P D 1 T S OMMELAN DE PENSEJAGER m Op Zaterdag lldn Januari 1906. 5 een timen *t blad, 41ste jaar. Ta!merk 2089 Voor Z. H. den Paus Hulde van eerbied en genegenheid voor de Mission na rissen van den Congo STADSNIEUWS Dertienavond Cinematographo Morgen Zondag 14n Januari Roger de Geschandvlekte Davidsfonds Stad Yper Gemeenteraad RON D Dk WERELD Senaatkiezing Muziekfeesten Kalsijde Kaïuerkiezing Oorlog of Vrede Nederland Duitschland Italië en de Paus Rusland De goede week te Jerusalem Jufv. De Uoliej, Mr Anton Sanger M. Albert Van Eegroo Maandag 29n Januari Verlichting TELEFOON 52 E N Tg trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en hij 's land, hoodseh&pwesen ofte posttegen 3 frfonj s jaar*. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig: Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Trams Madame Myrtel Stevens T NIEUW YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk Sö, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is't 0,f.3ö van 's Rechters wegen 1. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, J De Keeren van de Agence Havas. le Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n°8, Place du la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst 80.0© Eerw. Overste van 't klooster Leonie Bossuyt, Yper E. H. Vander Meersch, pastor van St Pieters, Yper H. Vader, zegen ons M. M. La Douairière Tack van Elslande, Ypres Voor geestelijk en tijdelijk welzijn, Poperinghe. 20.00 5.00 25.00 3.5o 1 oö.oo 20,00 Overdracht der vorige lijst 143.o5 Julien Deprost, Yper Naamloos Voor de beproefde zendelingen E. H. Desmet We Corneillie Ter eere van de H. Godelieve We P. M. Onbekend, Dickebusch o.5o o.5o 5o.oo 2.00 o.5o 5.00 2.00 Sedert jaren en werd Dertienavond met zulk geen geestdrift gevierd als dit jaar den Katholieken Kring. Een feestmaal met 45 inteekenaars, heildronken waarvan getal onbeperkt was, koning en prinsc kortom oude vlaamsche leute naar voor vaderlijk gebruik Zulke feesten zouden dqen wenschen dat de koningen twee maal 's jaars zouden komen. Pater Le Bail is een franschen jesuit uit zijn land gebannen gelijk al wat goed en deugdelijk is, en die eens de Cinematogra phie of lichtbeeldvertoog van nabij heeft willen kennen om aan anderen te kunnen meedeelen. Zijn uitleg voor de leden van den Kring was klaar en eenvoudig en menigeen die vroeger verwonderd stond te zien naar dat tooverspel dat men cinematographe heet te Yper zegt men Sinte Maartensgraf heeft na de voordracht van Pater Lë Bail de eenvoudigheid van die uitvinding verstaan. Als de uitleg dan nog gepaard gaat met sierlijke vertooningen uit de soldatenwereld, de godsdienstige verbeeldingen en kluchtige kindertooneelen, dan zeker is het niet te verwonderen dat de talrijke genoodiigden Pater Le Bail geestdriftig hebben toegejuicht, en dat zij met lof en eere spreken over het Bestier van den Kring dat zoo ieverig alle gelegenheden te bate neemt om aan de leden schoone en nuttige feesten te verschaffen. s Avonds ten 7 ure in het Volkshuis, peelt de tooneelafdeeling het beroemd stuk drama in 7 tafereelen. Maandag 22 Januari 1906, ten 6 ure's avonds voordracht door den gevierden spreker E. H. Doom van Brugge, en mu ziek in 't college. Verslag der zitting van Zaterdag 6 Januari 1906. De openbare zitting begint ten 5 ure 5 minuiten. Al de raadsheeren zijn aanwezig buiten de heeren Begerem en Vande Voorde, onpasselijk en M. Fraeijs, in belet. De heer Boudry vervangt als secretaris den heer Gorrissen, die onpasselijk is. 