P D I EN ÓMMELAN Op Zaterdag 4n Maart 1905. 5 centimen 't blad, 405tfc jaar. Talmerk 2045 Zondag 5 Maarl Shakespeare Maandag 6 Maarl Zaterdag 11 Maarte 1905 ROND DE WERELD Rusland Vrank rijk VAN ALLES WAT Landbouw wegen Een reuzenboom Sterke kerel Als Spanje Een schat gevonden Over de melk Dat is 't Provincial^ raad Landbouw Prieslerliike benoemingen STADSNIEUWS Feesten TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstratete Yper, en bij 's land boodschap wezen ofte posttegen 3 frank 's jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Een nihilistisch komplot Nieuwe onlusten te St-Peterburg Ontustwekl enden toestand Generaal Stössel Zal liet vrede zi u T NIEUWSBLA 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. t lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, TK 36, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is't tf§Ë 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder 0j£ boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. H De Keeren van de Agence Havas. le B ussel, T£34, in de Ziiver- strate, en te Parijs, n° 8, Place d& la Bourse, ontvangen bekendma- kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- !1P Westvlaanderen wonen. Voordracht in de IWEINSZAAL over door Mr Leopold Soenens, substituut te Oudenaarde. 's avonds ten 8 ure, AVONDFEEST inde Iweinszaal, voor de leden van den Katho lieken Kring en hun huisgezin. 's Avonds ten 8 ure en half, soirée- Tabagie in de Iweinszaal, door de Ko ninklijke Fanfare. Iedereen is nog gedurig bekommerd met de zaken in Rusland, die nog op verre na niet aanleggen om in orde te geraken. We. integendeel. Ten alle kante zijn er nog werkstakingen, opstanden, aanslagen, moorderijen. Dit alles toont klaarlijk dat alle oproer makers eens waren. Ten anderen, de moor denaar van Groothertog Serge heeft gezeidNog vóór dat de Groothertog begraven zal zijn, zullen er nog andere slachtoffers vallen Hij verklaarde den Groothertog persoonlijk vermoord te hebben iu het belang van het volk, dat op hem ver bitterd was evenals op al de Groothertogen, welke beschuldigd worden de zwakheid van den Czaar tot hun voordeel te gebruiken De oproerlingen hebben, volgens den moorde naar van Groothertog Serge, geen ander doel dan den Czaar te bevrijden van slechte raa gevers De omgeving van den keizer der Russen te vermoorden is, beweert hij, het eenige middel om Nikolaas II en Rusland voor nieuwe onheilen te behoeden. Wat brave... moordenaar, nietwaar. Zou men ze geen kruis van eere moeten geven Wij zullen den Czaar redden, voegde de moordenaar er nog bij, eu wij verhopen dat hij binnen weinige dagen aan onze bewe ging zal deelnemen en zich aan het hoofd stellen van deze nationale beweging, om eene regeering in te richten gelijk in de andere landen van Europa. n Noch mijne terechtstelling, noch de spioenen zuilen dezen, die door het volk ter dood veroordeeld zijn, kunnen redden. Alhoewel de ware hoedanigheid van den moordenaar onbekend blijft, kan men toch aan zijn spreken bestatigen dat hij eene zekere opvoeding genoten heeft. De russische policie zou het bestaan ont dekt hebben van eene samenzweering,waar van Groothertog Serge het slachtoffer geworden is. De dood van den Groothertog was door de nihilisten reeds besloten in de maand December, tengevolge der beteuge lingsmaatrcgelen toen genomen tegen de oproerige beweging, welke sedert de maand October te Moskou op het touw gezet was. Het komiteit der revolutionnaire socialisti sche partij te Moskou had toen een dreigend maniiest afgekondigd, waarin gezegd werd dat, indien de politieke betoogingen belet werden, gansch de verantwoordelijkheid ervan zou neerkomen op den gouverneur- general Serge en den policie-prefekt Trepow. Tengevolge der gebeurtenissen van 22 Januari te St-Petersburg, hebben de nihilisten eene nieuwe vergadering gehouden, de dood van den Groothertog werd eene tweede maal besloten, en de uitvoering van het vonnis moest nog enkel afhangen van eene gunstige gelegenheid. Van het lijk van Groothertog Serge bleef nog enkei de romp met een stuk