D I T OM M ELAN DS 3 fr. 's j aars P4 Op Zaterdag 8n December 1906 Al wie inteekent op het Nieuwsblad v n Y per voor 1907, krijgt hei blad voor nieten tot nieuwjaar. Vraait het blad aan den briefdrager of ten bureeie, 36, S oterstraat, te Yper. De herbergier krijgen het blad voor 1,50 's jaars. Zindelijkheid der Woning Een Brusselsch ontwerp In Duitschland Een goede maatregel G rafma k er- wildstrooper De Turners De Yluilplaa Het einde van een schandaal Benoeming .Wannen en Vrouwen STADSNIEUWS Gemeenteraad Liefdadigheidsermoen Concert De Hopmarkt TELEFOON 52 Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal liet meisje dat ge nemen moet Lied der Moerkerkscheonthouders T NIEU VAN H 1 e trekken bij den liitqeverTK 36, in de Boterstratete Vperen tnj s land boodschap wezen ofte post, teaen 3 frank t Nieuwsblad van Ypeb verschijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na 4ft «L markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. 4ft Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt éÊk op voorhand betaald. f l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T« 3d. TE Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad b 1 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, ledei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas, le Bvussel, Tk 34, in de Zilver strate, en te Parijs, n° 8, Place ds la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. De mensch brengt het grootste deel zijns levens in zijne woning door het laat ziel dus licht begrijpen dat de toestand der wo ningen een allergrootsten invloed moet uitoeienen op zijne gezondheid, zijne gemoedstemming, zijne tevredenheid en zijn geluk. De huisvrouw, die de kunst bezit haar huis met weinig netjes op te schikken en aantrekkelijk te maken, is eene schat voor het gezin, voor geheel hare omgeving. En hemel lief! 'ten is noch moeiljjk, noch kostelijk er hoeft daartoe slechts wat goe den wil. De reinheid der woning is voor iedereen eene nood?akelijkheid en bij den behoeftige is het een teeken van orde en zindelijkheid, Hoe aangenaam is een zindelijk huis, hoe graag ziet men de versch gewitte muren,dien geschuurden vloer, dat blinkend keukerige- rief, de witte beddelakens, die reine en netgeplooide gordijntjes aan de vensters welke den voorbijganger denken doen Daa huizen ordelijke lieden, daar heerscht vrede en genoeglijkheid, daar woont eene huis vrouw waarlijk dien man weerdig. En wanneer zij dan bij dien reinheidszin wat schoonheidsgevoel paart, wanneer zij wat liefde gevoeld voor Gods lieve natuur, dan zal zij in het kweeken van eenige gewone bloemen het middel vinden om hare woning oprecht aantrekkelijk te maken, ze deze aanlokkelijkheid, dit lachend uitzicht te geven, dat men, Goddank, vooral op den buiten bij zoo menig werkmanshuis bewon deren mag. Eenige bloempotten op de vensters en een ruiker op de kas, dat is de pracht der arme werkmanswoning Huisvrouwen, moeders, benuttigt dan de bloemen stelt belang in hun groeien en bloeien tracht deze belangstelling door uwe omgeving te doen deelen gij zult een loffelijk, een vefdiensteljjk werk verricht hebben voor uw gezin want natuurgenot zoyerkwikt en veredelt het hert en den geest d°en leidt tot God en met de bloemen hef te hebben vereert en verheerlijkt men tevens den Schepper, die ons het geschapene niet enkel tot ons nut, maar tevens ook tot ons vermaak heeft geschonken. Ouden van dagen, die het eerste nationaal jubilee meevierden, zullen zich misschien herinneren hoe er in België geprotesteerd werd tegen het opbouwen der Kongresko lom, niet om de zaak zelve, maar omdat al het materiaal Fransch was. Men zong toen Salut, kolom, uw steen en brons v Zijn Fransch, tot in hun ornamenten Maar toch zit er iets in van ons Ze zijn betaald met onze centen. Welnu, die kolom is op het punt te ver dwijnen. ziehier wat daarover gemeld wordt: l( Een pntyverp is bij de bevpegde overheid ingediend, om te Brussel een boulevard in de lucht te bouwen. Ziehier, in eenige woorden, waarvan er kwestie is. De Kon- greskolom die dreigt in te storten en stilaan afbrokkelt, zou verdwijnen. Op