MENGELMAKEN ill 111 VERDWENEN i|||j I I'll Ja pansche gezondheidsleer Van vogels Gebraad. Rundergebraack Beroepsv rij \v i i 1 igers Veertig jaar koning Insectenetende vogels Huiden De roode kopsiukken Lach kruid Sterfgevallen ettelijke besluiten Groot nieuws Verschenen i l(i is - u 3 Alle duivels 1 Geef hem rap I Houd den bek I Of bi vt W fffltï ®I}M| i e Dame En zijt ge de eenige geweest, die j bij de schipbreuk't leven mocht behouden? l Matroos Ja Mevrouw Dame En hoe gevoeldet ge u wel, toen de golven over u heen gingen Matroos «Nat mevrouw.» De Japanners wijten den goeden uitslag hunner krijgsverrichtingen toe aan twee oorzaken Eerst en vooral aan het talent hunner generaals, zooals het behoortver volgens aan de gehardheid hunner troepen. En zij leggen die gehardheid uit met de nipponsche gezondheidsleer, namelijk met het gebruik van water. Geen enkel volk gebruikt zooveel water om te drinken als de Japanners. Een echte Japanner baadt zich minstens eenmaal daags; en dat zal hem niet ru'ineeren want er bestaan eene menigte badinrichtingen waarvan de inkoomprijs maar op eenige centiemen beloopt. Hij neemt zijn bad op 45 of 5o graden omdat het warm water beter zuivert dan koud welk de poriën doet toegaan in plaats van ze te openen. Hij drinkt niets dan water en hij drinkt er veel, van drie tot vier liters daags. Verre van te beweren dat zulks te veel is, zeggen de Japansche geneesheeren integendeel dat het nog niet genoeg is. De longen zeggen zij, de leden en de huid zijn grootendeels samen gesteld uit water zij zonderen er per dag meer dan anderhalven liter af welke eerst en vooral moet vervangen worden. Ten andere het water zuivert het bloed, kuischt het organism en behoedt het voor ziekten. Vele gebreken die de westelijke rassen bedroeven, zijn in Japan bijna onbekend. De nierzuch- tigen zijn er gering en, dank aan het groot gebruik van water, verwijderen zij bijna altijd de nier- en leversteenen zonder dc ongewenschte tusschenkomst der heelmees ters. Het rhumatism en het flerecijn vallen nooit geen wijzen aan die zich voeden met rijst en voor drank niets dan water nemen. De rijst zelve, waaraan de Europeanen vele slechte eigenschappen toeschrijven, ontneemt aan de Japanners geen enkel hunner mid delen.En zij wijten aan de groote hoeveelheid water welke in de Japansche voeding gebruikt wordt het gemak en de regelmatigheid welke in alles wat zij uitvoeren doorstraalt. Een paar zwaluwen vindt per dag 6400 insecten voor zijne jongen. Voor eigen voeding heeft het 600 vliegen noodig. Eene zwalüwfamilie gebruikt dus 7000 insecten per dag. Voor het nest gebouwd is, hebben de zwaluwen reeds ongeveer 3o,ooo insecten opgepeuzeld. Laat de zwaluwen dus leven. De groote braadstukken zijn de smakelijk ste. Men zet het stuk in den oven, men doet er peper en zout bij, en boter op 't vleesch en in braadpan. De oven moet zeer heet zijn als men er het vleesch inzet; dan wordt het stuk bruin, en behoudt zijn sap. De hitte van den oven moet gelijkmatig blijven, want het bra den mag niet lang duren. Men overgiet het gebraad nu en dan met de saus en men keert opvolgend de verschillige kanten der braad pan naar het vuur. Het vleesch mag niet uitgebraden zijn; het is genoeg gebraad als het vast is en de jeugd eruit vloeit, als men er met eene vork in steekt. De beste saus bij gebraad is de jeugd; m.en schept er het vet al, men spoelt met kokend water de jeugd af die aan de braadpan kleeft om ze ook bij de saus te gieten. Runderge braad wordt met alle groenten opgediend. Het verbrekingshof heeft beslist dat de beroepsvrijwilliger, in den dienst getreden vóór den ouderdom van 18 