D IT IS f EN OMMELANDS, De Kooversbende van Hazcbroek MHhi Op Zaterdag 26n Oogst 1906. 5 centimes 't blad. 41sle jaar. Talmerk 3021 EEN BLAUWE KIEL ROvD DE WERELD Chili Vrank rijk Rusland Duitschland Be Pruimen vnn Vliermael STADSNIEUWS Gaat zien TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's ja,ars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Koelbloedigheid van een telegrafist slachtoffers De aardbevingschokken Duizenden slachtoffers Valparaiso in "tuur en vlam Elfduizend dooden «lil Het s;elü Jong bego non T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en" 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* 3d, te Yper. Bordeauxriepen de treinwachters met volle stemme en ze smeten de deuren der rijtuigen open. Een jong heertje, flink aangedaan, ge- poinmadeerd en met gekruklen snorbaard, geheel naar de laatste dracht gekleed, sprong een ledig compartiment binnen, liet hem op den bank nedervallen, en bereidde zich om een lekkere cigaar te ontsteken. Als de trein te wege was aan te zetten kwam een werkman met blauwen kiel aan ook op den trein plaats nemen en zette zich rechtover ons heerschap. Een goê ure later stopte de trein nog maals en op de kaai der statie zag ons jong heertje een vrijdenker van 't zuiverste ras een priester staan, 't Was genoeg om 't ventje uitzijn vel te doen springen van kwaadheid. Hij die tot den werkman nog geen enkel woord had gesproken, gevoelt zijn tonge los. Die ellendigen die zwartrokken die raven siste hij tusschen zijne tanden valschaards, luiaards, bedriegers zijn 't, men moet ze tot den laatste ophangen, ja, ophangen moet men ze Ze'n doen toch niets dat deugt Gods dienstwaartoe dient dat? fopperij, be driegerij 't is enkel goed voor oude wijfs en kinders Gelukkig 't zal er algauw meê gedaan zijn met al die bloedzuigers, die er enkel op uit zijn om de menschen te bedriegen, uit te buiten, onder den duim te houden Ge ziet het in België De litanie zou nog langer geduurd hebben, maar de blauwe kiel was opgestaan, had het fieske hij den kraag gestekt en de man en scheen juist geen musschepootjes te hebben, want tusschen de vuisten van den werkman zat het geusken als in een vijlstake. Doodbedaard zei hij tot den vrijdenker, we zijn hier moederziel alleen 't Is een onbewoonde streke buiten is het helle donker en de naaste statie is er nog een goê ure rijdens van hierdaarenboven treinwachters en zullen er niet komen en niemand en weet dat wij hier met tweên zitten; ik kan u dus gerust den kop inslaan, uw geld nemen en uwe knoken door het portel huiten gooien. Niemand en zal het ooit weten. Wat zou het u baten ik heb toch niets bij mij 1... stamelde bleek van schrik de sidderende vrijdenker, die eerst gemeend had dat hij met een sukkelachtigen werkman te doen had, tegen wien hij gerust zijnen haat tegen priesters en tegen godsdienst mochte lucht geven. Zoo zoo zei de blauwe kiel geheel kalm. Indien al uw gepraat zoo waar is als 't geen gij mij nu wilt wijs maken, dan geloof ik er niets van. Ik heb U te Bordeaux in de bank X 30.000 fr. zien oprapen en in uw binnenveste steken ik stond er bij De vrijdenker beefde als een blad, en hij, kort te voren zoo welsprekend, en wist niet meer wat antwoorden. Hij keek met begeerige blikken naar de alarmbel, maar de vuist van den werkman belette hem alle beweging. Heerschap zei de blauwe kiel,ik ben juist nog niet van gedacht u naar de andere wereld te zenden, maar ik zou het gauw kunnen worden. Luistert. De Priester, dien wij te X aan de statie zagen staan, heeft mij geleerd God te vreezen, zelfs dau wanneer wij van de menschen niets te duchten hebben. De godsdienst, dien ik tot nu toe in eere hield en getracht heb trouw na te leven, verbiedt mij u den kop in te slaan en u te berooven van uw geld. Welnu, zeg maar op: moet ik uwe leering volgen en gelooven dat de priesters alleD bedriegers en uitbuiters zijn, dat de gods. dienst maar goed is voor oude wijfs en voor kinders, iets dat nergens toe deugt dat er geen God is, enz... ofwel moet ik getrouw blijven aan hetgeen \ij mij leerden Hoe rap ter tale de vrijdenker ook was eenige minuten te voren, toch en vond hij geen antwoord of en dierf Diets zeggen Maar de werkman drong aan. Spreek, Mijnheer, ik wil weten wat mij te doen staat denkt gij dat ik den