D I EN OMMELANDS, WANDEL-CONCERT m m Op Zaterdag 30" December 1905. 5 centï men niad. 40" jaar. Talmerk, 2087 Hulde van eerbied en genegenheid voor de Mission na rissen van den Congo De tegenstrevers der Werklieden Vlaamsch en Katholiek ROND DE WERELD Rusland Duitschland X Engeland Vrankrijk Nieuwe Voorzit!er Spanje Voor Z. H. den Paus STADSNIEUWS' Stadhuis Pauwelszaal ZONDAG 31 DECEMBER in den Katholieken Kring ïn de Iweinszaal CINEMATOGRAPH IE Diefstal in St Maartenskerke it eh. ten bij dtn ditge-.. ;r, 36, in de Boter sir ate, te f per, en bij land boodsck&pwezen oftq poet, teqen 3 frank jaari 't Nieuwsblad van Yper verschijnt *s Vrijdags, en's Zaterdags na de inaikt, tegen 3 f. s jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min ie trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstkate, T* £6, te Vper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig \persch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal S e.ic o.to o.to o.to Droevig is het om bestatigeu da: le zoo rechtveerdige en gematigde eischerj der Viamiugeatugengekanten met mestrouwen aanzien worden. Nog zooveel te droeviger en te spijdgoi is bet, omdat die tegenwerking kom1 van degenen, welke onze eivchen hei meest zonden moeten ondersteunen Wie ziin inderdaad in den land de getrouwigste katholi ken Zijtn hel de Vlamingen niet 't Is waar, eexrigu verdeeldheid is door de zoogezegde demokraten ingebrachh. Maar is de vernedering en verstooting onzer moedertaal geene reden, die bet zijne b gebracht heeft tot den opstand van die ongelukkige verdwaalden 't Is nu al zoo lang dat Coiv;mans en zijne medeonderteekenaars, \vaar onder onze geachte vo!ksvertep;en- woorder M. Colaert, hun voorstel ingediend hebben en men is in de middenafdeeling nog niet overeen gekomen. De oplossing is nochtans geheel eenvoudig.Aangezien de tegenkanting foch maar door vijandschap tegen onze taal schijnt ingegeven te zijn, dat de afdeeling C01 emaes' voorstel aan- veerde. Alle volkeren, zelfs de Po lakken, worden in hunne taal onderwezen, zou het te veel zijn dat onze kinderen twee va,kkeii in hunne taal leeren Op den Vlaamschen Landdag, den 26" April 4903 te Ankwerpeu gehou den, zei M. K. Van der Cruyssen, advokaat le Gent: Er is veel ge it sproken en uiigulegd geworden o er de wet. Als Coreuiaas' voorstel tot wet niet gem;takt wordt, kan men gerust al de bestaande Vlaam sche wetten afschaffen, want zo, die deze weiten moeten doen uitvoeren, kunnen het niet door gebrek aan kennis der vlaargjche .taal.» Bovengenoemd,voorstel is het beste het doeltreffends e van alle drie. Hoe zou het tegen de Grondwet kunnen zyn, vermits de Staat aan 't vri middelbaar onderwijs geheele pro- grammen leerstoffen oplegt De stemming van dat voorstel is voor maai schappelijke redens en noodwendigheden onmisbaar, zooals de geachte lezer zal besluiten uit de voorden, welke een geeerde en beminde ke-kvoogd, Z. doorluchtige Hoogweerdigheid Mgr. hutten, over eenige jaren uitsprak Is het niet uiterst betreurens- ween lig zei de Hoog weerde Heer, dat op het oogenblik, wanneer het socialism ons ten allen kante o.ver- valt, met de bedreiging in zijnen mond en het volk door zijne bedrie- «ge.ijke leerstelsels op den weg dei dwaling medesleept, is het niet uiterst betreurensweerdig, dat de- «gevneti, die door het woord