BAEELANDT i ELM AREN BLOCH'S TAPIOKINi Het Belgisch Schoolschip Bommen Onderwijzers Hei Schoolschip Wetlelijke Besluiten Boekennieuws LË THERMOGENE Zielemis te Stabroek GEEFT DE BESTE SOEP VOOR DEN HOEST BORSTSIROOP DEPRATERE X>e Berechting1 Laat ons hopen dat de Kamers weldra tijd zullen vinden om die wet te veranderen. Dat ze wat min zich bezig houden met nutteloos zagen en vragen en het volk zal de Kamerheeren dankbaar daarover zijn. Zielemis te Antwerpen Maandag morgen, ten 11 ure, werd te Antwerpen, in de 0. L. Vrouwstraat, een plechtige diengt gecelebreerd voor de ziele- rust der slachtoffers van het schoolschip. De kathedraal was in grooten rouw behangen. Van af 10 ure was de kerk opge kropt met volk. Men schat de menigte, die den dienst bijwoonde, op 7.000 personen Buiten stond eene overgroote menigte zoo dat de toegang tot de kathedraal bijna onmogelijk was. Toeu de godsdienstige plechtigheid afge- loopen was stonden er ruim 1.000 menschen op de Groenplaats. De ontsnapten werden omringd en hadden groote moeite om aan de nieuwsgierigheid van het volk te ont snappen. Dinsdag werd in de kerk van Stabroek een plechtige lijkdienst gecelebreerd voor de zielerust van den E. H. Cuypers, den held- haftigen almoezenier van het schoolschip Woonden de droevige plechtigheid bij: de bloedverwanten van den afgestorvene, M Cuypers, burgemeester der gemeente, vader van den almoezenier, de twee broeders en de schoonbroeders, MM. Francotte, minis ter van nijverheid en arbeid, Cogels gouverneur der provincie Antwerpen, Biart volksvertegenwoordiger, Mgr. Solvyns talrijke geestelijken,de oveilevende officiers en leeraars van het schoolschip, de burge meesters der naburige gemeenten en eene talrij e menigte. Aan al de huizen der gemeente wapperde de nationale vlag met rouwfloers. Gedenk teek ens De gemeente Stabroek, geboortedorp van den Z. E. H. Edward Cuypers, heeft beslo ten een gedenkmaal op te richten aan den edelste zijner zonen, aan den priester wiens glorierijke heldendood de wereld heeft ontroerd. Eene menschlievende instelling een gesticht dat zal de naam dragen Aal moezenier Cuypers zal opgericht worden Het zal de schoonste hulde zijn welke kan worden gebracht aan hem, die zijn leven veil had voor degenen, wier zielen hem waren toevertrouwd. Het komiteit der leerlingen van de mid delbare scholen van Brussel, gesticht met het doel een praalgraf op te richten ter nagedachtenis van de kadetten die in de schipbreuk van het belgisch schoolschii omgekomen zijn, hieid zondag voormiddag eene vergadering om de middelen te onder zoeken, die dienen aangewend te worden om het beoogde doel te bereiken. Men heeft besloten in al de middelbare scholen van den brusselschen omtrek, officiëele en vrije inschrijvingslijsten in omloop te brengen. In de groote handelshuizen en koffiehuizen zullen bussen geplaatst worden. Het komiteit zal aan den burgemeester van Brussel de toelating vragen openbare geldinzamelingen te mogen doen. Door de zorgen van de Royal-Yacht Club zal eene gedenkplaat gezet worden op de plaats der Scheldekaaien te Antwerpen, waar het Schoolschip het laatst gemeerd geweest is. Te Oostende zijn tot nu toe twee voorstel len gedaan om de nagedachtenis te huldigen van den betreurden commandant van het belgisch schoolschip. Het eerste voorstel betreft het plaatsen van eene herinnerings-j plaat in den gevel der woning van comman-1 dant Fourcault het