D EN C ELANDS t Grand Concert Piiii ZA1 ij Op Zaterdag 10' Februari 1906 5 centinaen 't blad. 41ste jaar. Talmerk. 210 Di manche 11 Février 1906 Vrank rijk Rusland Duitschland Voor Z. II. den Paus Benoeming van Mgr Mercier Nog Vrankrijk ROND DE WERELD Koning Christiaan fluïde van eerbied en genegenheiJ voor de IIissionnarissen van den Congo Wat de socialisfen willen Vlaamsch in het middelbaar onderwijs STADSNIEUWS Bericht Gemeenteraad Spanje Broeders Concerts VAN ALL GS WAT O die dompers TELEFOON 52 trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en hij 's land boodschap we sen ofte poet, tegen 3 frank 's jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal tot Aartsbisschop van Mt chel-n Donderdag is uit Rome eene tijding toegekomen, die in ganseh het katho lieke België met groole voldoening, met eene rechtzinnige vreugde za onthaald worden. Mgr Desire Mercier, geboren Eigenbrakel dei 21 november 18S1 leeraar bij de fakuiteit van wijsbe geerte en letteren in de Hoogescnoo1 van Leuven en voorzitter van b>' Honger Geslicht van wijsbegeerte al daar, is door Z. H. Paus Pi us X be noernd tot aartsbisschop van Mi eh ien, in vervanging van wijlen Z. Em kardinaal Goossens. 'Met diepen eerbied en ehristelnkt onderdanigheid bieden »n den uien wen kerkvoogd onze rechtzinnig hulde en onze welgemeende beilwen scben aan, en wij sturen hem der welkomstgroet toe, die de Kerk hem weldra bij zijne bisschoppelijke wtj ding met de geestel skheid en al d< geloovigen zal toerichten ad muitot armos Verslag; d<T zitting V er pachting Gas Dief ten en policie Godshuizen Stadsgrond Stadskasse De heer Voorzitter heeft de Stadskasse nagezien en al de boeken in regel bevonden Volgens de boeken is er ontvangen op het dienstjaar 1905 fr.400.435,78 Maandag avond mm AD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Oet Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk lo, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan on3 twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die huiten Oost- Westvlaanderen wonen. FANFARE ROYALE du a 7 1/2 heures. PROGRAMME 1. Belgiqueouverture pour Fanfare. Steenebrugen. 2. Air deWolfram du Tannhauser, chanté par M. Anton Sanger. Wagner. 4. Grand air du Barbier Séville chanté par Melle De Bolle. Rossini. 4. Ave Mariapar la Fanfare Royale. Schubert, —o 1. Fantaisie sur Robert le Diable, exécutée par la Fanfare Royale. Meyerbeer. 2. A) Chanson Espagnole Delibes. B) Par le Sentier Th. Dubois. par Melle De Bolle. 3. A) J'aipleuré en rêve G. Hue. B) Un baiser de Fontenailles C) Liedje van den smid AndaUsof. par M. Anton Sanger. 4. A) Romance Sinding. B) Finale du Concerto Mendelssohn, pourvioion, par M. Van Eegroo. 5. Gondoliera Henschel, duo chanté par Melle De Bolle et M. Sanger. Hij heeft als kenspreuk genomen: God| weze mijn helper I en de koningin Louiza, zijne echtgenoote Alles met God, niets zonder God. Intusschen is t ministerie weg, maar iemands dood is iemands brood en nieuwe ministers zullen blijde zijn om het over te nemen. postje en elders ook in Vrankrijk zit Te Paris en elders ook in Vrankrijk zit I Nu dat de kalmte in 't land is weergekeerd het schuw. I wordt er gepeisd op de aanstaande kiezing, Gelijk wij verleden week schreven wil het I die zal gedaan worden in 't begin van April vrijmetselaars bestier, dat 't land meester is. jen ook op... de betaling van de gebroken de hand leggen op de kelken, ciboren potten voorwerpen van om een taberna- schilderijen en andere weerde. Het zendt zijne dienaars af, inventaris ervan te maken, en de kelen daartoe open te breken. Te Paris heeft de menigte bij duizenden geprotesteerd, in verschillige kerken. Duizen- de heeren en werklieden, edele dames en werkvrouwen hebben zich geplaatst tusschen het Heilig der Hei igen en de heiligschen- - dende uitvoerders der bevelen van het logie|te bewijzen aan den Paus. De Staat heeft 34 millioen roebels te betalen voor de schade aan eigenaars binst den opstand der boeren. Binst dat Vrankrijk, dat katholiek land [zulke