i1 EN OMMELANDS, 41ste jaar. Talmerk 2088 I o V Voor Z. Hden Paus Hulde van eerbied en genegenheid voor de Missionnarissen van den Congo Feesten Mr Anton Sanger Zalig Nieuwjaar De kieziogen van 1906 VAN ALLES WAT De Nieuwe Bankbriefjes liet priesterkleed Arme dutsen Luist naar mijn woorden... Terugkeer uit Congo STADSNIEUWS Diefte en inbraak in St-Jacobskerke Concert Nieuwjaaravond Nieuwjaardag TELEFOON 52 Te trekken hij den Uitgever, Th 36, in de Boterstrate, te Yper, en hij 's land, hoodschapwesen ofte poet., tegen 3 frank e jaar» Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 6,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, teder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Ravas, te Brussel, Tk 34, in de zllver- strate, en te Parijs, n° 8, Place db la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westviaanderen wonen. De avondfeeste voor Damen te ge ven Hoor de Fanfare op 11 Februari, zal vervangen worden door een groot Concert. Voor dit Concert heeft de Fanfare reeds de medewerking van Bas Baryton der Wagner-Concorten van Weeners, Berlyri, Amsterdam en Eranckfort, benevens eeoe canlatric» van den muntschouwburg te Brussel. II >e in de kerke geraakt 9 De daders am K<« T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijn! 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden riaar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Overdracht der vorige lijst fr. 5o.oo E.H. Annoot, onderpastor, Boesinghe 3o.oo Overdracht der vorige lijst 69.95 Eerw. Heer Leys, onderpastor, Yper. 5.00 M. Riem 0 5 A. Riem °-30 M. Ernest Seys-Staelens, Yper 25.be E. H- Vandermeersch pastor St Pieters 5.0' E H. Meersseman pastor St Jacobs 5.00 M. Cyr. Boone-Vuylsteke 10 0 E. Overste der Zwarte Zusters 5.00 D. H. 5.00 E. H. Del'note 2-00 R. Desehrijver °-2C Pr. Wenes ®-lf' E. H. A. Annoet, onderpast. Boesinghe 10.00 Wl) Een zalig nieuwjaar dat wenschen u allen, lieve lezeressen en lezers. Er is niemand onder u, die niet een voorname wensch vormt weiken hij in het nieuw jaar dat begonnen is, hoopt verwe- zentlijkt te zien, wensch dien hij in het binnenste zijns herten verborgen houdt. Die wensch, voor zooveel hij strekken moet tot uw wezenlijk, voordeel, moge voor u allen vervuld worden. Vaders en Moeders Weest gelukkig in uw huishouden Gelukkig met en door uwe kinderen, gelukkig in uwe ondernemingen, gelukkig in uwen handel of in uwe nijverheid, gelukkig in uwe labeuring. Weest gelukkig in uwe parochie, vereend met uwe herders voor uw zedelijk welzijn weest gelukkig in uwe gemeente nauw ver bonden aan een katholiek bestier dat, wijzelijk en voorzichtig, al uw stoffelijke belangen moge behertigen. Aan de kinderen wenschen wij brave oppassende ouders, deugdzaam en voorbeel dig, die op lijd en stond hun de roede niet zullen sparen, evenmin als hunne eigene ouders hun die spaarden om hen vroom en deugdzaam te maken zooals zij thans zijn. Aan de ouders wenschen wij goede, onderdanige, hen liefhebbende kinderen, die eens de troost en de steun zullen zijn van hun ouden dag. Aan onze jeudige lezeressen die tot de jaren van verstand gekomen zijn, en gerust kunnen zeggen dat de roeping tot het huwelijk hare roeping is, wenschen wij een braven, trouwen man, en aan onze jonge lezers, rijp genoeg van verstand en jaren, die in staat zijn een vrouw te kunnen onderhou den wenschen wij een deftige, vlijtige echt'geuoote, die hen aan het huis zal boeten en hen gelukkig maken door hare trouwe liefde en hare voorbeeldige zorg. *4* Aan de katholieken, die dit jaar hunne vertegenwoordigers zullen te herkiezen