tweede voorstel betreft het oprichten van een beeld in een dei- squares van de stad. Verledene week werden twee bommen ontdekt te Vincennes bij Parijs. Deze weke is er eene ontploft op een zolderkamerken, in een strate van Parijs, en gisteren werd gemeld dat er eene fabriek van bommen ontdekt is. Waar gaan wij naartoe Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperNr M door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK Het was tusschen tien en elven in den voornoene, als de peerden ingespannen waren. Moeder stond reeds te wachten, altijd vragende en peizende of zij niets vergeten en had. Op den oogenblik dat zij gingen aanzetten, kwam er een man op het hof, die wel moeste gekend zijn, wani nauwelijks had hij den witten wagen gezien, of hij riep al lachende Bazinne, nog eens naar de kermisse, en op eenen dijsendag 1 Wel, Mattheeuw, kermisse 't is zeker om onze kruisen nog te vergrooten dat gij daarvan spreekt 1 zei de moeder, en twee tranen kwamen in hare oogen en rolden langs hare bleeke wangen. Kruisen vergrooten 1 Moeder Wat is dat nu Weet gij niet, Mattheeuw, welke ongelukken dat er hier in korten tijd gebeurd zijn Gij doet mij verschieten, met te spreken van ongelukken, zei de schijnhei- ligaard, eeu bedrukcl wezen aantrekkende. Moeder, zei de oudste dochter, wij zulle.i t wij vertellen aan Mattheeuw rijdt maar voort Wijten moet zoo verlangen achter u. De peerden stapten aan en de oogen van van al de omstaanders volgden ze eenigen tijd na.lntusschentijd, en altijd al vragende, Donderdag werd ter Kamer van Volks vertegenwoordigers een voorstel gestemd van den minister van binnenlandsche zaken, luidende als volgt ana 16 jaar dienst, zal de jaarwedde der onderwijzers 1800, 1700, 1600, l5oofr bedragen bna 20 jaar 1900, 1800, 1700, 1600, c) na 24 jaar 2000, 1900, 1800, i7oo. Die jaarwedden zijn toepasselijk op onder wijzers en hulponderwijzers, onderwijzeres sen en hulponderwijzeressen. Die wet komt in voege met in Januari 1906. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft de onverbeterlijke babbelaar, M. Buyl, eene ondervraging gedaan over het school schip. Hij heeft van wege zijne liberale vrienden van Antwerpen op zijne kneukels gekregen, en niet weinig. Ziehier wat wij in een verslag over de Kamerzitting van Woensdag lezen M. Segers. De oppositie heeft van de zaak van het schoolschip eene politieke zaak, eene kieszaak gemaakt. (Rumoer links). M. Smeets. Dat is niet waar M. Buyl. Dat is eene leugen M. De Groote betoogt terecht dat na de verslagen van bevoegde mannen, al de be knibbelingen vervallen. De regeering kan in geene deele verant woordelijk gesteld worden voor de schip breuk van het schoolschip. Het is een onge luk het is eene der 117 schikbreuken die in maart Hatstleden in de wereld gebeurd zijn. M. Fred. Delvaux (lib.). Inderdaad. Hoe is het mogelijk dat al de engelsche inge nieurs zich zouden bedrogen hebben over de stevigheid van het schoolschip M. Smeets. Gij denkt dat gij reeds minister zijt 1 M. Fred. Delvaux. Waarom onder breekt gij mij Gij weet het zelf niet. Wat het komiteit van het schoolschip betreft dat bestaat uit de deftigste en eerbaarste mannen van Antwerpen, en het werk van het schoolschip is een uitmuntend en prach tig werk. Het is te betreuren dat men, omdat er een ongeluk gebeurd is, het diskrediet wil wer pen op een Werk dat door iedereen rechtzin nig had moeten toegejuicht