lijkheid, hoe onnoozel dat gij ze meent te zijn, toch zoo onnoozel niet is, en en fijn lacht met uwe verontwaardiging zoowel als geheel de stad van Yper, tot de liberalen toe, die wel weten dat geheel uw spel een waar comedie- spel is. Maar, verontwaardigde heeren, gij beweert dat het stadsbestuur door de lijkstatie zou moeten de straten aanwijzen die door den stoet moeten gevolgd worden. Zegt eens dan, waarom drukt gij van boven in uwe protestatie Onze maatschappij en met het muziek der Oud-Pompiers aan 't hoofd stonden gereed, orn door den lijkstoet de Statiestraat en de Tempelstraat TE DOEN VOLGEN Ik versta geen vlaamsch meer of dat wil zeker zeggen dat gij hier wildet orders geven doen volgen..!!! maar dat is toch zeker wel aan al de anderen zeggen langs waar ze moeten gaan Ja doen volgen daar is de waarheid De geestelijkheid en heeft daar niets in te zienDe papen moeten zich daarmêe niet moeien 't Stadsbestuur ook niet Tenzij als gij het stadsbestuur uitmaakt, maar die tijd is voorbij en gij gebruikt alle middels, zelfs het lijk van eenen armen duts, die christelijk gestorven is, om er wêer aan te geraken. Foei Als ik wel versta, 't is gelijkheid dat gij begeert, is 't niet waar, verontwaardigde heeren Ehwel, gij vraagt dan zeker ook in al de begravingen (om maar daarvan te spreken) de beste lijkkoets met al den uiterlijken pracht die de begravingen van uwe rijke lieden vergezelt Gelijkheid in alles voor iedereen gelijke uurgelijken dienst, gelijken rouw, gelijk getal rijtuigen. Zeker Gelijk praalgraf, gelijken grafkelder, en zeker ook wel, gelijke lijkmaaltijd Dat zou ten minste toen redelijk zijn maar waarom gelijkheid in 't eene en in 't ander niet Gelijkheid Schoon woord Maar vraagt eens, arme duivels, aan die verontwaardigde heeren waarom zij meer galons op hunne geborduurde kleeren dragen dan gij op de uwe waarom de pompons van hunne hoeden van de uwe verschillen, waarom als er een markies eere moet bewezen worden dat deze in fluweel uitgedoscht in prachtig rijtuig ge leund, door twee prachtig versierde peerden getrokken door de straten gevoerd wordt, als gij, arme dutsen en arme duivels, u moet te vreden houden er rond te dansen om voor zijne zotten te dienen Politiek is het dan dat u bekommert, ver ontwaardigde heeren, en anders niets, 't Blijkt genoeg als gij uw besluit trekt in uwe protes tatie stemt voor de liberalen daar is alles Uw diepbetreurde makker, 't werkvolk van den Doorgang gij zijt er straf gerust in De geestelijkheid, die gij weet te beknibbelen, zal ze indachtig blijven genegen zijn om ze te helpen en bij te staan, ze altijd beleefd ont vangen. Gelijk wijde geestelijkheid kennen,moesten de bewoners van den Doorgang gezamenlijk vragen om hunne begravingen te zien naar de kerk leiden langs de Statiestraat liever dan langs de Stuersstraat, ze zouden het zonder moeite van de geestelijkheid, bekomen, die het voorzeker zou toestaan om plezier te doen aan de inwoners van den Doorgang, maar niet om aan Oud - Pompiers, Sterre en Infatigables de gelegenheid te geven van lawijt te gaan maken en de geestelijken te beschimpen. Gij zult het indachtig zijn, zegt gij, leden der vier maatschappijen Ik en twijfel er geenszins aan Waarom er niet bijgevoegd dat gij allen voor de kaloten zoudet stemmen had uwe lijkstoet mogen langs de Statiestraat gaan Uw comediespel had alzoo volmaakt geweest Een oude bewoner van Sint Niklaais. CaIIen?aert=De ftleatanam, ï?pet

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 3