DE PENSEJAGER MENGÏLMAREN Buitengewone krachtdadigheit Het praalgraf van Guido Gezelle De olifant leeft uitsluitend van planten voedsel, en is verzot op rijst. Lekkernijen weigert hij nooit. Het liefst woont hij in vochtige streken. Ondanks zijn zwaren lichaamsbouw, kan hij verbazend hard loopen, en in het zwem men, zelf tegen eenen sterken stroom op, hij baas. De jongen krijgen eerst op vierjarigen leeftijd hunne tanden en groeien langzaam Zij hebben echter den tijd om groot te worden, daar een olifant gemakkelijk den ouderdom van twee eeuwen kan bereiken De honderdjarige jubelfeesten zijn bij die reuzen niet zeldzaam. Men heeft vier soorten van olifanten van welke de aziatische het minst wild en het leerzaamst zijn. De afrikaansche olifanten zijn kleiner dan de aziatische, doch veel wilder en bijna niet te temmen, ook veel min leerzaam. Het beste werktuig heeft het dier in zijnen snuit. Die snuit plukt gras, maait, als het ware de rijsthalmen, haalt de bladeren van de boomen, schept het water, reinigt het lichaam, besproeit bij groote warmte de huid met frisch koud water kortom zijn snuit is alles. De olifanten leiden een gezellig leven zoodat men ze meestal in kudden vindt Maar juist die zucht tot gezelligheid oorzaak dat hij zulk eene groote schaê kan aanrichten. Als zulk eene kudde vervolgd wordt, dan verpletteren ze alles wat onder hunne breede zware pooten komt, en wordt ze niet vervolgd dan kan ze in een eetmaal geheele rijsvelden afmaaien,en den eigenaar die op een rijken oogst hoopte, tot eenen armen mensch maken. Wellicht zou men nu de gevolgtrekking gaan maken, dat de olifant, of een schadelijk dier is, of een dier, dat alleen wat kunstjes kan verrichten, waarmede hij de menschen vermaakt. Als de olifant tem gemaakt is, bewijst bi veel nut. Hij is rij-, last- en trekdier, knecht in pakhuis, op markt en aan losplaats, hand werker, herder, jager, soldaat, enz. In den laatsten veldtocht der Engelschen in Abijssinië, gebruikten zij den olifant om zware kanonnen voort de trekken. In de verschillige havens van Indië, ge bruikt men olifanten voor het laden en lossen der schepen. Men ziet ze met veel gemak groote balken en tonnen aanbrengen. Op d kaai rangschikken ze zelfs de koopwaren en volbrengen hunne opgelegde taak met de meeste zorg. De rijke Oosterling zou in veel opzichten zijnen tammen olifant niet gaarne missen, en het veelvuldig gebruik, dat men van dit die maakt, dagteekent al van eeuwen en eeuwen geleden. Het was een ingewikkelde schoolkwestie eener der onderwijzeressen te Philadelphia miss Anna Miller werd ontslagen, omdat zij zich op opgepasten toon tegenover het schoolhoofd had uitgelaten. Er was geen beroep mogelijk, want de schooloverheden Waren allen tegen haar, Toen trachtte zij haar goed recht voor den rechter aan toonen en zij diende een klacht in tegen den voorzitter der schoolcommissie en tegen nog andere schoolmannen wegens de schade haar aangedaan. Maar er was geen advocaat, di in deze zaak voor haar wilde pleiten. Daar ontpopte zich de Amerikaansch Portia. De ontslagen onderwijzeres ging in d rechten studeeren, en door hard blokken kon zij reeds na twee jaar als advocaat beëedig worden nu volgde opnieuw de aanklacht tegen den voorzitter der schoolcommissie tot betaling van 3oo.ooo fr. schadevergoeding Voor 't Amerikaansche hooggerechtshof verdedigde mejufvrouw M. Anna Miller, die nu 32 jaar oud is en geschilderd wordt als eene