worden. (Bewe- g'ng). M. Tonnelier (lib.). Daar het parket een onderzoek geopend heeft over de ramp, vervalt de redevoering die ik houden wilde. Ik zal enkel doen opmerken dat het te betreu ren is dat men het noodig geoordeeld heeft 't komiteit van 't schoolschip aan te vallen. Deze aanvallen hebben te Antwerpen een pijnlijken indruk gemaakt. Wat den bouw van het schoolschip betreft, een der bevoegd- ste verzekeraars van Antwerpen bevestigt dat het schip beter gebouwd was dan een groot getal andere zeilschepen. (Beweging). De herinneringsmedalie der regeeriag van Leopold II is verleend aan Yper M. M. J. Vanheule, oud-burge meester; H. Vanden Boogaerde, schepen; R. Begerem, gemeenteraadslid A.Brunfaut, oud-gemeenteraadslid Ducorney, oud- bediende T. Van Egroo, oud-concierge L. Vandenhende, onderkommissaris J Migom, policieagentP. Demerlie, veld wachter E. Flamand, concierge. KemmelM. Ennaert, brigadier veld wachter. Gheluvelt: M.M.Vuylsteker,burgemeester; L. Maertens, oud-burgemeester C. L'Haire en H. Ghesquière, schepenen;^ I. Vanden- berghe, oud schepen J. Santy veldwachter. HouthemM. M. Breyne, burgemeester; IC. Clarebout, oud-burgemeester E Maes, schepen S. Ghesquière, oud-schepen. Poperinghe: M. M. Vandenberghe en Devos, schepen H. Dewulf, L. Vander- heide, E. Lebbe, P. Quaghebeur, gemeente raadsleden B. Degrijse, oud-gemeenteraads lid A. Vantours, secretaris T. Beddeleem en R. Camerlynck, bedienden J. Degryse, ontvanger G. Gerber, concierge. I? Te verkrijgen in den boekhandel van Callewaert-De Mêulenaere, te Yper Verzameling der belgische kieswetten door Alfred Delcroix i.5o Recueil des lois électorales beiges par Alfred Delcroix 1 5o Handboek der Kamerkiezingen door Alfred Delcroix i.5o Guide pratique pour les élections legislatives par Alfred Delcroix i.5o Manuel pratique pour les ejections législativës par Armand Fromes 2.5o La Question Congolaise par le père Vermeersch 3.5o had Mattheeuw Danneel, met de banden op den rugge, gedraaid tot niet verre van het hondenkot, dat te midden de hofplaatse stond, en, zonder van iemand heme 1 kt te zijn, een stuk vergiftigd vleesch het getrou- wig dier toegeworpen. Dan ging hij binnen, luisterde naar het verhaal alsof hij van niets zou geweten hebben, en vertrok, onderricht nopens al wat hij weten moest. De peerden gingen den schoonen draf, en de wagen rolde langst de strate. Moeder, altijd peizende op hare kinders en bezig met hetgene zij ging zeggen tegen haren ongsten, was stilzwijgende en droefgeestig uedergezeten. Hoe ging zij hem vinden En wat gezeid om hem te troosten, zij die zelve troost noodig had, en die haar herte voelde breken op het gedacht alleeue van die bijeenkomste Men naderde Langemarck het gehuchte Poelcapelle, op deslinkere hand gelaten, was reeds buiten de 00ge, en de eerste huizen van het dorp en lagen maar eenige stappen meer verder. Het herte van de moeder klopte heviger zij verlangde om Wijten te zion, en zij ontzag het, lijk de dood. Daar stond de wagen aan de deure van het huizeken waar de zieke te bedde lag. Het eerste nieuws was goed nieuws de jongeling was gebeterd en legde aan om voort te beteren. Vrouw Libeer, die zijue flauwe stemme verstond, sprong toe naai de kamer en wilde bij hem zijn maar zij wierd tegengehouden men ging haren zoon eersi verwittigen, uit Voorzichtigheid, en, eenen oogenblik uadien stond de moeder voor het bedde van haar ziek kind. YPER Aan dea hoek drr