D I EN OMMELAINDS Kamerkiezing van 27 mei WM ONS LAATSTE WOORD aan de kiezers van hel arrondissement Yper Onze Vrijheden Hel Onderwijs Ons geldwezen De Landbouw Vergunningsrecht Soldatendienst HOE MOET GE STEMMEN FT COLAERT VAN MERRIS THEVELIN Openbare Werken Op Zaterdag 26D Mei 1906. centimeii 'f blad. 41 Talmerk. 3008 Mijne lieer en, Wat staat er op het spel Werkmanspensioenen öe Werkongevallen KIEZERS! Algemeen Stemrecht Pensioen van 1 fr. Verplichtend onderwijs Alleman soldaat St€ jaar. TELEFOON 52 trekken bij den UitgeverT* 36, in de Boterstratete Yperen bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen frank a jaars. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Bet blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, TB SS, te Yper. Echt en recht, 't oud Voik indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal w De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't O,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. g| De Keeren van de Agenck Ha tas, ,*e Brussel, T* 34, in de Zilver- 3%, strate, en te Parijs, n* 8, Place d* la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- k w Westvlaanderen wonen. Nolf Vandenbuleke PLAATSVERVANGERS Victoor Iweins Masschelein Colaert Van Merris Thevelin PLAATSVERVANGER j Thevelin De toekomst van het land is in uwe han den I Gij weet dat overal de liberalen en radi- kaleu een verbond hebben gesloten met de socialisten, die republikeinen en oproerma kers zijn. Onze tegenstrevers en verduiken hunne bijtreding niet meer tot de fransché politiek: Le Progrès, de gazette van M. Nolf, vraagt in zijn nummer van 13 Mei, indien de Belgen min verstandig gullen pjn dan de franschen, die in de kiepngen gestemd heb ben voor het volksgezind en vooruitstrevend liberalismus, dat wil zeggen voor de Combis ten die aan het bewind zijn. Wij hebben u die rampzalige politiek afgeschilderd. Zijt gij er voorstaander van, stemt voor de liberalen. Hetgeen eerst en vooral op het spel staat is het behoud van 't Kouinkdom en van onze Onafhankelijkheid, bedreigd door de repu blikeinen en de mannen zonder Vaderland. Vervolgens het behoud onzer vrijheden Vrijheid van eeredienst, vrijheid van gewe ten, vrijheid van onderwijs, vrijheid van vereeniging, persoonlijke vrijheid De vrijheid gelijk in Belgie, zeggen de ware frausche liberalen. Wij en willen den schooldwang niet, die het goddeloos onderwijs zou meebrengen en het afschaffen der vrije scholen. Wat meer is, M. Colaert heeft ter hamer met cijfers bewezen dat er in België geen drie per honderd kinders zijn van 6 tot 12 jaar die ter sckole niet en gaan. Geen schoolstrijd meer geiijk in 1879 1 Vrijheid voor den huisvader van zijn kind aan 12 jaar uit de schooi te trekken, om het met hem te doen werken. Geen boeten, noch gevang voor dezen die van zijne vrijheid gebruik maakt Ons geldwezen of financien is 't voorspoe digste van ge 'eel de wereld. Onze schuld is de geringste van al. De belasting staat leeger dan ia elk ander land. In Vrankrijk wijken de kapitalen uit en komen naar Belgie de Nijverheid en de Mandel verlaten l'arijs en worden naar on land overgebracht. Onze katholieke kamerlieeren hebben iukomrechten gestemd op vee en haver,van den vreemde komende. Die reclïlen moeten behouden worden. Zij hebben de hatelijke rechten afgescnaft door de liberalen gelegd op den inlandschen tabak. Zij hebben millioeuen bekomen voor den iaudbouw. Wij moeten zorgen ze niet te verliezen door een radikaal socialist bestier De wet op de jacht ingevoerd door het liberaal gouvernement, moet veranderd worden in den zin der voorsteilen door M. Colaert gedaan in de Kamer. De liberalen bedriegen u als zij zeggen dat onze kamerheeren rechten gestemd heb ben op de hommelpersen. Zij bedriegen u als zij beweren dat de lib ralen voorstaanders zijn van den land bouw. Onze kamerheeren zijn eens om de af schaffing of de verandering te stemmen van het vergunningsrecht. Onze kamerheeren hebben die pensioenen gestemd en gij weet dat voor het arrondis sement Yperal.