van een der beenen overhet hoofd, de armen en het ander been waren in duizende stukken ver morzeld en in het ronde geworpen. De kas van het rijtuig was vernietigd de peerden waren voortgeloopen met den dessel eu de twee wielen. De koets was nogthans van stalen platen voorzien, zooals die van M. von Plehwe het geweest was. Zooals wij gemeld hebben was het hoofd van Groothertog Serge letterlijk vermor zeld en eene vrouw had eenige stukken hersens gevonden, welke zij aan een po icie- kommissaris heeft afgegeven. Terwijl de vrouw de hersens in haren voorschoot ver zamelde, staken versch idene personen de hand in het blo d en teekendeD er op den muur van liet justiciepaleis een kruis meê, terwijl zij uitriepen Rusland wordt door dat bloed gezuiverd Er wordt gezegd dat de Groothertog Serge zijnen intrek in het Kremlin genomen had, omdat de policie zich machteloos ver klaard had om zijne veiligheid in het kasteel der Troiskoïa te verzekeren. Op de p.aats waar Groothertog Serge te Moskou vermoord werd, is sedert maandag een herinneringskruis in gesmeed ijzer opgericht. Dinsdag namiddag heeft eene nieuwe botsing plaats gehad te St-Petersburg, aan de poort van eene naaigarenfabriek. Eene bende van ongeveer 6l)0 werkstakers had twee pelotons kozakken op gefluit onthaald. De kozakken wilden met hunne zweepen en sabels de bende uiteendrijven. De vrouwen der werkstakers sprongen voor de peerden. grepen ze bij de neusgaten of klampten zich vast aan de ruiters om deze uit den zadel te lichten, terwijl he mannen metsteenen wierpen. Het gevecht heelt twintig minuten geduurd; twee werk lieden werden gedood en verscheidene ande reu gekwetst. Er wordt gezegd dat Groothertogin Elisa beth, weduwe van Groothertog Serge van Rusland, den wensch had uitgedrukt eene bijeenkomst te hebben met den moordenaar van haren gemaal, om hem persoonlijk te ondervragen over de drijf veer zijner misdaad. Er werd aan haren wensch voldaan. De Groothertogin werd in de cel van den gevan gene geleid, en is dertig minuten, zonder getuigen, met hem in gesprek gebleven. Toen de Groothertogin de cel verliet,hoorde men den gevangene snikken. De toestand in Rustand wordt van langs om onrustwekkender. Te Astrakan hebben de helft der werklieden den arbeid gestaakt, en in het gouvernement van Sedletz zijn erge onlusten uitgebroken. Sedert tien dagen worden er geene verzendingen naar Mand chourië meer gedaan. In de koolmijnstreken van de Donetz zijn er 25o,ooo werkstakers zij zouden zich meester gemaakt hebben van het dynamietmagazijn van Lugansk. De policieagenten van Moskou, St Peters burg Kieuw, en Koursk zouden zich verstaan hebben om de algemeene werkstaking uit te roepen, op het oogenblik dat in die steden de spoorwegwerklieden den arbeid zullen staken Te Theodosia hebben de joodscbe werklieden zich aan erge wanordelijkheden overgeleverd en bij de beteugeling zouden er een vijftigtal dooden en gekwetsten zijn. Generaal Stössel, den verdediger van Port- Arthur, en zijne echtgenoote, zijn woensdag morgend te St-Petersburg aangekomen. Zij werden in de statie afgehaald door generaal Sakharoff, minister van oorlog. Er werden mevr. Stössel bloemkorven aangeboden Op zijnen doortocht in de stad, werd generaal Stössel toegejuicht, doch veel minder dan men verwacht had. De gezegden aangaande de onderhande lingen nopens den vrede worden gedurig gelogenstraft en bevestigd. Zekerlijk is de vrede den wensch van Japonie zoowel als van Rusland, maar die er eerst van spreekt, schijnt gelijk te zeggen dat hij t'einden is, en daarvan zijn ze alle twee meest benauwd. Ondertusschen is de werkeloosheid op het oorlogsveld ten einde. De Japoneezen vallen ten allen kante aan, en, versterkt door de troepen die Port-Arthur belegerden, zouden zij wel de Russen kunnen in 't nauwe brengen. Reeds wordt er gemeld dat Moukden gebombardeerd is, en dat de Russen eene gedeeltelijke neerlaag hebben ondergaan. Moeste Moukden in de handen vallen der Japoneezen, dan is 't zonder twijfel het begin van het einde. 