ML\(]ÊLMAHEN HERBERG TE HUREN MET JSM S3. weg De Hopmarkt Assissen van West-Vlaanderen Kronijk der mutualiteit Sterfgeval Priesterlijke Benoemingen Wettelijke besluiten 119.645 118.000 79.992 79 833 54 049 40.780 20.189 15.000 Een verdienstelijk man DE THERMOGENE Ontstekingen «DE KROONE» te DICKEBUSCH op de kleine plaatse. Zich wenden voor den sleutel bij Paul BENOIT. DE THERMOGÈNEZinkingpijnen BURGERSTAND VAN YPER van den 19 tot den 26 Oct. 1906. Geboorten BURGERSTAND VAN POPERINGHE 4. Kestemïn H., Poperinghe,512,5 De volgende premiën worden uitgedeeld een premie van i5 frank en een eerediploma eiken eereprijs een premie van 10 frank voor eiken ien prijs een premie van 5 frank voor eiken tweeden prijs. Daarenboven is er een eeremetaal geschon ken aan den eersten van elke klas, Witte Rank en Buvrinsche hop. Aan de bonden die het meest bijgebracht hebben tot het welgelukken der tentoonstel ling wordt een eerediploma geschonken Poperinghe (67 tentoonstellers), Watou (29), Crombeke (12). De afwisseling in de marktprijzen, sinds eenige dagen, toont ten duidelijkste hoe de uitvoerhandel onze markten kan levendig maken en hoe de binnenlandsche handel onwillekeurig volgen moet. De beurs van Antwerpen, zoowel als van Brussel, is prijshoudend. Men kwoteert Aalst 82 1J2, Poperinghe (Stadslood) 80 fr. Voor enkele uitmuntende loten betaalt men in cultuur 85 frank. De Belgische brouwers beginnen ook eenige beduidende aankoopen te doen. Te Nuremberg blijft de markt even leven dig de uitvoerhandelaars koopen voort durend aan mits 100 frank te betalen voor gewone markthop de Berghop staat 100- 110 fr. Wurtemberg 120-140 fr. 12 5-13a fr.Spalt 160-175 frank. West Vlaanderen fr. Henegouwen Namen Brabant Oost-Vlaanderen Antwerpen Luik Limburg Dit zijn de toelagen die onmiddelijk indej I lijfrentkas gestort worden. Luxemburg I stort zijne toelagen aan de maatschappijen I zelve. a> De nieuwe aangenomene leden in 1905 verdeelen zich volgender wijze Oost-Vlaanderen 12,426 Brabant 12,219 West-Vlaanderen 10,115 Henegouwen 10,113 Antwerpen 7,603 Namen 4,457 Limburg 2,704 Luxemburg 2,676 Elaas ik ik zal I zal Maandag morgen werd de vierde zittijd der assisen geopend, onder voorzitterschap van M. den raadsheer Van Wambeke.Zooals wij gemeld hebben is er slecht eene zaak ingeschreven op den rol, deze ten laste van den genaatnden Henri Huyghe, fabriekwer- ker te Roussalaere, beticht van moord. Volgens de beschuldigingsakt maakte Henri Huyghe zijne vrouw het leven ondra gelijk, door zijne woestheid. Dagelijks twistten de echtgenooten en de vrouw werd dikwijls mishandeld; kortom, het huishouden was eene ware hel. Op 7 augusti laatst ging de echtgenoote Huyghe, tengevolge van nieuwe bedreigingen van haren man, met vier harer kinderen in eene kamer wonen in de herberg «De Klokke». Het vijfde kind, de i2jarige Maurice, bleef bij den vader, die den kleine insgelijks mishandelde omdat hij zijne moeder had helpen verhuizen. De woestaard had aan den kleine gezegd Gij wilt icsgelijks bij uwe moeder gaan wonen doch ge kunt u die moeite sparen haar een kwaden slag toebrengen haar dooden. 