menüelmaken BAIELANDT 'S STADSNIEUWS Meetingen Bekentenis Een vuil nesije President Boosevelt Daden en Beloften Wettelijke Besluiten Assisen van West- laanderen LË THERMOGENE namaaksels Moord te Ichtegen Jachtdrama te Elverdinghe GEEFT DE BESTE SOEP Ruim 18 miljoen aan de ouderdomspensioe- nen en tot aanmoediging der spaarkassen. Dat zijn daden, onloochenbare feiten. En wat brengen u onze tegenstrevers? I niets dan ij dele beloften. Van ten allen kante komen de beste tijdingen toe oyer de kieswerking en name lijk over de meetingen ofkiesvergaderingen. Zondag laatst te Voormezeele en Zant- voorde, te Elverdinghe en Woesten, tel Boesinghe en St-Jan, overal waren de vergaderzalen te klein om de talrijke kiezers te bevatten gekomen om 't goede woord te aanhooren. hunnestrooibrieven I'1 al8eineen stemrecht instelden, riep de li- BelovenMaar Doen Wij liberalen, zoo beloven zij, willen zuiver algemeen stemrecht en Evenredige vertegenwoordiging En als de liberalen meester waren, stemden ze wetten om kie zers af te schaffen en toen de katholieken Terwijl de liberalen in en gazetten liegen dat ze t zelve gelooven en zich nu zouden willet doen doorgaan voor de ware verdedigers van den gods dienst, voor de vrienden van den werkmaD en de voorstaanders van den landbouw, worden die huichelaars ontmaskerd en ons verstandig vlaamsch volk luistert gretig naar de sprekers, die de liberale partij doen kennen gelijk zij is Nu willen de liberalen zich doen doorgaan als verdedigers van den godsdienst, zij die in naamlooze strooibrieven de patrounesse onzer stad op de laagste wijze lieten be schimpen door mannen hunner partij, door hunne voorvechters, die alleen dan zeker blad hebben verloochend, wanneer ze gewaar werden dat de openbare denkwijze hen verantwoordelijk stelde voor de afschuwe lijke lasteringen in dat zelfde blad uitge braakt tegen al wat ons dierbaar is Zij zijn de vrienden van het werkvolk en NOOIT hebben zij het minste wetsontwerp neergelegd ten voordeele der werkende klasse.Integendeel, alles wat et inde twin tig jaren ten voordeele van den werkman werd gedaan,'t wierd bekampt en bestreden door de liberale partij en hare kopstukken spraken en stemden er tegen in de Kamers Nu de kiezing nadert beloven zij al wat de werkman verlangen kan, maar hun verleden is waarborg voor de toekomst ze zeggen het zelve ze deden vroeger niets voor den minderen man en zouden ook niets doen in 't toekomende. Zij boffen nu met hunne genegenheid voor de boeren,zij die de boeren uitscholden voor domme ploegen, voor barbaren, voor herte looze lieden, meer gevoelig aan 't verlies van een kalf of een zwijn, dan aan 't afster ven van hun ouden vader. Zij zijn de boeren genegen, maar waar zijn de bewijzen van die genegenheid Wat hebben zij vroeger gedaan ten voordeele van den landbouw i Van 1857 tot 1870, binst de dertien jaar dat ze meester waren, deden ze niets. Van 1878 tot 1884, als de landbouw ten onder ging, deden ze nog niets om den kwijnenden landbouw op te helpen, en nu komen zij boffen met hunne liefde voor de boeren 't Doetze deden iets. Door vérschillige wetten ontnamen zij de boeren hun stem recht om alzoo den boerenstand te kunnen geheel dood nijpen en hem te beletten van te schreeuwen en door zijn stemme hen van het beotier te jagen 1 Dat zijn vrienden van den landbouw Huichelaars zijn 't 1 Maar ze zijn g kend Ons christenvolk, onze werklieden, onze boeren kennen hunne vrienden hunne belangen berale hoofdman Frère Orban in volle Ka mer uit, dat de werklieden niet weerdig wa ren om kiezer te worden, want dat ze hun nen stem voor 'nen druppel genever zouden verkoopen 1 Kiezers, begrijpt ge de liberale