en door de daden op den eersten rang zouden moeten zijn om het gevaai af te keeren, juist de minst bekwa men zijn om tot het volk in zijne taal te spreken Zeker de regel is niet algemeen en er bestaan loffelijke uitnemingen Zetfs wordt het Vlaamsch meer en meer in het Walenland aangeleerd. Een goed middel wordt nu voorgesteld om onze dierbare moedertaal in eere ie brengen en met haar en door haar geheel dvo Viaamscnen' siatn te verheffen. Wy bidden de Heeren leden der Leegkamer onverminkt Goremans' voorstel te stemmen. Het zal een verheugend uitwerksel van het jubel jaar wezen, de voorbode van nieuwen vooruitgang en een onderpand van wederzijdsche broederlijkheid tus- schen de twee stauimeu van het Vaderland Koninklijke Farfare 1 het Lif :an. i5k' ietsw werk. Wgc, De bekendmakingen kostPn 0,fr.l5-de reke binnen 't, blad is *t 0,f.3ö van 's Rechters wegen f. 1Overdruk, 5 fr. 't bonded, doder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas. ie B ussel, Tk 34, in de Zilver stra te, en te Parijs, nu 8, Placs üc. la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, v.n al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Z. E. H. Deken Kannunik De Brouwer fr 25.00 M. Napoleon Meersseman, Yper 10.00 E. 0. V. Soete 5.00 G. Vandekerkhove 1.0 MM. A. Moutton 1.00 R. Vlaminck L00 I. Lamoot 1.00 M. Linglin 0.50 S. Linglin 0.50 L. Duthoo 1 00 S. Lecouter 1.00 M. Flahault 0.50 F. Lamoot 0.25 H. Vanbeylen 0.10 R. Wackin 0.20 S. Gryspeerdt 0.K M. Printemps 0.50 S. Heytens 0.50 I. Delmotte 0.10 L. Verfaillie 0.25 I. Vanwonterghem 0.15 M. Mazereeuw 0.50 B. Deleu 0.25 A. Bakeroot 0.50 L. Vandelanolte 1.00 S. Arnout 0.25 E. Billiet 0.50 C. Hollebeke 6.50 N. Seghers 0.20 E. Vanuxem 0.50 I. Aernoud 0.10 E. Gysels 0.10 IProvoost 1.00 M. Dujardin 2.00 E. t ras 0.10 E. Moyez 0.50 S. Verhaaghe 0.20 F Logia 0.1C M. Luyken M. Marquette 0.1 R. Ryckebus 0.20 S. Jacquire 0.10 L. Leenknecht I. Leepels 1.00 E. Vercruysse 0.50 P. Verstigchele 0.10 M. Debreu 0.10 M. Sanctorum 0.50 V. Debats 0.25 N. Vóiiderhaeghe 0.30 L. Heughebaert H. Vuylsteke 0.10 S. Beernaert 0.16 T. Vanacker 0.25 L. Lesage 0.10 H. Plancke 0.10 I. Hollebeke 0.10 M. Kerkhof 0.10 M. Leterme 0.10 S. Dehem Ph. Verhelst 0.1 A. Mouiez 0.1(1 M. Gatteeuw 0.20 E. Ghysel 0 50 R- Verfaillie 0.2 M. Vaas 0.25 P. Conière 0.15 Z. Moutton 5.('0 I. T. 1.00 Wij erkennen dat het katholiek ministe rie den volksgezinden weg jjs ingeslagen, en dat het op dien weg de liberale doctrinairs als vijanden tegenkwam, die zoolang zij in meederheid waren, zelfs de minste verbete ring verwaarloosd hebben. En Vooruit van GentWat hebt gij (liberalen) voor den werkman gedaan Niet het minste De verbeteringen die gekomen zijn ten voordeele van het werkvolk, zijn het werk van het katholiek bestuur. In eene der laatste zittingen der Kamer van 1903-1904, bracht M. Destrée, socialis tisch volksvertegenwoordiger van Charleroi, eene veelbeteekenende hulde aan het katho liek ministerie. Het totaal van al de wet ten, die binst de laatste jaren gestemd wier den, ten voordeele van de werklieden zoo deerlijk in den Code Napoleon vergeten maakt een werkers-wetboek uit en het is maar redelijk dat wij er aan de Belgische Kamer hulde voor brengen, daar zij er de eerste stichtster van was..., de katholieke partij mag er fier over zijn, het meeste deel