's Anderendaags ging Huyghe, die ten prooi was aan eene hevige woede, naar de herberg «De Klokke». Zijne vrouw zat in de herbergplaats nevens de kachel. Na een korten twist tusschen de echtgnooten, wierp de betichte zich op zijne vrouw, die poogde te vluchten, en bracht haar een 20tal mes steken toe. Toen men den moordenaar het mes ontrukte riep hij uit; «Er is niets meer aan te doen, zij is dood En hij zegde ongelukkiglijk de waarheid. Donderdag morgen is de zaak afgeloopen. M'Goemaere der balie van Kortrijk, droeg de verdediging van den betichte voor hij beschreef de huiselijke ongelukken van Huyghe en hield staan dat deze geenszins het inzicht had zijne vrouw te dooden. De jury antwoordde bevestigend, met 7 stem men tegen 5 op de vraag of er moord gepleegd werd, en ontkennend voor wat betreft de voorbedachtenheid. Het hof sloot zich bij de meerderheid aan en veroor deelde Huyghe tot 20 JAREN DWANGARBEID. De toelagen door den Staat voor del stortingen in de lijfrentkas, verleend belie pen in 1905 tot 3,549,997,20 fr.: zij werden verdeeld tusschen 503,548 aangeslotenen.' De toelagen van 2 fr per boekje waarop! 3 fr. ten minste gestort werden, bereiken 848,344 fr.: zij werden aan 4933 lijfrentkas sen toegestaan. De provinciën verleenden aan de lijfrent- kassen de volgende toelagen Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperN* 321 "bIKÏÏÏIÏT door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK Zij liepen eerder als dat zij gingen naar een kleen kamerken heel van boven, waai de maarte sliep. De deure stond wagewijd open zij sprongen binnen, vonden het bedde schoone en versch gemaakt, maar niemand in. Qeen mensch te vindon in ge heel het huis, en 't was overal even Btille. Ik geloove dat de duivels ermeê ge moeid zijn, zei Jan 't en ware dat de Pastors wat meer kosten als audere meu- schen 1 Hij is thuis nochtans, 'k heb hem met eigene oogen van dezen achternoene aan de perse gezien. Misschien zijn zij alle drie ieverst in den kelder of in eenen hoek gekropen wij gaan er achter, wij moeten ze vinden anders de kapitein zou woeden de zijn, en onze makkers en zouden niet weinig spotten met ons. En de kerels rechte naar den kelder. Zij zochten achter tonnen en potten maar nie mand en roerde noch en was te hooren. De moordenaars begosten te vloeken van spijt, wierpen al over ende dat er was, en braken al dat in hunnen weg lag. Zij doorsnuister- den al de hoeken, maar en vonden mets. Zijn zij in de slaapkamer van den Pastor met, wij zijn verloren, schreeuwde Jan nu mogen wij geruchte maken, komt I Zij liepen naar de deure welk zij geschut terd hadden, wel besloten vaD wreed te werke gaan met die al binnen waren. De deure die zwaar en door een fel slot toege houden was, wederstond nog al lange Pier meende zelfs dat zij al binnen moest ge schoord zijn, en dat er ongetwijfeld iemand tegenhield hij schreeuwde van blijdschap De stortingen werden gedaan door tusschenkomst van 5202 maatschappijen en 4247 lijfrentkassen, 565 schoolmutualiteiten en 190 kassen door patroonen of openbare besturen gestiebt. Vrijdag is te Lier, met ongemeenen toeloop van volk,zoo van hooger als van mindereklas, de plechtige lijkdienst geschiedt van den heer PIETER TROCH Oud-I.eeraar in de Staats Normaalschool van Lier, Oud-Provincialen Inspecteur van het lager onderwijs, Algemeenen In specteur van het katholiek onderwijs van het Aartsbisdom Mechelen, Voorzitter van het Kerkbureel van den H. Gumma- rus, Officier der Leopoldsorde, Eerelid van het genootschap van den H. Vincen tius a Paulo. De alomgeachte ouderling ging zijn 84® jaar bereiken. Schoon en rijke ouderdom wan neer hij, zooals van den heer Troch, de jarenrij gevuld is met weldoen en verdien sten. Men zeide wel meermalen van den Volk schrijver, Hendrik Conscience Hij leerde zijn Volk lezen. We denken het in den letterlijken zin op den betreurden