charlatans De president vei klaarde zich namely daariu voor eene stijgende inkomstenbela ting, zoo zwaar, dat zij dj opeenstapeling van nuttelooze overdreven rijkdommen zou b 'leiten en tevens de groote fortuinen pe> erf echt, het is te zeggen door het recht vanden eerstgeborene. icht naderbij Kwam nam O lener, ondar Ie waarschuwingen zijner makkers, kardoezen uitzijn geweer en verwisselde z met hagel. Onmiddelijk daarop loste hij twee schoten in de richting van het licht. Men hoorde aanstonds een kreet l iJn been is verbrijzeld Ondanks de smeeuu gen van Bostyn ging Ollevier heen, zonder den gekwetste De katholieken hebben België op den eer sten rang der landen geplaatst welke den moed gehad hebben de oplossing der maatschappe lijke kwestie te zoeken. (Uit den liberalen Journal de Mons Onze tegenstrevers stoeffen altijd op Fran krijk volgens hen is het daar een waar lui lekkerland, waar alles ten beste gaat. Wij zullen onze lezers een staaltje geven van hetgeen zooal gebeurt in dé hoofdstad van Frankrijk. Te Parijs worden er jaarlijks 18,000 on wettige kinderen geboren en moeten er 3oooo verlatene kinderen onderhouden wor den. Parijs telt a5,ooo ontuchtige vrouwen. Elk jaar worden er looo tot 1200 kinderen in verbeteringshuizen opgesloten. Op vier jaar is het getal echtscheidingen van 1657 geklommen tot 8431. 't Is al genoeg om een gedacht te geven van de zedelijkheid van Frankrijk. En waraan is die droeve toestand toe te schrijven Aan het verslappen en verdwijnen van het christen geloofgeen godsdiensi geen zeden. De liberalen, om Kerk en Godsdienst tt vervolgen, spannen thans overal samen met de socialisten, die zij omhelzen, kussen en lekken. Wat willen de socialisten veroveren? Laat ons eens zien z. Geen vaderland meer. 3. Geen koninkrijk meer. 3. Geen eigendom meer. 4. Geen commerce meer. 5. Geen huwelijk meer. 6. Geen wettengeene maatschappij meer. y. Geen God meer. Welnu,West Vlaamsche liberalen, die met de socialisten meedoet, is het daar, waar gij onze provincie, wilt brengen Kiezers, zult ge dat toelaten 1 Men heeft, bij middel van krikaturen president Roosevelt uitgelachen omdat bij veel op jacht ging. Men weet dat de prest' ze weten wie er ten allen tijde I dent der Vereenigde Staten een zoo beken zedelijke en stoffelijke— 1 djg schutter als dolle liefhebber van de behertigt en uit dank stemmen zij den 27" jacht is. M. Roosevelt is kwaad geworden, Mei als één man voor de heeren COLAERT, VAN MERRIS, THEVELIN. De katholieken hebben meer dan 12 mil joen 500 duizendfr. lasten afgeschaft of vermin derd. Langs eenen anderen kant hebben de ka tholieken een 14 tal miljoonon als vergoeding aan de soldaten toegekend. en heeft aan een zijner vrienden in de Texas geschreven dat hij van het jachtvermaak afziet. Hij verklaart dat het hoofd der Repu bliek voor alles tot plicht heeft de weerdig- held van zijn ambt eu van zijn persoon te |doen eerbiedigen Eens zijn mandaat van president ten Ieinde zal M. Roosevelt zijn geliefkoosd I vermaak herbeginnen. Eene redevoering door den president I uitgesproken, heeft in de rangen der finan ciemanuen groote opschudding verwekt Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperN» door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK Eene koude trillinge liep van onder tot boven door al de lidmaten van Naas Libeer; aan zulke tale en was hij niet gewend. Wat belieft er u, zei hij, zonder te weten wat er uit zijnen mond kwam. Ja of neen, seffens Mij nheer, mag ik u iets vragen en indien gij 't mij zegt, ik belove alles. Laat hooren. Wat hebt gij gedaan met mijn broeder? Leeft hij nog, of is hij dood. Ah? daarop zal ik rechtuit autwoorden en de