O I T i S EN OMMELANDS. Plechtige Beg ravetiis van üher Baron Surmnnl de Yolsberghe 3 fr. sjaars L)e Rooversbende van Hazebroek Op Zaterdag 10n November 1906. 5 eentimen 't blad 41s"jaar. Talmerk 8032 Bij de Statie De stoet Alwie inteekent op het Nieuwsblad v«n Yper voor 1907, krijgt hel blad voor nieten tot nieuwjaar. Vraa; t het blad aan den briefdrager of ten bureele, 36, Boterstraat, te Yper. De herbergiers krijgen het blad voor 1,50's jaars. HOND DE WERELD Engeland In St-Pieters Amerika STADSNIEUWS Iets voor onze Vrouwen In 't Volkshuis Hengstenkeuring Gemeenteraad Het jaar 1907 Terechtwijzing VAN ALLES WAT Volksliederen Daar en hier Zwarte Wortelen Ehumatism Eene Heldin Rouwbrieven TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boter strate, ie F per, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank jaar*. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al 't Nieuws van den Dag meldt dat er in België geen Hauspie nope s de bende Pollet in aangehouden en dus cok niet is opgesloten. Er is enkel een herbergier van Poperinghe Ho- pens bet uitwisselen van een brief ken van duizend frank ondervraagd dat is geheel de zake. Daar wij dit nieuws ook hadden meêgedeeld, drukken wij ook de terechtwijzing over. am T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Is lf>, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen t blad i? 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder jgfc boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 34, in de Zilver 2 strate, en te Parijs, n° 8, Place dé la Bourse, ontvangen bekendma- Wp kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Een ongehoorde toeloop van volk in en rond de statie. De politie, onder t beleid van den heer kommissaris deed goed haren dienst. Een bataljon van 't 3° linie onder 't bevel van Major Daune bood de krijgseer,waarvan de overledene recht had,als groot-officier der Leopoldsorde. 't Was 9.40 als de trein uit Gent aankwam met het lijk van den overledene. Onder de overheden aanwezig in de wachtzaal van ie klasse, die met rouw behan gen was, bemerkten wij den heer Graaf de Merode-Westerloo, Staatsminister en Voor zitter van den Senaat de heeren Ministers Francotte, Liebaert en Baron Vander Brug gen de heeren Senators Baron de Vinck, Paul Vanden Peereboom, Vercruysse, Ca- pelle de heeren Volksvertegenwoordigers Colaert, Van Merris en Nolf de heer Gou verneur Baron de Bethune M. Struye, oud senator en schepene der stad de heer Merghelynck, arrondissementscommissaris de heeren Van Heule, oud-burgemeester en Bossaert, oud-schepene van stad;M.Bie buyck, voorzitter ter Rechtbank de heeren D'Huvettere, de Thiebault van Boesinghe, de Gheus, Iweins d'Eeckhoutte, Thevelin, Parret, Brutsaert, Lebbe, gouwraadskeeren de heeren Burgemeesters, Schepenen en gemeenteraadsheeren van omtrent alle ge meenten van 't arrondissement de heeren dekens, pastors en onderpastors van vele parochiën uit het Ypersche, de Z. E. H. deken Busschaert van Thielt, Graaf de Laubespin, Graaf de Marnix de Ste Alde- gonde, M. Bruneel de Montpellier,bijgevoegd Senator, Grillaert, eerehoofdopziener te Aalst, eene talrijke afveerdiging uit het ministerie van Nijverheid en Arbeid, waar onder de heeren Morisseaux, algemeene bestierder Dubois en Dujardin, algemeene secretarissen, Stevens en Montmartre, be stierder en Mavaux, bijzondere schrijver van den heer Minister. De heer Francotte,minister van Nijverheid en Arbeid, namens het Staatsbestier en Mijnheer Colaert namens de stad Yper spra ken den lof uit van den overledene. Rond 10 ure kwam de geestelijkheid van Sint Pieters het lijk ter spoorhaile afhalen. Wanneer het lijk buiten kwam werd het begroet door het geschot der troepen. Aan 't hoofd van den stoet ging het muziek der Weezejongens,vervolgens de Koninklijke Fanfare, de Stadsharmonie en de Pompiers, de Zienketroost en