DIT IS Spteeidtaal 52 EN OMMELANDS MENGELMAREN Op Zaterdag Februari 1907. 5 centiiuen 't blad. 42e jaar. Talmerk 3u44 Te trekken bij den Uitgever, T36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's tandsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor Z. B. den Paus Lotinc De vrijwilligers HOND DE WERELD Duitschland Vrank rijk STA DSN/EU WS Christen Vlaamsch Verbond Noff eesten Exelsior Spanje Engeland Sterfgeval VAN ALLES WAT Boomen van mos bevrijden Asperges Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch. en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De kiezingen in Duitschland I Het Centrum De keizer en de kiezintren Betoogingen aan het Paleis Na den strijd Bijna omver Eene sclioone feeste was 't Zondag avond in 't Volkshuis Onze flinke turners hebben nog eens getoond hoe rap en gezwind zij de ingewikkeldste oefeningen weten uit te voeren en met hoeveel kunTzin zij "taferee- len» weten samen te stellen, waar de vak mannen zelve zouden op verstomd staan kijken. Zang en muziek stonden ook goed aan maar vooral het lief Spellewerkersliedje van Mter Huliebroeck. Eere aan uitvoerders en bestierder Eere aan den wakkeren hoofdman M. Meyskens. Morgen Zondag geeft het Christen Vlaamsch Verbond eene kunstfeeste in het Volkshuis. De gekende volksman en flinken redenaar eer w. Pastor Bruloot van Kortrijkzal spreken. We vernemen dat de Katholieke Kring aan zijueledenen hunne familie twee feesten zal geven in de Iweinszaal. Maandag 11 Februari, ten 8 are, VENITIË door M. Marisseaux van Luik en Maandag 18 Februari, ten 6 ure, GOOÜH E.L TOER E N door professor de Verlhi van Brussel. sm® uit Mulagamudu een We ontvangen droevige tijding,het overlijden van Jufvrouw Monteyne,pas eenige maanden geleden naar 't verre Oosten vertrokken, om ginder te werken ter bekeering der zielen.... Maar hoort hoe schoone en treffende Pater Huys- man van Ouerne dat overlijden vertelt Het aanzetsel van mos, zwammen, enz., is voor de boomen zeer nadeelig, want deze gewassen zijn woekerplanten, die van het sap der boomen leven en ze geven aanleiding dat rupsen aan den boom komen. Het is daarom hoofdzaak van den boomkweeker er op te letten, dat de boomen schoon gehouden worden van alle aankleefsels. Om dit te ver- krijgen, moet men den bast der stammen en takken dikwijls afborstelen (vooral in het voorjaar) met water, waarin men asch heeft opgelost, en met een lap ter dege afwrijven. Opgekomen aspergezaad moetin dit seizoên zoo gedund worden, dat ze 10 centimeters van eikander afstaan. De grond wordt met kort mest bedekt, De aarde moet zeer los en geheel vrij van onkruid gehouden worden en bij droog weer moet men gieten. Zorgvuldig gekweekte asperge-planten kunsen reeds in dit voorjaar gebruikt worden om asperge bedden aan te leggen. 'T NIEUWSBLAD YPER 't NIEUWSBLAD VAN "YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOIER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst 792.00 E. H. Lootens, pastor, Dranontre 20.00 Boesinghe. De Congregatie der jonge dochters 71.00 De Gilde van O. L. Vrouw van Thuyne te Yper 40.50 Saint Père, benissez nous 3.50 E. H. Annoot,onderpastor, Boesinghe 30.00 F. Lm uit genegenheid voor den H. Vader 1.00 Mr Mlles Defever, Vlamertinghe 20.00 M. N. Meersseman, Yprcs 50 00 La douairière Tack van Elslande Ypres 100.00 M. l'abbé Ryckeboer, curé de St Nicolas 25,00 Mr Madame L. Desmidt Yper, heilige vader, zegen ons huisgezin 20.00 "-OWK-tWW VMI»» t_7 Woensdag aanstaande, 6 februari, is het lotersdag t is voorzeker voor vele