TELEFOON 52 E N OM M ELANDS. m Op Zaterdag 20° Mei 1905. 5 eeiitimen 't blad, 4(T,e jaar. Talmerk 2056 Eén hert, ééne lijst en ééne ziel Stad Yper Gemeenteraad STADSNIEUWS Eerste Communie en Vorming Katholieke Bond ROND DE WERELD Vrank rijk Christen Vlaamsch Verhond Gebrandmerkt Duitsch kind Oorloy Vader en dochter In Kongo VAN ALLES WAT Aan de grenzen Eene zonderlinge aankondiging Iets over den olifant Te trekken hij den UitgeverT* 36, in de Boter strata, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank a jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Disch Godshuizen St-Niklaais Visschen 3 küai 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt on voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, 1k £6, te \per. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, S fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, le Bvassel', Tk 34, in de Ziiver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. Met die woorden sloot de Heer Staats minister Woeste zijne voordracht verleden Zondag, op het feestmaal van den Bond der Katholieke Kringen te Gent. Hij zond ze over onze gouwen als de doordringende tonen van een krijgsklaroen, die de lafhertigsten zouden aanvuren. Eén hert, ééne lijst, ééne ziel, die woorden wezen dan de strijdkreet van ons allen, katholieke Belgen, want allen zijn wij tot den strijd geroepen, en 't ware de verzaking onzer heilige leering, niet elk in de mate zijner krachten deel te nemen aan de kies- werking van toekomend jaar. Eén programma, één hert. Het politiek streven van den waren katholiek kent geen andere bedoeling dan de zegepraal der katho lieke Kerk. Het past hem niet zich alleen op te houden met geldelijke grieven, en immer en uitsluitelijk den rijkdom na te jagen van ons volk.Dekatholieke regeering,heeft sedert twintig jaren, op stoffelijk gebied wonderen verricht, in zooverre welk ernstig man zal het loochenen dat de welvaart in ons land verdubbeld is maar ze heeft ook onze zedelijke belangen niet verwaarloosd, en evenmin onze godsdienstige belangen, zoo nauw met de zedelijke verbonden. Herinneren wij ons de liberale besturen. Wat deden zij ten bate van onzen voorspoed? Zij bekommerden zich daar niet om, zoo danig dat de laatste minister van geldwezen M. Graux, schuld op schuld stapelde, en ons land tot in de diepste ellende bracht. O, een liberaal ministerie, een socialistisch of een half en half zou nog wel alzoo hande len, en zich alleen bekommeren, in zijnen haat tegen God en zijne dienaars, met de vervolging van ons geloof en van onze dier baarste vrijheden. Daarom, katholieken,scharen wij ons allen rond het vaandel waarop deeenige katholieke leuze prijktVoor God en Vaderland Scharen wij ons allen met een hert, een kloekmoedig hert, in dichte gelederen pal als de rots tegen den overweldigenden stroom der goddelooze vrijmetselarij. Eéne lijst, ééne ziel. Daarin ligt onze macht, onze zegepraal. Gedenken wij dat alle persoonlijke belangen moeten wijken voor het algemeen goed, zooals de driften van het lichaam voor de zaligheid der ziel. Ondervragen wij ons christen geweten en de politieke geschiedenis van ons vaderland: Welke regeering eischt de vrijheid van onzen Godsdienst en de reinheid onzer jeugd Een liberale regeering of eene katholieke En de antwoorde zal klinkenEene katho lieke regeering Daarom 't Is de plicht van eikendeen zooals M. Woeste zei Eén hert, ééne lijst en ééne ziel De Ypersche gemeenteraad kwam Zater dag ten 5 ure bijeen ten stadhuize. onder 't Voorzitterschap van den heer Burgemeester. Al de raadsheeren waren tegenwoordig alsook de sekretaris. M. de Burgemeester vestte den heer Fla- mand het zilveren eerekruis op de borst voor 25 jaar eerlijken en trouwen dienst als huis bewaarder van het doortocht en gemeente gevang van Yper. De raadsheeren juichten toe. M. Vandenwouwer, Staatslandbouwkun- dige, heeft aanveerd voordrachten te geven over de wet op de werkongevallen. M. D Huvettere zou geern weten als de gemeentemaatschappij Kortrijk Wervick- Meenen ook