dier wetten uitgeveerdigd te hebben. Heeren Liberalen, antwoordt gij nu Waar zijn uwe volkswerken, waar uwe hospitalen, waar uwe liefdezusters, waar uwe werkmanswoningen, waar uwe weezen- gestichten, uwe scholen, uwe oudmannen huizen Waar zijn zij 1 Voor uwe kinderen wilt ge katholieke scholen,voor die der werklieden goddelooze voor u en de uwen wilt gij gewijde kerk hoven daar zijne uwe familiekelders voor de dooden van het werkvolk wilt gij de ongewijde aarde. Gij jaagt de hospitaalzusters weg, maar pas zijt gij ziek of gij roept eene zuster om u op te passen. Gij kwijt uwe christelijke plichten niet, maar gij wilt eene bediende, die in Gods rechtveerdigheid gelooft en te biechten gaat. Kortom,gij zijt de vijanden der werklieden, die gij maar kent als gij door hen op een stadhuis of in de Kamers wilt geraken Anders zijt gij er tegen! Maar de werkman zal het onthouden en u te Meie doen ge voelen. Al de maatschappelijke instellingen die er thans bestaan, hebben wij te danken aan de verschillende katholieke ministeriën, die aan het bestuur zijn sedert 1884. 't Is aan dat Vaderlandsch bestuur dat wij die talrijke wetten verschuldigd zijn, waarvoor de vreemden in bewondering staan. Niettemin, zoo zijn er die durven beweren dat de katholieken niets doen ten voordeele der werklieden. Doch hoort liever naar het volgende De radikaal M. Fe'ron heeft, 28 Maart 1893, hulde gebracht aan de katholieken,die, zegt hij, de wet maakten op werkmans woningen. En terzelfdertijde noemt hij alles op, wat de katholieke partij voor het welzijn van den werkman gedaan heeft. De liberale gazet van Bergen cc Le Jour nal de Mons sprekende van hetgene waarmede de volksvertegenwoordigers in de laatste jaren bezig waren, zegt het volgende Hoeveel volkswerken Welke veranderin gen sedert vier jaren! De katholieken hebben België op den eersten rang gesteld der vol keren die vastberaden het maatschappelijk vraagstuk hebben aangevat. Vele hunner veranderingen mogen als volmaakte voor beelden aan Duitschland en de andere volkeren voorgesteld worden. Dit schreef de liberale drukpers. Wilt ge nu weten, wat de socialistische gazetten zeggen Overvloed van allerhande nieuws heeft ons belet verledene weke ons gewoon overzicht te doen. We zullen dus vandage een reisje doen rond de wereld, niet in 80 dagen met Jules Verne, maar in eenige minuten. De zaken in Rusland staan nog altijd overeinde. In St Petersburg werd woensdag geheel den opperraad aangehouden van de Revolutionnairen. Te Moscou schiet men op de oproermakers met kanons. Er wordt gemeld dat er reeds i5,ooo dooden zijn. Misschien is dit getal overdreven, 't kan zijn, maar zeker is 't dat het getal dooden zeer groot is. En binst dat de ongelukkige werklieden zich laten doodschieten, is de pope Gaponi, hij, de grootste opstoker, voor zijne gezond heid te Monte-Carlo. Hij gaat er cc chik gekleed naar de grootste hotels en naar de speelhuizen en laat er op de cc roulette menige bankbriefkens van duist frank achter. En dat alles gebeurt ten voordeele van het werkvolk Arme socialisten Ongelukkige sukke laars die zich door die grootsprekers laten opwinden Wanneer zullen zij hier en elders toch eens klaar zien Sedert eenigen tijd bekeken Vrankrijk en Duitschland malkaar als wilden ze elkander verscheuren. Iedereen was verwachtende dat een