DiT IS EN OMMELANDS, Op Zaterdag 1n April 190b. b centimen 't blad. 40ste jaar. Talmerk 2049 Onze Vorsten \lgemeene vergadering der Belgische Katholieken Kamer ROND DE WERELD Vrede of Oorloy Vrankrijk Duitschland Stad Yper Gemeenteraad STADSNIEUWS Voordrachten Onze jonkheden De Kattefeeste De gaze Beschaafd Nederlandseh» VAN ALLES WAT Bet leggen van eieren in den winter TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap wezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te \per. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Acence Havas, ie Brussel, Tg34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place dé la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Leopold I werd door het Nationaal Con gres tot koning van ons land uitgeroepen op 4 Juni i83 i, en den 2i Juli daarna deed hij zijne plechtige intrede te Brussel. Den 9 Oogst van het volgende jaar trouwde hij met de fransche prinses Maria - Louisa van Orleans, dochter van Koning Lodewijk- Philip. Dit huwelijk had plaats in de feest zaal van het kasteel te Compiègne en werd door den Bisschop van Meaux ingezegend. Uit dit huwelijk zijn gesproten i° prins Leopold, geboren den 9 April 1835 heden Koning der belgen, onder den naam van Leopold II 2° prins Philips, graaf van Vlaanderen, geboren den 24 Maart 1837 3» princes Charlotte, geboren den 7 Juni 1840, die later trouwde met Maximiliaan, den ongelukkigen keizer van Mexico. Prins Leopold zou dus zijn vader opvol gen. In 1853 hij was toen 18 jaar trad hij in den echt met de zeventienjarige aartshertogin Maria Hcndrika van Oosten rijk. Uit dit huwelijk zijn gesproten 1° Prinses Louise, geboren te Brussel den 18 Februari 1858, getrouwd in 1875 met prins Philips van Saksen Coburg 20 de konink lijke prins Leopold, graaf van Henegouwen, geboren te Laken den 12 Juli 1859; 3° prinses Stephanie, geboren te Laken den 21 Mei 1864, getrouwd met aartshertog Rodolf van Oostenrijk en na dezes dood, met graaf Lonyay 40 prinses Clementina, geboren te Laken den 3o Juli 1872. Prins Leopold was dus de vermoedelijke opvolger van onzen tegenwoordigen Koning. Zijne geboorte baarde alom vreugde. Op dat oogenblik woedde er in noordelijk Italië een bloedige oorlog.Victor-Emmanuel, koning van Piemont, had den oorlog ver klaard aan Oostenrijk en onmiddelijk was Napoleon III de Piemonteezen ter hulp gesneld. De Franschen en de Italianen hadden reeds den Oostenrijker eene bloedige neder laag toegebracht te Magenta, en elk vreesde dat Napoleon III van zijne overwinning zou gebruik gemaaakt hebben om de hand te leggen op ons Vaderland, dat hij zoo gaarne bij Frankrijk zou hebben gevoegd In die omstandigheden kwam prins Leo pold ter wereld, de troonopvolging was ver zekerd en de openbare feesten, die alsdan plaats grepen, de blijken van genegenheid die alsdan aan de koninklijke familie werden gegeven, bewezen aan Napoleon III, dat de Belgen niet van zin waren zich zonder hard- nekkigen wederstand van hunne onafhanke lijkheid te laten berooven, en deden waar schijnlijk den Franschen keizer zijne verove ringsplannen tot betere dagen uitstellen. Prins Leopold groeide op en werd een bevallige jongen met blonde haren breed voorhoofd en levendige oogen. Hij was de lieveling der Belgen. Op een groot Vaderlandsch feest, dat in 1862 plaats had, om de afschaffing van 't octrooi te vieren, nam hem zijne moeder in de armen en verscheen met hem op het balkon van't koninklijk paleis te Brussel. Ons Vorsthuis had toen het toppunt van 't geluk bereikt. De koningin droeg alsdan een driekleurig toillette zwarte rok, roode sjal en gelen hoed. Ook kan niets een goed gedacht geven van de geestdrift die zich van de saamgestroomde menigte meester maakte. Men hief hoeden en zakdoeken om hoog. duizende personen zongen het Vader landsch lied en de donderende toejuichingen schenen geen einde te zullen nemen. Bij de troonbeklimming van Leopold II, op 17 December 1865had wederom zulke grootsche betooging plaats. Weer had de koningin met haar zoon, op het