LANET MENGELMAREN J lil VAN ALLES WAT Nieuwe Reddingstoestellen Middel tegen de Mieren Eene Viool van 400.000 fr De hopmarkt "'<1 Reisbeurs VOOR DEi HOEST BORSTSIROOP DEPRATERE het huisgezin, in die schole leert men onze werkmansd' chters hetgeen zij weten moeten om later deftige en bekwame huismoeders te worden en hun huisgezin aangenaam te maken. Men leert hen stoppen, lappenen tappen, breien en vermaken, al dingen die hun later toch zoo goed zullen te passé komen. En niet alleen worden de dochters opge- leid en opgeleerd in de naai- en breikunst maar ze leeren op spaarzame wijze den kok slaan, 't Is ongelooflijk met hoe weinig geld die kinders daar onder andere hunne soepe maken,en dat,zulke smakelijke deugddoende soepe dat ge'r uwe vingers zoudt aan aflekken. Andere spijzen en dranken leert men er ook bereiden, alsmede het huis netjes opschikken en aangenaam maken, zoodat de man na zijn dagelijksck lastig werk thuis komende, vreugde vindt bij zijne familie en nooit en denkt om elders genoegen te zoeken dat hij in een vuil en slordig huisgezin niet vinden kan. In de keukenschool is de ware oplossing te vinden van het maatschappelijk vraag stuk. Eere aan de brave Lamothezusters die zoovele doen tot welzijn der werkende klasse Lof en dank aan hunnen ieverigen bestierder, immer bezorgd met alles wat den vooruitgang betreft zijner schole. Wij en kunnen onze lezeressen en lezers niet genoeg opwekken eens de tentoonstel ling te gaan zien,al de Wenninckst^aat. 't Zal deugd doen aan veleu en eene aanmoediging voor Meesteressen en leer lingen Een koninklijk besluit bepaalt dat eene reisbeurs van 4,000 fr. jaarlijks tengevolge van eenen wedstrijd, waarvan zij de voor waarden en het programma regelt, door de Regeering kan vergund worden aan een Belgischen veearts, die sedert ten hoogste drie jaren zijnen graad bekomen heeft. Bij overgangsbepaling zal dit tijdbestek niet toegepast worden voor de wedstrijden ingesteld in 1906 en 1907, aan welke al de veeartsen, zonder onderscheid, zullen mogen deelnemen. Deze wedstrijd behelst twee proeven i° De indiening van eene verhandeling overeen onderwerp, vrij door den mededin ger verkozen en van drie stellingen, genomen buiten het onderwerp van de verhandeling doch in verband met de vakken waaronder dat onderwerp gekozen werd. 2° De open bare verdediging van de verhandeling en van de stellingen. De verhandelingen, vergezeld van de stellingen, worden ingediend in het ministe rie van landbouw, vóór 1 Juni, officiëelen datum der opening van den wedstrijd. Voor de wedstrijden van 1906 en 1907 moeten, uitzonderlijk, de verhandelingen ingediend zijn, vóór i3 December van elk dezer jaren. Dinsdag voormiddag hadden in de Zwem' dok, te Brussel, in tegenwoordigheid van leden van verschillende reddersmaatschap pijen, proefnemingen met een nieuw red dingstoestel plaats. De uitvinder, M.P. Samois, sprong gansch gekleed in 't water hij was voorzien van twee toestellen,eene soort van stalen bussen, met eene opening in het midden om de ar men door te steken, en een gordel van acht vlotbussen, eveneens in staal. Door deze toestellen blijft het lichaam altijd vlotten, met het hoofd boven water, en zonder ver moeidheid te veroorzaken. MeDgelwerk van 't Nieuwsblad van Yper. N' 25 door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK Makkers, zei hij, en weest niet benauwd, omdat ik stuur zie, gij zult er lichte de reden van kennen. Maar ik belette dat gij verwonderd zijt van dien vreemdeling hier met mij te zien inkomen zegt dan, is er iemand die hem kent den felsten kerel van