TELEFOON 52 EN OMMEL m m m m m m 1 Q <0 41ste jaar. Talmerk 2092 wS.rlre»»o "e^D "S dle °»1' Jufv. De olie M' Anton Sanger M. Albert Van Eegroo Voor Z. dén Paus Hulde van eerbied en genegenheid voor de Mission na rissen van den Congo STADSNIEUWS Diefte Verdwenen Gemeenteraad Feesten tour des Diefie van 30,000 fr. DE WEBELO Vrankrijk Duitschland Engeland Te Algesiras Brand VAN ALLES WAT Broeder Alexis Waar is de eere plaats 4? ifirl Miss Arnold albino Chavarria Gezondheid De vermaarde Bismarck Voor de kleine burgerij Middel tegen het uitvallen van het haar Te trekken bij den Uitgeverf* 36, in de Boterstrate, te ïper0» hij 's land boodschap wezen of tg post, tegen 3 frank jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Hoe is dat gebeurd 9 Hoe ward dat niet gehoord li v Amerika 1 - '-il-i l. ™jm 't Nieuwsblad van Yper verschijnt, 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Beigenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. f lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* £6, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is't h'nP?° Van 'S Rechters wegen f. 1-, overdruk, 5 Ir. 't honderd. Ieder np'fTeere^11 afdrus'sels ziJa gezonden, wordt besproken.^ t)e neeien van de Agence Ha tas. 'e B. ussel, Tk 34 in de Zilvcr- kingenToor '^Nieuws*PLACE \la b,>urse- ontvangen bekendma- In plaats van eene avondfeeste, geeft de Fanfare een groot concert op 11 Februari met medewerking van van den Muntschouwburg te Brussel Bass-Bary ton der Wagner concerten van Weènen, Berlijn, Amsterdam en Franckfort, en violonist. Overdracht der vorige lijst 779.00 Jufvr. Stock, Yper E. II. Ed. De Bt'ir, pastor, Kemmel 20.00 E. H. Cornette, onderpastor, Kemmel 5.00 Jutvr. Amelie Vermeersck, Kemmel 10.00 5.00 5.00 2.00 5,00 25.00 Mr en Mme E. Huys, Kemmel "Coleta Devooght, Kemmel Eudoxie Vanhocke, Kemmel V. K. B. Yper E. H. Dilger, Bestierder, Yper Onbekend Anonyme, Ypres E. II. Soete, Bestierder, Yper. 3 50 .00 .00 10.00 20.00 5.00 10.00 Overdracht der vorige lijst 245.05 Mr en Mme Ernest Fraeijs, Yper E. H. Dilger, Bestierder, Yper Anonyme, Ypres Onafgebroken volgen elkaar de dielten op hier ter stede, en 't is vooral op de kerken dat de schurken het gemunt heb ben. Ditmaal was het de beurt van Sint Vincents College, waar de kapel pertank noch goud- noch zilverwerk en bevat, daar kelken en remcn strantien eiken avond worden weggesloten beschut voor dieven of brand. De dieven moeten razende kwaad geweest hebben, omdat ze hunne moeite voor niet hadden gedaan, want ze hebben op schan dalige wijze hunne razernij gekoeld. Al wat hun onder de handen viel werd vernield. Schuiven eu kassen werden open gebroken,en den inhoud in flarden gescheurd of doorsneden. En opdat de schade onher stelbaar zoude zijn, hebben ze de versiersels van de koorkappen niet alleen doorsneden, maar op de zijden en langs alle kanten doorkorven bij middel van bajonnetten, die ze vonden, en waarmee de zouaven hunne oefeningen doen. Vijftien kasuifels, zes koorkappen, drie velums, stolen, alben en andere kerkorne- menten. 