priester geloo ven moet, dan zult gij uw woord intrekken, en alles herroepen wat gij daar hebt uitge braakt, ofwel moetik uwe meening over nemen maar dan beloof ik u ook dat ik u den kop insla en u door de venster werpe En even dapper als de vrijdenker was bij het schelden en schimpen op afwezigen, even laf toonde hij zich tegenover een een- voudigen werkman. Al berstte hij van spijt, hij moest den bespotten godsdienst recht doen wedervaren enhij en dierf zelfs wanneer de trein stilhield zijn gevaarnissen aan den treinwachter niet vertellen, die hunne reis- kaartjes kwam onderzoeken. Dat heertje zal er zeker tweemaal op peizen eer het nog zal durven schelden op God en go l dienst in 't bijzijn van een blauwen kiel Donderdag nacht had in Chili eene aarde- beving plaats. Een bijzonder telegram uit Valparaiso gezonden langs Lima, toegekomen aan het huis W. R. Grace en Co, zegt dat de aardbe ving te Valparaiso erg is en dat de zaken volkomen in de stad stil liggen. De gebouwen der Company W. R. Grace en Co, te Valpa raiso, zijn erg beschadigd, doch de personen die er zich bevonden zijn ongedeerd gebleven. Telegrammen uit Mendoza melden dat een deel van Los Andes en Santé Rosa de Los Andes (Chili) vernield zijn men vreest dat het getal slachtoffers groot is. Het eerste nieuws van de aardbeving kwam, langs de Kaap der Goede Hoop, te Wastington toe, dank aan den moed van een telegrafist. Deze bevond zich in een telegraafkantoor buiten de stad gelegen. Hij bleef op zijnen post, ondanks de ramp, en telegrafeerde dat Valparaiso door eene aardbeving geschud was hij zegde dat de lichtgebouwde huizen ingevallen waren en dat de stad in brand stond. Later kwam, eveneens te Washington, de tijding toe dat honderden personen de dood onder de ingestorte huizen en gebouwen ge vonden hadden. De ramp gebeurde 's avonds ten 8 ure. De schouwburgen zaten vol volk en talrijke toeschouwers werden onder de puinen bedolven. Het wordt bevestigd dat de helft van Val paraiso in puin ligt en dat er op verscheidene plaatsen der geteisterde stad branden ont staan zijn.Talrijke schepen met hunne lading zijn in de haven van Valparaiso vergaan.Men schat het getal slachtoffers op honderd docden de gekwetsten rekent men met honderden. De aardbeving in de Andes gebeurde donderdag tusschen 7 ure's avonds en mid dernacht zij heeft ook schade aangericht in de Argentijnsche republiek, bijzonder in de provincie Mendoza. De hevigste schok ge beurde ten 8 ure 42-De weerbots ervan werd om zoo te zeggen in gansch de wereld waar genomen. Zaterdag zijn er eindelijk tijdingen toege komen die een gedacht geven van de uitge strektheid der ramp. Zonder den minsten voorafgaandelijken schok is de aardbeving rond 8 ure 's avonds ontstaan, honderden slachtoffers makend en honderden andere slachtoffers onder de puinen bedolven latend. Verscheidene slachtoffers zijn levend ver brand voor dat er aan hulp kon gedacht worden. De brand brak onmiddellijk na den eersten schok uit en legde al de sukkursalen van de handelshuizen in asch. De handel is verlamd. De schrik en de verslagenheid zijn onbeschrijflijk, en degenen die aan de ramp ontkwamen, konden de slachtoffers geene hulp bieden. Het handelskwartier is nage noeg heel en gansch vernield. Overal zag men vlammen opslaan en weldra was de stad in een oninadembaren rook gehuld.In destad liep de menigte doelloos en als waanzinnig rond. Uit Santiago heeft men nog geen nieuws ontvangen. Geen trein heeft deze stad sinds den eersten schok verlaten. Al de tunnels, op de spoorbaan, zijn ingestort de riggels zijn gekromd en buiten gebruik. Een tweede schok volledigde de vernieling. De dag was kalm en aangenaam geweest. Ten 8 ure golfde plotselings den grond en,op enkele seconden tijd, vielen verscheidene reiën huizen in. Te middernacht stond de wijk van Bellevue in laaie vlam en een deel van de stad was tot verdelging verwezen. De stad Valparaiso is op graniet gebouwd, wat de kracht der schokken schijnt vergroot te hebben. Rond de stad is de grond op verscheidene plaatsen ingezakt. Sj.riogtijv.ri Te Hawa'i, Massi en Hilo heeft vrijdag een geweldige springtij plaats gehad.De zee werd buitengewoon onstuiming. In de baai var Malaca (eiland Massi) sloegen de golven 12 voet hoog op. De aardbeving die over ongeveer dertig