de streke, den stoutsten vent van geheel het land, eenen nieuwen makker voor ons allen, en eenen goeden 't Is zes maanden dat hij vraagt om ingelijfd te zijn in onze bende, en hij heeft sedert dien, onder mijne oogen, al vele bewijzen zijner behendigheid gegeven. Hij is weerdig van bij ons te zijn, ik verzeker het u, en gij weet allen, eer ik iemand aanveerde, dat ik zeker ben van mijnen man, en geen verraad te vreezen en heb, 't en zij...! En de stralen van zijne oogen deden de ronde van al de moordenaars, om te zien waarschijnlijk of er niemand en verstond wat hij zeggen wilde. Geen andere dan Loden en raapte dien 'ten op. Bekommerd gelijk hij was met het tegenwoordige en het toekomende klonken die woorden schrikkelijk in zijne ooren, en het wreede aanzien van zijnen meester, als 't op hem viel, deed eene koude huivering vau de toppen zijner viugers tot het uiterste zijner voeten gaan hij beefde I eenen oogenblik. de uk ar ie 't Is een zoo praktisch als eenvoudig toestel, dat geroepen is tot grooten bijval Plaatst in een schaaltje 5o grammen poedersuiker, hetwelk men mengt met ter pentijn om er eene dunne pap van te maken Men zet dit schoteltje op de plaats waar mieren woekeren deze. een zeer fijnen re hebbende en lekker wezende, komen na deze zoete, riekende pap en worden door terpentijn vergiftigd. Om de mieren van de fruitboomen verwijderen, omsingelt men ze met eem band van eenige centimeters breed,bestreken met schouwroet vermengd met kempolie. Het is ook voordeelig aan den voet der boomen zaagmeel te strooien, de mieren vluchten er van. De mieren slorpen gulzig het koffiedik op hetwelk voor hen een hevig vergif is. Het is deze welke graaf Trantmansdorff, schildknaap van Karei VI, kocht van Jacob Stainer (1621 1683) welke in ruiling ver langde 66 gouden corolussen, comptant betaald, heel 't overig gedeelte van zijn leven elk jaar eene nieuwe kleedij met gouden franjes en twee tonnen bier logiest verwarming en verlichting, honderd florijnen per maand, en zoo Stainer kwam te trouwen wat de middagmalen hadde afgeschaft zooveel hazen als hij er kon hebben daarbij nog 24 manden fruit per jaar. Stainer leefde nog 16 jaar na dien zonderlingen verkoop Dusdanig, alles bijeen gerekend, kostte de viool aan schildknaap Trantmansdorff 200.000 florijnen. Het speeltuig bestaat nog Een Russisch liefhebber betaalde er 9,375 fr. voor. Thans is er wat slopte gekomen op de hopmarkt to.t nu toe immers waren de prijzen enkel speculatieprijzen, die geen ander steun hadden dan de vooruitzichten van den hopoogst in verschillende landen Men wacht naar den uitval van den pluk der vroege soorten om dan ernstig handel te drijven. Nog altijd mag men een groot tekort voor de opbrengst der Engelsche hop tuinen verwachten. Doch er dient ook hierop gelet te worden dat de Engelsche aan zienlijke hoeveelheden hop igo5 zoowel in Duitschland als in Amerika en in België gekocht hebben die producten hebben zij in koelkamers bewaard. Nu is er geen vraag voor den uitvoer naar Engeland. Op de hopbeurs te Brussel (2» Aug.) ging het geheel kalm: men kwoteerde Poperinghe (stadslood) 95 tot too fr. Aalst (8 merken 100 tot 102 1/2 fr. Te Antwerpen (23 Aug was de marktPoperinghe (stadslood) 95 fr. Aalst, ioo-io5 fr. Z0NNEBEKE Pietje Sloppe, na zes weken in het ho-pilaal g-legen te hebben, is weere in zijnen ouden post, vaste besloten van nooit meer mee te doen in de feestelijkheden van Sint Jans kerremisse Amelie Devos, huisvrouwe van d-n beenhou wer Henri Quinten, is schielijk overleden Louise Vandecaveye, weduwe van Edewaard Callewaert, is berecht. Achiel Callewaert is nilgeplakt me Emma Delaey, burgemeesters dochter van Staden, en Marie Callewaert met Jules Callewaert (zoon van Alwijs, Brezende). Cyriel Hoflack is ge •egleerd om te trouwen met Euphrasie Van- dorpe. In den prijskamp van geiten 't Yper hebben wij de volgende prijzen behaald Alwys Joye, Maar zegt, hernam Bakelandt koel bloedig, kent er niemand van u dien nieuwen makker Ik beu wel zeker van ja. 