D i EN OMMEL.ANDS ZONDAG 6 MEI 1906 Ie WAASTEN, ten ure te WESTN1 f UWEEftK.E, ten 3 ure te BRIELEN, ten 3 114 ure te GHELUWE, ten 3 12 ure te TEN BB1ELEN, ten 4 ure te WULVERGHEM, ten 5 ure te ST-JULIENS, ten 3 1|2 ure te POPERINGHE, ten 6 12 ure zomm 13 mei tEööfl llïllfg EDM. VLIEBERGH, KIEZ1NGvah27 MEI Colaert, V an Merrie, Thevelin. S3 op Zaterdag 5n Mei i9oö. 5 centime» 'i blad 41 Talmerk 3005 ten 6 1/2 ure 's avonds, in 'l VOLKSHUIS Benevens de heeren kandidaten, zal er nog spreken de heer Professor ter Hoogeschool van Leuven katholieke Kandidaten de beeren ROND de WERELD Vrankrijk Kiezing Nog Parijs Te Lijon Nog werkstakingen Het Belgisch Schoolschip STADSNIEUWS Gemeenteraad Meetingen COLAERT VAN Al ERR IS, THE VEL1N jaar. TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstraie, te Yper, en hij' 's land boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank s jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is't ijl 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons-twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. jH De Keeren van de Agence Havas,,'e Brussel, T>E.34, in de Ziiver- Hl strate, en te Parijs; n° 8, Place db la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- k. w Westvlaanderen wonen. Misdadige aai slagen te billy-Montigny en te Hartes feocialistisch officier Maandag avond, ten 10 1/2 ure, kwam de luitenant Tisserand de Lange in de werk- stakingszaai van de Arbeidsbeurs, te Parijs, terwijl er daar 1,500 leden van de syndikale vereeniging vergaderd waren. De luitenant was in veldkleedij. Hij vroeg het woord en legde eene socialistisch geloofsbelijdenis af hij zegde zoon te zijn van burgers en dat hij reeds socialist was van toen hij nog onder richter was te St-Cyr. Hij smeekte de ge- sycdikeerden zich Dinsdag aan geene woeli ge betoogingen over te leveren, daar de soldaten deze zeker zouden onderdrukken. Verscheidene vragen weiden aan den lui tenant gesteld, die zijne vorige verklaringen vernieuwde. Hij werd bij het veriaten der zaal aangehouden door agenten in burgei - kleeding en in het militaire gevang van Cherche Midi opgesloten. Muitende soldaten De soldaten van het 21e bataljon van het 21e iinieregiment, in garnizoen te Laudres, die opgeroepen waren om hulp te verleenen aan de troepen die te Parijs gekantonneerd zijn, hebben maandagavond geweigerd te vertrekken. Aankomst te Cuxhaven Naar Hamburg M. Raphael Veys Festival Het gevraagd krediet van 3500 fr. is te gering, daarom wordt het verhoogd tot 4500 fr. Veloweg Tram naar Belle De heer Burgemeester laat weten dat het bestier der buurtspoorwegen de werken voor den buurtspoorweg Yper-Belle bespoedigd. Ministerie van spoorwegen en geldwezen hebben hunne bijtreding gegeven aangaande het voorstel van den Yperschen gemeente raad namelijk om van Yper naar Belle te gaan, met vertakking van Poperinghe-Re- ninghelst-Kemmcl-Waaslen. Rekeningen Rechtlijmng Stfc T NIEUWE3LA VAN t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. eu den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt, op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T" So, te Yper. MECTINGEN f 't Waren twee Russen, Striga, die dood is, en Sokoloff, de gekwetste. 't Was juist op den dag der eerste Com- muuieeu de kerke van Chareuton was vol volk. Eene vrouw die de ontplofflug had zien gebeuren, kwam de kerk ingestormd, roependeredt de kinderen Een qnbe- cbrijvelijk gewoel ontstond, gelukkiglijk zonder ongelukken te veroorzaken. Korten tijd nadien kon de plechtigheid voortgezet worden. De andere bomme is doen springen.door M. Sirard, bestuurder van het laboratorium. tukken glas en steenbrokken vlogen tot 200 meters van daar. Met angst en vreeze zagen de franschen en voornamelijk de fransche ministers den dag van ln Mei naderen. In Parijs alleen heeft het ministerie nog 30.000 