balcon van 's konings paleis te Brussel, plaats genomen en 't volk bewees eens te meer hoe zeer België den vermoedelijken troonopvolger lief had. Maar de mensch wikt en God beschikt. In het begin van 1869, liep de droeve mare, dat prins Leopold gevaarlijk ziek was, en eenige dagen daarna, den 22 Januari, ver spreide zich 't akelig nieuws dat de zooveel belovende koningszoon overleden was. Gansch België was in rouw en beweende met de ontroostbare ouders, den dood van den te vroeg ontslapen lieveling. Onze koning, geene mannelijke afstam melingen meer hebbende, werd Philip, graaf van Vlaanderen, de vermoedelijke troonop volger. Deze had twee zonen Boudewijn en Albrecht en de hoop van België vestigde zich thans op Boudewijn, oudste zoon des graven van Vlaanderen. Van kloeke gestalte, met een mannelijk voorkomen en eene fiere houding, zag elk in hem den toekomstigen Koning, die men later zou beminnen en toejuichen. In alle omstandigheden zijns levens bewees ook prins Boudewijn, dat hij der Belgen liefde waardig was. Óp 5 Mei 1886, werd hij plechtig als onderluitenant bij de grenadiers ingelijfd en later ging hij, als kapitein, over tot de carabiniers. Heel Frussel herrinnert zich nog, hoe flink hij aan 't hoofd zijner mannen door de straten van Brussel stapte en hoe hij met de grootste blijken van toe genegenheid werd bejegend. Helaas op het einde der maand Januari 1891, verspreidde zich opnieuw het treurig nieuws, dat prins Boudewijn, na eenige dagen ziekte, overleden was. De prins, waarop de hoop des Vaderlands rustte, was niet meer. Thans wendt gansch België met vertrou wen den blik naar prins Albert en zijn lieve echtgenoote prinses Elisabeth. De hemel heeft hun huwelijk met twee zoontjes, Leo pold en Karei, gezegend en met een waar genoegen ziet elke Belg de twee knapen opgroeien. De troonopvolging is aldus ver zekerd, en elkeen koesterd de vaste hoop dat ons Vaderland nog vele gelukkige jaren zal slijten onder het wijs beleid zijner geliefde Vorsten Ga\etvan Merchtem.) Volgens den Courrier de ÏEscaut is er in princiep besloten in den aanstaanden zomer eene algemeene vergadering van al de Belgi sche katholieken te houden. Deze beslissing werd genomen in eene samenkomst welke onlangs heeft plaats gehad bij M. Gustaaf Francotte,minister van nijver heid en arbeid, en welke werd bijgewoond door MM. Woeste, Verhaegen, Helleputte, Cooremans en Jolly. Er blijft nog plaats en dag te bepalen voor deze groote vergadering, waarop men breed voerig de geschiedenis en de uitbreiding van al onze katholieke werken zal uiteenzetten, ten einde het goed te doen uitschijnen, dat zij hebben teweeg gebracht, de zwakke punten, welke zij nog aanbieden, te doen kennen, alsook den vooruitgang,waarvoor zij vatbaar zijn en de pogingen welke daarvoor worden vereischt. Deze heugelijke vergadering zal de onder- brokene ketting der groote kongressen van Luiken Mechelen weer aaneenschakelen. Er wordt aangedrongen opdat zij in eene van deze twee steden zou plaats hebben, maar 't schijnt nogthans dat er meer kans is om te Brussel bijeen te komen. De Staat wil al de statiën van Brussel en voorsteden met den elektriek verlichten. Hij begeerde die onderneming aan bijzonderen over te laten. Hij kwam op dit gedacht, ten einde de Elektriekmaatschappij van Charle roi, die stond om te vallen, te kunnen recht houden, ten bate der belgische nijverheid. Anders zouden de Duitschers geheel en gansch meester geweest zijn van de Elek- trieknijverheid in Belgie. De Staat onderhandelde dus met de belgi sche elektiekmaafschappij en bekwam groo- tere voordeelen dan deze aangeboden door gelijk welke andere maatschappij, bestuur of regie, 't Was de goedkoopste prijs die de Staat verwierf. Daarover werd een verdrag gemaakt. Het is nu aan de Kamer onderworpen. Daarover hebben liberalen en socialisten eene weke gezaagd. Gelijk gewoonte was het niet wel. Maar wat de blauwe beknibbelaars niet voorzien hadden, 't is dat zij ongelijk zouden gekregen hebben van hunne eigene