en geliefden afgestorvenen met reden te mogen toepassen want geen onzer, denkelijk, of zijn eerste, zijn tweede en verdere eerste leesboekjes waren de eenvoudige, maar tevens zoo boei ende en stichtende boekjes van M. P.Troch. God loone het goed dat hij voor het Volk deedt De E. H. Dassonville, licentiaat in philologie en letteren, oud-rector van St Andries der Vlamingen te Madrid, is bestuurder benoemd van de Zwarte Zusters te Kortrijk, in vervanging van den E. H. Holvoet pastor benoemd te Vive-St-Elooi. De herinn8ringsmedalie der regeering van Leopold II is aan de volgende leden der gewapende gemeentepompiers van Pope ringhe verleend MM. R. Dumon, J. Berat, A. Sausen, A. Delauter, G. T'hoor, R. Hauspie, G. Ghille- baert, T. Parcyn, F. Couttenier, A. Creus, P.-J. Delanghe, F. Cokelaere en R.Synaeve YPER Doktor De Roo heeft de eer het publiek te berichten, dat hij van heden af, te raadplegen is, in zijne nieuwe woning, Statieplein, op den hoek der Maloulaan. alles aan stukken. De baas werd erg gekwetst aan het hoofd. Een rechterlijk onderzoek is geopend. WAASTEN De genaamde Henri Monet, aardewerker, had zich zondag avond bedronken. Hij kreeg twis met een zijner werkgezellen die hem een stamp op den buik toebracht. Monet vertrok daarop en zag naar zijnen werkgezel niet meer om, en begaf zich terug naar de herberg van mad. we Odent. Niemand dacht nog aan den twist, toen maandag morgen raad. wed. Odent het lijk va Monet op den openbaren weg vond liggen, u gendarmerie, van de akelige vondst verwittigu, vermoedde dat de dood van Monet toe te.scnrij ven was aan de stampen hem den vorigenavon door zijnen werkgezel toegebracht aeze laatste werd dan ook aangehouden. Uit het rechterlijk onderzoek is echter geble ken dat Monet gestorven is aan de gevolgen van een ongeval; hij is tegen den dissel ëe'00P®" eenei' geladen kar, die op den openbaren weg stond, en moet op den slag doodgebleven zijn. De aangehoudene is onmiddelijk terug in vrij heid gesteld. Nadere bijzonderheden Het 'ijk we™ Be~ vonden in de schuur van mad. wed. Odent uit het rechterlijk onderzoek i- gebleken dal Monet daar binnen g dragen werd door twee voorbijgangers, die hem op den openbaren weg vonden liggen, meenden dat bij smoordronken was en vreesden dat hij door een wagen zou overreden worden, liet rechterlijk onderzoek heeft ook uitgewezen dat er op straat gevochten werd tegen Monet. Deze is op de vlucht ge gaan, en moet, zooals wij hooger zegden,tegen den dissel geloopen zijn van den geladen wa gen, waartegen hij door de voorbijgangers die hem ia de schuur droegen, gevonden werd. De lijkschouwing had dinsdag namiddag plaats. Er zijn geene aanhoudingen gedaan. GH1STEL Zondag avond rond 5 1|2 ure was een peerd losgeraakt in de stallingen van M. 11. Stubbe Van lamme, koopman en herbergier, statie, Ghistel. Door het gerucht van een uanstoomen- den trein was het peerd verschrikt, juist op hel oogenblik dat me. igvuldige reizigers de statie ïitkwameu. Groote ongelukken konden gebeu- had M 11. Boudewijn, ouderwijzer alhier, het'vluchtende dier niet bij de manen gegrepen; hij gelukte erin bet peerd tegen te houden, na eenige meters ver meegesleept te zijn. Hel ware te hopen dat de. moedigeen zelfopofferen de daad van M. tl. Boudewijn door het hooger bestuur beloond werde. ISEGEM Mej. Viclorine en Gabriella Deckmyu, van Rousselaere, nichten van den Z. pasloor Van Coillie,kwamen eenige dagen doorbrengen bij hunnen oom. Daar de juffers dinsdag mor en niet