m m Bericht Op Zaterdag 16n December 1905. 5 centimcn 't blad» Vlaamsch en Katholiek STADSNIEUWS Gemeenteraad G ezo 11 d heids we r k en Aanbesteding Tooneelfeest In dc ïweinszaal 40te jaar. Talmerk 2085 TELEFOON 52 f> trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boter strate, te Fper, en bij 's land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank jaar». Echt efn recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Verslag der zitting van Zaterdag pn in Wintermaand igoS. 632 653 522 539 5 14 488 3go 435 43o 333 236 384 189 240 Sl- Maartens Godshuizen Stadsbegrootiug voor 1906 5 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 31". 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. 11'cs moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Botersïrate, Tk £6, te Yper. m m er is een heldhaftig kostelijk De nieuwe inschrijvers op hel Nieuwsblad voor 1906 krijgen do gazette voor nieten van nu tot Nieuw jaar. Genoeg is het geweten dat het Staatsbe stier - en daar in doet het zeer welgroote sommen besteedt om oude gebouwen zooals merkweerdige kerken, oude abdijen, zelfs onbewoonde kasteelpuinen van verval of volledige verdwijning te redden. Aan die gebouwen, die getuigen van een roemrijk verleden, zijn immers geschiedkundige her inneringen verbonden en die stomme, dood- sche muren met hunne wijde oogholten en afgewreten schedels spreken tot ons van vroeger strijden en zegenpralen. Doch, niet waar, geachte lezer, ander gedenkstuk ons door het voorgeslacht achtergelaten, een erfdeel, buiten alle andere een erfdeel dat in zijne armen en geloof en goede zeden eigen aard en zelfstandigheid, eigene weerdf en vroomheid draagt dat geliefkoosd, eer biedweerdig erfdeel is de Taal. De taal is gansch het volk heeft een groote denker gezeid. Door de taal spreken tot ons nog, die overleden geslachten, welke van over meer dan duizend jaar door hunne verkleefdheid aan het geloof uitschenen. Gaat de taal te kwiste en het vlaamsch is meer in gevaar dan men denkt gaat de taal te kwiste, dan gaan ook bet geloof en de goede zeden te niete. Verliezen de Vlamingen, met hun stand vastig karakter en fraaien wil, het geloof wij vreezen dat zij nog boosaardiger, nog gevaarlijker zouden zijn dan de Franschen In de Walenstreek van ons land wordt de invloed, het uitwerksel van den franschen geest het meest gevoeld. Ehwel die .streek is voor wat de evenredigheid der geboorten op het getal inwoners aangaat vei ten achter bij de vlaamsche streek, gelijk de volgende aan teekeningen van over eenige jaren aantoo- nen De bekendmakingen kostdi 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas. 'e Brussel, Tk 31, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place dé la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, v n al die buiten Oost- Weslviaanderen wonen. Vlaamsche Steden of gemeenten Meenen Boom Hasselt Hamme Gheel Merxem Thielt Waalsche Steden of gemeenten Herstal Quaregnon Wasmes Hoei Ougrée Dison Paturages Bevolking Geboorten 19000 16000 15ooo 14000 i3ooo 12000 11000 Bevolking Geboorten 19000 16000 15ooo 14000 i3ooo 12000 11000 De plicht is het voor den Staat de vlaam sche taal, de spraak der meerderheid van de Belgen van verval en ondergang te redden. Omdat dehoogere standen, zegt Hooglee raar Deceulemeer, onze schoone en rijke moedertaal voor te gemeen, te plat en te boersch vinden, ze aan hunne kinderen niet leeren en niet laten leeren moeten honderden en duizenden andere kinders het bezeuren en wordt in 't middelbaar onderwijs eene vreemde taal, het fransch, als voertaal gebe zigd Is dat niet