D i T EN OMMELANDS, -f Sa lm Op Zaterdag 24" Juni 190S. 5 centimen 't blad. 40tÊ jaar. Talmerk 2061 Herziening der Kiezerlijsten 1906 1907 ROND DE WERELD Vrank rijk Duitschland en Engeland Tusschen twee vuren Noorwegen Rusland Laatste Nieuws VAN Hoe men ALLES WAT peerden moet behandelen Ongeloo\;igen Het groeien der boomen Een slaapmutsken STADSNIEUWS Donderdag avond Schouwing Peerdefeeste Gaze In de Wacht m I Ill li TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boter strata, te Yperen bij 's land boodschap ice sen ofte posttegen 3 frank s jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place Dt la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. STAD YPER Het Collogie vau Burgemeester en Schepenen der stad Yper brengt Ier kennis van het publiek, dat ingevcdg.' arlikel 55 van het kieswetboek, er zal overgedaan werdén, van 1sle" Ju 1 i tol 31steD Oogst aanstaande, lot de herzie ning van de lijsten der burgers, die geroepen zijn orn deel Ie nemen san de kiezing varj de leden der Wetge veude Kamers,van den Provincieraad en van den gemeenleraad, van 1" .Mei 1906 lol 30" April 1907. Volgens ariikel 54 derzelfde w t, wordl iedei burger uilgerjoodigd, vrof'. den 1" Jlli, ie bet Gemeente Secreta riaat, de titels in te dienen van hen. li iet geschreven staande op «le in voege z;,u ielijsten,aanspraak mogen maken op kiesrecht, alsook van hen die, op deze lijsten gebracht zijnde met een onvolledig gelai stemmen, aaus, raak mogen maken op bijkomende ste men. De burgers hebben er belang bh deze aanbeveling na te komen, (en einde, zooveel mogelijk, de bezwan n te vermijden vóór het Collegie en *ÓÓ- het hof van Beroep. Yperden 15 Md 190 5 De Burgemeester en Schepenen R. COLAERT. De Sekretaris, M. GORRISSEN. Oorloif .OFZANG AAN HET VADERLAND iii BLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgeniand. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. t lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Botekstrate, T* So, te Yper. Een fransch blad «La Libre Parolen geelt over den toestand van Europa zeer belang rijke tijdingen, die doen uitschijnen hoe nakende het oorlogsgevaar geweest heeft en misschien nog is onder de groote landen van Europa. Vooreerst de groote moeilijkheid is tus- schen Duitschland en Engeland,en Vrankrijk dient om zeggens als een soorte van gijzelaar. Willem was zeer verbitterd over de doe ning van M. Delcassé, die al te vele toogde hoe groot zijnen haat is tegen de Duitschers. De Duitsche gezant was in verlof en zou waarschijnlijk niet meer terug keeren. Geluk kig wierd M. Delcassé weggezonden en alzoo kwam Prins Radolin terug om opnieuw te onderhandelen. In de eerste bijeenkomst hield M. Rouvier hem sterk en eischte de goedkeuring der overeenkomst gesloten tusschen Vrankrijk en Engeland natuurlijk dat de Engclschen hierin den Franschman aanmoedigden. In eene moeilijkheid tusschen Fransch en Duitsch was er misschien wel 't eene of het andere te grijpen voor den roofzuchtigen Engelschman. Duitschland om gauw ermee gedaan te maken eischte kort en goed dat Vrankrijk eene overeenkomst zou sluiten met hem ofwel, de zaken zouden gedurig erger en erger gaan. M. Rouvier vroeg 48 uren om hem te overpeizen. Hij raadpleegde zijnen gezant te Londen, trachtte tijd te winnen, maar niet te doen: Prins Radolin eischte namens Keizer Willem een kort en duidelijk antwoord. En als eene eerste toegeving moest Vrankrijk seffens meedoen in de Conferentie tusschen de mogendheden om de zaken van Marokko te vereffenen. Engeland, als het geware wierd hoe de zaken stonden met Duitschland, eischte dat het gesloten akkoord zou behouden blijven Gaf Vrankrijk toe aan den eisch van Willem 't werd door den Engelschman aanzien als eene «onvriendelijke» handelwijze te zijnen opzichte. M. Rouvier, niet meer wetende alwaar zich wenden, gaf