hatelijke maatregels neemt tegen Kerke en Godsdienst, laat Keizer Willem geene gelegenheid voorbij gaan om eere en hulde Hij is voornemens een reisje te doen naai de M iddellandsche zee, en zal er gebruik van maken om Z. H. Pius X te gaan groeten in het Vatikaan. Zijnen gezant graaf van Loë ismeteen eigenhandigen brief naar Rome gereisd om bij den Paus de noodige schikkingen te nemen. ministerie. Het waren onbeschrijfelijke tooneelen Dames werden vertrapt onder de voeten gekwetst en van de trappen geworpen, met! de kolven der geweren geslagen, gescheurd en gestampt. Mannen werden gewond en aangehouden. Het bloed vloeide op den vloer der tempels van den God van vrede. Kerkdeuren werden ingebeukt geschil derde vensters in stukken geslagen, meubels opengebroken. De kerken werden geschon den. I Overdracht der vorige lijst Macht bleef natuurlijk aan de policie en I Stephanie Budein soldaten.tegenover mannen met geen andere I Naamloos wapens dan een stok, en... tegenover vrouwen. Droevig schouwspel En hier in België juichen de geuzen toe, spotten de liberale dagbladen, Konden zij hier meester worden, het werk hunner logie broeders daarginder zou hier hun werk zijn. En... er zijn in België zoovele liberale volgelingen, die ter kerke gaan, in God |gelooven, Christus eeren, en ter heilige Tafel naderen 1 Zijn die wel ziende blind, en zullen zij het langer nog blijven Mr Mme Louis Desmidt, Yper, Heiligen Vader, zegen ons huisgezin Naamloos H. Roets, schoolopziener, Yper Onbekend 927.00 1.00 5.00 15.o8 So.oo 5.00 3.00 Melle M. Rabau Anonyme Anonyme tie in de kerk kwam, gaf de pastor lezing I Stephanie Budeyn van eene protestatie. De menigte begon vervolgens te roepen Wij zullen onze kerken niet laten ontheiligen wij zijn in ons huis en wij zullen ons verdedigen Op t oogenblik dat de ambtenaar zijn werk wilde beginnen, naderde een man en zegde hem Ik ben maar een arme winkel knecht, doch ik zou veel liever van honger sterven, ik en mijne familie, dan uw stieltje uit te oefenen. Langs alle kanten werd er geroepen Dief renegaat judas 1 en de ambtenaar werd met geweld buiten gedrongen en aan de deur door jongelingen met stokken geslagen hij moest in een huurrijtuig de vlucht nemen. De policie Koning Christiaan, bijgenaamd de schoon vader van Europa, was geboren te Gottorp den 5 April 1818. Hij was de vierde zoon van den hertog van Sleswig-Holstein-Gluks burg. In 1831 stieri zijn vader. Hij bracht zijne jonkheid over aan het hot van Kopenhagen bij zijnen voogd. Later trouwde hij met zijne nicht prinses Louisa van Hessel-Cassel, de erfgename van Fre- derik VIL Ten gevolge van het verdrag van Londen werd hij Koning van Denemarken en is het binst een halve eeuw gebleven. Bijna al zijne kinderen zitten op den troon in Europa, 't zij als keizerin, koningin of koning, en 't is dus met reden dat men htm grootvader of «schoonvader van Europa noemt. Zijn opvolger is Frederik VIII, die belooft bij den aanvang zijner regeering steeds de voetstappen van zijn geachten vader te volgen. Men heeft in 16 kerken van Paris denl inventaris kunnen opmaken in 12 andere| was het volstrekt onmogelijk. De Sint Rocnuskerk was Woensdag mid dag opgekropt met geloovigen, meesta mannen. Toen de ambtenaar van de registra r vorige lijst Overdracht d K. V. B. Yper Onbekend Onbekend Naamloos, Gheluvelt 28o.o5 5.00 25.00 2.00 5.00 1.00 20.00 5.00 o.3o In een ondervraging heeft M.Vandervelde, de hoofdman der socialisten, de voorwaarden doen kennen die hij zou stellen om de liberalen te ondersteunen, als ze meerderheid worden i° Zuiver algemeen stemrecht voor provin cie en gemeente 20 Verplichtend onderwijs 3° Afschaffen der plaatsvervangers en springen en de vlucht nemen. kwam en er werd gevochten. Een policieagent I herinrichting van het leger, bracht een onderpastor een vuistslag in Volgens M Vandervelde moeten die .hervormingen gestemd worden, zooniet Talrijke aanhoudingen werden gedaan maar luüende sociaiisten het liberaal ministerie het opmaken van den inventaris had geen p,eveci-lten