't Is ook uit oorzake dier onpasselijkheid dat de ver slagen der twee laatste zittingen van den Raad nog niet opgemaakt en zijn. Dezen morgen had er ten Stadhuize te Yper eene vergadering plaats van de afge- veerdigden der belanghebbende gemeenten, om te onderhandelen over den tram Yper Belle met vertakking naar Poelcapelle en naar Poperinghe Kemmel. Het staatsbestier en wilt maar tusschen komen in die trams, mits in plaats van Poperinghe-Reninghelst-Kemmel, alleen Po peringhe-Reninghelst te nemen. Ten einde geen kostbaren tijd te veliezen wordt beslist voor het oogenblik de lijn te aanveerden enkel met vertakking Rening- helst-Poperinghe, maar ondertusschen aan te dringen om de voortzetting te krijgen tot aan Kemmel.Op die wijze zou Yper twee nieuwe verbindingen bezitten van groot belang: Poelcapeile-Yper-Belle en Rous brugge-Poperinghe-Kemmel-Waasten. Rekening voor 1904 en begrooting voor goö van Disch en Godshuizen zullen Zater dag aanstaande ten 4 ure onderzocht worden door de bijzondere Commissie. Eene nieuwe beslissing wordt genomen voor den verkoop van een onregelmatig perceel grond in de Waterkasteel en Capron- straten in plaats van 1 m. is't 3 1/2 in de Capronstraat. Den voorgaanden prijs, 7 fr. den meter, wordt behouden. Goedgekeurd De openbare zitting wordt geheven ten 5.45 m. De wereld is een schouwtooneel Elk speelt zijn rol en heeft zijn deel, zoo zong over vele jaren een dichter en de man had groot gelijk: het tooneel der wereld heeft veie toeschouwers en vele spelers en nu eens gaat de voornaamste aandacht naar deze dan naar de andere spelers, nu heeft deze de hoofdrol, die in een volgend tooneel bijna ongemerkt voorbijgaat, Zoo waren deze weke aller oogen geves tigd ,j op Vrankrijk, om reden van twee kiezingen voor den Senaat en voor den voor zitter der fransche kamer. 1 s De avondfeeste der Fanfare van Zaterdag i3 Januari is verschoven töt Zaterdag 20 Januari, 's avonds ten 8 1/2 in de Iweinszaal. Op verzoek van den heer Arrondissements commissaris stemt de raad eenen wensch om eene kalsijde te zien leggen van aan de vier koningen tot aan de kalsijde van Comen naar Waasten. M. Vanderghotebeveelt aan den Sche- penraad een vertoogschrift van de bewoners van het Minneplein, waarbij wordt gevraagd dat de oostelijke zijde in kalsijde of ten minste in macadam zou gelegd worden, tot aan de Elverdinghestraat, of alleszins tot aan den hoek (zuidkant.) M. Vanderghote klaagt nog over het gevaar dat de opene putten opleveren waarin men schikt boomen te planten. M. de Voorzitter behandigt het vertoog aan schepene Vanden Boogaarde,met verzoek er een gunstig gevolg aan te geven, De heer Schepene jsal 't onderzoeken. Wat de boornputten betreft, 't is noodig ze een tijdeken open te laten, opdat de lucht overal indringe en den grond vruchtbaar 't Was zondag laatst de kiezing voor den franschen Senaat. In dat land van algemeen stemrecht wordt de Senaat gekozen door een klein getal afgeveerdigden, waarin de ge meenteraadsleden bijna al de kiezers uitma ken. Dien dag reizen die raadsheren ten koste van den Staat naar de hoofdplaatse van het kiesdistrikt om er hun recht uit te oefenen. In Vrankrijk gaat die kiezing heel anders dan in België. Vooreerst, daar hebt gij officiëele kandidaten, door het staatsbestier aanbevolen en waarvoorde staatsambtenaars alles doen wat in hunne macht is beloften, bedreigingen, postjes, decoratiën, dat is al te hunner beschikking. De