentie doen aan de Z wemplaatse. (Algemeen gelach M. Vanden Boogaerde. Wij zullen 't nog eens doen oph'alen. 't En is nogthans nog maar korten tijd geleden dat wij die plaatse vermaakt hebben. M. Sobryvraagt dat de strate naar 't Paddegat, bij Breyné s molen, zou gebruik baar gemaakt worden. M. de Voorzitter.Die strate kost ons stukken van mensch^n. M. Vandan Boo'jaerde. En als we steengruis ter beschTcking stellen van deze die de strate gebruiken, ze'n willen het zelfs niet komen halen. Er is maar een die er gehaald heeft. De stcê kan pertank niet alles doen. M. Fraeijs. Is de stad gewapend om de misbruiken te beletten nopens het vervoer, namelijk van dezen die onze wegen in stuk ken rijden door al teizware vrachten te ver voeren. M. de Voorzitter, de deputatie is er fneê bezig en men zal trachten een reglement te maken die kan dienen voor al de gemeentewegen van de Provincie. M. Bouquet heeft bemerkt dat er al Dranoutre en Locre plakbrieven uithangen om den tram te vragen van Poperinghe op •Kemmel. Wij moeten zorgen dat onzen tram Yper-Belle niet ten achteren en blijve. M. de Voorzitter. Geheel die zake zal algauw hare oplossing bekomen. Waar schijnlijk zal de trdm Poperinghe-Renin- ghelst-Kemmel voort gaan tot Waasten en alzoo de lijn goed maken. Het eerste ontwerp Poperinghe-Reninghelst had niets opge bracht. Zaterdag is er daarover vergadering met de belanghebbende gemeenten. Zaterdag en 8 dagen met die van de lijn Yper-Poelcapelle. M Vande Voorde vraagt dat het water kasteel het bekken zou geschilderd worden, 't Zou vooreerst vele deugd doen aan 't ijzerwerk en meteen eene algemeene kuissching zijn. Er was vroeger sprake alle twee jaar te schilderen, en 't is reeds 5 jaar dat het laatst geschilderd werd. M. de Voorzitter zal er over spreken in den Schepenraad. De openbare zitting wordt geheven ten 7.20 ure. en deze om tegen 1 ten 8 ure uit te scheên, met 14 In geval er in eene herberg gespeeld wordt spijts het verbod van den herbergier, zal de speler zelf vervolgd worden. Is het buiten de dagen van toelating met toestemming van den baas, dan worden herbergier en speler alle twee vervolgd. Het gewijzigd reglement wordt eenparig aanveerd. Porrpirrs De rekening van 1904, bedragende in ont vangsten 5o68 fr. en in uitgaven 4998^.17 wordt goedgekeurd. M. Sobry haalt de cijfers aan van vroe gere jaren, waaruit blijkt dat het Pompiers korps eertijds zelden meer dan 25oofr. 's jaars kostte. Hij vraagt dat er voor de Pompiers Al de leden der Ypersche afdeeling van het David Fonds, en al die de belangen onzer moedertaal behertigen,zouden moeten Dins dag, 21 Februari, en Donderdag, 2 Maart 1905, telkens ten 6 ure 's avonds, in de feest zaal van St Vincentius'collegie te Yper, de twee voordrachten komen aanhooreu, die de E. H. Huys, leeraar der derde Latijnsche klas te Yper, er zal houden over 1Zuid- of Noordnederlandsch 2. Een uitstapke bij de Noordnederlanders De geleerde en gevierde spreker zal onder zoeken hoe wij onze taal behooren te spreken en te schrijven. Onze taal is als een wapen dat wij moeten kunnen gebruiken 't is over het gebruik, over de hanteering van ons geliefkoosd wa pen dat er zal gehandeld worden. Onze taal is als eene koopwaar hoe lieflijker, hoe koopziender deze aangeboden wordt, hoe meer zij gegeerd wordt 't is over de manier onze taal lief en aantrekkelijk aan te bieden dat er zal gesproken worden. Het goud en diamant, in den schoot der aarde gedoken, zijn en blijven wel goud en diamant, maar hoeveel schooner en kostelijker kan ze een goudsmid of een diamantzetter niet maken t is over de kunst onze taal ten schoonste