die plaats zou een prachtige praalboog met zijvleugels worden opgericht en de bronzen platen en beeldhppwyyerken der kolom, zouden ter versiering hiervan worden gebruikt. Dan zou, op ijzeren pijlers rustend, een boulevard in de lucht worden aangelegd,die, loopend over de huizen heen, zich zou komen aansluiten op de Noordlaan, in den omtrek der Finisterrekerk, waar een ophaler zou worden gebouwd, die de bezoekers naar Jjpven brengt. De boulevard in de lpcht zou een 3otal meters breedte hebben. Langsheen de twee wandelgangen zouden winkels komen en in het midden verrijst een groot rond gebouw eilu Een vijftiental jaren geleden, is dergelijk plan nog voorgesteld om de Anspachlaan met de Paleizenplaats te verbinden, doch er werd alsdan van hooger hand tegen dit ontwerp ingewerkt. De roburietfabriek, gelegen tusschen Annen en Witten (Dortmund) is Woensdag avond in de lucht gevlogen. Eene eerste geweldige ontploffing had plaats om 8 uur. eene tweede om 9 uur. Heel het dorp Annen is slechts eeu enkele puinnoop. Tot in Dortmund toe zijn in ai de huizen de ruiten verbrijzeld. De door paniek bevan gen evolking is gevlucht. Men spreekt van 300 doodeu en ewon- den. De renbaan Burch, te Berlijn, spee t tegenwoordig eene pantomiem getiteld Rome. waarin eene groep danseressen komt wier kleederen besprenke t zijn met radium. Als de danseressen op het tooneel moeten verschijnen, gaan de duizenden electrieke lichten uit en de zaai wordt in de diepste duisternis gedompeld. De danseressen verschijnen als spooken gebaad in een zacht biauw-groenachtig licht. Men verzekert dat de besprenkeling van ieder der kleederen die gemaakt zijn van gewoon lijnwaad 5000 mark heeft gekost. De Pruisische minister van spoorwegen heeft een besluit afgekondigd, strekkende om, zooveel mogelijk, aan de werklieden van de ijzepenwegen, de gelegenheid tot drinken te ontnemen. Er is besloten dat, indien de man erin toestemt, zijn loon pech'streeks aan zijne vrouw zal uitbetaald worden. Jachtliefhebbers uit dë streek van Char leroi hadden eene klacht ingediend tegen eenen grafmaker, die des nachts wild wist te lokken naar den kerkhofmuur, waarin hij eene opening hkd gemaakt om de arge- looze haaskens zoo in het. net te krijgen. De klagers stelden zich zelfs burgerlijke parti) aan en vroegen schadevergoeding. De rechtbank veroordeelde den overtreder tot de gewone boete, doch zond de klagers met hunne vergoeding wandelen, daar het recht van jacht op het kerkhof hun niet voorbehouden was. De man schrijft op een lessenaar often minste gebruikt hij !al wat noodig is als het in orde is. Dé vrouw schrijft op het eerste, het beste stuk papier, scherpt haar po;lood met gelijk welk mes eu schrijft tusscheu al het rumoer van het huisgezin, den eenen keer eene pen en den andereu keer een potlood onverschLliglijk gebrui ken.ie. De man droogt liet geschrift met klad papier. De vrouw tracht het te droogen met erop te blazen, of het blad in de lucht te zwieren of het te verbloeien bij de stoof of de lamp. De man steekt den brief' in de bus zonder dralen. De vrouw herleest het adres, ver zekert haar dat de brief goed gesloten is en dat de postzegel goed aanplakt en dan werpt zij den brief hard in de bus. De mau snijdt de bladen van een nieuw boek open met een papiermes. De vrouw scheurt ze met eene haar- of hoedspeld, een stuk karton of zelfs met hare vingers. Voor den man,Tot wederziens n toont het einde van het gesprek aan en bij de vrouw is dit het begin van een nieuw ge sprek, want gemeenlijk komt het eigentlijke doel van het onderhoud maar in haar gedacht op het oogenblik dat zij vertrekt. Wij houden op met deze proeven, want wij meeuen er genoeg gegeven te hebben. Het artikel eindigde met deze woorden Wie is er de beste van de twee Ge duchte.,. maar onnoodige vraag 9. Verkoop van boomen en talie voor de Godshuizen. 10. Overbrengen van kredieten voor de stichting Godtschalck. 11. Begrooting voor 1907 der muziekschool. 12. Waterverdeeling aanbesteding van kolen. 