zeer kordate, maar innemende verschij ning, met veel handigheid haar eigen zaak de vragen, waaraan zij de getuigen onder wierp, vooral haar eigenlijk pleidooi,wekten de algemeene bewondering. Zoodat de jury zich aan hare zijde schaarde en de rechter Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, N* 2 Ja, ja zeker 1 mijnheer de pastor, hel ik tijd. Ah Pieter dat wordt een boom var. een jongen, niet waar 't Zal een streusch felle kerel werden peinst nen keer, hij is in één jaar wel een hand gegroeid maar hij kan eten, oh 1 hij kan ze binnen draaien 't Is geheel zijn vader zaliger, vindt gij hei niet met zijn zwart haar, zijne zwarte oogen diepe weg gesteken en dat breed beenderachtig wezen. Zwijg, 'k en kan hem niet bezien of 'k denke aan Karei en de tranen komen in mijne oogen. 't Was zulk een brave man, zoo werkzaam, zoo christe lijk ach God 't is toch zoo jammer dat hij dood is, 'k sta hier nu alleen, 'k moet voor alles zorgen, gelukkig nog dat wij niet en moeten pachten want ik en wete waarlijk niet hoe het zou gaan.... Vrouwe, onderbrak de priester, die voorzag dat Coleta al zijnen tijd ging stelen met altijd voort te babbelen, Vrouwe, 'k ben gekomen om met u eens ernstig te spreken over Pieter, luistert Goed, mijnheer de pastoor. Pieter en leert niet, Coleta, hij en kan nog niet lezen in boeken. Zijn vader was ook zoo traag en hard om leeren geweest, mijnheer de pastoor, hy heeft het mij dikwijls gezeid. Dat kan zijn, Coleta maar de groote oorzake van zijne onwetendheid is, dat hij niet regelmatig naar schole en komt, en bij het zeggen van den schoolmeester, hij zou alle weke ten minste twee dagen afwezig zijn. Maar, mijnheer de pastoor, 'k en zou niet durven zeggen dat de schoolmeester liegt, hij is daarvoor te bravemaar hij mist, de man, hij mistwant ik zend hem baar een derde van het door haar geëischte bedrag toestond. Deze ex-schooljufvrouw wacht eene toe komst... en eenen man 1... In de laatste aflevering van Dietsche Warande en Belfort doet de Brugsche Af deeling van het Davidsfonds een oproep tot het Vlaamsche volk en tot al de bewon deraars van dengrooten en betreurden dichter Guido Gezelle, om de gelden bijeen te zamelen welkenoodig zijnvoor het oprichten, op het kerkhof van Brugge, van een gedenk maal waarvan het plan ontworpen werd do'or den Weledelen Heer Baron de Bethune, Gouverneur van West-Vlaanderen. Het denkmaal zal bestaan uit een bronzen kruis, rustende op een arduinen voetstuk, dat op wijze van eene rijve of van eene tombe is opgevat. Op den voet van het kruis, dat het geheele kunstwerk zal overvleugelen, zullen de schoone verzen gebeiteld zijn, die Gezelle als leus en wachtwoord aannam Met 't kruis in top Zoo varen wij, Door 't wereldtij, Ten hoogen hemel op! Volgens het middeleeuwsch gebruik zal dit reusachtig kruis, op zijne uiteinden, met leliebloemen versierd zijn.Daar ook zal men, op kunstvormige platen, de beelden aan schouwen van Maria,«de gebenedijde Moeder Gods, die Gezelle zoo dikwijls en zoo lief in zijne gedichten gevierd en gelooid heeft, van Sint-Guido, den nederigen landsman van Anderlecht, die de doopbeschermer was van onzen ootmoedigenhovenierszoon,alsook van Sinte Luitgarde, de Limburgsche klooster zuster, die door 't vlaamschgezind en vlaamschsprekend volk als zijne hemelsche voorstandster bijzonderlijk erkend wordt. In 't midden van het kruis prijkt de priesterlijke kelk, omringd van eene rozen- kroon. Aan