jaar, niettemin aan zijne familie eene voorloopige vrijstelling verzekert; zijn broeder die in 't lot valt, moet voorloopig vrijgesteld worden. Mengelwerk vau 't Nieuwsblad van Yper, Nr 19 dtor HENDRIK DE ZEINE DERDE DEEL Een noodlottige getuige I. Een onstuimig onderhoud Logentaal? Weihoe, gij durft... Stil, meester, verhef de stem niet zoo luid men mocht het nog buiten hooren.Ook, waarom mijne bewering op zoo heftige wijze willen logenstraffen, als ik bewijzen heb. Gij... gij hebt bewijzen Ha gij zult ze mij toonen Voor den dag ermede. Goed, luister eens naar ditriep de bediende sarrend. En een stuk papier uit den zak gehaald hebbende, las hij hetgeen Joachim Luudig uit Antwerpen had geschreven. Alle duivels Zoo dit waar is, dan is 't volledig verderf voor mij Gij spreekt nu eens recht de waarheid Ja, gij zijt uw volkomen verderf nabij. Maar wat is dat kerel, gij wilt mij belachen De knecht zag zijnen meester verwonderd aan. Wat zegt gij mompelde hij Ja gij hebt dit sprookje goed verzonnen grommelde Firstmau,nog willende strijden, zie, dit schrift werd door u opgesteld. Het is van uwe hand. Natuurlijk het is enkel een afschrift van den waren brief. Van den waren.... welken brief? Dien Fritz Heimer u uit Antwerpen zond en die ik afgeschreven heb, ten einde u toe te laten zijn nieuws te lezen. De huisheer sloeg met de gebalde vuist op de tafel. Kerel, weihoe, gij durftbrulde hij woest, gij hebt den brief gehouden Marcus school achteruit. Bedaar uw meester, mompelde hij, de dienstboden mochten hooren.... Naar den duivel de dienstboden. Gij hebt den brief uit Antwerpen iu uw bezit Hum, nu ja, ik heb hem Men begint reeds groote feesten voor te bereiden om de 4ojarige regeering van Leopold II te vieren; deze feestelijkheden, die den 17 december aanstaande, verjaring der eedaflegging van den vorst, zullen plaats hebben, zullen buitengewoon prachtig zijn. Men beschuldigt de insectenetende vogels dikwijls dat ze ook talrijke nuttige insecten verorberen en dus hun nut zeer twijfelachtig is. Het is daarom goed te weten, dat de nuttige insecten zoo'n gevaar niet loopen, omdat ze meest verschoond blijven door hun snelle vlucht, hun rum haarkleed, hunne be schuttende stekels, enz. van katten en konijnen kan men prepareeren als volgt Nadat het dier van den huid ont daan is spreidt men die op eene plank uit,met de haren naar onder en zorg drahende dat ze niet verschuiven kan. Daartoe spijkere men haar met behulp van fijne spijkertjes aan de plank vast, zorg dragende, die pijkertjes slechts aan hare randen te slaan. Vervolgens bevochtige men de vleeschzijde der huid met een mengsel, dat men verkrijgt,door 3o gram keukenzout en 60 gram witte aluin in 1 liter regenwater te laten oplossen. De aluin zal het spoedigst opgelost zijn.als men het water even aan de kook brengt. Het mengsel mag echter alleen koud gebruikt worden. Het bevochtigen verricht men met een borstelje, en moet verscheidene malen herhaald wor den. Daarna late men de huid op een niet te warme plaats drogen. In leSufrage universel schrijft de socialist Fauviau over de laatste werkstaking Wij weten niet welk het gedrag der aanleiders 'geweest is in de drie andere bassins, maar hier in Borinage hebben wij het rechtte ver zekeren, dat het ellendig geweest is in het begin, ellendig te midd n, ellendiger nog op het einde der werkstaking. Zij hebben den moed niet gehad de waarheid te zeggen aan de werklieden, integendeel, zij hebben ze be drogen, wetende dat zij ze bedrogen. Zoo worden de roode kopstukken door de socialisten zelf beoordeeld, en te recht Heer Hier man, hebt gij een halven cent, en vertel me nu eens, hoe