éende ouderdomspensioenen reeds meer dan 2 millioen 600 duist frank hebben opgebracht. Wilt gij the pensioenen behouden? Ja, nietwaar De wet zal op vraag onzer Kamerheeren door het Staatsbestier verbeterd worden. Wij willen geraken tot een leger van vrijwilligers, en de vergoeding voor de sol daten met de vermindering van den dienst tijd behouden. Voltrekking- der vaart van de Leie naar de Yperlee, beslist op voorstel van MM. Co laert en Van Merris, in afwezigheid van M. Nolf. Eerste krediet voor het loopende jaar 109,000 frank Verbetering van den trekweg langs de Leie, van Pont Rouge naar Meenen. Te Komen is men reeds aan 't werk. Doorgangsbrugsken te Wervick beslist. Verbetering van de koninklijke baan van Meenen tot aan Oostende. Ouze kandidaten hebben hunnen plicht gekweten. Zij hebben hun programma en dit hunner tegenstrevers doen kennen. Gij hebt te kiezen tusschen de twee De vrijheid of de verdrukking De vrede of de schcoloorlog De ruste of de omwenteling Met Koningdom of Ce Republiek Goede of slechte financiën Het Vaderland ot ofen overgang tot den vreemde. De godsdienst of de Godloochening. Wij verwachten met volle vertrouwen uw besluit. Gij zult allen stemmen onder nummer 3 Namens den katholieken Bond De Voorzitter, De Secretaris, En. FRAEIJS. STRUYE. Yper, den 25 Mei 1906. Morgen, zondag, is 't de groote dag. Van acht ure 's nuchtens tot i ure moet gij gaan stemmen, elk naar zijn kiesbureel. In steden of gemeenten, waar er meer dan éen bureel is, goed op te letten, waar gij zijn moet. Twijfelt gij, vraagt het aan de eene of de andere goê kennisse,een over tuigde gekende katholiek. Niet te late gaan. Als gij nu in uw kiesbureel toe komt, met uwen uitnoodigingsbrief oj convocatie meegij gaat binnen, groet het gezelschap en toogt aan den voorzitter uwe convocatie. Gij ontvangt van hem éen, twee of drie witte stembrieven, volgens het getal stemmen waarop gij recht hebt. Met die brieven trekt gij in een der kieskotjes die daar staan, kijkt als de lessenaar niet vuil en is, en legt uw briefken of uwe briefkens dan open. Op ieder briefken staan er twee reken namen éene slinks, met een eentje al boven. Daar zijn 't al slinksche mannen, ze peizen slinks, ze spreken slinks, ze handelen slinks, 't is al slinks wat ervan komt. Zwicht u van die slink sche lijste Kijkt al den rechterkant', onder nummer 2) staat er nog een reke namen. 't Is daar dat ge zijn moetDaar staan al de rechtsche mannen, van 't recht katholiek bloed, de voorstaan ders uwer rechten en belangen, de verdedigers van Kerk en Vaderland mmmm ln de fransche kerken Ge neemt nu het potlood van een vinger dikke, dat op den lessenaar ligt en met een ketentje vast gebon den is,en maakt schoon dat wit punt zwart te midden het zwart vierkant onder nummer Cm boven den naam van M. Colaert. Let op, ge meugt het potlood niet nat maken, want dan en tee kent het niet goed. Maakt op ieder van uwe stembrief- keus" dat wit puntje zwart in het vierkant onder nummer ELDERS NIET dan onder nummer 2 want uw briefken ware anders nietig. Moest het nu gebeuren dat een van uwe briefkens vuil gemaakt is, gij en moet daarin niet verschieten gij gaat naar den voorzitter, toogt hem het vuil briefken TOEGE- PLOOID en vraagt