't Schijnt ten anderen onbetwistbaar dat de Russen moedeloos zijn. Het geschil dat ontstaan is tusschen hunne tweevoornaamste generaals, de opstand in Rusland zelve, waarover de soldaten door de Japoueezen zorgvuldig onderricht worden, dat alles en kaD de troepen, door de gedurige neerlagen ontmoedigd, niet veel opwekken. Keizer te Antwerpen zal komen met zijn stoomschip Zeker is 't dat er te Antwerpen neerstig gewrocht wordt aan het Koninklijk Paleis. Maandag kwam de koning onverwacht een haastig bezoek brengen aan de werken die in liet paleis der Meir, te Antwerpen, uitgevoerd worden en waar dag en nacht eene talrijke ploeg arbeidt, Ten 11 1/2 ure kwam de koning, vergezeld van twee ordonnancieofficiers en zijn chauffeur, per automobiel voor het paleis aan. Hij bracht eenige minuten op de werken door en vertrok dpnieuw per auto. Uit 'an Patriate a Het vervoeren van steenafval tot herstel ling der wegenis. Ten gevolge der werk staking in de koolmijnen der Rhur heeft het bestuur der Staatsijzerwegen al zijne wagons moeten gebruiken voor het vervoer van kolen naar Duitschland. Deze toestand, die ontegensprekelijk zeer voorfleelig was voor onze koolgravers, was nadeelig voor de landelijke gemeenten, die alzoo gedwongen werden te wachten, tot dat de Staat wagons ter hunner beschikking stelde voor het vervoer van den afval uit de steengroeven, bestemd voor de landbouw- wegen. Van alle kanten des lands stegen over vloedige klachten op, want bij eenige weken zal het werk van de versteening der wegen niet meer mogelijk zijn. Wij vernemen dat het bestuur der ijzerenwegAv al zijne wagons uit Duitschland heeft kunnen doen wederkeeren en dat van Dinsdag af het vervoer van steenafval voor de landbouwwegen zal kunnen hernomen worden. Men schrijft uit Reckbeim Een sieraad onzer schoone gemeente is verdwenen. De prachtige eeuwen en eeuwen oude olm, wasssende tusschen Weze en het dorp en toebehoorende aan den notaris Hauben, van Bilsen, is dinsdag onder de bijl der houthakkers gevallen. De omtrek van dezen reus was 14 meters de inhoud i5 kubieke meters. Het gewicht wordt geschat op 16,000 a 17,000 kilos. Hij is gekocht door M. Gielen, houtkoop man te Bilsen en bestemd voor de tentoon stelling van Luik. Men verzekert dat het vervoer zal geschie den per wagon. P. Janssen te Westwezel heeft zijne wed ding om eenen wagen met 3ooo kilogr. geladen, alleen voort te trekken gewonnen. De vracht bestond uit kasseien. Met eenen enkelen ruk bracht Janssen het voertuig in beweging en trok het voort. Men mag zeg gen dat die man zoo sterk is als een peerd, en niet ten ohrechte sterke Peer wordt genoemd. ge wilt voorkomen dat het roed aarilaadt in de schouw/verbrandt van tijd wat aardap pelschillen in uwe stoven of kachels. Zoo zult ge voorkomen dat het roet in brand komt, waarvan de gevolgen erg kun nen zijn. Aardappelschillen zijn soortige schouwvager. De Commissie gelast met het onderzoek van het ontwerp van scheiding tusschen Kerk en Staat heeft al de artikels aangeno men. Er blijft dus heel weinig hope dat de wet niet gt-stemd en worde. Do grot van Lourde* Het beroepshof van Pau heeft beslist dat de kerk en de grot van Lourdes de eigendom zijn van het bisdom van Tarbes, en dat de vereflenaar der k'oo tergoederen er dus de hand niet mag aanslaan, zooals hij nogtans meende te doen. Keizer Willem heeft laten weten dat hij van de jare nog eens Spanje zal gaan bezoeken, eu zeifs binst de ioopende maand Maarte. Zou het al wederkeeren zijn dat de dus een nieuw voor de opengevallen plaats van raadsheer bij het beroepshof te Gent; i° M.Dumortier, ondervoorzitter der rechtbank van Kortrijk 2° M. Iweins. De laatste werd slechts bij bollotteering gekozen, daar er bij de eerste stemming geene voldoende meerderheid was. In de herstemming bekwam de heer Iweins 3o stemmen, tegen 29 aan M' Thien- pont, procureur des Konings te Yper. De raad stemde vervolgens eene som van 655,000 fr. als tusschenkomst in de over name van den elektrieken tram Oostende- Zeekust. Daarna had eene lange officieuse vergade ring plaats, over de bestemming, te geven aan 't krediet