gemeenteraden in Vrankrijk veel meer dan hier hangen af van den onder prefect en den prefect. Wordt de kandidaat door deze voorgesteld niet gekozen, de raads heeren mogen verzekerd zijn dat ze in de mouwe zitten der overheid, en 'tis uit met alle toelagen, gelijk waarvoren. Dat zulke doeninge grooten invloed heeft op de kiezing en behoeft geen bewijs. En dat al geschied in name der vrijheid Wat volgens de fransche bladen niet zelden gebeurt, 't is dat er geheele pakken stem- briefkens uit de bussen worden gehaald en door andere vervangen. Elders zijn er meer slembriefkens dan er kiezers waren En nochtans spijts al die foefeling hebben de gematigden van alle gezindheid nog 6 zetels btjgewonnen. De winste is wel niet groot maar alle baten helpen... De senaatkiezing is een eersten stap geweest, de tweede stap 't was de kiezing van den Voorzitter der fransche Kamer Als Combes afgedankt wierd, had hij dit grootendeels te wijten aan den Voorzitter M. Doumer. Ook deden ds Combisten al wat mogelijk was om M. Sarrien te doen kiezen, maar 't en heeft niet gelukt M. Doumer is herkozen met 287 stemmen tegen 269. 't Is eene gevoelige neerlage voor Com bes en zijne kliek. En wat zal het zijn Dinsdag aanstaande M. Doumer is ook kandidaat-Voorzitter dei- republiek. De Combisten komen voor den dag met M. Fallières, Voorzitter van den franschen Senaat, maar de gematigden zullen ferm werken en wie kan voorzien wie er de winnaar zal zijn Misschien gaat het gelijk in de fabel Twee honden vechten om een been Een derde hond loopt er mee heen 1... Duitschland heeft over al de moeilijkheden van Marokko een wit boek uitgegeven waar-1 in de officiëele stukken worden meegedeeld. Daaruit blijkt dat Duitschland ntets beters en vraagt dan de vrede te behouden. In Vrankrijk wordt dien witten boek op vcrschillige manieren besproken, beboft of beknibbeld. De eenen gelooven wat er in staat, anderen beweren dat Duitschland de franschen zoekt te paaien en intusschen zijne soldaten gedurig opjaagt en hunne Vader landsliefde tracht aan te vuren. de vriend te worden van zijne H. Pius X. Verleden weke is er eeae overeenkomst gesloten waarbij de staat jaarlijks meer dan. 3oo.ooo fr. betaalt aan de katholieke zen dingen. Ook de bescherming der katholieke mis siën in Turkijen is thans onder det toezicht van Italië. De duitsche keizer, die geerne klapt, wel en gemakkelijk spreekt en geene gelegenheid en laat voorbij gaan om zich te laten hooren. heeft tot den Aartsbisschop van Posen eenen brief gericht waarin hij aandringt op de noodzakelijkheid de godsdienstige gevoelens te ontwikkelen, maar ook de vaderlandsliefde niet te verwaarloozen. Hij wakkert den aartsbisschop aan opdat deze al zijne krachten zou inspannen om het duitsche volk godsdienstig te behouden, als de beste en de zekerste waarborg dat zij ook hun vaderland zullen beminnen. De italiaansche vorst tracht meer en meer Een Vrede-Congres zal door het toedoen van Voorzitter Roosevelt geopend worden in Holland. Italië en de Vereenigde Staten zouden wil len dat de Paus daar ook vertegenwoordigd zij, maar Vrankrijk steekt tegen. Andere lan den als Oostenrijk, begeeren ook 's pauzen tusschenkomst en denken dat zijne plaats daar is, waar er sprake is vrede te doen heerschen. Wie zal het ditmaal doorhalen, het hatelijk Fransche Vrijdenkersministerie of de gezonde reden der mogendheden. Er is in Holland nog enkel sprake van een grooten krach. Twee bankiers, M. Lefevre de Montigny ea ridder