beide zijden van het kruis, staan twee bronzen engelenbeelden. Ue eene, met den dichterciter in de hand, verbeeldt den geest der kristen dichtkunst. De andere engel, op wiens voorhoofd een vlammende tong glin stert en die aanteekeningen maakt op een opengeslagen boek, is de geest der taalge leerdheid. Het voetstuk, kunstig versierd, draagt op den voorkant een passend opschrift. Langs de zijkanten, benevens de wapens van Vlaan- eeren en deze van Brugge, Rousselare en Kortrijk, waar Gezelle achtereenvolgens zijn leven sleet, zal men de opschriften van zijne voornaamste lettervruchten aantreffen. Het is ons eene aangename plicht de milde ondersteuning van onze lezers te vragen voor dit werk dat bij uitstek vaderlandsch en vlaamsch is en bestemd om de gedachtenis te vereeuwigen van den Dichter die door de huidige en toekomende geslachten zal vereerd worden als een der zuiverste letter kundige geniën van ons land, als een voor beeldig priester en een gouden hert. Men wordt vriendelijk verzocht het bedrag der inteekeningen te zenden aan den schat bewaarder van het Davidsfonds, den heer Hendrik Priem, Oudenzakstraat, 57, te Brugge. VLAMERTINGHE KERMIS Dijnsdag laatsleden, was da gemeente Vla- mertinghe volop in vreugd en feest, ter ge legenheid van den 75c° verjaardag der zelfslan dige vrijheid en onafhankelijkheid van Belgie. 's Avonds te voren, eindeloos gejubbel der klokken, bulderende kanonschoten voorspelden de feeslelijkheden. Van 's morgens vroeg de belgische vlag wappert aan toren en gemeentehuis, en aan de gevels dervaderlan dsminuende inwoners. Aan Godde eerste hulde en dank Al de gilden der gemeenten trekken stoetsgewijze door het dorp naar de kerke, waar E. H. Pas- alle dage, alle dage even goed. Ik en twijfele daar niet aan, Coleta, k wete dat gij hem zendt, maar hij kapt ousschen, hij en gaat niet naar de schole. Wat zegt gij mijnheer,hij en gaat niet? En naar de leering en komt hij ook maar den helft van de keeren. Ziet eens, hij zou moeten te Paschen zijne eerste com munie doen, zoo en kan dat toch niet zijn, dat weet gij toch ook Neen 't, mijnheer de pastoor, 't en mag alzoo niet zijn 'k zal 't hem van den avond nog zeggen. Gij en moet het niet alleenlijk zeggen, sprak de pastor, maar gij moet het streng gebieden en gehoorzaamt hij niet, gij moet hem straffen en kastijden ais het nood doet Ah mijnheer hij heeft zulk eenen harden kop,'tis geheel zijn vader zaliger, fraai genoegmaar als hij misdaan is, of te naar gesproken, heeft hij eene razende gramschap. 't Is uw plicht, moeder, dien kop te ireken, zijne inborst te veranderen en te verbeteren, of anders, zal hij later hier baas spelen en gij zult zeure zoppen eten, brave vrouwe. Het kan zijn,mijnheer de pastor,'t kan zijn. Eh wel, 'k zal mijn beste doen. Ja, doet uw beste, breekt dien kop, doet hem gehoorzamen. Ik zal den school meester zeggen dat hij u, de dagen dat hij zou afwezig zijn, seffens moet verwittigen, door een briefke met den eenen of den anderen schooljongen Ik zal 't u ook laten weten, als hij in de leering niet en is, maar ik herhaal het u nog eens, zijt streng en, is 't noodig, en spaart de roede niet. Die de roede spaart, en bemint zijn kind niet, zegt de Wijze Man. Wij ook, wij zullen str' *<.in en hem op alle wijzen goed bev zullen u helpen om van Pieter., een/ zoon en christen te mak», meewerken, of anders, 't u tor Ollivier de volksminncnde beminde Herder plechtig 't Heilig Sacrificie