P IE N S E J A 0 E R was onverschiilig aan alles'ten minste GELMA..^ ««J,, f 3L0CH'S TAPiOKINF ™,tü Gemeenteraad ROND DE WERELD Rusland Voorzitter Spanje Wettelijke besluiten De conferentie van Algesics Sterfgevallen Vrankrijk Bookenbeoordeeling Herberg «In den Congo. op het Handelskwartier Heden zaterdag ten 5 ure, vergadert de gemeenteraad ter bespreking van de rekening en begrooting van Disch en Godshuizen en ook van een voorstel tot verkooping van grond, aan stad toebehoorende. De zaken verbeteren in Rusland. De revolutie is overwonnen in Moscou en in St Petersburg. Dat en wil daarom niet zeggen dat alles gedaan is, neen, bet zal nog maanden en mis schien nog jaren duren eer alles op zijn ouden plooi geraakt. Mochten de Keizer of Czar en den groolen van 'tland eindelijk begrijpen dat de eenige middel om den opstand voor goed te dempen, dat het is eeo Oprecht vaderlijk bestier, en vrijheid in plaats van vervolging. Reeds jaren en jaren worden de la- g Te standen door den grooten op recht schandelige wijze uitgebuit; de polen zijn verdrukt en btj honderden naar de ijsvelden van Siberie verban nen geweest, waar zij vau honger en koude moesten vergaan. Die onmen- schelijke handelwijze vaa het bestier heeft j iren en jaren gedul lig ve-dra- gen geweest, maar eens geraakt de mate vol en 't minste dat men erff doet, ze loopt over. 't Is hetgeen in Rusland gebeurd is. Nieuwe aanslagen in Polen Woensdag hebben de revolution- nairs op den Dombrovospoorsveg, na nabij Gastrezomb, een reizigerstrein gedynamiteerd. De locomotief en de reispakfoergon kantelden om, eu twee reizigerswagons werden vernield. De stoker werd gedood en vier reizigers worden gekwetst. Op 't zelfde oogenblik werd de sia- tie van Gastrezomb door eene bende van dertig revolutionairs aangevallen: de statiebedienden worden aangehou den en geboeid,eene som van 800 roe bels werd gestolen, en de geheime documenten, de meubels en" al de telegraaftoestellen werden door de op roermakers vernield.De statiebedien den worden vervolgens te^ug in vrij heid gesteld en konden vluchten zon der veronrust te worden. Dauzelfden dag ontriggelde een trein omnibus tusschen ivangrod en Radom.-deze ontriggeling had plaats op eene brug, die de oproerlingen hadden doen springen. Het getal ge kwetsten is groot; twee treiDbedien den zijn gedood. Te Warschouw zelf is de werksta- kipg geëindigd; de fabrieken, werk huizen hebben hunne gewone be drijvigheid hernomen. Te Lods daarentegen duurde don derdag morgen de werkstaking nog altijd voort. Een ijselijk gevang Eene depache woensdag uit Sint- Petersburg te Berlijn toegekomen, meldt dat het getal aanhoudingen in de laatste twee maanden te Sint-Pe tersburg gedaan, zoo groot is dat het gevang des lorteres van SS. Pieter en Pauwel letterlijk met gevangenen opgekropt is. 't Is een ijselijke kerker en zot voch ig dat men er spoedig de ergste ziekten in opdoet. De cipiers zelf? verblijven er slechts eenige maanden. Een verblijf in deze gevangenis is zooveel als de dood op zes rrnanden tijd. De kloekste gestellen worden er door bloedarmoede, rhumatism in dt gewrichten en de koorts aangetast, die van ijzersterke menschen spoedig 2ebroken ouderlingen maken. Het is daar dat men de reyoiutionnairen opgesloten heeft. Prins Kropotkine Prins Kropotkine, de beruchta revolutionnair. vroeger uit Sint Pe tersburg ontsnapten die in den iaat- sten tijd te Londen verbleef, is langs Kopenhagen, terug naar Rusland ge keerd. In laatst genoemde stad heeft prins Kropotkine aan een vriend verklaar:' dat hij naar Rusland terugkeerde omdat zijn land hem riep, en dat noch de