beueden k wairen,opende men de deur hunner slaapkamer. De twee ongelukkigen waren verstikt door de gazdampen van eem- kachel, die in den gang van het gelijkvloers brandde. Mej. Gabriella, 18 jaren oud, lag nog te bed, terwijl mej. Victorine, 28 jaren oud, op eei stoel zat. De twee lijken waren reeds koud en stijf. In de schouw was eene scheur,bedek! met behangpapier. Die scheur werd niet eerder bemerkt, daar het zeer zelden was dat de ka met' betrokken werd. Dat vreeselijk ongeluk heeft in de streek eene groote ontroering teweeg gebracht. W1JNGENE Zondag avond, rond 11 ure, verliet Karei Lambert de herberg «den Haze om naai huis te gaan. Hij was omtrent 100 meters van de herberg toen hij aangerand werd door twee personen. Hij wilde vluchten, maar een der aanranders schoot een revolver op hem af en Lambert werd in het linkerbeen getroffen Maandag morgen werd de policie verwittigd die met den doktoor tel' plaats kwam. Dé daders die in hetbegin alles loochenden, deden einde lijk bekentenissen. De revolver werd aangesla gen. Lambert werd nog deuzelfden dag naar Brugge naar het hospitaal gevoerd om verzorgd te worden. om verslae van zijn onderzoek te geven. Met zijn rood geooorde kleeding en zijne schoone klak vertegenwoordigde hij ^igltjk hd Koninkrijk België en zijne prachtige xleedij aflek indruk op de menigte. In de herberg den Draai ontstond maan- dag twist tusschen den haas en twee dronken kerels. Deze laatsten hebben d wat hun onder de handen viel, tafels stoelen, glazen, banken, de vensterruiten, enz. 1 wir 1 e p 1 werd ook veel schade aangericht, het 'winkel werd ook veel schade alles voor 300tal franken. De gendarmen stelden een einde aan die baldadige tooneelen. DUIZENDMAAL DANK. - Uw r»ah is heaA zaam geweest, want met een enkele hoos hoest stillende Waltheiypillen van 1 tr s pijnlijken hoe.-t, waarvan ik sedert lang genezen. Hiert ij, 8 frank voor 4 dozen pastillen en4 dozen afdrijvende Waltherypillen ISEGHEM Een prachtige Leste was't Zondag laatst, ter eere van M. Aug. Vcrmeire, en E. 11. Baes. Ten 3 ure doortrok een s'erlijkestoe door d, nen zich om onderwijs en opvocdi g On eansch den doortocht waren alle huizei bevlald en d - kleinste stralen spanden de krOo Narden stoet 'was er bijeenkomst m 't Gilden- huis. Pater Detos, de beroemde redenaar, M Vermeire's oud leerling, deed 1 meeslepend woord een ««"sp ahe. die le be 'geestering ten top stijgen heed. DoktorJu^s Gits insgelijks oud-leerling, herrinnerde korte vierige trekkende schoone loopbaan den gevierden meesteren bood aan Vermeire en B es berg als gedenkenis van hel Isegemsche vo k. Een a iderc oud-leerling der arme school M- 'Arioi- drukte in sierlijk etale de dankbaarheid it dei Isegemsche werklieden voor hunne ge rde meesters en de feest eindigde met een hertel ijk woord voor de heeren Vermeireen OclGS 'S Wonds was t' Josephsgesticht prachtig rlielit t n een wrlgelukt vuurwerk kondigde heinde en verre de sluiting der feeste, dm lang 'l geheugen zal blij ven van al die ze hebben bijgewoond. Een jongen van boos Iseghem. J KORTRIJK Poging lot inbraak. In den nacht van Zondag tot Maandag hebben kwaaddoeners gepoogd in te breken bij M. Edward Guytk Vanmeenen, Zandstraat, 28. M. Duyck, gei -h gehoord hebbende, stond op, en zag w" manspersonen de vlucht nemen in de richting van den Aaibekesteenweg. Zij ha ideu aan nel keldervenster eene ruit uitgestooten en warei bezig met booren aan de ijzeren staven, n voor dit venster geplaatst zijn. De policie hceti