gazelten. Inderdaad, de Petit Bleu en de Chroniquetwee hevige en veel verspreide liberale bladen, geven de regeering gelijk en ongelijk aan de liberalen die het verdrag af keuren. De Petit Bleu zegt namentlijk aan M. Braun, liberalen burgemeester van Gent: De regeering handelde veel beter dan gij, die voor den elektriciteit te Gent eene duitsche maatschappij aansteldet. De Staat kreeg de elektriciteit den helft goedkooper dan de Nationale Maatschappij der Buurtspoorwegen in den Borinage. De Chronique voegt erbij dat men slecht gekomen is om van regie te spreken op het oogenblik dat Brussel, die zich met eene.... duitsche elektriekmaatschappij verbond, van in het begin allerhande tegenkomsten heeft. De heeren ministers van geldwezen en spoorwegen hebben overigens op al de pun ten geantwoord.M.de Smet de Naeyer,onder ander, toonde dat de stad Gent 3o centiemen betaalt hetgeen de Staat,door het tegenwoor dig verdrag, voor 12 centiemen heeft! Vrijdag heeft er wat opschudding in de Kamer geheerscht. M. Hymans, liberaal, zegde tot M. de Smet de Naeyer Gij wilt van de controle niet der Kamerl M. de Smet antwoordde Dat is strijdig met de waarheid en de eerlijkheid Daarop noemdeM. Hymans den minister... eenen onbeschofterik M. de minister het meeste verstand gebruikende, zei niet anders dan Ik misprijs beleedigin- gen! Hij had gelijk. Dezoweke werd de bespreking voortgezet en de overeenkomst gestemd. Nu is de Kamer wederom werkzaam... aan de Zondagrust. De gazetten schrijven zoodanig over den vrede en over de voorwaarden ervan, dat we waarschijnlijk mogen hopen dat er ten minste iets ervan is. Ziehier wat er word verteld Vrankrijk, de bondgenoot van Rusland, en de Vereenigde Staden van Amerika, die nog al bevriend zijn met Japonie, spannen te zamen om tot eene eerlijken Vrede te geraken. Corea zou met een deel van Mandchourie aan het touzicht beschermschap zeggen zij van Japonie onderworpen worden. Port-Arthur blijft aan Japonie en Rusland betaalteene matige vergoeding 2 milliard en half, dat is de helft van 't geene Vrankrijk betaolde aan Duitschland, na den oorlog van 1870. Intusschen en blijven de Japoneezen toch niet werkeloosze zijn bezig met eene omdraaiende beweging, die nn Russen den weg moet afleggen. De Russen die ongerust waren, hebben voorposten uitgezonden, die op 50 k. verre geen Japoneezen geware en werden. En nogthans de Japoneezen zijn zeker op gang. maar op heel verren afstand, zoodat ze de Russen znllen tegenkomen,.... indien het vroeger reeds geen vrede en is. De bespreking over het ontwerp van scheiding is ten volle aan den gang. De beste redenaars gebruiken hun talent om het ge vaar der scheiding af te weren. Zullen zij erin gelukken 't Is te vreezen van neen Ten anderen, klappen is goed, maar wer ken ware veel beter 1 't Is de eensgezinde werking die aan de fransche katholieken ontbreekt. Zoolang zij daar niet en geraken en bekomen zij geen uitslag, zelfs niet met welsprekendsche redevoeringen. Keizer Willem is in 't voorbijgaan eens den koning van Portugaal gaan groeten. Hij werd er met veel geestdrift ontvangen. Nu is hij in Marrokko, waar hij ook geesidriftig werd onthaald. Franschen en Engelschen en schijnen in 't geheele niet gediend te zijn met dat be zoek van Keizer Willem. Verslag der zitting van Maandag 27" Maarte 1905. De openbare zitting begint ten 5 ure en een kwart. Tegenwoordig: de heeren Colaert, Bur gemeester Voorzitter Struye en Vanden Boogaerde, schepenen Begerem, Fiers. Vanderghote, D Huvettere, Vandenpeere- boom, Bouquet, Vandevoorde, Sobry, Lema hieu, raadsheeren Gorrissen, schrijver. De heeren Fraeijs en Iweins d'Eeckhoutte heb ben zich doen verontschuldigen. De raad, op voorstel van den heer Burge meester, schrijft in voor 25 fr. op het gedenk- teeken aan Frederikde Merode. De rekening der Stadboekerij voor 1904 wordt goedgekeurd. De ontvangsten bedragen 1700 fr. en de uitgaven 1762.17 fr. Er is bijgevolg 62.17 fr- le kort. De rekening der kerkfabriek van Sint Maartens voor 1904 wordt