m 8:1 m Pal 11 DE PENSEJAGER MENGELMAKEN ill ill' :*s :I fl 111 jlTl Waarom wij eenen schup zouden krijgen VAN ALLES WAT Cijfers Geldelijke toestand van het Land Soldaten en Pensioenkassen Voor de oude menschen Even rijk of arm Vooruitgang Eene goede wet Nog cijfers! V fill is ■W t i 1 f StWPBli H ill -i 4' Ieder besteller, bij den Drukker van 't Nieuwsblad, van 100 visiet kaarten aan 1 1.50 op schoone ivoorcarton, bekomt gratis een prachtige porle-carles. 1 B0ES1NGHE GEEFT DE BESTE SOEP li I.IV JjiS f; rail D W '1 r i Mil l\ i Over eenige dagen viel ons een liberaal gazetje in de hand en daarin vonden we de redens uitgelegd waarom de katholieken eenen schup zouden krijgen in 1906, often minste waarom de liberalen wenschen dat wij zulken schup zouden krijgen, want die kerels rekenen zonder den weerd en 't is den eersten keer niet dat ze voor de katho lieken eenen put graven waarin zij ten slotte zelve vallen. Sedert ruim twintig jaar is dat zelfs met elke wetgevende kiezing het geval. De grieven die de liberalen tegen het katholiek gouvernement aanhalen zijn waar lijk zoo aardig, dat wij niet weerstaan aan het plezier van er eenigen van te doen kennen. Volgens dat liberaal gazetje dus, zullen de katholieken in 1906 eenen schup krijgen 1Omdat \ij slechts in het belang der kloosters werken, en %ich weinig bekom meren met de belangen van ons land. Dat is voorzeker het eerste nieuws dat onze lezers daarvan vernemen. Zoo het gouvernement werkt enkel in het belang der kloosters 1 Maar we zouden toch ook moeten weten van dewelke En ook wat er aan al die kloosters gegeven wordtDat moet voorzeker verschrikkelijk zijn, en we begrijpen dan warempel niet meer hoe M de Smet de Naeyer het staatsbudjet nog met boni's kan sluiten Er kan daar niets, anders dan toverij meê bemoeid zijn en wij verzoe ken de liberale gazetschrijvers dat geheim te willen ophelderen. Zij gelieven ons dus de kloosters te doen kennen in wiens belang het gouvernement werkt, welk profijt die kloosters daaruit halen, enz, enz., want wij wisten er waarlijk niets van en dat zou toch moeten goed geweten worden. Maar dan ook bewijzen en niet enkel woorden in de lucht! Liberale lezers kunnen, zich daar misschien meê tevreden stellen maar de katholieken zijn slimmer en eiscben bij alles het bewijs. Arm, onnoozel slachtoffer hij heeft er niets in te zien gehad 't Zijn de pastors dir. het gedaan hebben Wat ne mensch toch allemaal nog leert,hé En dan die edellieden en die groote koppen der katholieke partij, die de centen opstrij ken Zie, dat mag niet meer blijven duren die mannen moeten bekend gemaakt worden en wij hopen wel dat het liberaal gazetje ze ons zal doen kennen. Weihoe wij betalen onze belastingen en t zijn mis schien de Merode's, de Ligne's, de d'Arem- berg's die er gaan mee loopen. Maar onze lezers zullen zich misschien afvragen of wij niet met hen den gek houden of het wel waar is dat er liberale gazetten zijn, die zulke ongerijmdheden schrijven Ja, vrienden, zoo zijn er Zoo er iemand in 1906 eenen schup zal krijgen, dan zullen het niet de katholieken zijn, maar wel de liberalen, die in hun eigen gazetten de kiezers alzoo voor de aap houden. (Ga^et van Merchtem) De katholieken zullen ook nog hunnen schup krijgen 2. Omdat \ij overal paters en nonnen in de scholen plaatsen, en het brood ont- rooven van burgers en werkmanskinderen. Nog eens, waar gebeurt dat? In Brussel en in voorsteden is er in geene enkele officieele school, een broeder, pater of non te vinden. Er