EN OMMELANDS MEETINGEN EiKELiNDT Op Zaterdag 14" April 5 eentimeo t blad. 41" jaap. Talmerk 3002 te Ploegsleert op den Uizet op den Abeele te Walou te Proven Leve de V rijheid Naar schole niet Van langs om beipr TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we 3 en ofte posttegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Zondag 15- April (Paschen) Verplichtend onderwijs Maandag 2" Paaschdug ten 11 ure in de Kroon, bij Wed. Verfaillie. Mannen van Ploegsteert Bizel Ongeloerd<rt Maar zijn er hier in België zoodanig veel ongeleerden Walou en Proven 1 1 Mannen van den Abeele Zondag en Maandag op uwen post Niemand mag afwezig zijn zelve zou gezocht hebben achter de wegge 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Ts £6, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is t 0,f.30 van 's Rechtere wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 34, in de Zilver- 5 strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- fc m Weslvlaanderen wonen. ten 11 ure bij M. Alf. Duhayon. ten 3 ure namiddag in de Vrije Meisjesschool. Aloysius'schole, ze 'n kregen geen onder stand meer noch van disch, noch van hospi- [cen, altijd in de name der vrijheid Vrij zijn is toch schoon en aangenaam I 't En is dan niet te verwonderen dat de liberalen, die zoo vrijgezind zijn van name en van verleden, van die vrijheid hun heel programma hebben gemaakt VERPLICHTEND onderwijs VERPLICHTENDE soldatendienst Algemeen stemrecht aan 21 jaar 't Laatste punt en is er maar bijgevoegd lom de socialisten te paaien, want de liberalen zijn ten volle overtuigd dat het I tegenwoordig kiesstelsel, dat bijgevoegde ter herberg van M.Huyghe.peerdenkoopman I stemmen toekent aan de huisvaders, aan de 1 bekwaamheid en aan den eigendom, een allerbeste en rechtveerdig stelsel is, dat niet behoort veranderd te worden. Blijft dus alleen de twee eerste punten verplichtend onderwijs en verplichtende soldatendienst. Wij spreken vandaag alleen lijk van het Waarom dat verplichtend onderwijs 1 Ah de geleerdheid is de bronne van alle geluk, van allen welstand De belgen staan aan 't steertje voor het geen de geleerdheid betreft, omdat alhier het onderwijs niet verplichtend en is en de franschen, waar sedert lange jaren die verplichting is ingevoerd, staan aan het hoofd der beschaafde wereld. Bij honderden kinders genieten volstrekt geen onderwijs, en hier in Vlaanderen ten 3 ure in de oude Katholieke school ten 6 ure 245.695 in de bewaarscholen en 193.907,dat is bijna ro 000 per jare meer voor de eerste en meer dan 15.000 per jare meer voorde tweede. Dat bewijst klaar en duidelijk dat de Bel gen ponder verplichting het groot belang erstaan van onderwijs en opvoeding, zoodat de verplichting volkomen nutteloos is,buiten dat ze een dwangjuk zou leggen op de schouders der belgische bevolking en Keizei Karei zei het reeds in zijnen tijd 1 De belgen zijn trouwe onderdanen,maar ze 'n dulden geen slavernij I Volgens bovengemeld verslag is de verhouding van 1886 tot 1900 verminderd met 21 per honderd en van de jonkheden van l5 tot 25 jaar waren er in 1900 maar 10 per honderd meer die noch lezen noch schrijven konden. Die verhouding vermindert nog gedurig, bij zoo verre dat ze tegenwoordig zekerlijk De liberalen hebben hun programma laten kennen voor de aanstaande kiezing van j voornamejjj[(; gaat getaj kinders, die naar schole nooit en gaan, alle gedacht te boven: meer dan 20 per honderd zijn volkomen 27° Mei 1906. Hun naam en hun verleden getrouw, heb ben zij dit programma om zeggens in een woord samengevat, namelijk het woord Liberaal beteekent in 't vlaamsch vrijge zind of vrijzinnig en de liberalen hebben ook ongeletterd 1 zoo spreken de geuzen maar zij dolen... Het verslag der middenafdeeling belast met het onderzoek der begrooting van open- .baar onderwijs en binnenlandsche zaken altijd voorstaanders geweest van die schoone I geefj. n0pens Ret schoolbijwonen en nopens vrijheid, ten minste in woorden. I de geleerdheid zulke belangrijke inlichtingen. De Yperlingen hebben dat nog wel