Kessels- en Eduard Fier straten te Schaarbeek, is mm bezig eme gracht te graven voor de riolen. Woensdag, rond 5 ure namiddag, zat een der werklieden, Soenen ge naamd, 48 jaar oud, wonende te Yper, op den bodem der gracht en was bezig met een boter ham te eten, toen door het voorbijrijden eener kar, eensklaps eene instorting plaats had die den werkman bedolf. N» lien minuiten werken kon men hem verlossen. Een geneesheer besta tigde dat Soenen niet de minste kwetsurei bekomen had. Donderdag morgen kwam de knechl ran M. Vandoorne per rijwiel bij de statie gereden, terwijl hij een peerd bij de teugels geleidde. Opééns sprong hel peerd op zij, de geleider wierd met zijn rijwiel teger. den grond gesme ten, en het peerd ging op hol, Vlamertinghe- vvaarts. De knecht sprong terug op zijn velo en reed het vluchtende dier achterna, langs de Vlamer- linghekalsijde, de plaats en de Hospitaalstraat lot aan de herberg De vuile Seule 1 op Etver- dinghe, waar hij erin ge lukte het peerd tot staai te krijgen. WESTOUTRE Men zal zich nog den brand herinneren die op 14 april uitbrak in de pachthoeve van Alexander Deconinck, op den Roodeuberg en waarbij de dochter van den laudbouwei omkwam. De genaamde Irma PJanqueel, die gepoogd tiad het meisje te redden, werd daarbij erg verbrand. De ongelukkige is nu aan de gevof gen der bekomen brandwonden overleden. Zaterdag, rosd middernacht, zijn dieven in de pachtnoevr gedrongen der kinderen Monca rey, op de Plaats, en hebben er een 30 tal kiekens gestolen. De veidwachter,die op ronde was, hoorde de gestolen diertjes schreeuwen en liep in de richting van waar hij het hoorde. De dieven zijn echter kunnen vluchten in de richting der fransche grens. Denzelfden nacht werden in de herberg DE PATRIJS, op den steenweg, al de kiekens en di konijnen gestolen. De streek wordt tegenwoor dig fel bezocht door dieven, die hun gelaat zwart maken als zij op rooftocht uitgaan. Dank aan eene gelukkige overeenkomst, wordt de slijmverdrijvende pil van Dr Waltbe rij, die als beste af Jrijfmiddet onder de bevol king gekend is,verkocht aan één frank de doos Dit ineuws zal voorzeker bij den arme en den werkman goed onthaald zijn. Hoe verschoot zij, als zij dat bleek wezen zag, in plaatse van die roode kaken, bleu zende van gezondheid, en dat hoofd dat omwonden was met eenen witten doek, om de wonde t- heelen door den val van het peerd veroorzaakt Een schreeuw ontvloog hare lippen, hare handen sloeg zij tegader, en tranen sprongen uit hare oogen. Te vele had zij op haren moed gerekend zij stond nu daar zonder een woord te kunnen spreken. Moeder, zei Wijten, en weent zoo niet, ik ben haast genezen. Genezen zei de bedrukte moeder. Ja, genezen 'tis het minste van mij moeder, waar is Naas nu, mijn broeder Och Hemel! wat geantwoord eerst begon zij te peizen dat men hem scliien het ongelukkig achterblijven zijnen broeder verdoken en hem leugens wijs gemaakt had, om beters wille. Eer zij den tijd vond om te spreken, had de zieke reeds gezeid Hij is dan vermoord Ik en zal hem nooit meer wederzien En zijn bebloed hoofd zonk neder op zijne borst,en zijne moeder huilde van droefheid De omstaanders trokken ze meê in een andere plaatse, om wat te bedaren en den zieke te laten stillen. De ruste gaf krachten aan beiden, en moeder kwam allichte weder bij 't zieke- bedde. Hare zoete en liefkozende stemme leed den jongeling herleven, en men zag nieuwen moed en