13. Bespreking nopens het verslag over de leening. St Michielturners gaven zondag laatst een heerlijke feeste aan hunne leden.De verschil Hge deelen van 't programma werden met smaak en zwier uitgevoerd onder 't kundig beleid van heer Meyskens. Zang en spel stonden ook even goed aan en toogen dat de Turners niet alleen flink hunne oefeningen kunnen uitvoeren, maar daarbij nog andere kunsten weten te beoefe nen. De aanwezige overheden, zoowel als 't publiek hebben door hunne herhaalde toejuichingen bewezen in hoe hooge achting de knappe Sint Michielsgilde staat. Gildeleden, op dien weg vooruit Men herinnert zich nog het schandaal verwekt door een franschen afgedwaaldën priester. M. Delarue, pastoor te Chatenay, die op geheimzinnige wijze uit die gemeente verdwenen was, en eenige weken later te St-Gillis bij-Brussel ontdekt werd in gezel schap van de gewezen onderwijzeres van Chatenay. Sedert waren beiden naar Frank rijk weergekeerd en hadden er zich geves tigd iu den omtrek van Parijs. Over een tiental dagen kwamen zij naar Brussel terug en namen opnieuw bezit van htyn kwartier ip de CopstantiDopelstraat. Zaterdag morgend hebben zij nogmaals Brussel verlaten, en de parijzer bladeu kondigen nu een brief af van M. Delarue, waarin deze verklaart dat hij zooveel moge lijk het schandaal wil herstellen, dat hij gegeven heeft. Met wederzijdsche toestem ming hebben M. Delarue en de gewezen onderwijzeres van Chatenay afscheid van elkander genomen, en zij gaan elk van hunnen kant een leven van uitboeting en versterving beginnen. De gewezen onderwijzeres heelt bij den brief een naschrift gevoegd, waarin zij ver klaart dat die scheiding in gemeenzaam overleg besloten is en aan God vergiffenis vraagt voor haren misstap. Beiden vragen ook vergiffenis aan allen, aan wie zij door hun gedrag verergernis gegeven hebben. In het bisdom van Chartres (Frankrijk) heeft deze brief geeue verrassing va-wekt. Sinds verscheidene weken reeds zou M. Delarue berouw gevoeld h bben over het schandaal dat hij verwekt had. Hij zou onlangs eene groote som, men spreekt van 150 000 frank, geweigerd hebben die hem aangeboden werd om zijnen misstap te exploiteereD, hfen verzekert dat M. Delarue weldra in een streng klooster zal treden om door eene vrijwillige uitboeting zijne fout uit te wisschen. Volgens inlichtingen, uit goede bron ver nomen, zou de muilplaag vooral uitbreiding nemen in Oost-Vlaanderen en in Luxem burg. Daar echter, van den eenen kant, de besmettingspunten ver van elkander verwij derd zijn en, van den anderen kant, de gemeentebesturengcheelhunnen plicht doen, men mag hopen dat er geene wezentlijke besmettende veeziekte zal heerschen. Het is noodig dat elkeen zijne waakzaam heid verdubbele, dat men geen enkel geval verduike, dat men gewillig de maatregels aanneme welke de overheid voorschrijft, dat men zeer voorzichtig zij in het zenden van melk aan de melkerijen, enz. Wat de middelen betreft, om de ziekte te bestrijden, daarover wordt, door penen land bouwer aan een Brusselsch blad geschreven Wij kunnen niets anders dan de strenge maatregelen prijzen welke de regeering aangenomen heeft om de ziekte tegen te houden. Verscheidene middels werden aan bevolen, doch allen waren min of meer ondoelmatig. Heteenig volkomen doelmatig middel wordt verzwegen en nochtans, eens dathetzou gekenden in allelandbouwstreken verspreid zijn en toegepast wprden, overal waar deziekte heerscht zou de plaag heel eu voor goed verdwijnen. a Ziehier het middel, dat uiterst eenvou dig is en weinig kostBereidt eene gekon- centreesde oplossing van kopersulfaat.Wascht tweemaal daags, met die oplossing de pooten van het zieke dier. Voor de keel, hecht aan het uiteinde van eenen stok een tap van lijnwaad, laat die tap doortrekken van de oplossing en strijkt daarmede het binnenste der keel, waar zich de sporen der ziekte bevinden. Het uitwerksel is onmiddelijk. Het dier is na drie of vier dagen, geheel genezen. In gevallen van ver gevorderde ziekte zal de behandeling natuurlijk wat langer dufep, doch nooit zal het dier moeten afgemaakt worden. Voor grooter gemak zop men eenen ondiepen bak kunnen maken, gelijk van hoogte met den grond, dien men met de aangeduide oplossing