van dankbaarheid offerde. Aan 't evangelie beklom de E. 11 Kapelaan De Poorter den predikstoel en schetste in eenige voorbeelden de godsdienstigheid en dap perheid der voorvaderen. Daar kwamen gebeurtenissen voor den dag, die eene groote kennis der vaderlandsche geschiedenis verra den. Beurtelings zag men de groote mannen van Belgie verrijzen. Velen waren verwonderd dat Belgie zooveel en zoo groole Heiligen telde, 't Belgie van heden is 't Belgie van 't verleden. Andere landen zien met afgunst 't geluk ei den voorspoed van ons kristen katholiek vader land. De ioekotnst hoort der jaugd. EZnv. Spreker heeft in 't bisschoppelijk collegie van Kortrijk de edele telgen van 'f vaderland met verkleefdheid jaren lang opgevoed, en met geestdrift roept hij uit Godsdienst en vader landsliefdezullen nog schoone dagen beleven!!! Belgie is niet onlzenuwd, laat de vijand op dagen, de ingesluimerde leeuw, hij schudt zijn ma' e en briescht. De H. Mis geraakt (en einde De plechtige Te Deuniwëêrgalint over de ingetogens biddende menigte. Duizend stemmen breken los; 't zijn de kinders en de jufvrouwen van Vlamertinghf die 't vlaamsche danklied aanheffen. Hel volk was ontroerd. Indrukwekkend zoet, godvruchtig klonk het, onder de nooit volpre zene verduldige en wijze, leiding van den Eerw. Heer Kapelaan BionJelle. De drommen verlaten de kerk en trekken in stoet naar 't gemeentehuis al zingen '1 vrije lied. Daar was en verhoog opgetimmerd dt overheid der Gemeente, benevens de geestelijk heid en de leden der feestcommissie beklimt het verhoog. Uit duizend monden weerklinken de vader landsche liederen, redevoeringen worden uü- gesproken bloemtuilen geofferd. De Burgemeester A. Vandaélé doet een» korte aanspraak om iedereen te bedanken Hij had een bijzonder woord lof voor de kinders en hunne Verkleefde Meesiers. Schoone gedachtenissen dier volksfeesten zullen in 't korte bij honderden worden. uitgedeeld Eene deeling van vollaarden had plaats aan al de armen en behoefligen der parochie. 's Middags een prachtig noenmaal werd aan geboden aan al de gedekoreerden, rijk en arm ten getalle van 25. M. Dambre schepen der gemeente, zond eene draadmare naar den Koning, in name der gede koreerden, en bekwam een zeer vleiend antwoord. Des namiddags groote volksvermaken in Pothem, Landing en aan de siatie. Hel muziek van Boesinghe luisterde oveial de feestelijk heden op. De geestelijkheid der parochie kwam te midden der spelen het volk met welbehagen groeten. De Burgemeester zond de volgende draad mare Aan zijne Majesteit den Koning. Brussel. De Gemeente Vlamertinghe.den 75n verjaardag onzer nationale onafhankelijkheid met geesdrifi vierende, biedt aan zijnen majesteitden Koning de hulde van hare dankbaarheid en van hare on verbreek bare verkleefdheid. A. Vandaele Burgemeester. De antwoord luidt als volgt De koning zeer getroffen door de vaderland sche gevoelens hem door de inwoners der Gemeente Vlamertinghc uitgedrukt, gelast mij u allen zijnen besten dank toe te stieren. Des avond de volksspelen liepen ten einde. Om 9 uren groote vertooning van zeer aantrekkelijke tafereelen, met cinématographe in opene lucht, op de plaatse. Tot elf uren duurden de wondere verschijnsels, wel uitge voerd door Mr Marteleur van Ouden God bij Antwerpen. Zoo iets buitengewoons hadden vele menschen nooit gezien. Allen waren tevreden en men hoorde overal 't is aange naam als alles alzoo in vrede gaat. Leve de eendracht