D T is EN OM (VI ELANDS, 1 li Op Zaterdag 12" Oogst 1905. 5 centimeo 't blad. 40ste jaar. Talmerk 2067 YPER-THUYNDAG Den Zondag De Wielrijders Maandag De Misse De zegeninu De verlichting De Hondenloop Vuurwerk Processie Door glas gekeken Prijsdeeling en Tentoonstelling in de Mariaschool ROND DE WERELD Vrank rijk Oorlog Hunne Vaderlandsliefde Het congres der mutualisten TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodscha>pwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't d j, iblads 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. DeKeerenvan de AgenceHavas. 'e Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place d& la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. De zaken vnn den Printemps zijn op het punt effen te geraken. Men zoo 15 per honderd geven aan de schuld- ischers, om te vermijden dat M. Jaln zot in failliet verklaard worde en da alzoo hetgeen er nog overblijft aao irocessen blijve hangen. DE VLOOT .an 't noorden is deze weke naar Ëngelaed een bezoek gaan afleggen. Groote feesten werden iDgericht ter eere der fransche zeemannen te Ports mouth. Voor den oogenblik is de engelsch- man uitnemende vriendelijk met d( ranschen. Als koning Edward op reize gaat, hij vertrekt of keert weder al Parijs en 't is feeste en leute houden zonder einde, en 't is dan achterna malkaar uitnoodigen en opnieuw fees ten en kermissen, Die vriendschap a bijua te groot om lang te kunnen hou den. NAAR BANKROET Onze Belgische geuzenbladen boffen en stoffen uitnemende geern mot ai ïetgeen in Vrankrijk gebeurt en he melen het op, terwijl ze de zaken van 3elgie niet genoeg en kunnen afkeuren Alzoo als de kiezing nadert, 't is al ijd van dat pens'oen van 1 f.-. daags dat de fransche werklieden beloof 1 zijn terwijl de Belgische ouderlingen maa? 65 fr. 's jaars en krijgen. 't Is waar dat beloven niets en kost! Maar nog de stoffe voor dit pensioen is ersmolten als sneeuw voor de zoune. Die duizend millioen die de verkochte kloostergoederen moeslen opbrengen zijn vei auderd in twee millioen ver- iesvoor de staatskasseen 'I pensioentje is gaan vareD. De toestan i van Vraakrijk is ten anderen verre van schitterend te zijn Een beroemde schrijver, PaulLeroy- Beaulieu beschrijft de geldzaken van het fransche rijk en toogt klaar dat men op weg is naar de bankroet. Voo 1906 worden de uitgaven beraamd op 3 milliard 700 n illioen Als men dit vergelijkt met de uit gaven voor f 898, dat is eene vermeer lering van 53 millioen 's jaars. Bij verleden jaar is er eenevermeer- ieririg van 97 miljoen Indien men daarbij voegt de lasten van de departementen en steden, dan komt men tot eene gezamentlijke be lasting van rond de 5 milliards per jare. De totale inkomsten van geheel Vrankrijk zijn beraamd op 25 tot 30 milliard 's jaars, bijgevolg wordt d 5e of 6e frank verbruikt aan belastin 8en' Vrankrijk sedert eenige jaren van hier zorgt voor anders niet als om voeren tegen de Kerke en de belangen van het volk verwaarloosd Sedert Woensdag zijn de gezanten van Ruslanden Japouie bijeen te Ports mouth in Amerika. De besprekingen over de vredevoorwaarden worden tipt geheim gehouden, 't geen niet en )elet dat een engelsch blad De Stan dard reeds Woensdag de voorwaar den van den vrede opgaf Het enand Sakhaline wordt aan apouie afgestaan en daarbij eene ver goeding betaald van 8 milliard 750 millioen, indien de vrede seffens ge- eek end wordt. Duurt de oorlog nog wat voort, lau zijn de voorwaardenveel erger, zoo voor afstand van land als voor ver goeding. Volgens eene draadmare uit Mand- choerie zou maarschalk