eindelijk toe aan den Duitschman en aanveerdde zelfs van Enge land te overhalen om meê te doen, naar het verlangen der Duitschers, in eene algemeene conferentie. Indien nu de zaken klaar komen, zal Vrankrijk in elk geval zijn voorrecht kwijt zijn dal het in Marokko bezat. De zaken gaan daar doodeenvoudig voor uit al de officieren hebben getrouwheid gezworen aan het nieuw bestier. De Kamer van Zweden en die van Noor wegen beraadslagen elk al eenen kant over den toestand, en nemen schikkingen om alles in het vriendelijke te vereffenen. Te Lodz, in Rusland heeft een nieuwen oploop plaats gehad Woensdag achternoen. 0.000 man namen er deel aan met roode vaandels. De soldaten hebben er op gescho ten en er zijn i8dooden en een honderdtal gekwetsten. Van den oorlogis ergeen belangrijknieuws, zonder twijfel zal er meer zijn tegen dat ons blad de naaste maal verschijnt, want volgens het algemeen gevoelen is reeds de groote veldslag aan den gang, die over het einde van den oorlog moet beslissen. De laatste brieven uit Japonië vertellen van de feestelijkheden die in 't begin van Mei op last der regeering zijn gehouden. De plechtigheden hadden plaats in den grooten allerzielentempel te Tokio en beston den vooral in het brengen van offers,rijstkoe- ken en wijn van rijst, aan de zielen der voor het vaderland gevallen soldaten. De keizer zelf als hoogepriester van den Shintoistischen godsdienst of lieverafgodendienst,draagt deze offers op. Alle scholen en kantoren waren gesloten, en de ministeries namen officieel deel aan de feestelijkheden. Uit tal van nadere bijzonderheden blijkt hoezeer het Japansche volk voorzooverhel niet geheel in stoffelijke overwegingen op gaat, voor zoover het niet het geld en den roem als hun goden vereert, ook in geestelijk opzicht verwijderd is van den christelijken godsdienst. Daarom kan slechts met zeer matige vreugde de mogelijkheid worden begroet dat thans eene vrede zou worden gesloten, die Rusland aan de minachting van de Japonee- zen en Chineezen, en Afghanen en Perzen en alle Aziatische volken prijs zou geven, een minachting die spoedig al wat Europeesch en christelijk is zou omvatten en voor de wereld gevaarlijk worden. 1 Het Amerikaansche departement van zeewezen heeft gelast, dat geen vreemdelin gen meer aan boord van de oorlogschepen zullen worden toegelaten tijdens de manoeu vers. Dit bevel is bijzonderlijk bedoeld tegen de Japansche koks en bedienden, die ontslag zullen moeten nemen. Het bevel is het gevolg van eene ontdekking van schout-bij nacht Evans, die met een officieel bezoek aan een Japansch oorlogschip in den kommandant jemand herkende, die vroeger, bij hem be diende wasgeweest.'Toen ging hem eensklaps een licht op, hoe de Japoneezen achter de geheimen van andere mogendheden komen.» Laat ons hopen, dat de zaken, die al te opgewonden beschouwd werden, algauw zul len effen geraken zonder oorlog, tot groot voordeel van eikendeen en voornamelijk van ons vaderland. Dezen morgen komen uit Parijs tijdingen er de toestand tusschen Vrankrijk Duitschland nog veel erger doen uitschijnen dan hij hierboven reeds is afgeteekend. M. Rouvier heeft over de kwestie van Marokko eene nota ingediend van i5 blad zijden, waarin hij geheel de kwestie uiteen doet en alles herinnert wat met Marokko betreft heeft. Hij weigert noch en aanveerdt eene conferentie over den toestand, maar doet bijzonderlijk de verkregen rechten kennen die Vrankrijk en Marokko bezit en die het natuurlijk begeert te behouden. Daarop gaan duitsche en bijzonderlijk fransche bladen den gangals men deze laatste leest, staat de oorlog aan de deur en binnen acht dagen is hij reeds aan den gang De engelsche bladen doen natuurlijk mee. De Standard schrijft Men verzekert hier dat de onderhandelin gen tusschen Duitschland en Frankrijk in een zeer gevaarlijk punt geraakt zijn