DIT IS EN OMMELANDS, CONCERT-PROMENADE op Zaterdag 20" Januari I90tf. 5 centimes 't blad. 41st€ jaar. Talmerk 2090 Voor Z. H. den Paus in SwEINSzIaiT Davidsfonds Jufv. De Bolle, Mr Anton Sanger M. Albert Van Eegroo Maandag 29" Janu ri e A P MONIE COM IIUNALE DE KA1H ROND DE' WERELD Vrank rijk Engeland Algesiras Duitschland Rusland STADSNIEUWS Vergadering In 't Volkshui> Rechtbank van Yper VAN ALLES WAT Tombola van Luik Een nieuwe biljard Scbool-Soep TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap toe sen ofte posttegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Koninklijke Fanfare Zaterdag 20 Januari 1906 Madame Myriel Stevens aux Halles, Salie Pauwels ■HMItMWÉWi UWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. m m m m De bekendmakingen kasten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. i; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken." De Keeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 34, in de Ziiver- strate, en te Parijs, n° 8, Place di la Böurse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst 2 53.5o De Congregatie der leerlingen bij de Rousbrugge Damen Wij bieden U nog eens, O Vader teerbemind, Ons jaarlijksch klein geschenk, gulhertig, blijgezind. Wij smeeken vurig uwen besten zegen af, Om God en Kerk getrouw te blijven tot aan 't graf. 5o.5o Jufvrouw Muylle, Yper 100.00 Eerw. Heeren Onderpastors van Yper 45.00 Theodoor Benoist en Zusters, Dranoutre 3.00 ten 8 1/2 ure. De heeren EDM. BOUCHOUT, Baryton, EMIEL PONCHEAUX, saxophone-soprano, laureaat van den wedstrijd voor solisten te Valenciennes, Francois DetiÈGE, saxophone-alto, PlLATE, kluchtzanger, zullen hunne medewerking verleenen. Maandag 22 Januari 1906, ten 6 ure's avonds voordracht door den gevierden spreker E. H. Doom van Brugge, en mu ziek in 't college. -• - In plaats van eene avondfeeste, geeft de Fanfare een groot concert op tl Februari met medewerking van van den Muntschouwburg te Brussel Bass-Baryton der Wagner concerten van Weenen, Berlijn, Amsterdam en Franckfort, en violonist. Groot muziekfeest ten 8 ure s' avonds in de Iweinszaal voor de leden van den Katho lieken'Kring, met medewerking van kunstzangeres, ie prijs van de Koninklijke muziekschool van Brussel en de Brugsche Quintet. Dimanche, 21 Janvier 1906 a 5 1/2 h. du soir Maeck Reyer Programme 1. Allegro militaire 2. Ouverture de Freyschütz [Robin des bois) WEBER 3. Werther, fantaisie de Massenettranscrite par 4. Marche Tzigane 5. Fatinitza, fantaisie de Suppé, arr. par WlTTEBROODT 6. La Mattchiche BOREL (Entrée par le Nieuwerk) Gelijk wij verleden week in onze tweede uitgave hebben aangekondigd werd verleden Vrijdag voor de stemming der werken rond Antwerpen het ministerie bijna omvergewor pen. Met 79 stemmen tegen 79 wierd een deel van art. 2, door het gouvernement aanveerd, verworpen. Woensdag nu moest er verders over datzelfde artikel gestemd worden. MM. De Groote en de Pélichy hadden er een nieuwe verandering aan voorgesteld en na eene vergadering der rechterzijde en eene aan wakkering van Minister de Smet de Naeyer werd het voorstel De Groote aangenomen met 80 stemmen tegen 77 en 7 onthoudingen. 2 liberalen stemden met de katholieken MM. Fr. Delvaux en Jan Van Rijswijck van Antwerpen. M. Van Merris, die Vrijdag door onpasse lijkheid belet was de zitting bij te wonen, stemde Woensdag voor het gouvernement gelijk M. Colaert. 