man doen bijkomen om orde te hou den. En spijts die schromelijke legermacht werd de stad toch meer dan eens aau den wille der oproermakers onderworpen. Maanden lang heeft het Staatsbestier moe ten steunen op de medewerking van die oproermakers voor het buitenzetten der kloosters, voor het openbreken der kerken en ander vuil werk dat m de laatste tijden werd verricht. Als hier of daar een schur kerij werd uitgemeten of de katholieken werden afgeranseld bij het openbreken van kerke ofklooster, 't waren diezelfde mannen die nu oproer maken, die dan het gouverne ment ter hulpe kwamen. 't En is dan niet te verwonderen dat die zelfde mannen, die zoolang gewrocht hebben voor rekening van het gouvernement, nu ook eens nun «oproermakerswerk voor eigen rekenmg uitoefenen. Zaterdag en Zondag verlieten honderden en honderden menschen de groote wereld stad. De groote Hotels waren bijna veriaten. Men rekent dat er te Brussel alleen meer dan 2500 Parijzenaars verbleven, en in plaats van 400 reizigers per dag die gewoon lijk naar Parijs gaan, waren er ten hoogsten 60 iu de Zuidstatie te Brussel. In de HaLen van Parijs werden de eetwa ren al uitgevochten en de bewoners hadden voorraad opgedaan voor verscheidene dagen. Hieronder nu eenige bijzonderheden over den P Mei te Parijs. Maandag werd eene kardoes grisoutine geplaatst tegen de woning van den batal jonoverste Lecomte, van het 149e linie, te Billy-Montigny. De kardoes ontplofte, doch richtte enkel stoffelijke schade aan. Al de ruiten van bet rechtover staande huis wer den verbrijzeld, alhoewel de vensterblinden gesloten wa ei. 's Nachts heeft men ver scheidene ontploffiugeu gehoord te Harles Patroeljen werdenin de richtingen gezonden waarde ontploffingen zich voordeden, docii konden de daders niet ontdekken. De een- darmen hebben een honderdtal oproerige plakbrieven en anti-militarische brochuren gevonden, die neergelegd waren dicht bij de kampementen der troepen. Zondag 6n Mei is 't kiezing voor de fran sche Kamer der volksvertegenwoordigers. Spijts al wat er gebeurd is, sedert jaren van hier, is er toch weinig goeds te ver wachten vau de kiezing. De katholieken en gematigden zijn verdeeld. Zij zien wei het gevaar, klagen over hunnen toestand, maar doen niets om hem te verbeteren. Eu wilüen zij nogtbaus, gaven zij malkaar de hand, 't ware gedaan met de kerkvervol ging en der uudergaug van hun land. Hendracht maakt macht zegt onze belgische leuze en in Vrankrijk ondervindt men dat tweedracht ten onder brengt. Twee anarchisten die elk eene bomme droegen waren in het bosch van Yincennes bij I arijs, niet verre van het octrooi van Chareuton. Al met eens ontplofte eene bom en de drager werd op den slag gedood. De andere werd erg gekwetst. M. Clemenceau is te Lyon eene redevoe riDg'gaan uitspreken ten voordeele van een zijner partijgeuooten. Hij werd in de statie onthaald door 15,000 man, die schuifelden en riepen Weg met Clemenceau De minister was in automobiel, maar kon niet vooruit door 't gewoel en 't gedrom van het volk. Ten 6 ure had een feestmaal plaats en meer dan de helft van de aanwezigen waren Staatsbedienden, dus mannen die van bet ministerie afhangen. Dat zal Clemenceau een aardig gedacht gegeven hebben van zijne volksgezindheid. Zijn er rond Lens nog al veel werklieden terug aan den arbeid, te Parijs, Rijsel,Lijon. Brest, Duinkerke, is.'t al werkstaking wat. men hoort of ziet. Te Longwy zijn er 800 werklieden di.e verlangen hun werk te hernemen, maar ze worden belet door een vijftigtal gewapende opleiders, die met geweld het hernemen van ddfe arbeid beletten. De Koning van Engeland is gisteren Donderdag te Parijs aangekomen en heeft bij den Voorzitter der Republiek genoen- maald. - De Dunkerque wier reis door den tegen wind vertraagd werd, gelukte erin nabij Heligoland eene sleepboot te krijgen en