33 stuks te gare, zijn door die scheuvels met messen of bajonetsteken doorkorven. De misseboeken werden de bladen uitgescheurd, vaneen getrokken en dan overhoop bij de andere kerkekleeis gesmeten te midden de sacristie. Een enkele groote misseboek werd gespaard, ongetwij feld door de schurken vergeten. De schade bedraagt boven de twee duizend frank Vooraleer te vertrekken hebben de dieven eene flessche missewijn uitgedronken, die gereed stond tegen 's anderdaags en zij hebben den velo die zij 't einden den gang gevonden hadden laten staan bij den uitgang der kappelle. De dieven moeten zonder twijfel goed de plaatse kennen, want iemand die er niet dikwijls geweest is, zou moeilijk den weg vinden in den doolhof van gebouwen en gangen die 't kollege uitmaken. De voorgevel van 't kollege komt in de Meeceustraat, er staan gebouwen in de Bollingstraat en tot in Sint Jacobstrate. Be kapelle staat daaromtrent te midden dien doolhof. De dieven moeten ingebroken zijn aide Bollingstrate, al deklassen. Daar vonden ze met twee kassen open te brekon de wapens der zouaven, die toen verder te passé kwamen om de deuren open te breken Dn de mis8ekleêren te schenden. Zij hebbeD eerst het slot der voordeure afgevezen om desnoods te gemakkelijker te kunnen vluch ten. Daar ze bij 't sacristie gekomen het schettewerk niet gemakkelijk openkregen, hebben ze langs eenen gang de sacristiedeure opengepraamd, waar zij het schurkenwerk verrichtten dat we hooger beschreven. De deur der kapelle werd ook opengebroken, maar in de kapelle zelf en werd er niet vele verricht. Waarschijnlijk zijn ze wederge keerd al waar zij gekomen waren. Kapel en sacristie staan verre van de kamers der proffessors en van de slaapzaal der leerlingen en zoo is geheel die schurkerij ongemerkt kunnen bedreven worden. We zeggen ongemerkt.maar 't is misschiet) wat zeere gesproken. Trouwens, zaterdag avond, rond 9 1/2 ure, kwam M. Ernest Wenes, onderchef der Koninklijke Fanfare naar huis. Rechtover 't coliege in de Bolling strate, waren twee kerels bezig met den lanteern uit te draaien, den eenen schoürtje staan-ie voor deD anderen. Dan ging éen der twee mannen al de Bellewaerdstrate, en den andere al de Markt. M. Wenes, gelijk het zijn plicht was, verwittigde onmiddelijk de policie. Deze ging op zoek achter de twee onbekenden maar niets vindende, geloofden zij met farceurs te doen te hebben en gaven het op. Nochtans vertelden zij de zaak aan de mannen van den nachtdienst. Itond middernacht kwa-ren de agent Van Uxem en de pompier Edmond Dewachter twee mannen tegen op de Leet, maar al staan die kerels op het zwart boekje ze 11 wisten niets ten hunnen laste voor den oogenblik en lieten ze voortgaan. 't Is maar zondag nuchtend rond ten zessen dat de knecht Aloïs, de schurkerij geware werd. Seffens werd de policie ver wittigd. Als later in den nuchtend de ondercom missaris Van den Ilende al de omstandighe den geware werd, deed hij de twee mannen aanhouden, die de nachtwakers tegenge komen hadden en na ondervraging werden ze opgesloten. M. Wenes en een leeraar van 't weldadig heidsgestickt vonden de twee mannen van dezelldegestalte, maar zen hadden ze niet in 't aangezicht gezien en konden dus u-iet verzekeren dat zij het waren. Na dat het parketter plaatse geweest had en de twee mannen ondervraagd, werd hunne aanhouding bekrachtigd. s Avonds, als ze naar 't gevang moesten, wilde de broeder van een der aangehouden tusschenkomen en daar de kerel weersta d bood, wilde de policie hem ook aanhouden Hij gerockte uit de handen, maar werd ingehaald in de Thorkoutstrate en aange houden, 's Anderdaags werd hij losgelaten en zal vervolgd worden voor opstand tegen de policie. Een postbode is dinsdag zijn werk niet gaan doen en sedert dien heeft men hem niet meer geware geweest. Opzoekingen