en dat het gevaar steeds dreigender wordt. Een fransch blad, le Soir, schrijft het vol gende, dat getuigt hoe de franschen gestemd zijn Wij zijn in staat te verzekeren dat een groot getal Duitschmans die te Parijs verblij ven reeds bevel gekregen hebben onmidde- lijk hun leger te vervoegen. Wij hebben ten anderen stukken in handen gehad die onder dat opzicht geen den minsten twijfel laten. Een socialisten blad van Berlijn, de Vor- waertszegt dat men tegen 16 Juni, reeds voorbij—verwachtte dat Warschau,de hoofd stad van Russisch Polen, door de Pruissen zou belegerd worden. We geven al de bovenstaande tijdingen niet omdat wij er veel belang aan hechten maar enkel om te toogen hoe de franschen den toestand inzien. Als het peerd spreken kon zou het zeker het volgende zeggen Behandelt mij, zooals gij zeifin mijn geval zoudt wenschen behandeld te worden. Het doen van goede daden heeft steeds goed ten gevolge. Wanneer het zeer koud is, zet mij dan niet vast aan een paal of aan een beschot van ijzer. Laat mij des nachts niet in een stal waar de grond niet geschikt is om op te liggen. Als gij mij door slagen voortdrijft tot zwaarder arbeid, denkt dan niet dat ik niet reeds al mijne krachten inspan; gij zoudt ook niet rustig kunnen voortgaan, als men u steeds door zweepslagen tot overspanning drong. Als ik aangemoedigd moet worden, doet het met een goed woord, doch slaat mij niet. Spreekt nu en dan eens zacht en vriendelijk tot mij en heb wat geduld. Omdat ik maar een peerd ben, denkt dan niet dat ik daarom alle soorten onsmakelijk gras ot hooi kan eten. Geeft mij geen slagen, omdat ik soms op den weg schrikt;want den volgenden keer zou ik mij herinneren hoe ik daarom geslagen werd en dan zou er, uit vrees voor nieuwe slagen, iets ernstiger kunnen gebeu ren. Wanneer ik bang ben van iets, laat mij er dan naar kijken en het, waar het kan, eens besnuffelen, tenzij het mij pijn zou doen. Laat mij niet moeten draven als ik eene hoogte opga probeer zelfs een te klimmen met eene zware vracht achter u. Jaagt mij niet op stoffige wegen, want het stof dat in de longen dringt door diepe en en versnelde ademhaling,is daaruit niet meer te verwijderen. Laat mij niet op een benauwden en don keren stal staan want dat is des zomers verschrikkelijk en ook is bij koude de overgang te groot het licht daarbuiten is bovendien rekens pijnlijk voor het gezicht, vooral als het des winters gesneeuwd heeft. Zegt geen ho! voor niets; roept mij alleen om stil te houden als het moet; als er eens iets aan de leidsels brak, zou het u niet be rouwen dat gij mij gewend had om op uw woord te gehoorzamen. Laat mij niet bezweet zonder dek staan in koude en wind; als onze longen daardoor ziek worden, zijn wij spoedig niet veel meer waard. Laat mij geen ijskoud water drinken en laat mij toch niet, na verhittenden arbeid of bij warm weder, in de zon staan; doe ook bij koude geen bevrozen gebit in mijn mond, maar maakt het eerst wat warm, gij kunt dit ook doen door het eene minuut tegen mijn lichaam te houden. Laat mij niet achter uitloopen, terwijl gij iets voor mijne oogen houdt, want dit maakt mij angstig. Doet mij geen hoofdstel aan, waarvan het bit of de ooglappen mij pijn doen en mij beletten goed te zien. Laat mij, zooals dit wijselijk bij de peerden der cavalerie en van andere bereden wapens is voorgeschreven,uit de hand beslaan en niet met warme ijzers, want daardoor bederft gij mijne hoeven. Gebruikt toch nooit een praam aan de lip, want dat is een onnoodig marteltuig. Let goed op mijn tuig en laat het niet eerst veranderen als gij bemerkt dat het mij hier of daar door drukking een pijnlijke wond heeft veroorzaakt. Laat mij nooit door iemand rijden, die er geen verstand van heeft. Gelooft dat wij meer gevoelen en begrijpen dan wij kunnen toonen. Daarom ook, als ik ziek of gewond ben, gun