ijsvelden van Siberië, noch de gevangenissen van Sint-Peters burg hem konden weerhouden. De toestand te Moskou Moskou zag er woensdag uit ab een slagveld daags na een gevecht men begroef de dooden, men verzorg de de gekwetsten, men hield de op ruimers aan en men nam de wapens in. beslag. Mier en daar werden nog eenige zeldzame schoten gehoord, de laatste kardoezen,die afgevuurd wer den. Rond het policiebareel stonden groepen werklieden, met revolvers, dolken, repetitiegeweeren, Maximka- nons. Talrijke verdachte werklieden die een werkzaam deel aan den op stand namen, werden terug in vrij heid gesteld, alleen de leiders blijve gevangen. Generaal Averianoff die een stede lijk ambt te Mouskou uitoefende, en twee gekende ingenieurs zijn in ech tenis genomen. Men zegt niet waar om. In eene vergadering van den Bond der Bonden werd een besluit geno men, verklarend dat tijdens de woe lingen van Moskou het proletariaat zichin staa' van wettige zelfsverde diging bevond en dat het bijgevolg geen rechterlijke straffen oploope? kan. Dit besiuit is nu ingetrokken. Als kandidaten voor het voorzitter schap der fransche republiek worde? aangeduidM. Fallières, voorzitter van den Senaat,M.Douwer, voorzitter der fransche Kanoer,en zelfs M.Loubet die nu zou willen blijven. Daarbi zijn nog een heel regiment ander* kandidaten, onder andere Combes, de hatelijke kerkvervolger en apostaat. Op het LOgenblik dat, wo-rasd-is. namiddag, koning Alfonso XIII hei paleis van Madrid verhel, om zich uaar de wijk Carabancel te begeven, waar hij troepen in oogemchouw moest nemen, struikelde zijn peerd eu viel. De koning, iu de val meêgesleep was evenwel spoedig terug te been hij was niet gekwetst, kon terug te peerd stijgen en zich naar Carabancel üegeven. Daar ter Beurs van Madrid hef gerucht iu omloop kwam dat de koning gekwetst was, heeft de minister 'an biunenlaudsche zaken ditgeruch uitdrukkelijk doen logenstraffen. eerste wee zen door den E. P. Joseph aange nomen in zijn toevluchtshuis van Douvaine, Opper Savooie. De afgestorvene wijdde 12 jaren van zijn lever» aan de bekeering der zwarte volksstammen van de provincie Huilla, in Afrika. Uitgeput door de koortsen moest hij naar Europa terugkeeren om er te sterven. Het burgerkruis van ie klas is verleend aan M. Deberdt, burgemeester, te Dranoutre en de medalie van i° klas aan de heeren Geloen en Lynde, schepenen te Dranoutre Maandag of Dinsdag aanstaande zullen de afgeveerdigden van ho fransch gouvernement bij de marrok Raansche conferentie, zich op weg be geven naar Algesiras. De Frauschi zending bestaat uit acht leden ei zal bestuurd zijn door M. R :voil, ■rewezen gouverneur generaal van Algerië. Men denkt dat de werkzaamheden 'an de cenferentie niet voor den 20 januari zullen kunnen beginnen. Sedert eeoige dagen was 't eene ongehoorde vreeze van oorlog geheel Vrankrijk door. Allerhande overdre ven geruchten werden v rspreid de soldaten waren verwittigd op hei eerste bevel moest iedereen binr.eo. Zelfs werd er te Yper verteld dat d gendarmerie gereed stond om naar de grenzen te vertrekken, ten eindt te beletten dat de vijandin België zou komen I Zulke ongerijmdheden toogen genoeg dat er weinig gegrond is van hetgeen er wordt rondgezeid. Dat dt Belgische gendarmen een heel leger werkstakers tegenhouden rond Armentiers, is gebeurd en on- oetwistbaar, maar dat ze zoo gemak kelijk een leger fransche soldaten zouden tegenhouden, valt zeer te betwijfelen. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, N* 35 J oppassendheid. Ja, Sophie gij zijt gelukkig en ik en benijd uw geluk nietmaar ik ben nu de ongelukkigste moeder vau geheel de wereld, och Sophie, mijn jongen is een moorde naar.... Zij kreeg eene nieuwe afgrijzelijke vlage van droef beid, zij wierp baar op eenen stoel, sloeg hare twee handen in de vorenste lok ken van beur haar, en begon zoo geweldig te snikken en te krijschen, dat Sophie er zelve bij weende. Zji trachtte de ongeluk kige te troosten maar het was al verloren moeite. Als Sophie vertrokken was, bleef zij nog lange zitten, als verzonken in haar verdriet. Het binnenkomen van de werkvrouwe deed haar bekomen en zij zuchtte Louise, hebt gij het gehoord? Koben is vrij en bij zijne moeder weder t' huis. Hij is geheel veranderd en werkt. 't Is recht, zei de werkvrouwe stille. Ja.... ja.... 't is recht.... Koben vrij.... en Pieter, mijn jongen in 't kot En zij dook haar gezichte in hare schorte om het schaamrood dat er op gloeide en brandde te verduiken. Haar zoon was een moordenaar. Na dit bezoek verliepen er veertien lange dagen, Loleta verkropte ai haar weedom en smet te zonder klagen. Men zou gezeid hebben haar zoon is dood en zy lijdt gelaten dien pletterenden slag. Maar 't en was die rappe, levendige werkzame, geestige huisvrouwe niet meer' van Troegere dagen. Zij deed nog wel haar in den schijn, en bracht bijna al hare dagen over, gezeten bij de venster, met eene kouse waaraan zij op eenen geheelen dag geen honderd steken en breide. Zij kon somtijds, uren op uren door de ruiten zitten te kijken naar de hennen en de kiekens, die, op het hof in de aarde stonden te scharten of zaten te polken en die, als 't regende of sneeuwde in het drooge liepen in 't wagen kot. Het gerochte wintermaand of December. Moeder Coleta riep op zekeren dag, Cissen haren getrouwen knecht en sprak Cissen, zei ze, gij alleene zijt mijn troost op deze wereld wilt gij mij eenen dienst bewijzen, die wat verzachtinge kan brengen voor mijn gefolterd herte Zeg Wilt gij Of ik wil Coleta, dat en moet gij niet vragen, zeg maar wat ik kan doen voor u, en 'tzal gedaan zijn, antwoordde de man. Zoudt gij niet willen gaan naar. maar neen, gij zoudt het zeker ontzien ten anderen wie zou er daar geerne gaan.. Zoudt gij geerne hebben dat ik hem ga bezoeken vroeg Cissen, die hare begeerte wel raadde, en die met opzet Pieters name achterliet, uit vreeze van de wonde nog wijder open te trekken. Och 1 ja, Cissen, gelijk een brave, smeekte zij met hare handen te gader. Gij verstaat toch wel.... ik en durve niet.... ik en mag niet....'k ben't ik die hem heelt doen gevangen nemen.... ik en Wille niet ik zou besterven, 't is zeker. En, daar moet nochtans iemand gaanach ja, Cissen, wie weet, niet waar misschien heeft Karei hem uitgedaagd, wie kan t weten gescholden of verweten, en gij kent zijne oploopendheid, zijne haastigheid Een telegram, verzonden uit Ning-sia-fou, Kan-sou, China, kondigd de dood aan van den E. P. Jules Bekaert, van Meenen, zendeling van Scheut, en werkzaam in de missie van San taoho, St Jacobus (Ortos) waar Pater Pauwelijk werkzaam is. Hij was naar China vertrokken in 1898,en tijdens de bloedige gebeurtenissen van 1900, was hij een der tien Belgische missionnarissen die zich dapper verdedigden in de residentie van Klein-Brugge en een beleg uitstonden van zes weken tegen de vereenigde Boksers en Mongolen. Een plechtige dienst werd tot zijner ziel lafenis gezongen in Sint Vedastus- kerk te Meenen, Dinsdag laatst 2 Januari, om 10 ure. Een brief -<iit Opper-Congo meldt het overlijden van pater Severijn Stuers, van de Witte Paters van Antwerpen, gestorven te Beauduinville in September laatstleden. Pater Stuers was geboren te Meerdonck (Waas), op 18 December 1857, en