Oyama ver klaard hebben dat het einde van den oorlog nabij is en de vrede weldra zal geteekend zijn. lil fff Hl mi Hl T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Op alle toontjes zongen de liberalen Yper sterft uit't Wordt een kerkhof Daar en is geen Thuyndag meer En nogthans binst de 5o jaar dat het libe raal bestier hier meester en baas speelde, zouden weinige Thyndagen, buiten de kies- jaren, met dezen van 1903 kunnen vergele ken worden. De processie heeft haren gewonen omgang kunnen doen door de straten van stad. Op geheel den doortocht knielde de talrijke menigte eerbiediglijk neder. Na het Allerheiligste, beurtelings gedregen door den zeer eerw. heer Deken De Brouwer en de eerw. heeren Pastors van stad, stapte Mgr Zonghi, geheim Kamerheer van Z. H. Pius X en oud secretaris van zaliger Pius IX en van Kardinaal Rampolla. Het weder, dat bij het begin der processie dreigend was, is rond ten elven opgeklaard en goed gebleven den ganschen dag. kwamen 's achternoens bijeen rond 3 ure op de Maloulaan. Onder de welgelukte groepen verdienden de franschen van de grenzen eene bijzondere melding. Hun prieeltje was opperbest gelukt. Spijts de talrijke velofeesten die om zeg- gens alle dagen aangekondigd worden met de 75e verjaring onzer onafhankelijkheid, waren de groepen nogal talrijk, en de in richters halen veel eere van hun werk. Groote feesten waren ingericht ter gele genheid der inhulding van het gedenkteeken door de Yperlingen opgericht aan O. L. Vr. Onbevlekt. Het gedenkteeken, waarvan de teekening binst verscheidene weken heeft ten tooge gestaan aan onze vensters, is eene gothieke arduinen zuil van 7-8 meters hoog eene kapel, waarin een bronzen beeld, bekroont de zuil, die gemaakt is door de heeren Vonck gebroeders, naar de teekening van den stads bouwmeester M. Coomans. De gedenkzuil staat rechts bij het uitgaan van Sint Maartenskerke in het hoveken tus- schen de kerke en Parnassus. 's Nuchtends ten zessen werden de feesten aangekondigd door klaroengeschal van op Sint Maartenstoren. De Leet, of Vanden Peereboomplaatse, was prachtig versierd. Langs wederkanten stonden masten met vaandels, wimpels en schilden, aaneengevlochten met kransen van blauwe en witte bloemen en bier en daar tusschen de naamletter der Heilige Maagd, kunstig te zamen gevoegd 't was prachtig. Ten 9 en half werden Z. Exc. Mgr Vico, pauzelijke Nuntius te Brussel, en Z. Hoogw. Mgr Waffelaert, vergezeld van Mgr Zonghi en van Eerw. Heer Kannunik VandeWoes- tyne, plechtig ingehaald in Sint Maartens kerke en naar den hoogen Autaar geleid. Priesters van stad en het omliggende woonden in zeer groot getal de indrukwek kende plechtigheid bij. De heilige Misse werd opgedragen door den zeer eerw. heer Kannunik De Brouwer, pastor deken, bijgestaan door de eerw. hee ren Meersseman, pastor van Sint Jacobs en Ryckeboer, pastor van Sint Niklaais. 't Was eene misse met Pontificale assisten tie door Z. Exc. MgrVico, pauzelijke gezant, bijgestaan door Mgr Zonghi en eerw. heer pastor Vander Meersch van Sint Pieters. De Scola van 't bisschoppelijk college, onder 't beleid van M. Vanhoutte, voerde eene misse uit in gregoriaansch gezang vol gens Solesmes. In de zittens hadden plaats genomen Z. Hoogw. Mgr Waffelaert, de eerw. heeren Priesters en de Kerkheeren van St Maartens. Al voren op voorbehoudene plaatsen de achtbaren heeren Burgemeester Colaert en Schepenen Struye en Vanden Boogaerde, de gemeente- en provincieraadsheeren, de heer Felix Van Merris, volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Poperinghe. Aan den rechterkant