zijn wel broeder- en zuster scholen, maar die hebben de kloosterlingen, met de hulp der katholieke burgers, zelf gesticht en de arme ouders zijn daar zeer dankbaar voor, omdat zij in volle ver trouwen hunne kinderen mogen naar toe zenden. Maar, wij zouden de officieele scholen willen kennen, waar al die broeders, paters en nonnen zijn, die het brood van burgers en werkmanskinderen ontrooven Is er misschien hier of daar een broeder tot schoolmeester, of eene zuster tot school meesteres beneemd, dan is het enkel omdat zij hun diploma bezitten en niet omdat zij een kloosterkleed dragen En zij zijn toch ook burgers en werkmanskinderen En de liberalen zouden hen willen doen wegzenden en enkel omdat zij kloosterlingen zijn Waar zijn dan de broodroovers Maar nog eens wij zouden dien overal eens willen uitgelegd zien. Waar is dat overal 1 De katholieken zouden nog eenen schup krijgen 3. Omdat de handelaars ondervinden dat de pastoors, de edellieden en de groote koppen der katholieke partij de centen op strijken en de handeldrijvende klas met lasten overladen. De pastors laten wij terzij. die worden voor hun ambt betaald, maar wat de lasten betreft, wij wisten ook nog niet dan het de j pastors waren die ze instelden Te Schaar beek zijn de gemeentelasten sedert verleden jaar meer dan verdubbeld en de belasting betalers wijten daar grootendeels de schuld van aan den socialistischen schepen citoyen Bertrand. Niets is welsprekender dan cijfers, zegt men. Daarom zullen wij vandaag eenige cijfers aanhalen, aan onze lezers de zorg latende er het besluit uit te trekken. De liberalen hebben de drinkebroers opge hitst tegen de katholieke regeering, omdat zij den alkooi zwaarder belast hebben. Welnu, de brave vaders, moeders en huis vrouwen, bedanken thans, met menigen genezen drinkebroeder, de katholieke regee ring, om den verkregen uitslag. Ziehier dien gelukkigen uitslag. Vóór de wet was het alcoolgebruik in België van ro liters per inwoner na de wet is dit gebruik gevallen op 6 liters. Welke verbetering voor het menschdom J Al tranen gespaard in ellendige huishoudens, En, terwijl het alcoolgebruik verminderde, vermeerderde het gebruik van suiker, omdat de ontlasting dezer fabricatie, de suiker veel beterkoop maakt. De suiker, het is gekend, heeft een groote voedende kracht. De suiker is onmisbaar voor het huishou den. De hooge prijs van dë suiker, belette het inmaken van allerlei fruit, zoo noodig voor de gezondheid als aangenaam in de voeding. Welnu, in België werden er vóór de ver mindering der rechten, in 1903 60 mil- lioen kilos suiker gebruikt, en na de vermin dering, in 1904, werden er 84 millioen ge bruikr. De vermindering in gebruik van den alcool, die verarmt en doodt, is vervangen door eene vermeerdering van gebruik in suiker, die verrijkt en voedt. ■Een voordeelige suikerbeetenteelt is een schat voor den landbouwer. Die schat is thans verdubbeld, dank aan het flink bestuur dat aan het hoofd van België staat. De Belgische renten staan op de beurs het hoogst geschat van alle de staatsrenten. Hier is de beursprijs Belgische rente 3 ten honderd 99,60 Fransche 3 98,77 Nederlandsche 3 90,83 Duitsche 3 88,12 Russische 3 7^,47 Dat het dus in België, vergeleken met andere landen, goed staat, is niet te betwis ten. Oost-West, 't huis best, is dus van de Belgen het juiste spreekwoord. Zij zullen dan ook aan het land weten te bewaren het katholieke bestuur aan hetwelk wij dien voorspoed schuldig zijn. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, Nr 33 door E. H. LEROY VERBODEN NADRUK Spreek, Koben, en beken de waarheid; 't zal u veel voordeeliger zijn man. Niet waar Koben 't En doet, Mijnheer, dat en is mijne pijpe niet, stamelde Koben. Geronk in de zale. Hoegij loochent nuover een oogenblik herkendet gij ze nog voor de uwe Ja, overtijd, zei Koben wederom her stellend, overtijd was dat mijne pijpe; maar nu behoorde ze mij niet meer toe. Ik heb ze weg gegeven, acht dagen voor den moord op mijnen stiefvader. Aan wien hebt gij ze gegeven maar zeg de waarheid, liegen en kan hier niet baten, jongen. Koben en antwoordde niet maar hij •chartte in zijn haar, en scheen te zoeken in zijne onthoudenisse van 't verleden. Eindelijk begon hij al beven 't Was in eene herbergeik was dronke 'k hebbe ze gegeven aanaan En den name niet vindende die hij zocht, viel hij machteloos neder tusschen de twee gendarmen of landsknechten die hem bewaakten, en trok zijn haar uit zijn hoofd en weende gelijk een kind. 'k Heb bet vergeten.... riep hij.... 't is «eker 'k heb het vergeten, en weenen was weenen. Een dof geronk als van een verre donder, liep door de zale, men loecli met Koben's wanhoopen men meende dat ze valsch was en dat het al gemaakt deugniet spel was. De Voorzitter zelve wasvan dat gedacht en met eenen spotlach op zijne lippen, zei hij tot de gezworenen. Gij hoort het, Mijnheeren, hij herkent de pijpe, en ziende dat hij hem missproken heeft, wil hij hem uit zijnen misslag trekken met te beweren dat hij zijne pijpe weggegeven hadde, acht dagen voor den moord. Hij en weet niet aan wien, bij was dronke flauwe uitvluchtsels; want daar zijn hier verschillige getuigen geweest die verklaard hebben, dat hij alle dagen dronke is en maar al te wel en weet wat hij zegt en doet. Wat denkt gij daarvan Al de hoofden knikten en 't Was klaar te zien dat er niemand meer en twijfelde over de plichtigheid van den beschuldigde. Koben was wel en duidelijk de moordenaar. Alle andere getuigen die nog geroepen wierden versterkten nog de overtuiging van de gezworenen, door de verklaringen die zij deden. De pleitrede van den advokaat door den rechtbank zelf aangesteld was bitter flauw Hij en vond geen ander gat meer als van Koben uit te geven voor eenen mensch die onnoozel is, een dompelare in den kop gepaktkortom, een mensch die maar half verantwoordelijk en is van zijne - daden. Hij trachtte dat zoo wel mogelijk met veel ronkende woorden en breede gebaren te bewijzen, 't Was zoovele als bekennen dat Koben de moordenaar was, en vragen dat men, uit dien hoofde, de straffen zou willen verminderen. Eindelijk als er aan al de rechtsvoor schriften voldaan was, stond de voorzitter rechtte en sprak Hebt gij nog iets te zeggen Koben De ongelukkige hief traagzaa'y n'oofd half op en zei met een flauwe steflFC Neen, ik, mijnheer 'tik niet die-mijn vadc En hij ging wederom 4» h uilen dat het pijnlijk zou jp -j -nj De miliciewët sluit de soldaten aan bij de pensioenkas 't is eene goede en volksge zinde maatregel door 't katholiek ministerie in voege gebracht. Jaarlijks wordt er i5 fr. van de vergoeding der soldaten gestort op hun pensioenboekje. Die storting.van i5 fr. geeft recht tot de bijlage van den Staat 9 fr. Zoo komt het, dat ieder soldaat een pensioenboekje heeft, waar op er drie- of viermaal i5 fr. gestort wordt, en drie- of viermaal de toelage 9 fr. Wanneer de soldaat in onbepaald verlof naar huis komt, zendt hem het Bestuur der Spaar- en Lijfrentkas uitleg over de pen sioenwet van igoo. Terzelfdertijd