plaats. De opziener der registratie in de Magda lenakerk begaf zich naar het koor de pastor die hem daar wachtte, las eene krachtdadige protestatie en verklaarde ten slotte dat hij, als eenvoudig burger, den inventaris zou bijwonen. Neen, neen riepen verscheidene per- siJhen, wij zullen het beletten. Aanstonds werd de opziener der registratie*] door een honderdtal mannen omringd, en te midden der uitjouwingen van al de aanwezigen, werd hij buiten gedrongen. Eerst en vooral zuiver algemeen stemrecht aan 21 jaar met zes maanden verblijf voor gemeente en provincie. Daarna de twee andere punten. 't Is goed voor de kiezers van dit te weten aan tijden. Woensdag werd ter Kamer het verslag Seffens boden zich de Sint Jans Broeders van Gent aan en de liefdezusters van Sint Niklaais om de zieken te bezorgen, en de Eerw. heer Behils, onderpastoor op Sint Amand, bood zich aan als aalmoezenier. Nu is alle gevaar voorbij, de zieken zijn genezen, dank de uitmuntende zorgen hun ner verplegers en op last van het Staatsbestier werd aan de heldhaftige ziekenverplegers gevra'bgd hunne rekening in te dienen. Broeders en Zusters, zoowel als de eer- weerde geestelijke hebben geantwoord dat niemand hun iets schuldig is, dat zij alleenlijk uit menschlievendheid gehandeld hebben. Dat 'n zal onze liberale bladjes niet beletten morgen reeds nieuwe beschimpingen en lasteringen te drukken over de schraap zucht van kloosterlingen en priesters. Als antwoord op zekere geruchten die in omloop zijn in stad, vindt de Maatschappij der gas goed aan hare klanten te doen opmerken dat zij uit het oog niet mogen verliezen dat de hun aangebodene kwijttan. tien betrek hebben op het verbruik niet van twee maanden, maar van twee maanden en half. De eerste opnamen der meters of compteurs wierden inderdaad gedaan van 23 tot 26 October,en de laatste den 8 Januari (middendatum). Wat de pressing aangaat, de Maatschappij heeft zich verplicht gevonden, ten gevolge der talrijke klachten die haar gedaan werden, ze een weinig te vermeerderen. Dit doende heeft zij gedacht aan alle eischen te beant woorden. Zoo er nogthans klanten zijn die verkiezen de oude pressing te behouden, kunnen zij gemakkelijk voldoening bekomen met de krane, 't zij van den compteur, 't zij van iederen bek half toe te draaien 't is, ten andere, hetgeen sommigen reeds gedaan hebben,en alzoo hebben zij zich kunnen over tuigen dat hun tegenwoordig verbruik dat van eertijds niet te boven gaat. van Zaterdag 3 Februari 1906. De openbare zittiug begint ten 5 ure 5 m onder het voorzitterschap van M. Colaert, Burgemeester. Zijn nog aanwezig: de heeren Schepenen Struye en Vanden Boogaerde Fiers, Vanderghote, Vanden Peereboom, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeckoutte en Lemahieu, raadsheeren N. Boudry, dd. schrijver. t Verslag der zittingen van 9 en 16 dcc. !1. heeft tot geene opmerkingen aanleiding gegeven dit der zitting van 6" Januari wordt ter inzage der leden op het bureel neergelegd. De heeren D'Huvettere en Fraeijs zijn belet de zitting bij te wonen en de heeren Begerem en Vandevoorde zijn nog altijd ziekelijk. In de kerk van Notre-Dame des Champs neergelegd van M. Van Cauwenbergh ove ontving men den ambtenaaarop den kreet het wetsvoorstel Coremans Colaert en A Weg met de dieven I hij moest onver aangaande de vlaamsche tale in het middel nchterzake vertrekken. I baar onderwijs. In de kerk van den H. Vicentius a Paulo 'Na eene verwarde bespreking beslist de moest de opziener der registratie maken dal Kamer deze weke gedaan te maken me e hij weg kwam, wilde hij door de vrouwen niet geslagen worden. De conferentie van Algesiras doet traag zaam voort heur werk. Ze zijn nu aan de noodige lasten die moeten gelegd worden om wet op de patenten der maatschappijen, dan [de wet nopens de opzoeking van het vader schap, vervolgens de wet op de mijnen en dan op het vlaamsch De liberalen trommelen zooveel zij maar de verbeteringen door de mogendheden j kunnen op den rugge onzer Broeders en voorgesteld te kunnen