DIT IS EN OMMELANDS ML.NGELMAKEN SprtM 52 5 centi men 't blad. Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor Z. R don Paus ROND UE WERELD Duitschland STADSNIEUWS Katholieke Wacht Christen Vlaamsch Verbond Aanbesteding Voor den Arme Benoeming Vrank rijk Amerika Nosr Feesten VAN ALLES WAT De Vogels Fasloor Daens Lijfslraffen Vreeselijke tocht Kraaientn uw Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 1 He Keizer De gazetten 'T NIEUWSBLAD vu TPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst Onbekend Saint l'ère, benissez-nous 1173.00 2 00 100.00 De herstemmingen voor den Rijksraad hebben de zegepraal der duitsche katholie ken volledigd. Het centrum, de katholieke partij door zaliger Windthor.-t gesticht, tegen wien de kanselier von Bülow hootd- zakelijk de ontbinding gedaan had, keert naar den Rijksraad terug met meer mannen dan te voren. Vóór de ontbinding had hij 99 leden, nu telt hij er 109 en daarbij dienen nog de Polen gerekend te worden, die voor alles wat den godsdienst betrett, steeds net het centrum meedoen. Die ergst gesteld zijn, dat zijn de soc-a- listen hunne verliezen zijn nog aangegroeid sedert de laatste stemming zij keerc. naar den Rijksraad terug met slechts 42 leden, zij die er te voren 79 telden, het hoogste getal na de katüolieken. De sterkste partij in de nieuwe Kamer ig gelijk te voren, het centrum daarna komen de behoudsgezinden, 58 de nationaal- Jibeialeu met 5(3 en de socialisten met 42. Keizer Willem schijnt uitnemende tevre den over den uitslag der duitsche kiezingen. Hij heeft den ouden Voorzitter Van den Rijk-raad, die lid was van het centrum, in zijn paleis ontboden en hem gevraagd te willen wedeiom voorzitter zijn in de nieuwe Kamer. Deze heelt bedankt, voorgevende dat hij te oud is. Dan heeft de Keizer een tweede lid van het centrum ODtboden, die vroeger ondervoorzitter was, en hem ge vraagd te willen voorzitter zijn. Op 't aandringen des Keizers heeft deze aanveerd. Zoo tracht de Keizer door zijne handelwijze demisslagen vanzijmijkskanselier,misschien ook wel de zijne te herstellen. De gazetten beoordeelen den uitslag der kiezingen op de zonderlingste manier. Maar d« zeldzaamste is zeker wel deze van een lom ensche briefwisselaar van eene italiaansche gazette Mattino. Deze beweert dat de zt gepraal der kiezingen geheel ten voordeele is van den Keizer en van de soldaterij. Volgens herü zal Duitschland nu zeere zijne bewapening volledigen en algauw op zee zoo sterk zijn als Engeland. Een middel bestaat er om dit te beletten, 't is zoo gauw mogelijk een oorlog met Duitschland, vooraleer dit land te sterk zij om te kunnen overwonnen worden. Dit artikel heeft in Engeland en in Duitschland groote opschudding verwekt. t Is morgen Zondag avond" ten 8 ure, maandvergadering iu het Volkshuis. De kunstfeeste in het Volkshuis van Zondag avond had vele volk uitgelokt om te luisteren naar de b langrijke voordracht van den weisprekenden Redenaar, Eerw Heer Bruloot. 't Was gisteren Donderdag dat de aan besteding heeft plaats gehad voor de werken aan Sint Pietei skerke. Hebben ingeschreven M. August Campers, te Brugge, 24 8.19,47 fr. Mad. Roose Zoon, 24.872 lr. Het bestek bedroeg f 27.196,57. Het vers.ag der aanbesteding is naar de Bestendige afvaardiging gezonden ter goed keuring. De leerlingen van Sint Vincents college bereiden eene liefda igheidsfeeste ten voor deele der armen bezocht door Je Conferentie van St Vinceuti-us van 't College. Sedert jaren en hebben wij zulk geen strengen 1 winter gehad als dit jaar. Reeds wekën lang en is er voor vele werklieden niets meer te verdienen en t' buis zitten vrouw en kinderen versteven vaD de koude en hon gerig betere dagen af te wachten. Rijken, ontvangt gu hertig de jonkheden die uwe almoeseu komen ontvangen voor den arme. Wéest milde want de nood is groot Zal de strijd tegen den katholieken godsdienst in Vrankrijk nu eene andere wending nemen Sommigen durven het verhopeu, omdat de ministers verleden week door de afschaffing van de aanvraag om te mogen vergaren, ge ijk schenen te willen toegeven Anderen denken dat het ministerie H ziek of versleten is en misschien wel den eenen of den anderen dag zal vallen op zaken van ondergeschikt belang, te meer dat zekere personen hun herte uit verlangen om te mogen aan 't hoofd komen. De franschen hebben sedert eenige dagen feeste gehouden omdat Koning Edward en de Koningin van Engeland in hun midden verblijven. 