te Brussel en elders zijn tot nu toe volkomen vruchteloos geweest. Heden zaterdag ten 5 ure gemeenteraad. Aan 't dagorde staan verwisseling van grond van de stad en verkoop van grond van de godshuizen. Ten 7 ure Morgen zondag avond,muziekfeest in het Volkdiuis, door de Koninklijke Fanfare, den Orpheon, en M. Eugeen Verstraete, tenor. Maandag avond, ten 7 ure, ook iu 't Volks huis, voordracht door Eerw. heer Bi uloot. over Zang en muziek Er is groot nieuws nopens die diefte. Binst dat ze van de Rechtbank naar 't gevang werden overgevoerd, gerochten den Akster Arthur Delaire en Madeleine Depuidt in ruzie en begonnen met malkaar uit te schelden en te betichten. De koetsier liet het weten aan het gerecht én onder vraagd, bekende Madeleine Depuidt dat zij alleen den diefstal begaan had, maar dat Delaire de doos in het water gesmeten had zonder te weten van waar ze voortkwam. Wat den inhoud der doze betreft, het 8oudewerk werd in :t water gesmeten bij le Maloulaan en de weerden verbrand, wel te verstaan als de veroordeelde nu de waarheid zegt, iets waaraan men mag twijfelen. Mocht het gerecht algauw den draad van geheel dat wespennest vinden, waarin liegen eu bedriegen de groote rolle hebben gespeeld e ft V De dagbladen staan vol bijzonderheden nopens de optelling der voorwerpen de kerken toebehoorende. 't Fransch gouvernement, in zijnen haat regen God en Godsdienst, wilde eerst de scheiding van Kerk en Staat. Nu dat die scheiding gedaan is, wil de Staat nog andere plagernijen uitzoeken en eene van deze is den inventaris van de keikegoederen. Om zooveel te zekerder alles te kunnen inpalmen den eenen of den anderen dag, wil de Staat juiste weten wat er ai is in de kerken. Hij zendt daarom van zijne mannen uit, belast met alles aan te teekenen en er dan aan het gouvernement rekening van te geven. Om de eene of de andere reden zal de Staat de hand leggen op de voorwerpen van weerde, of de kunststukken en ze doen overbrengen naar muzeum van Parijs of elders. De Louvre van Parijs is meestendeels voorzien van voorwerpen, schilderijen of andere kunststukken in de jaren 1790 gesto len hier in Belgenland en die nu in de fransche hoofdstad staan te pronken als staatseigendom. De Christenen en laten dat al niet te ge makkelijk gebeuren. Te Rijsel had er een oploop plaatse rond Sint Maurits'kerke. Elders moesten de gezanten van den Staat wegvluchten om aan geen rampe te komen. Te Parijs werd er razend gevochten in en rond de kerke. Ongelukkiglijk zal dien tegenstand niet lang duren en zekerlijk zal hij na korten tijd vergeten zijn. Jammer dat de fransche katholieken niet eensgezind en werken Dat ze eerst wel hunne chistene plichten kwijten en dan alle verdeeldheid ter zijde laten om alleen te strijden voor het welzijn van hun land, en met Meie wierde Vrankrijk wel gered uit de klauwen der Vrijmetselaars, die dit schoon land ten onder brengen. God gave 't Ter gelegenheid van de verjaardag der geboorte van den Keizer werd er in de Duitsche hoofdstad Berlijn feeste gevierd ter eere van Willem II en in antwoord op de gelukwenschen heeft de Keizer eene rede uitgesproken, waarin hij nog eens den wensch heelt uitgedrukt dat de vrede niet en zou gestoord worden en belooft dat hij en zijn bestier uit al hunne krachten zullen werken om de vrede te behouden. De meerderheid waarover minister Campbell Baunerman, de engelsche opper- minister, beschikken mag is de grootste die in Engeland