E N E L DeRooversbende van Hazebrouck BOND DE WERELD Rusland Duitschland VAN ALLES WAT Londen Troef Gevaar voor doode dieren in de opene lucht te laten liggen liet afsnijden van uitgebloi ide bloemen t Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. t lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstp.ate, T* 3d, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al $8* .De bekendmakingen kosten 0,fr. 13 de reke binnen 't blad is'l 0 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas, 'e Bvussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n°8, Place Da la Bourse, ontvangen bekendma- w kingen voor 'r Nieuwsblad van Y'per, van al die buiten Oost- H® Westvlaanderen vronen. Het ongelukkige Rusland is weer het tooneel van schrikkelijke, wilde aanslagen op het leven. Zaterdag om 4 uren hield een rijtuig stil voor de villa van den minister Stolyphine. Vier personen gingen binnen. Een hunner liet eene bom vallen Een knal en dertig personen waren dood, verscheidene anderen erg gekwetst. Onder de gekwetsten zijn twee kinderen van M. Stolypine. Deze was niet getroffen. Het schijnt, dat de oproerlingen besloten hebben een echt schrikbewind in te'voeren. Een meisje heeft den generaal Minn in de statie van Peterhof doodgeschoten. Uit Tiflis seint men, dat er eene samen zwering bestaat tegen den onderkoning. Te Varsovie doodde een schot den gene raal van Larlarski. Een aanslag op M. Staal, bevelhebber op het Peterhof, is mislukt. De kolonel Riemann viel in tegendeel te Louga. Twee treinen*werden geplunderd.De eene kwam van Ivanow, de andere rolde op de baan van Inshawin. Ongelukkig Rusland Twee Belgische bladen hebben den moed die onmenschelijke slachterijen goed te keuren Le Peuple en Le Petit Bleu. Wij zijn met den opstand, zegt Le Peuple en kunnen onze broeders der Russische om wenteling niet verloochenen. In hunne plaats zouden wij het voor eenen heiligen plicht houden,blijken te geven van dezelfde gevoel loosheid, vamdenzelfden heldenmoed. Hoort gij die taal, lezers Vergeet ze maar nooit Want de socialisten zijn overal, als zij maar kunnen, dezelfde bloedhonden. De dadeis van den aanslag De twee moordenaars, vermomd in gen darmen, kwamen uit Moskou in gezelschap van twee vrouwen de eene ging door voor de echtgenoote.de andere voor de dienstmeid De mannen droegen valsche namen op de paspoorten stonden zij aangegeven als ko mende van Riazan. De echtgenoote vertrok s namiddags in rijtuig met de twee mannen en men denkt dat zij den derden kerel onder, weg opnamen, op het eiland Aptekarski. Er zijn talrijke aanhoudingen gedaan op het eiland Vasilie. 's Nachts zijn de straten afge sloten door de troepen. Tengevolge van huiszoekingen gedaan het appartement, betrokken door de vier daders van den aanslag op M. Stolypine heeft men niets gevonden dan kleedingstuk ken en een ledige reiszak die goed toegestopt was met watte, die nog de sporen droeg van de bommen welke er in gelegen hadden. Na het vertrek der misdadigers is de zoogezegd dienstbode heengegaan, na aan den portier gezegd te hebben dat zij eene wandeling ging doen. Zij kwam niet meer terug en men weet niet wat er van haar geworden is De derde plichtige bevindt zich thans in het Petrus- en Paulusgasthuizen hij zegt Dule vitch te heeten en student te zijn, komende uit Riga. Tusschen de personen, die op de plaats der misdaad aangehouden werden bevindt zich eene jonge hulpapotheker Weidmann genaamd, die onlangs uit het zuiden gekomen is. De menschelijke over blijfsels die naar de