De Rooversbende van Hazebroek MENGËLMAREN SAS «LANDT Lief(Jadia;heidsermoen Sterfgeval BERICHT. De Hopmarkt Waarom nog hoesten Misdaad van Grombeke Inbraak te Laventie Onderhoud LANGEMARCK Per Telephoon... Lit Coyghem BURGERSTAND VAN WATOU MODERNE APOTHEEK c De beroemde fransche redenaar Pater Ollivier, predikeer zal Zondag 2 December ten 4 ure preeken in Sint Maartenskerke ten voordeele der armen, ondersteund door de Damen der Bermhertigheid. Pater Ollivier is die welsprekende Domi- nikaan, die in Onze Vrouwkerke te Parijs dikwijls den vasten heeft gepredikt en telkens geheel Parijs om zeggens deed toestroomen naar die groote kerk om den redenaar te hooren. Heden Vrijdag is alhier te Yper onder een grooten toeloop van volk begraven vrouw Vandevoorde-Gillebert, weduwe van den overleden gemeenteraadsheer M. Flor. Van devoorde. Het onderzoek nopens de bende gaat gedurig voort. Men tracht de misdaden, tot de kleinste bijzonderheden toe, op te sporen, ten einde over de plichtigheid van elk te kunnen oordee len. Deze deugnieten waren nog uit om den eenen den anderen te bedriegen en zoo gebeurt het dat er dieften gepleegd wierden, door het een of ander lid der bende zonder dat de overige ervan wistten. Hier en daar worden er nog nieuwe dieften gepleegd en men denkt dat er nog leden van de bende Pollet vrijloopen en alzoo eene nieuwe bende uitmaken. M Vanhoutte, policiekommissaris te Pope- ringhe, heeft een grheelen dag bij Abel Pollet in het gevang van Bethune overgebracht, om inlichtingen in te winnen over dieften in België gepleegd. Men onderzoekt thans welke plichtigheid Celina Pollet, vrouw Gustaaf Leclercq, aange houden te Strazeele, heeft in de misdaad van Grombeke. Abel Pollet, Theophiel en Marcel Deroo be kennen deze misdaad gepleegd en er verschil- lige bankbiljetten van 50 en 100 fr. gestolen te hebben, alsook 40 fr. in klein geld. Zij bekennen dat Celina Pollet, te gare met Marcel Deroo, naar Poperinghe geweest is om deze Belgische baakbiljetten uit te wisselen. Over de inbraak bij M. Dumont, burgemees ter, meld men het volgende Abel Pollet had van een beestenkoopman van Strazeele vernomen dat M. Dumont juist ver- schillige beesten verkocht bad en dat hij voor 't oogenblik vele geld moestte in huis hebben. Deze beestenkoopman, waarvan de naam gekend, is onvindbaar. De vader van Abel Pollet, die in 't oudman- nenbuis van Oud-Berquin verblijft heeft een onderhoud gehad met zijne kinders. De oude man is er zeer van aangedaan en is blijde dat het schavot zal afgeschaft worden. Op zijne kleinkinders peizende, waarvan er zes van August en drie van Abel, te Rijsel bij vreemde menschen opgenomen zijn, zegt bij 't Zijn deze die meest te beklagen zijn YPER Dinsdag laatst hpeft M. Emiel Caenen, de welgekende beenhouwer onzer stad, eenen stier van 1380 kilos geslacht, voortkomende uit de stallen van M. Henri Van Exem van Merckem. Dit gewicht is uit menschensgeheugen nog nooit behaald geweestook was er eenen groo ten toeloop van volk om het dier te zien afma ken. Het beest, merkweerdiger nog door zijne sierlijke lichaamsvormen dan door zijn ge wicht, had al de eerste prijzen behaald te Merckem, Diksmuide, Veurne, Rousselare, Kortrijk, Brugge en Brussel waar hij hel kam pioenschap verwierf. Daaraan ziet gij, Landbouwers, dat ons vlaamsch ras een goed ras is, dat voldoening kan geven aan de slachters. Eene tweewoonst, die over eenige weken door brand vernield werd en die nu omtrent gansch herbouwd was, is Zaterdag, tengevolge van den geweldigen stormwind met groot ge- Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, N* 36 door E. H. V. KUYS VERBODEN NADRUK En de twee vrouwen, met hunnen