DE PENSEJAGER MENGELMAREN De familiegeest 1 VAN ALLIES WAT jonkheid. Fier en gelukkig. Bisschoppelijk College|uit!jagdien zii bfaalfcn; Van Brussel naar Berlijn f in vijf uren. Eene zalf om vijl te genezen Snelheid van hel postvervoer in vroeger eeuwe i. Prijsuildeeling in het te Poperinghe Examens Priesterlijke benoemingen Tram Vper-Gheluwe Gheluwe-Yper Uurtafel Wij zijn overtuigd, in het diepste onzer] Raadgevingen aan de ziel, dat wij in deze regelen, een der ergste •n beweenlijkste kwalen ran onzen tijd gaan bestrijden,— wij bedoelen het gebrek aan familiegeest. Van vele huizen mag men zeggen: Daar in dat huis is wel een vader, eene moeder, daar zijn wel kinderen, maar dat is geen huisgezin. Er is daar niets meer dat de Zij, kin- verschillende leden tot één en hetzelfde we zen vereenigt, de band is gesprongen, de band van genegenheid en liefde. De fout ervan? Die ligt in de ouders, zij zijn eerst begonnen met aan hunne deren hun hert te weigeren, en 't hert hun ner kinderen is natuurlijk ongevoelig ge worden voor hunne ouders. Ochl wij spreken hier van geene ingebeel de kwaal. Zij bestaat, zij beBtaat onder arm en rijk. Ondervraagt de moedige jongelingen die in de steden hunne Zondagen opofferen om rond goede treffelyke spelen en nuttige les sen de kinderen te vergaderen, welke anders overbleven aan zich zeiven, aan de straat en slechte voorbeelden,— ondervraagt ze, en ge zult met verbazing vernemen wat on verschilligheid er liggen kan in t hert Yau sommige vaders en moeders, in dat hert, dat nochtans het zinnebeeld zijn moet van liefde en zeiopoffering. Onder dezen titel heeft onlangs een Ameri kaan een vlugschrift laten verschijnen, waar in hij zeer praktische wenken geett aan hen, die zich eenen goeden stand in de maat schappij willen verzekeren Heb geene bekommernis dan om u eene loopbaan te kiezen en vraag u daarom af Waartoe ben ik goed 2. Verlies nooit een minuut van uwen tijd. 3. Gebruik al uwe krachten tot een enkel doel. Blijf niet in nuttelooze aarzelingen dralen. 4. Toon u altoos goed gezind, en gewen u om de kleine moeilijkheden des levens te verdragen. 5. Heb goede manieren. Een lieftallig mensch kan de rijkdommen ontberen all deuren staan voor hem open. 6. Heb achting voor uw eigen zeiven en regel daarna uw gedrag. Heb ook vertrou wen in u zeiven, om ook vertrouwen bij an deren op te wekken. 7. Werken of stervendit is de leuze der natuur. Hij die niet werkt zal verstande lijk, zedelijk en lichamelijk sterven. 8. Wees nauwgezet in alles. Beloof niets, vooraleer goed nagedacht en de omstandig heden goed gewogen te hebbenmaar houd Mijnheer, zoo spreekt soms de moeder, I onverbrekelijk uw woord. wil mijn kind ustnnemen dan ben ik er van af! Verstaat ge! Dan ben ik er van af! Daarin ligt de oplossing aan gansch het viaagstuk Dan ben ik er van af! Rechtuit gesproken, die woorden in den mond van eenen vader] of eene moeder, zijn afgrijselijk Onder de moedige heeren, waarvan hier] spraak, was er een die zich velleden jaar de moeite gaf pp carnavalavond eeuige kin deren tot aan hunne woonst te vergezellen Een kind klopt, klopt en herklopt geslo ten; vader en moeder waren gaan dansen! Het kind dat kon maar zien waar het ver-1 bleef dien avond. Eenen hond zou men bin nenroepen om hem te beschermen tegen regen en onweer, maar zijn eigen kind stelt ljoonen te verhoogen 1.1i An*i o/>Vl Ml lr lr ol 11 Ir tTPVfl ft r fill Onbe- I 7 n *-*•» a« ^Mrnnn 9. Twintig zaken half verricht, zijn zoo veel niet weerd als een enkele goed gedaan. 10. Uw leven zal zijn wat gij het zult ge maakt hebben. De wereld geeft ons terug, wat wij haar geven. ti. Leer nut trekken uit het mislukken uwer ondernemingen. 