op Vlamertinghc. Vlamertinghenaars, bewaart ze! Gij baalt er eere van.Mr Jules Delie voorzitter der feestcom missie en Mr Al.Ampe ondervoorzitter evenveel en Mr Jozef Veys niet min. Do leden der commissie ook verdienen bijzonderen lof. Allen hebben gewrocht om ter best en alles is wel geluki. Dergelijke dagen blijven in het geheugen van T volk. Voor Godsdienst en voor Vaderland. Vaders en Moeders van Familie Gebruikt de ver kijvende pil van L1' Walthery als gij begeert dat de gezondheid h:j u heersche. waakt en gewrocht. Gij of Sissen uw knecht zou 's avonds hem nog 't eene of 't andere kunnen leeren van den katechismus 't zou al deugd doen. Gij moogt er op rekenen, mijnheer de pastor, wij zullen dat doen, en 'k weet u veel dank omdat gij mij zijt komen spreken. Goed, Coleta, als gij uw woord houdt, wij zullen en Wij moeten gelukken, Pieter zal veranderen en keeren gelijk eene hand- schoê maar doet gij het niet, gij zult er eenen wolf van kweeken, en wee u dan .arme moeder. Daarop groette de pastor de brave vrouw, en vertrok. Hij en hadde maar weinig hope trouwens hij had aan geheel haar doeninge bemerkt, dat zij den jongen te veel involgde en waarschijneiijk in 't toekomende gelijk in 't verleden, ging te slap vallen. Hij zuchtte nen keer, en hij ging al zijn getijden lezen huize waard. II Het gerochte avond en duister, Sissen de knecht, kwam van het veld en Pieter, die overal met hem medeliep, kwam achter met zijne klakke in zijne twee handen. Hij had een merelnest gevonden,of beter 't was lange dat hij het wiste wonen maar hij hadde gewacht tot dat ze joDgskens hadden. Nu had hij ze meê in zijn warme klakke. Zij en hadden nog maar eenige pluimkes hij hadde ze te vroeg geroofd maar hij was benauwd dat Jantje Roose ze ging rooven, want hij had gehoord aan Jantjes redens, dat deze ze ook wiste wonen. Jantje Roose was een van Pieters trouwe makkers, niet dat hij zoo leeg en dwaas was, maar even groote vogelzot,"^en~geiijk het gaat met kinders, v&ödage groote vrienden, morgen en... om overmorgen wederom j Dat ze maar op en passen, en hunne te zijn. vingers niet te bij en steken of 't zou er op Coleta stond in het deuregat, en]zijn en niet zoetjes, riep Pieter, al meer 'Tinkoinen, welgezind, al schuifelen en!vergramd. YPER i. Moutou, landbouwer te Reninghe, zaterdag iiorgend naar de markt van Yper gekomen.bad j zooals naar gewoonte, zijnen velo in de herberg «St Omer,» Vandenpeoreboomplaats, gezet, en tot meerder zekerheid, hem in den kelder ge borgen. Toen hfj rond tl ure terugkwam, was do kelderdeur opengebroken en de veto ver dwenen. Gevecht. Twe9 jongens, de eene uit bet Hoornwerk, de andere uit de Kauwekynstraat. lagen sedert eenige dagen in twist. Zonda» ontmoetten zij elkander aan de Meenen poort en zij gingen aan 't vechten. De eerste lieert zijnen tegenstrever een n gal ergen messteek 11 het gelaat toegebracht. Een geneesheer heeft d» wonde moeten ermakon ls 't het geval niet vai te zoggen daar ziju geen joDgeus meer Arthur Vandewynckel, "geboren te Yper, dei 17 aug. 1876, schrijnwerker, zonder vrfal» woonst, beticht van in oclober 190-f, in de ru< Nain, 6, Roebaais, een kofferfort opengebrokei en geruimd te hebben, verscheen vrijdag vooi net assisenhof van 't Noorden. IPj had aan dei voorzitter van't assisenhof geschreven dal hi. alleen den diefstal begaan had,wat evenwel zeei twijfelachtig is. Men vermoedt dat Vandewyn ckel deelmaakle eener