een onderzoek geopend. te Zondag had in eene danszaal van het Statie kwartier een gevecht plaats tusschen mannen van't Zaalhot en leden der Kegelrnaatschappij. die een dansfeest ingericht hadden. De mannen van Zaalhof waren in de zaal gedrongen,alhoewel het bal alleen toegankelijk was voor de leden der maatschappij. Er werd met pintglazen en kasseisteenen geworpen. Een der vechters loste zelfs een revolverschot. Na gansch de danszaal verwoest te hebben trokken de mannen van Zaalhof naar eene her berg der Rijselstraat, en sloegen er eveneens WESTOUTRE Wij hebben reeds gemeld hoe, over eenige weken, eene diefte gebeurde op de hofstede van M. Monkerhey te Westoutre, en hoe een der dieven twee schoten kreeg. Een onderzoek wierd geopend,die tot de aan houding leidde van René Gomyn, wever Boeschepe. Deze laatste is verscheidene keeren door den onderzoeksrechter van Hazebroek ondervraagd geweest, maar hij misprak zich gedurig, als hij uitleg gaf over de wonden aan zijne band beko men. Met de gebroeders Monkerhey geconfronteerd bekent hij ten langen laatsten door hen gescho te zijn geweest,terwijl hij,zonder slecht inzicht langs de hofstede voorbij ging. Verleden week Donderdag verscheen Comyn voor de reehtbank te Hazebrouck en is er met twee maanden gevang afgekomen. De veld; achter van Westoutre, zoo schrijft een fransch blad, was ter rechtbank aanwezig dat er toch een tusschen zijne handen ging blijven. Met zijne machtige schouder gaf hij schok bij schok tegen de deure zij kraakte en vloog eindelijk met groot gedruisch op den vloer in den kamer De roovers spron gen allen binnen, met licht in de handen maar nog eens het bedde was gemaakt, en op de tafel, die er nevens stond, en was er niets anders als een kruisbeeld, een doods- hoold, een gebedenboek die open lag. Nu en bezaten de kerels hunne woede niet meer van spijt en razernij zij sloegen 't al om- verre dat onder hunne handen viel, braken meubels, beelden en printen en tierden lijk zinneloozen. Aan den muur hing er een kleen afbeeldsel van den ouden Pastor Jan herkende het, suakte het van den muur, en scheurde het in flarden al roepende Hier is hij, diegrijz&aid die ons zoo leelijk vast heeft 1 Wat gaat Bakelandt nu zeggen 't Is de tweede maal dat wij mislukken En zij braken hun woede op de flarden van den Pastors afbeeldselmaar de man zelve ontsnapte hun. Geen kunste hij lag toen in den kosters huis hertelijk te slapen, en zonder het minste vermoeden van het gevaar waaraan hij ontsnapte en van al 't gene er in zijn huis ommeging. De roovers, die buiten gewaakt hadden, wierden binnen geroepen, en zeiden dat er niemand uit het huis gevlucht en was, en dat zij geen levenden mensch noch gehoord noch gezien en hadden. Alles was dange- zeid, alles ten einde, en alles verloren 't was spijtig voor hen Maar, hoe spijtig ook, zij en konden het niet helpen, en de zake was mislukt zonder hunne schuld. Jn de hope dat het beter zou gegaan hebben bij den Schout,en om wat troost tezoeken,stelde Jan voor van al gelijk te plunderen dat gedacht wierd goed gevonden en seffens uitgevoerd. Voordat het drie sloeg nochtans, warenI zij allen weg, en wachtten naar hunne mak- 111 van "de heeren elk een prachtigen kalvarie- KOMEN-TEN BR1ELEN In den loop der ondervragingen die men Marie Descamp, echtgenoote van wijlen Victor Braem, te Yper deed ondergaan, verklaarde zij een kisije geld te hebben verborgen, zonder echter te willen zeggen waar. of hoeveel «r in was. Daar de onderzoeksrechter