jaar in Zuid-Amerika plaats had, verwekte soortelijk verschijnsel. schrikkelijk schouwspel Volgens een telegram uit Valparaiso zouden er tengevolge der aardebeving dui zenden dooden en gekwetsten zijn.De brand breidt zich uit, daar bij gebrek aan water de pompiers niets kunnen doen om het vuur te bestrijden. De stad is in de duisternis ge dompeld. De eenige klaarte die men ziet, komt voort door het vuur der vlammende puinhoopen. Het is onmogelijk te zeggen tot hoeverre de brand zal voortloopen. De grootste vernieling had vrijdag plaats door nieuwe en hevige schokken, die zich in den morgend voordeden. De schrik is overgroot en de toestand der vlucht lingen hertver scheurend. De aardbeving deed zich zoo plotselings voor dat men niets vermocht te redden. Uit Santiago wordt gemeld dat men de dooden te Valparaiso op vijf duizend schat. De bijzonderheden ontbreken nog, daar al de gemeenschap afgesneden is. Te Santiago zijn er een dertigtal dooden. De stoffelijke schade wordt er op twee miljoen geschat. De Prensa van Buenos Ayres heeft uit Valparaiso allerverschrikkelijkste tijdingen ontvangen. Indien het nieuws niet overdreven is, overtreft de vreeselijkheid der ramp deze nog van San Francisco. Alles wat door de aardbeving gespaard werd, is de prooi der vlammen geworden. De brand verslindt de stad, kwartier voor kwartier. De pompiers zijn machteloos en kunnen niets doen om dezen reusachtigen brandstapel te bestrijden. Gansch de bevol king is weggevlucht, vrij spel lateode aan de vlammen, die uit de puinhoopen opstijgen waar veel lijken verkoold liggen. De heuvel van Cordillera, waar de wonin gen der rijke vreemdelingen zich bevonden, is ingestort, evenals het engelsch Grand Hotel waar al de reizigers den dood vonden. Volgens de berichten, aan bovenge noemd dagblad gezonden, zou het getal dooden tot elf duizend beloopen, 't zij duizend meer dan te San Francisco. Tot hiertoe hebben de nieuwe telegram men nog niet gemeld, dat er in de andere beproefde streken meer slachtoffers waren dan er eerst gezegd werd. Nog altijd en is de opschudding niet gestild veroorzaakt door den brief van Z. H. den Paus. De katholieken zijn vast besloten stipt de raadgevingen te volgen door Z. H. Pius X gegeven. De ministeriëele bladen spugen vuur en vlam tegen God en godsdienst. Zij stellen allerhande vervolgingsmaatregelen voor. Ondertusschen is de vervolging reeds be gonnen, daar op verscheidene plaatsen jonge priesters reeds zijn binnengeroepen voor den soldatendienst. 't Is nog altijd ten alle kante moord, brand, oproer dat men ziet of hoort, 't Is eene op rechte regeeringloosheid. Te Warschouw in Polen zijn er sedert November laatst reeds meer dan 600 policie- mannen, vermoord. De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is 't Igf 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, iedet boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, gk De Keeren van de Agence Hatas, "e Brussel, Tk 31, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place db la Bourse, ontvangen bekeudma- w kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. En 't er legt niet aan om te beteren, inte gendeel. Alle jaren komen de duitsche katholieken bijeen in machtige congressen, die den moed opbeuren derflauwen.de ieverigen nog meer aanvuren en zoo steeds den christen geest onder het volk staande houden. Dinsdag nu was 't vergadering voor het Volksvèrein te Essen,de stad van Krupp den duitschen kanonkoning. In den stoet die gehouden werd, waren tr 42.000 mannen en na den stoet werden meetingen belegd. In eene zaal gemaakt opgrond van M. Krupp, waren er 12.000 aanwezig de kardinaal Fischer van Keulen heeft er eene vurige aanspraak tot de menigte gericht. De Keizer Willem, in antwoord op een snelschrift heeft met veel lof over het volks- verein gesproken Mortrd te Vi< laines Er begint klaarheid in de zaken te komen. Abel Pollet, die ten vollen overtuigd schijnt dat er geen sprake meer zijn zal van ont hoofding in Vrankrijk, begint openhertige bekentenissen te doen. Ziehier hoe hij de moord verhaald van Yiolaines. Jufvrouw Lecocq had een slag gekregen van Vromant voor dat ik de kleerkasse openbrak. Vromant vermoordde ook de moeder op het oogenblik dat zij een sulfertje deed snokken om licht te ontsteken en ons te erkennen