D T EN CMMELANDS, Nog 14 levenden uit de mijnen gehaald te Lens BAIILilST r rondHde wereld Up Zaterdag 1" April iyOR 5 centimen blad 41stR jaar. Talmerk 3000 INSCHRIJVING Voor Z. 11. tien Paus Vrank rijk Algesiras Rusland Lit Leus STADSNIEUWS Gemeenteraad TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstratete Yper, en bij 's land hoodsch apwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al ten voordeele derfamiliën van de overstro< minden in België en der mijnrampe te ourrièrcs Voor de heeren Baus, lees 25 fr. in plaats van 10 fr. Nieuwe moord Gom bes Pensioenen Gemakkelijk was het om zien dat hij de p (Vrijdag itoeii) 4 i mijnwerkers zijn uit de mijnen opgehaald nog levende, gaaf en ge zond. Zij zij ij 49 dagen opgesloten ge- ftleven en heoben geleefd met de haver en het hooi der peerden en met alles wat hurt ouder de handen kwam. Verslag der zitting Stasisharmonie Pompiers T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 3d, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is't 0,f.3O van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken.* a De Keeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 3i, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- tp Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst 290.50 E H. Soete, Bestierder, Yper 10.00 Onbekend *>00 E. H Annoot,onderpastor, Boesinghe 10 00 Onbekend '-00 De lijst der inschrijvingen in onze gazet voor zijne Heiligheid den Paus is gesloten met een totaal van i335.3o fr. Met een ware razernij wordt de opname der kerkegoederen voortgezet. Nog altijd nieuwe onlusten hebben plaats en nieuwe veroordeelingen. Hier en daar weigeren de officieren de kerkedeuren open te breken of te doen open breken door hunne mannen, maar seffens worden ze vervolgd. Als officieren worden zij verzonden voor den krijgsraad. Nu Dinsdag laatst verschenen voor den raad te Nantes kapitein de Croy en Luitenant de Boisfleury. Ondervraagd, hebben beiden verklaard dat zij gevraagd zijnde eenige dagen te voren om de orde te handhaven, hunnen dienst gedaan hadden, maar dat zij het beneden hunne weerdigheid aanzagen te moeten als dieven en inbrekers de kerken openbeuken en dat zij daarom hadden geweigerd. De krijgsraad heeft beiden vrijgesproken. Woensdag werd nog een andere officier ook vrijgesproken voor weigering van kerk deuren in te beuken. Maandag werd te Montregard de heer André Regis begraven,doodgeschoten tijdens de opname van het kerkégoed. Spijts het slecht weder waren duizende personen van alle kanten toegesneld om door hunne aanwezigheid een blijk van genegen heid en innige deelneming te geven aan de bedroefde en beproefde familie. Na den Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper. N' 5 door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK Aanzijn otenenhadhij nog niet gekomen. Hij was ziek, en, nedergezeten, met den arme geleund op de tafel, beefde hij koud zweet liep over al zijne lidmaten en deed zijne tanden klutteren. Hoe lange moet hem die dag geschenen hebben 1 Hoe droevig die gepeizen die hem bezig hielden, in dat ge vang, tusschen dieven en moordenaars Bijzonderlijk als hij onbekende stemmen en, tegen avond in een kamerken nevens het zijne,messen en dolken hoorde klinken, geheel zijn moed ging weg hij meende zeker binst den nacht tusschen de handen der moordenaars, en op eene wreede wijze, het leven te moeten laten. Wat in den avond en was er voor hem op geen rusten meer te peizen keer voor keer hoorde hij de deure van het hutteken open en toe gaan, en telkens stappen van men- schen op den aarden grond stemmen klonken tot in zijné ooren, en hoe meer de deure wierd open gedaan, hoe meer