12 Zorg voor uwe gezondheid, het kost baarste wat gij bezit; en daarom wees matig ia alles. De liberale Chronique schrijft Wij moeten er ons op toe leggen dé ellen de te verminderen, werkzamer en de werk men bloot aan schrikkelijk gevaar en onbe rekenbare verwoesting. Verstaat gij nu, lezer, wat wij willen be duiden familieleven Uwe plaats, vaders en moeders, die is, op uwe ledige uren, tusschen uwe kinderen en die uwer kinderen, is aan uwe zijde. Daar is ook de ware voldoening te vinden, en voor u en voor uw kroost. gfMaar we leven in eenen tijd van verstrooi ing en onachtzaamheid in eenen tijd waar men de zoete en wettige gevoelens wil ver- fange* door gefaisandeerde vertooningen en feestpartijen,in eenen tijd eindelijk,waar rjng bekomen men het genot zoekt zonder den last Welnu, kinderen opbrengen gelijk het moet. valt lastig en vraagt werk. Ma,ar last en werk schudt men af, als men niet ver sterkt wordt door de zelfopoffering, als gij ze ooit zult gevonden hebben daar, waar men het woord God heeft doorgescl.-rabt, denkt dan dat ge eene ontdekking deedt. welke tot op het einde der 19e eeuw was on Zal men durven beweren dat België ten achtergebleven is in het vervullen van dien plicht Het is waar dat men, telkens dat wij aan- toonen wat reeds op den weg van vooruit gang gedaan is, altijd poogt te loochenen, aan te stippen wat nog te doen valt. Wij zouden ook misdoen indien wij wil den beweren dat er niets meer te doen is en dat wij reeds in het land van belofte aange komen zijn. Het is echter toch onrechtvaardig te loo chenen dat er reeds merkelijke loisverbete- den weldoenden invloed van de verhevene christelijke gevoelens diej er in op meester- ijke wijze uitgedrukt waren. Gezang en snarengespel werd ook op hee voldoende wijze uitgevoerd en levendig toe gejuicht. Daarna kregen wij de uitreiking der prijzen, die in groot getal behaald werden. Het zij genoeg hier de eerste prijzen te vei- melden die in de oudere humaniora gewon nen werden. In de \esde klasse M. Valeer Deconinck, van Elverdinghe. In de vijfde M. August Haemers, van Poperinghe, In de vierde M. Oswald Doucy, van Crombeke. In de derde MM. Jeroom Bouciqué, var. Merckem en Emiel Cardoen, van Passchen dale. In de tweede M. Karei Devos, van Po peringhe. In de Rhetorika M. Maurits Werquin, van Watou, die dus ook het gulden eermetaal behaalde. Eindelijk beklom de Zeer Eerw. Heer Duclos bet verhoog en sprak eene korte,doch gloedvolle redevoering uit waarin hij vooral de leerlingen aanwakkerde om later deftig en voorbeeldige Christenen te zijn, altijd bereid om Vaderland en Kerk te verdedigen zonder vaar of vrees, altijd en overal, al kloeke en werkzame jongelingen de gods dienstige overtuiging die zij in het College opdeden, te durven voor den dag brengen zonder eenig menschelijk opzicht zulk mannen, zegde hij, vraagt de hedendaagsch samenleving. Daarna maakte hij den uitslag bekend va den jaarlijkschen wedstrijd onder de Bis schoppelijke Colleges. In de vierde Latijnsche klasse behaalden in vertaling uit het Latijn M. Maurits Butaye den i6n accessiet M. Jozef Lebbeden i5n accessiet M. Florent Delanote den i3n accessiet M. Jozef Sansen den 1 in accessiet M: Jeroom Priem den 8n accessiet. In Latijnsch thema behaalden M. Jozef Sansen den 12» accessiet M. Daniel Liefooghe den eersten prijs. In de Rhetorika behaalden in Latijnsch redevoering M. Jozef Boucique' den 2" accessiet M. Maurits Werquin den in accessiet In Vlaamsche redevoering behaalden M. Maurits Werquin den 7" accessiet M. Jozef Bouciqué den eersten prijs. De vierige redenaar wenschte de bekroon den hertelijk geluk over den schitterenden 1 1 I Daarmee werd ook de plechtigheid ge De Belgische regeering is voornemens eene nieuwe rechtstreeksche spoorweglijn aan te leggea tusschen Brussel en Aken, langs Tongeren en Visé. Deze lijn zal zoo aangelegd zijn dat