D 1 T EN OMMELANDS TURN FEEST EAEELASDT ssiivfi Bilite voor de Rechtbank te Geneve Op Zaterdag 17" Maart 190C. centime» 't blad 41ste jaar. Talraerk 215 $J Zondag 22n April, ten 7 ure INSCHRIJVING ROND DE WERELD Vrank rijk Nieuw Ministerie Zwitserland ?siras TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaar». Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Prachtig ten voordeele der slachtoffers van Courrières en de overstroomingen Programn a de naaste weke Men ztsl (en hu'ze gaan met kaarlet) ten voordeele der familien van de mijnrampe te Courrières en de overstroomingen in België Hoe is dat gebeurd P Belgen Redding Hulpe De werkongevallen Wat gedaan met de nieuwe wet? i "few*# T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk So, te Yper. m De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken.^ De Keeren van de Agence Havas, 'e Brussel, Tk 34, in de Zitver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Z. E. Heer kannunik De Brouwer, pastor-deken van Sint Maartens te Yper. M. Colaert, Burgemeester en Volks vertegenwoordiger. M. Struye, schepen M. Fraeijs, provincieraadsheer E. H. Vandermeersch, pastor van Sint Pieters E. H. Meersseman, pastor van Sint Jacobs E. H. Ryckeboer, pastor van Sint Niklaais 25.00 25.00 ï5.oo 25.00 10.00 10.00 10.00 Twee gebeurtenissen doen voor den oogen- blik alle andere tijdingen zelfs deze der inventarissen plaatse maken t nieuw ministerie en de schrikkelijke mijnrampe van Courrières. Courrières is een steedje in de fransche koolstreke van Pas de Calais tegen de stad Lens, alzoo halfwege tusschen Haze brouck en Douai. Zaterdag nuchtend waren er 1800 mijn werkers in de mijne gedaald en ze'n waren er nog maar een paar uren in als een schrik kelijke ontploffing weerklonk en een groot deel der onderaardsche gangen deed instorten en de mijnwerkers levende begraven. Op de 1800 en zijn er maar 400 gered. 1400 dooden, 't is schrikkelijk 1 't En is niet zelden dat er brand ontstaat als er kolen opeenliggen en daar zijn er zelfs die houden staan, dat, moest men die schromelijke groote hopen afval,die ligt rond Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperN* door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK En moeder dan, wat zou zij geworden, indien wij van den nacht uitbleven Naas sprong van zijn peerd, trok den toom over, en poogde het meê te trekken. Te vergeefs min als ooit roerde het. Houdt wat den toom, zei hij tegen zijnen broeder, ik geloove waarlijk dat die looiers bij den duisteren in den weg liggen. Het beste is van ze te gaan van kante smij ten, en te zien of er misschien iets onder ligt. Hij naderde voorzichtig den looverhoop, doch niet zonder benauwdheid. Een paar voeten van daar stond hij, en schupte er tegen de loovers vlogen op, hij herging het met meer macht, en voelde wederstand. Daar ligt iets onder, zei hij, zonder ommezien 't en kan geen ende boom zijn het is te kort en te dunne. Wijten en sprak niet. Hij helde, schier levenloos van vreeze, over den hals van zijnen draver, en hield de oogen sterlinge, nu op zijnen broeder dan op den grond gevestigd. Intusschentijd was Naas geheel tegen deu hoop genaderd hij was nedergestopen en en had, met zijne hand, de bovenste loovers afgeweerd. Wat stouter geworden met den tijd gebruikte hij zijn twee handen, stak ze dieper en dieper, en, ten langen laatsten, -agen zij op iets dat warme, nat en zachte de koolmijnen, eens ommekeeren, er daar ook brand zou te bemerken zijn. Nu, de kolen van Lens zijn vette kolen, die veel gaze geven, en alzoo koopt de stad Gent onder andere hare kolen voor de gaze van de mijnen van Lens. Nu de gaze, gelijk iedereen weet, is lichte ontvlambaar en 't was gekend en geweten dat er brand ontstond in de mijuen of in sommige plaatsen der mijnen van Courrières De ingenieurs hadden alle voorzorgen ge nomen om ongelukken te beletten en zelfs op sommige plaatsen de gangen doen toe- metsen. 