zou vullen en waar men tweemaal daags de zieke dieren zou doen ingaan. Ik heb dat middel dikwijls gebruikt en aan anderen aangeraden en telkens was de uitslag eene spoedige en volkomene gene zing. Wij kunnen, natuurlijk, de doelmatigheid van dat middel niet waarborgen, doch den ken dat het de moeite weerd is het eens te beproeven De man ie een wezen waarvan de gewoonten moeilijk veranderen, terwijl de vrouw zich aan aile omstandigheden ge went. Ziedaar den grond van het zedelijk verschil welke tusschen de twee geslachten bestaat. Zoo spreekt een Engelgeh tijdschriften het geeft de volgende proeven ervan De man slaat gewoonlijk geen nagel in zonder hamer. De vrouw bedient zich van het eerste het gereedste dat onder hare ban den valt, vanaf den hiel harer kloefen of slaffers tot den rug van den kleerborstel. De Yp.ersghe gemeenteraad vergadert heden Zaterdag namiddag ten 5 ure om de volgen de zaken te bespreken 1. Verslag over 't bestier en den (aeajand van stad in 190.S. 2. Begrooting voor 1907.' 3. Verpachten van een eilandeken ip den fylaj oorgracht. 4. Verpachten vgn een huisin St Jansstraat. 5. id- van eene woning in de Kloos terpoort. 6. Gebruik van Stadsgrend deer de tramlijn Yper-Gheluwe. 7. Verkoop van boomen. 8. Vergoeding te betalen voor 't gebruik der gronden Yan het oud gazgestieht. De heer M. Vergracht is Woensdag tot Luitenant benoemd der Pompiers in vervan ging van M. Angloo, ontslaggever en de heer Ernest Seys, zoon, vervangt M. Ver gracht als onderluitenant. 's Avonds is de Stadsharmonie de nieuw benoemden met eenige lieve deuntjes gaan vereeren, terwijl Stadsraad en Commandant de heeren Vergracht en Seys hertelijk geluk wenschten. Mogen de nieuwe overheden lang en eervol hunne plaatse bekleeden De beroemde fransche redenaar Pater Ollivier, van 't orde der Preêkeeren, is Zon dag naar Yper gekomen om 't goede woord te richten tot de talrijke menigte die St Maartenskerk vervulde. In verhevene tale misschien wel te ver heven voor sommigen heeft hij zijne toe hoorders O.H. Jezus-Christus getoond op de wereidkomende om de armoede te veredelen en de armen,zijne opvolgers,te doen aanzien door de begunstigden der fortuin,als de gelief de kinderen van den God-mensch. De Christe- ne liefdadigheid heeft niet alleen voor doel in de stoffelijke behoeften te voorzien van den arme, maar zij stelt belang in alles wat den arme aangaat, helpt en ondersteunt hem om Jezus-Christus. Naar 't oordeel van ervaren muziekkenners werd er in Yper nog geen Concert gegeven dat onder opzicht van kunst met dat van Maandag kon vergeleken worden. Niet alleen werd afgebroken met dien ouden slenter, die voor zulke feesten wil dat men brokken en stukken geeft uit den eenen of den anderen opera, maar de liederen en tweezangen werden op hun geheel bijna allen voorgedregen in de taal waarin ze oorspron kelijk geschreven zijn, hetgeen hun eene meerdere weerde geeft, 't is onbetwistbaar, want inderdaad, welke vertaler is in staat, hoe goed hij ook eene vreemde taal kenne, het eigenaardige van die tale is eene andere spraak over te brengen Bezit iedere taal niet hare eigenschappen, die niet tot eene andere behooren En de muziek is eigentlijk geschreven om de schoonheid en de eigen aardigheid van de woorden beter te doen uitkomen. Mejulvro.uw Lacueille, die gekomen was in plaats, van Jufvr. van Linden van den Heuvel!, bewijst door de uitvoering der ver- schillige stukken door haar zoo meesterlijk vertolkt, dat zij de eigenschappen van elke tale begrijpt en 't zij ze vlaamsche, duitsche of fransche muziek vertolkt, 't en wordt niet al op de zelfde eentonige, - gesteryotypeer de manier weer gegeven maar elk stuk blijft zijn eigen aard, zijn eigen ziele behou den en t is daar ongetwijfeld een der voor naamste kenmerken eener oprechte kunst zangers. Mijnheer Anton Sanger is ons geen onbe kende. Wanneer hij verleden winter hier in de Iweinszaal zich de eerste maal hooren liet in een Concert der Koninklijke Fanfare, had hij in eens de gunste gewonnen van het kennend publiek. Zijne wondere veerdigheid en het vertol ken der groote Meesters