D 1 T I S f OMMELANDS, m Op Zaterdag 25" Maart 1905. 5 centimen 't blad. 40^ jaar. Talmerk 2048 ROND DE WERELD Oorlog Duitschiand Nog van den oorlog Stadsnieuws Feesten Stad Yper - Gemeenteraad Voordrachten VAN ALLÉS WAT De Montblanc-Uinnel Salomon burgemeester Apen Voor de slerrewacht De zuinigheid van koning Edward Goede raad Het Jeneverglas Geneversluwheid Landbouwers, woest voorzichtig Suiker voor de soldaten Beendervoedering LANDBOUW Het snoeien van jonge boomen Pi us X en Gerardus Majella TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Bolerstrate, te Yperen bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Han'as, le Brussel, T£34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place da la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vrank rijk De krijgverrichtingen in Msndschonrië Generaal Kouropatkine Het russisch hoofdk wartier Dc optocht der jopane s Shali espcare Groot concert Beiaardspelen —Het is goed, gij zult het hebben. T NIEUWSBLAD VAN Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Botersïrate, T* £6, te Yper. Deze weke is zonder merkweerdige veld slagen voorbijgegaan, 't En is ook niet te verwonderen na de schrikkelijke nederlaag te Moukden zijn de Russen totaal uitgeput, terwijl de Japoneezen ook afgemat zijn van den langdurigen strijd. De voornaamste gebeurtenis is de vervan ging van Kouropatkine als opper generaal door Lienewitch. Kouropatkine is bevelhebber benoemd van het ie leger. De Russen trekken in goede orde achter uit naar Karbin, volgens het zeggen der nieuwstijdingen uit St Petersburg. Zullen zij Karbin kunnen bereiken vooraleer door de Japoneezen ingesloten te worden Dat is mogelijk, maar 't kan ook anders zijn. Maar geraken zij in goede orde te Karbin, nog en is het maar eene kleine troost, want ongetwijfeld zullen zij daar zoo rap wegge jaagd zijn als te Tieling.van waar zij vertrok ken tegen dat de Japoneezen aankwamen. Ondertusschen wordt er voortdurend gesproken van de vredevoorwaarden die door de Japoneezen zouden gesteld_ worden. Misschien zijn er zelfs in 't geheim onder handelingen aan den gang en zullen wij den eenen of den anderen dag vernemen dat de vrede hersteld is in het verre Oosten. Dinsdag is ter Fransche Kamer de bespre king begonnen over de scheiding van Kerk en Staat. Tot nu toe en is er maar weinig te vernemen uit de bespreking. Zekerlijk is ei daar weinig goeds te verwachten van dat wetsontwerp, dat eigentlijk maar en werd voorgesteld uit haat tegen de Kerke. De vrijmetselaars bedoelen alleenlijk de Kerke Christi te vernielen, maar sedert haren Goddelijken stichter over negentien eeuwen zijn woord gegeven heeft dat de poorten dei- Helle niets tegen haar zouden vermogen, heeft de Kerke andere stormen doorstaan en is steeds zegevierend en meer gelouterd uit den strijd gekomen. Moge het ook zoo zijn voor Vrankrijk 1 Keizer Willem, 't Nieuwsblad heeft het reeds vermeld, gaat te naaste weke naai Marokko. Seffens zijn al de groote Staats- m*nnen in 't geweld om te weten wat de Keizer bedoilt met deze reize. De eene willen dat hij enkel begeert de handelsbelangen te verzekeren, anderen denken dat hij geern de faanschen zou weg hebben uit Noord-Afnka en nog anderen dat hij enkel reist voor zijne gezondheid en dat zijn bezoek te 1 anger geen politiek doel en heeft. Alleszins nogthans en zal de Keizei geene gelegenheid laten voorbijgaan, die hem ot 't Duitsche volk kan nuttig zijn.De belangen van zijn volk liggen hem nauw aan t herte en evenals onze wijze Koning steeds bezorgd is met alles wat profijt kan brengen aan den Belgischen handel, zoo is ook Willem steeds bezig om overal de Duitsche waren te doen aannemen en alzoo het welzijn van zijn volk te vermeerderen. Willem zal den