in den koor zaten de Damen en Jonkvrouwen die de omhaling gedaan hadden voor het gedenkteeken. De ruime hoofdkerk was proppend vol. Na de misse ging de stoet onder het zingen van den Magnificat naar de Leet. De eerste strophe van Maria's huldezang werd door de duizende geloovigen herhaald. Hoe jammer buiten was het weder totaal veranderd. Eerst een fijne smuikregen die aanhield binst geheel de plechtigheid op de Leet en eindigde met eene oprechte stort- vlage. De prelaten namen plaats op een verhoog opgericht schuins over het gedenkteeken rechtover was eene plaatse voorbehouden aan de burgerlijke overheid, verders eene plaats voor de geestelijkheid en voor de damen en jonkvrouwen van het comiteit. Na lezing van eenen pauzelijken brief door zeer eerw. heer kannunik De Brouwer, werd door Mgr Vico den pauselijken zegen gegeven aan al de geloovigen. Vervolgens werden twee lofzangen gezon gen Maria ter eere. Het gezang der meisjes verdient eene bijzondere melding, en 't strekt tot eere aan Bestierder en Meesteressen der scholen. Eerw. heer Bruloot, onderpastor te Kor trijk, beklom daarna het spreekgestoelte en in eene vierige aanspraak herinnerde hij de verklaring van het geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis door zaliger Pius IX, de 5oe verjaring verleden winter met zooveel geest drift gevierd gansch de christene wereld door. Hij haalde de talrijke titels aan die de Yperlingen bezitten om hunne hemelsche Moeder op bijzondere wijze te vereeren, en namelijk de ontzetting der stad op 7 Oogst 1383over 522 jaar, dag op dag. De Yperlingen weten ook op veelvuldige maniere O. L. V. te vereeren, 't zij in hare prachtige hoofdkerk onder den titel van O. L. Vr. van Thuyne, en O. L. Vr. van Lourdes in St Jacobs, O. L. Vr. van den Roozenkrans; in St Pieters, O. L.Vr. van de VII Weedomrr.en; in de Paters, O. L. V.van Carmelus; in St Niklaais, O. L. Vr. van de Vesten in de Arme Klaren, O. L.Vr. van Salette; in de Rousbrugge Damen, het won derbeeld sedert vele jaren aldaar in de abdij vereerd. In eene heerlijke slotrede aanriep de spreker O. L. V. Onbevlekt en smeekte hare hemelsche gunsten af voor hare geliefde Mariastad en dezer christene deugdzame bevolking. van het gedenkteeken werd gedaan door Mgr Vico en daarna stelde zeer eerw. heer Kannunik De Brouwer,namens het comiteit, het gedenkteeken onder de hooge bescher ming van het stadsbestier. M. de Burgemeester Colaert antwoordde namens den gemeenteraad en beloofde dat de Yperlingen het als eene eere zouden aanzien, het gedenkteeken ongeschonden te kunnen bewaren, ten einde aan hunne nako melingen een blijvend bewijs te laten van hunne godsdienstigheid. Vervolgens werd de prachtige Maria's Cantate van Eug. Dierckx, uitgevoerd door de meisjes der katholieke scholen en de jongens van St Aloïs- en St Michielsscholen, en de koorzangers l'Orphéon Wij hadden dezen winter reeds het genoe gen deze heerlijke muziek te mogen toejui chen en zijn gelukkig geweest te bestatigen dat de uitvoering ook ditmaal opperbest gelukt is. De plechtigheid werd gesloten met den Te Deum, aangeheven door Z. Exc. den Pauzelijken Gezant en gezongen door al het volk. Zulke betooging van oprechte godsdien stigheid doet deugd aan 't herte en zal onge twijfeld den zegen Gods trekken over onze lieve stad Yper en heur meer en meer de bescherming verwerven van de patronesse onzer stad O. L. Vr. van Thuyne. van de Leet leverde 's avonds een heerlijk schouwspel op. Die duizende lichten en venitiaansche lanteerns rond de plaatse, de eensgezinde verlichting der huizen, waarvan