'k Heb toch nog dat aanzichte gezien, sprak Loden geheel hersteld nochtans, waar t'huis gewezen, dat en weet ik niet. Het dunkt mij ook, zeiden de anderè. 't Is verduivels schuwe Pier van Zon nebeke, hernam Bakelandt, die over jaar zijnen meester bijna doodstak,omdat hij den Zaterdag een plaket van zijne daghuur wilde afhouden, en die sedert dien rond doolt. Gij hebt immers dat gehoord 1 Is 't geen goed begin voor eenen jongen gezel Goed Goed I zeiden de moordenaars. Ja, zei de vreemdeling,ik ben dezelfde, en 't en is de eerste niet die door mijne ■vuisten gekropen heeft, en de laatste ook niet, hoop ik, weet gij nog van dien heere van Becelaere, die over drie jaar, 's nuch- tends een hoofd korter gevonden wierd als 's avonds Die zou ook kunnen spieken van schuwen Pier's mes, indien hij nog leefde Goed zulke dingen, zei Bakelandt, uw begin is alderhesten hier, ik zie het, gij zijt welgekomen I Ten anderen, gij zult bij ons het voordeel hebben van niet alléén eenen heere te moeten onthoofden, en dat in zijn eigen huis 1 Gij moet algelijk een schuwe kerel zijn, om dat te durven aan gaan I Als ik van iemand misdaan ben, ik en vergeve 't hem nooit, voor dat ik van zijn bloed gezien heb. En wel I al die rijke zijn heb' en ons misdaan, en wij en vergeven't aan niemand van geld en goed te bezitten. Gij zult hier uwe wrake mogen uitwerken, hoe rneer hoe liever. P prijs en verguld eeremetaal Louis Dewulf, 2e prijs; Francirs Vanderhaeghe, 4° en 6e prijs Guslaaf Ut meester, 3C en 4e prijs; Petrus RIollez 5" prijs Henri Bataille, 4' prijs; Weduwe Roestens, 7e en 8° prijs; Weduwe Santy, prijs; Henri Verfaillie 9" prijs,-Henri Verbrugge lö° prijs Louis Graf, 14e prijs. Tezamen 14 prijzen. Uat is eene prachtige uilslag dat ter eere strekt van ons syndikaat, dat boven de 400 geiten telt. PASSCHENDAEL1' 11 t mannetje van Alwys Witlebolle, dat zijn» hand iti eene zwingt hnachiene verminkt had. is overleden in den ouderdom \an 8 jaar vrouw B'uno Patiyn van de Kalve is berecht en Constant Wyflëls is ziek. Jules Leleu is in de bannen met Elisa l'auwels van Zillebeke. Ka- miel Gefmonprez met Fiavie Vermeersch van Poelcapelle, en Victor Sincket, met Maria Huygge. De herberg «Den Ondank» krijgt eene nieuwe ka pp'-, en «'I Kleen Vosje» een nieuwen steerl. Met den hoogdag van Onze Vrouwe hebben onze boereu gezorgd 's avonds te voren, ca de regen, e.' is een masse looi'gezaaid. Het schijnt dat het de best rapen zijn,die gezaaid zijn voor nalf-oesl! Zou je daarnitè niet moeten lachen? 't bijzonderste is dat het geregend heeft en dat het loof gezaaid is, en daar en is maar een din gen, dat noch vöör noch achter Half oest mag zijn, en dat is de processie van Onze Vrouwe. Ook was de processie schoone, maar er hadde kunnen meer volk zijn. Alles was van dezen keer in regel de altaar slortd weere in zijne plaats op de markt omdat er geene Sint Auto nius kerremis en was met cirken, ingeslegen ruiten, betooverde klakken, en meer andere geweldenarijen. K0RTR1JK Woensdag namddag stond Mathilde Dujar- din, echtgenoote van Jan Depoorter, met hare dochter aan hare woning, Doornijkschen steen weg, 14, toen eensklaps