de lijn Yper-Gheluvve zal uit baten en als Yper daar iets zal te zeggen hebben in den beheerraad. M. de Voorzitter heeft vernomen dat rond 15 Juni de tram zal rijden tot aan de Bascule Yper zal eene plaatse vragen in den beheerraad, die anders ook van de maat schappij Kortrijk-Wervick, enz. Zal afhan gen.Officieel heeft hij hierover geens nieuws. M. D Huvettere. Worden de kapitalen bijeen geleid voor die verschillige trams, of houdt men boek op zijn eigen voor elke linie? M de Voorzitter. Ik denk dat het te gare gesmolten is, daar Yper Gheluwe maar de voortzetting is van eene bestaande lijn. M. Sobry vraagt i° Dat de stee zou trachten de voortzetting der de Stuersstraat te doen overnemen door den Staat. 2° Waarom de stee niet zelve hare buurt wegen n doet leggen, elders kost dat 4-25 tr. per loopende meter, en wij hebben 5.25 en y fr. 56 betaald. 3° Tengevolge van welke beslissing de stadsgrachten gevuld worden bij M.Angillis. M. de Voorzitter doet eerst opmerken dat men altijd op voorhand moet verwittigen wil men den schepenraad ondervragen. Dan op 't eerste punt onmogelijk de voorzetting der de Stuersstraat te doen over nemen. 2° Elders betaalt men zulke hooge dag- loonen niet als te Yper en daardoor kan men beterkoop het werk gedaan krijgen. De prijs van 7 fr. 56 is de prijs van eene openbare aanbesteding. 3° Het derde punt zal de heer Schepen van openbare werken wel willen beantwoorden M. Vanden Boogaerde. Er is wel ge sproken van de gracht te vullen en eene stratedoorte trekken, bij M. Angillis, maar geene beslissing genomen. De grachten worden ten anderen niet gevuld, er is alleenlijk wat nette aarde ge smeten op de vuiligheid die daar lag. M. Lemahieu klaagt dat de wielrijders geen plaatse en willen maken voor de voet gangers buiten de Rijselpoorte. Hij vraagt dat er aan den overkant eene velobaan zou gemaakt worden, (i) De rekening van 1903 wordt eenparig goedgekeurd. Zij laat ip35o fr. overschot. De begrooting voor 1905 voorziet een batig slot van bij de 3ooo fr. De rekening van 1903, die sluit met bij de 40.000 fr. overschot, wordt goedgekeurd. Uit de begrooting voor 1905 vernemen wij dat er te Yper 55ooo fr. 's jaars geldelijke hulpe ten huize wordt verleend. Dat uit het nieuw contrakt voor de gaze de Godshuizen 880 fr. 's jaars zullen winnen. Dat er te Locre in Sint Antonius' gesticht 149 leerlingen zijn: 58 jongens en 91 meisjes. Dat het gesticht van Wytschaete 437 duist fr. zal kosten en dat er in Yper 1610 onder steunden zijn van wege de Godshuizen. M. D'Huvettere klaagt van het nachte lijk gerucht in 't zothuis. M. de Voorzitter zal vragen dat de zotten wijzer zouden handelen. (Gelach) M. Sobrydoet opmerken dat de hospi- cen maar 21 fr. per duist kilos kolen 'n betalen en dat de stad gemiddeld 28-29 frgeeft. M. de Voorzitter bemerkt dat er groot verschil is tusschen de soorten van kolen, die een verschil van prijs wettigen. De Sport hippique krijgt i5oo fr. toe lage voor hare koersen op 4 Juni, mitsgaders de stadsharmonie en de helft der pompiers, maar ze moeten verzekerd zijn van de mee werking der geheele Rijschool, anders wordt de toelage verminderd. M. Bouquet doet opmerken dat er te Kortrijk koersen worden gegeven van looo fr. prijzen, zonder toelage van stad en de koersemannen moeten daarbij nog een plein huren aan hooge prijzen. Hij is in't geheele tegen de koersen niet maar denkt dat 1000 fr. genoeg ware. De Rapid-Club krijgt geene toelage, daar er reeds te vele feesten beschikt zijn. Vier raadsheeren stemmen nogthans ten voordeele van den Rapid-Club die altijd nauwkeurige rekeningen indiende, waar de Sport hippique maar 'nen schijn van rekening gaf. ('t Zijn de heeren Begerem, D'Huvettere, Bouquet en Vandevoorde die ja stemmen.) De rekening voor 1904 wordt goedge keurd, alsmede eene verpachting van goed. Voor St Pieters wordt de rekening goed gekeurd en een krediet gestemd voor het herstellen van het torendak, dat 2800 fr. zal kosten. Om de misbruiken te beteugelen stelt de heer Voorzitter voor een reglement te