betering op zijn wezen, telkeus dat hem een troostelijk woord zijner moeder in de ooren klonk. Hij ver eei port) alsool- Aarts -ns ei te Komen en Doners te Waasteu, Nu mis- van LANGt- MARCK Zondag nacht in het naar huis gaan van de Statiekermis alhier, hebben baldadige kerels zich vermaakt met verscheidene boomen te oreken langs de Klerkenstraat. Zij hebben ook verschillende eigendommen beschadigd. De policiekommissaris heeft proces-verbaal ten hunnen laste opgesteld. IS DE WERELDBEROEMD Hfj alleen geneest zonder gevaar, terwijl an dere onbekende pillen, tal.letten 01 ander-f siroopen, schadelijk zijn voor liet tiert, maag nieren en de loDgvezeltjes verbranden. 1 1 siroop Depratere bevat geene schadelijke stoi- fen, stopt niet op, en mag zelfs door kinderi-n genomen worden want hij geneest ook <1- kinkhoest in lu dagen. Prijs 2 t_r. de groot- flesch. Te bekomen te Oosteüda bij den uitvin der Depratere, die ov-iral verzendt, tegen postbon van 2.50 fr. (50 cent. voor te Yper, apotheken May, Libotte Donck te Poperinghe, Monteyne Van Windekens te Meenen Sioen te Iseghem (Markt) Rodenbacü, en Van de Marlière. STADEN Deze week zijn de dieven hier fel op rond geweest. Bij de weduwe Mullie werden 15 hennen en een haan gestolen bij J. Beernaeri eea vechtershaan bij L. Ausseeuw 3 konijnen; bij Em. Pouwelyn 9 bennen en een haan. Bij P. Vanlouwe hebben de dieven gepoogd ii den hof te dringen, doch zij werden door hel geblaf van den hond verjaagd. OOSTVLETEREN De vrouw, wier lijk over eenige dagen in eene gracht gevonden werd, is herkend, 'tis de genaamde Celine D'Hondt, echtgenoote Alf. Verberott, in dienst bij M. den baron des Rotours, op het kasteel van Avelin, Rijsel. Het lijk werd herkend door de zuster en de neven der drenkelinge. ZORGELIJKE OUDERDOM 't gevaar en de ongemakkelijkheden aan den zorgelijken ouderdom zullen doorallen vrouwen vermijd worden die zorg dragen hun bloed te -zuiveren en het lichaam vrij te houden met de kleine slijmverdrijvende pil van Dr Waltherij. 1.00 fr. de doos. MOORSLEDE tn de onlangs gestichte school op 't gehucht de Waterdam, heeft men 's nachts ingebroken, en al de eetwaren, drank en al 't geene iets waarde had, gestolen. De policie doet een streng onderzoek. Zondag avond rond 10 a 11 ure, heeft ei alhier een twist en een gevecht voor eene nieti ge zaak plaats gehad in de Rousselarestraat. l>« messen werden gi trokken. Zekere B... heef verscheidene messteken bekomen. Het gerechi bemoeit zich met de zaak- Zwicht u van namaaksels HOOGLEDE Maandag met de kermis werd er alhier ge weldig gevochten. Zekere Baert werd zoo hevig gestampt en geslagen dat hij naar het hospitaa. is moeien gedrageu worden. Men vreest voor zijn leven. OOSTENDE Maandag middag zijn alhier twee franscbr torpedobooten binnengevaren, deelmakende van de vloot van 't Kanaal. Het zijn de nr'145 en 170, ouder de bevelen van de scheepsluile nanten Barlhet en Magd en elk bemand met 24 noppen. Talrijke ^nieuwsgierigen stroomden naar d« kaai 0111 de twee schepen in oogen schouw te nemen. Elk schip heeft langs voren een kanon torpedowerper, nat op eene rond draaiende plaat staat Zij hebben de grootte eener stoom visscherssloep, doen zijn wal langer en smaller. Op üet dek bevindt zicb niets dan het kanon en de onvermijdelijke scheepvaartbe uoodigdheden. De vaartuigen hebben geene masten. Die schepen waren naar Oostende gekomen om de torpedo terug te halen, die over