vernederend, hoogst nadeelig, ja zelfs schadelijk voor ons Vlamingen Daarom smeeken, vragen en eischen wij de stemming van Coremans wetsvoorstel. Dan zal er wat recht aan onzen stam gedaan worden. Dan zal er een straal hoop en betrouwen in ons hert dalen, meer broederlijkheid onder de verscheidene stan den komen en dan, ja dan zullen de Vlamin gen, in mei aanstaande met vollen moed en vereenigde krachten tegen den vijand van Kerk en Staat, tegen liberalen en socialisten te velde trekken. V. H. De openbare zitting begint ten 5 ure. De heer Burgemeester zit voor. Zijn nog aanwezig de heeren Schepenen Struye en Vanden Boogaerde de raadsheeren Fraeijs, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vanden Peereboom, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeck- houtte en Lemahieu, benevens de heer schrijver M. Gorrissen, 't Verslag der zitting van i8n November laatst wordt goedgekeurd. MM. Begerem en Vande Voorde, die beiden onpasselijk zijn, worden verontschul digd de openbare zitting bij te wonen. De heer Voorzitter leest eenen brief van HK. H. de Gravin van Vlaanderen, die den raad bedankt voor de deelneming in den rouw. 't Plein bij de statie heet Statieplein, place de la Station en niet place de la Gare. Er wordt den gemeenteraad bericht dat de weg naar Elzendamme voorloopig blijft gelijk hij is, om reden dat de stad in de kosten van onteigening en verbreeden der strate niet 'n wil tusschenkomen. De heer Voorzitterzegt dat Yper met tusschenkomt omdat de kalsijde eene Staats baan is. De lijste der kinders die recht hebben op kosteloos onderwijs, wordt bepaald goedge keurd. De opmerkingen door den heer Sobry in de voorgaande zitting gedaan werden ongegrond bevonden. De begrooting voor 1906 der kerkfabriek van Sint-Maartens wordt gunstig beoordeeld Zij sluit in ontvangsten met fr. 11.649 86 en in uitgaven met fr. 16.938.48, latende een tekort van 5288 fr. 62. De raad is van gedacht dat de Godshuizen een perceel grond mogen verkoopen aan M. Ligy, alsook een deel boomen, taillie en sparren openbaar mogen te koop stellen. De bevolking van rechtswege is 17073 op 3in December laatst, maar metterdaad be draagt het getal inwoners i8.55o, dat is een verschil van 1477. Op 3in December 1900 bedroeg het getal inwoners 16.552In 4 jaar is de bevolking bijgevolg vermeerderd met meer dan 5oo inwoners of juist 521. De heer Voorzitter leest de verschillige artikels der begrooting, die beurtelings aanveerd worden. Wij geven de voornaamste bemerkingen die onder de bespreking werden gedaan. Bij de laks op de openbare dansfeesten doet de heer Voorzitter opmerken dat de nieuwe taks werd goedgekeurd door het Staatsbestuur, maar dat deze nieuwe taks maar de helft bedraagt van de vroegere, dat er daar bijgevolg eene vermindering is van de helft der lasten op het dansen. Dit zij gezeid om alle verkeerde uitlegging te ver mijden. Een krediet wordt gestemd om het plein achter het gevang te beplanten met boomen. Verschillige raadsheeren zouden willen dien grond zien verpachten voor kleine hovingen, maar de meerderheid denkt dat het beter is boomen te planten. M. D'Huvettere zou begeeren dat de huizen Siroux ten minste eenen gebruikbaren uitweg vinden om op de eene of de andere manier in stad te geraken M. de VoorzitterWij hebben dikwijls ontraden daar te bouwen, voorziende de moeilijkheid die nu bestaat. Men heeft niet willen luisteren M. Vanden Boogaerde denkt dat de stad om moeilijkheden te ontgaan, zelve geen weg en mag leggen, maar er zal steen gruis en asschen ter beschikking gesteld worden om een bruikbaar wegeltje te maken. De stad zal de