een steenbakkersgasl, werkende aan de steenovens van M. Gallens en die in dronken toestand verkeerde, naar haar toesprong met een groot open mes in de hand Gelukkiglijk kon zij nog de deur toewerpen. De kerel stak dan verscheidene malen zijn mes in de deur, met zulk geweld, dat men door gaten kan zien. Daarna sloeg hij vloekend en tierend de vensterruiten aan stukken. Vervolgens begaf hij zich naar de woning van Alplionse Vandeg- binste, n. 12, en sloeg danrzijn mes verscheide ne malen in de vensterluiken. De agent Vattden- bei'ghe, verwittigd, begaf zich ter plaats en vond den baldadigaard in het strooi in slaap.Hij wil de hem wakker schudden, maar de kerel he dreigde hem met zijn mes en zijne makkers stonden hem bij. De agent was genoodzaakt hen met zijn revolver op afstand te houden. I11- tusschen kwamen nog twee policieageuten ter plaats en gelukten rr in den naam van den kerel te kennen. Zij werden door den dronkaard en zijne makkers beleedigd en uitgedaagd. Proces- ■■baal is opgemaakt en een streng onderzoek is door den adjunkt-kommissaris M. Dussolier geopend. De BELGIS HE IJZEREN WEGEN Nog een bewijs dat de toestand der belgische Eene dochter van Van Houlte.die buiten was, werd door den bliksem te.i gronde geslagen. Zij bekwam eene wonde aan het hoofden werd gedeeltelijk lam geslagen. Vrouw Van Houtte, die binnen was, werd insgelijks ten gronde geslingerd. Een gebuurmetsje, dat bezig was met sprldi wei ken, bekwam brandwonden. In bel huis is om zoo te zeggen alles tot stuk ken geslagen; vensiers,meubelen,huisraad,alles is vernield. Een begin van brand ontstond, dal gelukkiglijk kou uitgedoofd worden. Omtrent de helft van het huis is afgebiand. De bliksem is ook gevallen in den Vijvershoek, op twee boomen, welke in stukken geslagen werden In het gemeentehuis is hij op het tele foontoestel gevallen, maar hteft geene schade aangericht. [Iet is bewezen dat alle gevallen van verstopt- heden en darmontstekingen in korten tijd genezen zijn door de slijmverJrijvende Wal therij pil 1.25 fr. OOSTENDE Zooals men weet is het op aanduiden van Ketels, een der aangehoudenen voorden diefstal van het halssnoer van 250,000 fr., in de Kursaal gepleegd, dat het kostbaar juweel teruggevon den werd. Ketels en zijn medeplichtige werden zaterdag langdurig ondervraagd door M. den onderzoeksrechter Soudan. Buiten het halssnoer waren er nog gouden juweelen gestolen. De lader van den diefstal zou een kerel zijn van Fransehen oorsprong, die als koffiehuisbediende in de Kursaal gediend heeft. De vermoedens vielen op hem, door het groot verteer dat hij maakte, na eenige der gestolen juweelen ver kocht te hebben. Ketels beweert ze gekocht te hebben op aandringen van den franschman, die wist dat bij een gewezen juweelier was.De twee verheelers en de vermoedelijke pleger van den diefstal hadden eenige dagen te Oostende in hetzelfde huis gewoond en waren zoo met elkaar in kennis gekomen. De onderzoeksrechter heeft verscheidene per sonen ondervraagd met wie de aangehouden kerels betrekkingen onderhouden hadden sedert hunnen terugkeer te Gent. De derde medeplichtjge en zijne minares zijn te Luik aangehouden door de veiligheidspolicie. t Is zekere Alfred C gezegd De Bult ter oorzake va 1 een overgrooten buil die hij op het voorhoofd heeft. Hij is geboren te St-Quentin en 3 1 jaren oud. Beide aangehoudenen werden naar Brugge overgebracht. 