Eigen Heird endaarna het leger. In ons wekelijksch reisje rond de wereld doen wij eerst een bezoek bij de Enge sc en. De engelsche ministers hadden gemeend, naar het voorbeeld van andere geuzen, te mogen vervolgingswetten stemmen tegen en godsdienst, 't Is waar, 't was nog min of meer verdoken, maar toch van het doe w geen twijfel. Men wilde namelijk het^ gods dienstig onderwijs verbieden in de open are scholen. Maar om hun spel te verduiken hadde men in sommige scholen het lezen van een ouden Bijbel toegelaten. De wet was reeds gestemd in de Volks kamer, maar in de Heerenkamer is zij verworpen. De leden der engelschen Heeren kamer verdienen ieders achting om un krachtdadig besluit. Wat zal het bestier nu doen De rouw werd geleid door de heeren Albriek de Pierpont, Joseph en Karei de Hemptinne, schoonzoons van den overlede ne Surmont de Volsberghe, J.-B, de Kerchove d'Exaerde en Karei de Kerchove d'Exaerde. broeder en schoonbroeders Ridder de Ghellinck d'EIseghem,kamerheer; de Gheus gonwraadslid, Baron Mazeman de Couthove, enz. De heeren Graaf de Merode, Minister Liebaert, Baron de Bethune, gouwgraaf en Burgemeester Colaert houden de hoeken van den pelder. De Statsharmonie, de Koninklijke Fanfare en 't muziek der Weezejongens spelen beurtelings treurmarchen. Machtig vele volk langs wederkanten der state van aan de statie tot aan Sint Pieterskerke, waar overal de lanteerns in rouw behangen ontsteken waren. De plechtige requiemmisse werd gezongen door den E. H. Pastor Vandermeersch. Bidbanken waren geplaatst al wederkanten in den koor voor de overheden. Al den Epistelkant knielde Z. Hoogw. Mgr. Waf- felaert, bisschop van Brugge al den Evangeliekant, Graaf de Merode, de heeren ministers Francotte, Baron Vander Bruggen en Liebaert, de heer gouverneur, de heer Burgemeester vervolgens de heeren van den gemeenteraad. De kerkzangers van Sint Pieters hebben met veel kunst de requiemmisse in grego riaanschen zang volgens Solesmes uitgevoerd. Zulke zang is anders stichtend als de valsen, polkas enz.in «muzickn die vroegtijds maar al te dikwijls werden"aigerammeld»ter gelegen heid van Kerkelijke plechtigheden en zetfs van begravingen. Konde men 't getal zangers verdubbelen, al ware 't maar in bijzondere omstandigheden, met wat verzorgde oefenin gen, 't ware uitmuntend. De offerande duurde tot na den lijkdienst. Na de laatste gebeden ter kerke, werd de stoet hervormd, en het lijk kerkhofwaarts geleid en begraven in den familiekelder. Overal nog eens vele volk, dat eerbiedig en ingetogen den lijkstoet zag voorbijgaan. De Yperlingen hebben, als dankbare kinders, willen toogen dat ze hunne hoofd mannen dankbaar zijn voor het goede door hen gesticht. Moge de heer Surmont hierboven den loon ontvangen zijner goede werken en zijner onuitputtelijke milddadigheid ten opzichte van den arme 1 Het Nieuwsblad biedt de familie Surmont de uitdrukking zijner oprechte deelneming. In de Vereenigde Staten was 't Zondag kiezing. Deze die meest belang opleverde was deze van den gouverneur van New-York, 't Is M. Hugues die gekozen werd met 5o.ooo stemmen meerderheid. Voorzitter Roosevelt had opentlijk partij getrokken voor M. Hugues Benevens de stemming der mannen is er nog eene andere geweest, namelijk deze der vrouwen. De nieuwstijdingen melden nog niet hoe die is afgeloopen, maar ze was alleszins goed ingericht en ai de vrouwen kiessters hadden op tijd en stond hunnen uitnoodigingsbrief ontvangen Wie zou er dien dag soepe gereedgedaan hebben, of werd er Zondag niet geëten de inborst van moeder en niets zet hem zoo gemakkelijk voort dan vreugde. O, 't zal dikwijls hard vallen zich blijde te toonen, vooral als 't duister en bang is thuis, als 't ongeluk of lijden de familie teisteren. Dan vooral, doe uw eigen geweld aan, moe der, en door uw lijden heen giet troost en gelatenheid rondom u. O I 'n opbeurend