huisge zinnen een allerdroevigst? dag, die, men met schrik ziet aankomen, 't Spijtigs,te van al is dat de loting altijd gepaard gaat met woeste vechtpartijen, zotte geldverkwistingen,schan- digeen onstichtende wanorders. Valt daar niets aan te doen t is er nog niets gedaan om dit te verbeteren Zekerlijk. Het katholiek ministerie heeft reeds vele nuttige maatregelen genomen om die euveldaden te beteugelen de wereldlijke en geestelijke overheid van steden en dorpen hebben samengewerkt om de braspartijen van de loting te beletten Hier te Yper komen de loters 's avonds bijeen in 't Volkshuis en genieten daar een eerlijk verzet. Doch alle jaren nog zien wij de ergste en schandigste tooneelen plaats grijpen. D-arom moet al wie iets vermag op de lotelingen, zooals ouders, werkbazen, we reldlijke overheid, priesters, alle krachten inspannen, omdat de lotersdag, die reeds ongelukkig genoeg is, geene gelegenheid meer weze om de ergste baldadigheden te plegen. En als uw zoon in 't lot valt, ouders, wat gedaan De moed niet verloren Indien uw zoon kristelijk en deugdzaam opgebracht is, zal hij het ook blijven in 't leger. Zoo hij wil zal hij daar ook goede en brave makkers vinden. Daarenboven hij kan er eene grondige geleerdheid en vele nuttige kennissen opdoen, die hem later zullen helpen om tot een deftig bestaan te komen. Dank aan het katholiek ministerie is het maandgeld der soldaten ook merkelijk verhoogd, en zoo zijn de ouders niet geheel beroofd van den onderstand die hun zoon door zijn werk bezorgde als hij 't huis was. Werken wij dus te zamen om de misbrui ken en droevige gevolgen van de loting te keer te gaan en dat al degenen die eenigen invloed hebben, hem gebruiken om den stoffelijken toestand der soldaten te verbe teren. Van 1 October 1902, 't is te zeggen sedert de toepassing der nieuwe miliciewet, tot 3o september 1906, hebben zich in het geheel i5.343 vrijwilligers aangeboden, waaronder 9,651 als beroepsvtijwilligers van het con tingent en 5,6i8 vrijwilligers met premie. Van deze iaatsten hebben er in jgoö zich slechts 948 aangeboden,tegen 1,746 in igo3. Op 1 januari 1907 telde het leger (de gendarmerie niet inbegreben) 3,427 officiers, 4i,o36 manschappen (waaronder 1 5816 vrijwilligers) en 1,281 burgerlijke bedienden. Het is dus reeds voor meer dan een derde samengesteld uit vrijwilligers, een bewijs dat het wel mogelijk zijn zou, het geheel en gansch op de vrijwtlligersdienst te vestigen. Voor de 397 zetels van den duitschen Rijks dag waren er in het geheel meer dan duizend kandidaten voorgesteld, te weten door de socialisten 340, waarvan het meerendeel enkel moeten dienen om hunne getalsterkte te kennen door het centrum ongeveer i5o conservatieven 100 liberale conservatieven 45 nationaal-liberalen i5o radicalen 169 andere partijen ongeveer 100. Het duitsche Rijk is in 397 kiesdistrikten verdeeld, die elk een afgeveerdigde te kiezen hebben. Voor den eersten keer is nu de stemming geheim zij gebeurt met een soort van kiesgangske, gelijk in België.Er worden echter veel meer stembureelen ingericht dan bij ons te Berlijn, bij voorbeeld, waren el* 774, met gemiddeld 60 kiezers per bureel, terwijl in België dit gemiddeld cijfer 3oo beloopt. De stemopneming geschiedt dan ook veel rapper, te meer dat elk stembriefje een naam draagt. Zaterdag namiddag ten 2 ure waren 361 uitslagen gekend 200 definitieve en 152 1 ballotteeringen. Zijn gekozen 46 behouds- j 1 gesinden; 11 keizerlijken i3 Polen; 89 leden van 't centrum; 20 nationaal-liberalen 5 