D 1 T EN OMMELANDS, 11 E E T M Q E ZONDAG 13n MEI 1906 le BECELAERE, ten 3 ure te FOM EN, ten 3 ure te WYTSCHAETE, ten 3 ure te GHELUVELT, ten 5 ure te KEM wEL, ten 3 112 ure te YPER, ten 6 4|2 ure te KREYSEECKE, ten 7 ure MAANDAG 14* MBI te VLAMERT1NGHE, ten 3 1|2 ure te ZIILEBEKË, ten 7 1|2 ure WOENSDAG 1611 MEI te MEESEN, ten 7 11"2 ure 's avonds GROOTE MEETING EM. VLIEBERGH KIEZING van27" MEI Colaert, V an Merris, Thevelin. ZO M DAG 13 1 Op Zaterdag 12 Hei m>6 41ste jaar. Talmerk 3006 ter herberg ST-SEB A ST/A N ten 6 1/2 ure 's avonds, in 't VOLKSHUIS Benevens de heeren kandidaten, zal er nog spreken de heer Professor ter lhogeschool van Leuven. katholieke Kandidaten de Beeren ROND DE WERELD Vrankrijk Rusland Engeland Kiezersoordeelt! VAN ALLES WAT Staatskas Voor de visschers Invoerrecht op de chicorei De fransche kapitalen Onderwijs Bekentenis De omwenteling Belastingen In de Kamers Gepast antwoord TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land hoodsch a p we zen ofte posttegen 3 frank 's jaar*. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. AI'.rs moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk Zn, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1«verdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Koeren van de Agence Havas. Ie Brussel, Tk,34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. De kiezing van Zondag laatst geheel Vrankrijk door is eene gevoelige nederlaag voor de liberale partij, 't Is waar dat de herstemmingen misschien den algemeenen uitslag eenigszins zullen wijzigen, maar van nu af is 't duidelijk voor al wie niet ziende blind is, dat de fransche liberalen en radi- kalen achter korten tijd zullen vervangen worden door de socialisten. 't Zijn de socialisten die de groote over winnaars zijn in geheel het land. De gematigden en katholieken hebben wel hier en daar eene kleine zegepraal behaald, maar daarentegen ook gevoelige verliezen onderstaan, te Roubaais, onder andere, waar de gevierde redenaar en volks vriend Eug. Motte vervangen wordt door Jules Guesde, een der kopstukken van de fransche socialisten. Welk zal het gevolg zijn der kiezingen van Zondag laatst Weinig of geen verandering in de handel wijze der ministers. Wat meer is, verbetering is er niet te verwachten, en verslechten ware moeilijk 1 Volgens de groote fransche bladen van Parijs, gaan we met rasse schreden de revo lutie te gemoet. Geen ruste meer Een bewijs dat eikendeen zich verwacht aan het ergste, 't is dat al wat iets bezit in Vrankrijk, zijn goed tracht in verzekerde bewaring te stellen. Al de brusselsche banken en elders is 't niet beter hebben sedert eenige weken kolossaal groote sommen in bewaring gekregen van fransche handelaars. In de nationale bank te Brussel alleen is meer dan een half milliard 5oo millioen neergelegd, voortkomende van franschen. En 't gaat alzoo in alle banken van België. Dat is 't klaarste bewijs dat de franschen geen trouw en hebben in hun eigen land, maar verzekerd zijn, gelijk wij, dat den 27" Mei ons gezapig verstandig Belgisch volk zijne toekomst zal bevestigen met aan het bewind te behouden het ministerie dat sedert zoovele jaren met w ijsheid en voorzichtigheid het land bestiert, en België tot den hoogsten trap van voorspoed en welstand heeft ge bracht. De russische Kamer of Doema is gisteren Donderdag geopend. Zal dien eersten stap in de heropbeuiing der Russen en hunnen ontsiaving door andere gevolgd worden Het is te hopen. De ministers, die tot nu elk op zijn eigen wrochten en maar afhingen alleenlijk van den Keizer of Czar, zullen nu een ministerie vormen, dat wekelijks, misschien dagejijks zal bijeenkomen, te gare zal beraadslagen en dan, ouder 't beleid van den Keizer, zal bebtieren. Dat zal ook eene merkelijke verbetering zijn. Giaaf Withe, die dat alles tot stand heeft gebracht,Da zoo behendig den vrede gesloten te hebben met Japonië, heeft zijn ontslag ingediend, en zal eene welverdiende, ruste genieten en ongetwijfeld bij eenige dagen naar Brussel komen, bij zijne famide. De Koning van Engeland is teruggekeerd naar zijn land, na verscheidene weken verbleven te hebben in 't Noorden van Spanje en nu laatst te Parijs. Koning Leopold is nu sedert Dinsdag ook te Parijs. waar de libéralen meester zijn In Frankrijk zijn de geuzen en de vrij metselaars meester in