9 katholieken stemden tegen MM. Beernaert, Cartuyvels, Colfs, De Landtheere, Helleputte, Mabille, Maen- hout, Méloten Thienpont. De onthouders waren MM. Decock, De Pontbière, Desmaizières, Gravis, Lefebvre, Van Cauwenberghe, katholieken en Waroc- qué, liberaal. M. Heynen, die Vrijdag tegen stemde, heeft nu vorengestemd en M. Lepaige, die zich onthouden had, ook. Maar MM.Tonnelier en Verheyen (libe ralen) die Vrijdag vorenstemden, hebben hun bladje gekeerd en nu tegen gestemd. De liberalen waren oprecht razende als zij de stemming vernamen. In Brusselstonden de gazetten gereed om te drukken in groote letters Val van 't Ministerieen 't is hunne hope die gevailen is en 't ministerie blijft. De uitslag der stemming van Woensdag, die ten 6 ure reeds uithong aan de bureelen van 't Nieuwsblad heeft het land door den besten indruk gemaakt. De katholieken zagen met vreeze den val van het ministerie te gemoet, die voor de partij, en meteen voor geheel het land de ergste gevolgen had kunnen hebben. God zij gedankt het gevaar is voorbij Aan 't werk voor de kiezing van Mei Hand in hand gewrocht voor 't welzijn van Gods dienst en Vaderland Woensdag werd M. Fallières, voorzitter van den senaat, met 449 stemmen gekozen als voorzitter der fransche republiek, ter vervanging van M. Loubet, wiens mandaat uit is. M. Doumer kreeg 371 stemmen. De Combisten zijn uitnemende tevreden en roepen overal victorie. Misschien ware M. Doumer min slecht geweest als M. Fal lières, 't is moeilijk te zeggen maar het is mogelijk. Nogthans is M. Fallières vriend en voor staander van Combes en geheel zijne kliek, M. Doumer en is juist ook geen kwezel, t scheelt nog al vele hij is venerabel der vrijmetselaars, is alleen burgerlijk getrouwd, en zijne kinders en zijn zelfs niet gedoopt. In 't openbaar heeft hij getoogd dat Com bes te verre ging en dank aan hem werd de apostaat buitengekegeld, :t is het eenigste wat men hem te danken heeft. Zelfs Combes aftreden en heeft juist niet al te veel verbetering gebracht in den toestand, vermits men nu als te voren de weinige kloosterlingen die er nog zijn, het land uit jaagt, als gemeene kwaaddoeners, en de wet gestemd heeft en zal uitvoeren op de schei ding van Kerk en Staat. Ook de kiezing van M. Fallières en is juist geen groote zegepraal voor Combes. De voorgarende voorzitters werden gekozen met eene grootere meerderheid als nu Grevy kreeg 563 stemmen Carnot 616 Casimir Perier 451 en Loubet 483, zoodat M. Fal lières nog minst van al heelt. De engelsche liberalen bekomen eene groote meerderheid in de kiezingen. Liberaal zijn in Engeland en heeft dezelfde beteekenis niet ais liberaal hier in België, 't scheelt vele: onder opzicht van Godsdienst zouden de engelsche liberalen zelfs beter zijn als de Unionisten. En onder de Ministers is er een der hoofdmannen van de katholieken, Lord Ripon, gewezen onderkoning van Indië. Ge moet dus liberale «onnoozelaar» of bedrieger zijn, om te doen gelooven aan een half dozijn lezers van een vuilblek dat de liberale gezindheid overal veld wint en in Mei ook in België zal overwinnen. De 3 17 gekende uitslagen in de kiezing zijn verdeeld als volgt liberalen 165 28 leden der werkliedenpartij, 52 nationalisten en 72 unionisten, 't Ministerie wint 108 zetels en de tegenpartij 2. M. Chamberlain is te Birmingham, her kozen, maar M. Ballour, gewezen opper- minister, is door de mande gevallen. De Conferentie van Algesiras 