liberaal-demokraten 1 liberaal 3o socia- cialisten 1 lid der hervormingspartij 1 der kleine burgerij 1 deen 1 onafhankelijk- liberaal 3 behoorende tot geene partij of tot het elzasser-centrum 2 van het land- bouwersverbond 2 van den landbouwbond; 2 van de duitsche hervormingspartij 2 duitsch-demokraten. Zijn in balloteering 25 behoudsgezinden; j 16 keizerlijken 4 polen 33 leden van 't Centrum 5y nationaal-liberalen 26 j liberale democraten 12 leden van het libe raal Verbond 84 socialisten; 2 van de kleine burgerij 5 liberaal onafhankeiijken 3 welfen 5 tot geene partij behoorend 6 leden van bet landbouwersverbond 12 van den Landbouwbond 2 van de duitsche hervormingspartij 1 lid van den Boeren bond 9 duitsche-democraten. De socialisten verliezen 17 zetelsen winnen er 1 de liberaal-democraten verliezen een zetel en winnen er drie de keizerlijken verliezen twee zetels en winnen er een de behoudsgezinden verliezen een zetel en win nen er drie de welfen verliezen twee zetels het Centrum ook twee doch wint er een de Landbouwbond verliest vier zetels en wint er een het Landbouwerbond wint twee zete s en de Kleine Burgerij een de duitsch- democraten en de onafhankelijke liberalen winnen elk een zetel de 'partijloozen verliezen een zetel en winnen er twee het Liberaal verbond verliest een zetel. In den Elzas behoudt het Centrum zijne stellingen het wint Sarreguemines, waar zijn kandidaat 15,422 stemmen bekomen heeft. j De gedeeltelijke uitslagen tot hiertoe ge kend zijn van aard om al de vrienden van de partij van 't Centrum te verblijden. Eener- zijds ondergaat de revolutionnaire partij gevoelige verliezen in arrondissementen die door hetsocialismsinds jaren als een leengoed beschouwd werden. Anderzijds komt het Centrum niet alleen onverzwakt maar zelfs versterkt uit den kiesstrijd. Men weet dat, onder het hoog bestuur van den rijkskanselier, al de met-katholieke partijen en zelfs eenige groepen katholieke hofvleiërs de handen ineen geslagen hadden om het Centrum eene nederlaag te doen ondergaan. Het Centrum is krachtiger dan ooit en wordt nog versterkt door twaalf gewezen leden van den elzassersgroep. die nu in den Rijksdag zullen komen als leden van de Centrumpartij. Zaterdag in den vroegen morgen reeds had de keizer meest al de uitslagen der kiezingen ontvangen.Onmiddellijk na het eerste ontbijt begaf hij zich naar de Wilhelmstrasse bij den rijkskanselier, prins von Bulow, met wien hij lang in gesprek bleef. Rond den middag hernieuwde de keizer zijn bezoek bij den rijkskanselier. Toen hij hem verliet was de keizer zichtbaar goed geluimd. Voor het paleis van de Rijkskanselarij, te Berlijn hadden zaterdag schier onophoudend betoogingen plaats. De menigte trok langs Unter den Lindenonder het zingen van vaderla.ndsche liederen zij begaf zich ook naar het paleis van den kroonprins. De prins en de prinses vertoonden zich aan een venster. De menigte verliet slechts deze plaats na bevel van de policie. Onbetwistbaar is het dat de slag geleverd werd voornamelijk tegen het Centrum, de katholieke partij in Duitschland. In 't eerste was het gouvernement nog wat aarzelend, maar lang en duurde het met of men streed opentlijk tegen de katholieken, vooral wanneer men eenige lamlendige christenen had overhaald, om als vleierij voor den Keizer, eene katholieke partij tot stand te brengen, die verdeeldheid zaaien moest in 't vereenigde kamp. Jamaar, de duitsche katholieken 'n hebben de wijze lessen en gouden raadgevingen van zaliger Dr vVindthorst niet vergeten. Zij weten datze