't Moet zijn dat de gaze toch nen uitweg gevonden heeft en op de eene of de andere manier met vuur in aanraking is gekomen,en alzoo die vreezelijke ontploffing heeft ver oorzaakt. Seffens wierden maatregels genomen om te redden wat er kon gered worden, maar sommige mijnwerkers zijn zelve slachtoffers geworden van hunne zelfsopoffering. en zelfs mannen'van de streke zijn er onder de slachtoffers, want daar waren nog al menschen, die op hunne streke geen werk vindende, daar naartoe gingen om voor vroaw en kinders en voor hun zeiven den kost te winnen. Die mijnwerkers winnen groote daghuren, maar 't is ook gevaarlijk werk en de rampe van Courrières, gelijk deze van Anderlues en elders hebben het genoeg bewezen. De duitsche mijnwerkers hebben bijzon der materiaal om in geval van nood de red ding in te richten. Zij zijn trouwens in eene mijnstreke waar de mijnbranden niet zeld zaam en zijn. Seffens zijn er groepen bijzon- deren afgekomen met hun materiaal, en als ze toekwamen, gingen ze rap aan 't werk, in de hope van misschien nog bvenden te redden of ten minste de lijken naar boven te kunnen halen. Nog altijd hoopt men dat misschien nog levenden zijn onder dezen die in de gangen opgesloten en afgesloten zijn. Maar hoe daar aan geraakt Geheele hoopen lijken liggen opeen 1 Elders zijn al de gangen ingestort en 't zal weken en weken duren misschien eer men de instor tingen zal kunnen genoegzaam wegruimen om te geraken waar er misschien nog levende werkers zouden kunnen zijn Schrikkelijk! schrikkelijk was. Hij snakte ze weder, bezag ze, en vond ze klaar bloed. Een schreeuw ontvloog zijne lippen hij was rechte gesprongen al roepende 't Is het lijk van eenen vermoorden inensch 1 Op den zelfden oogenblik ging er een fel geschuifel langs hun in den busch. Wel tien mannen zwart lijk mooren, sprongen op de strate en grepen de eene achter Naas en de andere acuter het peerd van Wijten. Naas,rechte langst het lijk en half zinne loos van verschot, wierd bij kele en arms ttemakkelijk vastgegrepen, maar Wijten als uij het woord vermoorden en het schüifeling hoorde, had, onvrijwillig misschien, zijne twee sporen in de zijden van zijn peerd gesteken het dier was achteruit geweken, en bij 't verschijnen der zwarte mannen zich ommesnakkende, rap lijk den bliksem, al Langemarckwaards geloopen. immers 't en wierd niet meer ingehouden door zijnen ruiter, die er op bleel zitteü, eerder dood als nog levende. Vooraleer hij den tijd gevonden hadde van te roepen, verre van verweer te doen, was er een doek voor den mond van den ongelukkigen Naas gebonden zijne handeD lagen vaste op zijnen rugge, en hij wierd gesleept tot dieper in het buscb. Het lijk dat daar te midden de strate lag, trokken de moordenaars weder in den giacht en over dekten het met takken en loovers. De zwarte mannen, met hunnen gevan gene, zonder éen woord noch tegeu hem noch tegen malkander te spreken, gingen lange tussehen hoornen en tronken. Zij moesten schier den armen jongen overhands slepen en dragen; want hij bood wederstand Geheel Vrankrijk door werden seffens hulpcomiteiten ingericht om geld in te zamelen ten einde de ongelukkige weduwen en weezen die achterblijven te helpen en te ondersteunen. Daarbij de wet op de werk ongevallen zal de werklieden die fransch- mans zijn, hunne weduwen en weezen ter hulpe komen. Maar er bestaat twijfel of de belgische werklieden op denzelfden voet zullen geholpen worden. Wat meer is, zulke rampen brengen vreezelijke gevolgen te wege. 't En is dan niet te verwonderen dat er ten alle kante inschrijvingen geopend worden ten voordeele der slachtoffers. 't Nieuwsblad en wilt daarin ook niet ten achteren blijven en zal met dank al de gitten aanveerden hoe klein ook, die men zal willen inbrengen. De eerste lijste staat vandage aan 't hoofd van ons blad. De inventarissen hebben 't ministerie Rouvier aan de deure gezet, maar zal de verandering eene verbetering zijn 't Is zeer twijfelachtig 1 De twee voornaamste mannen zijn Clemenceau en Briand, de eene een razende geus en de andere een socialist. Clemenceau is minister van binnenland en heeft dus onder zijn gebied de inventarissen en Briand is minister van eerediensten, hij is de gewezen verslaggever over de wet op de scheiding van Kerk