veronderstelde in het kistje misschien ook wel iets meer dan geld te zullen ontdekken, bevoot hij nieuwe opzoekingen in den omtrek vao het huis der misaaad. M. üeraeve, policiekommissaris van K'jmen.doorzocbt dinsdag morgen nogmaals al de plaatsen en afhankelijkheden der hoeve Braem, en ontdekte in eene weide een ijzeren kisije inhoudende een bankbriefje van vijf hon derd frank, een van honderd frank, een goud stukje van 20 frank en 16 vijffiankstukken. Er werd niets anders i n ontdekt. Men verze kert nochtans in de streek dat, wilde men goed de omliggende weiden der hoeve Braem door zoeken,er wei nieuwe belangwekkende outdek- zouden 'e doen zijn. Binnen kort zal de oude vrouw,Barbara Vandevelde; moeder van Victor Braem, die daags na den moord aangehouden werd, terug in vrijheid gesteld worden. Het is Ihans ten volle bewezen dat zij aan den moord op haren zoon volkomen vreemd is. Dinsdag avond is de oude vrouw te Komen afgestapt en begafzich aanstonds bij M. Deraeve, policiekommissaris die haar de sleutels van haar huis gaf. Waarschijnlijk zal een harer kinders bij haar gaan wonen of te wel zij bij een harer tinders, want hare verstandvermogens zijn veel ver flauwd. Donderdag ten 9 1/2 ure had er in de kerk van Ten Brielen een lijkdienst plaats, ter nage dachtenis van Victor Braem. MARKT VAN KORTRIJK, 22 Oct. Tarwe, per KO kil. 16-50 a 00-00 roode tarwe 15 00 a 15 5' rog je 13-50 a 0C-00 haver 16-50 a 17-00 boonen 17-50 a IS 00. Boter- en eiermarkt. Boter, per halven kilo aan 1-65 a 1-68 eiers, de 25, aan 3-65 a 3-9). Aardappels (witte) per 100 k. aan 6-00 a 6 50 (roode). 6-CO. Zaad- en oliemarht. Koolzaadolie, per 100 kilos, aan 76 0) a 00 00 lijnolie 46-00 a 00-00 vreemd en inlandsch koolzaad, per 100 kilos 35-75 a 00-' u id. lijnzaad 26-00 a 0.1-0 1kool zaadkoeken, per 100 kilos. 11-00 a 00-00 lijn koeken 19-Ou a 21 00 kempkoeken (0-00 chi- corij 13 50 a 13-75. eene enkele fl. Sirop de Lorec verzacht en geneest men aar stouts de hoestbuien, de kselprikkt mg, gevolgen van bronchiel, griep, slechte valling, kinkhoest, onfeilbaar geneesmiddel l[2, Ir. 1 ia; volle, 3 fr. Apotheek Delacre, B ussel. PATERD SMET De wereldberoemde missionnaris PATER DE SMET kwam eens uit Amerika te Antwer pen; hij was in simpele burgerskleederen en ging alzoo bij eenen rijken heer, zijn besten vriend, aanbellen. -Is mijnheer t'huis? vroeg hij aan den knecht, die kwam open doen. -Ja, mijnheer is t'huis, maar hij is nog boven. Zou ik hem niet kunnen spreken Dat weet ik niet; ik zal het gaan vragen wiemoetik aankondigen? PÈRE DE SMET, als 't u belieft Goed, wacht hier maar wat; ik zal eens gaan hoorei). Mijnheer, zei de knecht, op de kamer van zijnen heer toegelaten, er is daar een struischen vent binnen gekomen,die u geerne zou spreken; 'tis een PEERDESMET, zegt hij. Zeg aan dien peerdesmet, Jan, dat ik belel ben, dat ik met hem geeD uitstaans neb. Vriend, zei Jan, beneden gekomen, mijn heer doet zeggen van maar slillekens voort te gaan, dat hij geen tijd heeft om tot u te komen. Ga zeggen, als 't u belieft, aan uwen mijn heer, zei Pater De Smet, dat zijn beste vriend hier is. Mijnheer, zei Jan, bovengekeerd, de peer desmet van daaronder doet zeggen dat hij u absoluutmoet spreken,dat hij uw beste vriend is. Daarop komt de heer beneden, curieus nog om dien zoo zonderlingen peerdesmet te zien Nauwelijks hadhij PATER DE SMETbemerktoi hij loopt hem tegen en vliegt hem aan den hals en heette hem uitganscher herte welkom. Jan wist niet wat gezeid van verwondering en verstond niets van al wat hij zag; en als hij naderhand hoorde dat die Fransche PERE Dl SMET de Vlaamsche PATER DE SMET was Bah, zei Jan, als onze paters met Fransch klappen peerdesmet worden, ze moeten dan dan maar Vlaamsch spreken met de knechten. Veemarkt, 15 gestelde dieren. 