't Is aardig, het fransche volk en wilt noch van Koningen, noch van Keizers en ze zijn om zot te worden van blijdschap als de eene of de andere vorst hun de eere doet van een bezoek. Zonderling volkOnbegrijpelijk karakter! Voorzitter Roosevridt zit nog altijd met erge moeilijkheden op den nek door het geschil met de Japoneezen. De Amerikanen zouden willen beletten dat de Japoneezen hunne kinders zenden naai hunne schelen. Zal Rooseveldt erin gelukken om zijn volk van gedacht te doen verauderen 't Is zeer twijfelachtig... De heer G-. Soenen van Yper, hulpvrede- rechter, is reenter benoemd bij de Rechtbank van Eersten Aanleg te Kortiijk. We vernemen dat de Katholieke KriDg aan zijne leden en Dunne familie twee feesten zal geven in de Iweinszaal. Maandag 11 Februari, ten 8 ure, VENITIË door M. Marisseaux van Luik eu Maandag 18 Februaii, ten 6 ure, GOOCHELTOEREN door professor de Verlhi van Brussel. WATOU In Watou, een dorp van 3762 zielen, zijn er niet min >an 1500 metiscnen van de influenza aangetast. In alle nuizen liggen er zieken te bed. Dilisdag morgen lagen er 3 menseben over aarde. Sedert nieuwjaar zijn er reeds 11 vol wassenen begraven en niet min dan 6 kleine kinderen. Het is bijna over ander dag een over lijden. WESTROOSEBEKE Zaterdag morgen werd een jongeling der gemeente West-Roosebrie aangehouden en naar 'het gevang van Yper gevoerd, beschuldigd een ander inwoner der gemeente dertien steken toegebracht te hebben met een beitel. Over eenige weken had de aangehoudene mei zijn slachtoffer getwist over e» n peerd, dat in eene koers buiten pi ijs g» steld werd. Velleden zondag avond ontmoette de dader zijn tegen strever in eene herberg der gemeente en bracht hem met een beitel dertien steken toe. Hel slachtoffer, een landbouwer, gehuwd en vader van tien kinderen, verkeert inergen toestand. Hij werd echter dadelijk wcggesloolen en rolde in den sneeuw ten gronle. STADEN De genaamde Al Vandecandelaere, peerden- geleider bij M. Bossuyt, handelaar, moest met zijn zwaar griadt-n wagen, met twee peerden, onder eene poort doorrijden. De wagen botste echter tegen den muur en de ongelukkige voerman werd vreeselijk verpbtterd. Het slachtoffer is i-ene uur nadien in de ijselijkste pijnen bezweken. Vand. candelaere was gehuwd en vader van twee minderjarige kinderen. VREESEL1JKE MOORD TE TH1ELT Zondag nacht is er te Thielt, St. Jansstraat,erg gevochten. Arthur Van D.iele, oijgenaamd Devoogt, is gestoken geworden door Debels. Men zegt dat een zijner longen geraakt is. Het parket doel een onderzoek. Ziehier nadere bijzonderheden over deze droeve zaak. De familie Arthur Van Daele en Alfons De Bels zijn geburen. Zondag namiddag was er twist ontstaan tussctieii vrouw Van Daele en vrouw De Bels, Deze laatste had, zegt men, een druppel ge dronken en men viel iu ruzie over de kwestie w.ie er het best aan zijn brood kwam. Wat later waren Van Daele en Alfons De Bels,alle twee in de get.ureuherberg het Zwart Hondje de ruzie tusschen de vrouwen kwam te berde, en nu ontstond een twist tusschen de mannen. Met het drinken vau druppels en pinten werd de twist langsom erger. Om 11 ure is het des zondags te Thielt policie en herbergsluiting. Een weinig voor 11 ure liep De Bels langs ach ter naar huis. Van Daele moest De Bels voorbij om naar zijn huis te gaan. Toen hij daai voorbijging sprong De Bels builen en Deriep Van Daele. Er werd gekeven en gescholden. Vrouw De Bels riep haren oudsten