Petrus- en Paulusgast huis gebracht werden, begrijpan beenen handen en zelfs ooren. Een der lijken geopend en de ingewanden verspreid de ■oogen waren verbrand in hunne holten. Moord op generaal Minn De moord op generaal Minn werd bevolen ■door het middenkomiteit van de strijdende revolutionnaire socialisten. Het meisje die den aanslag pleegde, is van kleine gestalte en in Let zwart gekleed. Men vond op haar «en paspoort op naam van Sophie Larionoff boerin van Pensa. Zij heeft geweigerd de namen van hare medeplichtigen bekend te maken. De generaal was 55 jaar oud hij •diende in het regiment Semenovsky tijdens den russisch-turkschen oorlog. Hij was een •behendig schutter die veel prijzen behaald heeft. Op/het aangehouden meisje vond men een evoiver, stelsel Browning, mét vier ledige kardoezen. Een onbekende van rond de 30 aar, die dichtbij Peterhof woonde vanaf augusti, en die men denkt medeplichtig te zijn aan den aanslag, is sinds den dag der moord op den generaal verdwenen. Hij woonde dichtbij Larionoff. Opzoekingen die in beider woningen gedaan werden deden niets ontdekken. Maandag werd er in het kamp van Peterhof een lijkdienst gecelebreerd ter gedachtenis van generaal Minn. De keizer, de keizerin, groot-liertog Nikolaas, de hooge ambtenaars van het hof en afveerdigingen van de ijfwachtregimenEn woonden de plechtigheid bij.I n het Serhenovskyregiment heeft men verscheidene naainlooze brieven ontvangen waarin nieuwe aanslagen aan gekondigd werden voor dinsdag namiddag, bij de begravenis van generaal Minn. Schrik voor de moordenaars Verscheidene hooge burgerlijke en mili taire overheden van Odessa zouden hun ontslag gegeven hebben, on Ier andere de generaals Kaulbars en Karangoroff. Men zal zich herinneren dat"die twee generaals op 10 augusti het voorwerp waren van eene moordpoging'van wege eene jonge vrouw, de dochter van generaal Trintz. Tengevolge van die moordpoging verliet generaal Kaul bars zijne vertrekken niet meer, aangezien zulks het eenigste middel was om niet gedood te woiden. Frge wanorders te Nurenborg De werklieden van de automobielfabriek De Eendracht van Nurenberg hebben den arbeid gestaakt. Vrijdag avond kwamen zij voor de fabriek:manifesteeren,en het gebouw werd verwoest. Het gepeupel kwam toege- loopen om een handje toe tc steken en verscheidene vagabonden begonnen ook de vensters van naburige huizen te verbrijzelen De policie was onbekwaam om de orde te herstellen. Eindelijk kwam de gendarmerie te peerd ter plaats. Eene echte slag werd geleverd terwijl de gendarmen poogden de betoogers achteruit te drijven, wierpen deze laatsten, geholpen door het gepeupel, steenen en scherven van flesschen naar de policie. Een 12 jarig meisje en een gendarm werden gedood verschei dene policieagenten en gendarmen werden gekwetst. De troepen werden ontboden en het ge vecht duurde tot laat in den nacht voort Eene vrouw en een kind werden gekwetst 25o soldaten bekwamen min of meer erge verwondingen tien werden stervend naar het gasthuis gevoerd. Tien gendarmen wer den gekwetst. Verscheidene aanhoudingen zijn gedaan. De gemoederen zijn te Nuren berg ten zeerste opgewonden. Wij hebben de verledene weke het ver haal medegedeeld van Abel Pollet over de moord van Violaines. Vromant, de voornaamste dader in dit schelmstuk, is met de gebroeders Pollet gekonfronteerd in het gevang te Bethune Ziehier hoe Canut Vromant do moord verhaalt op de familie Lecocq Al wat Abel u tot hiertoe verteld heeft zegt de bandiet, is de uitdrukking van de zuiverste