krijgt hij eene formuul van aanvraag welke hij moet invullen en wederzenden, met verzoek te laten weten of hij zijn pensioenboekje be geert te ontvangen, ofwel de pensioengilde aan te duiden door wier tusschenkomst hij van zin is te storten voor zijn pensioen. Maar wat gebeurt er dikwijls? Niettegen staande de goede raadgevingen, loopt de onvoorzichtige soldaat achter niets meer, legt ergens zijn pensioenboekje in eenen hoek of kant en 't geraakt al stillekens in den vergeethoek. Aan de werkers onzer pensioengilden, mannen van zelfopoffering voor de volkszaak, die gewezen soldaten op te zoeken en aan te wakkeren 't Is immers de moeite weerd, want er zijn er jaarlijks omtrent i5,ooo die het leger verlaten. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gouverneurs eene inlichting gezonden, die van belang is voor de perso nen, die een ouderdomspensioen genieten en van de eene gemeente naar de andere gaan wonen. Hij roept er namelijk de bijzondere aan dacht op, dat de personen die zich in eene andere gemeente gaan vestigen, volgens de bepalingen der wet eene nieuwe vraag tot pensioen moeten indienen bij het gemeente bestuur van hun nieuw verblijf. In 't algemeen weten de belanghebbenden niet, dat zij dien plicht te vervuilen hebben, en met dit te verzuimen, veroorzaken zij groote vertraging in de uitbetaling dier pensioenen. Tijdens den opstand van 't jaar 48 kwa men twee zoogezegde socialisten bij den schatrijken bankier Rotschild te Frankfort in Duitschland, en verklaarden hem vlak af dat de tijd gekomen was om al de goederen te verdeden. Als het anders niets is, sprak de rijke jood Rotschild. Hoe rijk meent ge dat ik ben Ge bezit ten minste honderd mil lioen antwoordden de twee socialisten. Het zij zoo hernam Rotschild, (i Honderd millioen verdeeld tusschen veertig millioen Duitschers, dat maakt 2 fr. 5o voor ieder. Ziedaar 5 fr. voor u beiden en laat me nu gerust Citoyen Van der Velde zou misschien ook wel zoo spreken, moesten de socialisten een deel van zijnen schoonen automobiel komen vragen. Over i5o jaar kon men te Berlijn de katholieken op de vingers tellen en nu is het tiende van de bevolking katholiek met boven de 45 kerken. meid in diensi deze vertrekker Dank aan de klerikale wet van 89 zijn er in België 55,000 werkmanswoningen gebouwd, waarvan evenveel werklieden eige naars zijn of zullen worden. In 't jaar 79, toen de liberalen aan :t be stuur kwamen, waren de kosten 5,14 fr. per - f hooren hadde het moeten in andere om standigheden zijn, nu deed zijn gehuil en geween de aanwezigen lachen en zeggen ach 1 die valschaard maar zijne tranen zullen hem weinig baten. Daarop volgde eene lange en diepe stilzwijgendheid. Men scheen te wachten, alsof meu van gedacht geweest ware, dat dit treurspel alzoo niet en mocht eindigen. Nochtans, het ging gedaan zijn de Voor zitter ging de gezworenen in de zale zenden om raad te slaan. Hij stond daar, en, ging spreken, alles was stille, de menschen hielden hunnen adem op. Al met eens sprong moeder Coleta rechte, stekte Pieter bij den kraag, en met bovenmenschelijke kracht, snakte zij hem rechte ai roepen dat het schouderde door de zale Ongelukkige zegt dat ge 'tgij zijt.... Zeere Dit doen en dit roepen viel op de rechters, gezworenen en toeschouwers met een on- zeggelijk geweld. Men zou gezeid hebben dat de donder te midden hun gevallen was, zoo aardig stonden ze daar al te ziene. Pieter,anders zoo wreed in zonder vreeze, was als iemand die uit de lucht gevallen is. Hij en deed niet