ware waarheid, zulde, opdat gij ook niet liegen en zoudtuw broeder leeft en hij is zoo gezond als gij. Zit hij ook opgesloten misschien, hier in dit huis of in het gebuurte Hij is vrij, vrij gelijk een vogel in den busch. Niemand van ons en heeft hem genaakt, verre van hem leed te doen niet waar, makkers Niemand.... spraken al de andere zwarte monden. Hij is dan t'huis bij moeder, hij weet dat ik hier beD, en Nu en antwoord ik niet meer, vriend. Waar hij is en weet ik geenszius, en dat hij zelve weten zou waar gij voor den oogeu- blik zit, ik hope wel van neen en dat om bijzondere redens. Gij hoort het, nietwaar, dat ik rechtzinnig ben Ingevolge uwe belofte, moet gij mij nu ook rechtzinnig antwoorden. Ik zal mijn woord houden. Vooreerst 't is achter geld dat wij uit zijn geld moeten wij van u heuben, eer gij los geraakt, en vele Ach, als het maar geld en is 1 Laat mij naar huis gaan moeder zal er mij geven en ik zelve zal 't u brengen, zoo vele als gij vraagt 1 Dus weet gij dat uwe moeder machtig vele geld liggen heeft Machtig vele, dat en zeg ik niet maar toch genoeg om u te voldoen. Ach 1 laat mij er omme gaan; moeder zal er seffens geven en ik kom er straks mêe op Zoo lichte niet, jongen, zoo lichte niet Wij betrouwen u wel, maar toch zoo verre niet, en gij moet eerst vau uwe rechtzinnig heid betere bewijzeu geven. Gij komt daar te zeggen dat er in uw huis vele geld ligt: zegt nu schoone in welke plaatse het verdo ken zit. Moeder weet dat, Mijnheer God zij geloofd, 't is zij alleene nog die meester is t' onzent. En gij en weet er niets van Neen-ik, niets, voorzeker Ah 1 Ah 1 riep Bakelandt,zwart ziende en rechte spnn.ende ik zie op uw aan- zichte dat gij liegt 1 Peist maar wel op het gene gij zegt, en weest verzekerd dat, indien een leugen van uwe lippen rolt. gij vroeg of late dit mes hier tusschen hals en nekke krijgen zult. En dat zeggende, greep Bakelandt, langs den muur, een blinkende mes, hefte het op, YPER Sedert eenigen tijd houden deugnieten zich bezig met de brandverfplaten te beschadigen die aan sommige boomeu op de Vesten vastge maakt zijn, alsook de banken, reddingsloelstel- len, enz. Eene strenge waakzaamheid is ingericht. Wij herinneren de iuwoners dat deze hovin gen en wandelingen ouder de bescherming der oevolking gesteld zijn en het stadsbestuur looft ene premie uit aan dezen die de daders der «must verwoestingen doel ontdekken. Dinsdag morgen, riep de weduwe Odent, dlindehedenslraal, haren neef Muurits Vana- nter, 16 jaar, houtdraaiersgast en ontving geen tilwoord. Zij begaf haar naar zijne slaapkamer, maar ag liem niet en vond item eindelijk op den zolder bij middel van eene koord opgehangen. Maurits Vanacker was kleingeestig en gaf dikwijls teekens van zenuwzwakte. 't ls ongetwijfeld op zulk een oogenblik dat bij deze wanhopige daad beging. De rèchtgfcvende akt der overeenkomt van de gaze tu>schen de stad Yper en de maatschappij geering die hare'soldaten en gendarmen te-1 De betichting is onaersieuuu uuui Brouwer is Dinsdag morgen op't Stadhuis gen de kerken uTtzendt en de weerspannige lescluz., plaatsvervanger van den Procurer gekend, voor de heeren notarissen Vauder bekommeren. Hij zegde enkel dat hot geval geene gevolgen zou hebben, indien men ie maar wilde stil houden. Anderdaags vernam het gerecht dat e gebroeders Arthur en Michel Moutton, wonende dicht bij de plaats waar ÜIRviei geschoten had, bedlegerig waren tengevolg van erge kwetsuren. Arthur, wiens rechter been tengevolge van een geweerschot inge kort is, bevindt zich nog alto as in doodsge vaar. De twee gebroeders verklaarden dat. voorzien van eene lanteern, zij zich in Het Laatste Nieuws, maakt het