waarheid. In Januari 1906 deed August ons bijeenkomen en zegde dat Abel een goên slag te doen wist te Violaines er was kwestie van een diefstal in het gemeentehuis, in de kerk ofwel in het tabakbureel. Op den vastgestelden da gingen wij op weg. Ongelukkiglijk, toen wij te Violaines aankwamen, waren wij leelijk bedrogen er was in de drie aangeduide plaatsen niets te doen. August stelde ons dan voor te stelen bij L'cocq, dien hij wist lijkte zijn en wiens gewoonten hij min oi meer kende Alvorens te beginnen namen wij de noodige voorzorgen. Abel ging aan de keukenvenster zien om te weten hoeveel personen er het het huis bewoonden. Hij zag enkel de twee ouderlingen en hunne dochter. Daar het weerlooze personen waren, werd-de diefstal besloten, doch wij moesten snel handelen. 'Na den schrik, veroorzaakt door het plotseling buitenkomen van mej. Lecocq, wachtten wij tot iedereen slapen was. Ver volgens drongen wij in huis op de wijze die men kent. Wij gingen eenige oogenblik kenin de keuken zitten, waar wij stil klapten, ea gingen dan naar boven. Abel ging voorop August en ik volgden. Abel was gewapend met een stootijzer ik met een stoofhulle. M. Lecocq, die de voetstappen gehoord had, riep Wie is daar, mijne dochter 1 en hij krasse!de met moeite tot bij ons. August wierp zich op hem en sloeg hem met zijn wapen neer. De ouderling viel zonder een kreet te slaken, men hoorde enkel het gerucht van een val. Op dit oogenblik verscheen mej. Lecocq, met bleek gelaat, doch in wier oogen men een krachtdadig besluit las, op den drempel van hare kamer en richtte zich naar het venster. Abel'zette de lamp, die hij in de band hield, ten gronde, wierp de juffer op den vloer en hield haar sterk in bedwang tot ik er bij kwam. l'oen sloeg ik haar zooveel ik maar kon. De eerste slag die ik met het deksel toebracht, trof Abel op de hand, en ontrukte hem een vloek. Doch dan nam ik meer aandacht en sloeg ik nog enkel met zekerheid. Mijn slachtoffer viel, doch was niet döód, vermits zij reutelde. Vervolgens was het de beurt van mad. Lecocq mijne hand was zeker geworden, er was maar éen slag noodig om haar te dooden. Ik moet er bijvoegen dat mej. Lecocq, vóór ik haar neersloeg, zich moest gekwetst hebben met tegeneen meubel te stooten, want er lag veel bloed ten gronde. Ik ging daarna opnieuw in de kamer van M. Lecocq August die nevens hem geknield was en hem vasthield aan den hals, zegde mij Onnoodig hem af te maken, ik geloof dat zijne rekening vereffend is. Niettemin sloeg ik hem met het stoofdeksel. Op dit oogenb'ik, daar men een onrust wekkend gerucht op den koer hoorde, deed Abel mij beneden gaan om buiten nauwkeu rig op te letten kort daarna deed hij mij terugkomen en in mijn bijzijn maakte hij mej. Lecocq verderaf. Men weet hoe dit drama eindigde en het is onnoodig het verhaal van Vromant mee te deelen over den diefstal. Wij zullen enkel de verklaringen van den bandiet melden over de voorzorgen, door hem en door de gebroeders Pollet genomen, om al de sporen van de misdaad te doen verdwijnen. Abel, die eene bloedvlek op de broek had, gelukte erin ze uit te wasschen met zijnen zakdoek en met water. Vromant kon zulks echter niet doen daar hij bespat was en zijne broek van onder tot boven vol bloed vlekken was. Hij deed ze wasschen door zijne bijzit, Angèle Platteel, wier mede plichtigheid daardoor bewezen is. August erKende het verhaal van Vromant gansch echt. Hij voegde er evenwel bij dat hij zich niet meer herinnerde met het stoot ijzer geslagen te hebben. Abel bracht hulde aan de groote openhertigheid van zijne medeplichtigen. Prill Een verzoek Alvorens malkaar te verlaten, hebben de drie medeplichtigen hiinnen innigen wensch uitgedrukt naar de galeien vergezeld te worden door hunne vrouw. Rartholozzi is vrij Het groot nieuws van de weke over de dieften van 't fransche is de loslating van den italianer, tegen wien ten andere nooit geene erge beschuldigingen werden inge bracht. 