'n heeft tot nu nog maar weinig belangrijks verricht, maar de eerste indruk is uitmuntend. Ieder een is overtuigd dat de Europeesche vrede niet 'n zal gestoord worden. Een blad van Rastatt kondigde verledene week vrijdag aan dat men voor de verster- kingswerke'n te Straatsburg vroeg 25o toe zieners, 8000 aardewerkers,600 timmerlieden 200 metaalbewerkers. Groote daghuren worden beloofd voor dat werk en daarbij eene vergoeding voor allaam. Oud-Onder officieren van den Genie worden voren getrokken als toezieners Zulke aankondiging heeft natuurlijk nog 't geklap over den oorlog doen aangroeien. De toestand verbetert nog gedurig. De fabrieken en nijverheidsgestichten hernemen overal het werk en alles doet voorzien, dat de vrede, ten minste gedeeltelijk, algauw zal hersteld zijn, als het bestier maar geen nieuwe dwaasheden en begaat en waarlijk medewerkt om den vrede te behouden. Het Comiteit van den Katholieken Bond vergadert heden Zaterdag morgen ten 10 ure in de Bovenzaal van den Katholieken Kring. Aan 't dagorde staat de kiezing van Mei aanstaande. Bravo de handen uit de mouwen Tijd van rusten is voorbij wat meer is Rust roest en ons volk en verlangt maar om te mogen den strijd aangaan om in Meie den zetel te herwinnen, ons door de evenredige vertegen woordiging ontnomen. Zondag laatst vertoonde de wakkere too- neelafdeeling het beroemd drama Roger de Geschandvlekte. De spelers waren volkomen op de hoogte hunner lastige en moeilijke taak, zoowel de jonge spelers, als deze die aan de moeilijkste rollen gewend zijn. Vele volk was er aanwezig, en de toehoor ders hebben met veel aandacht en belang stelling de lotgevallen van Roger gevolgd, en menigmaal konden velen hunne tranen niet weerhouden. De spelers werden dan ook en met reden geestdriftig toegejuicht. De prachtige tooneelschikking strekt tot eere aan het bestier der Afdeeling en aan onzen gunstig gekenden schilder H. Ghysel Ook de jonge symphonie heeft het hare bijgedragen om de feeste leven en aange naamheid bij te zetten. Dinsdag laatst kwam voor de boetstraffe lijke Rechtbank van Yper de diefte van 3o.ooo fr. bij de weduwe Decock, Ste Elisa behtstrate, te Yper. Op de bank der beschuldigden zaten Arthur Delaire, gezeid Akster, 27 jaar, en zijne schoonzuster Madeleintje' Depuydt, 17 jaar. Mte™ Sobry, Nolf en Begerem zijn met de verdediging gelast. Mter Lebbe stelde zich aan als burgerlijke partij. 't Publiek in en rond de Rechtbank was zeer talrijk. Vrouw Decock, de bestolene, een gebrek kelijk mensch, van ten halven de zestig, is de eerste getuige. Zij vertelt de diefte bij haar gepleegd den 5 november. Madeleintje Depuydt had daar gewrocht en kende 't huis. Arthur Delaire was in de keuken en zat voor de glazen deure op zulke wijze dat vrouw Decock belet was te zien wie er door den gang ging. De vrouw hoorde boven gerucht zij zegde't aan Delaire, die antwoordde t zijn zeker uv?e gedach ten I Kort daarna meende vrouw Decock iemand te hooren van de trappen komen en te zien naar buiten vluchten. Zij gtng tot aan de voordeur en zag een meisje de Rijselstraat oploopen; zij vroeg aan Delaire ze te achtervolgen, maar deze weiger de, zeggende dat hij niemand en zag. Op verzoek van Mter Begerem vraagt de Voorzitter als de getuige geen achterdenken had op heuren neef Neyrinck. 