blij woord van eene vrouwe,schenkt meer troost aan man en kinderen, dan al de vertroostin gen van honderde vrienden. Helaas is 't niet een pijnlijk schouwspel dat krakeelen en morren van sommige huis moeders, of wel dat eeuwig eeuwig zagen en klagen over de gebuurvrouw of over deze en gene personen van 't dorp Moeder, uwe kinderen hooren dat, uw man hoort dat, en 't gevolg 1 uwe kinderen ook gaan grillig en bijtenden barsch worden,en uw man ongemoedelijk; huisvluchtend. En gevoelt ge dan niet dat dezelve uw leven versombert en lastiger maakt wees blijgezind, doe goed uwe zaken,laat d'andere menschen stillekens voortdoen en laat ze in vrede. Ter wille Van man en kinderen,diegij gelukkig maken kunt en wien ge zulks verplicht zijt 1 Kom steeds lieftallig en aangenaam voor den dag en wilt ge die duurbare wezens behagen,een vrome lach en eene voorkomende vriend schap zijn honderde malen beter dan ijdele praal en rijke optooisels. Zie wordt ge een onweer gewaar dat bedreigt los te breken tusschen oudere kin deren en vader, of tusschen uwe kinderen zelve, weet het algauw te voorkomen met een blijzot woordje. Komt een tegenslag uw huisgezin te treffen, werp uw man een op beurend trekje toe 'lijk deze kom, man 't kan alles niet meê gaan hier op de wereld, wie heeft al geen kruisje te dragen of iets dergelijks. Edoch 1 wil de vrouwe geluk rond haar zaaien, dat ze wel overtuigd weze dat eerst en vooral zij zelve gelukkig wezen moet en dat ze die redens van geluk in de troostelijke waarheden van onzen godsdienst zoeken moet. Ook nog, als we zeggen wees de ge- lukzon van uwe familie, wees lieftallig en voorkomend, dat beteekent nu niet dat ge u ontzenuwen moet en al te gemakkelijk wor den. Er zijn oogenblikken dat uwe persoon en houding ernst en soms misnoegheid uit drukken moeten, zooals in 't opvoeden van uwe kinderen en 't bestraffen van fouten. Dan past een somber en ernstig oog. Anders zaait vreugde met voile handsvol len rond. IKKE De Gemeenteraad van Yper vergadert heden Zaterdag ten 5 ure, om onder andere, het verslag te hooren lezen over het ontwerp van leening, die de stad denkt aan te gaan Die leening bedraagt 800.000 fr. en zal dienen om de kosten te dekken der volgende werken Herstelling onzer praalgebouwen, Halle, St Maartenskerke, St Pieters, St Jacobs, het Muzeum, de Vleeschhalle, het torentje der oud-abdij van Sint Jan,dat staat bij deLooie; de verbetering van ons waterstelsel het maken van een schietplein het bouwen van eene feestzaal, die kan dienen tot tooneel- zaal eene wapenplaatse voor de pompters eene bewaringplaats voor de'lijkwagens.eene militiezaal, eene vereenigingsplaats voor den Onderlingen Bijstand, enz. enz. In 't Volkshuis, Zondag, zei onze achtbare Burgemeester dat de werken reeds toeko mende jaar zullen begonnen en sommige voltrokken worden. En dat zal al gedaan worden zonder de bestaande lasten te verhoogen en zonder nieuwe lasten te stemmen. We zullen op onzen post zijn om dat verslag te hooren lezen. Want het zal waar lijk 't hooren weerd zijn. 't Is werk en brood voor ons volk t Is verbetering voor onze stad 1 Bravo 'k En weet niet waar ergens ik deze woor den op 'nen eenvoudigen grafzerk gebeiteld vond Zij bracht blijdschap en vreugde in hare familie. O, mochte ieder vrouwe dezen schoonen lof bij haar afsterven ver dienen. Blijdschap en vreugde rond haar verwekken, gelukkig wezen, doch zoodanig dat haar geluk uitstrale en de wezens rondom haar gelukkig make, zulks is de taak der vrouwe. O moeder, weet toch dat de gulle lach op uwe lippen en 't blijde geluk dat uit uweoogen straalt, als de warme familiezon wezen moet, die uwen huizehjken haard steeds blijde verwarme en verlichte. Dat man en kinderen u steeds blijgemutst en stralend van vreugd te huis vinden. De man, moegesiaafd van t dagelijksch werk oh wat is hij gelukkig als hij te huis de deugdelijke