eensgezindonverwinnelijk zijn en rotsevast rond hunne wakkere hoofdmannen geschaard, trotseerden zij den strijd en behaalden eene schitterende overwinning. En de duitsche grooten,en zij, die lafhertig het vaandel verlieten, stonden verbluft en verstomd bij den uitslag het katholieke leger dat zij reeds verbrokkeld en verwonnen meenden, het Centrum, waarmee zij niet meer zouden te rekenen hebben.het Centrum rijst sterker dan ooit uit den strijd, en willen of niet, von Bülow zal er mee te rekenen hebben. Is de vrede tusschen Staat en katholieken voor goed verbroken Velen denken dat eene toenadering zal plaats hebben en dat de Keizer zijne ministers zal bewilligen om met de machtige centrumpartij eene nieuwe overeenkomst te sluiten, eervol voor beiden. Intusschen ligt het socialismus leelijk verslegen. Sedert jaren reeds was het steeds vooruit gegaan bij elke kiezing De duitsche werklieden, zoo bekwaam in hun vak, hadden zich door de grootsprekerij en de vleierij dier valsche volksvrienden laten bedriegen. De gezellen vereenigingen der katholieken hebben hun de oogen geopend en bij duizenden zijn zij teruggekeerd tot hunne ware vrienden 't Is een gevoelige slag voor 't socialismus. gelijk de engelschen hem noemen, heeft het overschot zijner fortuin verloren met specu laties, namelijk i5 millioen frank. Joë Chamberlain zal daarmee nu wat op het achterplan der politiek mogen blijven j hij die vroeger in het kabinet Salisbury, minister der engelsche koloniën was. Onzo lezers zullen zeker niet vergeten hebben welke leelijke rol hij speelde tijdens den grooten oorlog met de Transvaalsche Boeren, welke hij heel en al ten onder bracht. En opmerkensweerdig is het dat de financieële val van Chamberlain te wijten is aan het speculeeren met Zuid-Afrikaansche weerden. 't Is soms nog al aardig na te gaan hoe in sommige famillies de eenen den goeden weg bewandelen, terwijl anderen afdwalen en soms gansch verloren loopen. AIzoo zien we in Vrankrijk met de familie Clemenceau, waarvan een nu tegenwoordig aan 't hoofd staat der kerkvervolging, dat de voorzaten van dien zelfden Clemenceau in 't geheel geen kerkvervolgers waren. DeZ.E.H. kanunnik Clemenceau pastoor der kathedraal van Nimes. werd onder de revolutie, door de sans-culotten geguilloti neerd, om geweigerd te hebben den eed af te leggen aan de burgerlijke inrichting der geestelijkheid. Deze weerdige priester was geene uitzondering in de familie waarvan minister de overleveringen verloochend heeft. Inderdaad, in december 11., stierf te Péri- gueux een eerbiedweerdige capucien, de E. P. Fortunaius, verwereldlijkt tengevolge der hatelijke wet, die door M Clemenceau met zulke strengheid toegepast wordt. Wel nu, deze kloosterling, die lange jaren de stad Carcasonne door zijne godsvrucht gesticht had, heette in de wereld Clemenceau en was de bloedeigen neef van den eersten minister. Mogen de weerdige priester en de ieverige kloosterling bij God genade verwerven voor hun verwaten bloedverwant Gisteren Woensdag had in de fransche Kamer de bespreking plaats der wet tot afschaffing van de verklaring die de priesters moesten doen iederen keer dat zij misse lazen. Die wet en was bij velen der vrijmet selaars niet zeer .wTkom en Clemenceau zelve, in zijne redevoering scheen Briaud ongelijk te geven. Deze, die nog al kitteiach - tig is, nam zijn aspen en spillen bijeen en trok er van onder. Seffens ging een der kopstukken erachter, maar 't en lukte niet. Korts daarop ging Clemenceau zelve den weerspanmgen bepreêken en keerde