zoen R -tié op eu zegde hem dal '1 ij zijnen vader moest gaan helpen. De jongeling die ri-eds van 8 ure te bed was, spro ,g op, kleedde zien wat aan en greep een schoenmakersmes hij is schoenmaker en sprong ermee buiten. Zijn Vader had juist aan Van Daele eenen slag op hel hootd toegebracht, met eenen stok, zoodai Van Daele, duizelig, ten gronde stortte. René De Bels sprouk nu ook naar Van Daele en Dracht hem eenen vreeselijken steek toe met zijn schoenmakersmes, dat tot diep in de longen drong. Van Daele verloor bloed bij slroomen ge- buren die loegeloopen waren, droegen hem in zijn huis, maar men kon er noch 'taai of teekeiDvan krijgen, c Retié De Bels werd aangehouden. Maandag in den voormiddag is Van Daele tot kennis gekomen en heeft kunnen zeggen hoe al-les was gegaan. Hij heeft ook zijne biecht kunnen sprenen maar men heeft den tijd niet gehad hem de II. Communie te geven hij stierf kort nadat hij gebiecht had. Het lijk werd naar tijet hospitaal overgebracht. Maandag namiddag is het parket van Brugge te Thielt afgestapt en na verhoor heett hel vader tn zoon De Bels doen aanhouden. Ze zijn Dins dag morgen, aaneengeootiden naar Brugge overgebracht. Toen zij over de markt geleid werden, is een der drie halve broedere van Van Daele naar den zoon De Bels gesprongen en heeft Item een vuistslag op het hootd toege bracht. Van Daele is 3-4 jaar oud. Vroeger was hij van zeer slecht gedrag hij had leeds zulke zware veroordeelingen ónder gaan eer hij lotte, dat hij onweerdig werd verklaard aan de loting neet te nemec. Sedert da! hij getrouwd is,was op zijn gedrag niets ergs te zeggen. Alfons De Dels is vroeger ook nog al wild geweest; maar hij was gestild met trouwen. Hij laat zijne vrouw met een vijftal kinderen zonder middelen van bestaan achter. René, die ook aangehouden is, was de oudste eti de eenige die iets won van beteekenis. Deze jongeling was van goed gedrag hij bezocht noch geene herbergen. Hij beklaagt het diep dat zijne moeder hem opgeroepen heeftom zijn vader te helpen. SLIM BEDACHT Al lang ge'eden zat in een trekschuit, behalve veertien andere reizigers, een arme man, die met zijn mandje naar een au Jere stad moest, om zijn bi'iOd te verdienen. Hij had slechts twee en een halven cent in zijnen zak, en de vracht was zeven en een halven stuiver. Toen de schipper het geld kwam oi>halen, zei onze koopman Ik heb bet neg niet, schipper, maar straks hoop ik u te betalen. De schipper vond dit goed en ging weer naar boven.Nu z-i de kóópman tot de veertien andere reizigers ik zal u een raadsel opgeven, en als geen van u allen het kan oploss. n. geeft elk van u mij 2 1/2 cent; maar weet een uwer het ant woord, dan bet-al ik aan ieder 2 1/2 cent. Vindt ge dat allen goed? De reizigers, die veel van een grap bielden, antwoorden Goed, laat maar eens hooren. Hierop zei de koopman Iemand heeft vyf peerdeu en drie stallen Hoe moet bij bet aan leg en, om iu iederen stal evenveel peerden te zeiten Nadat allen nagedacht hadden, ring de koop man met zijne klak rond. li ij o tving va n ieder 2 en een hal ven cent, want niemand'wist het. Ik-weet liet ook niet, zei de kóopmap, dus leg ik er ook twee en een halven cent bij. Zoo had hy juist zeven en een halven stuiver om de vracht te betalen. IKDEN 31 JAAR OUD, niet schoon noch hebbelijk, zelfs is mijn vo> m wat ve' waarloosd, maar ik heb een gouden bert en ik doe goed aan alwie my gebruikt; 't is daarom, is, kleme ned-rige slijmveidrijveiide Waltbeiypil, ix blijt bet gegeerd aldrybniddel der buisgezinnen, 't Is waar dat ik maar i fr. de doos kos e. AVELGEM De eebtgenoote Achiel Vanhoulle ging dins dag namiddag Droud 1 alen Dijden bakker, en liet haai' kindje van 10 maaiJden, dat iu zijn wiegje dichlnij den kachel slMj, alieeü. Toen de vrouw eenige ogenblikken later thuis kwaru, was de keukeit met een dikken .