het huis van M.Vandoorne en deCongregatie van Sint Maartens eene bijzondere melding verdienen, daarbij nog Sint Maartenskerke zelve en daarnevens de versiering en verlich ting van het beeld, binst dat in den avond duizende Yperlingen en vreemdelingen zich verdrongen op de ruime plaatse, dat miek een. onvergetelijken indruk. Ten 8 1/2 ure werd op den kiosk een prachtig concert gegeven door de koninklijke Fanfare, onder 't beleid van M. Vefstraete. De marsch de Belgen te Lourdes, van onzen stadsgenoot M. G. Desramault., en Ave Maria, van Schubert, bijzonderlijk ge noten welverdienden bijval en werden geest driftig toegejuicht. En 't was reeds rond den tienen als het volk marktwaarts trok of naar huis, gelukkig over die schoone feeste. Lof en dank aan God Hulde aan O. L. Vr. van Thuyne 1 ten toone lagen en ons getuigenis gaven van den altijd toenemenden vooruitgang dezer bloeiende school. Een bezoek aan de kookschool gaf ons evenveel voldoening, hef versch gewasschen en gestreken goed blonk van netheid, en het tentoongestelde bereide nagerecht deed ons t water in den mond komen. Proficiat, zusters van de Lamotteschool, daden zijn meer dan woorden, en de tentoon stelling en de prijsdeeling zijn een bewijs dat gij er een handje van hebt om van onze werklieden-kinders deugdzame en bekwame dochters te maken. Proficiat, u ook kinders der Mariaschool, met eergevoel en fierheid moogt gij aan moe dershand langs de tentoongestelde werken wandelen en toonen en tellen deze welke door u zijn vervaardigd en moogt gij vrienden en kennissen uitnoodigen om van nu tot zondag avond een bezoek te brengen aan de tentoon stelling. Den Maandag achternoen had op de oude Botermarkt de hondenloop plaats, eene feeste die telken jare meer en meer volk aantrekt. 135 honden namen deel aan de loopstrij den en 't is oprecht het zien weerd hoe eige naars en honden hun beste doen om prijs te winnen. Die hondenloopen over 14 jaar begonnen op vrage van den heer Baron Surmont de Volsberghe zijn een van de voornaamste aantrekkelijkste nummers van het Ypersch feestprogramma, en genieten ook elders de goeste van 't volk, daar bijna op elke ge meente dergelijke feesl-en worden ingericht. Zondag avond ten 9 ure, zal er op het Minneplein een prachtig vuurwerk afge schoten worden. Dinsdag O. L. Vr. half Oogst, ten 4 1/2 ure namiddag, processie op Sint Jacobs. ft Woensdag namiddag rond 4 ure, kwam een wielrijder te vierklauwe door de tem pelstrate gereden rechte naar de schoone kleeren en prachtige zijden stoffen die aan de toogvenster lagen bij M. Craye-Caen. Al te wel willen zien en is toch ook niet goed, want wiel en man keken dweers door de groote spiegelruite. 't Is nog een vlaamsch geluk dat de ruite maar alleen gebroken is en dan nog maar den ondersten helft. De man komt er van af met een kleine kwetsuur boven zijn ooge en wat schribbeling aan de handen, 't Hadde waar lijk kunDen erger zijn. Donderdag namiddag hadden wij het genoegen tegenwoordig te zijn in de prijs deeling der Mariaschool. Onze verwachting was verre overtroffen met waar gemak en bezorgde uitspraak voerden de kinders er de operette Les chansons de la duchesse Anne uit. Met zwier en netheid van klan ken, zongen zij twee vaderlandsche liederen en de k eine spellewerkster deed ons klaar de lessen van haarkussen uiteen. Daarop volgde eene milde uitdeeling van kleerstoffen aan de leerlingen der hoogste klassen om hun goed gedrag, hunne vlijtig heid in het werk en het regelmatig bijwonen der leerklassen. Daarna wierden wij uitgenoodigd om de tentoonstelling te zien der