Dan zeiden mijn broeder August en Vromant wij hebben geslepen, gij moet CANUT VROMANT het ook doen. En zij gaven mij de stoofhulle of den stoofhaak, ik en weet het niet goed meer, en ik heb aan elkeen der slachtoffers, buiten aan de moeder, een geweldigen slag gegeven. Den ouden was al dood sedert lang, maar 'k peize dat ik de dochter geheel afgemaakt lieb, want ik geloof dat zij nog asemde als ik sloeg maar zeker en schreeuwde zij niet meer. Ik alleen heb de meubels doorsnuisterd, omdat ik zelfde verdeeling wilde doen. Ten 5 ure 's nucbtens waren wij te Hazebrouck terug. Abel verklaart dat de moord gekend was door Louise Matoret, den Zaterdag nuch- tend zelf hij heeft haar twee stukken van 5 tr. gegeven en heeft kleeren gekocht voor haar. De vrouw van August Pollet wist het ook, en Lapar ook, want Abel had hem al de omstandigheden der moord verteld. De schurken hadden te Violaines rond de 6000 fr. gestolen, drie briefkens van 1000 en goudegeld. Abel hield een groot deel voor hem. Den avond der moord ben ik te voete weergekeerd naar Hazebrouck. 's Ander daags ging ik naar Poperinghe, naar de herberge van Parret. Ik heb aan Parret een briefken van duist frank doen wisselen, dat voortkwam van de moord. Twee of drie dagen later, den dinsdag, Vromant had mij gevraagd zijn briefken ook te doen wisselen, en 'k heb er vrouw Bra bants en Louise Matoret meê belast. Ik heb 500 fr. gehouden voor de moeite en de reste aan Vromant gegeven. Een tijdeken later ben ik naar Poperinghe edergekeerd met het baukbriefken van inijn broeder August. Daar vrouw Parret mij hierin behulpzaam was geweest in die moeilijke zake, heb ik beur 100 fr. gegeven. Zij kreeg ten andere nog talrijke juweelen om haar te bedanken voor de iolichtinuen die zij mij. bezorgd had op de diefstallen die 'wij zouden begaan. Al die omstandigheden zijn naar de Wet van Yper overgebriefd. Voor verschillige juweelen heeft Abel reeds juiste inlichtingen gegeven en aange duid waar ze zullen gevonden worden,maar nog niets over de juweelen van Violaine3. Abel Pollet bedreef zijn eerste diufte te Strazeele, als hij nog maar elf jaar oud was. Maar,volgens hemen was 'tgeen seri<-use(?) diefte. Hij en heeft eitteutlijk maar voor goed begonnen aan 16 jaar. en enkel gerust den tijd dat hij in 't gevang zat. Ouders, waakt op uwe kinders Men roeme vrij den Paterskaas, De boekweibloem der Kempen, Den faro, van den Brusselaar Die velen noopt tot slempen Den geus-lambic die U de kin Doet lekken en de duimen Ik roem en loof ntet fier gemoed De pruimen Daar is te Vlieremael geen huis Of 't heeft zijn pruimelaren, En net gelijk een schilderij Staan zij er alle jaren 't Is ééne bloem al wat men ziet Een zee van witte pluimen Die wellust schenken in den Mei De pruimen Ze zijn dees jaar wel duur geweest, En reeds zijn ze verzonden Naar Brussel, Luik, de Scheldestad, Naar 't lekkerbekkend Londen Voor veertig duizend franks verkocht Wie zou zoo'n kans verzuimen 1 Ze zijn de rijkdom van ons dorp, De pruimen Wanneer ik aan mijn pijpje trek De vreugd der dichtersharten Dan denk ik bij dien pruimenschat Ik geef de pijp aan Marten Geen geld meer aan den tabaksrook, Die kronkelende luimen Ik hoü mij bezig in 't vervolg Met... pruimen Thurio Buckinx De Yperlingen hebben menigmaal reeds bewezen welk belang zij stellen in de goede opvoeding en het deugdelijk onderwijs der werkmanskinderen. Onze bloeiende onderwijsgestichten yoor de werkende klasse, Sint Aloysius en, de Lamotheschool zijn daar om dat aan de ongeloovigsten zelfs te betuigen. De prijsdeelingen in beide gestichten leveren het bewijs van den iever van mees ters en meesteressen: zoowel als van de bezorgdheid en het; talent der heeren Bestierders. En wat Sint Aloysius en de Lamothen zijn voor de werkende klasse, datzelfde is Sint Michiels voor de kleine burgerij. Maar toch hoe deugde.ijk de voornoemde scholen zijn voor dé geleerdheid, toch zouden zij hun doel missen, of zouden de uitslagen ervan minder belangrijk zijn, wierden ze niet bekroond door de bloeiende keukenschool bij de Lamotben. In die schole leert men. beneveus nuttig handwerk en zelfs kunstwerk, waai mê-r de kinders later een goeden stuiver zullen kunnen verdienen, voor het onderhoud van U. SM

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1