36 Ossen 9l Veelzet; 161 Koeien 26 Stn ren Oei. Er waren 314 te koop- I.EVEND 1° 0-85 0-86 e-82 0-83 GEWICHT 2« 0-76 0-77 0-74 C-75 PEK KILO 3' 0-71 (-71 0 69 0-78 314 45 TOT 55 JAAR Men beveelt nogal, aan de vrouwen van zekeren oudeidom van hun lichaam vrij te houden en liet bloed te zuiveren met de slijmverdr(jvende Waltberypil. 't Is voor hun het zekerste middel om zich te bevrijden tegen de ongemakken en de gevaren van hunnen ouderdom. Eene doos van 1 trank is genoeg voor een jaar. Gabriel Maria, Schuttelaerestraat. Cofifyn Gustaaf, Neèrstraat. Doolaeghe Gabriel, St Gbristoffelstraat. id Michel, id. Versmissen Francies, Veemarkt. Uevos Laura, Korte Thouroutstraat. Mechelen Irma, Brugge steenweg. Huwelijken: Quiuten Hcnri, beenhouwer te Zonnebeke wedr Devos Amelie Vanuxem Febronie werkvrouw te Yper. Rohart Henri, z. b. wedr van Poepaert Philo- rnena en van Dillies Victorina Morlion ortentia, winkelierster Wwe van De Koninck Emiel, beiden te Yper. Overlijdens Vancraeynest Bernard, 82 j. z. b. wedr.Vergote Maria, L. Thouroutstraat Coutelle Gustaaf, lj. Doorgangstraat. Bohaert Amant, 67 j z.b. ong. L. Thouroutstr. Nevejans Emiet, 56 j. kuiper, echtgt Wase- lyncA Eulalia Neerstraat. Geboorten DeCraene Gesar, Ve .rnestraat. Desaegtur Marcel, Westoutrestraat. inion Michel, wijk A. i evos Martha, Gassalstraat. Werquin Ivo ne, Gasthulsstra^ kers, aan den hoek van het Yrijbusch. Het ging geheel anders met de bende waarvan Bakelandt zelve opleider was. De Schout van Roosebeke was een joDg man, die den naam en de daad had van vele geld te bezitten. Hij woonde in een tamelijk schoon huis.al den noordkant van de plaatse. Het gebouw stond op eene hoogte, wat bin nenwaarts de breêstrate, en op eene boog- scheute van andere huizen een grachtje omriDgde het, een kleen flauw en leeg poortjen was dat belette van tot nabij de woonste te geraken. De Schout, niet meer als de Pastor, en peisde op hetgeue er gebeuren moest hij had wel beschikt van zijne voorzorgen te nemen, van 's anderendaags misschien maar nu lag hij gerust te slapen. Het moest al gelijk zijn dat Bakelandt iets vermoedde van Lodens verraad, aangezien hij langs de bane zelve :em gedurig in de oogen hield, en nevens hein deed gaan, met verbod van weg te gaan, wat er ook gebeu ren mocht. Misschien was het sedert dat bij den eersten keer om Loden gezonden had, en hem zoo late had vinden thuis komen, juist rond den tijd dat die zonderlinge be zoeker in de pastorij van Roosebeke moest gegaan zijn I Misschien ook, hij was toch slim genoeg, had hij, in de vergaêring bij Rooze, als hij sprak van een verraad, verlegendheid en schuld op Lodens wezen zien staan want 't is al raar dat een meDsch in zulke omstandigheden, zijn zeiven zooda nig meester is, dat er niets en schijnt op zijn aanzichte, van t geen er in zijn hert om- megaat. Oordeelt van de onrust en vau de pijne waarin Loden uu zij moest I Hij ging stilzwijgend en droefgeestig, in zijne ge dachten verslonden, en wiste nog niet wat gedaan, als de bende voor 't huis van den jSchout stond. In éénen oogenblik was de voorpootte opengedowen, en acht felle kerels drongen stillekens binnen, draaiden rond het huis en gingen al