ont" I Raj we gdukkig zijn ze te kunnen mede- deelen aan onze lezers. Uit dat verslag opgemaakt door onzen achtbaren heer Volksvertegenwoordiger M Colaert, leeren wij dat er in 1857, 399.628 kinders ter schole gingen, in 1881 waren er 588,814, in 1898 reeds 774 989, dooreen 14,074 per houden en ongetwijfeld zijn er op gemeenten van ons arrondissement ook nog overblijfsels van die vrijgezindheid der liberalen. Maar om maar van Yper te spreken, liberale disch- en hospicieheeren van de| voor' De fransche werkstakers... en brandstichters niet meer draagt. dan 7 of 8 per honderd en be- lamaar daar zijn zoovele kinders die geen onderwijs en genieten cn nooit naar school en gaan Dat zelfde wierd hier vroeger te Yper verteld tijdens een enkwest over de middels En het getal ongeletterden dat hier misschien zeven of 8 per honderd bedraagt, beloopt in Frankrijk tot meer dan 20 per honderd. Wat bewijst dat Dat de belgen spijts de vrijheid of beter dank aan de vrijheideen goed gebruik maken van het gemak om geleerdheid te verwerven, terwijl onze zuiderburen die verplicht zijn hunne kinders van 6 tot 14 jaar ter schole te zenden spijts die verplichting verre achter staan bij de Belgen, onder opzicht van om den toestand der kleine burgerij te I geleerdheid en van schoolbijwonen verbeteren. Zekere Sarloo kwam daar Wij zijn daarom ook overtuigd dat de Bei- beloven van's achternoens de lijstete brengen|gen 'n t algemeen, en de vrije Vlamingen van al de kinders die hier te Yper geheele I voornamelijk den 2711 Mei aanstaande hun- dagen langst de strate loopen. Volgens hemlnen voorkeur voor was het bewezen dat er vele waren, en uc het de oorzake was van den slechten toestand tegen de dwingelandij en voor de Katholieke der kleine burgers en van het groot getal onbekwame leerjongens, die nooit hunnen stiel kunnen leeren, maar dat bewijs dat er vele kinders kootje zetten, noch die lijste en werden nooit voor den dag gebracht. Bovengemeld verslag van de midden- kandidaten onderden kreet van Leve de Vrijheid liberale aiscn- cu 15011,014, in 1090 reeas 774.; 1891 waren zoodanig voor die vrijhei at I gereken(j vertneerderende met ze de arme menschen vrij lieten hunne kin ders te zenden naar de schole volgens hun nen keus, als 'tmaar een geu\eschole en was. - En gebeurde 't dat er levers een achterutt- kinders dierf zenden naar| jare in 1904 was 't getal reeds geklommen tot 859.436. Voor de bewaarscholen en scholen voor volwassenen ging het op dezelfde manier vooruit. In 1898 waren er 194.807 kinders in de bewaarscholen en 102.53x in de kruiper zijn nunnescholen, naar Sint Michiels- o lnt scb0len voor volwassenen en in 1904 zijn er Te Zuydschote, van een halve uur vóór dat de meeting begon, was de ruime zaal afdeeling heeft nopens die zake opzoekingen I der Meisjesschool gestampt vol, en nog altijd gedaan en daaruit blijkt dat er geen DRIEInieuwe toehoorders kwamen toe. per honderd kinders en zijn die geen onder-1 De Zuydschotenaars wilden ecre doen aan wijs en genieten. Ihunno afgeveerdigden en waarlijk't was de Dan nog ware er daarvan af te trekken dejin0eite weeid ook. ziekelijke of gebrekelijke, de kinders van I Daarbij, ze verlangden eeDS te hooren schippers en deze die door hun wangedrag |Spreken over hunnen tram, die zal rijden in school niet aanveerd en worden, omdat I tegen Juli, over 't Ypertje, die reeds g° zui- men ze niet en begeert in betrekking telyercj 0p het grondgebied van Yper en stellen met andere kinderen. I Boesinghe, en dat nu zijn water niet meer In Frankrijk, waar het onderwijs sedert |enzai kunnen ophouden, over de wet op de verplichtend is, daar zijn veel meer I werkongevalleDdoor sommige sukkelaars waarschijnlijk blijven zitten hadden met hunne vrienden op Langemarck en met den dage zouden inkomen immers het was hun verboden geweest van in den donkeren dooi den busch naar huis te komen. Zijne woor den vonden inderdaad nam eenen oogenblik bijval, en de hope de plaatse van de MeDgelwerk van 't Nieuwsblad van YperNr door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK •t Is waar waar zijn mijne gedachten I pijnlijkste vreeze dan? Nu, nadat ik lange genoeg verlegen «Vier mannen, geweest had en verlangde om te weten op twee jongelingen welke wijze hetalging afloopen, begon de viere vroeg de dav aan te breken Wat stond er nu te doen? hem geloofde en betrouwde, dag aan te DieKen. 