stem men nopens het visschen in de stadsgrachten. Het zal toegelaten zijn te visschen met twee lijnen al den kant der buitenwandehn- gen van de stadsgrachten mits een bewijs van o.5o fr. te bezitten. Alle visschers van ten minste 16 jaar moeten een vischverlof hebben dat de heer Policiecommissaris zal geven. De kinders mogen met éene lijn visschen, als zij door hunne ouders vergezeld zijn. Als er prijskamp is zal men mogen visschen voor niet. M. Sobry vraagt dat er geen taks en zou gesteld worden.M.Colaert zelve heeft vroeger de verpachting afgeschaft M. De Voorzitter. Ja, de visschers oeloofden zelve te waken opdat de visch niet gestolen werd. Vermits zij het niet 'n doen, zullen w.ij met de opbrengst der 5o c. zelve iemand aanstel len. Dit reglement zal in eene volgende zitting besproken en gestemd wordenin het vlaamsch en dan in 't fransch vertaald. De openbare zitting wordt ten 7 ure gehe ven. (1) 't Is overal alzoo op al de buitenvoor landen Zondag avond werden kinders bijna omverre gereden bij de Kruisstrate en nog speelde een Ypersche wielrijder op omdat de jongens niet rap genoeg weg en liepen. Moest de Policie misschien 'nen keer s Zon dags al den buiten gaan kijken en, als er kwa wil is, proces maken,'t zou wel helpen! Donderdag 25n Mei, is 't eerste Communie in bint Vincents College ter stede. De plech tigheid zal voorgezeten worden door Z. H. ilgr. Waifelaert, bisschop van Brugge, en oud leerling van 't zelfde coilege. Na de eerste Communie wordt door Z. H. het H. Vormsel toegediend. 's Voormiddags ten 9 en half wordt in Sint Maartenskerke het H. Vormsel toege diend aan de kinderen van de vier parochiën van stad. Eene vergadering van afgeveerdigden van den Katholieken Bond had zaterdag plaats in het Volkshuis, t Was M. Verhaeghen die voor zat. Bet reglement van den Bond is herzien geweest en het getal afgeveerdigden voor de toekomende vergaderingen merkelijk uit gebreid. De katholieken zijn reeds aan 't werk voor de kieziug van toekomende jaar.Overal worden de kiezerslijsten met de grootste zorg overzien, een werk van 't allergrootste belang, waarop we niet genoeg de aandacht en kunnen roepen van onze vrienden. En 't is zulke vuile Jan die de artikels van M. Deweerdt goedkeurt en hem aanraadt voort te lachen We zullen 'nen keir zien als Sarloo in zijn persoonlijk blad dien open brief tot hem gericht zal durven overdrukken. Die laatste uitzinnigheid zou waarlijk 't begonnen werk bekroonen 1 Karei Deweerdt, arm en arm met Jan ponder vreeszijnen eerloozen verdediger, 't ware een schoon koppeltje I Eene afdeeling van het ChristenVlaamsch Verbond wordt hier zondag naast tot stand gebracht. Die inrichting heeft voor doel het be strijden der godslasteringen. De welsprekende Bruggche redenaar Advokaat Devisschere zal daarover komen spreken zondag ayoud in 't Volkshuis ten 8 1/2 ure. Wij hebben over veertien dagen de mees terlij ke afranseling meegedeeld door den Journal d'Ypresn toegepast op 't Week blad, de persoonlijke gazette van M. De weerdt. M. Deweerdt heeft hem laten uitmaken voor dingen die niemand en zou verdragen, zonder van 't gerecht eene eerherstelling te eischen. Eu M. Deweerdt slikt dat op De openbare denkwijze heeft den Journal groot gelijk gegeven. 't Progrès zelve, ten minste door zijn stiizwijeen, schijnt den man af te keuren die door zijne partij reeds buiiengekegeld was. Heten wil zelve niet dat men iemand van zijn mannen kunne verdenken zijne penne te doopen in den vuilkoop van't Week blad.Ook verontschuldigt het 'nen ouderling waarop niemand gedacht en had. En alzoo bleef Deweerdt alleen met het brandmer k op 't gezichte Maar, is 't geloofiijk M. Deweerdt heeft nu nogtnans een verdediger gevonden Een verdediger van zijne goddeloosheid, van zijne godslasteringen, van zijne lasterlijke aanvallen. Niemand en zal dat verachtelijk schepsel de eere willen aandoen te peizen dat het een Yperling is we zijn zelfs overtuigd dat de strooibrief te Yper niet en werd gedrukt. 