dertigsten van deze maand te Tanger aankomen. Groote Feesten worden aldaar bereid te zijner eere. Generaal Lienewitch en zijne stafofficiers alleen zijn te Goundjouline aangekomen; het gros van het leger volgt op twee of drie dag- marschen; het bevond zich dinsdag te Chi ping, op een vijftigtal kilometers ten zuiden van Goundjouline. Volgens den briefwisselaar van de Rouskoi Slovo, is de aftocht bijzonder schrikkelijk geweest voor de 2e en 3e russischelegerkorp sen; verscheidene regimenten hebben geheel of ten deele gunnen tros verloren. Talrijke geneesheeren en Zusters van liefde werden gekwetst,terwijl zij de gewonden verpleegden; acht Zusters werden door de ehineezen te Moukden afschuwelijk mishandeld en ver moord. Vele ambulanciewagens werden beschadigd, en een groot getal gekwetsten werden op den terugtocht achtergelaten. De russische troepen zullen zich waar schijnlijk haasten om den Sungaristroom over te trekken, vooraleer de dooi invalt; die stroom zal hun dan eene voortreffelijke dekking opleveren. Te Kirin is de Sungari 900 meters breed, en te Dalajao, aan den yansmandchourischen spoorweg, 1,600 m. Temeer, de rechteroever, waar de russen zich zullen verschansen, is bezet met eene heuvelenrei,die hun zal toelaten den overkant te bewaken en te overheerschen. Het plan van den aftocht was beraamd geweest op een krijgsraad gehouden doör de generaals Kouropatkine, Lienewitch, Bilder ling en Kaulbars. Den 19 maart, toen hij de russische troepen genoegzaam beveiligd oordeelde, is generaal Kouropatkine naar Karbin vertrokken.Toen hij zijne benoeming tot bevelhebher van het eerste leger vernam, hij haar Goundjouline weergekeerd. Dinsdag bij zijne aankomst, werd hij in de statie met grooten geestdrift ontvangen. Hij hield eene aanspraak, waarin hij de hoop uitdrukte dat het russisch leger weldra zijne tegenslagen zal kunnen herstellen. Het is in de groote statie van den spoorweg te Goundjouline dat generaal Lienewitch zijn hoofdkwartier gevestigd heeft; er bevindt zich daar ook een belangrijk kamp van het Rood Kruis. Er komen voordurend troepen aan uit het zuiden de troepen die Moukden en Tieling hebben moeten ontruimen; uit het noorden versche troepen,die de afgematte russisthe achterhoede gaan aflossen Er wordt kanonvuur gehoord aan de rechterflank van het legej. Generaal Lienewitch seint dat japansche verkenners maandag in hetzicht der russische achterhoede verschenen zijn; de japansche infanterie volgde, doch zij maakte halt te Machantan. De voordracht van Donderdag avond wierd talrijker bijgewoond dan de voor gaande. Spreker vervolgde het onderzoek over Hamlet. Toekomenden Donderdag zal hij handelen over Koning Lear. De voordracht begint ten 8 ure in de Iweinszaal. De stadsharmonie zal op Maandag in Mei een groot concert geven in de Pauwelszaal, ten stadhuize. Kunstenaars van eersten rang hebben hun ne medewerking beloofd Jufvr. Flament, contre-alto van de concerten van 't Conserva torium te Brussel; Jufvr Cornelia, harpiste, i° prijs van gezegd Conservatorium en de be roemden vioolcel, M.Edw.Jacobs, leeraar bij meergemeld Conservatorium. Dezen morgen speelde de beiaard ter gele genheid van den geboortedag van den Graaf van Vlaanderen, en 't vaandel zat uit op den Halletoren en op andere openbare gebouwen Morgen zondag avond is 't feeste in St Maartens Congregatie, voor de leden en hunne familie. Maandag avond ten 7 ure, uitsluitelijk voor de weldoeners en weldoensters. De feestwijzer behelst zang en spel,alsmede twee schoone kluchten «In de War» en Het gebroken koffieservies» openbare zitting Maandag 27 Maarte 1905, ten 5 ure namiddag Dagorde i° Stadsboekerij, rekening 1904. 20 Kerkfabriek van St Maartens; rekening 1904. 