bondel hout op hunne rugge, stelden 'taan 't loo pen, om te zieu wat er voorengevallen was. Inderdaad, een geheele hoop volk, waaron der mannemenschen, vrouwen en jongens, stond getrappeld voor Roozeus deure schier geheel het busch was er, Siska en Mele waren haastig bijgekropen, en hadden aan hunne kennissen gevraagd waarom al dat volk op de beenen was. Ziehier wat zij vernamen Een van de inwoners uit het busch was dien nuchtend vroeg met bezems van Roo- sebeke naar Yper, langst de groote strate gegaan, gelijk om te verkoopen, maar nog vele meer om uit te hooren wat er gezeid wierd van de moord op Roosebeke er. van de rooversbende. Tusschen Poelcapeile en Yper had hij eenen hoop soldaten tegen gekomen, die rechte naar Roosebeke gingen. Die zonderlinge ontmoeting had hem angstig gemaakt misschien, dacht hij, is het volk dat achter ons gaat in het busch en, moesten zulke mannen onvoorziens en on verwachts toekomen, het is genoeg om in eenen keer gedaan te maken. Hij was er dan achter gegaan om te loeren, en 't en duurde niet lange of hii hoorde de nieuwsgierigen zeggen Zij gaan achter Bakelandt in het Yrijbusch Hij wist nu genoeg zijne bezems had hij in den brand gelaten, en was, langs binneweg en door velden,rechte naar Houthulst komen geloopen, om te ertelien wat hij gezien en gehoord had. In venen oogenblik was geheel het busch in roere de vrouwen waren benauwd, en het druiscb ingestort. In den val werd de gevel van een nevenstaande huis medegesleept. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongevallen te betreuren. De gebouwen hooren "toe aan M. Emiel Bosscbaert, koster van Langemarck. De werklieden die Zondag morgen uit Frank rijk naar buis weerkeerden met den trein van 71 [2 ure, hebben zich zoo baldadig gedragen in de afhankelijkheid der statie, dat er een pro ces-verbaal ten hunnen laste is opgesteld. STADEN Zondagavond is er in de herberg van F. Sabbe, Het Lindeke twist ontslaan tusschen eenige jongelingen, die aan 't vechten geraak ten. De messen werden getrokken. De genaamde Ch. Vandecandelaere, rond de 25 jaar oud, werd zoo wreed gesteken dat hij stervend ten u'ronde viel. De dader is gekend maar niet aan gehouden. Men denkt dat hij het land verlaten heeft. SWEVEGHEM Stoutmoedige dieven zijn in verscheidene woningen van bet dorp gedrongen,zondereenig spoor nagelaten te hebben dat hun kan doen ontdekken. Bij M. Aimé Desauv;, blokmaker Oude Pastorijstraat, hebben zij boter gestolen, Denevens kleederen van eenige weerde, een uurwerk, wat klein geld, het alles geschat op eene som van 300 frank. Bij M. Honoré Verscheure, herbergier, Kwa depoelstraat, hebben zij al de meubelen openge oroken en de hand gelegd op al wat maar draagbaar was boter, kleederen, lakens, enz. Zij hebben er daarenboven smakelijk geëten en gedronken. Bij Modeste Malton, vrachtvoerder, Oude Pastorijstraat, hebben zij konijnen gesto len. Het parket van Kortrijk is ter plaats geko men. De inwoners zullen nachtpatroeltjes inrichten. DUIZENDMAAL DANK. Uw raad is heil zaam geweest,want met eene enkele doos hoest- stillende Waltherypillen van i fr., is mijnen pijnlijken hoest, waarvan ik sedert lang leed, genezen. Hierbij, 8 frank voor 4 dozen pastillen en 4 dozen afdrijvende Waltherypillen. METEREN Verleden weak is er te Meteren, een dorpje in Fransch-Vlaanderen gelegen, een schrikkelijk drama gebeurd. Woensdag avond rond 9 ure ging er in den tabakwinkel van M. Salomez een kerel binnen. Het was wat duister en toen de zuster der vrouw voren kwam om te bestellen, bracht de kerel haar eene snede toe in het aangezicht. Juist op dit oogenblik kwam M. Salomez t'huis. Hij greep den kerel vast, maar hij wierd