nog gekend werd. Hij mag alleen staan tegenover alle andere partijen om te regeeren en nog blijft hij heer en meester. Dat en beteekent niet dat al de andere partijen hem vijandig zijn, zou het wel, de inlanders en de werklieden zullen meespan- nen met het ministerie en wilde Baunerman betrachten hetgeen vroeger de grijze Glad stone reeds beproefd had, namelijk aan Ierland een eigen bestier of Home rule verleenen, 't ministerie en zou geen trouwer bondgenoten vinden dan de Iersche nationa listen. Zal dat eigen bestier geschonken worden aan het Iersche volk, that is the question zeggen de engelschen, in 't vlaamsch daar ligt de hond gebonden. De vredeconferentie van Spanje werkt uitnemende op haar gemak. In de veertien dagen dat ze vergaderd is, en heeft om zeggens geen werk afgeleid. Eerst dachten velen dat het Duitschland was dat trachtte stokken in t wiel te steken om de karre tegen te houden nu is iedereen overtuigd dat het de marokaners zelve zijn die tegen houden. Maar dat en belet niet dat er nog sommige puntjes zijn waarover de mogendheden niet gemakkelijk eens en geraken, onder andere, het vernieuwen der policie. Eerst had men Zwitsers gevraagd, maar daar deze weigerden is men nu van gedacht Belgen te roepen. De Belgische gendarmen hebben trouwens eene goede reputatie Als over een paar jaar de werkstakers alles kort en kieene sloegen te Armentiers, was de fransche policie niet bij machte dat volk te bemeesteren. Op zekeren dag wilden de werkstakers naar Belgie komen, maar eenige haren mutsen waren voldoende om dat volk in bedwang te houden. De amerikaansche bladen staan vol bij zonderheden nopens het huwelijk van eene millioenrijke jufvrouw, Miss Cora Marie Arnold met een der hoofdmannen van de Roodhuiden een wilden volkstam uit Noord Amerika. De liefde is blind zegt een vlaamsch spreekwoord, maar ze moet daarvoor blind zijn ook, om gelijk Miss Arnold te willen trouwen met Albino Chavarria, al ware hij nog de hoofdman van een volkstam. (Het portret der verloopen staat hierover aan ons blad.) Een groote brand is Dinsdag uitgeborsten in den peerdenstal der troepen bij Londen. Meer dan 3oo peerden waren op stal als de brand begon. Met rooie vond men den tijd om de halsters door te snijden en de peer den te trachten buiten te jagen. 78 peerden zijn in den brand omgekomen Een man die de peerden wilde tegenhouden als ze buiten stormden, werd vertrappeld en gedood. De beroemde aardrijkskundige, schat de bevolking der aarde op een milliard zes honderd millioen inwoners. De middelmatige leeftijd van den mensch dertig jaar zijnde, is broeder Alexis van meening dat er iederen dag 145,000 men schen sterven, of omtrent honderd per minuut. SEDERT DE INVOERING der nieuwe Duitsche toltarieven is de smokkelhandel in varkens op de Duitsche grenzen een winst gevend bedrijf geworden, daar de prijzen in de naburige landen 3o tot 40 ten honderd lager zijn dan in Duitschland. De varkenskweekers van Fransch Lotha ringen lieten, sedert eenigen tijd, hunne varkens grazen nabij de grenspalen zij joegen er behendig eenige over de grens alwaar de Duitsche varkensslachter ze af wachten om ze naar hun huis te leiden en te slachten. Door die nieuwsoortige inburgering be spaarden zij de invoerrechten, doch de Duitsche gendarmen hebben lont geroken en houden de wacht. Wat doen de Duitsche varkenslachters nu Krachtens een verkregene vergunning roe pen zij al hunne, huisgenoten