den minsten tegenstand, hij en sprak geen woord, en 't was met al de moeite van de wereld, dat hij op zijne revende beenen kon rechtestaan. Twee gen darmen kwamen op bevel van den voorzitter naar hem voor de rechters. De zitting was geheven, een nieuw onder zoek moatft plaats hebben. Moeder Coleta zonder te wachten op den uitp'f an hetgeen zij gedaan hadde,stormde a/fs Téd®. razende de zale uit rechte naar de spoorhalle, en vertrok met den eersten trein of vierwageu. Van zoo zij te Poperinghe toekwam, daed zij inspannen, en, reed in 'hoofd 't Was te weinig, onze blauwtjes slóegen op tot 6 75 fr. 't Spel verbeterde toen de katholieken weer boven kwamen, bij zoo verre dat in 1904. de openbare schuld per inwoner tot 3,27 fr. afgezakt was, dit is 5o °/0 minder dan onder de liberalen. Durft dan nog mêe roepen dat de katholie ken geldkloppers zijn YPER Dinsdag avond,rond 9 ure, was een dronke 1 kerel bezig met de meub'Is ineen buis dii Doorgangslraat in stukken te slaan. De poiicieagent Decrock wilde hem bedwin gen maar de kerel kwam in open-bare opslan tegen den agent die genoodxaakt was ziel) mi zjjnen sabel te verweeren. Andere agenten kwamen hunnen c dlega m pulp en de kerel 'Wierd in 'tgevang opgesloten. WYTSCllATK De landbouwer Mozes Goemaere, wonende u Wijtschate bad eene 21 jarige Hij bemerkte Donderdag dat was met hare kleederen. De landbouwer begaf zich dan naar het veld toeneen dienstknecht achtergeloopen kwau hem meldende dat men de meid in den wal dei hofstede gevonden had. Men trok nog enkel een lijk hoven die geenr sporen van geweld droegen. Men weet niet waaraan dit ongeluk toeschrij ven. Woensdgg is er hier een peerd op hol gegaan door het kletsen van eenen kwaadwilligaard met zijne zweep. Juist kwam Remi, suikerbak kei' van Oostvleteren, daar voorbij bij sprong moedig naar het dier n kon het met veel moeite tot staan brengen. WAASTEN Op ongeveer twee jaren tijd hadden er in de gemeente niet min dan zes branden plaat gesticht door kwaadwilligheid, en zónder dut men den pliehtige kon vinden. Zondag hau eene poging tot brandstichting plaats tegen d< woning der echtgenóoten Warlop-Lambin, 8ü jarige ouderlingen. De vermoeden» vielen op een kerel die 's nachts dronken gezien wa» Die kerel, Noël Debussehere genaamd, dagloo- uer, 27 jaar ou t, weid aangehouden en onder vraagd. Hij loochende eerst, maar eindigde me te bekennen ^at bij niet alleen de pleger was 4er brandstichting van Zondag, maar ook van de andere branden waarvan de dader reeds twee jaren door de policie opgezocht wordt. Indien gij hoest, indien gij moeilijk spuwt, indien gij beklemd zijt, indien gjj slechte nach ten doorbrengt, neemt de boeststillende Wal- therij pastil en gij zult seffens genezen zijn. 1 frank de doos. Z1LLEBEKE Woensdag morgen, rond zes ure, tapte Jules Van Acker petrol van zijne machien. Hij had een lanteern mede. Eene ontploffing had plaats en in een oogen blik hadde de graanzolder, juist boven deze plaats gelegen, vuur gevat. M. Van Acker is aan (ie beenen verbrand. Het vuur is gelukkiglijk door de geburen kunnen uitgedoofd worden. ELVERDINGHE Dinsdag avond heeft hier een pijnlijk dram. plaats gehad, dat aan twee broeders bijna bei even kostte. Sinds eenigen tijd waren er rapen gestolen op 't veld van den landbouwer Mouton, wonen vollen draf huizewaard. Zij liet het peerd voor de deure, en zij liep in huis. Zij stond eenige oogenblikken te midden de keuken, rond te zien gelijk iemand, die zinneloos is.Zij scheen al hare gedachten bij en