op zijne beurt met steken en schrammen over laden, maar nieitegenstaande kon M. Salomez, in den dader zijn gebuur en,huurder erkennen Het was een schoenmaker met name Delar en 68 aar oud. Delar is kunnen vluchten. Eenige uren nadien vond men op de spoor baan tusschen Strazeele en Belle het vermor zeld lichaam van een onbekende. Een onderzoek wierd gedaan en 's anderen daags wierd het lijk herkend voor dit van Delar. Men kent geene oorzaak van deze misdaad, daar er niemand had durven meenen dat deze persoon tot zulks in staat was. De dader was weduwnaar en vader van een meisje van 19 jaar. VLAMERTINGHE Een leergang over de Bemesting zal gege ven worden door E. H. Golpaert, landbouw ingenieur in de school van Meester Vanden Ameele, op Zondag 2 en 16 December om 4 1|2 ure en Zondag 9, 23 en 30 December om 6 lj2 ure. Deze voordrachten zullen hoogst belangrijk en nuttig zijn. BAVIGHOVE De genaamde Jules Demarez. van Harelbeke, werkman bij den vlashandelaar Deleersnijder, wilde zaterdag namiddag de lemen onder den cylinder wegnemeu, toen zijne hand tusschen de rollen gevat werd. Men kon slechts met vee! moeite zijne hand loskrijgen. De gekwetste werd naar het St-Antoniusgesticht te Kortrijk overgebracht, om er eene heelkundige bewer king te ondergaan. Men vreest dat de hand zal moéten afgezet worden. MOESKROEN Maandag avond kwam de knecht van M. Clarisse-Delescluse, kolenhandelaar, in de Statiestraat, met zijn gespan langs den weg van Onze-Lieve-Vrouw-ter-Wind, die naar de Kruis wegen leidt. Eensklaps sprongen twee kerels op den kamiori en trokken der, voerman August Uuyck, 54 jaren oud, wonende Kleine Brug, van den bok. De aanvallers sloegen den man ten gronde, verwurgden hem gedeeltelijk, ontnamen hem zijne lederen kabas met geld en gingen op de vlucht. De kabas bevatte ongeveer 150fr., door Duyck bij de kalanten ontvangen. Het slachtoffer ging eeneklachl indienen bij M. den policiekommis saris Slrypstein, die aanstonds een onderzoek instelde. Dinsdag middag vonden schoolkinde ren de ledige kabas in een put,in het veld van M. Louis Daele. ST-ANDR1ES Een jongeling was maandag in het gemeen tegevang opgesloten, uit hoofde van diefstal. Dinsdag morgen kwam een rijtuig van Brugge om hem naar het gevang aldaar over te brengen Toen de policie betkotopendeed, vond men het ledig de vogel was gaan vliegen Binst den nacht had nij de zoldering ingestuikt en was door het dak weggevluchtmen zoekt hem op. OOSTENDE Sedert zaterdag namiddag blaast er een zeer hevige wind uit het zuiden. Een geweldige storm heerscht op de Noordzee en de nacht is slecht geweest. De maalboot van Dover ont dekte op zee, in de Stroombank, eene omgesla gen yol, lichte roei-en zeilboot. Zij gaf daarvan kennis aan den loodsdienst onzer stad, per draadloozen telegraaf. Eene sleepboot stak onmiddelijk in zee, doch heeft niets gevonden. Men gelooft dat de visscher David en een zijner kameraden verloren zijn. De reddingsdienst waakt bestendig. slechste van al, Bakelandt en was nievers te vinden. Wat gedaan, zeiden de eene, gevlucht of hier gebleven de eenigste die ons kan goeden raad geven en is hier niet, kwestie wanneer hij komt Ah 't en is maar als het nood doet, lijk nu,dat wij verstaan welk een goeden kapitein wij hebben Morgen kunnen wij al aan de galg hangen, zei een andere 't is zeker, is 't dat wij hier alzoo blijven staan en om mij' juiBte te laten vangen lijk een muis, ik heb er niet veel goeste voor,wie doet er meê? Wij steken hier alles van kante, en gaan zien naar Roose beke, hoe dat het staat Maar... 