't En kan maar komen uit een dier winkels, waar zekere schrijvers en kamerredenaars hunne vuiligheden gaan opsporen. De geloofspunten der Onbevlekte Ontvan genis, en van het H. Sacrament, de Kerk en hare priesters, kloosterlingen en zusters, de jeugd, alles wordt er in aangevallen op zulk eeae schandalige manier dat het onmogelijk is ze hier op te nemen om reden der zedelijk heid zelve. Ook kreeg hetb!adje,van wege de liberalen zelve, de eere van in de stove te vliegen omdat er de vuilbak niet door en zou besmet worden. Eu dc schrijver van die vuiligheid noemt hem Jan ^ondcr vrees. Jan ponder vrees dfe benauwd is yan zijnen naam te zetten. Jan ponder vrees die den naam '"'an den drukker niet en durft De fransche Kamer is wederom bezig, sedert maandag,met de wet over de scheiding van Kerk en Staat, 't Is bijzonderlijk om te weten wie er van ;t kerkegoed meester zal zijn dat men nu redetwist. Alle soorten van voor stellen werden gedaan en de eene na de andere verworpen. 't Schijnt dat minister Delcassé toch zal zijn ontslag geven na de komste van den jongen koning van Spanje. En daarvan sprekende, de fransche peerde kweekers zijn gloeiende dul omdat het Staats bestier 60 peerden gekocht heeft voor de komste van koningAlfonso en dat de peerden komen uit Belgie en Engeland. 't Groot nieuws uit het fransche land is de inneming van een fort te Usseau. Daar woonde een afgestelden jachtwaker Roy, die uit wrake geschoten heeft op zijnen ouden meester en zijne dochter. Als de policie ging om hem aan te houden, schoot hij op alwie naderde. Om ermee gedaan te krijgen, heeft men het huis doen springen met meliniet en daar voor is een generaal en veertig man moeten komen. Wel 8000 man stonden op afstand te kijken. Dat gebeurde zaterdag laatst. Als men ging zoeken achter den vent, was hij nievers te vinden. Eindelijk heeft men hem ontdekt in een korenstuk. Die man is voor 't fransche volk een ware held en er wordt meer van Roy geschreven en gesproken, als van de vervol- gingswet tegen de Kerk en van de kaaksmete die de franschen kregen in Afrika.Zoo bestaat de franschman lichtzinnigheid is zijn grootstegave De naaste maand trouwt de kroonprins en groote feesten worden bereid voor dit huwe lijk. Van alle landen worden gezantschappen gezonden met rijke geschenken voor het jonge paar. Belgie zal vertegenwoordigd zijn door Prins Albert en Prinses Elisabeth met een talrijk gevolg. Vrankrijk zal ook een bijzonder gezantschap naar Berlijn sturen om den Duitschen Keizer en de jonge echtelingen te vereeren. Men heeft door de dagbladen vernomen dat generaal baron VYahis, ter gelegenheid van zijn vertrek naar Congo, het voorwerp geweest is van eene vi iendschapsbetooging die zich lucht gaf door eene heerlijke ovatie op het oogenblik dat de stoomboot den oever verliet. Ziehier nog een voorval dat niet vermeld werd en nogtans wel verdient gekend te wezen. Op het oogenblik dat de trein die den generaal en zijne familie naar Antwerpen bracht, langs het klooster van Heimet reed, welker hovingen laags den ijzerweg gelegen zijn, konden de reizigers op den afsluitings muur eene kleine congoleesche vlag tusschen twee vaandeltjes met de belgische driekleur zien wapperen Nevens deze nederige trofeën, stond eene kloosterzuster oubeweegiijk, de oogen ver langend naar den trein gericht. De generaal Wahis zag de vaandels, boog zien uit het venster en wisselde stilz .vijgend met de klooterzusters afscheidsgroeten. In den reiswagen van den gouverneur waren allen diep bewogen, als zij vernamen dat baron Wahis in de kloosterzuster zijne eigene oudste dochter kwam te herkennen, die dit middel had uitgepeisd om nog eene laatste maal haren vader op zijnen doortocht te groeten. Nog altijd geen nieuws dat 't schrijven :erd is van den oorlog. Al t gene vandaag als zeker wordt verteld, is morgen reeds gelo genstraft en veertien dagen later nog niet gebeurd. Lieden, zelfs die niet rooken, zijn geneigd, als ze van België naar Frankrijk reizen, een hoeveelheid tabak meê te dragen. Dat is zeer gevaarlijk en geeft dikwijls aanleiding tot het