hebben, wenschen wij dat zij eensgezin zouden werken om het katholiek bestier d« bijna een vierde eeuws aan het hoofd staat van ons land, nog langen ujd te mogen behouden en te doen werken aan het alge. meen welzijn Aan de handelaars en nijveraars van het Ypersche, dat zij dit jaar mogen zien dat het Staatsbestier hand aan t werk legge an de aanhoudende pogingen van hunne Sena tors en Volksvertegenwoordigers eindelijk de vaart van Komen te voltrekken, opdat zij binnen twee jaar te zamen de gouden jubilé en de voltrekking van die vaart zouden kunnen vieren Aan de Yperlingen, dat zij in 1906 mogen hand aan 't werk zien leggen om de water kwestie op te lossen,onze riolen te voltrekken en onze heerlijke praalgebouwen van volledig verval te vrijwaren Zalig Nieuwjaar Zoo als men weet, zullen er toekomende jaar, in Mei, wetgevende kiezingen plaats hebben. Deze kiezingen betreffen alleen de Kamer der volksvertegenwoordigers, daar de gedeeltelijke vernieuwing van 't Senaat slechts alle vier jaar plaats heeft Het is kiezing in de provinciënWestvlaan- deren, Antwerpen, Brabant, Luxemburg en Namen. De provincie Westviaanderen telt 20 Volksvertegenwoordigers, waarvan 4 in het arrondissement Brugge, 3 katholieken en 1 liberaal4 in het arrondissement Veurne- Dixmude-Oostende, 3 katholieken en 1 liberaal4 in het arrondissement Thielt- Rouselare, en alle 4 katholieken 5 in het arrondissement Kortrijk, 4 katholieken en 1 liberaal3 in het arrondissement Yper, 2 katholieken en 1 liberaal. Te zamen 16 katholieken en 4 liberalen. De provincie Antwerpen telt 20 Volksver tegenwoordigers, waarvan 13 in het arron dissement Antwerpen, 8 katholieken, 4 liberalen en 1 socialistin het arrondisse ment Mechelen, 3 katholieken en I liberaal 3 in het arrondissement Turnhout, alle 3 katholieken. Te zamen 14 katholieken, 5 liberalen en 1 socialist. De provincie Brabant telt 3i Volksver tegenwoordigers, waarvan 21 in het arron dissement Brussel,9 katholieken, 6 liberalen, 5 socialisten en 1 christen democraat6 in het arrondissement Leuven,4 katholieken. 1 liberaal en 1 socialist- - 4 in het arron dissement Nijvel, 2 katholieken, 1 liberaal en 1 socialist. Te zamen i5 katholieken, 8 liberalen, 7 socialisten en 1 christen demo- kraat. De provincie Luxemburg telt 5 volksver tegenwoordigers, waarvan 3 in het arrondis sement Aarlen-Marche, 2 katholieken en 1 liberaal 2 in het arrondissement Neuf- chateau Virton, 1 katholiek en 1 liberaal. Samen 3 katholieken en 2 liberalen. De provincie Namen telt 9 Volksvertegen woordigers, waarvan 5 in het arrondissement Namen, 3 katholieken, 1 liberaal en 1 socialist 4 in het arrondissement Dinant- Philippeville, 3 katholieken en r socialist. Te zamen 6 katholieken, 1 liberaal en 2 socialisten. Moeten dus in 't geheel herkozen worden 54 katholieken, 20 liberalen, 10 socialisten en 1 christen democraat. Te zamen 83 volksvertegenwoordigers. Hoogstens, op het allerslechtst genomen, zouden de liberalen 3 zetels kunnen winnen. Daar denken zij toe te komen door hunne verbinding met de socialisten. Wij meenen dat de verbinding zelve hun noodlottig wezen moet. Vele bezadigde liberalen, en een groot getal bezadigde mannen wier stemming altoos twijfelachtig is, zullen liever voor katholieken stemmen, dan voor eene lijst waar mannen opstaan die zich verklaarde vijanden noemen van troon, orde en eigedom. om Het Stadsblad van Vrijdag deelt het volgende bericht mee Langs verschillige zijden, in de pers en in openbare vergade ringen, is de wensch uitgedrukt dat de Nationale Bank zoo gauw mogelijk bank briefjes van 100 frank zou uitgeven,waarvan het type alle verwarring met de valsche bank briefjes van 100 frank onmogelijk maakt. 