en Staat. Aan 't hoofd staat een radikaal M. Sarrien, maar hij zal hem moeten plooien naar de goeste van Briand en Clemenceau, of't en zal niet gaan. Van dit nieuw ministerie en is dus maar weinig goed te verwachten. Een beroemd proces is tegenwoordig aan den gang in Zwitserland, namelijk ten laste van twee russen, die op eene kamer bommen maakten en door eene onbehendige behan deling eene der bommen deden ontploffen. Dat gebeurde den 3 December 11. en een der russen, genaamd Bilitte, werd een deel van zijn hand afgerukt. De andere Anna Markin was ongedeerd. Bilette komt nu voor de rechtbank te Geneve, en 't is zijne verschijning die wij geven in deteekening van heden. De zaken gaan weinig vooruit te Algesiras Al en is er geen gevaar voor niet overeen komst, men geraakt toch niet gemakkelijk t akkoord. zooveel hij kon, liet zich vallen op den grond, en poogde zich los te rukken, of ten minsten den doek af te krijgen, die hem den mond toeneep en bitterlijk deed lijden. Alzoo gesleept door den donkeren, geslegen van zijne geleiders, en botsende somwijlen tegen de bullen en de wortels der boomen, verloor Naas al zijne krachten zijne voeten waren in bloed, zijn aanzichte ge schribbeld, en zijne arms dikke gezwollen van het hevig geweld om los te zijn nog eenigen tijd en hij ging bezwijken. Het was meer dan een ure dat zij door den busch gingen, zender staan of rusten. Nu waren zij gekomen aan een openei plekske, waar eenige nuttekes opstonden.In al de huttekes blekte er een klein lichtje dooreen vierkante ruite, de eenigste die in de muur zat maar nievers geen gedruisch of teeken van leven. De opleider ging voor bij de eerste dier huttekes, tot aan een van de verste, waar hij de deur openstak en binnen ging; de andere volgden met hunnen gevangene, die stuipen moest om binnen te geraken. Schoon Naas nauwelijks rechte kon staan van vermoeidheid, verschoot hij nochtans en week achteruit, als hij deu eersten voet stelde in dat moordenaaisnest. Een olielampke hong aan eenen nagel, in het dak daar en was geen zolderinge om trenttegen de leemene wanden stonden allerhande wapens en stokken op eenen toog, aan den ingang, stonden kannen en glazen, in den hoek van den heerd, die lag te veuzen, zat er een, oud slodderachtig en zwartgeworden wijf, met grijs haar en gerimpelde kaken, die achterwaards leunde tegen den muur en die grolde al slapen. {vervolg) Nu dat de nieuwe wet, die in 't belang van den boer noodig was, in voege gekomen is, wat best gedaan van dezen die er onder de toepassing van vallen 't Beste dat gij doen kunt is van u goed te doen verzekeren. Gij kunt dat doen i° Bij naamlooze maat schappijen met vaste premiën, door den Staat erkend zijt gij daar verzekerd, gij zijt volkomen vrij van alle verplichting en verantwoordelijkheid als er een ongeluk voorvaltmaar hetgeen gij te vele betaalt, hetgene overschiet in de maatschappij, na betaling van overgekome ongelukken en onkosten, gij zijt het kwijt, het blijft aan de maatschappij. 2° Bij samenwerkende verzekeringen,waar gij ook volle zekerheid en gerustheid moogt hebben, en waar daarenboven, hetgene gij te vele betaalt, hetgene overschiet na alle onkosten, aan u blijft't is mogelijk en zelfs waarschijnelijk, dat die verzekering bij samenwerkende maatschappijen, na eenige jaren weinig kostelijk zal vallen. Zonder de naamlooze of samenwerkende maatschap pijen aan te raden of af te keuren, zal het voor de boeren nuttig zijn te zeggen (ten andere 't meestendeel weten het) dat de Belgische Boerenbond van Leuven eene samenwerkende verzekering tegen werkon gevallen gesticht heeft. Die maatschappij is .\ion liet Naas niet meer tijd a's om eenen vluggen oogslag in dat huis te werpen hij wierd verder op in eene zijkamer gestooten, en de deur wierd vaste achter hem toe gegrendeld. 