ge toch zoo arm zijt geworden. Bedelaar Och meneer! Ik was zoo als gij; ik gaf veel te groote sommen aan de armen. Spelen genoeg. Aan den directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, is dezer Jagen het volgende overkomen. In een plattelandsgemeente waren eenige munten opgegraven en de directeur begaf zich daarheen om zich van 't een en 't ander op de hoogte te stellen. Hij trof het slecht de kermis was aan staande en de burgemeester was niet thuis; hij had het te druk met het aanwijzen dei- plaatsen aan de tenten en kramen, waarvan er zich een groot aantal hadden aangemeld. Eindelijk vond de directeur den burgemee ster druk bezig te midden van het marktge woel en hij stelde zich voor als directeur van het rijksmuseum ten einde nader het doel van zijn komst uiteen te zetten. Maar de burgemeester sneed verder het onderhoud af met het onverwachte ant woord Mijn goede man, maak nu als u blieft dat ge wegkomt. We hebben hier al poffertjes kramen en wafelkramen en theaters genoeg. Wat wil uw museum hier nog bij doen Afgeven dat niethet is u immers genoeg den inhoud te. kennen. Gij kunt uw gedragsregel er naar schikken. Gij wilt mij dien brief niet geven Geenszinsgij hebt reeds te veel wat u niet toebehoort Wat zegt gij, schurk!... Schurk, gij zelf heer Roofde ik wel ooit de erfenis eener weeze Gij zijt een schelm Dit zijt gij 1 ja, heer Rudolf Firstman Erfenisroover Deze was op zijnen knecht toegesprongen. Bij den duivelzwoer hij, ik zal u de keel toewriDgen E11 inderdaad, daar greep hij hem met beide handen aan den hals, als om hem te verworgen Edoch de hofmeester was een sterke kerel. Hij schudde met machtige beweging den woedende van zich af, zoodat hij een drietal stappen achteruitvloog, om onzacht op het donzige tapijt neer te rollen. Gij zult van mijn lijf blijven brulde de bediende bedreigend, wilt gij dan uit mijne handen proeven Snoodaard morde Firstman, ik zal het u betaald zetten. Marcus Reyndel keek hem uitdagend aan en grinnikte nog. Dat zullen wij zien II Wat helsche plaaggeest De hofmeester had zich terug neergezet en keek zijnen meester aan met duisteren blik. Wilt gij redelijk zijn en mij aanhooren vroeg hij norsch. Rudolf kwam nader en gromde Wat hebt gij mij te zeggen Geef mij den brief en... Neen nu krijgt gij den brief niet, maar later zult gij Ha gij wilt mij dwingen u dit schrift te koopen Zeer wel dat heet ik spreken Nu gaan wij spoedig overeenkomen, mee"^ De duivel hale u Wel bedankt I mag Daarom. De meester was in de school aan t uitleggen dat, wie goed leert later een groot man kan worden. Zie maar eens aan, zegde hij. Ik heb vroeger ook met een blauw kieltje geloopen, en nu draag ik een deftige lange frak. Pietje Snobs, zeg eens, waarom draag ik een lange frak? Omdat de menschen niet zouden zien dal ge een gat in uw broek hebt, meester. Dat is mat anders. Geneesheer: Wat, drie dagen en nachten hebt ge onafgebroken gewerkt? Dat is eenen misdaad van uwen patroon tegen de wet. Zoo iets moest tegen woordig niet meer kunnen gebeuren. Het moet aangeklaagd worden. Lijder Maar ik zelf ben de patroon. Geneesheer Ah, u zelf zij t de patroon?Dat is wat anders. Wij ontvangen de volgende mededeeling BRIEF toegestuurd door Z.E.den Cardinaal Merry del Val, staats Secretari^van \ijne Heilig heid, tot Z. E. den Cardinaal Goossens, A artsbisschop van Mechelen Rome, 27 Februari igo5. Zeer uitmuntende en ZEER EERWEERDE HEER Men heeft den Heiligen Stoel ter kennis gebracht dat de twee belgische priesters Daens en Fonteyne, met recht door hunne Bisschoppen veroordeeld om rede van weder- spannigheid en om tweedracht te hebben gestookt tusschen