mij tijd ter genezing. Behandelt mij toch zacht en vriendelijk. Waarlijk hoe zachter en vriendelijker men mij behandelt, des te trouwer en gewilliger doe ik mijnen dienst. Vergeet niet,dat men leest in een oud boek, dat de vriend is van alle verdrukten De rechtveerdige kent het leven zijner beesten maar de bermhertigheden der goddeloozen zijn wreed. Eene dame zegde eens aan M. Borer, den geleerden bestuurder van Saint-SulpiceNte Parijs Weet gij wel, mijnheer de pasto"-1 dat ik eene ongeloovige ben? Mevrouv gelooft toch in God antwoordde de priester. Dat wel, maar ik ben ongeloovig voor al wat den katholieken godsdienst betreft. Dan heeft mevrouw de bewijzen van den godsdienst toch goed gestudeerd en grondig overwogen Och niet veel, mijnheer. Hebt gij dan de leerrijke werken niet gelezen vnn Berger, van de la Luzerne, van Frays- sinous Neen, mijnheer. Kent gij de grootsche werken van Bossuet en Fénélon, van Bourdaloue en Massillon Neen, mijnheer. Welnu, mevrouw, hernam M. Boyer, indien gij daar niets van weet, in het vervolg zeg niet meer dat gij eene ongeloo- vige zijt, maar wel eene ongeleerde pottin. En zoo is 't met het grootste getal dier groote verstanden, die niet meer gelooven. Zij hebben met hunne eerste communie iets of wat van den godsdienst geleerd en daar- meê uit. Al wat zij nu nog lezen over God en Kerk is in slechte dagbladen en zedelooze boeken al wat zij er nog van hooren is wat herbergpraat en wat ezelarijen, uitgekraamd door het een of ander mijnheerken. dat in ruzie ligt met de pastoors omdat die «leelijke zwartrokken» hem gedurig herinneren dat er een zesde en een zevende gebod is. Neen, goddelooze vrijdenkers, overtuigde godde loozen zijt gij niet, maar hooveerdige en ongelukkige kiekens voor al wat den gods dienst betreft. Studeert onzen schoonen godsdienst en gij zult zoowel gelooven als de groote katholieke mannen, die door hunne geleerdheid de wereld verbaasden 1 Een eenvoudig hulpmiddel om het groeien der boomen te vervorderen, maar dat veel te weinig in toepassing wordt gebracht, is het beleggen der boomschijven (d. i. de grond rond den stam) met korter mest. Deze mestlaag beschut in den winter tegen al te sterk bevriezen van den grond, in den zomer tegen verdampen van de vochtigheid tegen droogte. Daardoor wordt de groei en de ontwikkeling der boomen in drooge zomers buitengewoon bevorderd. Het School Journal van New-York schrijft Het kleine koninkrijk België, een der kleinste van de Europeesche Staten, bekleedt in dit werelddeel een overwegende plaats uit oogpunt van geldwezen en nijverheid het is zulks onbetwistbaar verschuldigd aan den vooruitgang van het onderwijs, waardoor dit land zich bijzonderlijk onderscheiden heeft in de laatste tijden. i Een bijzonder briefwisselaar van hei Chicago Daily News deelde laatst eenige belangrijke bijzonderheden mede betreffende het openbaar onderwijs in België. 80 °/0 der bevolking boven de acht jaar oud kan lezen en schrijven dit cijfer is door geen enkel land overtroffen, zelfs niet door het meest begun stigde.» Zulks slaat al met eens de bewering in duigen dergenen die het volk willen doen gelooven,dat nergens het openbaar onderwijs Zoo zeer verachterd is dan hier in België. Eigen lof!... maar als de lof wordt uitge bazuind door een blad uit een ander wereld deel, dunkt het ons niet meer dan billijk dat wij hem mededeelen, en hem onze tegen strevers voor oogen stellen, om hun valsche bewering te beschamen. 