gunstig beoor deeld. Er is 5ooo fr. te kort, die zal aange vuld worden' gelijk er gezeid werd in de laatste zitting. De raad oordeelt eveneens gustig over eene verpachting van goederen en eene boomverkooping der Godshuizen. De Capronstraat wordt aan den Staat afge staan. Openbare verlichting De heer Voorzitter leest eenen brief van den heer Gouverneur, waarin wordt gemeld dat de deputatie oordeelt dat Yper geene aanbesteding doen moest voor de openbare verlichting en dat de voorstellen De Brouwer de voordeeligste zijn,vooral doorhet mogelijk maken eener gemeentelijke vennootschap. De deputatie keurt het conti-d^ goed,maar doet eenige bemerkingen nopens net ontwerp van bijgevoegd contrakt, aangaande de gemeentelijke vennootschap A. Het grondbegin eener— vennootschap is geene réden om de "g. keuring vaa het Contrakt tc weigeren 'y B. In geen geval mag de overeenkomst meer dan dertig jaar duren zij moet dus eindigen den in Januari 1936. C. De maatschappij moet eene naamlooze maatschappij zijn D. Ten laatste binnen de 5 jaar moet de Stad beslissen als zij er wilt deel van maken; E. Buiten Poperinghe en Waasten moeten andere steden en dorpen er mogen deel in nemen F. De aandeelen moeten verdeeld zijn op zulke wijze dat de gemeenten steeds de meerderheid behouden G. Als de wet gestemd is, moet de stad aan de deputatie de toelating vragen om te mogen deel maken van de maatschappij H. De derde scheidsrechter, in geval van moeilijkheden, zal door de deputatie aange steld worden in plaats van door den Voor zitter der Rechtbank. I. De rekeningen van de maatschappij zullen door den schepenraad onderzocht worden J. Het werk voor de verschillige bouw werken zal zooveel mogelijk door Ypersche werklieden verricht worden. De Schepenraad aanveerdt het grootste deel dezer opmerkingen en zal hierover met de aanbieders onderhandelen en de raad zal beslissen in eene volgende zitting. De openbare zitting eindigt kwart vóór 6 ure. De derde voordracht van M. Verhaeghe, over Shakespeare, had nog talrijker toehoor ders uitgelokt dan hare voorgaande. Bij elke voordracht zijn er nieuwe bijko- mers, en de oude volgen met steeds nieuwe en grootere belangstelling de merkweerdige bijzonderheden, die de gevierde spreker op zulk eigenaardige gepaste manier weet voor te dragen. Donderdag toekomende, vervolg van «Koning Lear De kruime der katholieke jonkheden gaf Maandag in Sint Maartens Congregatie, een bevallig feestje voor de weldoeners van dat zoo belangrijk en nuttig werk tot behoud der jonkheid. Zij hebben gelijk die damen en heeren, die door hunne tegenwoordigheid de jonk heden aanmoedigen, om in de Congregatie de moeilijkste jaren door te brengen van hun jongelings leven. Zij hebben nog grooter gelijk die jonk heden, die in de Congregatie een eerlijk en deftig vermaak trachten te vinden, en tezel- vertijde daar beschut zijn tegen de verleidin gen der wereld. Het behoud der jonkheid is een werk van het grootste belang en 't verdient ieders ondersteuning. Sedert lange jaren en was er geen Katte feeste gelijk dit jaar. Niet alleen de overgroote keuze van barakken van allen aard, maar 't weder ook heeft meegedaan om Zaterdag en Zondag veel volk naar Yper te lokken. In de statie werden Zondag meer dan 4000 reiskaartjes ontvangen en Zaterdag bijna 3ooo. En wat is er dan niet gekomen per velo, te voete en per tram Zondag van ten 2 1/2 tot na den driên en was 't in de Boterstrate niet doorgerakelijk. t Hield aaneen van 't volk van aan de Tempelstrate tot aan de Markt, en dat binst meer dan eene halve ure. Dat en zal onze liberale bladjes niet belet ten van te schrijven dat sedert het katholiek bestier hier meester is, de stad in een kerkhof is veranderd, dat er niets meer te doen is, dat het volk de stad ontvlucht, enz. 