't Is waar, velen dachten dat de man rond ging met plaasferen beelden om alzoo de gelegenheid te hebben in de huizen te geraken en te zien hoe liet daar al stond. 't Pchijnt dat het geen waar is, dat er niets te zijnen laste bevonden werd. Er was maar een puut onklaar de herkomst van 200 fr. die men bij hem gevonden had. Bartholezzi heeft verklaard dat ze hem waren gezonden door zijne tante Assunta Bartholozzi. BASTIEN BARTHOLOZZI Dat is waar bevonden en de man werd losgelaten, na meer dan drie maanden gevang. Hij was blijde, ge'n kunt niet meer, en gaat nu zijn zwerversleven herbeginnen hij zal hem nog meer dan vroeger zwichten van alle onbekenden, die hem zulke leelijke poetse hebben gespeeld. Wat meer is, Abel Pollet heeft altijd gezeid dat de italiaander nooit in niets meêgedaan had. Op 't einde van 't jaar moet Bartholozzi naar zijn vader land terug om soldaat te zijn. Hij mag gerust heen gaan. Madeleine Deroo Tezelvertijde als den italiaander zijn Madeleintje Daroo en Zoë en Helène Le- clercq ook losgelaten. Het eenigste dat men wist ten laste van Madeleintje Dsroo is hot volgende Zij had van L'ipar, haren man te wege een zilveren zakuurwerk gekregen. Daar zij vermoedde dat het gestolen was, toogde zij het aan beur broeder en aan Celine Pollet, 's Anderdaags had Lapar gewaar geworden dat Abel aangehouden was, en hij ging seffens het juweel terugvragen om te doen verdwijnen al wat hem hadde kunnen doen verdenken. Als ander geschenk heb ik 10 fr. gekregen, en 't is daarmeê uit. Theofiel Deroo, na wat geaarzeld te heb ben, heeft eindelijk bekend dat zijne zuster hem de waarheid gezeid had. Madeleintje wierd daarna losgelaten en is naar Pradelle weergekeerd. Verschillige ondervragingen werden nog gedaan namelijk de moeder Deroo, de vrien din van Vromant, Angèle Platteel, heure zuster, vrouw Abel Pollet en Celine Pollet. Deze laatste heeft heur broeder verwenscht en verloochend omdat hij alles zoo lafhertig bekend heeft en zijne oude maatjes ver klikt. Vooraleer het gevang te verlaten hebben de gezusters Leclercq hun vader omhelsd Deze wilde zijn kinders een lesse geven, en zei hun Gaat, mijne kinders, werkt en wec-st eerlijk en volgt mijn voorbeeld niet want ge ziet waar dat ons brengt. Hij had beter gedaan vroeger het goed voorbeeld te geven aan zijne kinderen. De bevolking dier wereldstad bedroeg op 3i december 11. 7,1 i3,56o inwoners In de haven, gevormd door den Teems kwamen verleden jaar 54.569 schepen aan Het getal reizigers in Londen is waarlijk verbazingwekkend. Per spoorweg werden 298,630,870 personen vervoerd, per tram 433,731,880, per omnibus, 288,965,114. De post te Londen heeft 46,216 personen in dienst, waaronder 7,557 vrouwen. Ziehier het getal brieven,postkaarten,enz. welke in Londen besteld werden in 1905 727,200,000 brieven, 166,600,000 postkaar ten, 163,200,000 boeken en omzendbrieven 17,391,000 kleine pakjes, 916,744 expres brieven en 28,364 000 telegrammen. Het getal openbare telefoonkantoren, in de verschillige wijken van Londen, beloopt tot 3135 De policie heeft 60,899 personen... onder den toren