't ls dank aan M. X..., handelaar te Bru sel, dat de ond rzoeksrechter van Brugge, M. Ver- CAESKERKE Donderdag vierde Caeskerke de plechtig inhaling van den nieuwen pastoor, den E.H. Van der Ghote. Het weder dreigde slecht te worden- toen de talrjjke ruiters en de veloclub Dixmude binnentrokken, rond 10 l|2 ure 's morgends, nrri den herder aan de dekenij af te halen, kwam eene stortvlaag den iever wat verkoelen, maar dat gaf niets. Het lieve zonneken straalde ep weldra door, de regen was wegen het feest kon in zgnen vollen luister plaatsgrijpen. Nooit was Caeskerke schooner versierd. Er was bijna seen huis zonder opschriftde gelukwensehen waren algemeen. Om 1! ure werd de herder aan deHooge Brug verwelkomd door den gemeenteraad, dischraad en kerkfabriek. De stoet met het katholiek muziek van Dixmude in prachtig militair ko-tuum aan 't hoofd, trok voorbij de genoodig- deu en feestvierenden. Van het huis van M. de burgemeester, die prachtig versierd was en waar de nieuwe'her- dor ontvangen werd, troK de stoet naar de kerk die in vollen feesttooi was altaar, preekstoel, biechtstoel, doopvont prflkten met opschriften én zinnebeeldige spreuken. Na de plechtigheid der aanstelling beklom de Z. E. H. Moulaert, deken van Dixmude, den predikstoel en in eene weldoordachte aanspraak herinnerde hjj de plichten van den herder jegens zijne parochianen en de plichten van de paro chianen jegens hunnen herder. De nieuwe pastoor en de genoodigden gingen dan met 't muziek naar de gemeenteschool waar een keurig gastmaal opgediend was. Een school knaap las daar met klare stem, namens den onderwijzer, de onderwijzeres en de leerlingen een welgelukten welkornsgroet af. Het feest verhep verder op de gulhartigste wflze, tot ieder voldoening. De maatschappij van goede geneesmiddels bidt het volk te doen bemerken dat er twee voortbrengsels Walthery bestaan. Er beslaan eigentlijk Walthery pastillen legen hoest en keelpijn (I frank) en Waltherypillen die het pur geermiddel is van vele huisgezinnen. 1.25 fr. BELLEM Voor eenige weken, op eenen maandag,liepen twee vreemdelingen te Aalter en bezochten gedurende den ganschen dag verscheidene her bergen. Met den avond waren zij vertrokken in de richting van Ursel. Langs de baan kwamen zij in gezelschap van zekeren D., van Ursel, en vroegen aan dezen of hij niet wist waar een slag te doen was en beloofden hem. zoo zij twee beke. en de gentsche policie op het spoor duizend frank konden machtig worden, duizend kwamen van de dieven. Den dag na den diefsta' I als belooning. De kerels waren den'dinsda" vernam M. X.... die een der aangehouden goed Igezien te Meerendi en kwamen met den avond kent, van de vrouw van deze laatste hoe en door! naar Aalter. In den nacht van dinsdag op woens- „„„l e „..„e V- x—I dag werJ d0 tQ Be;,em gebroken_ ijzerenwegen schitterei s; Zondag, met H.Sa kramentcongres, heeft men in de slatie Ie Door nik 34,000 reiskoepons outvangen. Maandag zijn uit Brussel-Noord duizend rei gers naar Lucern vertrokken. De bl'reelbatten ln Frankrijk zijn er in de openbare besturen ongeveer 625.000 ambtenaars en bedienden, die gemiddeld 1.500 fr. trekken, zoodat zij jaarlijks 937 miljoen 500,000fr. aan de belastingbetalers kosten. En op vier dier staatsbedienden, zijn er ten minste twee die volkomen nutteloos zijn. Er zouden daarop dus groote besparingen kun nen gedaan worden. En dat is niet alleen het geval in Frankrijk, ntaar eldtrs ook nog. OOST-ROOZEBEKE Vrijdag namiddag is alhier een schrikkelijk onweder losgeborsten.Rond 5 ure is de bliksem in het wachthuis gevallen van den ijzerenweg- bediende Camiel Van Iloulte, staande op om trent 600 meters van de statie van Oost-Roose- beke, in de richting van lngelmunster, wie de diefstal gepleegd werd. M. X..., die