't en was toch geen een die durf de beginnen om wat te doen en maatregels voor te schrijven of uit te voeren Eenige wijfs vergaderden het kostelijkste dat zij hadden in pakken, en maakten gereedschap om, op 't eerste teeken, het busch in te vluchten zij wisten dat zij daar in zeker heid waren het woud was al dien kant al te groot, al te donker en al te boos, om door vreemdelingen te kunnen doorkruist worden in de lengte en de breedte. Van tijd tol tijd ook kwam er een andere vrouw bij den hoop, en dan verdubbelde de nieuwsgierig heid men droomde errond, om te weten of zij niets gehoord en hadden al den kant van Roosebeke, en of Bakelandt nievers en was te zien geweest. Niemand en wist er iets van 's nuchtens vroeg had men hem zien uitgaan, alleen, en volgens gewoonte, en had hij aan niemand gezeid waar hij naartoe ging, noch wanneer hij terugkwam. Al met eenen keer, en terwijl de angstig heid der bende ten hoogsten was, hoorde men in de verte een geschuifel Het moest aan onze mannen geheel wel bekend zijn want op denzelfden oogenblik gingen al de arms omhoog, en uit alle monden kwam dezelfde schreeuw Bravo hij is daar En langs den hoek van de "huizen kwam de kapitein allichte te voorschijn. Hij had het Onze lezers zullen met genoe gen vernemen dat het Gen tr»a I Laboratorium van Reims het Antalgique Remi komt te ontdekken. Dit nieuw geneesmldc.el dat aanstonds kiespijn, schedelhoofdpijn tand;ijn geneest, kost slechts 2 fr. Goyghem boven Is 't waar Eenieder oor- deele Zondag verleden was er feest te Coyghem ter gelegenheid van de verheffing van zjjn geliefden Burgemeester, M Henri Glorieux, tot ridder van 't Leopoldsorde. Nievers geen feest zoo schoon, zoo wouderwei geschikt Wie op de parochie Goyghem toekwam stond verstomd, versteld. De straten waren in eenen lusthof herschapen. Rozen,overal rozen, sloegen de oogen der vreemdelingen. Het nationaal vaandel wapperde aan al de huizen, trouwens al de Coyghemnaren zjjn ware Vaderlanders. De vensters der huizen waren opgetooid met lanteernen, die eene verrukkende verlichting voor 's avonds voorspelden. 't Sloeg drie op den scherpen toren van Coyghems kunstige kerke Het muziek ving aan zijne welluidende deuntjes vlogen ovei Coyghem 't Volk als stroomen toegevloeid sloeg de koninklijke baan in. De klokken zon den hunneD geliefden bim, bam, bom, verre weg. De rijtuigen bezeten door alles wat Coy ghem ter eere strekt, waren talrijk opgekomen a men zag er hooggeplaatsts mannen zooals senator Vercruysse en M. Liebaert, lid van de permanente deputatie, die eene welverdiende hulde kwamen brengen aan den vromen burge meester die met fierheid zijne in de tacbentig jaren draagt. En dan die indrukwekkende Te Deum in de kerke, zoo gepast voor de omstandigheid en zoo meesterlijk gezongen door die bonderden zan gers van Coyghem en ommelands En nu "t onthaal Geene pen kan beschrijven hoe schoon, hoe indrukwekkend, ja hoe hert- roerend het was. Op al de wezens was er aandoening! De geestdrift ving aan. Niemand moet verwonderd zijn te vernemen dat deze altijd hooger en hooger opklom bijzonderlijk, als op het einde van 't banket dat lekker en super- lafljn was opgediend geweest, de redevoeringen de verdiensten van den geëerden ouderling deden uitkomen. Hourah Hourah Hourah En 't was onder den hevigsten aller geest driften dat de dischgenooten opstonden om de welgelukte verlichting en liet buitengewoon schoon vuurwerk te gaan bezichtigen. Zoo eindigde te midden het losbranden van 'i kanon die aandoenlijke feeste, en wij sluiten met 't aanhalen der verzen die wij lazen op de poorte Van aan de koninklijke chasse Hoe schoon® prijkt de koningsstraat Vandaag is 't al van eerste klasse Voor 's konings ridder die daar gaat. En op de Kerke Hier staat het kruis met glans omstraald, Waar 