vertrok naar Congo in Mei 1897. Een tweede doodsbericht is aangekomen bij den eerw. h. Van Hecke, algemeen overste van Scheut, namelijk dat van pater de Brabandere,overleden in Kalgan (China), waarheen hij vertrok in 1903. Hij was een inboorling van Bavichove en 27 jaar oud. De E. P, Eugeen Dekindt, missionnaris der Congregatie van den H. Geest, is op 18 december laatst te Lissabon overleden. Hij was geboren te Caeskerke, in 't bisdom Brugge, op 21 juli i865, en was een der De kleine geïllustreerde Larousse. Hoe talrijk de handwoordboeken zijn di» in deze laatste jaren verschenen, zijn het altijd de kleine Larousse, de eerste in datum, dii de meest gezochte van allen geworden zijn, en indien men ze veel nagevolgd heeft, noch tans heeft men ze niet kunnen overtreffen. Het was aan het huis Larousse voorbehouden zich zelf te overtreffen, door profijt te trekken uit al den vooruitgang, in onze dagen verwe- enlijkt op grondgebied van boekhandel en ren kan zeggen dat, door den nieuwen Klei .en geillustreerden Larousse te doen ver schijnen, het een meesterstuk verveerdigd en de volmaakistcformuul van dezen aard geves tigd beeft. Echte miniatuur van xijnen won derlijken Nieuwen gëillustreerden Larousse heden in de gansche wereld bekend, bevat dit bandwoordenboek meer stoffen, talrijker inlichtingen, overvloedigere encyclopedische uitbreidingen, eene meer verzorgde en meer documentaire illustratie dan welk ook der gelijkaardige werken, zelfs van een hoogeren prijs, welke hedeu bestaan. Verdeeld in drie deelen (Fransche taal, Latijnsche en vreemde uitdrukkingen. Geschiedkunde en aardrijkskunde), bevat hetde volledige woordenlijst der taal, de verschillende zin nen vanalle woorden, de verbeelde uitspraak, de spraakkunst, de woordafleiding, de syno niemen, de spreekwoorden en verscheidene spreekwijzen, talrijke encyclopedische uit breidingen, (recht, gebruikelijke genees kunde, schoone kunsten, wetenschappen, enz geschiedkundige, aardrijkskundige en mytologische verkortingen enz. de beschrij ving der beroemde kunstukken, geïllustreerd met 5.8oo gravuren. 680 portretten, i3o en cyclopedische tabels waarvan 4 in kleuren en 120 kaarten waarvan 7 in kleuren, telt het 1,664 bladzijden en kost slechts 5 fran ken, in doek gebonden,en. fr. y.5o in vel gebonden. Het is een echt kunststuk geweest welk het huis Larousse- verricht door aan zulk geringen prijs zulk een lijvig en wei afgewerkt woordenboek te geven. Uitgege ven met veel smaak en voorgesteld onder eene zeer artistieke inbinding van Grasset, zal de Kleine geïllustreerde Larousse, wel dra in alle handen zijn. Meer dan 80,000 exemplaren zijn reeds in min dan drie maan den verkocht Te verkrijgen in de boekhandel Calle watrt De Meulenaere, Boterstraat 36, te Y-per. Maandagavond rond 6uren hebben dieven pogen in te breken bij m. P. Gilles Ghekiere Sinle Maartens Nicuwweg n. 5. Na vruchteloos gepoogd te hebBen de deur open te breken hebben zij de vensterluiken doen open sprin gen. Eene groote ruit werd daardoor gebroken en het gerucht ervan deed de geburen buiten notnen, waarop de dievende vlucht namen. De policie is op het spoor der kwaaddoeners. Dn prijsk rap voor gouden damen- oriogie, schoone pijp wekker, enz zal piaals hebbenop bondag 14n'ifeze^ vanaf 3 ure namiddag1 De pr zen zijn te zien in voor noemde herberg. GEEFT DE BESTE SOEP Aaaoazelezera, in<ii«n „u honger hebt, indien het eten u tegensteek mdien ..IJ niet wel afgaat, is het uwe maandiè met sly men overladen is in ditgeval eemt de g -°f) 23 December laatstleden zóne eeremts te zien cel breeren >t Was de e^weeï de Hcei Alfons Co. ne, zoon