de Geloovigen, zich gedurig veroorloven, in redevoeringen en dagbladen die zij opstellen zonder de ver- eischte toelating, het gezag in te roepen van Z. H. den Paus,alsofzij en hunne aanhangers handelden in overeenstemming met de leeringen en de onderwijzingen van den H. Stoel, en alsof de Bisschoppen van België, deze leeringen en onderwijzingen slecht uitleggende, ten onrechte hunne handelwijze hadden afgekeurd en nog afkeuren. De H. Vader, van dit alles onderricht zijnde, heeft, in zijne hooge wijsheid en voorzichtigheid, goed geoordeeld dat er een einde gesteld worde aan eenen staat van zaken, die groote schade zou kunnen toe brengen aan de belangen van de katholieken Godsdienst in België. Het is immers gemak kelijk te begrijpen dat met zulk eene wijze van handelen te laten voortduren, een zeker getal Katholieken van goeden trouw in dwaling zou kunnen gebracht worden, en alzoo tusschen de Geloovigen de kiem zou blijven bestaan der tweedracht welken het eene uiterste plicht is te doen verdwijnen. De H. Vader wil dan dat Uwe Eminentie wete, en gelijkertijd doe weten aan de Bis schoppen en aan de Katholieken van België, dat Hij zulkdanige handelwijze dier gemelde priesters veroordeelt, welke ten onrechte zich beroepen op het opperst gezag van den H. Stoel. Ik neem deze gelegenheid waar om U op nieuw de gevoelens uit te drukken van diepen eerbied, met welke,u zeer ootmoedig de han den kussend, ik de eer heb te zijn. Van Uwe Eminentie, de zeer ootmoedige en zeer verkleefde dienaar R. Card. MERRY DEL VAL. Donderdag werd hier te Yper plechtig be graven Mevrouw gravin weduwe Jules Iweins, geboren du Castel de la Howardeie. De overledene was verwant met de voor naamste edele familiën des lands en zij was de tante van M. de Trooz, minister van Bin- nenlandsche zaken. Mevrouw weduwe Vande Voorde, moeder van onzen achtbaren gemeenteraadsheer,is te Moorslede overleden. Zij wordt maandag aanstaande ten 10 ure plechtig begraven. M. Flamand, portier van het gemeentege vang te Yper ontvangt de medalie van 3«klas- se, voor goeden dienst. Onze Brugsche briefwisselaar telefoneert dat de Bestendige Deputatie heden namiddag over een ontwerp te beslissen had van t al lergrootste belang voor onze stad. Door eene Ypersche vennootschap is d«. toelating gevraagd om de beroemde water bronnen van't Polygoneveld uitte baten. Bedoelde maatschappij zal Yper voorzier van uitmuntend en gezond water, niet alleei voorde noodwendigheden der huisgezinnen, maar ook van de nijverheid. De maatschappij zou het water van Dicke- busch en Zillebeekvijver bij middel vai. reusachtige machienen naar Kemmel leiden, om daar op den berg eenen waterval te ma ken, die de elektrieke kracht zou geven om Yper en al de andere steden en dorpen van het arrondissement bij middel van elektriek te verlichten. De gemeenteraad van Yper is per depêche bijeengeroepen om heden zaterdag ten 7 ure over dat belangrijk ontwerp zijn gedacht U laten kennen. is de prijs Luister ik zal het uw zeggen morde de bediende en zette zich goed. Gij zijt immers de machtige en rijke heer Rudolf Firstman, en gij zoudt dit dan ook wel willen blijven, niet waar Wat bedoelt gij Verklaar u nader Weet gij dan niet wat gebeuren kan Gij hebt het gelezen uw neef deukt aan trouwen. Dat de pest hem hale. Zeer onkristelijke wensch Uw neef Carl denkt dus aan trouwen en zijn zooge zegde vader kan hem zijne toestemming niet verleenen, dewijl de jongeling spoedig zou weten, dat hij geenszins Johan Luudig heet. Ik herinner mij goed, dat de arme schoen maker van dien naam met zijne drie kinders in zijn brandende woning den dood vond. Geheugt het u niet dat