men later erop de elek triciteit als drijfkracht zal kunnen gebruiken, t is te zeggen dat zij noch groote bochten, noch overgangen zal hebben die hinderpa len zouden zijn voor de groote snelheid der treinen. Aan de Kamers zal daarvoor een krediet van 56 milioen gevraagd worden. Wellicht zal op deze rechtstreeksche lijn tusschen Brussel en Aken een andere volgen rechtstreeks tusschen Keulen en Berlijn, zoo dat men in eene min of meer verwijderde toekomst, in vijf uren tijds per elektrieken trein, van Brussel naar Berlijn zal kunnen reizen. Dat is echter tot nu toe nog maar eene waarschijnlijkheid. Men neme eenen lepel groene zeep, een lepel wit gestampte suiker, eenen olijfolie en het wit van een eimen mengt dit alles wel een half uur ondereen en legge deze zalf drie maal daags op den zieken vinger, en men zal eene verlichting gewaar worden. In een belangrijk werk vat M. J. Nan ninga Uitterdijk Een Kamperhandelshuis te Lissabon 1572 1594 uitgegeven door de Vereeniging van Overijselsch Regt en Ge- scheidenis 1904 komt naar aanleiding van brieven, van welke de afzending en over komst vermeld werd, een overzicht voor de snelheid van het brievenvervoer in dien tijd. Een brief van Amsterdam naar Antwer pen had gemiddeld 5 dagen noodig en van Amsterdam naar Dantzig 16 dagen. Van Antwerpen naar Dantzig was een brief gemiddeld 3o dagen onderweg. Van Kales naar Hamburg duurde de reis van een brief 21 dagen, van Kampen naar Amsterdam gemiddeld 1 dag. Van Lissabon naar Amsterdam duurde de reis gemiddeld 44 dagen van Lissabon naai Dantzig was de gemiddelde duur van het brievenvervoer 80 dagen. Van Lübeck naar Dantzig was een brief 12 dagen onderweg. is. bekend gebleven. Het kind maar al te dikwijls blijft beroofd van alle verheven gevoelenB. Het groeit op, wordt jongeling, jonge dochter, wordt vadei of moeder het huisgezin is gesticht, maai de ziel ontbeekt er men kent er geeue ware liefde, omdat de opoffering uit de herten i3 gesloten, en voor u, 0 beminnelijke en nooit volprezen familiegeest, voor u is hier geene] plaats meer; hier troont alleen de zelfzucht. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, N» U doer E. H. LEROY VEllliOBEN NADRUK De nationale feesten, welke thans gehou den worden, zijn de bekroning niet van een maatschappelijk werk dat eindelijk ge ëindigd is; zij doen ons enkel achteruit blik ken, om den belangrijken afgelegden weg te aanschouwen en te overwegen. Men mag dus gerust zeggen, zonder over drijven, dat België nog steeds aan de spits der mogendheden staat en dat ons land hel rekord heeft onder de vooruitgaande vol keren. Men kan dus, zonder zich belachelijk te maken, zich fier verklaren Belg te zijn. Fier en gelukkig 1 Wat zullen de andere liberale gazetten zeggen, die dagelijks herhalen dat België in alles aan het staartje staat Donderdag, 3 dezer, had de jaarlijksche plechtige prijsuitdeeling plaats in hetCollege. De plechtigheid begon te 9 1/2 uren en had plaats in de gewone feestzaal. Zij was voorgeweten door den Zeer Elerw.Heer Adolf Kanunnik Duclos. Eene talrijke schaar ouders en bloedver wanten van de leerlingen, vele vrienden van het katholiek onderwijs vervulden de zaal wij bemerkten onder andere de ZZ. EE. Dekens Dehulster en Huys, een groot getal geestelijken uit stad en dekenij, den heer Burgemeester Van Merris, schepenen en gemeenteraadsleden, den heer Georges Lebbe provincieraadslid, enz, enz. Een roerend tooneelspel, vol edele gevoe lens, werd door de jonge spelers op kunstige wijze voorgedragen; deze bekwamen dan ook een welverdienden bijval; menige toehoorder werd tot tranen toe bewogen en onderging sloten. M.Maurice Flamant van Yper,oud'leerling van Sl Vincents college, heeft met vrucht het ingangsexamen gedaan voor de studiën van