nogIhiuderlaag gelegd hadden om de dieven tt wat grover. Het scheldt de geloovigen, die betrapen die de vorige nachten hunne rapen hunne kerken verdedigen, uit voor clerikale Igestolen hadden. Aangaande't verzet onzer Fransche katho-| zich in het minst om lieke bondgenootea tegen de inventarissen en 't sluiten der cathedralen, kerken en bid plaatsen, schrijft «L'INDÉPENDANCE een zoo gezegd gematigd liberaal orgaan; Ir. Frankrijk zal de Regeering aan de dweepzieke benden toonen, dat de wei moet geëerbiedigd worden. Indien wij in u de maand Mei bovenkomen, zal het liberaal Ministerie in België eveneens met kracht- a dadigheid en waardigheid het hoofd bieden aan den opstand, die ons van wege de boe- u ren voorspeld wordt. Een Vlaamschdiberaal blad van Brussel lanatiekers, kerkelijke muiters, fanatieke I De jachtwaker Ollevier is verdedigd door Brugge. I stokslagers, en bevindt dat de Fransche Re- Mr De Schepper, van de balie van De betichting is ondersteund door Mr katholieken niet onmiddelijk neersabelt, veel I des Koning». te zacht is. I Emiel Ollevier, jachtwaker te Bnelen, Allen zijn het eens, dat de Fransche Re-1 plichtig erkend van moordpoging op dt geering veel te veel langmoedigheid en I gebroeders Moutton van Elverdinghe is toi geduld laat blijken tegenover de kerkelijke vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Woensdag werd de zaak opgeroepen ten laste van August Lamote, beschuldigd van moord op zijne vrouw te Ichtegem. Het [huisgezin Lamote leefde gelukkig niette j min had er van tijd tot tijd eene woorden wisseling plaats tusschen de echtgeiiooten veroorzaakt door het opvliegend karakter van den betichte. Op 26 Februari laatst, ontstond een nieuwe twist en Lamote ging jzelfs zoover zijne vrouw te slaan, die langs muiters. Die mannen zouden liever zien dat de boeren van Fransch Vlaanderen werden platgeschoten als de kraaien op een zaailand 19 April, zijn Bij koninklijk besluit van benoemd Rechter bij de rechtbank van in Aanleg te Antwerpen, M. L. Montens rechter te Yper Rechter bij de rechtbank van in Aanleg R I je achterdeur wilde vluchten. Op hetz lfde Yper, M. H Limburg, advokaat plaatsver vangend rechter bij de rechtbank van eersten Aanleg te Brugge. Bij koninklijk besluit van 14° April, is M. Jone-, bestuurder der Weldadigheidschool te Yper, ridder der Leopoldsorde benoemd, Bij ministerieel besluit, werd aangesteld ooyenblik kwam Lamote uit de slaapkamer met zijn geweer een schot ging af en de vrouw stortte doodelijk gekwetst ten gronde Gansch dit tooneei weid afgespeeld onder de oogen van den genaamden De Joncknee- re, die ongelukkiglijk de misdaad niet kon beletten. De beschuldigde, die de vlucht genomen had, werd eerst eenigen tijd latei aangehouden. Hij loochende de leiten en voor de geneeskundige waarnemingen in de 15eweerde dat hij zijn geweer gehaald had werkhuizen tot bereiding van loodwit enz. en in het huisschilderwerk te Yper, Heer| Doktor I. Dieryck. om het aan De -Jonckheere te toonen. Er waren 21 getuigen gedagveerd. August Lamote beticht van moord op zijne vrouw is veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. De tweede zittijd der assisen werd Maan dag morgen geopend, onder het voorzitter schap van M. Van Biervliet, lid van het beroepshof van Gent. De eerste zaak die opgeroepen werd is deze ten laste van Emiel Ollevier, 36 jaar oud. jachtwachter, woonachtig te Brielen. beticht van dubbele moordpogii g. Op 19 December laatst, rond 91/2 ure 's avonds, bevonden zich de jachtwachters Bastyn, Capoen en Ollevier op den steenweg van Poperinghe naar Elverdiughe, toen zij vuurschoten hoorden. Terzelfder tijd zagen zij een icht schijnende voort