'k Heb hem meermaals geprobeerd, maar nooit niets ondervonden. Neyrinck, 17 jaar, neef van de bestolene, getuigt dat hij met M. Depuydt gegaan is rond 7 1/2 ure tot aan de Rijselstrate hij is dan naar Vercouteres gegaan, terwijl Mad Depuydt al de markt ging. Getuige verkent de dooze uit de vestingen gehaald als toebe- hoorende aan zijne tante. Madeleine Depuydt wist dat hij den Zondag gewoonlijk van 8 tot 10 ure afwezig was om naar zijn winkel te gaan. Pinte Marie, 52 j. getuigt dat haar man netje verteld heeft dat hij Mad. Depuydt twee stukken van 5 fr. heeft zien geven aan eenen soldaat en er was nog iets bij, maar de getuige weet niet wat. Louise Pinte, heeft Mad. Depuydt rond 11 en half zien klappen met eenen soldaat, 't Was den oogenblik dat zij aan den soldaat 2 vijffrankstukken zou gegeven hebben. Windels Ach., 10 j. zoontje van Pinte Marie, vertelt het geven der vijffrankstukken. De heer Voorzitter tracht het kind te doen misklappen, maar 't mannetje houdt staande dat het wel 2 vijffranknaars vyaren. Devogelaere Emma, 27 jaar, uit de NOU VELLE Promenade, getuigd dat Mad. Depuydt bij haar geweest is van 11 en half tot rond 3 ure. Zij kwam anders nooit 's zon dags, en de verdachte was zeer gejaagd. Mter Begerem doet opmerken dat zij gejaagd was voor geheel andere redens als voor den diefstal. Angillis Ach. 35 jaar, getuigt dat hij Arth. Delaire gezien heeft met een pakje onder den arm en het zien in 't water smijten op de plaatse waar men het uitgehaald heeft. Demeyere Frans, 35 jaar, getuigt hetzelfde als Angillis. Beiden zijn trommelaars der Burgerwacht en waren bezig met repeteeren. t Was dan rond 9 1/2 ure 's morgens. René Talon, 36 jaar, is met Delaire al het plein gegaan hij verkent den betichte heel goed. Delaire loochent en zegt dat hij Talon niet kende, al hebben ze te gare in Seys'fa brieke gewerkt; hij heeft nooit zijn huis verlaten. Doolaeghe Cam., 23 jaar, zegt dat hij bij zijn schoonvader was, als Eugeen Bonte hem is komen halen, om plezier te doen hij zou rijkelijk betaald zijn. Getuige is meegegaan naar Delaire 's en daar in een achterplaatse werd hem een glas bier gegeven door Mad Depuydt en gevraagd dat hij zou willen getuigen dat hij met Delaire op den vogelpik gespeeld had, op het uur dat men deze beschuldigt iets in het water gesmeten te hebben. Getuige heeft zelfs 10 c. gekregen om elders nog een glas bier te drinken, maar hij heeft geweigerd, zeggende dat hij hem zulke zaken niet meer en wilde aantrekken. Hollevoet Jules, 43 jaar, heeft bij Delaire in huis geweest tusschen 10 1/2 en elf ure, dan was hij 't huis. Sonneville Alois, 42 j. getuigt ook dat men hem gevraagd had te komen getuigen ten voordeele van Delaire. Libbrecht Clemence, 39 jaar, bevestigt dat zij Delaire te Rijsel tegengekomen heeft. Delaire loochent ooit te Rijsel geweest te zijn. Jufvr. Dejonckheere, getuigt dat Mad. Depuydt den 5 november bij haar rond 10 en half een ring gekocht heeft en oorringen, voor 5fr. 70. Naghels Oscar, 22 jaar, (bijgenaamd Krente,) bevestigt dat Doolaeghe hem gezeid heeft dat hij zou getuigen dat hij met Delaire vogelpik gespeeld had. Doolaeghe wordt teruggeroepen en beide getuigen geraken hierover in hevigen twist. De zaak verergert nog als Bonte Eugeen opkomt en spreekt in den zin van Naghels. Volgens Bonte zou Doolaeghe gezeid hebben als ze mij noodig hebben ze moeten mij maar roepen. Doolaeghe loochent en beweert dat Bonte zou belooid hebben dat hij zou wel betaald zijn. L._ „...j IM_J| Bonte zegt dat hij natuurlijk