internationale dieven- boude. Het hof heeft Vandewynckel tot 10 jaai dwangarbeid veroordeeld. P0PER1NGIIE Bedevaart. Maandag morgend bracht hier le Hein van 9 1/2 ure uit Oostende, 325 bede vaarders aan, die kwamen om het alom ver maard mirakuleus beeld van O. L. V. van Sl- Jan, te Poperinghe, te vereeren. Na de hoogmis werd een ommegang gedaan in.destad waaraan rond de 800 personen deelnamen. Twee Poperinghenaars krijgen het «erekruis van derde klasse voor hun eerlij ken en trouwen dienst li. Brabants, nachtwaker en S. Serber, huisbewaarder en boodschapper. Aan die brave lieden onze beste gelukwen- sehen ggGELMUNSTER Moedige daad. Mev. X.... van Kortrijk, keerde uit Thielt weer met hare twee kinderen, oud tl en 12 jaren. Te Ingeimunster moest zij van trein veranderen. Hare kinderen liepen voorop en gingen door eenen trein uit Brugg vermorzeld worden, wanneer de manoeuver overste op de spoorbaan sprongen met ge-aai vanzjjn eigenleven.de kinderen wegtrok en redde. De man zal voorzeker eene officieel» belooning ontvangen. Mijnheer, uwe geneesmiddels zijn uilmun lend, ook, bid ik U mij te zenden legen b rug betaling, 10 dozen Walthery pastillen, legen hoest en keelonstekingen en iö dozen Walthery pillen. Dank op voorhand. Flora GAUT1ER zangeres Lyon. NAMEN Een st'raatvager, Em. Nieus, had eenige •mblimaatpastillen gekocht om wandluizen en ovenbeesteu te verdrijven Hij liet do pastillen in een eemer water oplossen en besprenkelde zijne meubels met het vocht. De eemer waar nog verscheidene liters met het gevaarlijk vochi in waren, zette hij naast andere eemers mei drinkbaar water. Donderdag morgen schept» Nieus, bij vergissing, eene kom water uit den eemer met vergift en dronk.De gevolgen van hei schrikkelijk vergift lieten zich niet lang wach ten. Het slachtoffer moest naar 't gasltiuis ge bracht worden. Na verschrikkelijke pijnen t» nebben doorstaan is de ongelukkige er Vrijdag morgen overleden. Vraagt bij uwe leveraars de suiker in pakkci van de Thiensche maalderij. BRUSSEL Eene dagloonster van St-Pieters-Jette, werk zaam bij eenen juweelier van de Henegouwlaan. bestooi deze sinds lang, zonder dat bij er iet- van wist. Vrijdag tegen den avond kwam zij bij eenen opkooper van Brussel eene zekere hoe veelheid juweelen te koop bieden.De bandelaar, die vermoedens legen de vrouw opvatte, ver wittigde in stilte de policie. Agenten kwamen de vrouw aanhouden en leidden haar naar he: kommissariaat der Koolmarkt. Men doorzochi de zakken der werkvrouw en vond er nog vooi 200 (ranken juweelen iri.Zij moest wel bekennet baar meester bestolen te hebben. Men heeft de diefegge ter beschikking van den procureur des konings opgesloten. De modenmaakster Beermans, Anspachlaan, gelastte vrijdag namiddag, ten 6 ure, haren boodschapper, Arthur A..., wonende Moretus straat, te Anderlecht,twee schoone hoeden naai eene dame der Loxumslraat te dragen. Nauwe Pieter kwam binnen, stak zijne merel- jongskes in eene muite en liong ze niet verre van 't vier. Intusschen was de pap geschept en het avondmaal begon. Coleta, anders zoo ge- sprekzaam, zei nu geen gebenedijd woord. Pieter zag het wel, maar hij en gebaarde van geen koudetrouwens hij hadde mijnheer de pastor de dreve zien inslaan en hij lag met achterdenken. Na het avondmaal, wierden de schotels weggedregen en afgewasschen en de tafel afgevaagd. Sissen, de knecht zat te lezen in het dagblad 't was een groote lezer, als hij ievers een boek zag, hij