3° Godshuizen: verpachting van goederen, 40 Godshuizen: Boomverkooping. 5° Wagenis afstand aan den Staat van de Capronstraat. 6° Openbare verlichting. De heer A Verhaeghe schikte eene reeks van vijf voordrachten te geven in de Iweins zaal. Die voordrachten zijn uitsluitend letter kundig en zij zuilen handelen over drie voor name stukken van Shakespeare. Eerst Hamletdan Koning Lear en vervolgens De koopman van Venetië. Zij bedoelen voor de aanhoorders die meesterwerken te doen herleven en alzoo de wonderbare eigenaardigheid van Sha kespeare 's genie in volle daglicht te stellen. De drie laatste voordrachten zullen plaats hebben de Donderdagen 30 Maart, 6 en 13 April, telkens ten 8 ure 's avonds. Familiekaarten voor de 5 voordrachten fr. 10. Ingangkaart fr. 3. N. B. Men kan kaarten bekomen bij M. Callewaert, drukker, en de dagen dei- voordrachten, aan den ingang der zaal. Nauwelijks is de Simpoltunnel voltooid, of men maakt reeds voorbereidende studiën in Frankrijk en Italië om een tunnel door den Moniblanc te boren. Chamonix zou met Aostra door eenen spoorweg verbonden wor den. De fransche ingenieur Jacquier is door de de Fransche regeering gelast het ontwerp van dergelijken tunnel te maken. De heer Jacquier gelooft dat de zwarighe den zoo groot niet zouden zijn als bij den Simplontunnel, wijl de Montblanctunnel 7 kilom. korter zou wezen en de steenen zoo hard niet zijn. De tunnel zou bij Chamonix op eene waterhoogte van io5o ms beginnen en i3 kilometers verder bij Entrèves (1400 meters) eindigen. Dit ontwerp verwekt in Italië de grootste aandacht. De haven van Fenua zou er veel bij winnen. Eene vette gans waggelde buiten eene boerderij, toen er eensklaps een auto voorbij kwam en haar overeed. Woede van den boer, die zijne gans be taald wilde hebben want *zij was bestemd voor eene Paschenmaaltijd. Hij eischte 10 franks. Het heerke met den Auto zocht in al zijne zakken, maar kon niet meer dan 6 frank bijeen krijgen. Hoor eens, zei hij, stel u met deze 6 fr tevreden en houd de doode gans. Daar kan ik niets meê doen. Ik wil de gans niet en eisch 10 frank. Men ging naar den burgemeester en legde hem de zaak uit. Ik begrijp het al, zeide deze gij wilt 6 frank geven en de gans afstaan Ja. Gij wilt 10 frank trekken en de gans afstaan Ja. Welnu, geef mij het doode beest en hier zijn de ontbrekende]4 frank. En zoo had de burgemeester met Paschen voor 4 fr., eene lekkere vette gans in den oven. M. De M. van Lebbeke had uit Congo eenen aap mêegebracht, die nog maar half getemd was. Zaterdag opende de meester de kooi van het dier, dat nu op zijn borst sprong en hem geweldig in den arm beet. De M. wierp den aap op den grond en drukte hem onder zijne knie. De aap beet hem nu in het been, tot eindelijk de vader van De M. toe snelde en het beest worgde. De gekwetste werd door twee geneesheeren verzorgd. De doode aap is naar Brussel gezonden, om onderzocht te worden. De regeering heeft bestoten voor de sterre- wacht van Ukkel een monsterteleskoop aan te koopen, zooals geene enkele sterre- wacht een bezit. De kegelspiegel heeft niet minder dan vijf meters doorsnede. Er zullen voor de behandeling van dit toestel, bijzondere inrichtingen moeten wor den gebouwd. Het zal het sterkste astromo- nische werktuig zijn dat ooit gemaakt werd en het is dus tot nieuwe en belangwekkende ontdekkingen van hemellichamen geroepen. De jongen liet zich naar beneden zakken, kwam weldra terug met de gems over zijn schouderen de koning gaf hem een franken stelde voor zijne lunch in twee gelijke porties te verdeelen. Maar de boerenjongen wendde zich af, want de geheele lunch bestond uit eene kleine snede zwart brood en een rauwe ei. Ik dacht dat ge een heer waart, zei de jongen maar ik zie dat ge zoo'n arme duivel zijt als