-ook gevuld, zoodat zij met moeite de wieg van den kleine kon naderen.Een vreeselijk schouw spel vertoonde zich voor de oogen der moeder, de dekens der wieg hadden vuur gevat en een der voeten van het kind was gansch verkoold. Op hei hulpgeschteeuw der vrouw Vanhoulle snelden de geburen loe.die het begin van brand bluschten. Doktoor D'Haese, in allerijl ontbo den, kon slechts de dood van het arme kindje bestatigen. De droefheid der ouders, die in zulke pijnlijke omstandigheden hun eenig kind verliezen, is otibe.-chrtjflijk. DE.GRIEP. - Om ervan te genezen en zich te behoeden van schrikkelijke gevolgen, een zeker en gemakke ijk middel is op de boi st een pak Thermogène-watte te leggen. GULLEGEM Zondag was de genaamde Alice Devos, van Yper, eens overgekomen naar Gullegheni om hare zuster wat te helpen die herberg houdt in de Ville de Rome. Maandag avond ging de baas der herberg; Alfons DesCamps, iu de kelder eene ton ontste ken. Wanneer hij daarmede g. daan had vergat hij ongelu-kig de kelderval toe Ie leggen, dit juist uilkomt in den vloer der keuken. Toen Alice daar een werk kwam te verrich ten viel zij in den kelder, die e'ne diepte heeft van 16 trappen. Men redde de ongelukkige aanstonds uit haren neteligen toestand maar men vreest dat een harer armen geb-oken is. MOESKROEN Dinsdag, rond 2 ure namiddag, kwamen twee person'n in den scho nenw inkel van de wedu we Caroline Buysse, in de Grootestraat, op Mout-è Leux.Lle twee keivls waren er in gelukt binnen Ie geraken, zonder gehoord te worden. Geburen, die zulks gezien hadden, wachtten de kerels bij het uitkomen af en, ziende dat zij een pak droegen, achtervolgden zij de twee mannen tot aanide douanierspost van deMar- lière, op fransch grondgebied. Daar werden beiden door de douaniers aangehouden. Het zijn twe fabriekwerkers, wonende op loge men in de Nijverheidsslraai, le Toerkonje. BERICHT Indien gy hoest, beklemd zij uwe licbtpijptakken schuifelen of aan keelpijn lijdt, neem' de hoeststillende pastil van or Wal- tnery, die bet beste, aangenaamste <-ii goedkoop, ste van alle gekende geneesmiddels is. 1 fr. overal. ISEGHEM De genaamde Alberic Quaghebuur die zich woetidag avond, rond 6 lj2 ure, in de herberg van Rousseau, in de Rousselaerestraat bevond, werd eensklaps, zonder de minste reden, vast gegrepen door t-en kerel van Ouckene, die hem twee messteken toebracht in den buik en in bet voorhoofd. De gekwetste werd door doktoor Cits verzorgd. Woensdag is het parket van Iseghem een on derzoek komen doen over den brand, die verleden zondag plaats bad bij August Lafaut- Vandendiiessche. Op het gehucht Becelaershof ontstond woens dag namiddag twist tusschen (wee famili s. Bij Kduard Beschrijver werden vmsteri uiten en mobilaire voorwerpen verbrijzeld bij Arniand Labeeuw werden ruilen gebrokenVerscheidene revolverschoten werden gelost gelukkig zonder iemand te treffen. Jozef Wlitouck heeft een messteek bekomen tegen het linkeroog'en een in de linkerhand. De wonden werden door doktoor Van Eecke toegenaaid. DE EENIGE KOFFIE Een wandelaar komt in eene klei 11edorps herberg en bestelt een kop koffie. Maar er geen cichorei in I voegt hij er bij. Hemel, Mijnheer I zegt de waardin ver baasd. Wilt gij dan enkel warm water drinken.» L00 De vrouw van een bakker had onlangs eene som van rond duizend frank geërfd van bare moeder, en men wilde dat celd besteden voor zekere betalingen. De vrouw is echter over eenige dagen met de som naar Amerika ver trokken, en uit verdriet beeft de man zich willen ophangen. Gelukkig heeft men nog bij tijds de koord doorgesneden eu L)1' Blancke heeft den vvant-iopige tol het leven kunnen terugroepen deze beeft beloofd niet meer te zullen herbeginnen. In de Kazerne. Sergeant. Verstaan Snullemans. In den oorlog, mag niemand het hoofd verliezen. Soldaat. Ja sergeant. Sergeant. En weet ge waarom men nooit het noofd mag verliezen Soldaat. Wel, sergeant, omdat men dan niet meer zou weten waar zijne kepie te zetten. Sedert een tiental dagen heeft het nogal gesneeuwd, zoodat het voor de arme