het land. Welnu, tot nu toe werden er daar enkel wetten gemaakt om den katholieken gods dienst uit te roeien om kerken en kloosters te sluiten om de kerkgoederen te stelen om de tabernakels open te breken en te ontheiligen Processien mogen er niet meer op straat gaan en al wie tegen die schandalige wetten durft protesteeren, wordt ongenadig de gevangenis ingesmeten, of, erger nog dood geschoten 1 De katholieken kunnen er niets bekomen indien een openbaar ambtenaar min of meer verdacht is katholiek te zijn, wordt hij op alle wijzen vervolgd en gebroodroofd Men noemt dat liberale vrijheid Waar de katholieken meester zijn In België is iedereen vrij I De liberalen en socialisten hebben er zooveel recht en vrijheid als de katholieken Niet een openbaren ambtenaar wordt verontrust om zijne politieke denkwijze, of daarom van kante gezet. Reeds 22 jaar zijn de katholieken aan het hoofd, en in alle openbare besturen krioelt het nog van LIBERALE AMBTENAARS. In de bdreelen van de ministeriën zelve, zijn de LIBERALE AMBTENAARS nu nog in OVER- GROOTE MEERDERHEID Er worden wetten gemaakt, niet om de tegenstrevers van 't gouvernement te ver drukkenmaar in het voordeel en ten bate van iedereen 1 Kiezers, overweegt en oordeelt. Balans der gewone budgetten Liberalen Ministerie Frère-Graux ALTIJD TE KORT Katholieken omwenteling hemelhoog te roemen en te verheffen 1 In 1793 begon de omwenteling met al de lagere scholen af te schaffen. En wat stelde men in de plaats Schoone besluiten, die niet beletten aan den geleerden Chaptal,toen minister van binnenlandsche zaken, te ver klaren in 1801 dat de openbare opvoeding bijna nergens bestond 1 Hoeden af, heeren wierookers van de godin der Rede» De katholieken en de Kerk hebben dan oneindig meer gedaan voor het lager on derwijs dan het gierige en haatdragende liberalismus De palingvangst is zeer vruchtbaar in de maand Mei, schrijft het vakblad Chasse et Pêche. De beste uren van den dag zijn 's morgens vroeg, 's middags tot 1 ure, en 's avonds bij zonsondergang. In de vijvers kan men snoeklijnen leggen voor vangst van dikken paling op den karpel vischt men met roode wormen, tame lijk diep. De fransche Kamer heeft onlangs nieuwe invoerrechten gestemd op de gemalen chi corei, doch de Senaat heeft het ontwerp nog niet aangenomen. De belgische minister van buitenlandsche zaken, M. de Favereau, heeft dinsdag in de Kamer verklaard dar, indien- het ontwerp wet wordt, de belgische regee ring zal onderzoeken, welke maatregelen er dienen genomen te worden, om zooveel mogelijk de belangen onzer chicoreifabrie- kanten te vrijwaren. Herhaalde malen in de laatste jaren, heeft hij aan de fransche regeering doen opmerken, hoe nadeelig de verhoogingen van invoerrechten, op tarijke artikels van het tarief voorgesteld, voor de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tus- schen de beide landen is. In de laatste dagen hebben de brusselsche banken meer dan een miljard in bewaring ontvangen, van inwoners uit Frankrijk, die hun geld in veiligheid willen brengen. De liberalen willen het verplichtend onderwijs, Zij voegen er schijnheilig bij met de vrij heid voor den huisvader van zijne kinders naar de school te zenden die hij vei kiest. Maar, volgens de verklaringen gedaan in de kamers blijkt het, dat er NIEMAND eene bediening van den Staat, hoe klein ook, zal kunnen bekomen, indien hij geen bewijs kan leveren dat hij de officiè'ele school gevolgd heeft Is dat de vrijheid niet in werkelijkheid te niete doen 'I Zij verklaren nog dat er in de officiëele scholen geene lessen van godsdienst zullen mogen gegeveu worden. Bindt dat te gare, kiezers, en gij zult moeten bekennen dat de liberalen willen Het verplichtend goddeloos onderwijs voor iedereen l Ouders 1 Wilt gij de vrijheid van onder wijs voor uwe kinders behouden, geeft uwe stemmen niet aan de partij van dvvaDg en geweld 1 OBdanks al die afschaffingen en vermin deringen vaa lasten, heeft de katholieke regeering nog alle jaren overschot het geelt millioenen voor de ouderdomspensioe nen voor de vergelding der milicianen, de ondersteuning van landbouw en nijverheid. En men merke ook nog op dat die ver mindering en afschaffing van lasten voor- deelige gevolgen hebben voor de huishou dens. Ziehier eenige cijfers voor verbruiks- waren. Voor dezelfde hoeveelheid betaalde men