toen nog niet wist dat de bestolene eene belooning van 30.000 fr. uitloofde aan dengene die de dieven kon doen ontdekken, begaf zich aan stonds naar den onderzoeksrechter te Brugge en deelde hein de bekentenissen mede van de vrouw. Terzefder tijd verwittigde hjj twee rechterlijke agenten van Brussel, MM. Sneyers en Kints, en verzocht hen zoo spoedig mogelijk naar Oostende te komen, hetgeen deze deden Te zamen met M. X... deden zij opzoekingen, die tot de aanhouding leidden van den dader van den diefstal en van zijne twee medeplich tigen. Men vond in het bezit der aangehoudenen enkel kleine geldsommen, waaruit men afleidde dat de ju-n eelen nog niet konden verkocht zijn. M. X..., on 'ervroeg behendig de vrouw, die hem de eerste bekentenissen gedaan had, en deze verklaarde dat een groot deel der juweelen te Gent gesmolten waren en overhandigd werden aan eeri brusselschen juweelier. Verde' zegde zij dat het halssnoer verborgen was in een wekker, in de woning van de schoonmoeder van een der aangehoudenen. Maandag morgend werd er eene huiszoeking gedaan bij den brusselseben juweelïer, waar he gesmolten goud, volgens de verklaringen der vrouw, zich moest bevinden. De uitslag is nog niet gekend. STADEN Het onweder van vrijdag namiddag heeft alhier veel schade veroorzaakt. Verscheidene boomen werden door het hemelvuur aan splin ters geslagen. Eene roggeschelf, toebeboorende aan Demeyer, op de wijk Voerman, werd door den bliksem in brand gestoken en vernield er- is geene verzekering. Schuur en stallingen van de kinderen Saloman ondergingen hetzelfde lot. Eene groote partij vlas, rogge en strooi werd door de vlammen vernield. De schade is ver zekerd. Ik ben tot alles gereed, zei Pier, want nu zie ik dat ik bij mijn volk ben. Is er nog verder onderzoek noodig, vroeg Bakelandt, aleer wij den nieuw- gekomene aanveerden als lid onzer bende Ik zeg hier, in uwe tegenwoordigheid, dat ik voor hem verantwoorde. Neen 't neen 't, antwoordden allen, het woord van den meester is genoeg voor ons. Asa Rooze het zij nu ter eere van onzen nieuwen kameraad, gaat maar in 't diepste van den kelder. Er volgde een lang geklank van kannen en glazen, en een groot geroep van welkom, met vierige wenschen van geluk en begeerte om allichte den nieuwen gezel aan het werk te zien. Loden, de ongelukkige Loden, deed meê, met de vreeze in 't lij f. Nadat de moordenaars alzoo eenigen tijd gedronken en getikt hadden, wierd op een teeken van den hoofdman alles stil en zwij- gend. Er moest overgegaan zijn tot het afleggen van den eed,waartoe ieder nieuw aanveerde verplicht was. Bij dat volk en bestond die eedplechtig heid niet in menschenbloed te drinken, of schrikkelijke vloeken uit te braken,of kruis beelden met de voeten te trappelen, neen daarvan en was er geen gedacht, en mis schien en wist het meeste deel der baan- stroopers niet wat het eigentlijk was, een kruis of een Christusbeeld Al de aanwezigen stonden op, en schuwe Pier moest t'einden de vergaderingplaats gaan rechte staan, zonder eenig wapen eD met bloote borst ;de andere roovers stonden in eenen kring voor hem, Bakelandt in 't midden. Zij trokken hunne blinkende prie men van onder hunne kleederen en hielden ze in hunne rechtere hand. Al de oogon waren sterling gericht in de oogen van den nieuwen moordenaar, wiens aangezichte nog al klaar te onderscheiden was bij het schemerlicht van eene groote lampe, die Rooze boven de hoofden opstak. Ilij was schrikkelijk om zien, met zijn gelikteekend wezen, en zijn diepe oogen. die onder dikke winkbrauwen gedoken zaten, zijn rost haar, dat