0 Het beheer van de Bank heeft hieraan voldoening willen geven, zelfs voor dat een type van bankbriefjes in vier kleuren, heele maal nieuw, al de thans in omloop zijnde briefjes vervangen kon. Het veranderd bank briefje dat opvolgentlijk te Brussel en in d provincie in omloop komt, is volgender wijze te herkennen Aan de voorzijde is het blauw vignet behouden, doch^e waarborgdruk verschilt heelemaal met het huidig bankbriefje de kleur is geel en niet meer roodbruin, tevens overschrijdt de kleur op de vierkanten de grenslijn van het blauw vignet. De opschrif ten zijn dezelfde gebleven, doch de cijfers 100 en de woorden cent francs zijn roodbruin gedrukt in stede van zwart. De uitgifte van dit veranderd type zal geenszins de uitgifte van het nieuwe bank briefje, in vier kleuren vertragen. Het voor loopig bankbriefje wordt alsdan met alle andere bankbriefjes van 100 frank, van vroegere uitgiften, ingetrokken. De Fransche dagbladen melden dat, te rekenen van 1 Januari het art. 259 van het strafwetboek, waarbij straffen worden be paald tegen het onwettig dragen van kostu- men, uniformen en dekoratiën, niet meer zal toepasselijk zijn op het dragen van priester kleederen. De anti-klerikale drukpers juicht daarover en voegt erbij men zal er te Parijs het uitwerksel van zien in den aanstaanden karnaval n Een der eerste gevolgen van de schei- dingswet zal dus zijn dat men in Frankrijk voortaan ongestraft het priesterkleed door het slijk zal mogen sleuren. Wat een zegenpraal voor de partij der verdraagzaamheid en van het licht 1 Al de gazetten staan nog vol van den auto mobiel dien de leicjgrr van het socialisme in België, M. Vandervelde gekocht heeft. Hij heeft zich trachten te verschoonen. Gij moet weten als die man eenige flesschen champa gne drinkt op zijn kasteel van La Hulpe zit, of in automobiel rijdt, dan is dit altemaal voor 't arme volk. Sprekend over den roof der kerkgoederen, zegde socialist Coutant, die er warme in zit, n de Fransche Kamer, dat men het geld moet nemen waar het is. De Figaro vertelt nu het volgende De rekening zijner keukenmeid inziende, bemerkte M. Coutant dat zij vreezelijk gepe perd was. Hij stoof op en schold de meid voor diefegge uit. Maar. deze gaf hem voor antwoord Moet men het geld niet nemen waar het is T b M. Coutant werd 's avonds door een straatslijper beroofd van zijn uurwerk en zijne beurs Hij betrapte den dief op 't feit, maar deze sloeg hem ten gronde en riep hem als vaarwel toe M. Coutant heeft gezegd dat men het geld moet nemen waar het is Wat had hij te klagen 't Was zijne eigene leering die toegepast werd. De stoomboot Leopoldville is zaterdag avond, ten 6 ure na eene snelle en uitmun tende overvaart. te Antwerpen aangekomen Bij het vertrek uit Antwerpen integendeel, werd het vaartuig door een tempeest overval len dat verscheidene uren aanhield en veel schade veroorzaakte. Het water drong tot in de zalen en de passagiers waren verplicht in hunne kabienen te blijven. Tusschen de passagiers, ten getalle van 37, bemerkt® menden E. P. Dierickx, der Re demptoristen.en eene kloosterzuster,de eerw. Moeder Amelie. Het proces Massart was te Boma voor het beroepshof nog niet geëindigd een agent van de Katanga is tot een jaar gevang ver oordeeld. In fransch Congo, te Brazzaville, had een erg incident plaats. Over een maand zijn een 2otal Batetelas gekazerneerd in het fort van Shinka, gedeserteerd. Zij hebben te Brazza ville het huis van een europeaan in brand gestoken en de