werken van de leerlingen der school. Eene ruime zaal, wier wanden vol behangen waren, en bezet met drie reien tafels, bood ons eene verscheiden heid aan van die nuttigste, schoonste en verzorgste handwerken. Fijne breispelle,naald- en borduurwerken gemaakte en vermaakte kleederen, al wat noodig is om eene flinke naaister Tn ,£ene bezorgde huismoeder te vormen, is te ziem. Daarenboven kunnen wij ons een gedacm\ geven van de leervakken die de kinders aan geleerd worden, daar de schrijfboeken van aan den leegsten tot den hoogsten graad ook Wat de liberalen allemaal doen om aan de socialisten te believen, om hunne gunst te winnen, is ongeloofelijk. Zij zijn nu al bezig met de feestelijkheden der Nationale Verja ring in het belachelijke te trekken. De socia listen aanzien die feesten met een nijdig oog, en willen er zich nergens bij aansluiten. Wat kunnen de liberale flikflooiers, die voor zending hebben de roode broeders te fleemen, in die omstandigheden al beter doen, <^in toonen dat ook zij, die plechtige herdenking van België's onafhankelijk bestaan, niet ernstig opnemen Le Ralliement, een Brusselsch geuzenor- gaan, dat gesticht is om de samenspanning te bewerken, dreef dan ook deze week ge weldig den spot met de Vaderlandsche be tooging, die den 21 dezer op de Poelaert- plaats te Brussel plaats had. In zijne geestig heid heette dit blad die betooging het Plankenfeest ter wille van het over groot verhoog, dat aldaar opgetimmerd werd. In zijne begeerte om geestigheden te zeg gen heeft het ook bekentenissen gedaan, die het aanteekenen en onthouden weerd zijp. Aldus zet het liberaal orgaan het volgende gedacht vooruit Vrijheid en Koninkdom zijn twee woorden, die, ondanks, dep schijn, moeilijk samen te koppelen zijn en.ji na een zekeren tijd moet zooals Victor Hugo dat zegde, het eene het andere dooden. Gij verstaat wat dat b.eteekent, vriend lezer. Dat de liberalen in naam der vrijheid, vroeg of laat den koning zullen wegjagen,' omdat volgens hunne meening, onder een koningdom de vrijheid niet volledig heer- scben kan. De liberalen willen dus, evenals de socialisten, tot de invoering van do Repu bliek komen. Zooals zij thans, onder voor wendsel de vrijheid voor-te staan, strijd voeren tegen het koninkdom En die lieden willen voor behouds-en koningsgezinden. voor trouwe vaderlanders doorgaan. Gelukkiglijk begint het land ze dagelijks beter te kennen 'tzijn nog enkel vermomde, min of meer bezadigde socialisten. Zou men daarover't gedacht niet mogen vragen van Fransch of Vlaamsch Progrès 1 De besprekingen van het internationaal congres door de mutualisten te Luik gehou den. Zijn zeer belangwekkend geweest. Zie hier de besluiten die op de algemeene verga deringen genomen werden. Wanneer een werkman, bij eene mutuali teit aangesloten, van gemeente of land veran dert, zou hij door de mutualiteit zijner nieu we verblijfplaats moeten aangenomen wor den; hij zou daar zijne bijdrage betalen, die aan demutualitietzijne vroegere verblijfplaats zou gezonden worden, en de nieuwe mutua liteit zou hem in geval van ziekte, de hulp verleenen waarop hij recht heeft. De mutuali teiten van elk land zouden zich moeten ver staan over de wijze om verder den toestand te regelen. In de mutualiteiten moet de geneeskundige dienst behouden of ingericht worden. Wat de betaling der geneesheeren betreft, elke mutualiteit handelt daarin maar eigen goed dunken, volgens de plaatselijke aangelegenhe den, 't zij met een algemeen abonnement te nemen, 't zij met per bezoek te betalen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1