ermee terug naar de KamerlWas geheel die doening nu gemeend of was 't maar komediespel Wie weet Alleszins en zit bet niet al te pluis en 't is gekend en geweten dat de ministers onder malkaar niet te goed overeenkomen. Nu op 't einde der zitting werd het voorstel Briand toch gestemd met bijna eenparige stemmen. De bloeiende Studiekring heeft een om standig verslag uitgegeven van zijne werkin gen in 1906. Daaruit blijkt dat de Kring zijne leuze indachtig blijft eu steeds hooger op wilt ter veredeling van het volk. Voord lachten en besprekingen wisselden elkaar af en waren niet alleen een nuttige oefening voor de voordrachtgevers, maar ook gepaste lessen en wijze raadgevingen voor de andere leden van den Kring. Beurtelings werden behandeld de tegen woordigheid van O. H. Jesus-Uhristus in het H. Sakrament, de Drukpers, goede Romans, Katholiek Leven, de Schoolkwestie in Enge land, de Wereldbrief Reium Novarum. De Kattefeeste, de Godsvrucht der Yper- lingen tot O. L. Vr. van Thuyne, St Jooris- koffer iu St Maarteus, de heropkomst van 't Katholiek Geioove in Engeland. Kunst en Zedeleer, Kunstvensters, Am bacht en Kunst en Spitsboogstijl. De enkele opsomming der onderwerpen is genoeg om te toonen dat de leden van Exel sior vooruit willen en vooruitgaan. Proficiat en... Exelsior Daar hebben ze nogmaals een nieuw ministerie. De voorzitter, minister Maura, heeft opentlijk gezeid dat hij met het Vati- kaan in de beste betrekkingen wil blijven. De Kamers zullen niet meer vergaren, vervolgens ontbonden worden en in April zal er algemeeue herkiezing zijn. 't En is maar in België dat de ministers blijven,al voorzegden groote en kleine geuzen en geusjes over e'en jaar reeds zijn zekeren val. Eene tijding die misschien wel van geen staatkundig belang is voor den oogenblik, maar zuiken ophef maakt in de wereld is de oudergang van den gewezen fthinister Cham berlain. Jozef of beter JjjlG Chamberlain, Mi Mulagamudu. S Januari 1907 Beminde vrienden. Voor den eersten keer sedert het bestaan van ons gestichte hebben wij u nieuws van rouwe te melden. Dame Marie Paul (Florine Monteyne) van Yper is eergisteren avond ten 5 1/2 ure in den Heere ontslapen, en gisteren nuctuend be graven. Wie zou dat eens gepeisd hebben Tot nieuwjaar was zij nog gave en gezond lijk al de andere. Op dinsdag moeste zij in bed blijven mei de kurs en 't was de schrikkelijke typhus. Seffens wierd dokter Turner van Nagercoil ge roepen, die voortijds Eerw Moeder en de andere er deure geholpen had. Z(j wierd alle mogelijke zorgen gegeven, vrijdag nuchtend sprak zij heure biecute en 'k gaf' beur O.L Heere in viaticum, 's avonds de tl. Olie, zaterdag avond sprak zij hare beloften iD volle verstand en zondag avond was zij naar den Hemel. Ue jongste eu de schoonste bloeme van onzen not' is j dus geplukt door Jesus om in zijnen kemelschen hof voor eeuwig te bloeien. At de zusters waren rond haar s erfbedde geknield in tranen, als zij zachtjes, zondei geweld en zonder pijne, den Iaatsten snik gaf.niemand en had kunnen zoggen dat het een sterven was. 