de Ster zijn aangehouden. Er zou 5 millioen tekort zijn, en bijna al de verliezen zijn ten nadeele van kleine burgers en ambtenaars. De toestand in Rusland verbetert voort. Reeds is men aan het onderhandelen voor eene leening van 800 millioen die zou aan gegaan worden met fransche bankiers. Diezelfde bankiers zouden nu 100 millioen leenen voor één jaar mits 5 en half ten hon derd interest en 2 per honderd commissie. Daarbij is de betaling gewaarborgd door de opbrengst van verschillige diensten en door de nieuwe leening, die moet aangegaan worden. XXXIe Bedevaart naar het Heilig Land, aan boord van den Steamer 1' ÉTOILE bijzonder ingericht voor de Bedevaads- tochten. Vertrek van Marseille den 30 Maart, terugkeerden lsten Mei 1900. Prij zen der plaatsen al de kosten inbegrepen iste Plaats 880 fr.; 2e Plaat* 080 fr. 3e Plaats 480 ir. Men vrage programma en inlichtingen aan E. P. Legrand, Schrijver van den Bedevaart. Perkamentstraat, 16 te Brussel, of bij den Heer Doktor A. Donck- Boone, Lombaardstraat te Yper. Mengelwerk van 7 Nieuwsblad van Yper, Nr 36 door E. H. LEROY In plaats van eene avondfeeste, geeft de Fanfare een groot concert op ii Februari met medewerking van van den Muntschouwburg te Brussel Bass-Baryton der Wagner-concerten van Weenen, Berlijn, Amsterdam en Franckfort, en violonist. Groot muziekfeest ten 8 ure s' avonds in de Iweinszaal voor de leden van den Katho lieken^Kring, met medewerking van kunstzangeres, 1* prijs van de Koninklijke muziekschool van Brussel en de Brugsche Quintet. make. M. Sobry klaagt dat er niet overal Auerbekken geplaatst zijn, en dat in stad de bekken op sommige plaatsen nog meer dan 60 m. van elkaar staan. De heer Voorzitter zegt dat de opper raad der mijnen over eenige dagen slechts zijne beslissing heeft laten kennen nopens de klachten van M. Valcke en den Yperschen groep. De raad geeft ten volle gelijk aan de stad Yper. Wij hadden moeten wachten tot na de beslissing om M. De Brouwer te laten beginnen, maar zeker van ons recht hebben wij voortgedaan. Dat nog niet alles in regel is, begrijpt men gemakkelijk ter oorzake van het ongunstig weder. Een weinig geduld en de verlichting zal overal in orde zijn De raad heeft ook te lang gewacht uit spraak te doen over de lanteerns. Na de openbare zitting zullen wij de veranderde modellen nazien en bepaald vaststellen wat wij verkiezen en ook de plaatsen waar de lanteerns zullen staan. VERBODEN NADRUK Cisseu, vroeg zij op zekeren dag,meent gij dat Pieter, mijn jongen zal veroordeeld worden Dat en is by lange niet zeker, zei de knecht verlegen. Hoe niet zeker... sprak zij snakkend en gejaagd, zoo... het ware mogelijk...? neen, Cissen... tot der dood Zij hadde haar opgerecht en wrochtte met hare handen als iemand die een af schuwelijk spook wil afweren maar hare flauwe krachten begaven weldra, en zij viel machteloos op tiaar Hoofdkussen neder. Goede God 1 zuchtte zij, dat ik eens gemist ware! Welke eene onvoorzichtig heid 1... 