verrichten. I kloosterlingen van allen aard, die zij gewoon Niets en doet voorzien dat er zouden Ilijk met den naam van Flamidiaans bestem kunnen moeilijkhedeu voortspruiten uit del pelen onderhandelingen. j Overeenige weken kwam te Antwerpen een schip toe, de Undinewaarvan d Koning Alfonso gaat bijna alle dagen I bemanning met de pest besmet was. Het was zijne verloofde bezoeken Prinses Ena van eene algemeene opschudding het land door Battenberg. I als dit akelig nieuws vernomen werd. De verpachting der hovetjes langs de bui tenwandeling aan de Meenenpoort heeft 861 fr. opgebracht, dat is276fr. meer dan vroeger. De heer Voorzitter geeft lezing van het besluit van den mijnraad, waarbij de heeren Valcke en anderen hadden in beroep gegaan. De mijnraad geeft gelijk aan den Gemeenteraad van Yper. Tengevolge der dieften hier ter stede gepleegd is eene nachtwacht ingericht: drie groepen bestaande elk uit een stadspolicie en een pompier. De wacht is in dienst sedert 11 Januari. De heer Voorzitter leest een verslag van den hulpkommissans nopens de inbraak in 't College waaaruit blijkt dat de policie haren plicht heeft gekweten. Dat de aan gehoudenenen da plichtigen zijn of niet, zeker is t dat het gerecht de ware plichti gen vast heeft. De godshuizen worden bemachtigd eene partij grond te verkoopen van 14 aren 32 voor 5012 fr. Die grond is voor 78 fr verpacht aan de koopster WweGoemaere en zal nu in rente het dubbel opbrengen. Volgens schatting van sieur Gyriel Schmidt had hij eene weer de van 2 fr. per vkm. De Schepenraad wordt bemachtigd een perceel grond te verwisselen met M. Laconte. De verwisseling is voordeelig zoowel aan stad als aan M. Laconte. De grond ligt in den Kanonweg. M. Sobry vraagt dat ne buitenwande ling zou vermaakt worden bij het magazijn van M. Angiliis aan het hoornwerk. M. de Voorzitter heeft reeds de zaak aanbevolen bij den den heer schepene van openbare werken, die ervoor zal zorgen. M. Bouquet vraagt dat de Schepenraad zou aandringen bij de hoogere overheid opdat de Gapronstraat zou besteenigd worden. M. de Voorzitter zal het noodigedoen. De openbare zitting eindigt ten 5 u. 35. Zondag avond was 't een heerlijk muziek- leest in t Volkshuis. Fanfare en Orpheon hebben met kunst en zwier hunne stukken gespeeld en gezongen en drie jonge Yper- lingen hebben bewijs gegeven van veel 3.298,70 495.910,16 370.964,32 37.590,59 op het dienstjaar 1906 Met den overschot van t vorig jaar te zamen Er is uitgegeven op 1905 1906 Te zamen 408.552,9i Zoo dat er te zamen in de kasse is 87.357,24 Wat door den heer Stadsontvanger goed gemaakt werd als volgt: op de spaarkasse 70.000 in gelde 1.034,22 Mandaten 16.023,02 Total fr. 87.357,24 Voor dezen tijd van 't jaar is dat een schoon stuivertje, en 't bewijst hoe onaangenaam het weze aan sommige liberale gazetjes dat de stadszaken in goê handen zijn. en tere doen aan het wijs en spaarzaam bestier van onze Schepen- en 'gemeenteraad. De jonge Verhaeghen bespeelde op veel- belovemie wijze de viool. En de heer Verstraete bestuurder der Faniare bekroonde de programme met het zingen van Joseph van Michel en een oprechte perel van Ed. Blaes Moederhuis. Teruggeroepen zong hij nog een kunstig lied van Wybo. Eere aan de inrichters en meêwerkers. o Voordracht over Lourdes, door eerw. heer Brulootmet lichtbeelden eu zang. Vele volk en nuttige en verzettigeavond. Dompers zijn de katholieken toch. Elk jaar worden door de studenten onzer verschillende hoogescholen werken of studiën ingeleverd, die door de juryleden moeten beoordeeld en aan de beste dezer werken worden reisbeurzen verleend. Dit jaar hebben tien studenten aan dezen wedstijd deelgenomen. Zeven mededingers hebben een studiebeurs bekomen. Van die zeven beurzen werden er vij behaald door de studenten der katholieke hoogeschool van Leuven en twee door die van Luik. En onder die vijf bekroonden der katholieke hoogeschool zijn er twee priesters, waaronder nog één pater Jesuiet. Die dompers

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1