't was al zoo schielijk en onve"wacht Hoe gelukkige len zalige dood. juiste na eene heilige retraite,die zij met zooveel lever en godvruchtigheid gedaan had. Den zon dag voor nieuwjaar had ik van de dood ge preekt en gevraagd dat iedereen voor 't e de van 't jaar de gebeden der stervendm met aan dacht zou gelezen hebben, zij had liet met bijzon dere godvruchtigheid gedaan, 't had bemerkt g6weest, zij had ook nog aan iemand gezeid: 'lc wilde wel naai den Hemel gaat), maar nog zoo gauwe niet, 'k en hebbe nog niets gedaan en 'k zou zoo geerne nog eenige jaren mogen werken voor O. L. Heere en de zielen, O.L. Heere heeft haren wensch aanveerd en er mee voldaan geweest, en heur daarvoren den eeuwi gen loon geschonken. Gelukkig kind Zalige Zuster! ze was zoo eenvoudig en brave, gewillig, gedienstig en gehoorzaam, een waar kind, meer weerdigvan den Hemel dan van dien droeven wereld. Op kerstnacht had ze nog zoo wonder- schoone den treffenden zang minuit chrétiens»: en dan den Adeste lïdelis - gezongen. Binst de dolingen harer ziekte, hoorde zij dikwijls lijk Engels die zongen, zoo sclioone, zei ze, maar wij en k< sten nooit peiz-m dat het lijk een begin van het ander leven was. 't Waren de Engels die ze riepen om met hun te gare in den Hemel den eeuwigen lof te gaan zingen. Hierop aaide en zullen wij heure lieflijke stemme niet meer hooren klinken in ons godvruchtig kapelleken en 't zal ons zoo varen, maar in al onze droefheid zijn wij getroost bij de gedachte dat onze Zuster naar den Hemel is gaan bidden en voorspreken voor ons allen en ons werk. 't Islijk of onzen Heere daardoor te kennen gave dat dit werk hem aangenaam is en voortaan vaste en zeker aanveerd is in den Hemel. Zoo jong en zoo wel bereid sterven, in al de zuiverheid en den iever van het meeste en edelste der slachtofferingen, 't-is eene soorte van marteldood, en, ge zult zien, 't zal vruchten dragen, en der zullen er meer zijn, genegen en geroepen om naar lr.er te komen helpen, hier waar men zoo jong en zoo sclioone stertt. De dood is afschuwlijk voor de wereld en de wereldgezind.en, maar troostend en lieflijk voor deze die alles willen en kunnen opofferen voor God,niemand hier en is benauwd voor de dood lijk men in de wereld is. De begra- vinge was zoo schoone: wij ware" met 8 priesters, en 6 ruropeanen: al die eenigzins konden komen waren et Zeer E. Pater Elias, provinciaal, officieerde bij het halen van het lijk in eene schoone processie door den hof naar de lta elle, en binst h -t officie ik zong de misse met Paters Stanislas, Bernardine en Jan als ssistenten, en deed de begravinge. Heur graf is nevens de kapelle, in den hof, waar Zusters en kinders, gedurig' voorbij moeten Wij en hadden nog geen kerkhof voor de Zusters, nu is het ingewijd en iedereen zal gemakkelijk plaatse vinden. Der hebben seffens door veel Priesters missen gelezen geweest voor hare ziele, en al die dagen wierde-i veel kommuniën opgeofferd, 't Was 11 uren als de begravmge gedaan was, en 't had al zoo schoone eu herti oerend geweest. Op het einde en koste mijne stemme met meer uit, 't was hertverscheurend om hooren de groote weeklacht der kinders, die hunne moe ders zoo geerne zien. Laat ons te gare bidden voor hare zieleruste Oct. Huysman, Geloofszendeling. YPER De cirkliefhebbers van Yper die nu nog op de laatste kermis den geestiger) Clown Toni van den cirk Sosman zoo bewonderd hebben,zullen hem niet meer weêr zien: hij komt te overlijden in Duitschland. Van hem mag er met waarheid gezegd worden dat hij er velen heeft doen lachen binst zijn leven. R0USSELARE Zondagavond, tijdens de turnfeest iu de Gil de der Ambachte >,was de heer Alfons Vanneste, voorzitter der turngilde, h> t slachtoffer van een ongeval dat erge gevolgen kon hebben. Bij het oplr. kken van de stoor van het tooneel wilde de heer voorzitter een handje toesteken 'j omdat het toestel niet goed werkte door een 1 onvoorzien geval viel het tegengewicht naar

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1