's Anderendags zat hij daar nog, alleene en zonder een levenden mensoh gezien te hebben. Op den harden vloer had hij vruch teloos den slaap gezocht, en, niet verre van de plaatse daar hij in zat, had hij het ge ruchte gehoord van glazen die kloaken, van menschen die tegen malkander spraken en lachten dat het schetterde; maar hij en kon mets verstaan, niets onderscheiden Met het eerste verschijnen der klaarte was hij opge sprongen en naar het ruitjen geloopen door hetwelke de dag in het arm kamerken viel. Misschien ging hij iets of iemand zien, en hij verlangde zoo om te vragen waar hij zat; maar voor zijne oogen en was er niets anders als busch en kroonen van boomen, die over end weder gingen, gedreven door den wind,die schuifelde door de spleten Yan het dak. jyipqdelons, op dat zicht en op het ge- icht van nffiordenaars, zonk hij neder; hij begon nu ernstig te peizen op zijne gestelte- nisse en op het Kit dat hem verwachtte. Geen twijfel meer cff", hij was in de handen van den schriKkelijken Bakelandt, dien hij, 's avonds te voren, voor den eersten keer had hoor en noemen. Maar waarom was hij, üij juiste, gevangen, en hoe was 't mogelijk dat men van hem wiste en 't op hem gezien had Ging men hem pynigen, ja vermoorden misschien 1 En blinkende messen en gloeiende kolen verschenen voor zijne oogen 1 Wie was de mensch die gesticht in het uitsluitelijk voordeel der boeren en in die maatschappij sal er niet méér moeten betaald worden, dan hetgene volstrekt noodig is om de ongevallen en de onkosten te dekken. De liberalen in den grond zijn zeer weinig bekommerd of de wet de boeren nadeelig of voordeelig is. Wat schilt hun immers de boeren. Als zij aan het hoofd van 't land waren, wat hebben zij ooit gedaan ten voordeele van den landbouw Weet gij wat hun doel is? In't korte: 't is volgende De framassonslogie heeft be sloten hemel en aarde te bewegen om met de kiezing van Mei aanstaande, het katho liek ministerie omverre te werpen, en in zijne plaats te stellen een ministerie dat de gewillige knecht zou zijn van de framasson- 'nerie. De bazen van de logie hebben hunne rekening gemaakt en bevonden dat zij, om dat helsch plan ten uitvoer te brengen,West- Vlaanderen van doen hebben. Tegenwoordig heeft West-Vlaanderen 16 katholieke volksvertegenwoordigers en 4 vooruitstrevende liberalen die sterk naar het socialismus hellen. Om het ministerie te kunnen doen vallen, zouden zij volgens hunne cijfering, in West-Vlaanderen 8 libe ralen moeten hebben. Hun plan is van eenen bij te winnen te Kortrijk, Rousselare, Brug ge. Jamaar, als zij de cijfers nagaan van de kiezing van 1902, ondervinden zij, dat zij er nog al tamelijk verre van zijn, en er niet kunnen komen zonder eenen geheelen om- daar, dood en bebloed,onder de loovers lag, en bijzonderlijk, wat was er van zijnen broeder geworden Die en diergelijke gedachten schoten den jongman te binnen in zijn half duister en eenzaam verblijf. Op het gedacht van zijnen broe ler, en meenende dat hij misschien ook onder dat zelfste dak gevangen zat, sprong hij op, liep naar de deur en begon te trekken aan de vastgeleide klinke. Voelende dat zij niet open en ging, keerde hij om, en begon te stampen met zijne nog gewonde hielen tegen het hout, dat het buischte. t Was vruchteloos 't bleef al toe en stille. Moê van stampen, begon hij over end weêr te wandelen, en de kamer te onderzoeken 't en was niets in, volstrekt niets als eene tafel en twee stoelen. De eenzaamheid en de overwegingen deden den schrik van den jongman aangroeien. De tranen leekten langs zijne wangen, als hij peisde op zijne ongelukkige moeder, en op het einde dat er ging komen aan die won derlijke gebeurtenisse. Nu speet het hem van geen verweer gedaan te hebben tot der dood toe, liever als meegesleept te worden door die onbekende booswichten dan, van niet gekeken te hebben waar zijn broeder belonden was en bijzonderlijk, van zoo lange te Langemarck gezeten te hebben, niettegenstaande den raad en de smeekm- gen van zijne moeder. Over van droefheid, en zonder hope van nog levende uit zijne gevangenisse te geraken, viel hij op zijne knieën, te midden den vloer, en bad God om kracht in die schrikkelijke beproeving, en om vergiffenisse over zijne voorgaande zonden, was 't dat hij sterven moest tus schen de handen dier moordenaars. ('f Vervolgt)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1