't ridderkruis zijn roem van haalt COYGHEM BOVEN AL Op de voornaamste Beiersche markt, Nurembergstijgen de prijzen van week tot week. Immers de Duitsche brouwers, als praktische mannen, willen al de goede, bijzonderlijk de puike producten voor hun eigen opkoopen zij zien niet op 5 tot 10 fr., Voor den uitvoer naar België en Engeland verschaffen sommige handelaars zich enkel geringe of slecht verzorgde waar, die door de Duitschers verwezen was daarvoor betalen zij 5o tot 90 frank. Op de markt van Nurem berg, Donderdag 22 November, waren de prijzen als volgt Marktwaar 118.75 is5fr. Berghop 125 135 fr. Spalt i5o 160 fr. Wurtem berg i37.5o147 fr. Hallertau (zond.lood) iïi.5o fr. Hallertau (lood) 137.5o i5o fr. Elzas i3i.5o140 fr. Saaz 190 220 fr. Ie Engeland integendeel blijft de markt altijd even slap dientengevolge is er ook daling der prijzen in België en Amerika, waarvan Engeland de groote verteerweg is. schuifeling gesteken om al 't volk bijeen te hebben, met wetende dat zij al verwittigd waren van het gevaar, en meenende de eerste te zijn om het te verkondigen. Men kou op zijn uitwendig geen de minste outsteltsnisse zien hij was zoo kalm als op gewone dagen en scheen van geene onge rustheid aangedaan alleenlijk kwam hij wat sneller aan, haastig zijnde om bij zijn volk te geraken, dat hij geheel verwonderd was van reeds verzameld te vinden. Wat is er vroeg hij aan den eersten dien hij zag, waarom al dat geruchte en dat leven Hebt gij nog van niets gehoord, Meester vroegen er drie-vier met eenen keer, die bijgesprongen waren. Van wat dan Van de soldaten die achter ons komen Ik weet alles, mannen, 'k heb alles gezien, met mijne eigene oogen en geboord met mijne eigene ooren maar ik en weet niet waarom gij daarvooren zoo vele laweit maakt't en is geen erg bij, en laat die soldaatjes maar komen, zij mogen ook wel een keer weten tegen wien zij te doen heb ben 1 Dat zeggende was Bakelandt tot in 't midden van den trop gerocht hij stak zijnen hoed op en zei tegen zijn volk: Zwijgt en luistert Ik kam van Roosebeke ik ken alles en mijne maatregels zijn genomen. Ik zie dat gij ook reeds weet wat mij niet onbekend en is, dat de wet van Yper soldaten gezon den heeft, om ons hier gevangen te nemen. Als ik dat vernam, geloofd mij, 'k heb her te lijk gelachen met de onnoozeiheid dier man nen. Peizen zij dan dat wij vervrozen zijn, en dat wij ons op onzen nesten gaan laten vangen, 01" niet en gaan weten dat men achter ons zit Waarlijk wil men ons heb ben,men moet het slimmer aan boord leggen. Daarbij sommige speculanten beijveren zich om meer en meer lage prijzen te bekomen. Veel Belgische en Amerikaansche hop is ter markt van Londen aangebracht, doch vindt geene koopers, zelfs aan lage prijzen. Een Engelsch vakblad meent dat die toestand niet zal beteren vóór half Januari, omdat de brouwers enkel alsdan nieuwe hop zullen noodig hebben. Volgens de laatste tijding uit Londen biedt men Kent 15o—i8o fr. Susset 11513o fr. Oude Engelsche hop 75125 fr. Beiersche hop g5 115 fr. Belgische hop 82— 1 x 5 Ir. Amerikaansche hop 90io5 Ir. Oude vreemde a55o fr. De laatste hopmarkt te Brussel (21 November) was niet beter als de voorgaande: men kwoteert Aalst 70, Poperinghe (stads- losd) 65 —67 1/2 frank. —Om geestig te zjjn, vol levenslust en gezond heid, is hot genoeg de overdaad te vermijden en van tijd tot tijd het lichaam te zuive.en m>4 de uitmuntende slymverdrijvende pil van IE Walthery. Eene doos van 1 fr. is genoeg voor een geheel jaar. HET GOUD IN BELG IE Men weet dat er geklaagd wordt over de groote schaarschheid van het. goud in België het is bijna onmogelijk zich nog goudstukken in ons tand aan te