't Ware schrikkelijk, stamelde Cissen. Schrikkelijk 1... riep zij, ach 1 mijn lieve vriend, ik gave geerne het overige van mijn leven, dat ik gemist ware. En dan, na eenige oogenblikken stilzwij gendheid, voegde zij er bij, al Cissen bezien, met een van die aardige lachen, zoo men er somtijds ziet op het aaugezichte van ster vende menschen Ik en zou niet sterven, ware ik gemist, neen neen, ik zou herleven...oh! ja, 'k zou... De knecht peisde bij zijn zelveu ai daar zitten Waarom de laatste dagen die de schamele moe er nog te leven heeft niet verzachten Waarom haar niet overtuigen van hetgene zij zoo vurig begeert Waarom haar niet wijs maken, dat Pieter zal vrijge oproken zijn Het zal moeilijk zijn maar. toch niet onmogelijk. En ran 's anderdaags ging hij het aan. Tot dan toe waren er alle dage eenige gebpurs, vrienden en kennissen gekomen om Coleta te bezoeken, en eenige balsemde woorden van troost in dat verkrompen herte te spreken maar te gader met den geneesheer, miek Cissen een einde aan al die bezoeken, die hem zouden beletten zijn edelmoedig gedacht uit te voeten. Mijnheer de pastoor alleene mocht komen en hij kwam omtrent alle dage Sophie de Weduwe van Karei Smeu3 en nog twee andere verstandige gebuurvrouwen, wier achterblijven hij bij moeder Coleta maar moeilijk en hadde kunnen uitleggen,wierden nog nu en dan bij de zieke gelaten. Deze waren van Cissen's inzichten verwittigd, en gingen hem op alle wijzen medehelpen en ondersteunen. Zoo, op zekeren morgen, kwam de brie vendrager binnen, wierp het dagblad op den tafel en vertrok. Cissen had zijne schikkinge seffens, ontplooide het blad, en liep er mede naar het bedde van moeder Coleta al roepen Coleta! Coleta!... nieuws I... nieuws!.. De zieke vrouwe rechte haar, bezag den knecht verwezend en angstig en vroeg Is het goed nieuws, Cissen is het goed nieuws Geheel waarschijnlijk, Coleta, hoor en oordeel zelve. En Cissen begon te lezen al effen op uitvinden Het onderzoek begonnen over de zake van Pieter Dejaegher, bijgenaamd den Pensejager, beticht van moord op den jachtbewaker, Karei Smeus, is schielijk onderbroken. Nieuwe en onverwachte inlichtingen schijnen eenen anderen persoon aan te duiden, als den plichtige. Zoohaast wij iets stellig en zeker over die zake weten, zullen wij het onze lezers mededeelen. Het aangezichte van moeder Coleta ging open en een heldere lach plooide hare lippen; het was de eerste keer sedert lange. Oh groote en goede God 1 riep zij verheugd, ik wete al wat het is, en wel zeker, ja, marsinkeiingskens 1... Ik was zeker zot ja, 't is dat.... Ik kenne Pieter, mijnen jongen hy zal Karei ontmoet hebben, hij zal met hem in stokken gelegen hebben,en, hij zal benauwd geweest hebben van beticht te worden, 't Is klaar gelijk de dag. 't Was daarom dat hij zoo bleek wierd.... Die pijpe zijne pijpe En wel, zijne pijpe.wat wil dat zeggen Hij hoorde een schot hij zag Karei vallen hij verschrik te.... de pijpe viel uit zijnen mond.... 't is klaar... neen, neen, 'ten heeft hij niet geweest... ah mijn jongen mijn jongen!.... En dadelijk ging moeder Coleta van de schrikkelijkste wanhope over tot de over- drevenste blijdschap. Die onverwachte vreugde gaf haar ook onverwachte krachten. Zij sprong rechte op haar bedde, gelijk een kind zij kletste op hare handen al weenen van blijdschap, en zij herhaalde gedurig Ik beu gemist ik ben gemist 1 God zij geloofd Achter eenige stonden stilde zij alevent- wel, en, de knecht sterreiinge beziende zei zij -Gissen, beste vriend, wij moeten hem gaan halen. Nu nog niet, Coleta antwoordde de knecht verlegen over de gevolgen van zijn doen gij moet nog wat geduid hebben, als t u beliefd 1 Pieter eu kan in vrijheid niet gesteld worden eer het nieuw onderzoek gedaan en t enden is. 't Is ook waar, zuchtte zij. En 't was wederom uit met de blijdschap zij wierd met nieuwe droefheid overgoten en tot 's avonds toe, en sprak zij geen woord meer.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1