achter bij de ingangdeur staan. Ieder haalde een doosken uit zijnen zak, liet er wat poeier uit in zijne handen vallen en streek er zijn aanzichte meê in een twee drie waren zij zwart en onverkenbaar. De wapens, het alaam en do lanteerns zei Bakelandt stillekens. Twee mannen gingen voorzichtig tegen de deure staan, stelden er een ijzeren boor tegen, en zochten iangs welken kant de deure flauwst was eu eerst begeven"'zou dat moest eenige oogenblikken duren de andere zesse, met dolken eu hamers in de hand stonden rond Bakelandt geschaard. - De baas van den huize slaapt al voo- ren, zei de kapitein, in de eerste plaatse links ik ga er met Loden zoo seffens ach ter er moeten hier buiten twee wakers blijven, op dat er niemand ontsnappe. De maarte slaapt hier al achter, op do voute, den eersten trap liuks gij moet voor de die zorgen en ze wel beletten van te schreeuwen de knockt moet eerst van kante zijn, hij slaapt vooren aan, in dien stal daar, niet waar, Loden Loden was zoodanig bezig en buiten zijn zeiven, dat hij geen woord verstaan had, en schier niet en hoorde dat Bakelandt hem het woord toestierde. Hij stond nochtans aan zijne zijde met den dolk in de hand, maar zijne gedachten waren elders en zijne beenen begaven bijkan onder zijn lijf. Strijden tegen zeven en kost hij niet hij beschikt van al met een keer weg|^naars mes had te vluchten, op het dorp te gaan moord schreeuwen, en naar den Pastor te loopen, dien hij dezen nacht noch meende in zijn huis te vinden maar hoe Hij stond daar, bevende lijk een blad, en met de oogen neêrwaarts, als de kapitein hem de vrage deed en geene antwoord en kreeg. Bakelandt keerde geheel naar Loden hij veranderde schielijk van houding en van sprake, en vroeg nog eens Niet waar, Lo den, do knecht slaapt daar in dien stal Gemeeulijk ja, meester, autwoordde Loden, op eenen aardigen toon. Bakelandt stond voor tem,met. een scherp en snijdend mes in zijne vuist, waarop de stralen der mane blonken. Zijn wezen en zulk een wapen in de hand van eenen zoo felleu en kloekeu vent, moesten vreeselijk ziju want Loden, als of hij ware benauwd geweest, week een voet achteruit. De audere moordenaars en wisten niet wat peizen, en bleven angstig stille staan t de twee die te wege waren de achterdeure van het huis te doorbooren, stonden omme- gekeerd, in afwachting van iets bijzonders. Loden, zei de kapitein bedaarder, zoo haast wij binnen in huis zijn, moet gij naar de slaapkamer van den Schout loopen, ik zal u volgen. Springt naar zijn bedde en grijpt hem vast, hij ligt er voorzeker in belet hem van te schreeuwen, ik zal nevens u staan om het overige te doen. Gij weet daaromtrent hoe zijne slaapkamer geschikt is, niet waar Loden, eerder zinneloos als aandachtig, stond daar te kijken in de stralen van Bake- landts oogen hij gevoelde dat de tijd geko men was van te werken of te vluchten. Op de vragen van zijnen meester en antwoordde hij niet maar al mot eenen keer er kwaffl gelijk nieuw leven in hem hij kreeg moed en maakte hem gereed om wederBtand te biên oi achteruit te wijken. Reeds hief hij zijn rechter hand op, waarin hij zijn moor- als Bakelandt, die geheel het geheim vast had, op hem sprong, en,rap lijk den bliksem, zijn scherpen dolk tot tenden in Lodens lichaam stak, al zeg* gende Daar, verrader, daar is de loon van uwe schoone daad 1 I.oden gaf eenen eenlijken schreeuw en viel neder, zwemmende en spartelende zijn bloed. 't Vervolgt in

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2