te vergaderen. Al met eens, viel zij op hare knieën, dat het poefde, sloeg gedurig hare handen te gader en riep dat het vereend was om hooren. Och Pieter, mijn jongen.... gij een moordenaar en zij bëgost te weenen dat zij huilde. De werkvrouwe en de knecht,die de karre zoo op het ouverwachtsche hadden zien t'huis komen, kwamen uit hun werk toege- loopen.Zij en wisten niet wat er aanhebben, 't Peerd stond daar alleen, Pieter en was niet mêe, en zij vonden Coleta geknield op den grond, altijd weenende en roepende: Pieter Pieter mijn jongen moorde naar.... Ach God!...Ach God! Zij trachten hunne ongelukkige meeste- resse te troosten maar er was geen doen aan, zulke droefheid moeste uitgeweend worden dat zou haar ontlasten en deugd doen. Intusschen liep de knecht het peerd stallen en de karre in 't drooge steken. Als hij weder in huis kwam, vond hij Coleta. gestild en bedaarder,gezeten in hare gewone plaatse, en zij begon te vertellen a! dat ei gebeurd was en dat zij gedaan hadde. Wel, wel, Heere der Heeren riep de werkvrouwe verlegen en verslegen, Coleta, tochgij moet daaiom zeker zijn van hetgeen gij doet, en toen nog... Zeker zijn? och! weel... zeker zijn? En peist gij,dat ik er niet zeker van en ben Zou ik dat doen Is hij mijn kind niet mijn vleesch en mijn bloed? Maar.zou ik dien schamelen onschuldigen Koben laten veroordeelen en alzoo zijne moeder vermoorden Zijt gij dan van uwe zinnen de bij de herberg Het Zaagsken tusschen de steenwegen van Elverdinghe naar Poperinghe en naar Veurne. Dinsdag avond waren de twee zoons van den landbouwer, Arthur en Michel, op loer gegaan naar het rapenveld, ten einde de dieven te Kunnen betrapen, Een der jongelingen droeg een lanteern. Het was' rond 10 ure 's avonds en de gebroe- tiers bevonden zich in den omtrek van 't rapen, vela, toen al met eens twee geweerschoten weerklonken. Beiden wierden getroffen.Artimr had de lading in den buik en in de bil gekregen en Michel aan de knie. De tcestand van Arthur is zeer gevaarlijken ue 11 vreest voor zijn leven. Na de zorgen van u geneesheer ontvangen te hebben, is hij nog ■n/xlfden nacht berecht geweest. Michel is zoo gevaarlijk niet gekwetst, maar zijnen toestand eez- nu nog altijd onrust in. Ziellier boe hel drama heeft plaats gehad Twee jachtbewakei's, een van Elverdinghe en •n van Boesingne waren te gader op ronde en nadden lmt licht van den lanteern, welke een ier boerenzoons droeg, bemerkt. Zij meenden met pensejagers te doen te hebben en de jacht, oewakei' van Boesinghe wilde in hunne rich ting schieten. De jaehtnewaker van Elverdinghe Kwam er tegen op, maar zijn gezel luisterde liet en gaf twee schoten af die de gebroeders troffen Dan hadde hij zijne misgreep bemerkt, ma* te laat ll.j drong bij zijnen gezel aan di geheim te houden. De jaebtbewaker van Elver dinghe wilde hiervan niet hooren en ging naa 't dorp om hulp te vragen. De jongste broeder Kou nog alleen zijn buis hereiken om het droe vig nieuws aan te kondigen. De oudste, Arthur heeft men in eenen trog naar huis gebracht. Het parket van Yper is Woensdag namiddag op de plaats der ramp een onderzoek komen doen en na ondervraging is Je jaebtbewaker Ollivier vati Boesinghe aangehouden geweest en in 't gevang van Yper opgesloten. dmm— WAAROM NOG HOESTEN wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat hene fleseh Borstsiroop de Pratere altijd voldoende isom den geweldigsteneu gevaar-: lijksten noest te genezen. Alwie borstsiroop Deprateie ge..omen beeft kan niet nalaten: 'zi.ne voldoening