1 «ipehts drie manuemenschen waren er Tk paf voor raad aan de moeder, die schier I b'ecncs aue - - doen of 't en zij aanveerden Ik dacht wel zal ik om door den tegen te gaan Schout, ziende busch de zijn er dat men Schout Yan het dorp b elenen Dit voorstel wordt aanveerd,ik te de duivels zijner mee gemoeid hoe al loopende. Aan de klaar geraken en mijn volk vinden achter menscnen die'k ontmoette, zei ik haastig luie reize Maar 't moest zijn, en, na drie een woord zonder mijnen loop in te houden, vier woorden te hebben gewisseld, Eenigen, hoorende van moord, snelden naar I ken wij te onderzoeken.! Nu begon het moeilijkste plaatsewaarts op, vertrok Hoe zeer ik on met der daad en volgde mij naar delik nochtans zonder vreeze niet van hofstede in dewelke wij de naaste gebuurs dreve eenige teekens van moord te vinden vonden die jammerende, de moeder en de Eens daaruit, het was gedaantrouwens I bet g-dacht en kwam my nooit te binnen «lk bad ahes verteld onder wege dat dat wij een der jongelingen zouden gev om moeste verteld zijn, zoodanig dat de Schout, den hebben te Langemarck, op de plaatserik binnentredende, seffeus kon weten wat bij moest hier sum spelen en my noodzakelijk de moeder ontmaken van de getuigen die met my dat zij erg was zekers en doen moest. Hij begon met gerust te stellen, met te zeggen ongelijk had van al dat slecht en eerst te peizen dat men niets wist nopens het lot van hare kinders, oie ongetwijfeld met hun peerd door eeu ban volle moordenaarb niet en konden ac er haald es vastgehouden worden dat zij [reisden, ten minsten van twee. Om er te [komen, zei ik Wij moeten opletten dat wij ons volk [niet en misken twee wegen leiden van bier naar Langemaick en onze gastjes, om te vroeger t huis te zijn, zouden geheel wel kunnen den kerke weg nemen, die de naaste jaren kinders die geen onderwijs genieten meerj dan 10 per honderd en gaan volstrekt niet ter school 1 zoo dom en belachelijk uitgeleid, over de doening der fransche Comb.sten, die bij de hem al een van Bakelandts bende op het lijf |zat. Natuurlijk was een onzer eerste vragen lom te weten hoe en in welken staat de jon- is. Om geen verloren reize te doen, houdt gij met tweên die bane; ik en mijn gezel] daar, zullen de brede dreve volgen. Zoo gezeid, zoo gedaan, en elk ver-|gen jn een burgershuis geraakt was en dweeu al zijuen kant. Ik, verlegen van door I <jaarop wiard geantwoord dat de twee u gelaten teekens op strate te vinden, hield I Roozebekenaars 's avonds te voren, altijd mijnen gezel bezig met klappen, J tu33Chen tien en elven, te peerde vertrokken vertellen en schikkingen te maken mijne I waren. blijgeestig en op niets peizende en oogen en gingen schier nooit van den grond. I van dezen nuchtend vroeg, de jongste Van op eenigen afstand zag ik een plekske, j yoor ,jeur van een buj8 wierd gevonden, waar vele loovers waren verroerd geweest, I geyoelloos en nog al redelijk gekwetst van en het dochte mij dat gii daar onzen knape I vaiien de peerden alle twee stonden wat moest getroffen en Naas vaste gehouden I ver^er aail een herberge, en men schikte hebbengeheel daar tegen bemerkte ik I ,(at- wyten, van zijn peerd gesmeten of bloed op het zand maar 'k hield zoo welgeVallou, ter plaatse blijven liggen was: van den anderen bezig, dat hij niets en belette en dus kwamen wij gelukkiglijk te Lange marck toe. den oudsten en wiste niemand niets. Wij traden binnen om Wijten te zien en te troosten. Deerlijk was hij en veranderd, Daar ging het slechter geheel het doipl^j. zjjne -wegvarende oogen en zijne stond over einde, en elk sprak van Bake- landt en van moordenaars. Van verre zagen wij, aan 't over end' weere gaan der men schen, dat er iets moeste gebeurd zijn en wij