blijheid vindt, en in die lucht van rein geluk en vreugde uitrusten mag. En dat zal zoo wezen, als moeder steeds jeugdig en vreugdig van herte is want kinderen erven Zondag avond had in 't Volkshuis het jaarlijksch feestmaal plaats voor de leden der Katholieke Wacht. Meer dan zes honderd leden waren aanwezig. Aan de eeretafel zaten de heer Sobry,voorzitter,Burgemeester Colaert, Struye, schepene, Fraeijs, gemeente en provincieraadsheer, voorzitter van den Katholieken Bond, Z. E. H. Kannunik De Brouwer, Bouquet, ondervoorzitter der Wacht, E. H. Ryckeboer, proost, enz. enz De Eerw. heer Deken Kannunik De Brou wer droeg de gezondheid voor van Z. H.den Paus, ran Z. M. den Koning en van het Stadsbestier. M. de Burgemeester antwoordde en sprak namelijk over de nieuwe leeningen, over de groote werken die zullen uitgevoerd worden en voor langen tijd werk en brood zullen verschaffen aan onze neerstige werkersbe volking.Geestdriftige toejuichingen begroeten de woorden des sprekers. Binst geheel het feestmaal heerschte de gulhertige vreugde en dat er eere werd gedaan aan de smakelijk bereide spijzen hoeft zeker geen betoog, 't Is jammer dat de jaren zoo wijd van een liggen 1 zei ons iemand na de feeste, 't zou moeten alle veertien dagen Sint Mauritius zijn Maandag had hier te Yper de hengsten- keuring plaatse, op de Beestemarkt. Voor de hengsteveulens van a jaarbe- wamen 200 fr. en zilveren eermetaal, Piston, aan D. Brunit, van Ploegsteert 5o en bronzen eermetaal, Sans-Peur, aan Oscar Verraes, te Reninghelst 75 fr. en bronzen eermetaal, Mercure, aan Louis Van Eecke, te Dickebusch Jovial II, aan de wed. Samyn, te Sint Jan Jupiter,aan Louis Leterme te Wytschaete. Hengsten op hun derde jaar 400 fr. en zilveren eermetaal, Markies, aan wed. Ver raes, te Wytschaete 3oo fr. en bronzen eermetaal, Orloff, van Alois Bousson te Hooglede. Hengsten van 4 jaar en meer 400 fr. en bronzen eermetaal, Neron, aan Aug. Van- neste, te Langemarck Dragon, aan wed Verraes, te Wytschaete. Bewaringspremiè'n 700 fr. Bristol, (5 jaar) aan Cyr. Descamps te Langemarck 200 fr. Coquet, (zes jaar) wed. Verraes te Wytschaete 700 fr. Cortil (7 jaar) aan Cam. Claeys te Gheluwe 1200 fr. Clovis (11 jaar) aan Al. Boisson te Hooglede 700 fr. Ostro goth (12 jaar) aan Cam. Claeys, te Gheluwe. De Ypersche gemeenteraad komt vandaag Zaterdag lü november, ten 5 ure bqeen, ter bespreking van het volgende 1. Verslag eener aanbesteding van kolen voor het Waterkasteel. 2.Begrooting voorl907 der lagere scholen. 3. bewaarscholen. 4. keuken scholen. 5. Disch vaststellen van zijn aandeel in de onkosten yan het lager onderwijs voor 1907. 6. Kerkfabriek herstelling der vensters van St Pieters aandeelen der stad. 7. Begrooting der kerkfabriek van Sint Pieters voor 1907. 8. Stadsfinanciën leening om buitenge wone werken te verrichten herstelling der praalgebouwen verbetering der waterver deeling; inrichten van een stand bouwen eener tooneelzaal, eene wapenzaal voor de pompiers eene bewaarplaats voor de ijkwagen#eene miliciezaal en eene zaal voor de mutualiteiten. Verslag. Het jaar 1907 begint en eindigt op eci. Dinsdag. Paschen, die al de roerende feesid.gon egelt, valt op 31n Maart, dus 15 dagen vroeger dan dees jaar. Er volgt daaruii <l t O. H. Hemelvaart komt cp 9n Mei en Sinxen op 19 Mei. Voor de bijgeloovige menschen valt den 13" September en 13n December op een Vrijdag I Den 13n Januari beelt er een prachtige zon-eklips plaats, ongelukkiglijk verdoken voor Europa. Deze eklips zal volledig zijn te Samarkhande in Turkestan en zal 2 minu ten en 40 seconden duren. Er zal dan geen zon-eklips meer plaats henben uit oorzaak van den «terugkeer der eklipsen» tot in 1912, die volledig zal te zien zijn in den omtrek van Parijs. Ter gelegenheid eener uitvoering van liederen welke Woensdag avond in den Dierentuin van Antwerpen heeft plaats gehad