en vrienden ter hulp, die op het fransch grondgebied gansch bereid varkensvleesch gaan ltoopen, met twee kilos per persoon welke hoeveelheid zonder rechten mag binnenkomen. Thans ziet men, op zekere dagen gansche benden Duitschers die, op Fransch grond gebied, zich van worsten en ander varkens vleesch komen voorzien en er mede over de grens trekken. Vooraan natuurlijk Niet altijd. Zoo heeft bij voorbeeld, Noorwegen de eereplaats als er kwestie is van geneverge bruik, omdat in geen land van Europa zoo weinig alkool wordt gebruikt als in Noor wegen. En België dan? In 1894 dronken de Belgen jaarlijks per kop 10 liters jenever. Toen waren in Europa acht volkeren die minder jenever dronken dan wij, te weten Holland, Duitschland, Frankrijk, Zweden, Zwitser land, Rusland, Engeland en Noorwegen. In igo3 dronken de Belgen jaariijks per kop nog geene zes liters jenever meer. Toen waren er in Europa maar vier volkeren meer die minder jenever dronken dan wij, te weten Zwitserland, Rusland, Engeland en Noorwegen. Nog 4 plaatsen achteruit en wij zijn op de eereplaats. Sint-Jans Bode RECHTER Dus gij hebt valsche bank briefjes gemaakt. En waarom hebt gij dat gedaan Beschuldigde: «Omdat ïk er geene echte bezat, mijnheer Die haar bezit en leven kan, En wijs is, en een heerlijk man, Dat hij God danke en zij tevreden Want hij is rijk genoeg, Al had hij geld noch goed. Die haar niet heeft, is arm, Al had hij heerlijkheden En land en goud in overvloed. ALS EEN JONGEN vraagt of een meisje kan koken, is het haar plicht zich te infor- meeren of hij zorgen kan voor hetgeen gekookt moet worden. Een missionnaris deelt mede dat hij op den weg naar Orurotutofagosta eene stam Roodhuiden heeft ontdekt die Bismarck aanbidden, als eene godheid. Verleden jaar was hun oogst sterk be dreigd door droogte. Ze begonnen hunne gewone afgoden te aanbidden, doch zulks hielp toch niets. De overste der Roodhuiden zag alsdan bij eenen uitgeweken pachter eene beeltenis van den ijzeren kanselier, welke uitgesneden was uit een Duitsch geillustreerd blad. Hij vroeg den pachter hem de gravure te schenken. Deze voldeed aan het verzoek. De Indianen droegen ze processiesche wijze naar hunnen tempel. Weinigen tijd nadien kwam een weldoende regen hunn% landerijen besproeïen. Sinds dien wordt Bismarck door de Roodhuiden aangebeden. Ze heeten hem Bimbarko en offeren alle soorten van kruipdieren, welke ze in het land vinden. Het Staatsblad van Zondag deelt het volgende koninklijk besluit mee, gedagtee- kend van i5 januari Bij het Ministerie van Nijverheid en Arbeid wordt een Ambt der middelstanden ingesteld. Het Ambt der middelstanden heeft voor last i° Inlichtingen te verzamelen en samen te ordenen over de voorwaarden waarin de kleine ambachten en handelsbedrijven wor den uitgeoefend en over 't algemeen, over den economischen toestand der lieden tot de middelstanden behoorende de uitslagen der Belgische en buitenlandsche wetten, die hen betreffen, te studeeren en bij te dragen tot de voorbereiding van nieuwe wetten en maat regelen 20 te letten op de uitvoering der bestaande wetten en verordeningen. DeMiensten van het nijverheids-, be roeps- en buisboudonderwijs worden verbon den met het Ambt der middelstanden. Een deel rikinusolie op vijf deelen Fran sche brandewijn, goed schudden en met een klein sponsje het haar invrijven. Een of twee suikerlepels is genoeg.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1