ik zelf. O mensch, bedenk wat droevig lot De dronkaard heeft voor einde en slot Als geld en goed verdronken is, Als eer en deugd verzonken is, Wanneer hij krank van leden is, Wanneer hij slap van zeden is, Wanneer zijn hert bedorven is, En het verstand gestorven is, Als lijf en ziel geschonden is, En alle hoop verzwonden is, Dan slaat de dood tien jaar te vroeg Den vriend van flesch en glas en kroeg. Wat and'ren opdoen in den drank Zet gij dat, vrienden, op den bank, Of zorgt dat 't naar de Spaarkas gaat, Of in t Pensioentje van den Staat, Dan hebt ge een appel voor den dorst, En leeft tevreden als een vorst. En wat er dan gebeuren mag, Ge vreest voor geenen kwaden dag. De drinkgewoonte is hard om laten, Als zij eens ingeworteld is Verrkijgt men moeilijk beternis Onthouding maar alleen kan baten. Het volgende verhaal is karakteristiek voor koning Edward's zuinigheid. Hij had eene gems geschoten toen hij alleen op jacht was in de bergen, en een boerenjongen die het dier had zien rollen en in een kloof val len, bood zich aan 't dier op te naleti. Dat is goed, zei de koning, ik zM hier wachten. Maar, wat wilt ge mij geven Wat vraagt ge Een frank en de helft van uw kmc: derenmolen; wie echter slechts weinig dieren houdt, kan ribben vogelbeenderen, visch- graten en dergelijke met een bijl af zwaren hamer stuk slaan. Zelfs zeer kleine kuikens en eenden vallen met begeerlijkheid op de beenderen aan, en deze dragen veel tot de beendervorming en tot de ontwikkeling der vederen bij, reden waarom deze voederstof vooral in den ruitijd ten zeerste moet worden aanbevolen, ook aan de oude dieren. Hoe sluw de menschen soms te werk gaan om aan drank te komen, blijkt uit een voor val dat in eene herberg te Haarlem plaats greep. Een man vroeg eene flesch genever, maar toen het op betalen aankwam, bleek hij geen geld bij zich te hebben. De man moest de flesch, die hij al onder zijnen jas verborgen bad, teruggeven. Hij vertrok, zeggende dat hij geld ging halen. Nadat hij weg was, bleek het dat de teruggegevene flesch... water bevatte. Al ben ik broos en klein, Mijn nat zit vol venijn, Ik jaag den vrede uit 't buis En breng er menig kruis. Hij die mij mint, Wordt totaal blind En zot En bot, Venijn Klok Klok Klok Venijn Slok op slok Brengt geen eiers op het hok Het brengt hier pot en pan aan scherven Het helpt het lichaam aan 't bederven En doet zijn klant vroegtijdig sterven. St J.B. Agenten van verschillende verzekerings maatschappijen zullen zich bij u aanbieden. Gij weet.de wet op de werkongevallen treedt in voege den 1 Juli aanstaande. Het beste wat gij doen kunt, is voor bet oogenblik nog niets te teekenen.Gij hebt nog al den tijd, en wie nog niet teekent, kan veel geld sparen. Ziehier op wat manier. Met nog wat te wachten zult gij vernemen, welke maatschappij het beste en het profijtigste voor u is, en tot die maatschappij moet gij u dan wenden. Wie dezen raad volgt, zorgt voor zijne beurs. De proefneming van suiker bij de voe dingsmiddelen der soldaten te voegen, heeft eenen goeden uitslag opgeleverd. Het ministerie van oorlog heeft besloten, bij de rantsoen van iederen soldaat, die deel neemt aan de krijgsoefeningen, 45 grammen suiker te voegen. Deze maatregel zal ook genomen worden voor de soldaten, welke dagmarschen doen tijdens den zomer, alsook voor deze welke naar sommige plaatsen geroepen worden,om de orde te handhaven. De suiker zal in brokjes gezaagd worden gelijk wij ze in den handel gebruiken ieder rantsoen zal in een stukje perkamentachtig papier gewikkeld zijn. De gebruikswijze zal door de dienstover- sten der verschillige regimenten aangeduid worden,die de orders der krijgsdoktors zullen ontvangen. Beendervoedering is voor alle soorten van hofgevogeltje