er geklapt en gelachen wierd. Naas ziek van vreeze, was tot aan den ingang gekropen van het kamerken waar hij in zat, hij lag met zijn hoofd er tegen om te luisteren wat er ommeging maar het geruchte was op eenigen afstand van daar hij hoorde wel, maar hij en onderscheidde volstrekt niets. Het waren toch moordenaars, vergaderd om over zijn lot te beramen, zoo peisde hij, en hij was niet bedrogen. lijkdienst werden op het kerkhof verschillige lijkreden uitgesproken. Ais de plechtigheid geëindigd is en het oogenblik daar om het kerkhof te verlaten, is het een indrukwekkend schouwspel de oude moeder te zien, de echtgenoote Regis met hare vier kinderen,die er niet toe kunnen besluiten dit doodenveld te verlaten waar hun beminde zoon, hun dierbare echtgenoot en hun steun en beschermer den doodslaap rust. De omstaanders zijn tot tranen toe be wogen en op staanden voet wordt eene omhaling gedaan ten voordeele van weduwe en weezen. De fransche geuzen hehben in een feest maal aan Combes een gouden medalie aangeboden, zeker voor al het kwaad dat hij aan Vrankrijk heeft gedaan. Verscheidene ministers waren zelfs in de feestzaal aan wezig Arm landHoe diep zijt gij gevallen De fransche Kamers zijn nog bezig met de wet op de pensioenen. Om aan de oude werkmenschen een pensioen te verschaffen, moeten zij ai het kloostergoed stellen,dat zou een milliard of duizend milhoen opbrengen. Tot nu toe en is er nog niets anders ver gaderd dan vette postjes voor de vrienden, verschillige millioenen onkosten voor de Staatskasse en CD voor pensioenen. Als de fransche werklieden nu daarvan moeten hun pensioen trekken, 't zal verre gekomen zijn. En zeggen dat de belgische Combisten en Nolfisten ook 1 fr. daags beloven,zeker ook met het geld der klooster goederen die zij zouden inpalmen en dan gelijk over 100 jaar het\wart goed voor een appel en een ei aan de vriendjes overlaten. Gelukkig dat de Belgen zoo lichtgeloovig niet en zijn gelijk de franschmans Eindelijk is men te Algesiras overeenge komen. Men is bezig met alles over te schrijven, en bij een weke of zoo iets zullen de afgeveerdigden mogen Spanje verlaten en naar hun land terugkeeren. Marokko steekt wel zijnen neus op en zal misschien niet al te gemakkelijk alles aan nemen wat men hem oplegt, maar dat is voor Als het geheel nacht wierd, zaten zij wel •met twaalven in de herberge van bazinne Rooze, hunne gewone vergaderingplaats. Elk, in 't inkomen, keek rond en zocht naar iemand die nog niet, tegenwoordig en was want iedereen nam plaatse zonder onder scheid rond den beerd en vroeg Is hij hier nog niet dan De oude vrouwe Rooze zat in haren toog, zonder roeren of spreken, wachtende zeker tot dat er iemand drank vroeg of iets anders van haren dienst noodig was. Die kerels zagen er wreed uit, met hun onbeschaamde oogen, hun dikke wenkbrau wen en hunne wezens, die bijna geheel bezet waren met eenen over lange geschoren baard meestal waren zonder wapens, had den kloefen aan, eenen blauwen kiel en eene gestriepte peluwmutse. Een kleen lamptje schoot op al die aanzichten stralen die ze somtijds verlichten en somtijds half in net duister lieten bij poozen was er een van den kring die sprak, en dan onderbro ken wierd door het lachen zijner gezellen dan viel wederom alles stil, teiNvijl elk scheen te wachten naar iets dat men gedurig meende aan de deure van het huizeken te zullen hooren. Dat duurde tot omtrent middernacht. De moordenaars, misschien benauwd van mal kander, gelijk de schelms het a;tijd zijn, en hadden noch van stelen, noch van rooven, noch van hunnen gevangene wijdloopig durven klappen zij begonnen ongeduldig te zijn, omdat hun man niet en kwam, en