vogel tjes moeilijk is, ja zelfs onmogelijk eten te vinden, daar de voimtjes en ins<-kten door den voist g. dood ziju en de gtond met sneeuw beuekt blijlt. Onbetwistbaar is het dat er binst den winter vele vogels van honger sterven. Daarom moeten wij hen znoveel mogelijk ger hulp komen. Men moet medelijden heb ben met deze beestjes, want 't zijn zij die bij 't naderen der lente, door hun gezi ng4 vreugd en leven in de natuur verspreiden. Eikendeen kan de voaeltjes elpen, tot ken armsten rnensch toe, met de miezelingen van brood te vergaren en ze op de eene of de andere plaats op den koer of in den hof te werpen gij zult met vreugde zien.hoedie lieve dierijes, in weinig tijd, het geworpene eten gevonden hebben. Pastoor Daens is verledene weke berecht. Ien eenen brief, door de dagbladen openbaar dmaakt, verzoekt hij de christene D-mo raten hem niet meer te h rkiezen als hun hoofdma en hij onderwerkt zich ten volle aan het gezag van zijnen bisschop. Möae hij in die goede voornemens vo'her- den en mochte zijn voorbeeld andere verdoolden tot luk' er brengen. 't Is uit eigen en vrije beweging dat priester Daens zijn ontslag gegeven heeft van voorzitter der demokraten,in de vergadering welke zondag gehouden werd. De Z.E.H. deken van St-Martinus te Aalst bezoekt priester Daens alle dagen. Deze heeft hem toegelaten te verklaren dat hij den vasten wil heeft zich voortaan, zonder beperking, te onderwerpen aan den wensch van zijnen b.sschop en van zijne geestelijke oversten. De toestand van priester Daens is veel verbeterd. Aan een dagbladschrijver heeft priester Daens de volgende verklaring gedaan: Ik heb «een enkel woord in te trekken van, noch een woord te voegen bij den brief, welken ik geschreven heb aan het middencomiteit van de partij, die eens de mijne was. lk verzoek u te melden dat ik aan geen enkele drukking heb toegegeven. teDzij aan de drukking der goddelijke Voorzienigheid. Bij het naderen der dood hpeft God. mij de genade geschonken.mijn geest te verlichten. Ik heb ingezien dat ik gedwaald heb, door den weg in te slaan, weiken ik te lang, helaas I gevolgd heb. Ik zal de dagen die mij nog te leven overblijven doorbrengen met'God te bidden, deze fde genade te schenken aan hen, die I naar mij geluisterd hebben. j Hij verklaarde ook dat het voor hem een groote troost was een brief te hebben 1 ontvangen van zijnen bisschop, Mgr Stille mans, van wien hij voortaan de meest onderworpen en meest gehoorzame zoon wil zijn, Inbijna al.de beschaafde landen zijn de lijistrafFen afgeschaft. In Denemarken werden ze over een gped jaar weder inge voerd. Sedert 8 December 1905, dag dat de straffen weder van kracht waren, zijn ze maar .drie maal toegepast geworden, 't Schijntdat de deugnieten ginder veelmeer benauwd zijn van eens ferm afgeranseld te worden met eenen stok,dan voor een laDgen tijd gevang, waar zij benevens goed eten en drinken, nog wel behandeld worden en weinig moeten werken. Men moest het hier ook eens beproeven. Een vreeselijken tocht hebben verleden week twee personen in Frankrijk, aan een trein hangende volbracht. Te Meaux wilde een reiziger oog met den trein mede, terwijl die reeds in beweging was. Daartoe sp ong hij op de loopplank maar verloor zijn even wicht en hield zich toen vast aan de trapleu ning van Jen voorlaatsten wagon (met koyenzitplaatsen, terwijl zijn beenen over den weg sleurden. Moest hij de leuning loslaten, dan zou hij zeker door den achter sten waggon zijn overreden. De ondersta- tiechef, dit ziende, ijlde toe, wist nog op den achtersten waggon te springen en van daar den reiziger te bereiken, wiens beenen hij naar boven haalde. Zoo hield hij hem vast tot het volgend station bereikt was, waar beiden, natuurlijk geheel uitgeput, ongedeerd aankwamen. Wandelaars te Groningen zagen dézer dagtn tot h'.nne vei bazing een grijze kraai in eene drukke straat vau uithangbord tot

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1