verslond hem letter lijk, 't was gelijk welk een. Coleta begon ta breien en Pieter jaggelde en kraamde met zijne mereljongen. Alles was stil, toen Coleta al met eens aotsbollig vroeg Pieter hebt gij vandage naar de schole geweest 1 Waarom vraagt gij dat, moeder ga ik niet alle dage naar. de school, antwoordde Pieter stout weg. Neen, Pieter mijn jongen, ik heb klachten gehoord over u, gij bedriegt uwe moeder, gij kapt busschen,ten minsten twee maal per weke, en gij en gaat ook niet regelmatig naar do leeringe. En liegt het niet af, ik weet alles. Pieter en sprak niet schoten vlammen vier. Hoor Pieter, als gij alzoo voort doet, gij zult onbekwaam zijn om uwe eerste Commu nie te doen. Gij zult uitgesteld worden en 'k zal er mijn dood aan halen,wat een schande! de jongens zullen u met de vingers wijzen üjks had de boodschapper het huis verlaten ftf bij werd op straat door een 20jarige kerel aan gesproken, die hem vroeg of hij voor hem een* dringende boodschap bij een coiffeur de? Nieuwbrug wilds doen,hij zou hem 30 centiemen dr.nkgeid geven. De boodschapper stemde toe en'de onbekende zou de twee doozen bewaren lotdat de jongen terug komen zou. Arthur vertrok met den brief, kwam terug zonder ant", woord, daar er slechts een stuk wit papier in ten omslag stak, en bevond dat de onbekende met de twee schoone hoeden verdwenen was. DE HOEST Hoe erg hij ook zij, wordt op eiken ouderdom on eenige dag-n genezen door den alomberoen, ten BORSTSIROOP DEPRATERE van kleur looze teer en tolubalsemsiroop.—Weigert alle mdere siroopen, pillen, pastillen of kapsule Te zwarte onzuivere leer bevatten of verdoo- vende tniddellen waarvan het misbruik de i» Zij is te bekomen aan iwee fr. de flesch ie Oostende alsook le Yper, apotheken May, Libo'- te, Aei'tssensen Donck; te Poperinghe, MorUey- iete Komen, Van Windekens te Meenen Sioen en Rotiers te Iseghem (Markt) Roden', oach te Waasten, VanderMarlière en in alle goede apotheken. HARKLBEKE Zondag was onze gemeente in volle feest en aan al de woningen wapperde de nationale vla" ui opschriften. Het lokaal der oud-soldaten was prachtig versierd en tusschen bloemen en kran sen hingen de potrctten van Leopold I en 11. Om 12 1/2 ure bevond zich reeds eene ontel bare menigte aan de statie, waar deoud soldalen met muziek aan hel hootd, wachtten op de aankomst van generaal-majoor Vanvinckenrov vertegenwoordiger des konings, die weldra uït den trein slapte, vergezeld van twee kolonels alle drie in groot uniform;zij werden ontvangen door den burgemeester en bet schepencollegie Het muziek speelde de Brabangonne terwijl het volk geestdriftig toejuichle.De generaal werd naar de woning van M. den kolonel Lefevre geleid. Om 4 ure stelde de stoet, bestaande uit om trent 40 maatschappijen en vijf muzieken, zich 111 beweging en doorkruiste de straten der gemeente. M. Masselis, oud strijder van 1830 en nu 96 jaar oud, reed in rijtuig in den stoet mee en werd dapper toegejuicht. Op de Groote Markt was een prachtig versierde kiosk opgeliin- merd, alwaar de g neraal en de kolonels liet voorbijgaan van den sloot bijwoonden en 11a eenige woorden van aanmoediging tot de oud- soldaten gericht te hebben, hel prachtig vaandel on-ier trompetgeschal en daverende toi juigingen ian de maatschappij overhandigden, tl -t is een prachtig vaandel met de prolivlt.en der twen aoningen, de kleuren van Coiigo-Viijsiuat, hee wapen van Harelbeke en het zinnebeeld der maatschappij. t