eenige dagen in zee gevonden werd door de Oosteno sche sloep O. 32, patroon Bessire. Die torpedo, van het Wniteheadstelsel, meet 5 m. 70 op 0 m. 40 diameter zij heeft eene dubbele schroeflijn en een roer. Zij moet nogal lang in het water verbleven hebben, want zij was reeds erg ver roest. Daar de oosteudsche visscherssloepen reeds ten minste vier lorpedos in zee gevonden hebben, denkt men dat deze voortkomen van telde haar wat er in den buschi gebeurde 'moest Sez°bden worden. met hem en zijnen broeder, en van den vermoorden mensch.die te midden de strate lag. Niemand en had vau dat lijk aan de moeder gesproken, in 't gedacht dat zij mogelijks nog meer zou gepeisd hebben dat haar oudste zoon door de handen dei- moordenaars reeds omgekomen was. Ook, als Wijten sprak van dat lijk, scheen zij eerst verwonderd en getroffen, en zij riep uit Hemel 1 't is ongetwijfeld onze werk man die vermoord is geweest in den busch, al achter u zoekende 1 En zij ging aan het vertellen van de onru8te welke zij binst den Zondag nacht had uitgestaan, en hoe zij den werkman tcgenzond, die niet meer weder en keerde en die nog niet uitgekomen en was. Ondertusschen wierd de zieke in den ■schijn, stil.ekens beterhet was al ten halven de achternoene, en de geneesheer oordeelde dat hij voorzichtig op den wagen naar huis kon vervoerd worden." Dat wierd gedaan maar, niettegenstaande al de zor gen, het waggelen en 't schudden van den wagen verergerde den staat van den jonge ling de koorts overviel hem onderwege en vermeerderde altijd, tot dat hij op de hof stede kwam. Daar, het geschrei van zijne zusters, de tegenwoordigheid van de gebuurs en van de vrienden, die gekomen waren om hem te zien en te troosten misschien, deden nem vele meer kwaad als goed. Hij moeste naar bedde, uitgeput van krachten. De avonu kwam aan, en bij verslechtte zou rap, dat er seffens om de geestelijkheid u-feningen der fransche vloot in de Noordzee. Woensdag morgen hebben de twee torpedobao- len de haven verlaten. De douanen, verwittigd dat eene visschers sloep,die Zaterdag iu de dokken binnengevaren was, eene groote hoeveelheid gesmokkelden alkooi aan boord had, begaven zich aan boord der sloep. Men vond inderdaad in het ruim, verborgen onder vischkorven, den gesmokkel den alkool. De haveukommissaris werd verwittigd en deed desloep aan de ketting leggen. M.Fonteyn koriti'oleur der douanen, heeft de fransche vis ctiers, die aan boord waren, doen aanhou den. KORTR1JK Maandag avoud kwam de genaamde Jules decannière, bijgenaamd de Luitenant, in de i--i-berg van Ricnard Verhaeghe, Café de alle», Stuceghemsche steenweg, en vroeg een „las bii 1'. De bazin ziende dat hij bedro.iken vas weigerde hem drauK te geven. Daarop sprong Decaunière buiten en sloeg eenige ruiten uit De Laas kwam ook buiten 0111 den woes- lauid te bedaren, maar deze greep hem vast en wierp hem in de vaart. Verhaeghe die een goed zwemmer is,zwom langs den kant,maar telkens gaf Decaenière hem een schop die hem terug in het water deed vallen. Op het hulpgeroep der vrouw kwamen eenige personen toegeioopen, die den woestaai'd en zijnen makker in bedwang hielden, totdat Verhaeghe uit zijnen neteligen toestand kon verlost worden. Daarna begaf de nerel zich naar zijne woning, verbrijzelde een deel zijner meubelen en sloeg de ruiten in stukken. Proces verbaal is ten zijne laste op gemaakt. Men is begonnen met het laatste opschrift te oeitelen