oprees in 't wilde, en zijne bloote borst, die men bijna zag op en neder gaan door het hevig kloppen van zijn herte. Bakelandt verliet de ronde en ging rechtover Pier staan hij hi» f zijn rechteren arm op, deed het glinsterende lemmer van zijnen moordpriem voor Piers oogen blin ken en vroeg "V reest gij 't gevang of de galge Pier Neen ik, meester. Zijt gij benauwd van de dood Nog vele min. YVien vreest gij dan U alleen. Wat vraagt gij van mij Aanveerd te zijn in uwe bende. Waarom Om met u te rooven en te moorden. Belooft gij aan mij, als hoofdman, onderdanig te zijn altijd en in alles Ik beloof het. Bakelandt stak zijne hand uit. raakte met den tap van zijn mes het bloote vel van 's moordenaars borst en zei Indien gij ons verlaat of ons verraadt, werd in de Eenige dagen later werden die twee kerels te Brugge gevangen gezet. Donderdag moesten vrouw en dochter Van de Walle naar Brugge om onderhoord te worden. In tegenwoordigheid gesteld van de twee vreemdelingen, hebben zi.i beiden terstGnd herkend, en deze hebben daarop bekentenissen gedaan. Zouden het dezelfde kerels niet zijn die te Maria-Aalter, te Doorn- kerke en in andere kerken der omstreken gebroken zy rond ditzelfde tijdstip IS DE WERELDBEROEMD Hij alleen geneest zonder gevaar, terwijl an dere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen schadelijk zijn voor bet hert. maa<* nieren en de longvezeltjes verbranden. De siroop Depratere bevat geene schadelijke stof ten, stopt met op, en mag zelfs door kinderen genomen worden want hy geneest ook de' kinkhoest in 10 dagen. Prys 2 fr. de groote flesch. Te bekomen te Oostende by den uitvin der Depratere, die overal verzendt, tegen eene postbon van 2.50 fr. (50 cent. voor port) alsook teYper, apotheken May, Li botte Aartsens en v t0,Popwinghe, Monteyne te Komen, m tc h ^efnsit0r,Meeuen sioen en Rotiers, Vande MÏrliAre eCba°h' 6n teWaasten' Jan komt met twee schotels de eetzaal binnen; hij laat er bij ongeluk een aan stukken vallen - Wel, stommerik, roept de herbergier hoe doet gij dat nu weer Zóó, zegt Jan, en hjj laat den tweeden schotel vallen. Jorig te paarde, oud te voete. mijn mes, of 't mes van een uit mijn bende, zal dit uw herte uit uw lijf halen. Het mag antwoordde de nieuw aan veerde. En iedereen van de bende ging alzoo beurtelings voor hem, sprak dezelfde bedreiging uit en kreeg dezelfde antwoorde. Loden deed het ook maar, en hij gevoelde het wel zijne hand beefde lijk een blad, hoe zeer hij het ook dwong. Daarmeê was 't alde priemen wierden eggesteken, het geklap vergeestigde, de flesschen en de glazen buischten en klonken en t was nu op de gezondheid van den nieuwen broeder, die voortaan met lijf en ziel aan den kapitein toebehoorde, en die niets en mochte doen zonder zijnen oorlof. 1 ier vertelde nog wat van de daden uit zijn vorig leven, en van de gevaren die hij beioopen had, en vau zijn verlangen om in de bende van het Vrijbusch te geraken. Neen ik. zei hij, en k zeg het nog,van niets en ben ik benauwd en, om het te toogen, zal ik gaan waar gij mij zendt, al doen dat gij mij zegt, en almeêbreDgea dat gij wilt,of dood ter plaatse blijve ik mij vangen en zal men nooit 1 Niet kwalijk gesproken, zei Bakelandt, en wij nemen u dan bij uw woord, 't Is een oud gebiuik bij ons dat ieder nieuw gekonie- ne ieverst een nest gaat rooven en de eiers uitdeelt daarvoren is er hem wat tijd gela ten, en hij mag volk gebruiken zoo veel hij wilt. Doet gij dun uwen proefslag, en roof maar vele geld, want wij hebben er noodig. ('f Vervolgt)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2