Het weder was uitnemende schoon »m de toeloop van volk was zeer gromt de nering- doenders weten er van te sprekenen met veel moeite kon men er zich eenen weg door banen, s Avonds was het lokaal der oud-soldaten prachtig verlicht. BERGEN Donderdag avond had een griffier van het justitiepaleis wat later gewerkt dan naar ge woonte en toen hij het paleis verlaten wilde oevor.d hij dat hij ingesloten was. De portier die in de stad woont, was sinds lang vertrokken.' De griffier riep,doch eerst 's avonds werd zijn geroep door een voorbijganger gehoord. Ten 9 ure kwam de portier af en Heeft de ieverige griflier gered. KORTRIJK Diefte van een kostuum. Zondag voormid dag tusschen 9 en 11 uren heeft de genaamde Lodewijk Leen knecht, oud 60 jaren, geboortig van St-Denijs en sedert eene maand in dienst als koeiwachter, hij den koolkapper M August iJeuiailrs, Conde's dreve, een kostuum gestolen ter waarde van 40 franken, ten nadeele van Kamiel Claerhout, dienstknecht op dezelfde noeve.Leenknectit is met zijnen buit vertrokken en wordt neerstig opgezocht. Aanranding en mishandelingen op den open laten weg. Zondag avond, rond 8 uren,werd de genaamde Gustaat Coppieters, vluchteling uit het bedelaarsgesticht van Merxplas, alhier langs den Swevt-ghemschen steenweg door vier onbekende personen aangerand, die hem erge mishandelingen toebrachten. Coppieters,die op de strain was blijven liggen, is door den heer aoctoor Ghyoot onderzocht en naar 't hospitaal overgebracht geworden. M. Dussolier, onder-kommissaris, heeft een onderzoek geopend. maar zijn van morgen af geen busschen meer zult kappen dat gij altijd naar de leering zult gaan en vlijtig leeren. Kom hier en belooft dat eens schoone aan uwe moeder Pieter en sprak niet,noch hij en roerde. Kom Pieter, mijn jongen, of 'k smijte al uwe vogels en muiten in het vier.Integen deel, belooft gij het mij, ik koope voor u een paar stalen spooren. En eene veêrtrape erbij om vogels te vagen, riep hij, ol 'k en belove niets. Coleta bezag haren Pieter en haar gestoord nerte smolt en wierd slap als naar gewoonte. En wel ja, mijn jongen, maar ge moet nu schoone lezen en gaan slapen. Kom hiel en zeg uw gebed. Nog een half uurken, moeder, 'k Moet nog eerst die muite hier vermaken. Coleta liet haar nog eens gezeggen; 't was wel. Bovendien die arme sloore was in haar herte tevreden, dat ze hem zoo gemakkelijk overhaald had en ze ging dien avond over van tevredenheid naar bedde,bij haar zelvem zeggende't is geheel en gansch Karei zaligermet goedheid verkrijgt men alles, met kwaadheid, niets. Ze wiste niet dat ze hem bedierf, altijd toegaf en alzoo voetje voor voetje al haar meesterschap kwijt speelde. Sissen, die al honderden zulke tooneeltjes bijgewoond had, zonder te mogen of te durven spreken,zuchtte achter zijn dagblad en dacht bij zijn zei ven Arme moeder, wat. zult gij uit dien jongen kweeken met al uwe toegevendheid Gij en hebt maar één kind maar t zal zoo wat gaan zijn. Ik ben benauwd voor de toekomste. Het is van nu al spelen en vogels rooven, daar en zit noch leeren noch werken in. Zijne moeder, bij kent ze, bij weet ze altijd en in alles te overhalen. Den eenen keer,met vleien en lamoezen,den wel7welk!eSe.!81'amSChaP ®n koPPiSheid' Belooft mij, Pieter mijn jongen, dat gij naen kan niet meer (t Vervolgt) ^HT25ïS£!2?SBH door E. H. LEROY VERBODEN NADRUK WENDIGÉ ORGANEN VERBRANDT.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 2