ingenieur. M. Louis Van der Meersch van Langhe march oud' leerling van S4 Vincents Colieg heeft met groote onderscheiding het examen van kandidaat in wijsbegeerte en letteren voorbereidend tot de rechten. De volgende heeren, al oud-leerlingen uit het Bisschoppelijk College te Poperinghe hebben in de Katholieke Hoogeschool te Leuven, hun examen afgelegd MM. Remi Follet en Remi Dewickere, van Poperinghe, hun eerste examen in weten schappen, met voldoenden uitslag. Daar waren er die het niet geloofden; omdat het van Godden kwam, die van den eersten leugen niet dood en was maai verre het meeste getal was overtuigd dat Pieter daarvan bekwaam was en daar wierd gelachen, men kan niet meer.Eer het avond was,gelijk het gemeenlijk gaat, had men er nog het eene en het ander bijgedaan. Daar kwam 's avonds, eene gebaurvrouve naar Moeder Coleta's om kerremelk en natuurlijk om aan te staan aan Pieters moeder vertelde zij, eenvoudig weg, dat Karei Smeus wel een half ure hadde staan vragen aan een 3chuw hoe zijnen naam was, waar bij geboren was, hoe oud hij was enz. en toen hij eindeling geware wierd, dat hij met een schuw te doen hadde, dat hij van schaamte weg geloopeu was over al de velden rechte naar zijn bedde. JjgPieter zat van achter in de keuken, en wreef zijne zwarte knevels van voldoening. Moeder Coleta, al is 't dat zij 1 ieters pense- jagen sedert lang betreurde, voelde algelijk een aangename kitteling aan haar zwak herte, bij het hooien dat men de siimheid en de sluwheid van Pieter haren jongen ophemelde, dat zij die gebuurvrouwe wel een halvenschotel kerremelk op den hooptoi gaf. Als zij alleene was, kunt gij het wel denken, was Coleta eerste werk, naar di keuken te gaan en haren jongen te vrager gebeurd was, |geen zaken mede en hadde. Gij uw keuken en uwe beesten en ik mijne zakeu, zei hij, en hij was daarop vertrokken. De ongelukkige moeder moeste wederom haar verdriet opkroppeu, of 's nachts siape |loos in tranen en zuchten lucht geven. Pieter wierd van langs om meer door den duivel der pensejagerij bezeten hij en was bijkans nooit meer t'huis, altijd op zwiei en op zoek achter wild, of te wel achter poei en zaad, naar Poperinghe. Dat ging zoo verre, dat men hem in geheel de streke geen anderen naam meer en gaf als Pieter de Pensejager en zelden of nooit hoorde achter nieuw poer en zaad. Als hij gekomen was aan de Haapken bosschen, hoorde hij een kort geschuifel dat Pieter geheel wel verstond. Oh 1 daar moeten jagers opkomen, ik hoore ze hunne honden schuifelen zei hij bij zijn zeiven. Zij komen langs hier, laat ons dat af loeren, en Pieter was over den dijk twee drie stappen verre in den bosch achter eenen boom verdoken. Inderdaad, 't leed al niet lange of geheel t'endeu een lang loofstuk zag hij eene bende van vijf mannen van achter eene elsthage komen. Wat den duivel 1 een klopjacht sprak Pieter mistevreden Ah 1 ik herkenne ze men nog Pieter Dejaegher noemen. Op zekeren dag trok hij naar Poperinghe lal, het zijn scherpschutters, ah 1 ah 1 ah 1 om schietvoorraad, llij ging aide binnen-{oprechte jagers, ze verjagen en verschuwen wegelkes en sluipdrevekens, dweers door de|ai het wild van de streke.Mijnheer de vrede Crombekebosschen, niet voor den naarsten I rechter, de burgemeester van X en die weg, noch ook niet omdat hij riet en wilde Igroote lange Mijnheer Louis, met eik gzieu zijn maar omte loer en en te zien, leen blinkend roer. Hazekes let op I trekt waar er wild zat. Zijn herte en klopte maar 1 uw 00. en in want de veldwachter is meê daarvooren en zijn ooge en zochte noch eujenxiog een achterlooper, deze zijn slimmer zag maar dat... Waar een ander mensch geen haze of wild en bemerkte na lange loerens en kijkens, Pieter had het al gezien bij den eersten oogslag. Als hij over eenen dijk