gingen vat rapper aan, tot tegen een van de eerste huizekeus der strate, waar hoop kens van volk te klappen en te jammeren stonden. Ik raadde seffens wat er gebeurd was en dat er waarschijnlijk van onze Libeers een aan uwe handen ontsnapt had aanstonds hoorde ik mijn gedacht bevestigen Joor de menschen die daar vergaderd ston den en die redelijk straf benauwd waren. Vlaar, als wij vertelden dat de broeder was droevig, dat ik het rood voelde achtergebleven, en een knecht naar hunvoorhoofd gaan en aan zijne gaan zoeken was, zonder weder te keereu, gij haddet moeten zien wat vreeze de men schen bekroop Geen een of hij peisde dat er bloedende woDden op voorhoofd en kaken. Hij verkende ons meteen, beefde van verschot en vroeg, eer wij den tijd hadden van zelve te spreken Waar is Naas, mijn broeder Met der daad en wist ik niet wat ant woorden maar, uit zijne vrage scüikkende dat bij geen kennis en had van het gebeur de, zei ik dat hij mochte gerust zijn,dat zijn broeder t'huis zat, en dat wij van wege zijne moeder, om hem waren gekomen. Maar hij bezag mij zoo aardig en zoo naar mijn en aan zyne oogen be merkte ik dat hij mij niet en geloofde bij schudde zijn hoofd en sprak Gij bedriegt mij, Loden Naas is doodl geuzen het water in den mond doen komen van verlangen. Kijk Eene ure en half lang en meer duurde 't, en nog en was 't niet genoeg, en de tijd was veel te vroeg verloopen, zoo aandachtig werd er gehorkt en zoo hartelijk toegejuicht. Jamaar, 't was tijd om te vertrekken NAAR BIXSCHOTE waar de groote zale van 't gemeentehuis en geheel de herberge reeds kroppende vol was. "Was er te Zuydschote vele volk, Bixschote wilde den gaai afschieten, en zekerlijk 't en ware geen kleine zake moest er iemand den prijs toekennen voor het opkomen naar de rnpfttimmn r\f Bixschoxe. En luisteren dat men deed naar die man nen die toch zoo schoone kosten preeken en daartusschen hertelijk doen lachen. Die meest te beklagen waren, 't zijn zeker deze die t' einden de zale moesten schoürtje staan om te kunnen zien en hooren en weinig plaatse in te nemen. Na een hertelijken welkom van wege de heeren Pastor, Burgemeester en andere overheden werd er gesproken over de zede lijke en stoffelijke belangen der bevolking, en de heeren kandidaten, zoowel als de ge vierde heer Van Eecke wierden menigmaal toegejuicht. Nog nooit en werden de katholieken zoo hertelijk onthaald als dezen keer en 't is klaar te zien dat de buitenmenschen hun herte uit verlangen om te toonen dat het nog lang duren zal eer men hier in Vlaanderen gedoogen zou dat kerken en kapellen ge sloten worden, kloosters buiten gejaagd, priesters en wereldlijken vervolgd en in 't Ik heb hem door de moordenaars zien vast grijpen en vermoorden. Aan die rond het bedde waren en hadde "Wijten zeker nog niets van het voorgeval lene kunnen vertellen, want zij versloegen ervan en zij schreeuwden. In 't eerste gebaarde ik te gevoelen wat zij gevoelden en ik verzuchttemaar teeken gedaan hebbende aan de omstaanders van te zwijgen, zei ik tot den zieke Wijten, vriend, waarom houdt gij staan dat hij dood is, als wij van uw huis komen en hem daar gelaten hebben in volle leven en gezondheid Is 't waar zei hij. Hij zou dan ook uit hunne klauwen ontsnapt zijn Maar neen, ik neb het al te wel gezien I «Wat hebt gij gezien vroeg ik. «Wat ik gezien heb S Luistert en zeg dan of het kan zijn dat mijn broeder t'huis is. En, half rechte op zijn bedde zittende, verhaalde hij traagzaam hetgeen hem voor gevallen was, ia den bosch, en dat u beter als mij bekend is. Ik hoor het nog zin deren in mijne ooren, zei hij, dat scherp geschuifelik zie die zwarte wezens uit springen, op Naas vallen en achter mij snakken. Hoe dat ik ontsnapt ben, dat is mij onmogelijk te zeggen ik weet alleenlijk dat mijn peerd, lijk nen schicht, alhier is komen geloopen, dat ik de krachten niet en vond om het te dwingen, noch om er mij op te houden, en dat ik hier omtrent alle gevoelen verloor en op den grond rolde. ('f Vervolgt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1