zij spraken reeds van ongevallen. Maar met den twaalven kwam hij aan. de mogendheden van minder belang alle gevaar voor verwikkelingen of oorlog is voorbij. Nog altijd en is de ruste niet volkomen hersteld in dit reusachtig uitgestrekt land. Een der hoofden van de revolutionnaire partij bijgenaamd zwarte Kraai zeker omdat er geen zwarte kraaien zijn werd door de policie opgezocht. Die kraai draagt altijd een zwart masker als hij op toer is. Dinsdag nacht zagen de geheime policie- agentenhem een huis binnentreden. Seffens daarachter en geklopt, maar niemand deed open. De deur werd ingebeukt, en zij storm den den trap op om den oproermaker aan te houden. j Boven werd de policie op revolverschoten j onthaald, die haar deden terugdeinzen. Intusschen stormden al de oproermakers weg en de kraai bleef den laatsten. Er wierd geschoten, maar toch al de mannen konden weg vluchten, buiten de kraai, die op het oogenblik van genomen te worden, zijn revolver wegsmeet en riep pakt mij als ge durftIntusschen smoorde hij rustig zijn cigarette voort. Als de policie naderde, denkende dat hij ontwapend was, gooide hij al met eens een bom tusschen hen die ontplofte en gdukie er iutusscnentijd in te ontsnappen nuutiMU J ft/c/jfe In de mijnen van Courrières Het lijk van vader en oudsten zoon worden weggedragen. van Zaterdag 24 Maarte 1906 De openbare zitting begint kwart na 5 ure, onder voorzitterschap van den heer burge meester, en in tegenwoordigheid van al de raadsheeren, buiten de heeren Begerem en kapitein van de bende was al de stoelen verschoven bij zijne intrede er wierd plaatse gemaakt voor hem in den hoek, en geen ééne ooge of zij was naar de zijne gekeerd, om er in te lezen wat hij begeerde en te raden wat hij ging verhalen aan zijn bijeengeroepen volk. Bakelandt zag er een man uit van voren aan in de twintig jaar niet al te groot, maar wel gemaakt, sterk van lidmaten en vaste op zijne beeuen. Met betere manieren dan de overige zijner bende, had hij nog- thans geheel het wezen zijner makkers kleine oogskes pinkelden in zijn hoofd, onder groote wenkbrauwen, en diepe rim pels, gelijk van iemand die altijd misnoegd of vergramd of ongerust is, teekenden op zijn voorhoofd, tusschen de bloedaders die, redelijk straf uitkomende, hem een vreese- lijk uitzicht gaven. Hij ging naar de plaatse die voor hem opengelaten was, zonder een van zijne gasten in het aanzichte te bezien trok eenen langen scherpen dolk van onder zijnen kiel, hing hem aan eenen nagel en zat neder. Hoel is er geen bier meer in den kelder? zei hij, ronddraaiende en kijkende naar eene tafel die ledig voor het vensterken stond. Wij wachten achter u, kapitein 1 antwoordde een reusachtige vent, die nevens Bakelandt zat. Toe, Rooze, bier En wie betaalt er van den avond vroeg de bazinne van uit haren toog. Ik 1 Vandevoorde, nog altijd onpasselijk. M. Boudrij is dd. secretaris. Na de goedkeuring der verslagen zegt de heer Voorzitter dat de kalsijding der Capron- straat algauw zal voortgedaan worden, dat de aannemer eenen winter heeft mogen staken, maar dat hij nu reeds bezig is met de overtollige aarde weg te voeren, zoo dat het werk nu rap zal kunnen voortuitgaan. De rechtlijning van den Doorgang heeft geene opmerkingen uitgelokt. Eene verwis seling van grond een driehoek met den heer Cnockaert, wordt goedgekeurd mits 10 fr. per vkm. De grond ligt bij de strate, die zal afgeschaft worden, tusschen de statie plaats en de Elverdingstraat. Verschillige vragen om grond te koopen in de straat tusschen Capron Waterka- steelstrate, worden bemachtigd. Er zullen 6 loten zijn, die openbaar zullen verkocht worden aan 8 fr. en 6.5o per vkm. De rekening