schaffen. Naar het nu schijnt is het goud in België in het geheel niet schaarsch, maar de Nationale Bank hoopt het op in hare kelders, in het voor uitzicht eener mogelijke opzegging der Munt conventie. In dat geval zouden de landen, die daarvan deel maken, elk hunne zilveren vijf frankstukken uil de andere landen moeten doen weerkeeren, en de helft daarvan zoo in goud moeten terugbetaald worden. Het inkas der Nationale Bank in munt zou reeds vóór de zeven achtsten ir. goud bestaaD, en daaraan is die schaarschheid (e wijten. Heer. Hebt gij den brief naar de post gebracht. Knecht. Ja, mijnheer. Heer. Welnu, waarom geeft gij mij dan de vijf centen terug, waarmede gij een postzegel koopen moest Knecht. O, ik heb den brief stillekens en zonder dat iemand het zag, in de bus gesteken. Dat is dus weeral vijf centen gewonnen... EEN KAAKSLAG Liberale gazetten hebben zoo dikwijls ge schreeuwd en gehuild dat de gevangenissen gevuld werden, omdat het volk niet geleerd genoeg was, omdat db leerplicht niet bestond Zij hebben nochtans weer een deerlijken kaakslag thuis gehaald Het onderzoek, met veel nauwkeurigheid geleid door M. Jolly, no pens de misdadigheid in België, bewijst, dat op 100 schelmen 65 geleerden en maar 35 onge- LEERDEN Zijn. Wij vragen ons dan af, waar de geuzen hel gehaald hebben,dat den ongeleerdheid den weg naar de misdaad is. Zeker, geleerdheid is geraadzaam, nattig, noodig, onontbeerlijk om in de huidige om standigheden zich te verheffen in het leven maar beweeren, zooals de geuzen doen, dal geleerdheid volstaat om den mensch op den rechten weg te houden, dat is eene vaischheid. eene leugen De opvoeding, gesteund op de vaste grondbe ginselen van christenleer en godsdienst, kan alleen een dam opwerpen tegen 'topbruischende geweld van het kwaad Wanneer duizende en duizende menschen jaar lijks openbaarlijk moeten verklaren aan a' wie het hooren wil dat de borstsiroop van oepra- terede beste borstremedie is die bestaat en dat eene enkel flesch siroop Depratere genoeg is om den hevigsten en oudsten hoest te genezen. Geen enkele keel-ot borstziekte weerstaat aan zijne spoedige werking zooals hoest, valling, bronchiet, influenza, kinkhoest, -heerschiieid, asthma, zelfs de tering. Prijs 2 fr. de groote flesch.De borstsiroop uepratere is te krijgen te Oostende bij den uitvinder Depratere, die overal verzendt, tegen eene postbon van 2.50 fr. ;5 cent. voor port) alsook te Yper, apotheken May, Libotte Aartsens en Donck te Poperin ghe, Monteyne te Komen, Van Wiudekens te Meenen Sioen en Rotiers te Iseghem (Marki) Rodenbach, en te Waasten. Vande Marlière. LEEST brief van M Lajotu, sa]. (Mease). Ik had, °i"töea bronchiet dat niets genezen kon «en gebruik van uwen Siropde LorethJ* "Oaali volbracht Stuur mjj nog 3 fl nm u w°tiiw'e den bekomen uitslag nog te' versleru8611''^!11 1.76 volle, 3 fr. Depot fpoth öllacre Bru^^ BURGERSTAND VAN YPrr van den 16 tol 23 november i%a Geboorten Paeme Eliana, Hondstraat Verschelde Jooris, Schutteiaerestraaf BiIliet Rrager, Boterstraat Wallaert Jacob, Dixmudestraat Cleenwerck Leopold, Lange Meerseh*. Pannekoucke Esther, Mondstraat hstr« Boutens Margareta, Neêrstad. Sterfgevallen Bauwens Robert, 22 j. meubelmak Veemarkt. attJ Loroy Rosalie, 81 jaar, z. b. wwe r bodewijk, Schuttelaerëstraat B®bek. Lafonteyne Julia, 72 j. drukster Boterstraat. onSehu^d Knockaert Maria, 31 j kantenwerksto* Masscho Hendrik, Blauwe Leliestraat Sinnaeve bodewijk, 75 j. landwerk^ Dooms Victoria, bantre Thouroutstraat 8cl% Pauwels Romania, 51 j. z b echtJ' Arthur, Vischmarkt. J 0Chtgte Meraim Gillebert Mathilda. 