kwam alzoo te Cuxhaven aan, Zaterdag namiddag rond 2 ure. Toen het fransch zeilschip te Cuxhaven aankwam richtte M. Lecointe eene aanspraak tot de schipbreukelingen en tot de beman ning van de Dunkerque, die hij bedankte voor het goed onthaal aan de schipbreu kelingen gedaan. Deze laatsten hieven een hip, hip, hip, hourrah voor hunne redders aan. M. Lecointe en de schipbreukelingen verlieten dan de Dunkerque, die zijne reis naar Hamburg voortzette, en kwamen aan boord van de Alte Liebe, de stoomboot van den havenkapitein, waar zij ontvangen werden door den vertegenwoordiger der Hamburg Amerika lijn, M. Reinbard, die door de belgische regeering verzocht gewor den was zorg voor de schipbreukelingen te dragen. Na de ontscheping was er een ontbijt gereed gemaakt in het Strand Hotel en de overlevenden zonden vandaar per draadmare aan hunne familiën de gelukkige aankomst te Cuxhaven. De schipbreukelingen vertrokken vervol gens per spoorweg naar Hamburg, waar zij ten 6 ure 's avonds in de Hanoverstatie aankwamen. M. Lecointe leidde de groep der over levenden, die met allerlei kleedingstukken zoowat overal opgeraapt gekleed waren, die een zonderling knoddig uitzicht opleverde. De schipbreukelingen werden dan altemaal in 't nieuw gekleed en bleven in Hamburg vernachten. Om alle betoogingen te vermijden keerden de geredden afzonderlijk naar België terug. Maandag avond is M. Veys langs Brussel te Kortrijk toegekomen, waar hij bij familie leden den nacht overbracht en Dinsdag morgen ten 7 ure kwam hij in Yper toe. Ziehier wat M. Veys over de schipbreuk sprekend, verklaard heeft 't Was verschrikkelijk schoon. De zee was zeer onstuimig, en iedereen aan boord was bewust van het dreigend gevaar. Op 't dek heèrschte de grootste orde en tucht tot het laatste oogenblik toe. Toen wij met dë sloep n. 4 onze redster, wegdreven hoor den wij duidelijk onze makkers, die aan boord van het schoolschip gebleven waren, ons duidelijk toeroepen üoede reis Een stond later verdween het schip in de golven Men heeft aan M. Veys gevraagd hoe het komt dat meestal de matrozen gered werden en zoo weinig kadetten. Ter wille van de waarheid, antwoordde M. Veys, moet ik verklaren dat de matrozen de eersten in de boot sprongen. Dit ziende, riep een officier krachtdadig Neen, dat niet 1 De kleinen het eerst I En, ik herinner het mij zeer goed dat kadetten zelf zich voor de matrozen plaatsten en, met uitgestrekte armen, de matrozen beletten in de sloepen te springen. M. Veys vertelde ook hoe hij gered werd Ik sprong in de zee en werd letterlijk door Netels a opgepikt dien ik toeriep Red mij voor mijne moeder Het was tijd want een second later zou ik, door de koude versteven, in de diepte gezonden zijn.... M. Veys staat ook in bewondering voor commandant Fourcault, de officiers van Zuylen en Van Esch en de andere officiers van het schoolschip. Welke mannen dat waren, zegt M. Veys, moediger mannen bestaan er niet zij zijn om ons te redden gestorven. Dat is de schoonste hulde die men hen brengen kan. Uren lang bestuurde kapitein van Zuylen kalm de reddingswerken en hield niet op ons toe te roepen Moed moed vrienden. Werkt voor u, wat mij betreft ik zit met niets in, van 't oogenblik dat gij allen maar gered zijt Dr Molitor was ook zeer moedig. In de reddingsboot, waren wij verkleund van de koude en konden onmogelijk roeien. De doktor greep dan zelf de roeispanen en behield ze uren lang. De kranige kadet Veys verklaart zich gereed om seffens terug zee te kiezen. Omdat een trein ontriggelt waarop gij u bevindt, zegde hij, laat gij daarom van 's anderdaags opnieuw per spoorweg te reizen? Neen niet waar? Welnu, waarom zou ik dan ook niet meer terug op zee gaan Verslag der zitting van Zaterdag 28" April 1906 De openbare zitting berint ten 5,10. Zijn aanwezig MM. Colaert, Burgemees ter-Voorzitter; Struye