te komen van eene wielrijderslanteern met roode en witte glazen. Capoen ging er heen om eene ver kenning te doen. Ollevier was zeer zenuwachtig. Reeds had hij voorgesteld eene pachthoeve te ErenGesku.nde te beteugelen, bewaken, waar hij dacht wildstroopers te zuhenviud n, en hij had zelfs -aten hooren lat hij er wilde tusschen schieten. Toen het Sommige kwakzalvers vragen toelating oin op markten en kermissen kruiden en planten te verkoopen, meestal schadelijk, die op sterken drank gezet een zoogenaamd maagbittertje vormen en als wormafdrij vend eene stevige faam bezitten. Eens op hunnen wagen staande, brengen gezegde wonderdoktors allerlei geneesmid de'en aun den man,die maar door apothekers en geneesheeren mogen afgeleverd worden. En daar, door den band, de verkochte medecijn probaat wordt aangewend tot bestrijding van alle kwalen, die het mensch- dom plagen, ziet men Dadelijk welk gevaar uit dien staat van zaken kan ontstaan. De minister van landbouw, hieraan kom af willende maken, heeft in de gemeente besturen opgelegd eene strenge waakzaam heid hieromtrent uit te oefenen en elke overtreding der wet op de uitoelening der Kan men toch ook zule maatrege en uemen, tegen de poiietieke kwakzalvers 1 en zwaaide het drie, vier keeren voor de oogen van den jongeling. Het staal had Naas zelfs geraakt, hem doen beven en eenen stap achteruit wijken. Hij gevoelde dat het ernstig was zijn leven was in ge vaar, i.i dien hij niets en verklaarde; en, kwam hij de plaats aan te duiden van zijn moeders geldbeurze, hoe en zouden de En 't ander geld Geen meer 1 Geen meer 1 Onnoozelare, schreeuwde [Bakelandt, rechte staande voor deu jonge ling, meent gij dat wij dwaas genoeg zijn >>m te geloven dat rijke bieren lijk gij, a hun geld in één en t ze fde plaatsker duiken Neen daar is nog elders munte, en moordenaars er niet achter gaan, den vol- gij weet waar 1 raP moet gij spreken genden nacht, en doen gelijk te Lange- marek 1 De vreezeiijks.te gedachten bestorm den Naas eenen oogenblik maar hij en had niet vele tijd om te overpeizen wat er hem re doen stond de groeve stemme van den rooverskapitem hadde nog eens al gezeid Rap moet gij spreken 1 Laat mij, om de liefde Gods, smeekte Naas, laat mij naar huis gaan niemand en zal ooit weten dat ik hier geweest hebbe.en geld zal ik u brengen zoo vele gij -w ilt, al dat er in mijn huis is anders, het is zeker, gij en kunt net nooit vinden Nuttelooze praat 1 Gij zijt groot genoeg om te weten dat al uwe vragen, vragen in den wind zijn, en dat er uit onze handen niet levende te geraken en is, zonder te vol doen aan onze minste begeerten. Ah sa daar is nu tijd genoeg verloren begint eens rap te zeggen waar het geld ligt dat wij moeten hebben. Kan ik meer als de waarheid zeggen 't is zeker dat ik het niet al en wete liggeD. Gij zult ten minste zeggen wat gij weet. Enwel, Mijnheer, In de hoogkamer van ons huis, onder de groote kasse, zit er een ijzeren koffertje onder de tiggels verdo-j ken mag ik er omme gaan 't is voor u. Eu hij s-cuudde Naas bij zijnen arm, ter wijl de andere moordenaars rechie spron gen, en dat eenige van hun wapens uittrok ken en ze deden ruttelen. Ik en heb u nooit misdaan, zuchtte Naas ik en weet niet, ik en mag, ik en kan.... Gij moet Als 't u nelieft, laat mij al dat geld halen ik zelve zal t u brengen, zonder ooit ute verraden achterna. Spreken moet gij riep er een andere moordenaar, die toesprong en Naas bij 't herte vastgreep dat zijne kleêren scheur den. Ik en mag niet.... Meer en kon de jongman niet zeggen zijne krachten begaven, en hij zonk neder, voor de voeten der moordenaars. 