of gracht op een bloot veld sprong, sef fens hadde bij gezien of er wild op was. Was er een haze gelegerd, die liezoore hadde Pieters sprong gehoord, zijn kopke een weiuig geheven of zijne lange oorkes gepijld, en Pieters hadde het gezien. Alzoo schoot hij menigeu haze,zonder veel verloren stappen te zetten. Hij en ging nooit uit of hij hadde en zouden u kunnen zien. Zij gingen al door hef loofveld, met groote trage stappen, half gestopen met het gewere gereed om. by 't minste teeken, te schieten. Hunne houden liepen de velden op, van de werke weg en zij en hoorden noch geroep noch vermaan, 't was al ver loren geschuifeld op zulke slechte bees ten. Oh wat zal het zijn dan? dacht Pieter, hij zag, al met eens, Mijnheer Louis bcom- stille ^phTenzyiie twee makkers toonen of dat waarlijk gebeurd was, hetgeen zij daar vernomen hadde. Maar zij kreeg eenen scheeven van Pieter, |z'cn dat Pieter een roeEep X ten snauw en een snak en twas al. Enl Zoo, Pieter de Pense/ager troi 't laatste was, dat het vrouwvolk daar al'door dreven en wegelkens naar zijn roer meê dat in twee stukken verq5-jjen I me^ v'jeede plechtige gebaren, dat hij eenen zat in de diepe binnenzakken /opzien hadde, twintig stappen voor „I ntV All Aa„ „o„ zat wijde veste. Dat was al v van den kleermaker, dat t em links op twee stappen van den kant van iloofveld. Alledrie nu en de twee achter I loopers ook keken met scherpe onderzoeken- de blikken, naar de plaatse die Mijnhetr lis met zijnen langen arm en langen vin. ger scheen aau te wijzen. De vinger op den trekker, voeten vast, beenen Tijde en ge spannen, het lijf een weinig voorover de veldwachter en zijn makker van wederzijden der drie jagers, zoo reikhalsden eu gaapten zij van klare kijken. - Pieter die nochtans niet gauw en ioech, bijzonderlijk ais 't zulke zaken geldt en kon hem met inhouden, op het gezicht van al die geknevelde maunen in zu.ke gespannen houdinge. Al met eens, Mijnheer Louis zijn arm en vinger die hij altijd vooruitgesteken hield, gaf een korte snak op den ze.lden oogenblik, knalden twee schoten en eene woike rook steeg omhoog terwijl de veldwachter eu zijn gezel vooruit stoven naar den haze, die ongetwijfeld mors. stokkedood was; want men had noch sperte iiug noch sprong gezien, en hij en was ook niet ontvlucht, dat was zeker. Pieter toerde door de takken der struiken al zijn lachen was weg zij hadden eenen naze geschoten, t was ais eene schot, zijn herte. Een vloek kwam geradbraakt van tusschen zijne tanden maar ziet hij ileere des Ileereu De veldwachter is de rap Te en ter plaatse gekomen, en vindt hij niets anders als eeue groote rape al i.i iienteis geschoten. Hij steekt ze op maar zijne meesters, die met plechtigen stap naderdenop denzeltden stond klonk er zoo eeu geweldigen schater lach in den bosch, dat alle vijf die helden er van verschoten dat ze op wupten. Zij waren beschaamd omdat er een getuige geweest was van hunne ongehoorde oubedieven heid. i ieters gramschap was in bittere spotter nij veranderd, en misprijzend zijne schou ders optrekkend vervolgde hij zijnen weg naar Poperinghe. Zijne zwarte oogen en stonden nooit stille zij loerden gedurig in 't ronde terwijl er ia M. Fursy Hollevoet, van Crombeke, zijn eerste examen voor ingenieur, met onder, scheiding. M. Valeer Moncarey, van Poperinghe, 2ijn tweede examen in handelswetenschappen met voldoenden uitslag. M. Karei Van Merris, van Poperinghe, zjjn tweede examen in wijsbegeerte, met groote onderscheiding. M. Paul Mullie, van Ploegsteert, zijn laatste examen voor landbouwingenieur, onderscheiding. M. FlorentVandermarliere.van Elverdinghe zijn eerste examen voor veearts, ,net onderscheiding. vl. Gustaaf Waffelaert, van Etterbeek, Zijn tweede examen voor advocaat, met vol doenden uitslag. M. Rafaël