Vanden Boogaerde, SchepenenFraeijs, Fiers, Vauderghote, D'Huvettere. Vanden Peereboom, Bouquet, Sobry en Lemahieu, raadsheerenBoudry, dd. secretaris. M. Bouquet ondervraagt den Schepen- raad over eene zoogezeide vermindering der ontvangsten van de Botermarkt, 't Geruchte nopens die vermindering werd verspreid door een gazette van stad en schijnt de stadsbedienden te willen beschuldigen. M. de Burgemeester antwoordt dat die vermindering enkel bestaat in den schijn. Vroeger werd de opbrengst der botermanden gevoegd bij de opbrengst der eiermanden, en dat wordt nu afzonderlijk opgegeven. 't Ware beter dat de beknibbelaars eerst inlichtingen namen vooraleer de stadsbe dienden te doen verdenken. Uit eenen brief van den heer hoofdinge nieur van den provincialen dienst blijkt dat het voorland buiten de Meenenpoorte door de wielrijders niet en mag gebruikt worden. De veloweg is nu ten anderen in goeden staat. 't Is dank aau bet gedurig aand ringen onzer katholieke Kamerheereu dat-de zake thans op goeden voet is. De rekeningen der stadsboekerij, der muziekschool, der nijverheidschool, der burgerwacht, van 't rnuzeum en der Kerk fabriek van Sint Jacobs worden zonder opmerkingen goedgekeurd. De Zwarte Zusters bouwen bij Sint Pieterskerkhof zij zullen moeten een per ceeltje grond innemen van 10 vkm. aan 10 fr. per meter. Goedgekeurd. Verkooping van boomen en verpachtingen van Disch en Godshuizen worden goedge keurd. Een nieuwe vervoerdienst wordt ingericht tusschen Westroosebeke en Yper, al Lange- marek en Sint Jan. Een hulpgeld van 400 fr. wordt gestemd om de nachtwakers te betalen. M. D'Huvet tere stelt voor ook de policie eéne vergoeding te g-ven. Het zal onderzocht worden. Een bijgevoegd krediet van 400 ir. wordt gestemd voor de toelagen aan de pensioen- gilden. M. Sobry begeert dat de leden van Qui veut peut uit de verbeteringschool ook zouden meedeelen in de toelagen, maar de heer Burgemeester antwoordt dat die leden maar tijdelijk de stad bewonen, dat ze niet gerekend en worden bij de bevolking van rechtswege, en dus niet en tellen als Yperlingen. Het krediet wordt eenparig gestemd, na dat.de Heer Burgemeester heeft doen op merken dat de bijzondere afdeelingen in 't korte zullen moeten bijeenkomen om schikkingen te nemen nopens de toelagen voor de pensioengilden. De buitengewone uitbreiding hierover zoude algauw een al te groote last worden voor stad. De openbare zitting wordt kwart na 6 ure geheven. Binst dat de liberale kandidaten het onmogelijke doen om hier en daar een plaatskeu te vinden, in een danskotje of in een schure, waar ze nog ten hoogste 10 of twintig menschen bijeenkrijgen, wordende katholieken ten allen kante om ter harte lijkst onthaald. Te Dickebusch en op de Clytte, te Harin- ghe, Rousbrugge, te Crombeke, West- en Oostvleteren, overal waren de zalen, hoe groot ook, te kleine om de toegestroomde menigte te bevatten. De kiezers onderhandelen met hunne lastgevers, laten hunne begeerten, hunne wenschen kennen, en na malkaar gesproken te hebben beerscht de beste verstandhouding, de innigste eendracht die voorbode is van de zegepraal op 27n Mei aanstaande. Wat meer is, de katholieke kandidaten verlangen niets beters dan de begeerten der kiezers te kennen, zij zijn te hunner beschik king en zullen gelukkig zijn te weten wat er kan gedaan worden ter verbetering van sommige wetten en reglementen en ter herstelling van mogelijke grieven. Het geestdriftig onthaal dat onze sprekers overal genieten toont dat ze ééns zijn met de kiezers en alle treffelijke lieden en hand in hand gaan om den 27n Mei ons geliefde Vaderland te bevrijden van de rampen die het ongelukkig Vrankrijk ten onder bren gen. Bij drie weken moet de kreet iunderen door geheel het arrondissement Leve onze gekozenen de heeren

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1