der Duitsche school, waaronder Wagner als een Koning troont^ doen in de voornaamste duitsche steden het kunstminnend publiek samenkomen, wan neer voor de eene of de andere liefdadigheids- feeste beroep wordt gedaan, op de medewer king van den talentvollen zanger. Het zal dan niemand verwonderen dat wanneer Mej. Lacueille en M. Sanger in h,unne sierlijke tweezangen van Cath. van Rennes,lm Welde van Jacob; en. voorname lijk Still trie die Nacht, tief wie das Meer, menschMus{ deine Liebe sein, van Carl Götze, de twee stemmen, zoeten krachtig tevens doen weerklinken ua tot de innigste snaren der ziele deden trillen. Beide zangers voelden wat ze zongen, en nog meer, ze wisten hetgeen zij voelden aan de toehoorders mee te deelen. De heer Cesar Thomson is de wereld door vermaard om zijn betooverend vedelspel, en 't zij dat hij speelt in de groote steden der oude wereld, 't zij dat hij den oceaan oversteekt om in Noord en Zuid Amerika zijn talent te laten hooren. overal verwekt de beroemde kunstenaar eene ongehoorde geestdrift. M. Thomson is eene eere voor de belgische kunst en een roem voor de muziekschool van Brussel, waar hij leeraar is van vedel. Een merkeli'k deel in de eere van den avond komt toe aan den talentvollen bege leider M. Louis Vanhoutte, onzen uitmun tenden leeraar van Piano. De twee deelen van het Concert werden geopend door onze uitmuntende Stadshar monie, onder beleid van M Wittebroodt. Sémiramis van Rossini, Hansel Gretel van Humperdinck en voornamelijk Fran- qoise de Rimini, van Thomas, hebben de hoedanigheden der Harmonie bijzonder doen hoogschatten. Zulk Concert, in de onvergelijkelijk schoo- ne Pauwelszaal, heerlijk verlicht en opge sierd, moest natuurlijk ongehoorden bijval genieten, bij de toeschouwers. Ook hebben de toejuichingen niet ontbroken en de over heden, waaronder de heer voorzitter Fraeijs, verdienen onze beste gelukwenschen over de wel gelukte feeste. Onder het uitgelezen gezelschap dat de eerste plaatsen bekleedde,melden wij de heer Burgemeester Colaert,de heer Senator Baron deVinck, M. Leopold Merghelinck, gezant schapssecretaris, M. Struye, oud senator, de heer Schepene Van den Boogaerde, Major Hagemans en Major Daune, M. Biebuyck, voorzitter ter Rechtbank, M. Ph. Vanden- berghe, voorzitter van den Disch, Baron Coppens, Kapitein-bevelhebber bij 't voet volk, M. Ligy, major der Burgerwacht, M„ Baus, overste der brandweer, de heeren leden der feestcommissie, gemeenteraadsheer ren, enz. enz. Melden wij nog dat de Ypersche jonkheid met hare gekende heusch- en hoffelijkheid tot ieders voldoening de taak heeft waarge nomen van Commissaris. Een meisje dat politiseerd, Zich onophoudend friseerd, Dat liever in de boeken kijkt, Dart dat ze uw hemd en boorden strijkt Al hadt ge in haar ook nog zoo'n zin, Zoo neem baar niet, «ge loopt er iu. Zij die haar tijd aan 't slapen wijdt, Zich sleeds in snoeperij verblijdt Üm negen uur haar bed verlaat, Eu altijd slendcrt langs de straat Al hadt ge in haar ook nog zoo'n zin, Zoo neein haar niet, «ge loopt er in. Maar zij die zonder pronk of praal, Ter markt gaat, voor liet middagmaal, Met eigen hand de spijs bereidt, Haar kleeren maakt, haar kousen breidt, Al brengt zoo'n meisje weiuig meê, Stel u m.-t haar geruft tevreê. Bezin u niet, neem haar lot bruid, 'k Wensch u gelijk, «gezijt er uit. Wilt gij rustig Leven>lus»ig Ais Maibus'Mm, leven, lank Vroeg of iale Drink met mate Nooit geen ongezonden drank. Chocolade Doet geen schade Neemt maar eene groote tas Maar genever Geeft den bever Of er daar venijn in was Melk. dat staat er (zonder water) Als een kloeken drank bekend Maar, het bierken Voedt geen zierken Als geen haring, van 'nen cent Zwarte koffie warm, of hij Heet gelijk de duivel was Doet ons blozen Lijk de rozen Alcool maakt ons bleek als was A. Retsin, Koster. Nuremberg, 28 November. Buiten voor de gewone marktwaar blijven de prijzen vast. Heden betaalt men Marktwaar 115122 1/2 fr. Berghop 125135 fr. Spait 150 160 fr. Hallertau (met lood) 137 1/2- 150 lr. Elias 131—140 fr. Saafc 190-120 fr-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1