aan hel gedenkteeken van Groeninghe. De onthulling zal plaats hebben in de maand Juli en zal vergezeld worden van eenige schoone feesten. Het comiteit van Groeninghe heeft sedert 1889 op de bres gestaan, om Kortrijk.om het Vader land met een meesterstuk te begiftigen. Op den dag der onthulling zal iedereen kunnen oordeelen, of de poging met een goeden uilslag bekroond geworden is. BRUGGE De jaarlijksche godsdienstige historische stoet van het II. Bloed heeft maandag zijnen 756* uittocht gehouden. De toeloop van vreemdelin gen was veel aanzienlijker dan de vorige jaren. Uit Frankrijk waren verscheidene treinen, opgepropt met reizigers, aangekomen. Ten 9 ure celebreerde Mgr Waffelaert, bis schop van Brugge, in de kathedraal waar de kostbare relikwie van het H. Bloed voor de gelegenheid uitgesteld was, eene pontifikale mis, die bijgewoond werd door vele hoog- weerdigheidsbekieeders en eene talrijke me nigte. Ten li ure ging de stoet uit, waarin men vooral de engelsche afveerdiging opmerkte met de relikwieën van den H. Thomas van Kantelberg. In den stoet bevonden zich nog Mgr Waffe laert, Mgr Cowgill, tilelvoerend bissctiop van Olémus, Mgr van Galoen, tilelvoerend bisschop van Pheocéa, de leden van het edele broeder schap van het H. Bloed. M. de gouverneur oaron de Bethune, de burgemeester van Brugge, .e katholieke senateurs en volksvertegenwoor digers van Brugge, de arrondissementskom- missaris, het schepencollegie, de katholieke gemeenteraadsleden, enz. Ten 1 1/2 ure werd op de Burgtplaats de laatste zegening gegeven door Mgr Cowgili. Een 15,000 tal personen zaten geknield op den grond het was een grootsch en indruk wekkend schouwspel. De troepen boden de wapens, de klaroenen schalden, de beiaard speelde, dit alles gepaard naet den zang van üet Tantum ergo. Zondag morgend, rond 10 ure, begaf zich de- onderrichtskompanie der burgerwacht, onder het bevel van luitenant Storie, naar degemeen- icscl'ietbaan.om er schietoefeningen te houden. Op den steenweg van Steenbrugge stampte -en der wachten, M. Leon Guillini, tegen een sluk hout dat op den grond lag. De sergeant Gouderé werd erdoor getroffen en diende eene aanklacht in bij den kapitein adjudant-majoor Moulaert. Deze deed M. Guillini aanstonds ont- 't Was wederom al overende, bij die ongelukkige menschen dat verslechten van Wijten had hunne kruisen vernieuwd, alle hoop en allen moed uit hun herte verjaagd. Wat zou 't geweest hebben had den zij moeten weten welken aanslag de moordenaarsbende had aangeleid tegen hun Diep in den avond, waren er twaalf zwarte mannen aan den hoek van 't Vrij- busch. Zij zwegen en ze'n roerden nietde eene zaten neder op den gerskant, de andere leunden tegen de boomen,of stonden rechte, rond te kijken en te luisteren.'t Was verdossemd weder en helledonker, maar zoo stille, dat men noch taksken nocli blad- jen en hoorde ruttelen, in de kroone d er hoornen. Het sloeg tiene op den torre van Roose- beke. Een minute nadien kroop Bakelandt uit het woud, zwart gelijk de andere en sterk gewapend. Hij keek en vroeg of geheel zijn manschap vetrdig was en voorzien van alaam om te booren of om kassen open te vringen en, daar alles om ter best gevon den wierd, kreeg Busschaert bevel vaD met zijne drie makkers vooruit te gaan, om de vier hoeken der 1 ofsttde af te zetten de andere roovers voigden hem van dichte bij. ('t Vervolgt)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2