gesteken, die te veel omhoog hadden gekeken. In de verschillige hospitalen, werden ,i3t,835 personen verzorgd. De sterfte in de groote wereldstad, was 74/10 per duizend inwoners, zij is geringer dan deze van gelijk welke andere stad met meer dan 200,000 inwoners dank aan de bewonderensweerdige inrichting van den gezondheidsdienst. De stadsschuld beloopt tot meer dan twee miljard en half. De jaarwedde der policie beloopt tot 1.535.558 pond het onderhoud der parken en openbare tuinen, kost .637.262 pond. (Een pond is i5 frank). De policie van Londen is 17.990 man sterk. Een geheei leger zoo als men ziet Een boer verdwaalde in Brussel. Hij ging naar 'n agent, nam beleefd zijn hoed af en vroeg Hoe kan ik 't beste naar de nieuw straat komen ---« Och zei de '-"gent, gij kunt een rijtuig nemen of in de tram gaan zitten,maar gij kunt er ook gaan, 't is maar vijf minuten van hier Ja zei de ander, ik weet wel, dat gaan kan, maar ik wou den weg graag weten, ziet ge. - O, dar is al wat anders kijk eens goed, gij gaat eerst rechts af, dan links af en dan schuins over links. De buitenman stak z'n hand in zijn binnenzak also m er een sigarenkoker uit wilde ophalen. 'n Sigaar hebben vroeg hij. De agent wilde dat wel met alle soorten van genoegen. Nu, zei de buitenman, ge kunt ze zelf gaan koopen, of door 'n ander laten halen, ge kunt ze betalen, of cadeau vragen, of laten opschrijven. Bonjour. - Er bestaan vliegen die geen smakelijker aas kennen dan allerhande doode lichamen maar wanneer de lichamen in staat van bedorvenheid verkeeren en dat, na er van beproefd te hebben, dezelfde vliegen over gaan tot steken van menschen of dieren, dan heeft bijna altijd de daaruitspruitende wonde klein endoorgaans in den beginne onaan- gemerkt hoogst gevaarlijke, zelfs doode- lijke gevolgen zij veroorzaakt koolachtige aandoeningen, welke in korte stonden geheel het bloed besmetten en daarom maar al te dikwijls ongeneesbaar blijven. Aanzie het dus als eene misdadige onvoor zichtigheid, of liever als eene onvoorzicchige misdaad, doode dieren, hoe klein ook, in opene lucht te laten verrotten en, zoo gij er ergens dergelijke vindt hangen of liggen, verhaast u dezelfde onder eene genoegzame hoeveelheid aarde te dekken met alle mogelijke oplettendheid om door de rondzwervende vliegen niet zelve eerst aangeraakt te worden. Van groot belang is het, wil men een weelderige bloemenpracht hebben in potten en op perken, dat men zorgvuldig de uitge bloeide bloemen dagelijks wegsnijdt. Een enkele bloem toch, die men laat uitbloeien en daarna zaad zetten, put de kracht van de plant veel meer uit dan twaalf nieuwe knop pen. Daarom is het zefs aanbevelingsweerdig, zoo vroeg mogelijk de bloemen weg te snij den,zoo mogelijk nog eer ze gaan verwelken. Hoé meer bloemen men afsnijdt, des te meer gedijen de planten,en men heeft dubbel genoegen van zijne bloemen, omdat déze als snijbloemen in vazen en glazen een schoon kamersierraad vormen. Inzonderheid moeten alle rozen, die beginnen te verwelken, afgesneden worden, opdat de kracht in de wortels blijft en nieuwe wortels voor het volgende jaar schieten, die de plant weer nieuwe kracht schenken, om een menigte knoppen te ontwikkelen. In elk geval moet men er voor zorg dragen, dat men nooit op rozenstruiken bottels rijpen laatdit toch zou de kracht der planten al te zeer verzwakken en de ontwik keling van knoppen en bloemen zoo niet geheel wegnemen, dan toch stellig al te veel belemmeren. m m in

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1