ijskelders openbaar ver pachten en eens zien welke de gevolgen zullen zijn. M. D'Huvettere keurt goed dat de stad het water doe betalen door de Vlaanders en de trammaatschappij, maar hij zou willen dat de bewoners van 't Hoornwerk en de Mee- nenpoort gebruikbaar'water krijgen. Daarom zou hij eene buis aan de waterleiding ver binden en, al ware het maar een paar uren daags water ter beschikking geven dier be langrijke wijk. M. de Voorzitter denkt dat de water kwestie hare oplossing zal krijgen na Nieuwjaar bij middel eener leening. De buitengewone inkomsten van stad en zijn niet in state groote werken te ontdragen gelijk er hier behoofen gedaan te worden de waterkwestie, de herstelling der Halle, Sint Maartenskerke, St Pieterskerke, 't vol trekken onzer vuilgoten ofte riolen, enz. zijn zoovele werken die groote kapitalen vereischen. De gewone inkomsten van stad zijn toereikend om de lasten te ontdragen die de leerling zal meeslepen, en 't en is maar redelijk dat onze nakomelingen, die de voordeelen dezer werken zullen genieten, er ook een deel der lasten van dragen. Het water aan de Meenepoorte zal dan ook kunnen gegeven worden. M. D HuvettereIk verneme daar van M. Vanderghote dat de tram Yper-Meenen water heeft van stad. Zou er daar geen klein kraantje een paar uren daags misschien ter beschikking kunnen gesteld worden van dit belanrijk kwartier. M. de VoorzitterWe zullen zien als er middel is om u voldoening te geven. In alle geval dat zal kunnen gedaan worden naNieuwjaar als de waterkwestie opgelost is. M. D'Huvetterezou begeeren dat de juiste ure der statie of het juist verschi dagelijks aangeduid worde bij het policie- bureel.De familie van den lieer burgemeester en van den heer schepene Vanden Boogaerde hebben beide kunnen oordeelen deze weke hoe onaangenaam het is de juiste ure niet te hebben. M. de Voorzitter. Alle dage wordt de juiste ure opgegeven en het stadsuurwerk juist gezet er is altijd 7 minuiten verschil M. Bouquet Zou begeeren de deuntjes van den beiaard te doen veranderen. M. de VoorzitterInderdaad, de gedane keus over drie vier jaar en is niet te wel gelukt. We zullen eens muziekanten daar over raadplegen. M. Lemahieu Vraagt 5oo fr. meer voor de peerdenfeesten. Met 1000 fr. kan men niet genoeg, en de laatste feesten hebben bewezen dat er op dien weg middel is om tot iets te komen. M. de Voorzitter De schepenraad onder steunt het voorstel van M. Lemahieu. M. Bouquet is ook van 't gedacht en de raad stemt eenpariglijk 5oo fr. meer. - Er wordt beslist een policieagent bij te noemenhet is noodig doordien dat de bevolking merkelijk vermeerderd is. M. D'Huvettere klaagt over den voet weg van de Meenenpoorte naar de Bascule Hij is volstrekt onbruikbaar de stad zou hem moeten hersteilen. M. de Voorzitter. Hij behoort aan den Staat. Wij zullen aandringen omdat hij spoedig hersteld worde. (1) De Provincie zal ook het voorland her stellen van de Bascule naar de Catotjes. Bij de schooluitgaven vraagt de heer Sobry dat de kosten der prijsdeelmg in betalende Stadsschool zouden verminderd worden. Daar is een krediet van 1000 frank ingeschreven, en de achtbare raadsheer stelt voor het op 400 fr. te brengen, "t Is no ruim genoeg voor de honderd kinders cue er zijn in de lagere en bewaarschool te gare Dat is een prachtuitgave die wel mag ver minderd worden. M. de Voorzitter.