en ten kostelijkste op te luisteren dat de voor drachten zullen loopen. Er is daar bijgevolg iets te leeren er is nader kennis te maken met Noordnederland, dat onze gemeenschappelijke taal mee^ dan Vlaamsch België' in eere heeft weten te hou den er is te onderzoeken of wij Vlamingi en Hollanders, onze eene en zelfde taal nief op eene en zelfde manier te spreken en te schrijven hebben in het openbaar levefi. Het fransche ministerie heeft een wets ontwerp neergelegd over de scheiding van Kerk en Staat. Dat wetsontwerp, al is het zoo erg niet als dit van Combes, en is toch zeker geen 3e wijs van genegenheid of zelfs van geen vijandelijkheid tegenover den Paus. Trouwens, die scheiding zal zeker voor gevolg hebben al de goederen die de fran- schen aan de Kerke ontstolen hebben over honderd jaar, en die ze nu nog gedurig bezig zijn met stelen, te behouden of voor nen spotprijs verkoopen. Daarbij is het zelfs zeer twijfelachtig als het frausch bestier de kerken niet en zal aanslaan als nationaal goed of de priesters doen betalen voor het gebruik der kerken Ten anderen, de dagorde door de kamer gestemd, getuigt genoeg welke de gevoelens zijn van de Kamerheeren, vermits zij den Paus beschuldigen oorzake te zijn van den tegenwoordigen toestand. De franschen hadden in hun land eene inschrijving geopend ten voordeele van uit- heemsche ongelukkigen. Zij zouden een hunner met 500.000 fr. en de kerel begon met 200 fr. daags te rekenen voor hem, van zoohaast hij uit Parijs vertrok, ster sttrdrr, T^iTt e^^c^i^"mer^at'*Eij reisde op de kosten van den Staat. Nu, van de 500.000 fr. is er misschien 100.000 fr. uitgedeeld, God weet hoe, en de reste is... gaan schuiffelen M. Toqué, ambtenaar van het fransche nisterie der kolonies, dinsdag te Paris aangehouden, is woensdag naar Bordeaux gebracht en daar ingescheept in bestemming, naar Fransch-Congo hij zal voor de recht- iank te Brazzaville moeten verschijnen. De feiten, te zijnen laste gelegd en waar in nog verscheidene andere fransche amb tenaars en zelfs officiers betrokken zijn, zijn verschrikkelijk. Zoo wordt er verhaald dat zij op 14 Juli laatstleden, den feestdag der fransche Republiek, na eene braspartij te Brazzaville een neger op onmenschelijke ijze hebben doen vermoorden. Men stak hem op zekere plaats eene dynamietkardoes in het lichaam, de kardoes werd aangesto ken, en de bloedige overblijfsels van den ongelukkige werden in het ronde geslingerd. Op een anderen dag zouden zij een neger hebben doen onthoofden het hoofd werd gekookt en de soep opgediend aan negers uit de buurtToen zij ze opgeëten hadden werd hun het afgekookt hoofd getoond. Zullen de engelschen daarover geen onderzoek doen M. Körner werd dan ontboden, en deze begaf zich met een taalman naar de villa. De deuren waren gebarrikadeerd en al de bellen afgesneden. De gendarmen weigerden opnieuw tusschen te komen zonder bevel van de bevoegde overheid. De prinses beweert datmej. Mahot haar dochtêrke wilde ont voeren. De werkstaking in de Daitsche koolmij nen is ten einde. In de Belgische is ze r aan 't dalen. In dat land is er altijd geene ruste. Nu en dan wordt hier en daar het werk herno men, maar als op een plaats de werkstaking eindigt, herbegint ze opnieuw al eenen anderen kant. Ondertusschen schijnen de soldaten in het Oosten van weerskanten te wachten. Niets merkweerdigs en wordt er verricht. Er wordt wel gesproken van onderhan delingen voor den vrede, maar dat en belet niet dat beide landen nog gedurig nieuwe toebereidselen maken om den oorlog voort te zetten. De gewezen kroonprinses heeft hare kaermeil, mej. Mahot, die zij