men hunne verkoolde lijken tuss.ctien de puinen heeft gevonden Iedereen sprak er met gruw en ontzetting van. Ik heb het nog onthouden, morde Firstman dof. Welnu, wat zou er gebeuren moest uw neet Carl naar Hamburg schrijven achter zijn papieren? zou men deze van Johan Lundig geven Geenszins, niet waar Ho! Ik ware verloren gansch en geheel. Maar indien Carl, door Fritz omgepraat,van dit verwenschte huwelijk afzag, wat of wie zou ik te vreezen hebben Wie mij zeiven En de gansch vervoerde bediende sprong recht. Zijn meester staarde hem met vervoering aan. Weihoe gij Ja, my zelve heb ik niet het bewijs uwer allergrootste schuld in handen En kan ik er u niet mede in het verderf sleuren? Firstman was sidderend opgerezen. Zijne oogen puilden uit hunne kassen en waren 'LÜet bloed doortrokken. i lijfgreep met beide handen den tafel vast om /met te vallen en beet den bediende Whuig toe Ellendeling, gij zoudt dit doen iX.A'^-^Rpyndel was eveneens opgestaan 1 "^achter d"en tafel zich op zijne hoede houdend, morde hij NIEUW PLAN DER STAD YPER, met een deel der buitenwijken. Dit plan, 110 X i,3o mt. kost 1,50 fr. Op lijnwaad geplakt en vernist, 6,50 fr. YPER Ter gelegenheid van de KRLfeesf. was ei Zondag eene groote menigte volk in slad. Rond" ure van den avond werden depolicie- agenten ontboden om de rust in eene barak l< herstellen. Een klaroenblazer der pompiers, dacht dat bet brandde en gaf het noodsein. De wak'r op SI Maartenstoren luidde de brand klok.Ei' ontstond eene groote schrik en gedrang onder het volk, doch alles was spoedig rustig. Een 17 jarige jongeling, Jules Roulen van Wytschaete,bevond zich Zondag in het beesten kot Bahoux, dat staat op de Groote Markt. Ilij wildeeen leeuw streelen, doch kreeg van net dier verscheidene klauwslagen, die zijne kleederen scheurden en hem zeventien wonden veroorzaakten, waarvan drie nogal erge. Dr Lagrange heeft den gekwetste verzorgd Deze jongeling was landbouwwerkman op de hofstede van de Weduwe Knudt te Voorme- zeeie. De prijskamp voor beeslen te Kemmel zal plaatshebben op Dinsdag 11 April, in plaats van op de date velleden week aangekondigd. M. Valeer Declercq, bakker in de Lange Thouroulstraat, is van eene ladder gevallen en zijn voet verstoken. ledereen aanschouwt de Sciioone Borduur werken die de maatschappij Singer tentoonstelt 111 haar magazijn onzer stad. Wij" vernemen dat er, te beginnen van Maandag ;-tden dezer, eenen kosteloozen leergang van borduurwerk zal plaatshebben in een der beneden plaatsen der sukkursaal Diksmuidestraat li. Die leergang welke twee weken zal duren, mug gevolgd worden door eiken persoon die een middelbaar machien met groote bobijn der Maatschappij Singer bezit of bestelt. DE THERMOGÈNE geneest op ccn nacht het rheumatiek steksel lendenkwalen Keelpijnen en zenuwpijnen. N. B. Verzekert u altijd dal in vervang van uw geld men het echt voortbrengsel geeft en dat het plakbriefje der doos de woorden draagt LE THERMOGENE». VLAMERT1NGHE Na het lezen van ons vorig artikel was ieder een nieuwsgierig om te welen, wat er nu op weg was voor onzen Carbon, maar Zondag rgen was hunne nieuwsgierigheid voldaan morgen Od de pomp der- Carboustraat, prijkte een prachtig borstbeeld.den welgekenden uitvinder verbeeldende. Op een eigenaardig onderhoud hebben wij het volgende le weten gekomen d ik was veel vroeger, zoo vertelde ons hel borstbeeld, een klomp. Na lang in een ver- doken hoek te rusten, begon iemand mij te Kloppen en snijden, en ik voelde dat men mij len vorm gaf van een menschhoofd en borst 11 verstond dadilijk dat men uit mij, de beel- .