— Die duist frank dienen ook voor andere scholen. M. Sobry In de lagere scholen heeft men reeds iiZ-j fr. van de fondatien. Dat en is juist al niet meer om te klagen. Verleden jaar werd er in Yper 69.940 fr besteed voor openbaar onderwijs. M. de Voorzitter. De opbreagst der fondatien heeft eene vaste bestemming, wij moeten ze eerbiedigen. (1) Vermits er nu overal boomen geplant worden, zou de stad nieL goed vladen er te planten al den rechterkant van de Nieentm poorte naar de Bascule. De weg breed genoeg, en t zou een schoon geven aan de inkomst van stad al dien kant.' ten minste als men er behoorlijker boomen zet dan op de markt en in de Rijselstrate. M. Struye twijfelt als de gevers wel hun geld hebben bestemd voor prijsdeelin- gen. Die zaak behoorde nader onderzocht en beslist te worden. Na eene lange bespreking tusschen de heeren Voorzitter, Sobry en Struye, beslist de raad het krediet van 1000 fr. te behouden, maar er enkel 400 fr. van te doen dienen voor de betalende meisjes der bewaarschool. De zaak der fondatien zal later grondig on derzocht worden. MM. Fraeijs, Vanderghote, Bouquet en Sobry stemmen tegen het krediet van 1000 fr. M.Sobry dringt aan om de Bellewaard- straat te doen besteenigen door werklieden van stad. M. de Voorzitter vindt de zaak onmo gelijk. Er wordt beslist dit jaar de St-Jacobs- strate te heileggen. Het is te hopen, zegt de heer Voorzitter, dat men niet en zal vinden dat het te vroeg is en dat het te eerder gedaan wordt omdat twee leden van den Schepen- raad daar wonen. M. D'Huvettereis er niet tegen, maar beveelt ook de Cartonstraat aan, zelfs al moest men zeggen dat het is omdat hij daar woont. (Alg. gelach). De stad beslist eene schrijfmachien aan te koopen als deze der Burgerlijke Gods huizen. Men kan er een halven klerk mêe ontsparen, 't Zal eene Remigton zijn van 600 fr. Er wordt 1000 fr. gestemd voor farden en andere benoodigheden in de archieven. De heer Voorzitter brengt hulde aan de vaardigheid en de werkzaamheid van den handvestbewaarder. 3oo fr. worden bestemd voor stoelen in Stadstheater. Een nieuw krediet van 1000 fr. wordt gestemd voor het Slachthuis, zoodat de herstellingen nu 3ooo fr. zullen beloopen. Die uitgave wordt nog al hevig beknibbeld. M. Fiers, een man van 't vak, had voorzeid nogthans dat de werken 3ooo fr. zouden kosten. M. Sobry zou begeeren dat men in 't vervolg juist zou bepalen wat een werk moet kosten. M. de Voorzitter en M. de Schepene Vanden Boogaerde denken dat het soms moeilijk is te bepalen hoeveel de herstellingen zullen bedragen. M. Fraeijs stelt voor als voorgaandelij 600 fr. te stemmen voor de diensten beweze door de Koninklijke Fanfare. M. de Voorzitter denkt dat de Fanfare minder diensten bewezen heeft dan de voorgaande jaren. M. Fraeijs. Een concert werd belet door het slecht weder.Het krediet wordt een parig gestemd. M. D'Huvetteredoet breedvoerig aide voordeelen kennen van het oprichten van een schietplein of stand. Andere steden die zelve het belang niet hebben van Yper,bezit ten een schietplein en genieten erdoor groote voordeelen. Spreker overhandigt aan den Voorzitte een vertoogschrift waarin Yperlingen van alle partijen, van allen rang en stand het oprichten van zulk schietplein vragen. Tot de heer Voorzitter M. Colaert zelf heeft het geteekend. [Gelach). Het tegenwoordig ontwerp zou ongetwij feld veel minder kosten dan het vroegere, dat op 3o.ooo fr. werd beraamd. M. de Voorzitter heelt inderdaad een vertoog ontvangen van M. Ligy, hoofd der Burgerwacht, die vraagt dat er hier eenen stand opgericht worde. Het vroeger ingediend ontwerp werd niet aanveerd, om reden dat het gevaar opleverde De begrooting ware in state de kosten van het oprichten van een schietplein te ontdragen, maar we zijn van oordeel dat zulke uitgave best door de leening zou betaald worden. Wij hebben vernomen dat Brugge