een anderde voorzitter MOET u een ander geven en 'n mag niet kijken wat er aan het briefken is dat gij weeregeeft. Als gij nu gedaan hebt met al uwe briefkens, ge plooit ze éen voor éen weder toe gelijk te voren, in de oude plooie, MET DEN STEMPEL AL BUITEN en de namen al binnen gij gaat elk briefken alzoo toogen aan den voorzitter, dat hij den zegel kan zien en gij steekt zelve de briefkens in de groote busse, die juiste vóór den president staat. Nu krijgt gij uwen convocatiebrief terug, gij trekt er van door, en gaat een ferme pijpe smooren met nen grooten truis, en gij drinkt een goê pinte bier van 't patersvatje, op de gezondheid van de mannen voor wie gij gestemd hebt, de heeren Elk zegge 't voort 't Eerste punt van het liberaal programma is zuiver algemeen stemrecht.Als een bewijs dat de liberalen hierin niet meer dan in andere dingen rechtzinnig zijn is het vol gende A) Ze waren meester binst 13 jaar (van 1857 tot 1870) en binst 6 jaar (van 1878 tot 1884) en al de wetten uie ze gemaakt hebbes dienden om boeren en priesters huu stem recht te ontnemen. In 1884, als de katholieken aan 't roer kwamen, waren 126.419 kiezers voor de Kamers in geheel het land, en nu (in 1905) waren er 1.560.407 dat is MEER DAN TWAALF KEEREN ZOOVEEL als tijdens de liberalen. b) Als bet zuiver algemeen stemrecht voor de gemeente werd voorgesteld over eenige maanden ia de afdeelingen der Kamers, AL DB LIBERALEN STEMDEN ER TEGEN. Werklieden, nu bezit gij stemrecht, laat het u door de liberalen niet ontnemen In éen boekje door de geuzen rondge strooid, boekje, dat opgesteld is als een catechismus, staat er, hoeveel pensioen zal men trekken als de liberalen meester zijn Antwoord. 1 fr. daags of 360 fr. 's jaars. Wie trekt er dat pensioen De mijnwerkers van Henegouwen aan 50 jaar, de steewerklieden aan 60 jaar en de buitenlieden aan 70jaar. En 't vrouwvolk krijgt niets Bijgevolg de mannen van te lande, die 12, 14 uren daags moeten werken en krijgen maar hun pensioen 20 jaar na de walen van Henegouwen. Buitenlieden, zult gij dat dulden In t zelfde boekje staat er 'nog hoeveel inenschen zullen dat pensioen genieten En de antwoorde is 800.000. Hoeveel zal dat kosten aan den Staat t 32 millioen 's jaars. Nu vraagt aan een schooljongen van 6 jaar oud hoeveel 800.000 keeren 360 fr. is en hij zal u zeggen 800.000 x 360 288 millioen. Waarom zijn de liberalen voorstaanders van 't verplichtend onderwijs Omdat ze nog niet en knnnen cijferen. Zij hopen door het verplichten er toe te geraken dat hunne kinderen ten minste beter kunnen vermenigvuldigen dan zy. Eene bedreiging waarmeê de liberalen hopen vele kiezers te vangen, dat is alleman soldaat. Met hun stelsel zullen zij vooreerst de militaire uitgaven jaarlijks van ten minste honderd millioen verhoogen dus, nieuwe belastingen I Ze zullen natuurlijk de vergoeding af schaffen, want volgens hen de soldaten en moeten niet betaald worden, en de ouders en hebben geen vergoeumg noodig. Ouders, als gij moê zijt van uw maand geld te trekken voor uwen zoon die by 't leger is, stemt voor de liberalen. Wilt gij het behouden, stemt dan onder nummer S, voor de katholieke lijst. De liberalen gaan den diensttijd vermin deren,als ze weder aangeraken, en wanneer zij meester waren hebben zij binst de 19 jaar nooit niets verminderd. In 1875 stemden de katholieken 10 fr. vergoeding te maande. In 1896 verhoogden zij de vergoeding op 30 fr. te maande, waarvan de helft voor de ouders en de andere helft voor den loteliBg. NIEUWSBLAD VAN YPER Tlteca 111 vaoKEH3x&rs*s-{iX$r-&az>&' n B URBSmSÏ 2 a

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1