3o,ooo oneen minder uit dan in den dag; deze rust is onontbeerlijk voor het lichaam.' Maar wat gebeurt nu, als gij voor het slapen gaan zelfs maar eene kleine hoeveelheid sterken drank neemt? Juist het tegenover gestelde. De sterke drank doet het hart snel- er slaan. In plaats van den arbeid, door het hart volvoerd met 5ooo kloppingen te ver minderen, vermeerdert gij het meta5oo, een verschil van 7500 en gij staat des morgens op, meer vermoeid, zwaar in het hoofd, minder geschikt en met minder lust tot werken. Aardige slaapmuts Voor de onthouders Sommige personen nemen gaarne voor het slapen gaan een glaasje liqueur en dat noemen ze een slaapmutsje alsof het hun be ter doet slapen. Ook in oogenblikken van vermoeienissen, moedeloosheid zoekt men soms rust en opbeuring in sterken drank. Hoe noodlottig dit is, werd dezer dagen be wezen door dokter Richardson, een der be- roemste geneesheeren van Londen. Aan een zijner studenten zegde hij in de klas, hem de hand, reikende; Tel mij eens de polsslagen. De student telde er 74. Richardson ging zitten en deed op nieuw tellen. Nu vind ik maar 70 slagen, zegde hij. De dokter strekte zich daarop plat uit op een bank en hernam Tel nu weer eens. Maar dat is aardig, hervatte de student, uw pols slaat nu maar 64 keeren. Toen begon Richardson de zaak te verkla ren Wat ge daar waargenomen hebt, is zoo wonder nietsprak hij Als men ligt, dan rust het hart, en het is juist opdat het zou kunnen rusten, dat gij u des avonds neerlegt om te slapen. In dien toestand slaat uw hart tien keeren minder per minuut,dat maakt 600 keeren per uur. Slaapt gij nu acht uren, zoo hebt een verschil van 5ooo polsslagen. Bij polsslag werpt het hart 6 oneen bloed 's werj ,;t gedurende den slaap Morgen, Zondag avond, speelt de stads- harmonie Concert op den kiosk der Groote Markt. St-Pietersdag, ten 8 1/2 is er Concert in den hof van den Katholieken Kring door de Koninklijke Fanfare. Die feeste is gegeven uitsluitelijk voor de leden van den Kring en hunne familie. De bevelhebber der gendarmerie ofte land wacht van geheel België was gisteren te Yper om de mannen van Yper en Ommelands in oogenschouw te nemen. s'Achternoens heeft het peerdevolk oefenin gen gedaan op het Minneplein van ten éenen tot ten driên. 't Is vandage de peerdefeeste op het Klein plein. Er zijn 5oo fr. prijzen en 35 eerme talen te winnen. Laat ons hopon dat de ruchtbaarheid aan die feeste gegeven veel en schoone peerden zal uitgelokt hebben. De werken aan de gaze zijn reeds volop aan den gang. De buizen voor Poperinghe liggen alreeds tot verre over Vlamertinghe. Hier te Yper is men bezig aan de grond vesten van het gazgesticht. Gezien hoe rap 't leggen der buizen voor uitgaat, bestaat er geen den minsten twijfel dat alles vóór Nieuwjaar zal gereed zijn. Zondag avond heeft de heer H.Vandergho- te. voorzitter van het Christen Vlaamsch Verbond van Yper,een belangrijke voordracht gehouden in het Volkshuis over die schoone instelling. Zijn opwekkend woord zal ongetwijfeld velen hebben aangespoord om zich te laten inlijven in die nuttige vereeniging. 1830-1905 Muziek van Eug. Dierckx Triomf, o Vaderland Ontsnapt aan allerlei gevaren Na driemaal vijf en twintig jaren Nog vrij nog schoon nog groot, Met schatten in uw schoot... Triomf, o Vaderland 1 - Men heeft, in tijden lang verzwonden, Uw grenzen met geweld geschonden, Om uw bezit alleen I Maar in de borst van uwe zonen Bleef toch de zucht naar vrijheid wonen, Als vonken in een steen En immer steeg, uit kluis en slot, Het eigen lied tot God Vrij is de zee, die Vlaandrens kust besproeit; Schoon is het veld, waar welig koren bloeit] En weelde schaft het werk van geest en hand.., Rijs op, rijs op, 0 heilig Vaderland I Het Vaderland is opgerezen, En wordt de wereld door geprezen, Bewonderd als een keurkleinood. De nijverheid en handel bloeien De steden en de dorpen groeien; De kunst veredelt klein en groot En dankbaar stijgt, uit kluis en slot, Het eigen lied tot God Vrij is de zee, die Vlaandrens kust besproeit; Schoon is het veld, waar welig koren bloeit] En weelde schaft het werk van geest en hand.., Heil u, heil u, o heilig Vaderland I V 1 KJ

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1