De katholieken hebben België op den eersten rang der lauden geplaats welke den moed gehad hebben de oplossing der maat schappelijke kwestie te zoeken. (Uit den liberalen Journal de Mons). Het is de moeite weerd benevens het werk der Kerk, het werk der Fransche omwente ling te stellen, ten voordeele van 't lager onderwijs de liberalen hebben immers de gewoonte van de onsterfelijke weldaden dier Als de liberalen schrijven dat de katho lieken de belastingen vermeerderd hebben, 't ijn peerdeleugens De katholieken hebben maar een enkele belasting verhoogd en 't was op den alcool. En de socialisten hadden ze nog willen verdubbelen. De katholieken hebben de belastingen op vele zaken verminderd. Zij hebben de belastingen op den tabak afgeschaft de belastingen op den koffie en op de suiker van meer dan de helft vermin derd. De werklieden moeten geen centiem per- soneele belasting voor hunne woning betalen In het algemeen genomen hebben de ka tholieken de belastingen voor een jaarlijksch bedrag van meer dan 13 millioenen franken minderd 1 ver- Petrol Suiker Koffie Zout Meel 0.25 1.60 4.30 0.10 0.41 In 1906. Petrol Suiker Koffie Zout Meel 0.15 0.85 2.60 0.05 0.27 Dat zijn sprekende cijfers, die heter dan geheel dien millioeuendaas in de liberale schriften uiteengezet, den waren toestand doen kennen. Werklieden indien gij in plaats van Jaar lijks 10 of 15 franken of meer aan den ont vanger te moeten dragen voor de belastingen van uw huis, dit geld in uwe beurs moogt houdendat hebt gij aan de katholieken tfl daüken, die deze belasting AFGESCHAFT hebben. Indien gij een dubbel smakelijk pijpken moogt rooken in p'aats van één, en twee potjes koffie drinken met drie klomtjea suiker in plaats van één, en dit al voor t lelfste geld, dat bebt gij aan de katholieken te danken. Gedenkt uwe weldoeners en stemt voor de katholieken f Woensdag werd ter Kamer het ontwerp neergelegd van overeenkomst voor de over name van de Vlaanders. Eindelijk zal dus onze provincie gelijk gesteld worden met andere provinciën, dank aan ons katholiek ministerie, dank bijzon derlijk aan het gedurig aandringen onzer katholieke Kamerheeren en aan de werking van de hoofdmannen onzer partij. Dat zal voor de liberale bladjeseenenieuwe gelegenheid zijn om te schreeuwen en te schrijven tegen de verhooging der openbare schuld. Natuurlijk zal die overname veel millioe nen kosten, maar 't zal een nieuw middel van vooruitgang zijn voor den welstand in ons Vlaanderen. Dank aan onze Kamerheeren I Leve het Ministerie 1 Zekere heerTerwagne had in de Kamers Yper en ommelands beknibbeld, omdat volgens fcem de gezondheidstoestand hier veel te wenschen laat. Onze geachte volksvertegenwoordiger, M. Colaert, heeft hem een klinkende antwoorde gegeven ea M. Terwagne an zal zeker hem niet gauw meer zooverre rischieren van nog op te komen met alle slag van dwaze vertelsels opgeraapt ia socialiste strooibrieven. Iedereen weet dat er misschien nergens meer dan te Yper gezorgd en wordt voor de openbare gezondheid dat het hier goed om leven is, getuigt het groot getal Yperlingen, die binst 30-40 jaar hunnen stad verlaten hebben en op 't einde vaa hun leven hier te Yper weerekeeren. Wat het omliggende betreft, voor Pope- ringhe onder andere, had de heer Terwagne het getal geboorten genomen voor het sterftecijfer, hetgeen juist niet geheel en gansch hetzelfde en is. M. Colaert heeft nog gemakkelijk kunnen bewijzen dat ook rond Yper alle pogingen worden aangewend die nuttig kunnen zijn voor de openbare gezondheid. In het tweede deel zijner redevoering heeft M. Colaert beschermrechten gevraagd op de inlandsche hoppe. Hij heeft ook gesproken over de vermindering van het voorrecht der eigenaars en voornamelijk over de wet op da jacht in 1882 gemaakt door het liberaal minigterie, wet die zulke schreeuwend» onrechtveerdigheden bakrachtigt. T NIEUWSBLAD VAN YPER -.....1. afljV—w" Jaren 1879 3.ii5,354 1880 88,525 1881 6.o6o,352 1882 i5.2i 1,844 1883 18.253,868 1884 16.237,234 te kort fr. 58.967,177 Ministerie de Smet de Naeyer ALTIJD OVERSCHOT Jaren 1894 9.260,196 1895 7.3i6,833 1896 6. to3,286 1897 5.771,014 1898 12.100,950 1899 17.601,156 1900 15.049,990 1901 2.539,525 1902 3.2i5,339 igo3 2.901,291 1904 6.257,754 lgo5 9.678,000 overschot fr. 97.795,334 In 1883.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1