•nis zou snijden van een beroemd man Op zekeren dag, kon ik zien.... en bevond mij vlak voor een kunstvol man die ernstig zijn werk voortzei te. Een bekwaam schilder tooide mij met sierlijke kleuren op: hij gaf mij een -noon kleed waarop zes eermetalen prijken <1 ueti gruot/n randhoed bedekte mijn hoofd R tad eens hoe preusch ik was Op eenen donkeren nacht wienl ik uii zijnen i-kwinkeLweggehaald en bij mijn ontwaken ond ik van boven op de bekepomp. Met wlke hegeerlijke oogen aanzagen mij de voorbijgangers Nu en dan bezocht mij een man, die mij vriendelijk toelachtr, en torn ik van de nieuws- irrigen uoorde, dat ik hem wel geleek, ver- tond ik alles Ik was zijn evenbeeld ofte iclijkeuis !--, De avond viel, menig - voot bijganger sprak van mij met begeestering en wie tradde gepeisd, lat men mij hadde kwaad gedaan Nogtbans, voorz' kcr een jaloerscne man, brak mij van nijucn troon af es wierp mij in de beek. Ik viel en bezeerde mij nogal erg veel bloed iel) ik verloren,welk reeds met het slroomende waler weggespoeld is en door dit bloedverlies en de ontsteltenis ben ik nu zoo wit als kalk.» POPERINGHE De policie beeft hier zaterdag morgen een ludveroordeelde aangehouden, die sedert een jaar in Rrlgie en in Frankrijk opgezocht werd voor allerhande aftiuggelarijen de kerel drong overal binnen en,onder de ergste bedreigingen, -ischte bij geld en eten. Men zal hem nu logist en kost verschaffen. Over eenige dagen zijn drie zwart gemaakte mannen in eene hofstede te Poperinghe ge- drongen cu vroegen geld aan de boerin, die db en t' huis was de vrouw joeg hare twee groote honden op tegen de kwaaddoeners, die /.ich haastig uit de voelen maakten. Zij trokken naar eene andere hofstede, waar een knaap zich alleen bevond deze verborg zich. De lieven denkende dat hij om hulp geloopen was, namen de vlucht zonder iets gestolen te hebben. HEYST-AAN-ZEE Maandag namiddag zijn twee groepen werk- iedon, gebezigd aan het bouwen van villas te Duinbergen, handgemeen geworden. De messen waren reeds getrokken en 't bloed stroomde, toen de statieoverste naar de gendarmerie van lleyri telefoneerde. Deze kwam spoedig toege- loopcn en moest eene verwoede worsteling vol houden, vooraleer zij de rust kon herstellen en de voornaamste belhamels aanhouden. De tuniek van een der gendarmen is gai.sch door korven; anderzijds bekwam een der werklieden een zoo geweldigen kolfslag dat hij bewusteloos bleef liggen. Zonder de komst der gendarmen waren er misschien dooden geweest. KOMEN Dinsdag nacht zijn kwaaddoeners in een inopbouwzijnde huis der Nieuwstraat gedron gen, toehoorende aan M. Goemaere, en hebben er zeven meters looden buizen geslolen. In een aanpalend huis, eigendom van M Decottignies, stolen zij vijf meters zinken buizen. Daags te voren hadden de geburen drie verdachte kerels rond de bouwen zien zwerven en zij konden nunne persoonbeschrijviiig aan de policie op geven. Deze gelukte er in de dieven woensdag morgen rond 9 ure aan le houden op de haan van llouthem. WERVICK Dinsdag namiddag had men alhier op 't nieuw kerkhof een Christusbeeld in gegoten ijzer wegende 1600 kilos, aan het kruis vau den Calvarieberg gehecht, toen de kram losging en lift beeld viel en brak een deel van den urdui'nen zuil werd beschadigd. Onrelukken van personen zijn er niet te betreuren. De stof felijke schade beloopt ongeveer 1000 fr. BELANGRIJK BERICHT M. Depratere apotheker scheikundige, Is Oostende, verzoekt ons de geabonneerden te verwittigen dat hij geene andere remedie ver vaardigd tegen den hoest en tegen de borst- en keelziekten dan den Borstsiroop Depratere van kleurlooze teer. Weigert dus andere soortgelij ke produkten verwekt door den grooten bijval van den siroop