't Was voor hun als of er niets en wat e gebeurd een sterke kerel omvatte het lichaam van oen bewustloozen iongeling en ''roeg hem in 't kamerken, waarin hij geheel den voorgaanden dag had opgesloten geweest. De andere moordenaars zaten neder, en de kapitein misnoegd en tegenge- kant in zijne ontwerpen, murmelde Hij sluit gelijk een peperdoze I De gasten altemale keken den hoofdman Meersch en Rcynaert. THIELT Men zal zich herinneren dat M. de doktoor Vandewalle verleden winter bet slachtoffer was eener moordpoging. Eene vrouw die hem doen oepen had bij eene zieke, wachtte hem aan de deur van dit huis af en bracht hem «en mes steek toe in den buik. Zij kon de vlucht nemen voietis uien haar herkend bad. De plichlige is au ontd.-kt. Maandag is het parket van Brugge in de gemeente afgestapt. De plichtige is eene Vrouw wier kind doorM. Vandewalle verzorgd werd; de geneesheer bad het evenwel niet Kunnen redden en de moeder had daarom een névigen haat tegen hem opgevat. Zij is in het gevang van Brugge opgesloten. RU1SSELEDE De dader van den moord, op A. Ornelis van VI iria Aal ter gepleegd, is te Ruisselede aange houden,toen hij daar kwam om eene ontvangst in het postkantoor te doen. ROUSSELARE Zondag avond werd herhaalde malen gevoch- t n in de Damberdstraat. Zekere Devloo kreeg van de gebroeders V.., drie erge messteken. Men moest de beste voorzorgen nemen om in-m naar huis te breBgen. Wat later werd Pielj Prins de onderstedip afgebeten. De dader is aangehouden. IK HEB DE EER het volk aan te kondigen dat van beden af, de slijmverdrijvendeWaltherypil, overal en alleen lijk aan den prijs van 1 fr. DE DOOS verkocht wordt. Door dezen maatregel zal de coucurentie door zekere huizen gedaan met mijn produkt a a 11 spotprijzen te verkoopen, onmogelijk we zen, eu voortaan zal het volk ten minste zeker ziju van zich ae ware en weldoende slijmver- Jrijvende Waltherypil te kunnen verschaffen, overal en aan dezelfden prijs. LEON PIRARD, Apotheker Specialist. MOESKROEN Dinsdag, kort na middernacht, is een nouten loods, soort van verken»stal, gebouwd op den Koer der woning van Henri Sleelaadt, dagloo- uer. Bellevuestraat, door brand vernield. Het gebouw, dat eene weerde had van 400 fr., was maar sinds tien dagen verzekerd en bevatte niets dan strooi en brandhout, baar men (.waadwiliigbeid vermoedde, kwam het parket woensdag namiddag ter plaatse een onderzoek i stellen. KORTR1.K Dinsdag zijn dieven over de haag geklommen van den h< f van M. Medard Uoutreligne, in zijne oogen, trachtten erin te lezen wat hij meende, en hoe hij begeerde aangespro ken te worden. Hij zat naar den heerd gekeerd, bezig met zijnen tabak te doen veuzen, en va 1 tijd tot tijd eenen oogslag gevende op du stilzwijgende ronde einde lijk zei hij Loden, hebt gij dat nu gehoord Geheel wei, kapitein 1 Wat zegt gij daarvan Wat zou,'k daarvan zeggen bijkan» medelijden hebben met dien jongeling, dia toch zoo brave is, en die zijne moeder zoo geern ziet. Daarmee en zijn wij niet verre, elken- deeu kan dat peizen 1 Enwel, eikendeen zou misschien wel peizen 1 k En versta u niet wat wilt gij zel gen Hoort eens ik geloove dat de jongman genoeg heelt gezeid om al het geld te doen uitkomen Hij en heeft niets gezeid, par...bleu 't Is juiste daarom hij zou geern blijven leven en al zijn geld en zijn g°e(^ besteèn om uit o.ize handen te geraken hij zou geern zeggen waar dat de vette beurze van zijn huis zit, maar hij en durft niet, uit liefde voor zijne moeder en uit vreeze van ze te doen vermoorden. Dat het geld eens lage onder het bedde waarin zijnn moeder slaapt Inderdaad, Loden, gij doet uiij twij felen en hetgene gij daar zegt is moge lijk Vervolgt)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2