benevens voor varkens, hon den, enz., zeer voordeelig. Men werpe de beenderen, die in de huishouding voorko ken, in geen geval weg, maar geve ze de ln hun geheel- zijn ze natuurlijk waarom ze lijn gemaakt moeten iA U/at V\<*ct m f*t ppn Kppn. geschj^dt het best tr.et een been- De moeilijkste vorm is nog wel de pirami de De onderste gesteltakken mogen niet te lang worden, dan trekken ze naar elkaar toe en we krijgen den zuilvorm, waarin licht, lucht en warmte niet kunnen doordringen en van vruchtvorming van zelf ook geen sprake kan zijn. Elke tak is als het ware een boom op zich zelf, men kan dus elk gesteltak op zich zelf behandelen en niet in combinatie met andere. Van jonge boomen moeten de gesteltakken lang gesnoeid worden vroeger deed men dat kort en ook thans nog vindt men hier van voorstanders, ofschoon men hierbij vorming ziet van verkeerd hout en later vruchten krijgt. Van eiken twijg zijn de uiterste oogen, zoowel die aan den stam als die aan den top het zwakst, de middelste het sterkst. De oogen aan den stam zijn in het voorjaar ge vormd die aan den top meer in het najaar, in het naajaar, in de tijden dus dat de weerge* steltenis nog minder gunstig was. De middelste werden in de zomer gevormd bij hoogere temperatuur en in het volle zonlicht. Men snoeit tegenwoordig op 8 oogen,vroeger* op 2 a 4 oogen, en dan bij de pyramide altijd op een buitenoog of onderoog, daar door dwingt men den tak naar buiten te groeien en geeft dus het binnenhout meer ruimte. Voor enkele soorte peeren, die veel hangen en de takken dus min of meer naar beneden trekken, snoeitmen op en binnen- oog, maar dit behoort tot de uitzonderingen. De groei van een tak is onder normale om standigheden aldus het eerste oogje geeft een stekeltwijje, het tweede een spoortje, het derde ook vaak en verder vrucht- en hout twijgen. Aan stekeltwijgjes en spoortjes snoeit men niet van het eerste mag men al leen het uiterste puntje afsnijden. Aan de stekeltwijgjes en op de-spoortjes zitten kleine oogjes op de laatste zijn ze iets forscher met een goed afgerond eindoog. Hieruit ont staan vruchttwijgjes. Spoortjes laat men steeds zitten, komen er te veel, dan neemt men er weg, maar inkorten doet men ze niet. Het verschil tusschen een vrucht en hout twijg is het best te zien aan de oogen; de eerste heeft een goed afgerond eindoog, de tweede platte oogen. De houttwijgen die direct op den gesteltak zitten, worden on voorwaardelijk op 4 oogen gesnoeid, de verlenging naar omstandigheden.Is zij zwak, dan lang snoeien, omdat de voeding dan des te beter is, en zij meer in kracht toeneemt. In het tweede jaar herhaalt zich deze snoei ongeveer. Houtscheuten indirect op den gesteltak, snoeit men op twee oogen van de twee of drie houtschreuten houdt men in den regel niet meer dan e'e'n over. Op de beurs, dat is het verdikte gedeelte waaraan de peer met 't steeltje is vastge hecht, komen altijd spoortjes voor die men zooveel mogelijk moet behouden. Daarom plukt men de peer het best door haar lang zaam naar boven te buigen, de beurs blijft daardoor behouden en kan weer een bron worden voor nieuwe vruchten. Door goede behandeling kan er van onze vruchtboomen iets goeds gemaakt worden een peer, die goed verzorgd wordt, kan 3o 340 jaar ruim schootsvruchten opleveren. Het is eene gewoonte te Rome den Pau3 eene schilderij aan te bieden uit erkentenis voor de heilige verklaring. De congregatie waarvan de nieuwe heilige deel maakt,moet zich daarmede gelasten. Diensvolgens hebben de Redemptoristen M. Gagliardi een prachtig tafereel laten -ohilderen Gerardus verbeeldende op het oogenblik dat hij het eten uitdeelt aan de arme menschen, vóór het klooster yau Caposele.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1