Depratere. Hij alléén geneest altijd zonier gevaar den hevigsten hoest. Ik zal niet,maar ik zou het doen,indiei gij niet aanneemt wat ik u zal voorstellen Schurkriep Firstman scherp en stoof vooruit, ik moet al uw bloed.... Maar plotseling werd de deur der zaal geopend en een dienstbode kwam vol schrik binnengeloopen, uitroepend Ho meester wat gebeurt.... Weg pak u voort, lummelIk heb i niet geroepen. De bevende Baptist vloog huiten en kon wanneer de deur achter hem met zwaren slag gesloten was met diepen zucht adem halen, om dan te stenen Goede hemelwat is dat? Mijn meester is nu stapelgek geAvorden. Hij trok weg om zijn gevaartenis aan zij gezellen te gaan verhalen, die door niet geringe bevreemding bevangen Avaren. Middelerwijl was Rudolf Firstman he daarder geworden, dewijl het heilzaam uitwerken zijner gramschap deze grooten deels had gekoeld. Hij kwam terug bij de tafel, en liet zich in zijnen zetel nedervallen. Marcus Reyndel kwam dichter en sprak Luister eens bezadigd naar mij, ik zal het middel aanwijzen dat u van volledigen ondergang moet redden. Dat middel van u komend, zal mij niet heilzaam zijn. Daarin bedriegt gij u 1 Wilt gij mij verder aanhooren Spreek maar voort 1 Zeer wel. Hoor wat ik heb bedacht. ooreerst moet gij met mij bekennen dat uw neef, in geenen deele zal kunnen bewogen worden van zijnen lust naar het huwelijk te zien. Gij kent de spreuk Wen de min $it in de bol Worden wij\e koppen dol Naar den duivel met uwe rijmpjes Ook al goed't Is maar om u te zegge.i dat, als een jongeling aan trouwen denkt, hij geschikt is om allerhande dwaasheden te begaan. Men zou eerder een hollend paard tegenhouden, dan... Komaan,al die omwegen niet,ter zake. Juist! Welnu, denk eens wat met neef gebeuren kan. Hij zal zijn gedacht halsstarrig doordrijven en het den armen Fritz Heimer bovenmate moeilijk maken. af Wat zal den man kunnen doen Ik weet met... Ik evenmin. Wanneer Carl eindelijk de zaken zooverre drijft, tegen wil en dank, ja, zonder de toestemming van zijnen ver meenden vader te trouwen, wat* zal dan gebeuren? Natuurlijk schrijft de jongeling naar de stad waar hij geboren werd om zekere onmisbare papieren, een uittreksel van zijnen geboorteakt, en wat zal hij voor antwoord krijgen Rudolf Firstman haalde moedeloos de schouders op. Ha! riep zijn plaaggeest zegevierend uit, zal men uit Hamburg niet berichten dat de schoenmaker met zijne drie kinderen waaronder Johan in den schrikkelijken vierdaagschen brand jammerlijkis gestorven en zoo zal uw neef vernemen dat hij den naam niet kan dragen, van een kind wiens doodsakte men hem kan voorleggen. Gij ziet van hier wat de jongeling zal doen. Zijnen pleegvader zoo onbarmhartig lastig vallen dat de schimper alles zal uitbrengen. Vindt gij dit niet juist beoordeeld. Helaas zuchtte Firstman moedeloos, gij hebt gelijk. \i arcus Reyndel loerde hem ter sluiks aan met een blik die fonkelde van duiveisch genoegen. Eindelijk bromde hij binnensmond, hij is getemd en overwonnen. J)an hiel hij het hoofd op en, zijn meester glimlachend in het gelaat starend, sprak hij hem stil doch met nadruk toe, zeggende Gij moet uwen neef doen trouwen 111 "W AAR EEN BOOSWICHT OVERWON Firstman viel in zijnen zetel als een zak ineen. Wee mij kreunde hij handenwringend daar word ik ongenadig door dienen boef getergd. Ho wat bittere spot is dit nu Ik moet mijn neef beletten mij te hinderen en daarom zijn huwelijk onmogelijk maken, en die schurk spreekt van hem te doen trouwen. Kan dit nu zijn Marcus liet uem uitkermeD. Heer, vroeg hij gunstig, kent gij de Homoeopathies Vervolgt).

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 2