Vandenberghe, van Rousbrugg, en M. Joris Verschave, van Alveringheai' hun derde examen voor geneesheer, onderscheiding. M. Rene' Devloo, van Oostvleteren, zijn vijfde examen voor geneesheer, met gro>te onderscheiding. M. Ovidins Verbouwe, van Watou, zijn laatste examen voor ingenieur, met vol doenden uitslag. M. Albert Sansen, van Poperinghe, zijn laatste examen voor ingenieur, met doenden uitslag. net vol- Mgr de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot schoolopziener der dekenij Veurne(Noord kant). Eerw. Heer Yserbyt, principaal in het collegie van Nieuwpoort. Bestuurder der zusters van St-Vincentius te Cortemarck, E. H. Goethals, bestuurder der scholen te Thielt. Bestuurder der scholen te Thielt, E. H. Bernaert, leeraar in 't collegie te Mouscroen. van 12 Oogst tot 1 October igo5. n. z. z t. 6.08 6.22 6 15 6.29 6.22 6.36 6.2-5 642 6.31 6.45 6.36 6.50 6.40 6.54 6.48 7.03 6.54 7.06 Gheluwe Depot a 7.12 v 6.57 7.13 9.50 12.33 17.18 Plaats G.59 7.13 9.52 12.35 17.20 Meenen (statie) 7 09 7.25 10 02 12.45 17.30 Yper Bascule 4illcbeke Hooghe Cantine Gheluvelt Kortekeer Becelare Nachtegaal Koelberg 9.CO 11.38 16.22 18.53 9.07 11.45 16.29 10.05 9.14 11.52 16.36 19 12 9 20 11.58 16 42 19.18 9.22 12 01 16.45 19 21 9.27 12.06 16 50 19 26 9 31 12.10 16.54 19.30 zon- 9 39 12 19 17.03 19.39 dag 9.42 12 22 17.06 19.42 al- 9 48 12.28 17.12 19.48 leen - 19.50 - 19.52 - 20.02 Meenen (stalie) 7 38 10.27 12.58 17.42 Gheluwe Plaals 7.48 10 36 13.08 17.52 Depot a. 7.50 10.38 13.10 17.54 v. 5.12 7.51 10.38 13.15 18.00 Koelberg 5.19 7.58 10.45 13 22 18.07 Nachtegaal 5.21 8.CO 10.47 15.24 18.09 tiecelare 5.31 8.09 10.57 15.54 18.19 Kortekeer 5.54 8.12 11.00 15.57 18.22 Gheluvelt 5.40 8.18 11.06 13.45 18.28 Cantine 5.43 8.21 11.09 13.46 18.31 Hooghe 5.50 8.27 11.16 13.53 18 58 Zillebeke 5 55 8.52 11.21 13.58 18.43 Yper Bascule 6 02 8 39 11.28 14.05 18.50 n z. Rijdt niet den zaterdag, zat. Rijdt den zaterdag alleen. Niet verplichtende stilstanden. VLAMERTINGIIE Maandag avond rond 7 ure, kwamen M. Arthur Debandt, zijnen zoou en zijnen knecht met eene veers en koei, van zijne weide hij Poperinghe le wege naar huis. zijnen dikken kop alle slag van plannen en schikkingen aau 't aaneenschakelen waren. Iets hadde hij vastegesteld, nog voor den zelfden dag, hij zou, al 't kasteel van Baron Mazernau de (Jouthove, wedeikeeren eu eene Ante drinken in de iiooge landing.Niemand kende hem daar persoonlijk van naam en faam was hij geheei de streke door gekend el ijk kwapenning. Hij ging daar eene nieuwsgierige pinte drinken en te wete geraken wat hij kennen wilde, dat was zeker, l'ieter was eene sluwe slimme vos. Zoo, tegen avond met keersenaansteken kwam hij in de llooge landing binnen. Daar zaten twee-drie menschen, in den halven donkeren, hunne pijpe te sinooren en een gespaard pintje te drinken. Zij waren effen bezig met van stroppen en jagen te klappen, als Pieter de deur openstak. Ten kon niet beter gelukken, dacht I ieter, de tonne loopt hier ai die ik meende te moeten ontsteken. Met Pieters binnenkomen ging het gesprek veranderen te wege hadde de slimme vos niet opgelet. Gij waart bezig met van jagen te spreken, bij dat ik hoore, vroeg Pieter? Ja wij, vriendschap, antwoordde er een, het was de boer van 't neérffof. 'k Heb daar van den Yoornoeue herteiijk moeten lachen meiecne bende fijne jage;S, ginder bij de Haapken bosschen, 'k en kan mij nog niet inhouden als ik er op peize. Eu t waren toen nog jagers met uaarden.en leerzen en botten,jagers naar de laatste sueê, met houden en knechten, jagers vergezeld van de openbare machtde veldwachters dienen nu om hazen en patrij zen uit te jagen. Wat gaan wij nogal tegen komen, zwijgt ft Vervolgt)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 2