heeft een toondichter een gedacht uitgedrukt, dat zeer nuttig zou kunnen zijn voor dezen die de moeilijke taak der kunstopleiding van het volk hebben opgenomen. Hij drukt zich uit als volgt Indien al de scholen, alwaar overigens reeds de zang wordt aangeleerd, openbare uitvoeringen inrichtten, waarschijnlijk zou het oude Vlaamsche lied weldra zijn ouden bijval terugvinden Dat is nog onmogelijk, noch zelfs zeer moeilijk men heeft er het bewijs van. De kinderen leeren zeer goed en met groot genoegen die oude liederen aan. Men zou bij voorbeeld,eenen wedstrijd kun nen inrichten tusschen verscheidene scholen, die elk een bepaald programma zouden hebben. Ons dunkt dat het gedacht goed is en verdient in aanmerking genomen te worden. Frankrijk is voor de liberalen en socialisten het landje van beloften, voor burgers en werklieden, het bezit eener modelregeering, die zij hier zouden willen zien heerschen. Welnu in Frankrijk is er inwendige oorlog, verbanning van duizende deftige menschen, mannen en vrouwen, hier is er vrede en orde. In Frankrijk is er tekort per jaar nu van 5oo millioen, hier is er overschot. In België hebben wij de werkmanspen sioenen. In Frankrijk is verleden week een minis terie van arbeid tot stand gekomen. )n Frankrijk wachten de werklieden nog altijd op hunne pensioenen en het tekort is zoo groot dat men dat pensioen wel kan beloven maar niet kan geven. In den omtrek vaii Pérrégaux, in Algerië, heeft een spoorwegbediende zwarte wortelen gekweekt, waarvan hij het zaad uit Marokko had ontvangen. Die nog weinig gekende vrucht heeft de beste uitslagen opgeleverd de nieuwe wortelen zijn zwart van buiten en van binnen en, naar men verzekert, Zeef smakelijk. Geen twijfel of men zal ze weldra ook in Europa invoeren. Ziehier, volgens de verklaring van een dokter, die in dezen zin schreef aan de «Aser Courant een zeer eenvoudig middel tegen rhumatism, dat hij meermalen met het beste gevolg toepaste Dat middel is namelijk de selderij, die niet alleen in staal is de plaag te voorkomen, maar zelfs de knagendepijn dadelijk te stillen. De selderij moet in stukken gesneden Oi Jen en daarna in water laten koken tot Ja; /ij malsch is. Het water wordt door den z' J-.e gadrouken, terwijl de selderij verder in melk Wordt gekookt, waarin een weinig meel gedaan wordt, benevens wat gemalen ol geraspten notenmuskaat. Warm met ge- oosterd brood opgediend en bij de aardap- elen opgeëten.gaat de hevige pijn aanstonds over Het middel. zegt de geneesheer, moet onfeilbaar zijn bij alle rhumatische aandoe ingen, en naar men verzekert, is het genoeg maar dikwijls veel selderij te eten om de ziekte te voorkomen. Ziedaar dus een zeer goedkoop genees middel, dat bewijst dat wij nog maar weinig de geneeskundige eigenschappen van talrijke planten kennen. Als ik mij niet bedrieg, behoort dit middel tot de geneeskundige oorschriften die uit onbekende bron bij onze vlaamsche boeren verspreid zijn endoor de traditie overgegaan van geslacht tot geslacht. De gravin Maria de Lannoy.heeft vaarwel gezegd aan hare familie en aan hare fortuin verzaakt, om de melaatschen op het eiland Humba-Kanam te gaan verzorgen. Er gaat geene week voorbij of wij ontvan gen eenen of verschillige rouwbrieven. Welk onthaal verschaffen wij aau die droeve boden Wij lezen met nieuwsgierigheid de namen die zij ons melden en antwoorden per kaart om onze deelneming uit te drukken aan de familie die ons de brieven toestuurt. Is dat al wat de broederlijke liefde van ons vergt oh neen I De christelijke rouwbrief zelf vraagt ons iets anders Bidt God voor de lafenis der ziel. Hoevele Christenen beantwoorden die uitnoodiging Men beklaagt de familie van nen overlede ne, men spretKl over het droevig voorval. En men denkt niet eens om aan den gestorvene, den troost des gebeds te verke nen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1