van Petrus en Adelaide Van Egroo. Van in den vroegen morgen bulderde het kanon en luidden de klokken om de plechtig heid aan de inwoners te herrinneren. ten allen huize der dorpplaats, alsook op den kerktoren wapperde de pauzelijke of nationale vlag. Ten 10 ure begon de mis De E [I Alfons Goene, bijgestaan door 8 priesters, trad den aoor binnen en na hel gezang van den VENI CREATOR, begon de 11. Mis. Talrijke leden der familie eu vele priesters woonden deze plechtigheid bij, benevens vele aniere inwo ners, der gemeente, zoodanig dat de kerk bijna proppens vol was. lei! anderen, dit verwonderde niemand, want de heer Alfons Coene, benevens zijne brave ouders, zijn alhier van iedereen geacht en bemind. Binst de mis wierd de gregoriaanscben zang Tooi- een twintigtal kinderen, aangeheven. De orgel wierd bespeeld door den Heer Jules Ackernaan, gewezen leermeester van den nieuwen priester en tegenwoordig koster (e Ruysselede. Na de mis had er eene groote brooddeeliug plaats voor de behoefligen der gemeente. Om 12 ure wierd er in de ruime sehoollok a iën van 't klooster, ter dier gelegenheid prach tig versierd, een smakelijk noenmaal de uiigenoodigden aangebooderi. Deze schoone dag zal voorzeker lange jaren in het geheugen der Grombekenaren blijven met de vurige wensch dat dezfc- jonge, maar jeugdige priester, nog lange jaren in den wijn gaard des Heeren zou mogen werken. T n r YPER Verleden wéék Donderdag rond den middag was Tbeofiei Dooiaeghe eenen boonbreker aan net lossen op den tram, statie Fori hem ;opeens schoot het zware Suig los en Dooiaeghe werd er deerlijk door gekwetst aan het hoofd en over geheel het lichaam. Hij werd per tram naar Yper terug gebracht, waar Dr Lagrange hem de wonden heeft toegenaaid. Dinsdag morgen, korts na 7 ure, zijn drie mannen binnengedrongen bij den geuaam len Douzie, landgebruiker, wonende langs den steenweg van Proven, op 15 minuiten -ustand der dorpplaats. Het huisgezin bestaat enkel uit nen Eduard Louzie, 72 jaar en Rosalie Onnotné, 71 jaar. Na binnengedrongen te zijn, hebben de die ven de df ur toegegrendeld. Op dit gerucht, ging de man zien wie daar was en kreeg aanstonds eenslag mei een dikken eiken stok op zijn hoofd, zoodanig dat hij bedwelmd ten gronde storte. twee perso- zijne vrouw huishouden maar zo.der zorge roX T-P T rV g zonder enEb, t is nu zoo koud, Cissen, wie weet of hij daar iets heeft om hem warme genoeg te kleeden en te dekkenHij is toch mijn jongen.... Zoudt gij niet willen zoogoed zijn hem een kleen paksken te dragen Al dat gij wilt, Coleta, wanneer moet ik gaan zei de knecht diep ontroerd. Vandage nog als 't zijn kan,gelijk een fraaie daar is lijnwaad, en 't zit wat geld bij ook... zeg hem dat er drie hemden -inzijn... spenternagel nieuwe... drie paar kousen... en een dik 1-00 vliezen baai of onderlijf, en is 't dat hij schoên noodig heeft, zeg dat ik er hem zal zenden. Vraag schoone, Cissen, dat hij nu en dan zou schrijven en alles uiteen doen... Ja, Coleta, ik zal dat al stiptelijk en met de grootste liefde doen... zei Cissen. - En als gij wederkomt zeg mij dan of hij veranderd is... of hij vermagerd is.,, of hij benauwd is... of hij hope heeft van vrijgesproken te worden. Zijt maar gerust, Coleta, ik zal 't u al weten te vertellen. - En... zoudt gij niet willen... Cissen, gelijk een fraaie, zoudt gij hem niet willen zeggen, dat ik hem mijnen moederlijke zegen schenke mijn jongen... Zij en kon niet meer,de schamele moeder; hare stemme verkropte in hare kele. En 't was wederom weenen en snikken zonder einde nu en dan hoorde men nog mijn jODgen... Dan viel zij gelijk een