oorlog tusschen de twee landen nakende was. Met Kerstdag en wierd aan de Duitsche soldaten geen enkel verlof verleend en ook de Franschen rond Nancy stonden op den loer en zonden gansche treins wapens en schietvoorraad naar de Duitsche grens. Al meteens is er stilstand gekomen de duitsche Keizer heeft gesproken cc hij ver langt niets beters dan den vrede te behouden, en 't is ook in het belang van hj»£ duitsche volk, zegt hij, in goede verstand, zijn met de alles als klinkende muüv er voor den oogenblik Y kan op het onverwachts verergeren en in dit geval zou België ongetwijfeld grootelijks Te lijden hebben, zooniet van den oorlog zelt, ten minste van den handel die door den oorlog zou te niete gaan. God betere 't Het nieuw engelsch ministerie is sedert een paar weken aan het bestier, maar tot nu toe heeft het weinig merkweerdigs kunnen verrichten, daar het zelfs in de Kamers de meerderheid niet en bezit. Het werkvolk heeft veel hope op de nieuwe ministers, omdat er onder hen een werkman is, John Burns. Die John Burns was zelfs vroeger een soorte van socialist, maar als hij zag hoe dwaas zijne makkers te weike gingen, dan heeft hij het sociaüsmus laten varen. De werkeloozen van Londen zijn hem gaan bezoeken en ze hoopten dat hij seffens voor iedereen werk en brood zou verschaffen, maar John Burns heeft zijne oude maatjes vriendelijk onthaald en laten vertrekken gelijk ze gekomen waren hij moet reeds ondervonden hebben dat het veel gemakke lijker is het bestier te beknibbelen dan zelve beter te doen. De groote vijandschap van de Duitschers en is eigentlijk tegen de Franschen niet, 't is meer tegen Engeland, dat tot nu toe heer en meester speelde op zee. Duitschland vermeer dert gedurig zijne vlote en wilt ze de macht der Engelschen doen evennaren of zelfs doen overtreffen. Engeland voeit dat wel, en tracht ruzie te stoken tusschen Vrankrijk en Duitschland, misschien wel met de ho£e' van zijnen gebuur alzoo een nepe te kunnen doen geven of een handje toe te steken om hem in den grond te helpen. De fransche bisschoppen zijn aan 't bestu- deeren van allerhande schikkingen om de uitwerksels der scheiding tusschen Kerk en Staat te keere te gaan. Mgr Turinez, bisschop van Nancy, heeft over een paar dagen de - afgeveerdigden ont vangen van al de katholieke gilden dier stad en in antwoord op de aansprake van den hoofdman, M. de Lalemand, eene geestdrif tige redevoering uitgesproken, die zou be- hooren weerklank te vinden in de herten van al de Franschen Men verklaart ons den oorlog, wij aan- veerden hem. Wij blijven in onze kerken en pastorijen, totdat men er ons met geweld uitdrijve, en dan nog zullen wij terugkeeren. Wij verhopen dat Vrankrijk eindelijk het hoofd zal opheffen om zijne verdrukkers te verjagen en onze vrijheden te behouden. Ik en vrage niet dat gij uwe politieke denkwijze latet varen Vrankrijk gaat ten onder, allen naar het Vaandel, en ten strijde VÖor God en Kerke en Vrankrijk 1 cc Moeten wij bezwijken, wij mogen verho pen dat onze nakomelingen eindelijk zullen zegepralen en boven onze graven den Te Deum zullen aanheffen voor de zegepraal van Kerk en Vaderland Die woorden deden de geestdrift ontvlam men en 't weerklonk ten allen kante cc Leve Monseigneur Leve Vrankrijk 1 Den 16 Januari is 't kiezing voor den nieuwen Voorzitter der Fransche