inlandsche vrouwen ged od die in de plantarijen werkten. Eenige der moordenaars zijn aangehouden, doch de anderen zijn gevlucht. Sedert lang 'n waren de inbraken en dief- ten zoo menigvuldig niet als nu St. Maar- tens te Yper is nog het voorwerp van veler gesprekken, maar blijft nog altijd niet opge klaard en niet gestraft; bij Jufvrouw Verlende te Elzendamme en vindt men ook geen spoor van de daders; Zondag avond ten zeven ure heeft men gepoogd in te breken bij M. Gil ler Ghekiere, in St. Maartensniewweg, en nu dezen nuchten stond geheel de stad overende voor een nieuwen diefstal in St Jacobskerke. Als dezen morgen de heer koster Raeckel- boom ten 5 1/2 de kerke ging ontsluiten, vond hij in St. Jacobskoor rechts het beeld van de H. Philomena op den grond te mid den den vloer; seffens was hij overtuigd dat er dieven inde kerke geweest hadden. De eerw. heer Pastor wierd verwittigd en de policie heeft onmiddelijk alles bestatigd 't was een oprecht vernielingswerk. Al de offerblokken op twee naar, die de schurken zeker niet gevonden hadden waren opengebroken; 't en zal voorzeker geen rijke vangste geweest zijn, want de bussen wierden alle weke gelicht. Bij het beeld van Sint Aloysius was de busse opengebroken en 't voetstuk geschon den waarop de heilige stond, alsook al de ver- sielselen weggenomen; de vangsje zal daar heel gering geweest zijn. Bij Sint Antonius, waar talrijke offerbeel- den ex votos aan twee panneelen hongen was alles geplunderd; de dieven hebben de panneelen afgepakt, en alles op het gemak afgedaan. De zilveren lelietak, die Sint Antonius in de hand droeg, was ook weg en meteen den inhoud der busse. Bij Sinte Anna en Sint Appolonia zelfde. Bij de kasse waarin de beelden staan van Sint Hubert, Sint Rochus en Sint Andreas, hebben de dieven de middendeur uitgeno men,hetgeen haast doet gelooven dat men de kerke goed kende en de manier van die kasse te openen.Daar was weinig te vinden. Op den autaar van het H. Sacrament, waren de kandelaars en versiersels afgebro ken, maar de dieven moeten ofte wel slechte memorie hebbert, of gestoord geweest zijn, want ze hebben daar alles laten liggen. Aan het voetstuk van het prachtig beeld van O. L. Vr. van den Rozenkrans was een vleugel geheel vernield om de busse te kunnen rooven. Boven het tabernakel, aan den hoogen autaar was de krone met bolle en kruis afgebroken, maar blijven liggen. De dieven hebben overal sulfertjes ont steken en op den hoogen autaar een koperen kandelaar vindende, hebben zij dan dezen gebruikt om te lichten en hebben hem laten staan bij Sinte Anna. In 't algemeen is de weerde van het gestolene niet zeer groot, maar de aange richte schade is nog al belangrijk. Dat en ware zoo te verwonderen niet inderdaad, het Staatsbestier geeft in Vran- krijk t voorbeeld met kloosters, kerken en kapellen te pakken, waarom en zouden de kleinere schurken dat voorbeeld niet volgen en op hunne beurt stelen en rooven waar ze kunnen In alle geval, 't wordt meer dan noodig waakzaam te zijn en een ooge open te houden met al dat vreemd en ander gespuis. Spijts de bijtende kpude was er veel volk op de Halle in de Pauwelszaal, voor het concert der Koninklijke Fanfare. Weinige stéden bezitten gelijk Yper, zalen die met onze overheerlijke Pauwelszaal kannen vergeleken worden, zoowel om den oprecht kunstigen bouw, alsom de sierlijke schikking en de prachtige muurschilde ringen. Indien die zale schoon is binst den dag, s avonds bij het heerlijk gazlicht komen die kleurige schilderingen nog veel meer uit, en wanneer men daarbij nog een uitmuntend concert heeft, dan