verdenkt eene bespiedster in den dienst van het Sak sisch hof te zijn, woensdag weggejaasd. Zij deed haar door een list hare villa te Floren cie verlaten, en wierp dan hare kleeren en koffers door een venster. Mej. Mahot ging een slotmaker halen om de villa te openen, doch de slotmaker weigerde. Zij richtte zich dan tot de gendarmen,die meekwamen, och onverrichterzake vertrokken, toen de *^&Tlgerde 'e Q)^®liei1 Een kenner van orgels zend ons de vol gende letteren Kortrijk is wederom verrijkt met een nieuw orgel. Ditmaal zijn het de Zusters van O-L.-V. der Zeven Weeën, die hunne schoone kapel van dit onmisbaar meSbel voorzien hebben. Zij hebben het goed ge dacht gehad niet buiten Westvlaanderen te gaan voor het kiezen van den orgelmaker. Daarom zullen zij niet te slechter varen ja eenen medeburger M. Oscar Anneessens heeft een instrument geleverd, weliswaar niet groot (men vroeg het hem immers niet), maar dat goed is onder alle opzichten. Wat het eerst in de oogen springt, is de kunstige bouw der kas, door M. Anneessens zeiven verveerdigd. Van dicht bij treft ons de volmaakte afwerking der deelen. Alles kan open men kan overal aan en bij, wat een groot gemak geeft voor het stemmen en kuischen. Eindelijk, en dit is nog het voornaamste verdient het orgel allen lof voor wat het mecanismus en de spelen betreft. Het meca- M cn-rap' l}ë" spdenT wel ge kozen, vormen een harmonieus geheel en bieden eene rijke verscheidenheid. Hun klank is vol en rond en gelijkaardig door gansch het klavier. Kortom, het orgel is een kunststuk, dat eere doet aan zijnen maker, M. Oscar An neessens, en waarvan het klooster van O L.- V. der Zeven Weeën lange jaren deugd en genot zal hebben. Ook hebben de keurders de Z. E. H. kanonik De Jaegher en de E. H. Baelden, niet geaarzeld het orgel te aanveerden. Zelfs hebben zij den heer Anneessens een getuig schrift van hunne tevredenheid ter hand gesteld Ondergeteekenden verklaren het orgel onderzocht te hebben,gemaakt en geplaatst door M.Oscar Anneessens in 't gesticht van i) O.-L.-V. der Zeven Weeën, op den Pot- telberg, en het werk goed bevonden te hebben, mogende strekken tot aanbeveling van den maker. i) Kortrijk, 9 Februari 1905. Em. De Jaegher. {Get.) A. BAELEN. De Courrier de Bruxelles gaat voort met geheime stukken der belgische vrijmetse larij af te kondigen. Uit de laatste volgt 1° Na de kiezing van 1900 werden de vrijmetselaars-volksvertegenwoordigers en senators in de groote logie van Brussel onthaald. De logie hield voor hen bijzon dere zitting. Zij dansen gelijk de logie schuifelt. 2° De wetten worden eerst in de logie door de vrijmetselaars beraamd. Zoo geschied de liet vroeger met de ongelukkige school wet. Zoo gebeurt het nu met de maatregelen van vervolging, die de vrijmetselaars reeds bereiden en koesteren voor het geval dat zij zouden weêr aan 't hoofd geraken. Ten bewijze het geheim onderzoek door de logie bevolen tegen kloosters, katholieke scholen en inrichtingen. 3° In de logie hebben zoogezegde vrij metselaars-huwelijken plaats. Tot heden heeft niet een vrijmetselaars blad het gewaagd een enkel der menigvul dige onthullingen van den Courrier de Bruxelles in twijfel te trekken. 't Blijft dus onloochenbaar bewezen dat het land onder de dwingelandij der vrij metselarij zou vallen, indien de katholieken de meerderheid moesten verliezen. De doorluchtige prelaat dr de Wael, zegt in eenen boek over Z. H. Paus Pius X als volgt Het is merkweerdig, welke rol het getal negen speelde in het leven van den Pa us, sedert dat hij priester gewijd werd 1 A

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1