Republiek. Dat is een eerepostje, dat eigentlijk van heel weinig belang is voor het land. Een anarchist heeft gepoogd den aarts bisschop van Barcelona, kardinaal Casanas, te vermoorden. Een kanunnik heeft den aanslag verijdeld met den aanvaller in het aangezicht te slaan. Deze, een wever, José Salas Comas, is seffens door de policie aangehouden. Het is de hoofdman der anarchisten van Vicn. José heeft hem in het gevang gezelfmoord met vergift in te nemen, dat hij op hem ver doken had. \l Napoleon Meersseman, Yper. 5o.oo DOOR- DE ten 5 1/2 ure namiddag. PROGRAMMA 1. Salvator-marsch ARMAND OMERS. 2 Cavalerie légère SUPPÉ. 3. Respeclueux hommage gavotte L. CANIVEZ. 4. Fidelio, fantaisie L. v. BEETHOVEN. 5. Chanson Arabe J. BaUDONCK. Marche aux Flam beaux Nc x Meyerbeer. 7. Mignonnevalse L. CANIVEZ. Ter gelegenheid van nieuwjaaravond muziekfeest door den Cercle Symphonique met welwillende medehulp van den heer J. W. Prijsdeeling voor de Biljardspelers Nieuwjaarwensch. -Maandag 8n Januari feeste in de Iweins zaal voor de leden van den Katholieken kring en hune familie, door E. P. Le Bail, S. J. In den nacht van Maandag tot Dinsdag is de hoofdkerk van St Maartens door dieven bezocht geweest, zij hebben er groote schade veroorzaakt en menige kostbare voorwerpen medegenomen, waaronder 140 ex-votos De diefstal is maar Dinsdag morgen ont dekt geweest en de plichtigen zijn niet gekend. Men veronderstelt dat de dieven al den zuidkant binnengebroken zijn, langs de kapel van St Anna, waar een der onderste gekleurde ramen uitgenomen is. Langs den'buitenkant dezer kapel bevindt zich ëenen koer door eenen muur en planken afgesloten, en waar men gemakkelijk over kan. Zij hebben erin gelukt, bij middel van trapens en schragen, welke op deze plaaats stonden, het dak te beklimmen dat juist onder het venster van St Annakapel ge plaatst is; dan hebben zij het schettewerk in ijzerdraad, voor het kapelvenster geplaatst, opengepraamd, doorsneden, eene ruit uitge stegen en vandaar de kerk binnengedrongen. Eens binnen, hebben de kwaaddoeners eene echte plundering begonnen In de kapel van t H. Sacrament, hadden zij de relikwie van de H. Barbara, alsook twee lanteernen aan belde kanten geplaatst, omver geworpen, om den offerblok, die zich eronder bevondt, te kunnen openbreken en rooven. Zij sloegen de hand aan de ex-votos waarmede het beeld van't H. Hert versierd was, evenals op de zilveren kronen van O.L. Vrouw en het Kindje Jesus van Praag aan den autaar van O. L. V. van Loretten en ledigden er ook den offerblok. Een Christusbeeld, die zij gemeend hadden goud te zijn en enkel uit verguld hout be stond, was van het kruis getrokken en verbrijzeld tegen den grond. Bij den grooten gekruisten Onzen Heer waren eveneens de ex-votos gestolen. In de kapel van O. L. V. van Lourdes, stolen zij een deel der ex-votos, braken den offerblok open en stampten de vergulde kroon plat van het beeld der H. Maagd. In den middenkoor, bij den hoogautaar, waren de zilveren sloten van het misseboek en den zilveren haak yan fiet velum afge- snakt en medegenomen. In de kapel van den H. Jozef namen zij de ex votes van rond de beelden van Sint Jozef en Sint Bededikt, en roofden er eene bus, braken er twee half open en .lieten eene vierde onaangeroerd.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1