zou betaald zijn van den Juge De Voorzitter doet opmerken dat er onbetwisbaar iemand liegt hij herinnert dat de minste straffe voor een valschcn eed zes maanden gevang is, en op verzoek van het openbaar Ministerie wordt de verklaring van Bonte opgeschreven en moet door den getuige seffens geteekend worden. Bonte Eugeen-loochent bij den schoon vader van Doolaeghe geweest te zijn. Deze ook een Bonte, wordt bijgeroepen en beves tigd dat Doolaeghe met Bonte Eugeen is weggegaan. Baaien Victor, 10 jaren, Volbout Theo- phiel, 11 jaar leggen getuigenissen af die door 't danig geruchte verloren gaan. Desiere Seraph. 31 j., is de beenhou wersknecht, die een meisje van de grootte van Mad. Depuydt heeft zien loopen al de Rijselstrate, den nuchten van de diefte, rond 8 ure en half. Hij heeft Delaire hooren zeggen, op het verzoek van Vrouw Decock de wegloopster te achtervolgen ik en zie niemand. Delandsheere, 42 jaar, leurder, is ten 11 en half bij Delaire een glas bier gaan drin ken en werd besteld door M. Depuydt. De volgende getuigenissen zijn van weinig belang en brengen geen bijzondere klaarheid in die zake. M. Begerem vraagt dat de hulpkommissa- ris Vandenhende nog zou gehoord worden, alsook de soldaat Dael, die te Leuven in het hospitaal ligt. Op verzoek van M« Nolf, die maar op een late met de verdediging werd belast, en die geern over sommige getuigenissen het ge dacht zou hooren van zijn klient Delaire wordt de zaak uitgesteld tot den 23 Januari, s achternoens ten 3 ure. Kwart vóór 12 ure wordt de zitting ge heven en de honderden menschen die in en rond het Justiciepaleis staan, verdringen zich rond de gevangenkarre, om eens van nabij de betichte Delaire te zien. Madeleine De puydt mengt zich onder 't publiek. De trekking van de laatste serie der tom bola van Luik is bepaald op maandag 2a dezer; zij zal plaats hebben in het stadhuis te Brussel. Het lot van 200.000 fr. en de 11 volgende groote loten zullen echter alleen getrokken worden de trekking der andere loten zal eerst later plaats hebben. Men spreekt thans veel over een nieuw stelsel van biljard, dat eene groote veran dering zal teweeg brengen. Er is spraak de hoeken af te schaffen. De biljard zou langwerpig rond gemaakt worden. De Koning van Engeland, een groot liefhebber van biljard, is zeer ingenomen met het nieuw model. De professors van Biljard, in Engeland, hebben het stelsel aangenomen. Wij mogen dus op het vasteland ook weldra de nieuwe biljarden verwachten. De liberale meerderheid van het Stadhuis in Thienen, wilde aan de kinderen in de liberale gemeenteschool alleen soep uitdeelen. Dit besluit werd aangeklaagd en ver broken omdat ALLE schoolkinderen aan die soep niet mochten deelnemen: De katho lieke schoolkinderen hebben toch zooveel recht als de liberale, en het geld der gemeentekas komt zoowel uit de zakken der katholieken als uit die der liberalen. M. Woeste heeft dan ook een wetsvoorstel ingediend, om de ONPARTIJDIGE uitdeeling van schooisoep te bekomen, en dat, om de liberale broodrooverij in zekere Steden te beletten. Nu schrijven de liberale bladen, dat M, Woeste, een wetsontwerp heeft ingediend om het uitdeelen te beletten van schooisoep in de gemeenteschool. Men kan niet erger de waarheid den nek omwringen. Nu, men weet het, voor de liberalen,zijn in politiek alle middelen goedj als ze maar lukken, meenen ze.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1