is het waarlijk niet te verwonderen dat de Yperlingen in groot getal naar het concert zijn komen luisteren. Den lof maken der uitvoering ware over bodig het talrijk en uitgelezen publiek heeft genoeg zijne meening laten kennen, meening die tot eere strekt van de ieverige muzie kanten en hunnen bekwamen bestierder M. Verstraete. Een feestje dat sedert jaren met den meesten bijval gevolgd wordt, dat is de Nieuwjaaravond in den Katholieken Kring. Rond de honderd leden waren aanwezig, eerst om een puik concert te hooren van onzen Cercle Symphonique met zooveel iever bestierd door onzen violonist M. Albert Van Eegroo dan om de fijne kluchtliedjes genieten van den beroemden Breton Theoph. Botrel, zoo veel belovend voorge- dregen door onzen jeudigen stadsgenoot M. J. W. en eindelijk om onder 't drinken van een hertelijk glas punch de rekening hooren maken van het afgelgd werk op politiek gebied en de begrooting voor het aanstaande kiezingjaar. t Was de verkleefde Voorzitter van den Kring.M.Ernest Praeijs,die,hulde brengende aan onze verdienstelijke en onvermoeibare werkers, al het goede herinnerde gedurende het afgeloopen jaar tot stand gebracht en aanhaalde wat wij gedurende 't jaar 1906 van onze Katholieke inrichtingen mogen erwachtende zijn, als het voorbeeld der ouderen, gelijk vroeger, de vurigheid der ongeren aanwakkert en dat eikendeen een drachtig werkt tot welzijn van onze dierbare Katholieke zake. M. de burgemeester antwoordde namens het Stadsbestier en M. Albert Biebuyk namens de jonkheid, en 't was met vernieuw den iever en verjongde .krachten dat men elkaar geluk wenschte en aanmoedigde voor het jaar dat begonnen is. t Is twijfelachtig hoe de dieven in de kerke geraakt zijn. Sommige peizen dat ze zich hebben laten insluiten, omdat het lood van de ruiten al binnen gewrongen is. Nogthans is dit nog geen bewijs. Inderdaad ze konden ook al buiten de ruiten instuiken en dan het lood al binnen wringen. Zeker is 't dat ze al den middenkoor bij den autaar zijn weggegaan. Bachten den autaar hadden zij eene dubbele leêre ge nomen, die gediend heeft om op de kroon lijst te kruipen en van daar door de venster waar zij zich langs den muur lieten afsleeren ofwel langs het ijzer van den donderscherm zijn naar beneden gekomen. Gisteren avond nog is een vreemde schooier, die fransch sprak, bij den eerw heer Pastor van St Jacobs geweest, om een aalmoeze te vragen. Hij had een heel schurkachtig uitzicht, en wie weet als t geen vreemde luizen zijn,die met of \onder hulp van deugnieten uit stad of van de streke hier onze kerken en huizen komen plunderen T' Minder als vroeger was het getal bezoekers en wandelaars die bijna van deur tot deur gingen hunne wenschen aanbieden, vervat in een strecj^e ivoor-karton. Trouwens de voornaamste overheden volgden 's Konings voorbeeld en ontvingen niet op nieuwjaar dag. Anderen volgden en zoo kwam het dat men veel min dan andere jaren officiëele groepen zag rondgaan om eere en hulde te bewijzen. 't En belette nogthans niet dat er gedron ken werd op de gczendheid van Pier, Jan of Klaai, bijzooverre dat er velen hunne eigene gezondheid te kort deden, met op de gezondheid van een ander te peizen. En zoo kwam het ook dat de zatlappen 's avonds in het geheele niet zeldzaam en waren en dat de nieuwjaardag allichte dronkaards dag zou mogen geheeten worden. Mochte nieuwjaardag «dronkaardsmesdag» vervangen, (Verkoren maandag) 't ware nog een klein ongeluk, maar er is veel te vreezen dat 't nen drinkersdag meer zal zijn en anders niet.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1