wordt goed gekeurd eenpa- riglijk min de onthouding van M. Sobrij, die aanhaalt dat de diensten van min dan drie uren als dubbel hebben gerekend geweest, tegenstrijdig met het reglement dat zegtde diensten duren ten hoogste 3 uren Binst dat Rooze om drank was, had de kapitein over dea heerd geleund,zijne pjjpe uitgetrokken en beginnen ontsteken, daarin nagevolgd door al de andere mannen road hem gezeten. Intusschentijd geen een van al en had een enkel woord gesproken. Er moeste nochtans dien nacht vele te vertel len en te gebieden zijn. Bakelandt, omdraaiende op zijnen stoel om eenen beker te nemen, sloeg zijue oogen rond, bezag de manschap van een tot een en zei Nog geenen Loden dan Nog, niet, 't is middernacht, en hij heeft mij gisteren gezeid ten twaalven ben ik er. Wegzitter dat hij is, op zulke dagen I Ja maar kapitein, het hof van Libeers, waar hij werkt, is toch twee sterke uren van hier en hij moet gedaan hebben eer hij weg kan. Hoe weinig dat ar tusschenkomt, hij kan hier schaars op deze ure zijn. Nu, 't en komt op geenen oogenblik, en, ingezien hij hier noodig is, wij zullen wachten. Maar zegt dan, ik heb geheel den dag elders moeten zijn en voor niets kunnen zorgen hoe staat het met onzen gevan genen Roosebeeknaar Heeft er iemand bij geweest Bietje Fijn alleene, die aangeduid was om hem te bewaken. En wel, Pietje Bravo jongen, kapitein ik en heb hem maar et-nen keer hooren roeren: 't was als Rooze hem eten droeg wilde hij dan de deure niet toesteken en het wijf opgesloten deze van meer dan drie uren zullen betaald worden aan een tarief vast te stellen door den schepenraad in evenredigheid van dea langeren duur. Al heeft de harmonie 700 fr. min gekost dan voorgaande jaar, toch kan het achtbaar Üd A rölconing M. de Voorzitter antwoordt dat men. nu te werke gaat als vroeger, dat de 700 fr. vermindering eene schoone besparing is, maar wil het achtbaar lid voorstellen doen, dat zij behooren gedaan te worden bij de begrooting. Voor de rekening der pompiers maakt de heer Sobrij dezelfde bemerkingen als voor de harmonie. Vroeger kostten de pompiers veel minder, al werden ze door iedereen bewonderd en beboft. De heer Voorzitter antwoordt dat het getal leden vermeerderd is; dat men voor de betaling voortgaat gelijk vroeger gedaan werd. De rekening der hulpkas van de pompiers alsook die der keukenschool en der bewaar scholen worden goedgekeurd. Eene toelage van i5oo fr. wordt verleend voor de peerdenloopen de heer Bouquet vraagt nogmaals de rekening dezer coursen. houden, tot dat zij verklaarde bij wien en waar hij zat Maar ik ben er tusschen gekomen, en met mijne vuisten te toogen was het gedaan. En wat zei hij Niets. Zoo dat het al wel gaat Te beter. Maar gelooft gij, mannen, dat men buiten den busch meer spreekt van het gebeurd» als erbinnen. Niet zonder reden, en Loden zal er ons van weten te spreken, peis ik Ik ook, vriend, ik heb al bij veel men- schen geweest vandaag, en onder andere hooren zeggen dat men schikt ons te komen bezoeken, hier in onze huizen. Ik zou willen weten wie de stouterik is, die dat zou durven wagen De Schout van Roosebeke. Die vent 1 't is om te lachen zeker I 't En doet I en weet ge wat 't is noodig van hem met den eersten te doen weten dat wij zijne aanslagen ontzien zoo vele als eene muggesteke. Tut, tut, tut laat ons hem eene latinge geven 1 Eene lesse eerst, 't ware beter 1 En wie zal ze hens leeren Ik, zei Busschaert, die nevens Bake landt zatgij kunt schrijven, kapitein,en ilc nietstelt hem een schoon en bondig brielken op, ik zal 't hem dragen. Is 't meeninge Op myu woord van eere. VtrvoJgj\

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1