uit te drukken en zegt aanj ■d wie bet hooren wiltdat is waarlijk eene goede borstremedie. Te bekomen in alle goede apotheken aan 2 franken de flesch. Te Oostende en overal te Yper, apothe ken May, Libolte, Aarlsens en Douek te Poperinghe, Monteyne; teKoihen, Van Wii dekens; te Meentn, Sioen en Rotiers, te l»eghem (Markt) Rodenbacb, en te Waasten, Van de Mai'lièiv. GENEZING MEULEBEKE Op een tiental minuten afstand van het doip woont de landbouwer Pieter Daefewyn.ter wiik Het Kruisten langs den steenweg naar Pitthem. llij hoedt schapen en wordt daaiom bijgenaamd Dt Schaper Het buis smul, ge lijk meest alle boerenhuizen, 15 tot 20 meters van den steenweg. Zaterdag was de zoon Daeiewyn, schaapher der, op reis, maar werd te buis verw acht 's Avonds, tusschen zes en zeven ure, werd opeens de voordeur opengesmeten, maar niemand vertoonde zicb. De meid ging zien en de> d de deur toe. Kort daarna werd de deur nog eens opengesmeten. De meid deed ze nog eens toe. Eenige minuten nadien vloog de deur voor de derde maat open. Vader Daeiewyn, die in huis was, nam de petroollarnp er» ging er mede naar de voordeur. Nauwelijks was hij op den dorpel gekomen 0 ei knalde een geweerschot. Daeiewyn was ge troffen en viel ten gronde. Zijne vrouw en andere huisgenooten kwamen toegeloopen. Zij namen den gekwetste op eu droegen hem in huis. Hij was getroffen aan het hoofd, aan de schouaeis en vanonder aan de ueenen. Een doktoor werd gehaald. De toestand van Daeiewyn, die in de zestig is, scheen onrust wekkend en hij werd in den nacht berecht beroofd als ik wete dat het mij d jongen is Ach God zijn dat toch dingen Hare kele neep toe en een vloed van tranen stroomde langs nare kaken. Maar. Coleta, vroeg Cissen, als zij wat gestild was, hoe weet gij dat? Hebt gij daarvan bewijzen.... zekerheid? WelCissen, weten, bewijzen.... hork, ik zal het maar vertellen: Karei is vermoord geweest in den nacht tusschen 17n en 18n in Oogstmaand, nietwaar Hewel, weet gij uog, misschien heet gij het vergeten, nu tot daar, dien avond zijn wij nog al lange opgebleven, en wij en spraken van niets anders, als van Koben dien ougelukkigen dronkaard, waarmêe Karei zooveel rooie en ruzie hadde. Welnu, ik was dien avond zoo aardig 't was aisof ik een voorgevoelen had van hetgeen gebeuren moest. Gij waart pas een ure naai' bedde, als l'ieter, mijn jongen, 't huis kwam. Ach,gij had hem moeten zien hij en geleek waarlijk geen mensch meer. Geheel besmeurd en beslijkt, bijna zonder adem, bleek gelijk de dood, en bij beefde gelijk een riet, zijne tanden klakten op malkaar. Ik verschoot dat ik hutste, gij kunt dat wel peizen.Mijn eerste gedacht was seffens: daar moet iets gebeurt zijn... Wie weet,misschien heelt hij een ongeluk gedaan en ik vroeg hem botsbollig Pieter, mijn jongen, hebt gij Karei, den jachtbewaker, nievers gezien Karei? antwoordde hij, nog meer ontsteld.... 'ten is geen waar ik en heb Karei nievers gezien..., en deze, die durft houden staan dat ik hem gezien of ontmoet heb, is een leugenaar. Hij liep gelijk een zinnelooze, van den eenen naar den anderen kant van het huis, met zijnen tweeloop in zijue handen altijd al herhalen 't En is geen waar maar hoe meer ïij riep 't eu is geen waar, 'k en heb hem nievers gezien hoe meer ik bij mijn zeiven zei 't Is waar, gij hebt Karei gezien, en gij hebt een ongeluk gedaan Eu nochtans ik en wiste van niets, ja, hoe zou ik iets geweten hebben, maar ik gevoelde het. ('f Vervolgt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 2