betalen van zware boeten. Betrekkelijk eet invoeren van vreemde waren, zegt de Fransche wet hetgeen hier volgt De reizigers moeten onder straf van verbeurdverklaring der goederen,het betalen eener boete van SOUfr.eu eene gevangzitting van drie dagen tot eene maand, de nauw keurige aangifte doen van hunnen reisvoor raad, alsook van de voorwerpen die ze medebrengen of in koffers gesloten hebben.» Men mag tot een kilo tabak of vijf honderd sigaren overbrengen, voor persoon lijk gebruik, mits betaling van de volgende invoerrechten Sigaren en sigaretten, per kilo, 50 fr. Oostersche tabak, id. 25 fr. Andere tabak, id. 15 fr. Manspersonen mogen, zonder rechten te betalen, een dertigtal sigaren, honderd sigaretten of honderd grammen tabak mede- nemen, doch men moet de tolbeambten op voorhand verwittigen. Zullen tot eene boete van 625 fr verwezen worden, al degenen die tegenstand bieden of weigeren hun reisgoed te laten onder zoeken.» Die naar Frankrijk opgaat, zal weldoen bovenstaande uittreksel van üe fransche Als wetensweerdigheid geven wij hier* onder den Onze Vader en den Wees gegroet ;n de Kongoleesche taal. On\e Vader Tatu wetu,udi mu dinlu,dina diebe diturn- be, bum vue bukalenge buebe bakuitale.badi pas ni bitabe mu diyi diebe bu midi muitable badi mulu. Utuse tuetu tshia kudio lelo, tulekei bietu mu tudi tulekela bakwabo> kulekedi mutshima wetu ateketshéle malu mabi, utumbishe bintu bibi. Amen. Wees Gegroet Mogo Maria, wakatamba kutambula grasia, Mfidi Mukuli udi ebeng, bimpe udi utamba bakashi bonso, wakonsa bimpe ne Jesu musana wa munda mwebe. Maria sancta, baba a Mfidi Mukulu, tusambile tudafi la kufwa. Amen. Wijlen Mgr Dupanloup, de vermaarde en hooggeleerde bisschop van Orleans, in 1863, te Mechelen, het woord voerende, zei in zijne aanspraak, onder ander, het volgende Aan de goddelooze wijsgeerea en eer- looze dagbladschrijvers heb ik een verzoek te doen. Willen zij waarlijk medehelpen om aan het lijdend menschdom, wat hulp en troost te verschaffen, dat zij mij dus het genoegen doen, op het vierde blad hunner gazelten, de volgende aankondiging te drukken Men vraagt vijf honderd duizend helden van beide geslachten, bereid, om aan weer spannige en woelzieke kinderen de eerste beginselen van het lezen, het schrijven, het cijferen aan te leeren, en ze de christelijke leering te onderwijzen maar zulks op voor waarde van, met engelachtig geduld, met aanhoudende volherding,en zonder tegenzin, hunne bediening waar te nemen gedurende tien uren daags, waarvoor zij tot loon zullen ontvangen een frank en half per dag, en als bijlage, spot en hoon, laster en vervolging. Daarbij zijn ze verplicht, hun zeiven alle geoorloofde genoegens te ontzeggen. Zet die aankondiging, zoo vervolgde de Kerkvoogd, in uwe dagbladen, en ik betaal de prijs der aankondiging... Gij lacht Welnu gij hebt gelijk en ongelijk. Immers dit heerlijk leger van helden en heldinnen bestaat. Een meester, doch Hij alleen, was bij machte dit krijgsvolk op voet te brengen, en hun dien heldenmoed in te boezemen. Die keurbenden inrichtende verschafte Hij hun de noodige wapens, en, sedert negentien eeuwen van hier, voert hij er over bevel, en die vroome en onbaatzuchtige krijgslieden vragen slechts tot vergelding de goedkeuring en den zegen van hunnen opperbevelhebber, namelijk Onzen Heer Jesus-Christus. laten kennen 1 r Jan ponder vrees, die 's nachts zijne t'^ï y li'te overwegen igheid heeft doen rondstrooien I - De olifant is het grootste viervoetig zoog dier. Hij is in bijna eiken dierentuin het meestgezochte dier. Ieder wil den reus zien, die soms eene. hoogte van 5 meters en wel meer dan 5ooo kilos zwaar kan worden. De olifant kan tot 100 kilos gras per dag oppeu zelen. Hij behoort tot de orde der dikhuidigen, en de huid van een volwassen exemplaar is ongeveer een centimeter dik. Hoektanden heeft hij niet, maar wel snijtandan in de bovenkaak. Deze tanden steken somtijds meer dan twee meters uit, en leveren het kostbaar ivoor.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1