't Volk geraakt aan zulke zagerij gewend en stelt volle trouw in de katholieken, die geen moeite en sparen om handel en nering te doen bloeien en eikendeen te doen leven. De kwestie van de gaze is opgelost, de deputatie keurt de overeenkomst goed met M. De Brouwer. Zij maakt eenige opmerkin gen van minder belang over de bewoordingen van het bijgevoegd Contrakt nopens de gemeentelijke maatschappij. Binnen eenige dagen zal er dus kunnen gewrocht worden aan de noodige inrichtin gen en daar de deputatie ook vraagt dat het noodige werk zou verricht worden zooveel mogelijk door Yperlingen, hetgeen ook de begeerte is van ons Stadsbestier, zoo zal er in ^korten tijd veet werk en broodwinning zijn Kerl0r °ns ne&rstig Ypersch werkvolk. Wij lazen Zondag laatst in 't Weekblad, onder hoofding van hier en daar Onze twee «hellemoeren» noemen de liberalen kluitpelers, omdat zij in hun pro gramma stellen Pensioen van 1 fr. daags aan de 65 jarige werklieden. Zoo zoo, wij zijn kluitspelers, omdat wij de afgeslaafde werklieden een behoorlijk pensioen in hunnen ouden dag zouden willen geven 1 Dat dienen de werklieden goed te ont houden 1 't Nieuwsblad vraagt een plaatse in de Koninklijke Vlaamsche Academie voor den opsteller van dat lief artikeltje 1 Hellemoeren 't Is oprecht schoone 1 En al moest onze beschaafde Nederlander nog lievere en bevalliger benamingen uit vinden, wij herhalen De liberalen zijn kluitspelers I Zij bedriegen zelfs de werklieden 1 Zij weten dat het pensioentje van 65 fr. s jaars, nu reeds aan den Staat meer dan 12 millioen 's jaars kost I En gave men in plaats van 65 fr., 365 fr. s jaars, dan zou de Staat per jare de bagatelle te betalen hebben van 365 x 12 65 67,384 millioen, of rond de 68 millioen '5 jaars. Van waar zouden liberalen, socialisten en andere Nolfisten 't geld halen En beloven wat men onmogelijk kan geven, hoe heet men zulke mannen f Kluitspelers of Bedriegers Ge moogt kiezen 1 Jamaar, de liberalen, moesten zij terug aan het schoteltje geraken, zouden bespa ringen doen Besparingen 1 Hebt gij een liberaal bestier gekend dat niet alle jare te kort kwam I Wie en heeft er niet de schrikkelijke verkwistingen en de schromelijke belastingen van de jaren 1878 84 niet onthouden En wij, Y'perlingen, hebben daar nog een klaarder bewijs van Als de liberalen hier meester waren en werd er nooit geen werk van openbaar nut verrichtBuiten t jaar van de kiezing,nooit en zag men hier of daar iets merkweerdigs verrichten 1 En wat deden ze met het geld Wat deden ze ermee Die 't weet, steke zijnen vinger op f Kluitspelers 1 of Bedriegers 1 De zoogenaamde winterlegsters onder de kiekens zijn, gelijk men weet, geen afzon derlijk ras, maar het zijn kiekens, die vroeg in 't jaar uitgebroed werden, "dien tengevolge vroegtijdig opgroeiden en legrijp werden. Maar met 't opfokken of koopen van zulke kiekens heeft men nog lang niet alles gedaan om met eenige zekerheid er op te kunnen rekenen, dat de kiekens 's winters, als er sneeuw en ijs ligt, zullen leggen. Daar de eigentlijke legtijd der kiekens het voorjaar is, is het noodig de dieren in stal of hok eenen toestand te verschaffen, die zoo mogelijk het voorjaar evenaart. Het eerste wat in den winter noodig ts, is warmte; dan voedzaam,doeltreffend voeder en, wat niet te vergeten is, voldoende be weging. De kiekens moeten een goed, ruim, gemakkelijk huis ter beschikking hebben, dat goed dicht bebouwd is en tegen koude beschut. Voorts moeten de kiekens veel licht en zonneschijn hebbenin een donkeren vuil hok worden de dieren niet opgewekt om te leggen. Daarom moet aan de zuidkant van 't hok licht door vensters kunnen komen. Zindelijkheid en orde moeten ook in den stal heerschen. Het voeder in den winter moet zooveel mogelijk gelijker, aan dat wat ze des zomers bij vrijen uitloop buiten vinden en gebruiken. Als groenvoeder geve men kool, enz. Ook klaverhooi, vooral de bladjes van de fijne tweede snee tot haksel gesneden, gestoomd en met tarwezemelen en gestampte en gekookte aardappelen of andere groenten gemengd, is een goed veriangmiddel van groen voeder. Hoe meer afwisseling hoe beter. Behalve weekvoeder, melk en gerst is onder ander kalk ook noodigvoor de hennen, T NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1