klomp, loodzwaar,ontzenuwd en uitgeput op haren stoel. Zij hadde zooveel geweld moeten doen om dat al te kunnen zeggen. Cissen vertroV Nog dien zelfsten dag, kreeg moeder Co ieta zoo geweldig de koortsen, dat zij ge dwongen was naar bedde te gaan. Te Brugge, hadde Pieter alles bekend, alles, bij zooverre dat men het nutteloos hadde gevonden, zijne moeder te doen komen. De zake ging dan zeere haren gang voort en Pieter zou in korte dagen veroor deeld worden dat en leed geen de miu- ste twijfel misschien zou men verzach tende omstandigheden vindeD maar daar stond nog een groote misschien vooren. Cissen vernam al dat droevig nieuws uit den mond zelve van eene der rechters van het hof. Zulk nieuws melden aan moeder Coleta, dat. ware een nieuwe moord bedrijven. Daarom hadde de goede knecht in zijn hoofd reeds eene geheele verdraaide ge- schiedenisse gemaakt, die hij ging trachten zijne meesteresse wijs te maken, 't Is altijd tijd genoeg peisde hij, om zulke wreede mare kenbaar te maken zij lijdt al meer als genoeg. Maar, och arme moeder Coleta wiste het al ten deele als Cissen 't huis kwam. Eene gebuurvrouwe met nog al eene rede lijke lange tonge en bitter weinig verstand was daar in d'achternoene gegaan, kwansuis kwansoois om moeder Coleta te troosten, en zij hadde het eene en het andere laten 'van hare tonge rollen, dat ze veel heter hadde verzwegen. En Coleta met haar gescherpt verstand, hadde seffens alles begrepen. Haar jongen ging welhaast voor de pinne komen en hij zou veroordeeld zijn.Hij hadde bekend Dat was voor haar een doodelijke slag geweest hare laatste krachten waren er onder bezweken, en zij lag daar geveld uitgestrekt op een bedde van oubeschrijve- lijke smerten. Cissen, bij zijn thuis komen, hadde sef fens alles geraden hij zag dat de boerinne zeer verslecht was en hij deed nog dien zelfsten dag den geneesheer vanRousbrugge halen. strijden, lijden en opkroppen, hadden hare stale ne gezondheid, die scheen tegen alles te vermogen geknakt, en gekraakt en ver- I brijzeld. De geneesheer kwam, en, na ze zorgvul dig en lange onderzoent te hebben,verklaar de dat Coleta ging besterven. Noch ik, noch riiema id, zei hij en is bekwaam haar leven eene stonde te ver langen. Geiieel het zenuwgestel is geschokt en verlamd, 't lierte is doodriijk geraakt zij is reddeloos verlóren de schamele vrouwe Alle dage zal zij verflauwen, als zij maar geen hersenkoortsen en krijgt... dat is nog te vreezen... dat kan nog eenige dagen aan- slepen. Alle morgende, deed zij haar beste om op te staan, zij wilde en móeste werken, alles ging aan den hals komen, zei zij maar zij viel telkenmale al zuchten machteloos op tiaar bedde terug. Hare oogen trokken dieper en dieper weg en stonden zoo staal en dwaas teziene. Altijd was zij met het ze ste gedacht bezig. Cissen en mocht haar bedde met meer verlaten, als zij hem bij zag was zij-gelijk gerustermaar haar Zij leed geweldig en zij was geheel uitge put en krachteloos. Vier, vijf maanden moest hij hem voor eenige stonden verwij- eren, seffens was zij gejaagd en bevreesd en zij begost te beven in ai hare leden. an tijd tot tijd, herhaalde zij altijd de- zeliste yrage Cissen, nog geen nieuws De tiouwe knecht nam dan zeere een dagb.ad, doorliep het en antwoordde Coleta neen, vrouwe, nog niets, maar zyt gerust, als ik iets wete, ik zal 't u zeg gen, rust nu maar, het zal u vele deugd doen. Lissen s woorden vielen op haar, gelijk zachte regen op eenen uitgedroogden akker, zij wierder door geruster en gestild. ('t Vervolgy door E. H. LEROY VERBODEN NADRUK O S..J 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2