van 3o,ooo frank voor de nationale feesten in de provencie. Daar die som niet onder alle gemeenten der provincie kan verdeeld worden, is er beslist 3 afgeveer- digden van iedere gemeente uit te noodigen op de feesten van Brugge en dezen bijzonder te vergasten op een banket. TeArendonck, op de markt, staat de van ouds gekende herberg De Wildeman n.Die eigendom hoort toe aan M Decoissart Stere ken, wiens woning daarnaast gelegen is. De eigenaar doet nu die herberg afbreken, om op de plaats een Engelschen hof te maken. Zaterdag waren de werklieden de grond vesten aan 't uitbreken, toen zij eensklaps, onder eenen muur, eene holte ontdekten en daarin eenen schat vonden. Het was eene aanzienlijke hoeveelheid munten goud en zilverstukken, sommigen hebben de grootte van een 5 frankstuk in zilver. Naar men zegt, zouden er meer dan 100 stukken opgegraven zijn. De vondst zou dan een nogal aanzienlijke weerde vertegen woordigen. Het is natuurlijk een buitenkans ken voor de werklieden, want volgens de wet hoort de helft toe aan den vinder en den andere helft aan den eigenaar. Iedereen weet dat het onvoorzichtig en zelfs gevaarlijk is de koeimelk ongekookt te drinken. De ware reden is dat er op 100 koeien,72 bestaan die met tering besmet zijn; maar iedereen weet niet dat, integendeel, de geitemelk ongekookt mag gedronken worden omdat bij de geit geene besmetting van tering te vreezen is. Door de statistieken is het be wezen dat er maar ééne geit per twee duizend van de tering aangedaan is. Ongelukkiglijk, alhoewel er in ons land geitenkomiteiten bestaan, is ons geitenras zeer vervallen. In Duitschland is de geitenkweek van groot be lang en bedrag. Daar geven de geiten omtrent 4 liters melk per dag. Zij wordt door de kleine kinderen en zieke menschen gedron ken. Eene Duitsche geit van 2 tot 4 jaar. Een Gentsch blad heeft het gevonden Er is maar één middel, zegt het, om te beletten dat de katholieken langer het land zouden besturen. Het is de omverwerping van de klerikale regeering. Sapperdeboeren. dat is een gedacht, hé 't Is 20 jaren studie weerd om zoo iets te vinden. We stellen voor,die merkweerdige spreuk in gouden letters te schrijven op een plankje, dat voortaan in liberale stoeten zou gedragen worden. Dat zal de deelnemers moed inboezemen en geduld om... nog een tijdje te wachten naar de omverwerping der katholieke regee- ring. wordt van j5 tot 85 fr. verkocht en de bok ken, van denzelfden ouderdom, tot 100 en 110 frank. In Belgie heeft een goede geit maar de weerde van 25 tot 3o fr. en geeft maar 2 1/2 liters melk per dag. De in Belgie ingerichte syndikaten zouden moeten het Duitsch geitenras in ons land doen inbrengen. Zeggen wij nog dat de geitenmelk meer voedend en gezonder is dan koeimelk. :t Is spijtig dat de geitenmelk niet meer in stad gedronken wordt. In het algemeen zijn het maar de menschen van buiten die géiten houden. In de provincie Oost-Vlaaanderen bestaan er meest geiten. De provinciale raad van West Vlaanderen dinsdag morgend in buitengewonen zittijd vereenigd, heeft als kandidatetT^aangêW Keuringen en prijskampen. Het gewoon onderzoek der stieren bestemd tot den openbaren springdienst in West-Vlaan deren, gedurende het jaar igo5, zal plaats hebben op de hiernagemelde dagen Merckem, Donderdag 6 April Proven, Maandag 27 Maart Boesinghe, Woensdag 29 MaartYper, Woensdag 5 April Wer- vick, Dinsdag 4 AprilMeesen, Zaterdag April Kemmei, Maandag 10 April Moorslede, Woensdag 13 April. De prijskampen voor de gewestelijke premiën en de bewaringspremïèn van 400 en 3oo fr., ingesteld voor de stieren alsmede voor de gewestelijke premiën ingesteld voor de koeien en de veerzen zullen gehouden worden Stalhille, Donderdag i3 April 1905 Dixmude, Woensdag 12 id. Zaterdag, i5 id. Kortrijk, Donderdag 3 id Ingelmun ster, Maandag 17 id. Thourout, Woensdag 19 id. Mgr de Bisschop heeft benoemd Onderpastor van St-Maarten, te Kortrijk r- H. Bilcke, leepa'ar in het Klein Seminarie -i,K°usselaere Onderpastor van St-Nikolaas te Veurne, E. H. Vanneste, onderpastor te Oostduin- kerke