48 j. brouweres Vandevoorde Florimond, Rijselstraat'" at,*e Dekien Juliana, 43 j z. b. ongehuwd d ghesteenweg. Poperij. Doolaegbe Miehei, 1 maand, St ChrRtn» Otton Theresia, 82 j. zonder beroen ilstr' Vanovorschelde Alois, Neêrstraat ecllt§l8 ter, Van den 14 tot den 22 October ton* Geboorten: 906 Baert Maurice. Oequidt Victorine. Qua- en Een jongeling te Boabeyden was in de bos- scbeu Dezig met bladeren rapen voor meststof fen, toen hij orider een hoop vuilnis een rijwiel zonder plak vond. Tot ziju groote verwondering ontdekte hij in het lederen zakje, dal aan hei rijwiel gehecht was, een pakje bankbriefjes van, 20, 50, 100 en 500 fr., voor eene gezanten bij 1 waarde van 28,000 frank. De jongeling droeg de vondst naar den veldwachter, die ze op zijne beurt aan den burgemeester overhandigde. RIJKE OOM Zijt ge altijd zoo stil, Fritsje?» Fritsje O, neen oom maar moe heeft ine 'n teekendoos beloofd, als 'ik niets van uwen kalen knikker zeg. ghebeur Cyriel. Flament Gabrielle lynck Margarita. - Liefooghe Arm),i, <?r" Agnes.3 DePreZ Magdalena' - Spetebroot Overljjdens Elleboo Pieter, oud 90 j Blondiim n„ weduwe Jules aoet, oud 82 j. Deswarte BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten D'amour André, St Michielstraat.-ViersWt Gabnelle, Pottestraat. bacour Georges, Wiik C. Beddeleem Maria, Vlamingstraat. a 1L man Augusta, Wyk A. le' Huwelijk Petrus Bulckaert, landbouwer Derycke, zonder beroep. Overlijdens Hongenae Fransois, 85 jaar, zonder Pn6lU,!larv^n Rosalie Decorabel en Maria rangois, Valkestraat. D'Hooghe Paul 441 ongehuwd, ontvanger van het enregistremen Veurnestraat Botté Martha, 11 dagen, Wijk B Deraedt Alice, 3 maanden, Wjjk F. Huwelijksbeloften Rofrai Vera>8ersch, landwerker en Rachel Beddeleem, zonder beroep. dienstoeid er°°' scbO0nmaker 0n '™a Benys, Georges Deswarte, bewaker in het zothniste Armentiers en Emma Lebon, dienstmeid. Florent Moncarey, landbouwer en Helena Markey, zonder beroep. Aimé Deneire, dienstknecht en Helena Van- uxem, werkster. BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE Geboorte Vermeulen Maurits, z. v. Isidoor en Evelina Lebbe. Huwelijksbelofte Emiel Rommens, landbouwer te Vlamertingke en Eulalie Jonckheere,landbouwster te Bnelen. ii 11 nüHinmiF'fWw vroeger APOTHEEK GRBMERS-LaPIÊRE 21 Rijselstraat 21 recht over de Kasselstraat te Yper Eenige der specialiteiten en voordeeiige prij zen van net huis Viscbolie, de flesch fr. 1 25 Witte verkloekende vischoiie, bijzonder opge maakt voor borstljjdende en voor flauwe en teerdere gesteltenissen, de flesch fr. 2.5U en 1.50. - Bijzondere remedies tegen alle kinderziekten. - Verzekerde genezing van de hevigste zenuw pijnen (névraigies) door de Houioeopatische poeders van IR Roggen. Bloed- en maagzuive- rende pitten 1-25. Maagpiiien, maagpoeders en maagwijn. Onmiddelyiv wensend üaartine- tuur3 1i. Zeker middel tegen het uitvallen van 't haar. Ontsmettingstolïen voor stallen 1.75 de liter. Boterkteursel en stremsel Poeder tegen den vermuften smaak der boter tiet pak 450. Remedie voor net schoonen der beesten i.50, vo°r het vruchtbaar maken en tiet tuchtig komen der koeibeesten 2 ir. - poe der tegen de zwynenplagen. - Duivenpillen- Ratte vergift. Bier s bougies tegen het asthma. - Remedies van Dr Roggen tegen kinkhoest, rtiumatiek, flerecyn "cozuntjes» enz., enz Ver ders alle byhoorigüedeu zooals banden, spuiten, enz. Prisma laxatit, het nieuwste en beste purgeermiddel mag aityd genomen worden en purgeert zacht eu zonder de minste pijnen de doos l.5u de halve doos 1.00. X stralen, waarmede men in het lichaam kan zien wat er iets gebroken of verplaatst is en wat er ingedrongen is. Verzekerde dag en nacht- dienst eu open atte zon- en feestdagen. Voordee- ligt prijzen en