een stand bezit gelijk wij er eenen zouden begeeren. Seffens hebben wij plans en bestek gevraagd aan het Brugsche Stads bestuur,maar tot nu toe nog niet ontvangen Zoodra wij van de plans in bezit zijn zuiler^ wij met M. Ligy naar Brugge gaan zien f n u verders voorstellen doen, alsmede dery T^Tinister en zijn bureeloverste M raadplegen, inschrijven van een kredriet is geen bewijs dat wij tegen het voorstel van M. D'Huvettere zijn, maar we denken dat zulke belangrijke uitgave beter bij middej; der leening zou geregeld worden, meteen met de andere groote werken waarover ik reeds gesproken heb waterkwestie, herstel ling van Halle, Sint Maartenskerke, klooster der arme klaren, voltrekking der vuilgoten, enz. Er wordt beslist de voorlanden der Dix- muidestraat te voltrekken. M. Sobry begeert nog nieuwe riolen maar de heer Voorzitter zegt dat er reeds voor verre boven de 100.000 fr.zijn gemaakt, al was er maar 100.000 fr. voor bestemd in de leening. Een krediet wordt gestemd om een leuning te plaatsen rond de waterwerken.(machienen der waterleidingen.) M. Fraeijs doet opmerken dat de leuning bij de Meenenpoorte in zeer slechten staat is en gedurig gevaar oplevert. M. D'Huvetterezegt dat geheel het metselwerk wegzinkt en dringende herstel ling eischt. M. de Voorzitter. Dat is nog een werk ten laste van den Staat. We zullen aandringen opdat leuning en metselwerk spoedig worden in staat gesteld. Een krediet van 35oo fr. wordt gestemd voor een festival in 1906 en 9000 fr. voor veranderen der oude en plaatsen van nieuwe gazlanteerns. De zitting wordt opgeschorst ten 8.o5. In geheime zitting wordt de heer advokaat Alex. Berghman benoemd als h4 der Gods huizen en de heer advokaat Alb. JBiebuyck als dischheer, de eerste ter vervanging van M. Meersseman, ontslaggever, en de tweede ter vervanging van M. Tack, overleden. Heden Zaterdag 16 December, ten 5 ure, opnieuw openbare zitting van den Raad. Ook heden Zaterdag namiddag, ten 2 ure vergadering van den Katholieken Bond in 't Volkshuis, voor de aanduiding van eenen Voorzitter, 4 ondervoorzitters, schrijver, hulpschrijver en schatbewaarder, alsmede 10 leden van het uitvoerend comi- teit. Al de afgeveerdigden van den Bond van geheel het arrondissement zijn ertoe uitge noodigd. Een koninklijk besluit van 3on November erleent de volgende toelagen voor Het ver- riciiten van gezondheidswerken Yper, 4.469 fr. Yper, 900 fr. Yper, 163 fr. Voor het onderhoud der krijgsgebouwen te Yper hebben aangeboden Wed. Roose en Zoon, Yper, 16 vermindering A. Al leman, Yper, 14.50% en A. Desmidt, Yper, '/o. Zondagavond ten 7 ure, groot toon-en lijfoefenkundig feest in 't Volkshuis,gegeven door St Michielsgilde, met medehulp van St Michielsharmonie. Verschillige vaderlandsche liederen zullen met medehulp door zangmaatschappij de Orphéon gezongen worden. Hetcerste Concert van 't Winterseizoen is voor de koninklijke eene gelegenheid geweest om aan de talrijke en uitgekozene menigte, die de ïweinszaal vervulde, te bewijzen dat zij steeds vooruit gaat op de baan der kunst. Fidelio, een prachtige bladzijde van den onsterfelijken van Beethoven, en Marche auxflambeaux van Meyerbeer, meesterlijk gespeeld, deden de uitmuntende hoedanig heden van de muzikanten uitschijnen en getuigden van eensgezindheid en iever. De leden en den Bestierder halen er eere van. M. Verstraete heeft reeds meermaals be wezen dat hij met hert en ziele zijn muziek en zijne muzikanten genegen is, en, die er aan hadden kunnen of durven twijfelen, heb ben in het feestmaal van Ste Cecilia gezien

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1