Onderpastor te Oostduinkerke, E. H. Garmyn, gewezen leeraar in het St-Lode- wijkscollege te Brugge. De feesten hier in onze goede stad volgen elkaar onafgebroken op, om zeggens den tijd niet latende over elke feeste behoorlijk verslag te geven, tenzij dat men uitsluitelijk voor de feesten eenen meêwerker zou heb ben. En nog Alzoo, hoe wilt gij dat men behoorlijk eene feeste beschrijve als de vertooning in het' Volkshuis door Willen is kunnen Die heeren zijn zoodanig gewend, onder het kundig beleid van M. DeJaegere, oprecht meesterlijk hunne rollen te spelen, dat men haast niet eu zou weten aan wie de palm toekennen aan M. Flamey, in kluchtig of ernstig vak, aan M. Deiahaye in boertige of treurige vertooning, aan de heeren Casier, Guvelier, Sierens, en anderen, die sedert ang als spelers hunnen naam hebben ge maakt. En 't tooneel is nog het voorwerp van ieders gesprekken, als reeds een prachtige voordracht wordt gegeven in de Iweinszaal over Java en zijne bewoners. Pater Dierckx, die het eiland doorreisd heeft in alle rich tingen, had de knepe om zijne rede aantrek kelijk te maken, zooveel door snedige ge zegden als door voortreffelijke zichten. En nauwelijks is de voordracht der Hooge- chool-uitbreiding twee drie dagen voorbij, ais al T deftigste volk van geheel de stad wederom naar de Iweinszaal trekt, ditmaal voor het groot Concert der Koninklijke Fanfare. Al onze voorname familiën reden er naar toe in prachtrijtuigen, en Damon en Jonk vrouwen werden er op de hoffelijkste wijze onthaald door de Ypersche jonkheden, die ten allen tijde in heusch- en hoffelijkheid uitmuntten. Het was waarlijk een heerlijk tafereel, lie heeren in plecntkleedij en die talrijke Damen in schitterend toilet in de prachtig verlichte IweinszaalDe feeste werd voor gezeten door den heer Senator Baron de Vinck, voorzitter. Onder de overheden be merken wij nog ouzen achtbaren Burge meester M. Oolaert, de heeren Schepenen Struye en Vanden Boogaerde, de heeren Fraeijs, Iweins d'Eeckhoutte enD'IIuvettere, gemeente- en provincieraadsheeren, en bijna geheel den gemeenteraad. De Fanfare, onder 't beleid van M. Ver- straete, heeft met veel kunst en gevoel Les Gladiateurs van Lecail, Czardas n° 1 van Vlichiels en Air de ballet van Deneufbourg gespeeld. Eere aan de verkleefde muzikan ten, die zooveel nut trekken uit de ieverige lessen van hunnen verdienstelijken Bestier der. Twee heeren uit Vrankrijk hadden bereid- hun talent ten dienste gesteld der Fanfare en werden door de toehoorders geestdriftig toegejuicht en teruggeroepen. M. De Jonghe is een «oude» kennis, wiens stemme altijd even aangenaam, altijd even krachtig en zwierig, de toehoorders meesleept en vervoert. Eene aangename verrassing voor de Yper- lingen was het optreden onzer stadgenoote, jnfvouw vanElslande, eene pianiste, die ter voldoening van alle kunstkenners, Sonate op. 2j van Beethoven speelde en Rapshodie Hongroise VIII van Liszt, twee stukken die ouder de meesterwerken worden gere kend van die onsterfelijke componisten. Jonkvrouw Joliet, leeraar van zang en piano, ter koninklijke muziekschool van Luik, is eene kunstenares van eersten rang en zij heeft het bewezen door het meesterlijk Aria van Amb. Thomas, Folie d'Hamlet en door het heerlijke Su\anne van Paladilhe. Maar 't geen de krone spande, 't was voornamelijk de duo van Carmendoor Jufvr. Joliet en M. De Jonghe. Een bijzonder woord van lof verdient de heer Wenes, die met zijn gewoon talent de moeilijke taak van begeleider heeft vervuld. willig Men moet het ijzer smeden binst dat 't warm is zegt een spreekwoord, en hier te Yper en laat men het nooit koud worden Maandag avond waren 't onze knappe St Michiels-turners, die te zamen met hunne harmonie feeste gaven in 't Volkshuis. Als gewoonte was de ruime zale eivol. En de flinke wendingen enknoddige toeren door de turners uitgevoerd, werden door de aanwezigen geestdriftig toegejuicht, zoowel als de geestige deuntjes die als tusscheuspel de oefeningen op aangename wijze afwissel den.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1