zuivere waar. Nu dan, op Roosebeke zijn daar seffens wel twee of drie honderd wel gewapende man nen toegekomen zij zijn bezig met rusten en inlichtingen te vragen copeus mij eu nopens u. Een van hunne overheden heelt tegen mij zelve gezeid dat wij tegen morgen allen aan de galge moesten hangen dat zij mans noch vrouwen, ouderlingen noch kinders en zullen sparen dat het moorde- naarsnest geheel moest gezuiverd ziju zon der dat er nog iets van overblijve, en wat weet ik 1 nog veel andere zulke schoone dingen die geen waar en zuilen zijn. Onder- tusschen nochtans, het is tijd van te zorgen; binnen eenige uren kunnen de troepen hier zijn, en gij moet veerdig zijn tegen üat zij komen. Vrouwen en kinders, neemt al meê uit uwe huizen dat niet te zwaar en is, en trekt zoo seffens 't busch in, ai den kant van Merckem tot bij Jonckershove blijft daar den. Groot was de verwondering, maar nog grooter de blijdschap der Roosebekenaars als zij al die soldaten zagen zij verwel komden ze, onthaalden ze goed, en vertel den hun al dat zij wisten, tevens hen aan wakkerende om niet weder te keeren zonder geheel de bende meê te hebben. De opleider van dat was, op den raad der parochianen, bij den Pastor gegaan om nauwkeuriger inlichtingen te vragen nopens de woonste en het leven der roovers. De Pastor zei hem si dat hij wisthij verklaarde ten naasten tij het getal der moordenaars, zei waar zij woonden, en aan welk teeken hij den kapi tein koste kennen maar hij voegde er bij dat het geheel twijfelachtig was, of al die macht en al dat volk tot aan de huizekens zou geraken, zonder verwacht zijn, en dat 't geheel wel zou kunnen gebeuzW dat zij daar niemand en vonden,'t eu zij vrouwen eo blijft altijd acnier in het weggaan en vreest niet. Ik blijve hier om voor u te zorgen, alleenlijk moetik twee3 kerels bij mij hebben, en van de rapste; drie gelijk wij zijn, 't is toch meer als genoeg, tegen eene bende van drie honderd soldaat' jes. Rap aan het werk Elk verdween zonder spreken, en Bake landt koos zijne twee mannen. stille liggen, niemand en kan er u vxnden.En kinders en misschien nog niet Het beste, zei gij mannen, doet lijk uwe vrouwen, maar hij dat er te doen ware, zou geweest hebben ■eeml èet zwaarate bluft altijd achter in I van ze door eenen elimmen S laVe»" maar nu is het te late de eenige man die ons daartoe kou helpen is dood gesteken God gedenke zijne ziele 1 Maar het moest en het ging zijn. De over heid had beveien ontvangen en men wilde ze uitvoeren. Voor den noene nog wierd geheel de krijgsraad bijeen geroepen em opgeleid door eenen man ter trouwe,die den weg kende, sloegen zij de straat in die rechte naar den busch liep. Eenige men- schen van Roosebeke en van de omstreken, in klem getal nochtans, waren meê. De soldaten gingen er geestig naartoe wat moesten zij vreezen, met zoo velen, van dertig menschen Nochtans en hoorde men van dat geruchte niet dat gemeenlijk uit den iang van optretkenue soidateu komt, van dat gezang geiach dat dreunt 111 't omlig- geude zij waren verplicht van stille te gaan, om de inwoners uit deu busch niet te Het was waar, dat er nog eens ging opzoek gedaan worden in het Yrijbusch. De wreede moord bij den Schout, en de pogin gen tegen de pastorij, hadden veel te veel geruchte gemaakt om ongestraft te kunnen biijven. Den tweeden dag, in 4e voornoene, kwam er op Roosebeke plaatse eene bende soldate toe, die doeor de wet van Yper gezonder waren om in het busch te dringen, en dt moordenaars levende of dood meê te gelei- ontwekken, en tot bij hen te geraken, zoo «teuten zij, zonder dater ïemaud van hunne komste wist. 7 Vervolgt.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2